Indonesië stootblok tegen Roodchinese imperialisme Amerikaans-Russische besprekingen over de oorlog Midden-Oosten nr Prins Bernhard kreeg talrijke geschenken De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een Djakarta speelt wereldmachten tegen elkaar uit Missionarissen uit Biafrakritiseren Nigerie voor BBC In Washington niets bekend van Russisch plan voor Indo-China r% m Mislukking Brandt sprak een uur met Paus Paulus PAGINA 6 LEID60H DAGBLAD DINSDAG 14 JULI 1* (Van een bijzondere medewerker) DJAKARTA (GPD) De Sowjetrussische regering heeft Djakarta onlangs laten weten, dat het bereid is de kwestie van de Indonesisische schulden aan het Kremlin van in totaal drie miljard, opnieuw met de Indonesische regering te be spreken. Dit bericht mag men als een bijzonder succes van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik beschouwen. Deze Indonesische bewindsman had zo'n succes ook hard nodig, want in de afgelopen maanden heeft hij met zijn beleid de ene na de andere teleurstelling moeten ver werken. zyn Initiatief om in Djakarta een grote Aziatische conferentie over Cambodja bijeen te roepen mislukte, omdat die conferentie al dooi- dat gene wat er aan voorafging, ge brandmerkt werd als een anti-com munistische manifestatie. Neutrale landen als India, Birma en andere weigerden dan ook het zenden van een delegatie. Op de conferentie zelf werd na persoonlijk ingrijpen van de Indonesische minister voorkomen, dat er een duidelijk anti-compiunis- tische resolutie werd ingediend en aangenomen. In plaats daarvan kwam er een, die aandrong op de terugtrekking van alle vreemde troe pen uit het gebied van Cambodja. Br werd tevens een drielanden-com- missie benoemd, bestaande uit ver tegenwoordigers van Maleisië, Japan en Indonesië, welke onder leiding van de Maleisische vice-premier en minister van Buitenlandse Zaken Toen Abdoel Razak naar een aantal hoofdsteden zal reizen om te pleiten voor een grote Aziatische conferen tie onder aupiciën van de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties, waar naar een Aziatische op lossing van het Cambodjaanse pro bleem moet worden gezocht. Deze oommissie had al duidelijk een onmogelijke taak, omdat secre taris-generaal Thant van de Verenig de Naties zelf aan een grote-mogend- nedenconferentie over hetzelfde pro bleem dacht en daarover ook bespre kingen opende. Het gevolg was. dat de Maleisische vice-premier te elf der ure afzag van het voorzitter schap van de commissie en minister Adam Malik zioh genoodzaakt zag diens plaats in te nemen. Het gaat Djakarta allang niet meer om Cambodja. De gehele In donesische regering is er vast van overtuigd, dat terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Indo-China het gehele gebied onder controle van Peking zou brengen. Evenals wijlen oud-president Soekarno, die daarin trouwens volledig werd gesteund door de militaire top in Djakarta, menen ook de huidige Indonesische macht hebbers dat het Chinese element in Maleisië en de Philippijnen dan als een Chinese „vijfde colonne" za' gaan werken. Daardoor zou de Indo nesische grens met China in feite bij Singapore en Serawak in West- Borneo komen te liggen. Minister Malik wist zich den ook verzekerd van de instemming van het gehele Indonesische volk. toen hij in Moskou de Indonesische poli tiek met betrekking tot Indo-China in het algemeen en Cambodja in het bijzonder, uitlegde als een beleid dat erop gericht is uitbreiding van de invloed van Peking naar het zuiden te voorkomen. Hij voegde er aan toe, dat hij zioh persoonlijk nog altijd sterk met Moskou verbonden voelde De beloning liet niet lang op zioh wachten. In de ontwikkelingen in Zuidoost-Aziè heeft Sowjet-Ruslana sinds het ideologische geschil met China weinig zeggenschap meer Wanneer China in de Verenigde Na ties vertegenwoordigd was