[lome terug naar jaren dertig an scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. Gemeenten moeten tarieven verhogen Wild tafereel in het centrum van Vlissingen BEJAARDEN NIET ZO CRIMINEEL ALS ANDERE NEDERLANDERS mg&jm Als uwscheerapparaat dit heeft. IER1NNER1NG AAN EEN MUFFE SPRUITJESSFEER m Hirohito in Nederlands paviljoen op Expo 7 0 ALS ZE EEN AANVULLENDE UITKERING WILLEN JONGEN STIKT IN GANG OP HET STRAND v 4 - «i a i». i r. Groots orgelspel in de St. Agatha F )e vele, vele mannen die zich tósch scheren, weten allang dat !n 1 semsnel schoon scheren pas kan ronddraaiende mesjes. N )e Philishave 3 heeft liefst 3x6 18 J} ïïscherpe mesjes van bikkelhard b'I Istaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes De man die van scheren weet scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Uw volgende shaver (weer) een Philishave JAANDAO 13 JULI 1970 PAGINA 13 (Door Jos Hagersi )ME In de salons van de Ro- modehuizen werden dit fnd heel wat flessen champag- pengetrokken om de benoeming Ie oud-handelsmlnister Andreot- Italiaans kabinetsfonnateur te Wanneer Andreotti, die in de Italiaanse mode-industrie op i jette. er in slaagt om een re regering te vormen, zitten de irlers voorlopig op rozen, want lid-minister, zelf een telg uit een ide modefamilie, zal dan onge- voor de nodige subsi- llijven zorgen, en die zyn zeker de komende winter nodig, want Ikopers van 's werelds grootste ctiefabrieken zijn niet zo en- jast over de nieuwe Italiaanse vossebont stola's, kanten rs, suede veterpumps en t onflatteuze tot halverwege de reikende rokken deed men dit inde alles om de muffe sprult- er van de jaren '30 op te roe- vrouw. die 5 Jaar geleden dank- minimode van Mary Quant Durrèges voor het eerst wat bewegingsvrijheid kreeg, de komende winter door aliaanse couturiers weer aan nde banden gelegd. De Ro- ontwerpers maakten geen korte rok meer en zorgden een terugkeer van de combi van blouse en rok een te er van de strapless avondjurk verdwijnen van de overhemd- - en een sterk geaccentueerde rs. lavendelblauw, oranjerose bruin en flessengroen worden uwe Italiaanse modekleuren, erto Capucci, de enige man die in ins geslaagd om de dochter ex-koning Umberto. Prinses •Pia aan het werk te krijgen, d het dan zo'n mislukking dat i Parijse filiaal moest sluiten, het trieste modeweekend door in een oud-Romein- iistuin te middernacht een su- collectie van „Antigone-ma- e showen. Aan zijn klassieke ichte gewaden met ronde hals ge mouwen wist hij zo'n allu- geven dat ze even goed de ims voor een futuristisch to- uk zouden kunnen zijn. icci, onbetwist de meest poëti- Italiaanse couturier, speelde ;eraffineerde kleurencombina- want wat zegt u bijvoorbeeld (ergeel met bleekrose, rose- rood met paars, roestbruin met wit of abrikoos met hazelnootbruin. Ter wijl de meeste couturiers hun man nequins als gefrustreerde onvrou welijke wezens uitdosten alsof er een prijs voor de lelijkste jurk viel te be halen. schijnt tot dusver alleen Ca pucci te hebben begrepen dat een avondjurk best een tikkeltje ondeu gend mag zijn. Niets van al die gratie viel bij het huis Antonelli, de Italiaanse Bal- main, te bespeuren. Kreeg men de vorige seizoenen daar traditie getrouw op de prille zondagmorgen de mooiste kleding te bewonderen, dat alles was er dit keer niet meer bü. Sinds de oprichtster Maria An tonelli een jaar geleden op afschu welijke wijze aan haar einde kwam toen ze bij het zwemmen in zee dooi de haaien werd opgegeten, kan de niet meer zorgvuldig begeleide ont werper Silvano Malta het werk ken nelijk niet zo goed aan. want hij haalde z'n inspiratie uit het kostuum museum waardoor zijn collectie één grote verkleedpartij van in vossesto- la's gehulde vooroorlogse Duitse da mes