Weekeinde in 't Noordierse land ongewoon rustig Veldslag van Ambonezen en oproerpolitie ang Minister Porter legt Ulster voor twee dagen geheel droog Wellicht sluiting van subfaculteit Êm LIEFDESDRAMA IN NACHTELIJK DELFT EINDIGT MET DOLKSTEEK Politieman nishandeld Munoz Grandes (74) overleden Curatoren GUdreigen: r TS KOELER Jaloerse minnaar voortvluchtig GERUCHTEN OVER VREDE IN VIETNAM Razzia's en charges in Meppel euwo PP SPECIALIST erictit maart 1 £13 cteur: E. A. B. van Dishoeck fdredaoteur: Drs. J. R. Soetenhorst MAANDAG 3 JULI 1970 No. 33142 EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Lelden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 ngif 10 rii ïDEN (DPA) Bijna zonder iderbreking gingen in Londen indaag de besprekingen ter Dorkoming van een havensta si ng verder. In de vroege och- nduren zei een woordvoerder de werkgevers dat er „nieu- ontwikkelingen" waren met ogelijke resultaten. De nieuwe ritse minister van Arbeid. Ro- irt Carr, uitte zich voorzich- ger. Vertegenwoordigers van lide partijen in het conflict et adden vanmiddag een bespre ng met hem. >it< no.pussen doen de grote Britse in Vieën pogingen om andere trans- voor hun produkten te Men rekent op een export' van ongeveer 175 miljoen gul- erjjjper dag! rrachtvliegtuigen van de grote schappijen zijn volgeboekt. havenarbeiders eisen een ver eg van het basdsloon met byna ulden per week. De werkgevers en dit afgewezen maar in plaats ran verhoging van het minimum aangeboden, dat ook wordt door- gc jd als er niet gewerkt wordt, ïda mt het tot een staking, dan re- men er in Londen op dat de re- ig meteen de noodtoestand zal af- igen. Zij zou daarmee het recht tn particuliere verkeersmiddelen irderen om de verzorging van de king te laten doorgaan. D TTERDAM (ANP) De Rot- damse politie heeft twee koop- 1 uit de Maasstad (20 en 26 gearresteerd, die het afgelopen einde een politieman bewuste- H hebben geslagen. De vechtpartij ontstaan toen de agent de twee 1 broers had gevraagd groente beladen vrachtauto, j midden op de rijbaan van de at hadden geparkeerd, te jderen. De mannen weigerden i wensten ook hun namen niet js geven. (Van onze correspondent) BELFAST (GPD) Ondanks de vreugdevuren zaterdagavond en de kerkmarsen van gis teren heeft Noord-Ierland een ongewoon rustig weekeinde beleefd. Terwijl 18.000 mannen soldaten en gendarmes in het gehele land in staat van paraatheid waren, bleef de ver wachte uitbarsting achterwege. Vandaag zouden in Belfast en in zeventien andere steden en dorpen honderdduizend Oranjemannen uitrukken om hun jaarlijkse mars te houden. In de hoop chaos en onlusten te voorkomen, heeft de Noordierse minister van Binnenlandse Zaken, Robert Porter, Ulster voor twee dagen drooggelegd. Alle pubs en bars zijn gesloten, maar hij zal niet kunnen voorkomen dat op de grote Oranjebijeenkomst gratis bier wordt uitgedeeld. In Belfast zijn zaterdag de feestelijkheden rondom de her denking van de slag aan de Boy- ne (1690) in Noord-Ierland be gonnen. Onder het wakend oog van de Britse soldaten begaf zich een optocht van leden van de protestantse Oranje - loges naar de plaats waar ds Paisley een herdenkingsrede hield. MADRID (AFP. Reuter) Kapi tein-generaal Augustin Munoz Grandes, van 1962 tot 1967 de twee de man in Spanje na generaal Franco is zaterdagavond, 74 jaar oud, in Madrid overleden. Hy werd reeds een jaar in een ziekenhuis ver pleegd. Munoz Grandes vocht met Franco in de Rif-oorlog in de jaren -'20 en in Asturië tegen de mynwerkers in 1934. Tydens de burgeroorlog voer de hy het bevel eerst over een divi sie, later over een leger van de na tionalistische strijdkr achten. Tydens de tweede wereldoorlog or ganiseerde