geweest, had Rusland wellicht wat meer kans gehad om zich pro of contra het Chinese optreden uit te spreken. Nu wordt elke actie die Moskou in het Indoohinese conflict onderneemt di- reot door Peking verdacht gemaakt. Het is dan ook geen wonder dat de Russische leiders in het Kremlin met wat vriendelijker ogen naar In donesië zijn gaan kijken, nu dit land blijkbaar bereid is om zij het met de Amerikaanse Zevende Vloot als kleurig decor als stootblok voor een opdringend Chinees imperialis me te fungeren. Maar voorlopig is het nog niet zover en steun aan Indonesië in de vorm van een gun stige afbetalingsregeling van de In donesische schuld aan Sowjet-Rus- land, zou Moskou een waardevolle pion verschaffen bij het onder con trole houden van China. Dat Indo nesië daarbij met de enorme buiten landse hulp een kleine toplaag van rijke, Amerikaans-gezinde burgers schept, kan in de ogen van de Krem- inleiders alleen maar perspectieven openen voor een toekomstige sociale omwenteling waarin Moskou weer een aotieve rol hoopt te kunnen spelen. Monsterverbond Zo wordt een monsterverbond tot stand gebracht, met Amerika, Sow- j Jet-Rusland en Indonesië als part ners. Wanneer de Amerikanen hun troepen tenslotte uit geheel Tndo- China teruggetrokken zullen hebben, i zal de verdediging van Zuidoost- Azië geheel bij het bevolkingsdichte Indonesië komen te liggen. Het z^gt er naar uit. dat de nieuwe Indone- j sische buitenlandse politiek Indone- sië in het raakvlak van de drie grote machten heeft gebracht. De tactiek van het verdeel en heers, die minis ter Malik kennelijk heeft toegepast om een volkomen in de war geraakte .ketoprak'-uitvoering rvolkstoneel) het aanzien van een succesvolle bui- tenlands-politieke actie te geven, vergt öf een duidelijke machtspositie j van waaruit wordt gemanipuleerd óf een groot politiek inzicht zoals eens K^rsrng-Staahouder Willem III ten opzichte van Lodewijk XIV ten toon wist te spreiden. Indonesië bezit ncch die nodige machtsfactor noch het staatsmansgenie. Men moet er Prins Bernhard heeft op een buitenlandse reis nog nooit zo- Succes Maar de resolutie van de Cam- bodja-conferentie van Djakarta lag Indonesië zwaar op de maag. omdat president Soeharto bij z'n bezoek aan Washington eerst ten behoeve van de vertegenwoordigers van de Aziatische en Afrikaanse landen verklaarde, dat Indonesië om de terugtrekking van oe Amerikaanse invasietroepen uit Cambodja had verzocht, maar daar na moest toegeven dat die terugtrek king volgens de regering in Djakarta alleen plaats kon vinden wanneer ook Noord-Vietnam en de Vietcong bereid zouden zijn hun troepen te rug te trekken. Het standpunt van Djakarta kwam er hierdoor op neer. dat Djakarta de Amerikaanse rege ring verzocht geen troepen uit Cm- bodja te verwijderen. Noord-Vietnam en de Vietcong dachten er immers niet aan zich uit Cambodja terug te trekken. Vervolgens bleek Thailand, een van de voornaamste deelnemers aan de Cambodja-conferentie in Djakar ta, zelf voorstander van het zenden van eigen troepen naar Cambodja, waardoor de geloofwaardigheid van de op de Djakartaanse conferentie aangenomen resolutie nog geringer werd. Het was dan ook geen wonder dat minister Malik toen besloot het bezoek van de drie-landendelegatie aan Moskou maar te gebruiken om de Indonesisch-Russische betrekkin gen wat te verbeteren. Daar is hij nu kennelijk enigszins in geslaagd. Het was een ongelukkige samen loop dat dit bezoek gelijk viel met dat van Thant aan Moskou, ook al om Russische hulp voor een Cam bodjaanse vredesconferentie maar dan niet door zwakke Aziatische landen maar door grootmachten) WASHINGTON/TEL AVIV <AFP. Reuter i De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Za ken, Joseph Sisco heeft gisteren het conflict in het Midden-Oosten besproken met de Sowjetrussische ambassadeur in