VLIEGTUIGEN GEKAAPT IN ATHENE, SAIGON Nieuw systeem voor verdeling subsidies BOD BA YER OP DE ICM 100.000 Vele doden bij overstromingen Indiase rivier lekker lui M Treffer Katwijks zwembad: Onderwijs experiment in Leiden geslaagd PONTIAC ARABISCHE AMBASSADEURS PRATEN VIA BOORDRADIO MET GEWAPENDE PALESTIJNEN Gesprek Ook kaping in Vietnam BROEKEN- SPECIALIST emperatuur oimacd I Geen verschil Experiment kruis verenigingen in de Bollenstreek 14$*% (l)uc/ ^)li teuwb bgericht I maart 1860 WOENSDAG 22 JULI 1970 No. 33150 EIDSCH DAGBLAD ïecwur: E A b van Dishoeck ofdredacteurDrs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singe) 1. LeideD Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041: Redactie: 21507 ATHENE (AFP) Zes Palestijnse terroristen, gewapend machinegeweren en handgranaten, hebben zich van- ïtend meester gemaakt van een Boeing-727 van de Griekse atschappij Olympic Airways. Het toestel was uit de Liba- e hoofdstad Beiroet op weg naar Rome en maakte een senlanding in Athene. Het werd op last van de kapers naar hoek van de luchthaven getaxied. De kapers weigerden 53 passagiers en acht leden van de bemanning te laten uit- ppen en dreigden de Boeing op te blazen wanneer de Griekse oriteiten niet zeven andere Palestijnen vrijlaten, van wie vrijdag in Athene berecht zullen worden. aat onze kameraden Elias Der- ibedian en Mansoer Moerad vrij, ers blazen wü het vliegtuig op", deelden de kapers aan de ver storen mee. Deze Palestijnen ■daniërs) worden ervan beschul- op 27 november van het vorig een aanslag te hebben gepleegd het kantoor van de Israëlische itvaartmaatschappij El Al in de >kse hoofdstad. Bij deze aanslag, rbij een handgranaat in de hal het kantoor werd geworpen, m een Grieks jongetje van twee om het leven en werden veer- personen gewond. Tijdens de ht had de gezagvoerder van de ing de verkeerstoren in Athene al aarschuwd. De Griekse vice-pre- r en minister van Binnenlandse en Pattakos begaf zich nadat het cht over de kaping hem was me- ideeld, ogenblikkelijk naar de eerstoren op het vliegveld. Via de o deelde hij de piraten mee. dat •alestijnen een strikt eerlijke be lting zullen krijgen, omgeven met wettelijke waarborgen. De pira- gingen hier niet op in en stelden akos een ultimatum van drie uur de vrijlating van de Jordaniërs. ens berichten uit Beiroet zouden erroristen behoren tot het Pales- ie Volksstrijdfront (PSF), waar- ook de in Athene gevangen zit- c Jordaniërs lid zijn. De meeste igiers van de Boeing zijn Ara- in en verder zijn er vier Grieken, Amerikanen, een Fransman, een een Turk en een Australiër. De a, -ie heeft het toestel omsingeld, r blijft op een afstand van on er vijfhonderd meter. - nstreeks het middaguur werd be- i, dat het Griekse ministerie van T imlandse Zaken de ambassadeurs Arabische landen had ontboden h bun had gezegd, dat het kapen het vliegtuig „een onaanvaard- 11 daad is. die de Grieks-Arabische ekkingen zal schaden". Het mi- srie verzocht de ambassadeurs Egypte, Irak en Syrië contact op löi :-men met de kapers en deze te »ken de passagiers en de he ining vrij te laten. De Libanese sssadeur poogde tot het toestel orden toegela ten en een persoon- gesprek met de kapers te voeren. meldde vanochtend uit Sai- een tweede vliegtuigkaping: een een mes gewapende Amerikaanse neger hield op Saigons luchthaven Tan Son Nhoet een Zuidvietnamees lijnvliegtuig vast. Hij wilde dat het toestel naar Honkong zou vliegen. Het vliegtuig, een DC-4 van Air Vietnam, was net uit Pleikoe, in het centrale bergland van Zuid-Vietnam, in Saigon aangekomen toen de kaper de cockpit binnendrong. Volgens be richten van het vliegveld is het toe stel omsingeld door Vietnamse poli tiemannen, die er hun wapens op gericht