hy de „Blauwe Divisie" die aan Duitse zyde aan het oost front vocht. Van 1962 tot 1968, het jaar waarin hy werd vervangen door admiraal Luis Carrero Blanco, trad hy op als vice-premier. (zie verder pagina 13) lirk (STERDAM (GPD) Curato- van de Universitet van Amster- i hebben de voorzitter van de kculteit der algemene politieke tciale wetenschappen in een brief ®aogelükheid voor ogen gehouden subfaculteit in september ty- zal worden gesloten. st curatorium zal hiertoe beslui st indien niet op korte ternüjn weer subfaculteitsbestuur zal optreden. L Fr. de Jong Edz., hoogleraar 46Me sociaal-economische en poli- i geschiedenis, en dr. P. R. Baehr, peur van het Europa-instituut, resp. half mei en begin juni af- eden als bestuursleden van desub- Iteit omdat zy geen mogelykheid TEL.(01710)- -I DER DORP 30797721561 L e Bilt verwacht van maandag tot (dagavond: Wisselend bewolkt met voorname - in de nacht plaatselyk regen, fcge tot vry krachtige wind rui- d naar west. Iets lagere middag- Peraturen. 14 JULI to op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur ton op: 17.03 uur; onder: 0.02 u. togwate. te Katwyk te 10.43 en J uur; laagwater te 6.13 en 1 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's zagen de partijen tot elkaar te bren gen. Ad interim zyn zy sindsdien aangebleven. Curatoren achten een nieuw subfa culteitsbestuur op korte termyn een vereiste, opdat de wettelyke taken en toegekende bevoegdheden weer kun nen worden vervuld en uitgeoefend. Zy vinden dat mede van belang voor de werkomstandigheden by de diverse instituten, maar niet in de laatste plaats voor het administratie ve personeel. Commissie Zouden, zo schryft het curatorium, „de werkomstandigheden zich zo ont wikkelen dat by het begin van het komende studiejaar het onderwys niet op verantwoorde wyze kan worden hervat, dan moet geenszins worden uitgesloten" dat een ministe riële commissie van onderzoek naar de oorzaken wordt ingesteld. Ty- dens het werk van de commissie zou de subfaculteit zyn gesloten. Aanstaande woensdag zal het sub faculteitsbestuur vergaderen over een nieuwe structuur aan de subfaculteit. Het curatorium beschouwt de verga dering als van byzondere betekenis en wil zo spoedig mogelyk op de hoogte worden gesteld van het resul taat. „Het komt ons", zo schryft het curatorium, „aanbevelenswaardig voor dan niet te trachten tot gefor ceerde beslissingen te komen, maar zich de tyd te gunnen tot een zo danige opzet te geraken dat zy de in stemming van een zo groot mogelyk aantal van alle betrokkenen zal ver werven" Vanzelfsprekend zou moe ten worden voldaan aan de drie mi nimum-eisen van behoorlijk universi tair bestuur. DELFT (GPD) Dolksteken heb ben vannacht omstreeks twee uur 'n einde gemaakt aan het leven van de dertigjarige los-werkman Herman de Koster uit Delft. De man, ge huwd en vader van drie kinderen, werd in zyn woning gedood. Hij werd in de hartstreek getroffen en moet vrywel onmiddellijk zijn over leden. De 32-jarige arbeider F. V. uit Delft wordt ervan verdacht de moord te hebben gepleegd. Hij is voortvluchtig. Een overbuurman van het slacht offer alarmeerde vannacht de poli tie. Hy deed dat op verzoek van de vrouw, die na het gebeurde naar hem toe ging. De GG en GD, ge waarschuwd door de politie, kon slechts de dood constateren. Verhouding Tussen de echtgenote van het slachtoffer en de man die van de moord wordt verdacht, heeft een verhouding bestaan. Daaruit zouden al eerder moeilykheden tussen man en vrouw zyn voortgevloeid. Gister avond toen 't echtpaar K. 