werd. Dames, die door de lijk bleke make up en de bloedrode lip stick van Gattineau er bovendien doodeng uitzagen. Tweedpakjes met driekwart mou wen waaronder de manchetten van wijde blouses uitkwamen, namen bij de dagkleding de belangrijkste plaats in. terwijl het huis Antonelli voor de avondjurken bijna alleen stoffen met een jugendstil-dessin gebruikte. Fontana Dankzij de zusters Fontana. die het oudste modehuis van Italië heel slim in bedrijf weten te houden, bleven de broekpakken met midi-jasje of tunieken in Italië voorlopig nog en vogue. De dames die zich opwerk ten tot een soort Italiaanse Pierre Cardin. lanceerden naast een hele reeks getailleerde mantels met fors ingesnoerde tailles ook veel capes met pellerine-kragen. De dub bele cap vond men voor de komen de winter ook in de collectie van Carosa terug, het modehuis van Prinses Giovanna Caracciolo aan 't schilderachtige Piazza di Span ja, waar de vroegere atelier-assistent van Patou nu de scepter zwaait. Men moet het komende seizoen voor al van de combinatie van klokrok- ken met blouses en kleine bolero's hebben. Ten slotte sprong de collec tie van Fabiani door de terugkeer van zyn geliefde swaggers in het UTRECHT (ANP) De bejaar den in Nederland, die 14 procent van de bevolking vertegenwoordigen, blij ken slechts 3,38 procent van de to tale criminaliteit voor hun rekening te nemen. Van de bejaarden die wel crimineel zijn, vallen vooral de ze- dendeliquenten on. Ze scoren niet minder dan 13.73 procent, een hoog percentage vergeleken met het aan deel der zedendelinquenten in de criminaliteit der totale bevolking (8.28 procent!. Dit blijkt uit een door criminoloog J. Allersma. medewerker van het cri minologisch instituut in Groningen, ingesteld onderzoek naar de bejaar- den-criminaliteit in Nederland. De resultaten zijn gepubliceerd in het vol renaissance fresco's kregen broekpakken volop de kans en dat is wel erg plezierig voor de vele vrou wen die nooit aan de midimode zul len wennen. Heren 's Werelds beste kleermaker Angelo Litrico bewaart zijn herencollectie altijd als het lekkerste voor het laatst en vandaar dat de Italiaanse schipperszoon die de gardero bes van Prins Bernhard. president Nixon en vele andere hooggeplaatste persoonlijkheden verzorgt, pas dit weekeinde met zijn collectie voor mannen voor het voetlicht trad. Een ovationeel applaus leverde hem zijn nieuwe serie kostuums met Russi sche officierskragen op die de Mao- look zo langzamerhand moeten ver vangen. Ook bij de enkel- en dub- oog. In zijn prachtige patriciërshuis helsluitende colbertjasjes met de OSAKA iAFP» De Japanse kei- ^««5, '7 '2.zer Hirohito en Keizerin Nagako hebben een bezoek gebracht aan Nederlandse paviljoen op de Expo '70 Avondjaponnen van Roberto m Osaka. De keizer en de keizerin nieuwe kragen zijn dassen overbo- dig. Maar wanneer de man dat toch i Capucci. te gewaagd vindt, kan hij bij Litri co ook voor een klassiek tweeknoops kunnen worden geleverd. De beste enige tijd in Japan is. en door mr. Kennedy-kostuum terecht waarbij manier, aldus Litrico, om onopval- Cals. de voorzitter van de Neder overhemd en das in dezelfde kleur lend opvallend te zijn. werden verwelkomd door minister Luns van Buitenlandse Zaken, die al landse inzending. „Nederlands tijdschrift voor crimi nologie". De heer Allersma contro leerde het criminele gedrag van per sonen van 60 jaar en ouder, mannen zowel als vrouwen. De resultaten van het onderzoek komen in korte trekken op het vol gende neer: de criminaliteit van de bejaarden wordt vooral getypeerd door misdrijven als eenvoudige dief stal, verduistering, eenvoudige bele diging, ontucht met bewustelozen of kinderen en vernieling beschadiging. Eenvoudige diefstal en verduiste ring worden meer