houden. Na tien jaar is de grote As- soeandam in Egypte door het in gebruiknemen van de twaalfde en laatste turbine gisteren op volle kracht gaan werken. De door Russische technici gebouw, de dam heeft een capaciteit van 2 miljoen kwu. Kosten: 3V2 mil jard gulden. Voordelen: vergro ting van het Egyptische land bouwareaal met een half miljoen ha en goedkope stroom voor de industrie. De inhoud van de dam KATWIJK AAN ZEE Er was vanmiddag feest in het Katwykse openluchtbad „De Miereweide" in Katwijk aan Zee. Burgemeester A. G. Vermeulen begroette kort na twee uur in tegenwoordigheid van enige leden van de raad van beheer en de heer M. Verlinden, die de in mili taire dienst (herhalingsoefening) zijnde directeur van de baden Dick Timmermans verving, de 100.000ste bezoeker. Door het minder gunstige zwem- weer van de laatste weken werd deze mijlpaal later bereikt, dan was ver wacht De 100.000ste was een jeug dige in Katwijk vertoevende gaste, namelijk de zevenjarige Cordina Tromp uit Oudkarspel. Zij kreeg een abonnement, een badpak en een bad tas. Ook de 99 999ste en 100.001ste werden verrast. Het waren respec tievelijk Jeannette Verloop <8) uit Katwijk en Peter van Beelen '7', eveneens uit Katwijk. Zij kregen van dp burgemeester een abonnement. Katwijks eerste burger had voor caissière Ada van Duyvenbode, die de drie gelukkigen door de controle had gelaten, ook een verrassing: een fraai boeket bloemen. Dit als een hulde aan het gehele zwembadper soneel, is zeventien maal groter dan de pyramide van Cheops. Moskou heeft naar schatting een derde deel van de kosten betaald en daarmee het grootste Soivjet. russische hulpproject in het bui tenland voltooid. De hoogte van de dam is 111 meter en zal de Egyptische elektriciteitsproduktie ongeveer vervijfvoudigen. Helaas heeft de dam nogal wat slachtof fers geëist: tweehonderd arbei ders zijn tijdens de werkzaamhe den om het leven gekomen. NIEUW DELHI (Reuter. AP) Zeventien autobussen en vijf perso nenauto's zouden zijn gegrepen door het water van de rivier de Alak Nan- da, een zijrivier van de Ganges, aan de voet van het Himalajagebergte. De rivier is buiten haar oevers ge treden en heeft grote gebieden onder water gezet. In Nieuw Delhi wordt een grote ramp gevreesd. Als plaats van de overstroming wordt opgege ven het stadje Chamoli, dat 300 km ten noordoosten van de Indiase hoofdstad ligt. ADVERTENTIE intalons, kolberts, kostuums rtemmerstraat 195 - 197 - 199 f Bilt verwacht van vanavond tot fenavond: Opklaringen, maar kans op enige regen. Zwakke Datige wind tussen zuid en zuid- Dezelfde temperaturen als van- lof iets hogere. (Opgemaakt te 12.40 uur). 22 JULI to op: to op: 4.46 uur; onder: 20.46 uur. 22.21 uur; onder: 9.40 uur. iter te Katwijk te 1.31 en 13.54 laagwater te 1.31 en 13.54 uur. Hummel bestaat alt 16 pagina's (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Het democratiserings- experiment op het sociologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit te Lei den is uit een oogpunt van partici patie redelijk geslaagd. Een veel gro ter aantal personeelsleden en stu denten dan ooit te voren heeft het afgelopen jaar op de een of andere manier bijgedragen tot de algemene beleidsbepaling. Prof dr. C. J. Lammers, hoogle raar in de sociologie van de organi satie te Leiden, schrijft in een ver slag over de ontwikkelingen op het instituut dat de genomen beleidsbe slissingen bepaald niet slechter wa ren dan in de voorgaande jaren on der het „ancien regime" van de hoog leraren. Van chaotische toestanden en dolzinnig-radicale besluiten ten gevolge van het „one man. one vote bestel" is niets gebleken. Sinds vorig jaar ligt de beleidsbe paling van het Leidse sociologische instituut in handen