Leidse jeugd leeft in eigen dorp Zaak Franckstraat verkeerd uitgelegd VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER t Wijziging bezoek in Leids AZ Gastvrij .Voorzitter J. Lugtenburg: Klacht? Nieuwe spel regels Leidse raad en de commissies PINSDAO 14 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3' LEIDEN Impressies bij beel den uit 't Jevgdvakantiedorp in jeugddorp Zuidwest. Het bestaat zes weken en gedurende die va- kantietijd wordt het intensief be woond. Op hoogtijdagen komen err 350 kinderen tussen 5 en 13 naar de groene long langs de Voorschoterweg met die merk. waardige puntdakhuisjes. Het blijkt moeilijk voldoende leidsters en leiders te vinden om de jeugd bezig te houden nu door het ma ken van een busverbinding ook veel kinderen komen uit Noord en de Rivierenwijk. Hij slaat met een hamer op zijn duim, kijkt alleen een beetje zuurmaar zegt niks, niet eens wat in hun vrije tijd timmerende vaders op zo'n moment plegen te zeggen.... Achter hem timmert er één met de achterkant van een stoffer. ,D'r is geen hamer meer', zegt hij berustend en hij tobt door.... „Stukken voor de krant' staat op een bord op tafel. Voor de eigen gestencilde krant, die altijd pas in het midden van de week gestalte krijgt. Dan krijgen de kinderen enige vaardigheid op de schrijfmachines. Op de eerste dagen worden vellen vol getikt met dingen in deze geest: haha nbhy7ujkmnahahakkkaa.. 18 aja jaj66rr2$$l... Ze komen waarschijnlijk on. der de verf thuis, maar hebben plezier. Welk kind heeft dat niet als het mag knoeien met water en verf? En wie niet onder de verf wil (of mag...) thuiskomen, kan in de naaikamer terecht. Dat is schoon werk.... Sportleraar Leo de Vries, net i bruingebrand terug uit Zuid- Frankrijk, waar hij samen met Anton Geesink judo-demonstra-1 jongens willen trappenToch de aloude zandbak die ook hier ties gafstaat in het doel op het is het niet alleen voetballen. De 'n succes is bij de allerkleinsten... voetbalveld. Het kost zijn ploeg j jeugd kan een sportdiploma ver een doelpunt als hij ons even ver. i werven, maar moet dan ook an- telt, dat het soms moeilijk is twee j dere dingen doen als verspringen, elftallen te formeren als er zestig I Dat is een soort alternatief van Rondwandelen in het Jeugdva. kantiedorp is een plezierige be zigheid op een zonnige dag. (Foto's LD/Holvast) (Van één onzer redacteuren! LEIDEN De affaire in de Franckstraat en de Mozartstraat ontstaan naar aanleiding van de ab normale ballotage van 'n Culemborg-1 se leraar die er een flat wil betrek- j ken, dreigt steeds meer het karak ter van een welles-nietes spelletje te krijgen. Onder de bewoners in de twee flats zijn duidelijk twee Kam- I Pen ontstaan. Het ene kamp verwijt zijn voorzitter zijn bevoegdheden overschreden te hebben, het andere meent dat de voorzitter volkomen te goeder trouw heeft gehandeld. Een moeilijk punt blijven bepaalde uitlatingen van de voorzitter, gedaan tegenover het Leidsoh Dagblad. Ve len hebben hieruit gelezen, dat de buurtvereniging sterk discriminerend werkt bij de selectie van medebe woners. Volgens voorzitter J. Lugtenburg is dit volkomen verkeerd uitgelegd. Uitvoerig heeft hij in een tweede gesprek met het LD uit de doeken gedaan, dat van zijn kant geen dis criminatie te verwachten is. „Ik heb helemaal niets tegen negers. Dp mensen die boven ons woonden, ove rigens geen negers maar Hindoesta nen, zijn door mij altijd prettig be handeld. Ook tegen woonwagenbe woners heb ik niets. Ik heb er zelfs hele goede kennissen onder". Dar niettemin woorden als negerfamilie, homofiel en woonwagenbewoner uit zijn mond zijn opgetekend vindt hii een ongelukkige zaak. „Ik wil wel toegeven, dat ik die woorden gebruikt heb. maar ik heb daar niets mee bedoeld. Ik heb ze als aanduiding overgenomen uit de mond van de heer Jagt". De als homofiel aangeduide M. de V. („Ik ben geen homofiel") heeft inmiddels een brief geschreven aan de voorzitter, waarin hij om schrif telijke excuses waagt. In een ant woord op deze eis schrijft de heer Lugtenburg: „U moet zich wel bij