door vrouwen dan door mannen gepleegd, een verschijn sel dat zich ook voordoet bij de abor tus crimlnalis. De andere misdrijven worden meer door mannen dan door vrouwen gepleegd. De bejaarden criminaliteit telt meer recidivisten dan beginnelingen. Dit verschijnsel heeft de heer Allers ma geconstateerd bij de afzonderlijke delicts-groepen, met uitzondering van de vermogensmisdrijven, waarbij de bejaarden man het tegen de vrouw moet afleggen. In tegenstelling tot de man blijkt de vrouw hierbij als be ginneling op te treden. Overigens vindt men bij de zedenmisdrijven de man meer als recidivist dan als be ginneling. Met de stijging van de leeftijd neemt het aandeel van de vrouw (vergeleken met dat van de mant in de abortus criminalis, de eenvoudige diefstal en de verduiste ring steeds meer toe. ADVERTENTIE -.V (Van onze correspondent) HAARLEM (GPD) Gemeenten die in 1971 in aanmerking willen ko men voor een aanvullende uitkering van het ryk wegens „bijzondere om standigheden" zullen de eigen belas tingen met t'i'r en de tarieven met 7 Ce moeten verhogen. Dit hebben de ministers Witteveen (Financiën) en Beernink (Binnenlandse Zaken) per circulaire aan de gemeenten meege deeld. Ieder Jaar krijgen de gemeenten omstreeks 30 juni een rondschrijven waarin zij te horen krijgen waaraan zij zich in verband met hun finan ciële positie in het jaar daarop te houden hebben. Deze circulaire is bedoeld als hulpmiddel om de ge meentelijke begroting voor te berei den In de circulaire van dit jaar staat dat de gemeenten 100 miljoen extra krijgen voor salarisverhogingen en over nog eens zo'n bedrag kunnen beschikken voor loonbelasting en so ciale premies volgens de bijstands wet. De uitgavennorm voor de gemeen ten is dezelfde als die voor de stij ging voor de overheidsuitgaven: 6%. Voor sociale uitkeringen kunnen uit zonderingen worden gemaakt en kunnen de uitgaven hoger stijgen. De ministeriële circulaire aan de ge meenten betekent dat de eigen be lastingen van de gemeenten, wanneer een speciale aanvullende uitkering wenselijk wordt geacht, met 4'ï omhoog kunnen. Ook de opcenten van de personele belasting, die op zichzelf een rijksbelasting is, kunnen met dit percentage worden verhoogd. Te denken valt er in het algemeen aan straatbelasting en hondenbelas ting. De zogenaamde retributies gaan met 7% omhoog. Hieronder worden onder meer de riool- en reinigings rechten verstaan. Al deze percentages zijn afgeleid uit de cijfers van het centraal economisch plan naar aan leiding van de ontwikkeling van het nationaal inkomen en de stijging van de rijksuitgaven. Het nationaal inko men is in geld uitgedrukt met 7% verhoogd. Volgens de nieuwe precentages zou den de vuilnisrechten in het vervolg tenminste 28.25 per emmer moeten zijn. Een rioolaansluiting zou (met zuiveringsinstallatie) f 107.- moeten kasten en zonder deze installatie f 53,50. KOUDEKERKE (GPDi De 15- I jarige Theo Kuys uit. Tilburg is gte- termiddag op het strand van Dis hoek, gemeente Koudekerke. door verstikking om het leven gekomen toen de onderaardse gang die hy aan het graven was plotseling instortte. Met man en macht begon een tien tal strand bezoekers meteen na de ontdekking met de uitgraving. Dit nam. omdat men aanvankelijk niet zeker was van de plaats waar de iongen zich bevond, zoveel tijd in be slag dat de levensgeesten al waren geweken toen men op het lichaam stuitte. Theo Kuys logeerde met zijn ou ders bij Middelburgse kennissen die hem een dagje mee naar het strand hadden genomen. By het daghuisje dat de kennissen hadden gehuurd groeven hij en nog twee Jongens to taal drie kuilen van ongeveer 1.20 m diepte. Terwijl één van de jongens erop lette dat niemand op de plaats tussen de kuilen was begon de jon gen uit