van een alge mene vergadering, een instituutsraad en een speciale commissie voor on derwijszaken. Op grond van de be schikbare gegevens concludeert prof. Lammers dat ongeveer 80 pet. van de docenten en studentenassistenten en ca. 25 pet van de overige studen ten en de technische- en administra tieve staf min of meer regelmatig een actieve inzet hebben geleverd. De slachtoffers zijn pelgrims; zij waren op weg naar Bhadrinath, een bedevaartsoord aan de voet van de Himalaja, ongeveer 4000 meter boven zeepeil. United News of India meldt, dat de lichamen van meer dan 45 per sonen en honderden stuks vee in de rivier drijven op een plaats, ongeveer 75 km stroomafwaarts van de plaats waar de bussen en de taxi's zyn mee gesleurd. DEN HAAG (GPD) (Van onze verslaggeefster) LEIDEN De drie kruisverenigin gen in Zuid-Holland en de plaatse lijke besturen en wijkverpleegsters van het Groene, Wit-Gele en Oran je-Groene Kruis zijn bereid mee te werken aan een gezamenlijk experi ment voor een nieuwe aanpak van het kruiswerk. Daarbij zullen twee districtswijkverpleegsters en een dis trictsadministrateur worden inge schakeld. De besturen, waarmee over eenstemming is bereikt zyn die van de plaatsen Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Warmond (voor wat betreft het Groene Kruis), Voorhout. Noord- wijk, Noordwijkerhout en het buurt schap De Zilk. De plaatselijke verenigingen zullen een regionaal overlegorgaan vormen, waarbij later overwogen kan worden in hoeverre het vormen van een dis trictsstichting wenselijk is. De dis trictsfunctionarissen zullen voorlopig in dienst komen bij de provinciale DEN HAAG (GPD) Om de. doorstroming effectiever te bevorde ren dan tot heden het geval is ge weest en om meer goedkopere wo ningen vry te maken voor gezinnen die daar het meest behoefte aan hebben, heeft minister Schut van Volkshuisvesting een nieuw verde lingssysteem voor de huisvestings subsidie aangekondigd. Het uitgangspunt hiervoor is een lokaal of regionaal driejarenpro- gramma, gebaseerd op de werkelijke bouwmogelykheid en de zo nauwkeu rig mogelijk vastgestelde vraag naar woningen. De minister gaat ervan uit dat er lokaal en regionaal meer verscheidenheid in de kwaliteit van woningen moet komen, opdat meer dan tot heden rekening kan worden gehouden met de wensen van de ge zinnen in die gebieden. Tevens, aldus het voorstel van de minister, zal een evenwichtige op bouw van het totale pakket aan Prins Bernhard is aanwezig bij de Deense, Nederlandse, En gelse en Amerikaanse marine, oefeningen ten zuiden van Jut land. Op de foto: Prins Bernhard volgt met kijker de oefeningen der marineschepen. nieuw te bouwen huizen nagestreefd moeten worden waarbij moet worden gelet op een landelijke verdeling van huizen over de verschillende secto ren. De minister heeft in het nieuwe systeem een belangrijke taak toege dacht aan provinciale commissies. Zy moeten het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening van advies dienen over de ge wenste rykssteun. De commissies worden gevormd door een lid van het college van Gedeputeerde Staten, een inspecteur van de volkshuisves ting, een inspecteur van ruimtelijke ordening en de hoofdinspecteur di recteur van de arbeidsvoorziening en een vertegenwoordiger van de ge meentebesturen. Het nieuwe verdelingsplan voor de rykssteun van minister Schut heeft als achtergrond dat de subsidierege ling, zoals die op het ogenblik geldt, onbevredigend werkt. In plaatsen waar de bevolkingsdruk het hoogst is en de nieuw te bouwen woningen verhoudingsgewijs het duurst, zyn de premies op de huizen het laagst. Op dit systeem is in de loop der jaren al veel kritiek uitgeoefend. Ook de verbeteringen die minister Schut ge- leidelijk-aan