't Delft- se station verliet, ontmoette het de arbeider V. de vrouw ging met hem mee; maar keerde later met haar man huiswaarts toen hy haar kwam ophalen. Er zou volgens de verkla ringen van de vrouw, een woorden wisseling hebben plaats gehad tus sen beide mannen. De arbeider is vannacht naar de woning van De Koster gegaan en heeft daar, volgens de verklaringen van de vrouw. Herman de Koster met een dolkmes doodgestoken. Op haar gegil schoot de Schiedamse ar beider F. G. te hulp, die langs het huis van de familie liep. Hy is een kennis. De Schiedammer heeft tegen over de politie verklaard de dader de achterzyde van het huis te heb ben zien verlaten. Tot nu toe ont breekt van de vermoedeiyke dader elk spoor. LEIDEN Een Inwoonster van Zoeterwoude, de 49-jarige mevr. v. d. Leen van de Vlietweg, is vanmorgen om het leven ge komen by een ongeluk op de Voorschoterweg in Leiden. zy is met haar Volkswagen, komend van het Lammen- schansplein. achter een vracht wagen langs gereden, die uit de Rooseveltstraat de Voorschoter weg was opgedraaid in de rich ting Leiden. Daarby is ze te gen achter uit de vrachtwagen stekende yzeren platen gereden, waardoor de personenauto van boven geheel openscheurde. De bestuurster viel. ernstig gewond aan haar hoofd, op het gaspedaal, waardoor de auto doorreed en pas 150 meter ver der in de richting van de Churchilllaan tegen een licht mast tot. stilstand kwam. De politie vraagt getuigen van dit ongeluk zich te melden. (Foto LD/Holvast) Een andere maatregel om de vrede te bewaren is het verbieden van op tochten in enkele plaatsen, terwyl in Belfast de grote mars een route zou volgen, die de protestanten zo ver mogelyk van de r.-k. wyken zou hou den. Zaterdagavond werden overal in de protestantse wyken vreugdevuren aangestoken. Het geheel leek op een carnaval. Er vonden evenwel geen in cidenten van betekenis plaats. Het feit dat een staaf dynamiet in een van de vreugdevuren ontplofte, is in Belfast al nauweiyks de moeite van vermelden meer waard en een schiet- party, waarby een man in de voet werd gewond, werd door de politie een „familievete" genoemd. Brigade-generaal M. S. Hailey, vice-stafchef van de Britse troepen in Ulster, onthulde, dat het leger dit weekeinde versterking heeft gekre gen van twee waterkanonnen, afkom stig uit Duitsland, Deze kanonnen zyn in staat onrustzaaiers over een grote afstand tegen de grond te spui ten. Geruchten, dat het leger even tueel gekleurd water zal gebruiken om de schuldigen te „merken" werden door de generaal ontkend. Inmiddels heeft de premier van het NIEUW-DELHI (AP) De Sow- jetrussische onderminister voor Bui tenlandse Zaken, Forjoebin, heeft vandaag by na anderhalf uur gespro ken met premier Indira Gandhi te midden van berichten dat de Sowjet- Unie werkt aan een nieuw vredes voorstel voor Indo-China. Het voor naamste punt daarvan zou zyn een Geneefse conferentie van alle betrok ken partyen by de gevechten in In do-China. De „Hindustan Times" gaf vanoch tend een uiteenzetting van het plan en zegslieden van het ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden dat deze in grote lynen juist is. De Sowjet- Unie zou proberen Noord-Vietnam en verscheidene communistische onaf- hankeiykheidsbewegingen te be wegen de conferentie by te wonen op voorwaarde dat de VJS. zich be reid verklaren in stadia zijn militai ren uit het gebied terug te trekken. naburige Ierland, Lynch, avond een beroep op alle Ieren ge daan de rust te bewaren tydens dit dramatische weekeinde. Hy vertelde via de televisie, dat „op dit eiland geen oplossing gevonden kan wor den door op elkaar te schieten. Er is hier geen werkelijke bezetter. We zyn allemaal Ieren". Lynch ver klaarde dat het zyn doel is Ierland te herenigen „opdat er op dit eiland nooit meer angst, haat en bloedver gieten zal plaatsvinden". „Dagjesmensen" Het