ifanco diep geschokt door >od van iend Andreotti belast met de vorming van nieuwe Italiaanse regering •eyerdahl in Barbados moz Grandes was Caudillo onwrikbaar trouw Aanval op Moskou van Israëlische premier evangen p£'-j -éi- rj FELLE STRIJD OM STAD IN CAMBODJA Kardinaal Alfrink morgen terug Militair vliegtuig op woonwijk India - o 1-3 JULI 1*70 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA W van pagina 1) (Van onze correspondent) i (GPD) „Generaal Franco hoorde, verstomd van het overlijdensbericht aan, toen men hem zaterdag- niddellijk na de dood van kapitein-generaal Munoz als eerste persoon buiten de familie, op de hoogte schreef de Spaanse pers vanochtend. Een begrijpe- ie voor de anders zo kille generaal Franco, want dit sbericht beroofde hem van zijn naaste vriend, die ure opvattingen en ervaringen geheel deelde, en die 1 een onwrikbare trouw en persoonlijke verbintenis nd. Agustin Munoz Grandes werd in 1896 in Madrid n is zijn hele leven voor en boven alles soldaat ge- eds op 14-jarige leeftijd betrad hij de militaire aca- i Toledo en toen hij 19 jaar was ging hij als vrij- i aar Marokko, dat toen een Spaans protectoraat was. g koloniale leger onder - noz Grandes zich spoedig w ipperheid en maakte hij Hier leerde hy ook ge- jjg co kennen met wie hy yj uwe vriendschapsbanden ten. Dat Munoz Grandes ondanks deze Spaanse samenwerking met de nazi's uitsluitend als militair optrad, biykt wel uit het feit dat hy de enige persoon was, die zowel het „Ritterfcreuz" van het Dritte Reich als de hoogste militaire onderschei ding van de USA bezat, met nog de Ironische voetnoot dat de Amerikaan se onderscheiding hem werd uitge reikt door dezelfde generaal Bradford die hem enkele Jaren tevoren als ko lonel en militair-auditeur tydens de processen van Neurenberg had ge zocht om ondervraagd te worden over de Duitse aanvalsoorlog tegen Sow- Jet-Rusland. Munoz Grandes was in 1951 leger- minlster geworden en bekleedde deze po6t zes Jaren. Toen hy werd ver vangen. kreeg hy gelyktydlg de rang van kapitein-generaal waarmee hy als enige Spaanse militair op ge- lyke voet met generaal Franco kwam te staan. Hij bleef chef van de gene rale staf en werd in juli 1962 boven dien tot vice-president der regering benoemd, waardoor hy officieel Spanje's tweede man na Franco werd. Het werd zelfs zeer waarschyn lyk geacht dat hy. indien generaal Franco geen geschikte opvolger zou vinden misschien tot regent zou wor den benoemd na de dood van de cau dillo. Maar juist wegens zyn totale I gebrek aan belangstelling voor de po litiek. die hy als een plicht temeer opvatte, moest hy in 1967 plaats ma- ken voor de huidige vice-president, admiraal Carrero Blanco. Sindsdien leidde hy een zeer terug getrokken leven en het laatste Jaar j bracht hy geheel door in het Madri- leense ziekenhuis, waar hy behan deld werd voor een ernstige nieraan doening. Met Munoz Grandes heeft Spanje zyn laatste militair «buiten generaal Franco verloren, die nog een groot aanzien had op grond van zyn persoonlyk optreden Hy werd zelfs door vroegere vyanden gerespecteerd als een absoluut onomkoopbaar en integer militair, die het nooit beneden zyn waardigheid had geacht om zich voor het wel en wee van zyn laagste ondergeschikten te bekommeren Hy was ook één van de weinige hoge Spaanse officieren, die zyn leven lang uitsluitend van zyn militair salaris had geleefd. tste Jaren van de rode eeg hy de opdracht de te reorganiseren, die