logers voorziet in Vietnam: geen oorlog, geen vrede Engelse verzet tegen m havenarbeiders leiders VERVUILING VAN 1ZEE EN RIVIEREN Katwijkse jongen (8) toert rond met auto lekker tui ta Treffer x REGERING MOET ECONOMIE MEER STABILISEREN Scherp rapport over de affaire-MyLai t Soeharto komt in september euivo 5 CON SON JFHONDERD EVANGENEN ElIJGELATEN Op de vlucht als Napoleon uit Moskou" Under koud Zestig miljoen jonge Chinezen naar platteland SPECIAUST OESO IN RAPPORT: Niet overdrijven gpjjer'cKt f maart 1P6Q LEIDSCH WOENSDAG 15 JUL! 1970 No. 51144 tcteur: E. A. B van Dishoeck ofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorsfc DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bjj vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 WASHINGTON/SAIGON (AP, Reuter, AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers, acht de mogelijkheid van beëindiging van de Vietnamese oorlog door onderhandeling nagenoeg nihil. Rogers zei in een radio-interview dat zondag in Londen werd opgeno men en vandaag uitgezonden: ,,Ik moet zeggen dat ik niet geloof dat we dichter gekomen zijn bij een conventioneel einde aan de oorlog, zoals wij daar over denken. Dat komt omdat de vijand geen enkele belangstelling toont in be ëindiging van de oorlog". Rogers verklaarde dat de ver mindering van het conflict wel licht zal voortduren terwijl de vijand steeds meer zijn toevlucht zal nemen tot terrorisme en guer rilla-aanvallen. „Het is zeer wel mogelijk dat we in een situatie van geen oorlog en geen vrede terecht komen", aldus de minister. Een 5.000 Zuidvietnamese mari niers en huurlingen, die geleid wor den door Amerikaanse „groene baret ten", zijn vandaag begonnen met een grootscheepse zuiveringsoperatie, die ten doel heeft de Noordvietnamese basiskampen in het beboste bergge bied ten wensten van Da Nang te vernietigen. Het is een van de groot ste operaties van de laatste maanden in het gebied van het eerste korps. De gecombineerde strijdmacht rukte snel op in een streek, die 40 tot 65 km ten oosten van Laotiaanse grens Een verlaten kade in South- ton, waar gisteren ondanks 1eitdat vakbondsleiders her ig van het werk hadden ge niet gewerkt werd. IIGON (Reuter) Amerikaan- ilegtuigen hebben in de nacht maandag op dinsdag ongeveer personen die op het Zuidvietna- eiland Con Son gevangen za- naar Saigon overgebracht. Zij )g| ien hun straf uitgezeten en zul- spoedig worden vrijgelaten. Een :Upietnamese woordvoerder zei. geen enkel verband bestaat deze „gevangenen-luchtbrug" Ie kwestie van de tijger kooien die deze maand werd aangesne- door twee leden van het Ameri- ise Congres na een bezoek aan eiland. Volgens het Amerikaanse frbevel werden voor het over- gen van de gevangenen vier toe- gebruikt. Er bevinden ongeveer 9000 gevangenen op Son en de regering in Saigon bevestigd dat 400 van hen wor- gestraft in zeer kleine cellen om lorzaamheid af te dwingen. Twee lale commissies van de regering aigon hebben het eiland de af- *n dagen bezocht en bereiden rapport voor. ei n -L e k ïr c LONDEN (Reuter) Hoewel de vakbondsleiders maandag avond de voorgenomen havensta king hebben afgelast om zich over de nieuwe loonvoorstellen van de werkgevers te beraden, is gisteren toch bijna de helft van de 47.000 Britse havenarbeiders niet aan het werk gegaan. De havens in het hele land vertoonden een vol komen chaotisch beeld. Een aantal militante havenwerkers, meent, dat vakbondsleider Jack Jo nes niet gerechtigd was het stakings parool in te trekken, omdat dit door een vergadering van afgevaardigden dient te geschieden. Deze vergade ring had de staking enige tyd gele den ook