Washington. Do- brinin. In Moskou heeft de Sow jetrussische minister van Buiten landse Zaken, Gromiko, gisteren de besprekingen met zijn Egypti- sche ambtgenoot Riad voortgezet. Volgens de vertegenwoordiger van Israël bij de Verenigde Naties, Jo seph Tekoah, is secretaris-generaal Thant „bevooroordeeld jegens Israël Nadat hij maandagavond in New York besprekingen had gevoerd met de secretaris-generaal, verklaarde hij tegenover de Israëlische radio dat deze „bevooroordeelde houding" in 1970 niet minder gevaarlijk kan zijn dan zij in '67 was. Hij doelde hiermee kennelijk op het besluit van Thant, president Nassers verzoek in te wil ligen om de op Egyptisch gebied ge stationeerde troepen van de VN terug te trekken. de houding van de Sowjet-Unie en de Arabische landen onderschrijft, en dat de Verenigde Naties onder de huidige omstandigheden het conflict niet kunnen oplossen. veilige grenzen worden vastge steld: dus maar het beste van hopen. veel geschenken gekregen als tij. Thant heeft in een commentaar op de jongste Russische voorstellen ten aanzien van het Midden-Oosten on derscheid gemaakt tussen offensieve en defensieve wapens. Volgens Te koah is uit de opmerkingen van de secretaris-generaal gebleken dat hij In een vergadering met parle mentsleden heeft de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken Ebba Eban gisteren gezegd: „Als eerste stap om uit de impasse te komen stel len wij voor dat Israël en Egypte ver tegenwoordigers naar een bepaalde plaats sturen om te praten over offi ciële onderhandelingen. Een derge lijk officieus contact zou de weg kun nen vrijmaken voor doeltreffende en realistische onderhandelingen, zon der welke dat is ruimschoot geble ken internationale conflicten niet kunnen worden opgelost". Volgens Eban moet een vredesini- I tiatief aan de volgende criteria vol doen: het moet bijdragen tot een blij- j vende vrede, tot stand gebracht door de Arabische landen en Is raël; in vrije onderhandelingen moeten Q de betrokken landen moeten el- kaars souvereiniteit erkennen, evenals het recht van ieder over Plan Eban de eigen veiligheid te waken Als de Sowjet-Unie zich niet met het conflict had bemoeid, was er een kans geweest dat de Arabische landen I hun houding hadden gematigd, aldus Eban. De kort geleden gesloten overeen komst tussen de Jordaanse koning Hoessein en de Arabische guerrilla strijders heeft geleid tot toeneming van de gucrilla-activiteilen langs de Israëlisch-Jordaanse grens, zo heeft een Israëlische militaire woordvoer der gisteren in Tel Aviv beweerd. De overeenkomst gaf volgens de woord voerder de guerrillastrijders bijna volledige vrijheid \an handelen. Israëlische troepen hebben gister- avond gevochten met een Egyptische commandostrijdmacht die ten zuiden van El Qantara op de oostelijke oever van het Suezkanaal opereerde De Egyptische strijdmacht werd terugge slagen, een der commando's sneuvel de Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. LONDEN Reuter In een Brits televisieprogramma hebben missiona rissen te kennen gegeven, dat in het voormalige Biafra voedsel en medi- I ciinen worden onthouden aan ster vende leden van het Ibovolk. Zo verklaarde pater Raymond Kennedy, d;e tijdens de oorlog daar een groot aandeel had in het hulpwerk, dat drie belangrijke factoren de huidige beproeving der Ibo's veroorzaken. Een daarvan was onverschilligheid ,.De mensen in Lagos weten niet wat er gebeurt en het kan ze ook niet schelen", de tweede ls ondoel matigheid. maar kwaadwilligheid kan bij enkelen onmogelijk worden uit gesloten. aldus deze priester. In het BBC-programma .Pano- vama" werd meegedeeld dat alle ge- Vijfde colonne Br was voor minister Malik alle reden om in Moskou zo weinig mo gelijk over die in Djakarta voorge stelde Aziatische Cambodja-confe rentie te spreken. Wat hij met de Russisohe