alle iren had door op last ring politieke moorden ïtD Als goed militair Ir weet ades zich van deze dag en nacht opeiste in zyn bureau. Uit de nt de anecdote dat hy Oi vond geheel alleen per aar een clandestiene bij- n extremisten te Madrid e aanwezigen door zyn Dptreden zo overdonder 'OÉle toestand direct mees- ui voorvallen maakten hem nTfcj zyn ondergeschikten zelfs toen byna allen ge van de republiek stre- dtbreken van de burger- malen het leven redden des had zich immers in ^|drid openlyk aan de zy co geschaard en was on- evangen gezet. Hy werd ju uordeeld. maar omdat de ™nd goede militairen no- werd de executie steeds sld, omdat men hoopte aanbod zou aannemen ublikeins legeronderdeel eren. Tenslotte bevryd- (taatspolitieagenten hem icel. onder het mom dat 'M en gingen neerknallen" der in Madrid en orga pro-Fr anco - ondergron d- hy zich by Fran 'oegen. waar hy de oor- E de als generaal-majoor. Munoz Grandes De enige In het eerste kabinet van gene raal Franco kreeg hy de post van minister van de staatsparty, maar reeds twee jaar later ging hy weer in actieve dienst als commandant van de „Blauwe Divisie", die generaal Franco zyn vroegere helper en poli tieke bondgenoot Adolf Hitler ter be schikking stelde om aan het Oost- front tegen de communisten te vech- iVan onze correspondent) ROME «GPD» Giulio Andreot- ti. de fractievoorzitter van de chris ten-democraten in de Kamer van afgevaardigden, is door pre sident Saragat belast met de vor ming van een nieuwe midden-links regering. Andreotti heeft de op dracht zaterdagavond aanvaard De eerste besprekingen begonnen van daag. Ze zullen donderdag afgeslo ten moeten zijn. Andreotti is een typisch produkt van de Italiaanse politieke wereld Hij vond zyn promotor in de grote naoorlogse christen-democraat Alci- de de Gasperi. Toen Andreotti 28 jaar was benoemde De Gasperi hem tot secretaris in zyn kabinet van de minister-president. Daarna leidde hy in de reeks van Italiaanse na oorlogse regeringen achtereenvolgens de ministeries va n Binnenlandse Za ken. financiën «twee maal', het mi nisterie van de schatkist, van Defen sie en dat voor de Industrie Andreotti staat bekend als ver trouweling van het Vaticaan. Hy is een felle tegenstander van de wet op de echtscheiding die op het punt staat door de senaat te worden aan genomen en daarmee rechtskracht te krygen. De laatste tyd schynt hij er echter naar te hebben gestreefd e voorkomen, dat de linker vleugel van Aldo Moro in de party zou wor den geëlimineerd door een gezman- lijke actie vanuit de rechtse groep, die wordt aangevoerd door mannen als Fanfani en de nu afgetreden premier Rumor. Dit streven naar evenwicht zou hem de geschikte man hebben doen zyn de eerste formatiepoging na de vrywilllge val van de regering-Ru- mor te ondernemen. Het maakt wel licht ook duideiyk dat vanuit com- bekwaamste. en verbazingwekkendste Italiaanse politici". Andreotti is 51 jaar oud Hy be gon zyn loopbaan by het christen democratische party-orgaan ..II Popo lo". Hy schreef een aantal his torische werken en een studie over De Gasperi in zyn tyd. np tw Ihe ne J S3?'' >WN «BARBADOS) _ijDe 55-jarige Noorse on r Th' raib ior Heyerdahl en zyn van zeven zyn zondag aangekomen met hun - Ra-2. Het oversteken totische Oceaan heeft 57 "W. De reis van 6300 km om te bewijzen dat de Egypte nar en duizenden jaren vóór de Noormannen of Columbus de nieuwe wereld kunnen hebben ont dekt. De Ra-2 werd de haven van Brid getown