uitgeroepen. Nadat de werk gevers maandagavond laat nog een nieuw loonvoorstel deden om de sta king te voorkomen, hebben de leiders van de bond van transport arbeiders de staking afgelast en be sloten morgen een vergadering van afgevaardigden bijeen te roepen om het voorstel te bespreken. Ongeveer 22.000 arbeiders gaven gisteren gehoor aan de oproep van hun militante collega's om toch door y IIDGETOWN, WASHINGTON piter) - Thor Heyerdahl, die zon- een reis van 57 dagen met zyn yrusboot RA 2 op Barbados is Rekomen zal voor een Amerikaan- enaatscommissie verslag uitbren- over de vergaande vervuiling de Atlantische Oceaan, zee was zó vuil, dat de acht man aan boord van de RA 2 zich dagen niet eens konden aldus Heyerdahl. Het Marok- lid van de bemanning ir. Ma- Othman, heeft monsters verza- 1 Bilt verwacht van heden tot rdagavondgeleidelijk minder af en toe zon. Matige tot noordelijke wind. Minder (opgemaakt te 12.40 uur) atuamer bestaat alt 20 paginal meld van afval van tankers. De as- faltachtige materie die op het water dreef kan afkomstig zijn van gezon ken tankers, maar kan ook een ge volg zijn van het doorspoelen van olietanks op volle zee. De monsters zullen ook aan de Noorse delegatie bij de Ver. Naties worden gezonden. De Amerikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Walter Hickel heeft gisteren met justitiële maatregelen gedreigd tegen gevallen van vervui ling van rivieren en meren door het lozen van industrieën van het giftige kwikzilver. In een telegram aan de gouverneurs van 17 staten, zegt de minister, dat de afvoer van kwikzil ver in rivieren „een onduldbare be dreiging van de gezondheid en veilig heid van de Amerikanen" is. De Ame rikaanse regering, aldus de minister, zal bewijsmateriaal verzamelen en de justitie maatregelen laten nemen in duidelijke gevallen van kwikzilver vervulling, indien er niet snel op plaatselijk niveau tegen deze vervui ling iets gedaan wordt. te gaan met de staking. Een aantal van hen ging terug naar huis en an deren belegden bijeenkomsten op de haventerreinen. „Onze zogenaamde leiders slaan nog harder op de vlucht dan Napo leon uit Moskou", zo klonk het op een bijeenkomst van 6000 stakers in een Londense haven. Toen bleek dat Londen de oproep van de vakbonds leiders negeerde, legde een deel van de havenarbeiders in andere plaat sen ook het werk neer. In de haven van Londen lag het werk vrijwel stil, want de 7.000 werkwilligen konden weinig doen omdat de afwezigheid van 10.000 an deren hun het werken vrijwel onmo gelijk maakte. Ook in Liverpool, Glasgow. Dundee en Southampton werd vrijwel niet gewerkt. In de graanhaven Tilbury werd het werk na vijf uur neerge legd. In Liverpool brachten de sta kers tussen de vergaderingen door wel de bagage van passagiers naar de lijnschepen. In Southampton deed het kantoorpersoneel dit werk. Onze correspondent in Londen meldt nog: Rampzalig De onrust in de havens, die Enge- lands wankele economie ernstig in gevaar brengt, kreeg nog meer be tekenis door de publikatie gisteren van de laatste handelscijfers. Deze waren zoals de nieuwe con servatieve regering al had voorspeld rampzalig. Engelands handelsba lans toont namelijk voor de maand juni een tekort van 435 miljoen gul den, liefst 160 miljoen gulden meer dan in mei jl.Het is vooral de in- HONGKONG (AP) De Hong kong Times bericht dat zestig miljoen jongelui de laatste drie jaar uit de Chinese steden naar het platteland de berg-, grens- en woestijnstreken zijn gestuurd. Het blad bericht, dat deze inlichting afkomstig was uit een artikel dat voor intern gebruik door het re volutionaire comité van de pro vincie Kwangtoeng