autoriteiten wèl heeft be sproken komt in feite neer op In- oonesische steun aan Sovjet-Rusland bij de poging om de groeiende Chi- r.ese invloed in Zuld-Oost-Azië In te dammen. De Russisch-sprekende In- donestche bewindsman, die destijds sells op speciaal verzoek van Mos kou door wijlen president Soekarno tot Indonesisch ambassadeur in Mos kou werd benoemd omdat hll als communist in de ideologische strijd tussen PektoR en Moskou voor Mos kou had gekozen en nadien door Soekarno weer tot voornaamste In donesische onderhandelaar met Ne derland over West-Irian werd aan gesteld omdat Moskou onder die voorwaarde een eventueel Neder lands-Indonesisch akkoord m de Ver enigde Naties zou steunen, blees ook na de anti-communistische koer.- die Indonesië sinds de mislukte staats greep van oktober 1965. voer. nog altijd een voor de Russische leiders aanvaardbare Indonesische gespreks partner te zijn. ROME (DPA) Bij zijn eerste bezoek als regeringsleider aan het Vaticaan heeft bondkanselier Brandt van West-Duitsland gisteren bijna een uur gesproken met de paus. In zijn toespraak zegde de paus de morele steun van het Vaticaan toe bij het werk voor de vereniging van Europa. Brandt sprak vooral over het streven van zijn regering naar een actieve vredespolitiek. Aaneen sluiting van de Westeuropese landen en volken komt de vrede en sociale •■ooruitgang ten goede en met deze aansluiting hangt ook samen het 1 reven om met de Oosteuropese vol ken tot een vergelijk te komen. Een vredig en veilig Europa kan er ook toe bijdragen de kloof tussen noord en zuid en rijk en arm sneller te overbruggen aldus Brandt. De paus prees de prestaties van het Duitse volk. dat na de moeilijke oorlogstijd zich weer een ereplaats onder de volken heeft veroverd en zich inspant voor de eenmaking van West-Europa en de hulp aan ont wikkelingslanden. De paus sprak ook over de moeilijkheden van de bis dommen in de voorheen Duitstalige gebieden ten oosten van Oder en Neisse. Hij zei te wensen dat het Va ticaan en de bondsrepubliek contact blijven houden over deze vraagstuk ken. «Volgens een oude regel van de curie zijn de voorheen Duitse bis dommen in dit gebied nog niet tot normale diocesen gevormd omdat het Vaticaan grensveranderingen pas erkent wanneer deze volkenrechtelijk door geldige verdragen zijn vastge steld». Voordat de audiëntie begon was Brandt onderscheiden met het groot kruis van de Pius-orde. WASHINGTON. PHNOM PENH. BANGKOK i AP. Reuter, AFP» - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren meegedeeld niets te weten van nieu we Sowjetrussische voorstellen over een Indochinese vredesconferen tie. Maar. aldus woordvoerder Carl Bartch, de Ver. Staten staan sym pathiek tegenover alles wat. de vre de daar kan bevorderen. Uit Nieuw Delhi was bericht, dat een afgezant van Moskou met de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi nieuwe Rus sische voorstellen zou hebben be sproken „Ons is daarvan niets be kend". aldus Bartch. Met Zuidvietnamese helikopters zijn de afgelopen dagen Cambod jaanse troepenversterkingen overge- J bracht naar de provinciehoofdplaats Kom pong Thorn, die door Noordviet- namese en Vietcongtroepen wordt belegerd. Volgens Cambodjaanse mi litaire kringen dreigt daar een groot scheeps vijandelijk offensief. De te genstanders zouden belangrijke ver sterking hebben gekregen, o.a. van Pathet Lao-eenheden uit Laos. Men meent dat zich tussen Kom- pong Thorn en Siem Reap twee divi sies Noordvietnamezen en Vietcong- strijders bevinden. Een Noordvietna- mees regiment zou nog onderweg zijn naar het gebied, j Volgens het Cambodjaanse opper- 1 bevel hebben duizend communistische 1 soldaten even ten zuiden an het j slagveld van Kirirom een bataljon j regeringstroepen aangevallen en de I Cambodjaanse verdedigers zware j verliezen toegebracht alvorens