binnengebracht door een sleepboot, aan boord waarvan zich Heyerdahls vrouw en 17-Jarige dooh' De Ra-2 kort voor de aankomst. fcer bevonden. Verscheidene zeil- en motorboten waren ter begroeting uitgevaren. De bemanning bestaat, bulten Heyerdahl, uit een Egypte naar, een Italiaan, een Japanner, een Mexicaan, een Marokkaan, een Amerikaan en een Rus. munistische hoek weinig oppositie tegen Andreotti wordt vernomen. De Romeinse Paese Sera. het boule vardblad van de communisten, noemt Andreotti in zyn uitgave van zondag .,een van de raadselachtigste. PHNOM PENH. SAIGON. (Reu ter) AFP Na felle gevechten die reeds zaterdagochtend begonnen is een duizendtal militairen van de Vietcong en Noord-Vietnam er in ge slaagd het grootste deel van de Cambodjaanse stad Kiri Rom, 90 km ten zuidwesten van Phonm Penh. te bezetten. Een klein garnizoen van het Cambodjaanse leger, dat zich aanvankelyk geducht tegen de aan vallers verzette is uit de berakken verjaagd en heeft zich volgens de laatste berichten verschanst in de heuvels rond de stad Het Cambodjaanse opperbevel in- Phnom Penh is druk doende het uit ongeveer 400 man bestaande garni zoen te versterken. Daartoe zyn reeds zondagochtend vroeg 15 helikopters opgestegen van het vliegveld Pochentong by Phnom Penh. Volgens welingelichte kringen zullen deze he likopters troepen opnemen in de pro vinciehoofdstad Kom pong Speoe en ze trachten over te brengen naar Ki ri Rom. De bezette stad is strategisch niet zo byzonder belangryk maar met na me door de vele omringende met oerwoud bedekte heuvels is ze een gemakkelyk doelwit voor guerrilla- stryders. Verscheidene ambassades en vele hoge Cambodjaanse autori teiten hebben villa's in de stad maar die waren reeds voor de gevechten uitbraken alle leeg. Enige kilometers van de gedemili tariseerde zone tussen Zuid- en N- Vietnam is zaterdag een wapenop slagplaats ontdekt met 143 ïyken van Vietcongstryders, die waren omgeko men tydens een bombardement van B-52-bommenwerpers, zo heeft de Zuidvietnamese woordvoerder zon dagochtend meegedeeld. Een twee de munitieopslagplaats is zaterdag ontdekt in het gebied van Phoeoc Long, 125 km ten noordoosten van Saigon en niet ver van de Cambod jaanse grens. Dit werd meegedeeld door een Amerikaanse woordvoerder. In deze opslagplaats lagen 212 000 ge weerpatronen van Chinese makeiy en 9.6000 patronen van een ander kaliber. PARIJS. CAIRO (Reuter. AP) De Israëlische premier mevrouw Golda Meir heeft de Sowjet-lJnie be schuldigd van imperialisme van het ergste soort dat alleen zou kunnen worden tegengehouden door de Ver enigde Staten. In een interview met 't Franse blad 'Express" zei mevrouw Meir; ..De mensen die in Moskou regeren zyn I geen idealisten maar imperialis- j ten van het ergste soort. Zij willen zich in het Midden-Oosten vestigen en gebruiken daarbij de droom van de Egyptische president Nasser. Zii zullen op deze weg voortgaan tot zo ver als de Amerikanen het hun toe staan.". i Mevrouwr Meir sprak de hoop uit1 dat de vrye wereld zal begrypen dat I men geen vrede kan kopen met laf hartigheid en dat ieders vry- heid wordt bedreigd als een klein i land het risico loopt die vryheid te verliezen. Zy gaf president Nasser de schuld van het mislukken van vre despogingen in het Midden Oos ten. „Hy «Nasser» stelt zich niet te vreden alleen met ons te vragen ons terug te trekken binnen de meest kwetsbare grenzen. Hy praat name lijk ook over ..herstel van de rech ten van de