Tilburg met het maken van een tunnel verbinding tussen de kui len. Toen atortte de onderaardse gang in en werd hij onder het zand j bedolven. Charles de Wolff: ïn, Hui kat jIb t« Ambonezen contra „Skyriders" Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. VLISSINGEN (GPD) Een ex plosieve golf van straatterreur sloeg zaterdagavond over de Vlissingse bin nenstad, waar het de hele week al had gerommeld en gebroeid. Wilde steek- en vechtpartijen tussen groe pen Ambonezen en zogenaamde „skyriders" uit Vlissingen en Sou burg vormden keer op keer bloedige taferelen, waarbij gewonden vielen en v(jf arrestaties werden verricht De Vlissingse politie voerde diverse malen harde en snelle charges uit ln de heksenketel, met het doel de vechtende groepen en andere op rel len beluste jongeren uit elkaar te slaan en te verspreiden. Hierbij kwamen de politiemensen te staan tegenover Ambonezen en „skyriders" c«le met messen staken, met f iets kettingen, stokken, stukken kabel touw, zwepen voorzien van spijkers en zelfs met boothaken mepten en gooiden met brokken steen en an dere losse voorwerpen. Gewonden By het treffen werden een 15-ja- rige jongen en een rechercheur met messteken verwond. Een andere re chercheur werd dusdanig met een hard voorwerp op het hoofd gesla gen. dat hij een hersenschudding op liep. Eerder in de week, tydens vecht partijen met Ambonezen werd een agent uitgeschakeld door een straat steen hij kreeg een ernstige bles sure aan zijn dijbeen. Voor zover deze explosie valt te reconstrueren, moeten de gemoede ren in een café zijn opgehitst. Eén van de „skyriders" liep een Jonge man van Ambonese afkomst tegen het lijf, die hij herkende van een grote groep, die hem eerder in de week had afgetuigd. Dank ey de tus senkomst van de caféhouder, die de zaak heeft weten te sussen, kwam het niet tot een veohtparty. LISSE Charles de Wolff had voor zyn orgelbespeling ln de St. Agatha Kerk (voor de Orgelrlng Bollenstreek i de volgorde Mendels sohn. Franck, Dupre, Bach. Mendels sohn's 2de Sonate ls misschien voor de huidige tyd niet ten volle inte ressant meer, maar ln de op volging groeien de vier delen allengs toch uit tot een sterk stuk muziek, dankbaar voor speler en luisteraar. Op de Pastorale van Franck rust de genade. Franck heeft ln zyn blyvend werk. dat ln zyn tweede le venshelft staat, de Roomse kerk el- geniyk geen functioneel litur gisch oeuvre geschonken, maar zyn orgelmuziek is besprenkeld met de ka thedrale sfeer, is vaak, naar som migen menen als een gebed. Dezs pastorale kan het doen en denken, van de herders in de kerstnachtdlensl hebben willen verbeelden. Dupré Is o.a. van Wider een leer ling geweest en hy is hem ook op gevolgd als organist van de Paryse St. Suelpice. Zyn meesteriyk door De Wolff gespeelde prelude en Fuga in G ia een compositie, die by Bach's technisch vernuft niet ver achter staat. Prachtig ln het voorspel dat spinrag gelijke weefsel ln toccata- styi, waar een haast liturgische stem wat klaagiyk zingend uittreedt. Een zinrUke overgang naar Bach. Bach's 6de Trio sonate en de grota Es dus Prelude met tripel fuga had den we daags tevoren ln de Leidse Pieterskerk al van De Wolff ge hoord, wiens verklanking da&r ex- pressioneel minder bevredigde. Ge lukkig hadden we die indruk thans allermlnist. De vertolkingen klonken hier magistraal ook in het kunstzin nige opzicht. De twee menuaalstem- men van de hoekdelen van de So nate komen het welsprekends uit, wanneer ze de suggestie van een samenspraak meedragen Dat leek het helderst, als twee registers van gelyke klankkracht dat doen. Dat misten we. Overigens was alias hier groots, zoals van een groot man ta verwachten. KEES VERHOEF

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15