zonder met de zaak betrokken voe len om te concluderen dat U bedoeld zou zijn. Door mij is geen enkele aanduiding in een bepaalde richting gedaan. Noch het traphuis, noch uw flat. noch uw naam worden in het artikel genoemd". heer Lugtenburg is hij het er wel over eens dat het. opplakken van dit artikel een discriminerende daad is geweest. De heer Heineman is bereid dit slechts als „plagerij" aan te merken. Vraag aan de voorzitter: Blijft U na deze moeilijkheden nog voorzit ter? De heer Lugtenburg„Ik ge loof niet dat ik me moet .schamen voor wat ik gedaan heb. Misschien heb ik me wat ongelukkig uitgedrukt, missohien zijn wat dingen verkeerd begrepen. Ik heb de vereniging niet in opspraak gebracht. Ik blijf voor zitter. omdat er nog enkele dingen van bouwkundige aard zijn, die nog met het Bouwfonds moeten worden afgehandeld". Spion veroordeeld Een 23-jarige sergeant van de Italiaanse lucht macht Enzo Bussi is gisteren tot 18 jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij spionage voor de Sowjet- Unie had bedreven Bussi bekende dat hij gespioneerd had en zijn ge ltevens had doorgegeven aan de mi litaire attaché van de Russische am bassade, Wladimir Alexander. Deze te uitgewezen. Inmiddels heeft de heer De V wel een klacht wegens smaad tegen zich lopen van onderbuurman Heineman, die in het LD door De V. ervan be- sohuldigd werd geregeld belletje te trekken aan zijn deur. Of hij de klacht zal doorzetten weet de heer Heineman nog niet. „Eerst komt er nog een rechercheur bij mij thuis vragen of ik de klacht wil doorzet ten. Ik weet natuurlijk nog niet wat die gaat zeggen. Die kan misschien betere adviezen geven". Wie het gewraakte LD-artikel op de deur van de heer De V. heeft ge plakt ls nog niet bekend. Wel heeft zijn buurman Van Veen inmiddels toegegeven het artikel 's nachts om drie uur op de deur gezien te heb ben. „Ik had er helemaal geen be hoefte aan om het er af te halen" Zou er iemand anders gewoond neb ben dan deze overlast bezorgende heer De V. dan zou hij dat waar schijnlijk wel gedaan hebben. Samen met de heer Van den Ende en de LEIDEN Met ingang van a.s. don derdag z;jn wijzingen gebracht in de bezoektijden voor patiënten in klasse 3 in het Academisch Zie kenhuis. Er is dagelijks, behalve op dinsdag, bezoek van 7 tot kwart vóór 8 's avonds. Op dinsdag is er bezoek van 1 tot 2 uur. Op zater dag en zondag is er middagbezoek van half 3 tot half 4. Derde-klas-patiënten in de afdeling gynaecologie en verloskunde kun nen dagelijks van 7 tot kwart vóór 8 bezoek ontvangen en op zaterdag en zondag tevens van half 2 tot half 3. Preamaturen alleen voor ouders) maandag tot en mte vrijdag van 7 tot 7.15, op zaterdag en zondag van 2.15 tot 2.30 uur. achrijvert Hierbij protesteer ik tegen de aan tijgingen van mevr. L. P. Mol-v. d. Ru, waarvan m.i. geen woord van klopt. Ie. Wij hebben de fam. Vischnu- dath ook door onze jongens leren kennen, mijn zoontjes en al de kinde ren van Vischnudath hebben hier met elkaar een enige tijd gehad. Ze speelden bij ons of bij de fam. Visch nudath en er is nooit een wanklank feweest. Ook heb ik zelf de Fam. Vischnudath regelmatig bezocht en zij kwamen wat in onze buurt ge woon is, ook bij ons koffie drinken. WU schrijven nu nog met elkaar en wij zijn zelfs uitgenodigd om de fam. Vischnudath te komen bezoeken en daar 3 maanden te blijven. 2e De heer Vischnudath heeft mij persoonlijk verteld dat hij iets vroe ger terug moest dan hij zelf had verwacht i.v.b. met zijn school. 