Palestynse bevolking" Het zou helemaal niet schandalig zyn als de Palestynen een staat willen stichten. Dat is hun zaak. Maar de Israëliërs willen niet le ven in een land met een president die Arafat heet". Mevrouw Meir zei rc geloven dat Israël toch vrede zal bereiken als het niet toegeeft omdat ..de Arabische bevolking niet stom mer is dan andere, zy zullen wel van leiders afkomen die. in plaats van hun levensomstandigheden te verbeteren, hun slechts oorlog en haat bieden". President Nasser en andere leden van de Egyptische delegatie zullen waarschynlyk nog een week in Mos kou biyven om de besprekingen over de crisis in het Midden-Oosten met ROME «GPD» Kardinaal Al frink zal waarschynlyk morgen van zyn Romeinse reis in Nederland te rugkeren. Hy wil dan allereerst de bisschoppen van het resultaat van zyn overleg met de paus op de hoog te stellen. In Rome is het geheim van de gesprekken met de paus goed bewaard. Ook Romeinse Vatl- caancorrespondenten hebben geen en kel licht weten te werpen op de af loop van de zo belangrUke ontmoe ting. In de Osservatore Romano van sa terdag staat in de rubriek van de da- gelykse audiënties de naam van kar dinaal Alfrink vermeld Overigens zwygt het blad in alle talen over het gesprek. Ook de zondagse uitgave van de Vaticaanse staatscourant rept met geen woord over de gebeurtenis, die tot een van de belangrykste fa sen in de huidige ontwikkeling bin nen de kerk moet worden gerekend de Russische leiders voort te zetten. zo meldde het in Cairo verschynen-1 de dagblad El Achram gisteren Vol- gens het blad heeft ..het belang van de toestand" genoodzaakt tot de voortzetting van het overleg Minis ter van Buitenlandse Zaken Riad en zyn Russische collega Gromlko zou den vandaag byeenkomen ter- wyl de ministers van Defensie van beide landen deze week eveneens met elkaar zullen praten. Uitval in Jordanië Een Israëlische legereenheid is vannacht Jordanië binnengevallen: zy viel een voorpost van het Jor daanse leger tegenover het Beisan- dal en 1 km ten oosten van de Jor- daan aan. Dit heeft een woord voerder van het Israëlische le ger vanochtend bekendgemaakt Hy voegde er aan toe. dat tenminste vier Jordaanse militairen zyn ge dood. één Israëlische militair liet het leven en zeven militairen werden ge wond. Jordaanse bouwwerken en fortificaties werden opgeblazen. De aanval was een vergelding voor „tal- ryke aanvallen op Israëlische neder zettingen in het Beisan-dal door terroristen, gesteund door het Jor daanse leger", aldus de Israëlische woordvoerder. De Israëlische een heid heeft buitgemaakte wapens naar Israël meegenomen. JAMNAGER (Reuter» —Een mi litair oefenvliegtuig van de Indiase luchtmacht is vanochtend neerge stort in een woonwyk van Jamna- gar, een plaats ongeveer 560 km ten noordwesten van Bombay. Volgens de eerste berichten zyn zeven perso nen om het leven gekomen en zyn er meer dan honderd gewond ge raakt. Het toestel kwam neer op het dak van een garage en brak doormidden Door de enorme klap werden ook vele huizen in de naaste omgeving beschadigd. Onder de gewonden, van wie er zes zeer ernstig aan toe zyn, bevinden zich veel kinderen. Perso neel van de naby gelegen lucht machtbasis, evenals politie en brand weer, zyn op de plaats van het ongeluk aangekomen. Pool vraagt asiel De kapitein van het Poolse vrachtschip „Ziemia Gdanska", K&mineski. heeft de po litie in de Italiaanse havenstad Ge- nia om politiek asiel verzocht Het schip is op 