was verspreid. voer, die de laatste twee maanden sterk is gestegen, terwijl de uitvoer daarentegen maar weinig toenam. Het excuus, dat gisteren werd aangevoerd, is dat niet alleen de Ca nadese havenstaking is afgelo pen, waardoor een plotselinge toe vloed van opgespaarde Canadese goederen naar Engeland plaatsvond, maar bovendien dat vele Engelse on dernemingen, vooruitlopend op de Britse havenstaking, extra grote in kopen hadden gedaan. ADVERTENTIE Ruimt op Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 199 ADVERTENTIE is gelegen. In jaren zijn daar geen geallieerde troepen geweest. „Weggemoffeld' Een Amerikaanse commissie van onderzoek heeft onthuld, dat de af- faire-My Lai (16 maart 1968) destijds in de doofpot is gestopt met mede werking van een ambtenaar van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken, een zekere James May. De zaak was niet verder geko men dan divisieniveau door „ge zamenlijk optreden van functionaris sen van het leger en het ministerie van Buitenlandse Zaken die besloten alle bewijzen weg te moffelen". De commissie had echter niet kunnen vaststellen wanneer, waar en door wie in laatste instantie het besluit was genomen de waarheid te ver hullen. De commissie, bestaande uit vier leden van de commissie voor de strijdkrachten uit het Huis van Af gevaardigden, is enkele maanden be zig geweest met haar onderzoek. Haar rapport, waarvan gisteren enkele delen werden gepubliceerd, is ge baseerd op verklaringen van 152 ge tuigen. Volgens een officiële raming vonden daarbij 102 burgers, onder wie vrouwen, kinderen en bejaarden, de dood. Volgens de commissie had een be trekkelijk klein aantal militairen van de eenheid die de aanval op het dorp uitvoerde, met opzet burgers gedood. Voordat ze voor de krijgsraad ver schenen zou hun toerekeningsvat baarheid moeten worden vastgesteld. Ze waren destijds in zware gevechten gewikkeld. „Wie kan zoveel later de cumulatieve effecten beoordelen van de angsten en friistaties, icfcie de man nen voor hun actie te My Lai had den moeten verduren", zo vroeg de commissie zich af. Wat in My Lai gebeurde was verkeerd. „Het was in feite zo verkeerd en zo afwijkend van het normale karakter en optreden van onze strijdkrachten dat onmid dellijk vragen rijzen over de toen malige toerekeningsvatbaarheid in juridische zin van de betrokkenen". „Kwalijke zaak" De commissie acht het een kwa lijke zaak, dat de legerleiding in Saigon destijds niet van het bloed bad op de hoogte was gesteld. Tegen negen officieren zijn door het leger beschuldigingen ingebracht wegens het verzwijgen van de zaak. De aan klachten tegen een generaal en nog een officier werden echter vorige maand geseponeerd. Het eerste uit de affaire-My Lai voortvloeiende proces zal gaan tegen sergeant David Mit chell, beschuldigd van moord op der tig Vietnamese burgers. Het moet op 20 juli in Ford Hood (Texas) be ginnen. Luitenant William Calley, die van moord of medepliohtigheid aan moord op 102 burgers wordt be- i schuldigd, staat eind augustus terecht in Ford Benning (Georgia). KATWIJK AAN ZEE Een ondernemend achtjarig Katwijkertje zag gisteren kans om in de Blokmakersstraat (industriegebied) een personenauto te „ontvreemden" en daarmee in het dorp te gaan rondrijden. Lang heeft hij hiervan echter geen plezier gehad. De knaap was nog maar net ingestapt toen de eigenaar van de auto bemerkte dat zijn wagen was verdwenen. De man. die hier aan het werk was. stapte met enkele collega's in een vrachtwagen en zette de achter volging in. Vanaf de Blokmakersstraat reed de jongen in de richting van de Oude Rfjn. Tien meter voor het water moest