3e Van niet groeten, ach al deze dingen die deze mevrouw verteld zijn te zot om los te lopen. Ik wil hierbij nog eens extra on derstrepen. dat wij wie dan ook, kleurling of blanke altijd gastvrij, zullen ontvangen. Mevr. C. Th. Wildschut-Fryhoff. Cesar Franckstraat 34. LEIDEN. (Discussie gesloten red. LD) LEIDEN De fractie van de Par ty van de Arbeid acht het wenseiyk, dat een nieuw reglement van orde voor de raadsvergaderingen wordt ontworpen, zy heeft een aantal pun ten op papier gezet en vraagt de raad daarover spoedig discussie te voe ren. Een aantal punten: Raadsvergaderingen vangen nimmer aan vóór 19.30 uur en ein digen als regel omstreeks 22.30 uur. In verband met de nog steeds toene mende werkzaamheden en om. het tüdstip voor het einde der vergade ring te doen naleven, ware te bepa len, dat de raad om de veertien dagen byeenkomt. Interrupties worden toegestaan. De mondelinge rondvraag wordt opnieuw ingevoerd. Burgers krygen gelegenheid vóór de vergadering vragen te stellen, die door raadsleden worden beantwoord. Er zal gediscussieerd kunnen worden na mondelinge beantwoording van schrifteiyk gestelde vragen. Een interpelatie-verzoek is toe gestaan als een derde van de aanwe zige leden er geen bezwaar tegen heeft. De interpellatie wordt gehou den in dezelfde vergadering, waarin het verzoek tot interpellatie wordt be handeld. Voorgesteld wordt te bepalen, dat de ontvangst van brieven bestemd voor de raad omgaand wordt beves tigd, met mededeling in welke ver gadering de brief aan de orde zal ko men en eventueel hoe het advies van het college luidt. Indien B. en W. de raad voorstellen de afdoening aan het college over te laten, delen zy de raad mede op welke wyze zy zich voorstel len dit te doen en binnen welke tyd. Het begrip motie dient opnieuw bezien te worden. Vastgesteld zou moeten worden, dat de inhoud van alle documenten, van belang voor de beoordeling van een voorstel, wordt opgenomen in de toelichting op dat voorstel. Opgenomen zou dienen te wor den een clausule terzake van de ver antwoordingsplicht met de volgende strekking. Indien een lid van de raad het gemeentebestuur of de raad ver tegenwoordigt in een bestuur, com missie enz. brengt het jaarlyks een schrifteiyk verslag over zyn aktivi- teiten. Verder worde bepaald, dat in het verslag van het begrotingsonderzoek de namen van de vragenstellers wor den opgenomen, met daaraan toege voegd een aanduiding van de fractie, waartoe de vragensteller behoort. Tevens acht de P.v.d.A. het van belang, dat de verordening op de raadscommissies wordt herzien. De vergaderingen van de raads commissies moeten openbaar zyn, tenzy dit voor personen aanwysbaar schade zou opleveren of de gemeente er financieel nadeel zou door lyden. De niet-openbare vergaderingen zyn wel toegankelyk voor de overige leden van de raad. Het aantal leden zal zodanig zyn, dat alle fracties in de commissies vertegenwoordigd kunnen zyn. De notulen worden ter inzage gelegd voor een ieder. De P.v.d.A. is van mening, dat alle voor alle raadsleden van belang zyn- de informatie door het college recht streeks aan de raad medegedeeld dient te worden. Nadrukkeiyk wordt afgewezen de gedachte, dat de com missies een kanaal zyn waardoor in formatie naar alle raadsleden kan worden doorgegeven. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Burgh mej. A. A. van Leeuwen, vicaris te Gorssel; te Wa- geningen G. Gorselman te Bleiswijk Aangenomen naar Silvolde P Lootsma, kand. te Amersfoort, die bedankte voor Latum, Giesbeek; naar Ede (toez.) W. C. Hovius te Katwyk aan Zee, die bedankte voor Blauwkapel-Groenekamp, Kesteren en Brakel; de benoeming tot gods dienstleraar aan het Rijnlands Ly ceum te Wassenaar A. van Buur en kand. te Wassenaar (verbeterd be richt) Bedankt voor Wieringermeer M. H Boogert te Hellendoorn. GEREF. KERKEN Beroepen te Joure. Zwartebroek en DwingeloG. P. Wijnbeek, kand te Muitery vyf Britse zeelieden zijn beschuldigd van muitery omdat zy verleden week een sitdown-protest hadden gehouden voor de hut van him kapitein aan boord van de my- nenveger Iveston. De zeelieden wil den op deze wyze protesteren 'cgen het feit dat hun schip naar hun me ning te lang op zee was geweest. De Britse politie moest aan boord van het schip gaan om de mannen te arresteren. I Limmen; te Erica A. Hekman, kand. te Stadskanaal; te Sellingen J. Vree kand. te Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rilland-Bath G. J. van der Noort te Cappelle a.d. IJssel OUDGEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Aalburg C de Jonge. pred. van de Vrye Herv Ge- meente in IJsselmuiden. LEIDEN Een 24-jarige