zich terug te trekken. Door de zwa- I re strijd 80 km ten zuidwesten van Phnom Penh wordt opnieuw de ver keersweg nr 4 bedreigd. Deze weg is de enige verbinding van de hoofd stad met de havenstad Sihanoekvil- j le. De Amerikaanse troepenmacht in Thailand is de periode voorafgaand aan 1 juli met 6000 man verminderd, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Bangkok meegedeeld. Thans zijn nog 40500 I Amerikanen in Thailand gesta tioneerd, voornamelijk op zes lucht- bases in noordoost- en midden-Thai- land. Vorig jaar kwamen de Ver enigde Staten en Thailand overeen dat de amerikaanse troepenmacht j geleidelijk zou worden verminderd. Zuidvietnamese officieren geloven, aldus een bericht uit Saigon, dat hun troepen in de strijd rond het verla- j ten Amerikaanse marinierskamp Tekhe Sanh een volledig Noordviet- namees bataljon van ongeveer 600 j man vernietigd hebben. Dit zijn de zwaarste verliezen die de Noordviet namezen in de laatste maanden in j Vietnam geleden hebben. Meer dan een derde van de verliezen werd I veroorzaakt door Amerikaanse gewapende helikopters. interviewde hulpwerkers van mening waren dat de hongersnood in som mige delen van ex-Biafr. even groot was als tijdens de oorlog en ramp zalige vormen zou aannemen wan- ineer niet snel de nodige hulp werd geboden. Twee dochters van luite nant-kolonel Philip Effiong. de man die in januari de overgave van Bia fra tekende nadat Ojoekwoe hem de macht had overgedragen, lazen in het. programma een brief van hun vader voor waarin deze meedeelde dat hij sinds 21 april in de gevan genis van Port Har court zit opge sloten. De Nigeriaanse autoriteiten hebben steeds tegengesproken dat voormalige Biafraanse leiders, wie amnestie was beloofd, gevangen zijn gezet. dens zijn bezoek aan Indonesië in maart van dit jaar. De prins maakte de reis op uitnodiging van president Soeharto. Gisteren toonde Prins Bernhard in de wa. penzaal van paleis Soestdijk zijn cadeaus aan de pers. Een van de meest waardevolle geschenken was een zeer kostbare poeeaka, een vredeskris. die de prins van president Soeharto kreeg aange boden (zie foto). Van ir. Soetami, de minister van Openbare Wer. ken en energievoorziening kreeg de prins een zilveren theeservies en van generaal Nasoetion ivoren snijwerk. Tot de talrijke geschenken be. hoorden voorts Balinees hout snijwerk. een bamboe bankstel, een groep wajangpoppen van de gouverneur van West.Java, een rookservies, twee opgezette pa. radijsvogels, een zeventiende- eeuwse klok van Ned. zakenlieden in Indonesië, icandkleden en snij werk. schilderijen, een sleutel van de stad Bandoeng etc. Een deel van de geschenken zal wor den ondergebracht in het Konin. klijk Huis.archief, een ander deel gaat naar enkele musea. Tijdens zijn verblijf in Pakistan, India en Japan kreeg de prins onder meer Tibetaanse gébedsdoeken en door Tibetaanse vluchtelingen vervaardigde kleden en een col lectie Japanse tekeningen. ADVERTENTIE Roemeense minister naar China De Roemeense minister van Defen sie. generaal Ionitsa, is gisteren uit Boekarest vertrokken voor vriend- schapsbezoeken aan China en Noord- Korea. Waarnemers zien in deze Roemeense stap een poging van Roe menië om zijn machtige Chinese bondgenoot tegemoet te komen nadat Roemenië vorige week in Boekarest een verdrag met de Sowjet-Unie heeft getekend dat het land voor ae I duur van nogmaals twintig jaar mi- I litair aan de Sowjet-Unie bindt ongebreidelde schilderes een frisse kunstenares. Alle warme en hartverwarmende mensen, hij is er! Uw eigen overtuigende deodorant! Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije debderant •\^®I>.Ter kennismaking 75 cenUorting. E3 O l_ D OOT deodorant sportif Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar in spray, roller en stick.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6