hij plotseling remmen om niet in een diepe baggerput terecht te komen. Hier kreeg de jeugdige „plezler-rijder" in de gaten dat hij werd gevolgd. Hy zette de auto op de handrem en koos het hazepad in de rich ting van een nabijgelegen weiland. De mannen omsingelden de knaap hier en leverden hem over aan de kinderpolitie. ADVERTENTIE) Topmodel-mannequin Tanja Trijbels is gistermiddag in alle stilte in het Amsterdamse stad huis in het huwelijk getreden met de jonge Israëlische galeriehouder Yaki Komblit. Tanja droeg een bedrukt organza ensemble, een huwelijksgeschenk van mode ontwerper Edgar Vos. PARIJS (ANP) Teneinde de in Nederland na 1970 te verwachten prijsstijging van bescheiden om vang te handhaven zal de Neder landse regering haar huidige inspan ning tot stabilisatie van de econo mie moeten voortzetten. Dit merkt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) op in het morgen te ver schijnen rapport omtrent de Neder landse economie. Om echter buitensporige prijsver hogingen te voorkomen lijkt het ook deze keer weer waarschijnlijk dat het welslagen van een en ander vooral zal afhangen van de goede wil, waar van de sociale partners blijk zullen geven door na gezamenlijk overleg hun eisen te matigen. Wat dit laat ste betreft meent de OESO dat het wenselijk zou zijn dat de sociale part ners een stabilisatieplan opstellen zo als de Sociaal-Economische Raad dit DJAKARTA (AfD President Soe harto van Indonesië zal in septem ber as. na de topconferentie van de niet-gebonden landen in Loe- saka bezoeken brengen aan Neder land en de West-Dultsland. Dit heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik gisteren meegedeeld. Soeharto stelde de bezoeken aan bel de landen verleden jaar uit nadat de Nederlandse regering hem daartoe had gevraagd naar aan leiding van een golf anti-Indone sische protesten tegen de omstre den „daad van vrije keuze" in West-Irian, het voormalig Nieuw- Gulnea. Het wordt Soeharto's eerste bezoek aan beide landen en zijn vierde buitenlandse reis sinds hij ln 1967 president werd. vorig jaar heeft gedaan en dat men een dergelijk middel niet eerst ln overweging neemt in de laatste mi nuut als het inflatieproces reeds in werking is getreden. Eerder wijst de OESO er in haar rapport op dat zij in haar studie over Nederland van het vorige jaar als haar oordeel had uitgesproken dat men de begin 1969 in Nederland ondervonden moeilijkheden niet moest overdrijven, daar de Neder landse economie in het verleden blijk had gegeven van een opmerke lijk aanpassingsvermogen na buiten sporige stijgingen van lonen en prij zen. Deze mening, aldus de OESO, wordt door de jongste ontwikkelingen niet gelogenstraft, zelfs als het ge vaar van een herhaling van het inflatieproces niet geheel verdwenen is. Op grond van de aanpassingsclau sules, welke in het merendeel der cao's voorkomen, zal de verhoging der lonen meer gelijkelijk over het gehele jaar 1970 zijn verspreid en zal een betrekkelijk groot deel van de stijgingen eerst volgend jaar kun nen optreden. Uit het Leidsch Dagblad van 15 Juli 1870: Historisch. Nog iets van de Siameesche tweelingbroeders Een heer komt met hen in gesprek. Hoe oud zijt gij? vraagt hij Chang 51 jaren is 't antwoord. De bezoe ker tot Eng: en U? Slimme guit. Burgemeester en weth. al hier, gezien het request van A. W. Sijthoff, boek drukker en uitgever alhier, waarbij hij verzoekt om in zijne drukkerij aan de Koe poortsgracht een stoomketel van 6 paardenkrachten te mogen doen plaatsendoen te weten dat bezwaren kun nen worden ingebracht ten raadhuize op 18 juli aa.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1