bankbe diende uit Rotterdam liet gisteren op de zitting van de Leidse kantonrech ter. mr W. de Koning, verstek gaan. Dit belette het rechtscollege niet zyn wangedrag als automobilist te veroor delen. Uit het onderzoek bleek, dat de bankbediende met zyn auto op de Leidse Vaart in Oegstgeest uit een file was geschoten teneinde in te gaan halen en dat terwyi een tegen- ligger al zeer dicht was genaderd. Er I volgde dan ook prompt een frontale i botsing, die gelukkig slechts materie le schade tot gevolg had. Enkele ooggetuigen verklaarde des- tyds, zo las de kantonrechter in het procesverbaal, dat verdachte al enige malen tevoren gevaarlyk had Inge haald en het geluk daarby aan zyn kant was geweest. De officier, mr. A. G. Pos. kwam j tot de conclusie, dat verdachte zich I als een ware wegpiraat had gedragen. I Hy eiste ter correctie van verdachtes ergerlyk wangedrag op de weg zowel een geldboete van f 100.- subs. 10 da gen als by wyze van waarschuwing de voorwaardelyke ontzegging van de rybevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met 'n proeftyd van 2 jaar. Een 24-jarige drogist uit Leiden reed op een februari-avond met zyn auto over de Harenweg in Noordwyk en voerde slechts en bovendien nog flets brandende stadslichten. Op de hoek van de Beeklaan negeerde hy een politieel roodlicht-stopteken en reed door. Toen hy later op de avond in Noordwyk werd aangehou den als gevolg van het feit, dat de Noordwykse politie naar hem „uitkeek" bleek alras, dat de auto tal van gebreken vertoonde en op twee gladde banden reed. Het in beslaggenomen veh kei werd later weer aan de drogist uggege- ven om het te laten slopen. Ter zitting verklaarde verdachte o.a.: „Ik zag wel met rood licht zwaaien, maar ja dat kan iedereen j wel doen. Later ben Ik toch nog even j op dat punt gaan kyken maar ik zag niets meer". Waarop de officier prompt repli ceerde: „U verwachtte toch niet, dat die agent daar op U zou staan wach ten" Zowel Inzake het ryden met stads lichten als de slechte toestand waar in de auto verkeerde, had verdachte weinig of geen verweer. „Een kleine aanleiding had in dit geval nogal grote gevolgen", kwam de officier m zyn requisitoir tot de uit- eindeiyke slotsom en eiste een totale boete van f 140,- subs. 14 dagen. Het vonnis luidde conform Een 44-jarige automobiliste uit Leiden verliet hoorbaar mopperend de rechtszaal, zy moest zich verant woorden voor het feit, dat zy in de late nacht van de 13-de februari met haar auto in de Genestetstraat in een slip was geraakt en daarby tegen twee geparkeerde auto's was gebotst. „Ik kon er niets aan doen. Het was spiegelglad en toen ik even moest afremmen ging m'n auto vanzelf slippen", verklaarde zy de reden van haar stunt. De kantonrechter lanceerde hierna nog een punt in verdachtes nadeel. „U reed na even te zUn uitgestapt en met een buurman van een van de benadeelde partyen te hebben ge sproken gewoon door zonder U nader bekend te hebben gemaakt. U had toch op z'n minst een briefje met Uw naam en adres tussen een der ruitenwissers kunnen achterlaten". „Het was al zo laat in de nacht en was echt van plan de volgende mor- geven even by de eigenaren langs te gaan", aldus verdachtes reactie. De officier eiste een boete van f 100,- subs 10 dagen. De kanton rechter verhoogde de straf tot f 150,- subs. 15 dagen. Voor een 37-jarige laswerkman uit Katwyk die overigens verstek liet gaan werd de celdeur alvast op een kier gezet. De officier eiste tegen de Katwyker een hechtenisstraf van 10 dagen, waarvan 6 voorwaardeiyk, met een proeftyd van 1 jaar. Hy kwam tot deze forse eis, omdat ver dachte al veel malen een geldboete kreeg wegens schoolverzuim van zyn dochtertje en ook nu weer voor dit feit terecht moest staan. „Verdachte moet nu maar eens voelen, dat het niet langer zo kan". De kantonrechter wilde verdachte nog één kans geven en vonniste daar om met een geldboete van f 10,- subs. 1 dag en een voorwaardelyke hech tenisstraf voor de duur van 14 dagen met een proeftyd van 1 jaar.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3