Amerikaanse persbureau Asso ciated Press meldde vanochtend, dat honderden r. katholieken uit vrees voor ongeregeldheden op 'Oranjedag' de grens overgetrokken zyn naar de Ierse Republiek. In kampen aan de grens zyn al meer dan duizend „dagjesmensen- ondergebracht. Onder hen was voor al het aantal kinderen hoog. Som mige ouders zeiden te vrezen dat de kinderen het slachtoffer zouden worden van het gebruik van traan gas en misseiyk makend gas als er ongeregeldheden zouden uitbreken. De gevangenis van Armagh, waar het parlementslid Bernadette Devlin is opgesloten, wordt streng bewaakt door Britse militairen. Vanochtend hebben zy het plein voor de gevan genis grondig afgezocht naar mynen en explosieven. (Van onze correspondent) MEPPEL (GPD) De oproerpo litie van de Meppeler gemeentepoli tie heeft gisteravond en vannacht een ware veldslag moeten leveren met ongeveer veertig met messen, slagwapens en stenen bewapende j Ambonese jongeren uit Hoogeveen, I Teugde en Apeldoorn, die een massa- le wraakneming wilden plegen op Meppeler barbezoekers. Enkele jon geren werden lichtgewond en een agent verstuikte bij de achtervolging van de jongelui zyn enkel. In totaal eUn zeven Ambonezen uit Hoogeveen en Teuge gearresteerd. De reeks van vechtpartyen en ver nielingen van interieurs van bars en de restauratie van het NS-station is, zo deelde de politie mee. ontstaan in een koffiebar in Meppel. Een zestal Ambonese jongens kreeg het daar aan de stok met een Jongen uit Mep pel. die toenadering zocht tot een meisje, dat één van de Ambonese Jongens by zich had. Een vechtpar- ty was het gevolgd, waarby door de Meppeler de eerste klap zou zijn uit gedeeld. Een en ander werd door de Ambonezen gemeld by de politie. De Ambonezen beloofden Meppel te ver laten .maar deden dat volgens de po litie niet. In aHeryl zouden ze. vol gens de politie, naar Hoogeveen en enkele andere plaatsen hebben ge beld om versterking. Conducteur Per trein, auto en bromfiets on dernamen daarop ongeveer veertig Ambonese jongens de reis naar Mep pel, waar ze omstreeks tien uur ar riveerden Een treinconducteur stel de Meppeler politie op de hoogte Eenmaal in de stad gekomen begon nen by het station de relletjes. Fel le charches met sabel en gummi knuppel van de gealarmeerde oproer politie leidden ertoe, dat de Ambo nese jongelui zich over een groot gedeelte van de binnenstad ver spreidden. In en voor enkele bars in het centrum werden Meppeler marktbezoekers uitgedaagd tot een gevecht. Omstreeks elf uur begon de poli tie aan een grootscheepse razzia in en buiten de stad, waarby alle jon geren met een donkere huidskleur soms na hevig verzet werden aan gehouden. Een groot deel van de cafébezoekers uit Meppel en omge ving was de politie behulpzaam bij het „vangen" van de vluchtende Am bonezen. Anderen brachten de Am bonezen naar de buitenwegen, waar ze liftend een veilig heenkomen zoch ten. In diverse straten stonden ou deren klaar om eventuele wegvluch tende Ambonezen te grijpen en aan de politie uit te leveren. Zie ook pagina 15. ADVERTENTIE Voor klassiek of modlsche Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 19 Uit het Leidsch Dagblad van 13 Juli 1870: Het Utrechts Dagblad schrijft: Aanstaanden woensdag zal de Utrechtsche Volksgaarkeuken geopend worden, en zullen de spijzen aldaar verkrijgbaar zijn. Wij zouden met voldoening een bericht in dien geest voor Leiden schrijven. Hedenmiddag hebben de heer en officier en substi tuut-officier van justitie zich andermaal naar Voor schoten begeven ten einde nasporingen te doen nopens den jachtopziener Van Zan ten, die nog niet teruggevon den is.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1