30 Juni met een lading steenkool in Genua binnengekomen De vrachtvaarder, die een beman ning van veertig koppen telt. is don derdag onder bevel van de eerste of ficier de haven weer uitgevaren. Oorlogsmisdadigers veroordeeld Een rechtbank in Kiel heeft de voor malige SS-officier Hauptscharfüh- rer) en commandant van het Poolse Ghetto Bochnia, Franz-Josef Mül- ler, wegens moord tot 12 Jaar ver oordeeld. Hy werd voor een periode van vyf Jaar uit de burgerrechten onteeL De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Ro gers heeft gisteren in Engeland een ontmoeting gehad met de nieuwe Britse leider Edward Heath. De besprekingen die zij voerden betroffen voornamelijk de verhoudin0 Oost-West en de situaties in Indo-China en het Midden-Oosten. Bij het gesprek waren ook de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alec Douglas Home en zijn collega van Defensie Lord Carrington aanwezig. Voordat Rogers voor deze be sprekingen naar het buitenhuis van Heath in Buckinghamshire vertrok had hij eerrt nog een ge sprek met David Bruce, de nieu we leider van de Amerikaanse delegatie bij de Parijse vredes besprekingen. Bruce, die vroeger ambassadeur van de V.S. in Lon den is geweest, vertrekt spoedig naar Amerika en zal volgens wel ingelichte kringen op 1 augustus zijn nieuwe taak opvatten. Rogers vertrok gisteravond weer naar Washington. Dodenstad In Mokrin, een dorp je in het noorden van Joego-Slavië. is een necropolis uit de vroegere bronstyd opgegraven. Deze doden stad is een van de grootste van Euro pa. Deskundigen uit vyf landen de Verenigde Staten. Roemenië, Tsje- cho-Slowakye, Hongarye en Joego- Slavië nemen aan het graafwerk deel In de dodenstad zyn 400 graven ontdekt. Skeletten van vyf anthro- pologische types zyn in de graven ontdekt. Dit is uniek in Europa. In sommige graven zyn gouden en an dere juwelen gevonden Aramhuru vermoord? Twee link se studenten, van wie er een tydens een vuurgevecht is gedood en de an dere nog steeds wordt gezocht, zyn volgens de Argentynse politie schul dig aan de ontvoering van ex-presi dent Pedro E Aramburu. De politie deelde zaterdag mee dat nog niet be kend is wat er met Aramburu is ge beurd nadat hy op 29 mei uit zyn huls werd gehaald. Er zyn echter be richten geweest als zou hy zyn ver moord. Geheimzinnig wrak Op een hel ling van de Oukaimeden, een byna 3.300 meter hoge berg ten zuiden van MarakesJ. is het wrak gevon den van een vliegtuig dat geen enkele registratie droeg en de ïyken van ach mannen die geen identiteitspapieren maar wel lichte wapens in him bezit hadden. Aangenomen wordt dat het vliegtuig tegen het begin van de win ter tegen de berg te pletter ls gevlo gen toen het huurlingen naar Blafra bracht. Uitgaansverbod In New Bedford (Massachusetts» Is zondag een uit gaansverbod van 21 tot 05 uur (plaat- selyke tyd) ingesteld na vier avon den van geweld, waardoor een zwarte jongeman om het leven kwam en daarby drie blanke jongemannen we gens moord in staat van beschuldi gingen werden gesteld. De rellen be gonnen woensdagavond na de ar restatie van een neger wiens auto met een defect achterlicht reed. Deze ne ger maakte zich toen volgens de po litie schuldig aan wanordeiyk ge drag. Negen doden by botsing Een frontale botsing op de oprit van de Golden Gate brug in San Francisco heeft zaterdagochtend aan negen Jonge Amerikanen het leven gekost. Drie jongelui werden gewond.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13