in die subsidiëring heeft aangebracht zyn niet onverdeeld gunstig ontvangen. Het is de bedoeling om aan de hand van gecoördineerde aanvragen tot een meerjarenprogramma te ko men. Dit moet in het algemeen geba seerd zyn op de uitkomsten van re gionaal opgezette woningmarkton derzoeken. Voorlopig kan veelal wor- vragenyyst op uniforme wijze ver strekken van bepaalde gegeven, aldus het voorstel. ADVERTENTIE Schut heeft er by de gemeentebe' sturen op aangedrongen, dat bij de beoordeling van de aanvragen voor en toewijzing van zelfstandige woon ruimte in het vervolg voor alleen staanden dezelfde maatstaven wor den aangelegd als voor gezinnen van twee personen. Vooral als het om goedkopere huur woningen gaat, aldus de minister, wordt vrij algemeen nog onderscheid tussen beide categoriën gemaakt. Ministerorganisaties. Tydens het experiment, dat in het najaar begint, zal een provinciale be geleidingscommissie bestaan, waarin naast vertegenwoordigers van de p.o- vinciale kruisorganisaties ook de con sulenten en vertegenwoordigers van de landelijke organisaties en moge lijk wetenschappelijke instituten zit ting hebben. De bedoeling van het experiment is een aantal veranderin gen aan te brengen waarvan men verwacht dat ze een verbetering van zorgverlening kunnen teweegbrengen. AMSTERDAM/LEIDEN Niet Koninklijke/Shell-groep maar de Duitse chemische reus Farbenfabri- ken Bayer blijkt de nieuwe gega digde te zyn voor het Amsterdamse/ Alphense verfconcern International Coating Materials (ICM). In tegenstelling tot geruchten maandag op de beurs toen de note ring ICM werd opgeschort wil niet Shell maar Bayer een bod uitbren gen dat dat van de Belgische Petro- fina overtreft. Het Duitse concern geeft voor een aandeel ICM (met dividendbewijs 'n talon) drie aandelen Bayer van no minaal vijftig mark die zullen kun nen delen in het dividend over 1970. Een waas van geheimzinnigheid heeft de afgelopen dagen gehangen rondom de ICM waarvan Varossieau in Alphen aan den Ryn deel uit maakt De directie van ICM ver klaarde gisteren nog niets te weten van een bod van Bayer. Nadat op acht en negen juli de no tering ter beurze eveneens was op geschort bood Petrofina op tien juli een aandelenruil van vyf stukken ICM tegen twaalf Petrofina. Binnen enkele dagen, zo verklaar de de raad van bestuur van ICM vanochtend kan een reactie zijner zijds tegemoet worden gezien Op de beurs rekende men vanochtend uit dat het bod van Bayer neerkomt op f 440 tegen f 415 voor Petrofina. Het bod van Bayer viel de beurs zwaar tegen. Men had een hoger in contan ten verwacht. Over het algemeen is men van mening dat Petrofina het er niet bij zal laten zitten en ziet met spanning een hoger bod in con tanten van Belgische zyde tegemoet. ADVERTENTIE Vooi qoed autc- onderhoud NIEUWE RUN 49 ADVERTENTIE pyjama's en nachtmode Elegani Pontiac dameshorloge De gouden band en het horloge vormen samen een zeer fraaie combinatie vanaf 325 - Pontiac horloges vanaf 69,50. JUWELIERS Den Haag - Lange Poten 9-11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26- Coolsmgel 50 Amsterdam Kalverstraat 123 Haarlem - Grote Houtstraat 63 Uit het Leidsch Dagblad van 22 Juli 1870: 's Gravenhage. Hedenmor gen heeft een oud O.I.-sol- daat voor den koning bij H.D paleis een voetbal gedaan. Z.M. gaf hem alle hoop, dat het verzoek, dot geheel van hijzonderen aard was, goed gunstig zou worden ver hoord. Groningen. Wij hebben hier reeds een private oor logsver stooring in het klein gehad. Twee Pruisische stu kadoors, die „leve Pruisen"! riepen, zijn in contact geko men met een Groninger, die „leve Holland"! riep. Onze Groninger is zeer gevaarlijk met messteken verwond.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1