VLOEROPPERVLAK LEIDS UMC 20 HECTARE WIEST SIM: mïïi L I DO Muzikaal huwelijks feest in huize Kok Gigantisch project voor de volksgezondheid (II) Comités betreuren actie Vijftig jaar getrouwd Academische examens Surinaamse nachtfeesten Geen paviljoens Kostenfactor VERWACHT Procedure Verpleging Tien procent stockdividend Wernink met Vandervliet ZATERDAG M JULI 1970 LE1DSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN De heer J. N. Kok en mevrouw M. W. Kok-Verhoogt zijn a.s. dinsdag 50 jaar getrouwd. Hun woning in de Anna van Saksenstr. op nummer 10a. Zij is 75 en hij 73 jaar Acht kinderen hebben ze gekregen. 5 dochters en 3 zoons, die allemaal getrouwd zijn. De schare kleinkinde ren bedraagt al 30. Zy zelf komen ook uit grote gezinnen met acht en negen kinderen. De heer Kok bespeelt de klarinet bij de Leidse Harmonie. Dat begon al toen hij twaalf was en voor het eerst op 3 oktober meeliep in de stoet van de muziekvereniging St. Gre- gorius. Sindsdien heeft hij 41 maal meegelopen op die typisch Leidse feestdag, na de eerste wereldoorlog bij Perosi, en vandaag 1949 bij de Leidse Harmonie. Hij is één van de oprichters van de laatste twee mu ziekverenigingen. LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zijn geslaagd: doet. ex. fiscaal recht J. T. T. van Haaren (Haarlem) T. van den Akker (Schiedam) E. Bur- ders (Amsterdam) J. Vrieze (Meppel) N. H. v. d. Kolk "Amsterdam» W. H. Hollanders (Leiden) J. A. L. G. Haast (Roozendaal). Doet. ex. W. Sociologie J. A. C. M. v. d. Burg (Den Haag) C. W. G. Pas perse BergschenhoekG. H. van Heusden (Nieuwendam) J. T. van Dunné (Den Haag) H. Madern <Ha- zerswoude) Kand. ex. Franse taai en letterkunde B. Th. M. Koster (Lei den) W. P. J. Koster (Leiden» H. J. Jansen (Rijswijk Z.H.» P. Bom (Haastrecht) kand. ex. Franse taai en letterkunde J. G. Siebelink (Ede) kand. ex. Nederlandse taal- en letter kunde C. S. de Graaf (Rotterdam) J. Noordegraaf (Schiedam) J. Rom- kema (Leiden) de dames M. J. Dom- merholt-v. Raaij (Den Haag) D. M. A. P. de Kruik-Houwing (Voorburg» H. J. C. M. Scholte (Enschede) J. P. Ligtvoet (Rotterdam). Aan de rijksuniversiteit in Utrecht zijn geslaagd: voor het doctoraal examen rechtsge leerdheid mevr. A. de Haas-Koese. Alphen aan den Rijn; voor het kandidaatsexamen dierge neeskunde: B. R. Nelemans, Wou- brugge, R. de Rooij, Wassenaar, G. Roest, Leiderdorp, en R. H. Ruppert, Wassenaar; voor het doctoraal examen dierge neeskunde: mej. F. F. Kranz, Oegst- geest; Aan de rijksuniversiteit te Gro ningen zijn geslaagd: voor het kandidaatsexamen pedago giek: M. J. Lageman-Bouman, Lei den; voor het propadeutisch examen god geleerdheid: J. H. Smit, Voorschoten. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd: voor het doctoraal examen civiel in genieur: W. P. A. Broeders, Oegst- geest, H. T. A. de Heij, Leiden, J. H. Pool (met lof». Alphen aan den Rijn, M. J. M. de Prie, Leiderdorp en T. F. M. Steinebach te Voorschoten; voor de propadeutisch examen civiel ingenieurH. J. M. Bovenlander, Lei den, R. J. Cirkel, Bodegraven. J. M. A. Sloots, Voorschoten en W. L. Tjon Pian Gi uit Leiden. Aan de vrije universiteit in Am sterdam is geslaagd voor het kandi daatsexamen rechtsgeleerdheid J. J. Geuze Oegstgeest) Na 30 jaar gewerkt te hebben bi) de broodfabriek van Koole-Nicola, bleef hij tot zijn zeventigse Jaar be heerder van de kantine van het St. Agneslyceum. Op het ogenblik is hy nog concierge van het Parochiehuis. De heer Kok is een grage prater, jaar koorzanger in de Jozefkerk, ter wijl hij Jarenlang actief is geweest in de afdeling Leiden van het Neder lands Katholiek Vakverbond Zijn vrouw is sinds de oprichting be stuurslid van de Katholieke Vrou wenvereniging van de Jozefparochie. De heer Kok is een graag preater, die goed op de hoogte is van de we reld om hem heen. Hij kan dan ook meepraten over de politiek, de vak beweging, de kerk, Dolle Mina's en Kabouters. Morgen zal er om 11 uur een mis van Grüber worden opgedragen voor het gouden bruidspaar, onder bege leiding van een aantal koperbla zers van de Haronie. De dirigent van de muziekvereniging zal tij dens de mis een klarinetsolo spelen. Ondergetekenden betreuren het op treden van één of meer onbekende personen die in de nacht van 9 op 10 juli de woning van mevr. Den HaanGroen alsmede een aantal andere panden hebben besmeurd. Temeer distanciëren wij ons van deze actie, omdat wij geloven dat alleen een actieve organisatie van de woningzoekenden zélf in staat is om de woningnood effectief te bestrijden in plaats van eerdergenoemde daad. Het comité Woningnood en het buurtcomité Uiterstegracht. Mid- delstegracht, Vestestraat en Groe- nesteeg. P/a. Witte Singel 18. Leiden. Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad betreffende de Surinaamse feesten die in de Stads gehoorzaal wei-den gehouden, willen wij graag even reageren. Deze feesten werden door iemand die anoniem wenst te blijven, betiteld als: schunnig, schofterig en schan dalig. Daar wij al drie jaar deze avon den bezoeken, kunnen we uit erva ring zeggen, dat de naar voren ge- orachte beweringen uit de lucht zijn gegrepen. Alles verliep rustig en de sfeer was bepaald gezellig te noemen. Wij waren dan ook zeer verbaasd toen we dit artikel lazen. Over rassendiscriminatie gespro ken. Mej. T. v. d. Walle, Zuidsingel 6 en mej. O. Bavelaar, Kortenaer- straat 53, Leiden. stond onlangs dat het in deze mooie zomer stil is in de Leidse binnenstadomdat iedereen naar buiten trekt en er geen binnen komende stroom van toeristen is. zoals bij slecht weer. Het Leids City Centrum, dat de belangen van de detailhandel ver dedigt, vindt dit geen positief ge luid. Het LCC wijst erop, dat het toch druk is in het centrum. Dat blijkt inderdaad zeker op markt dagen het geval. De zon mag schijnen, er komen toch veel mensen naar het winkelcentrum. Velen doen dat met de auto, sommigen met een bootje. Beide vervoermiddelen zijn afgebeeld op de hoge foto, waarop het wa ter van de Nieuwe Rijn ook nog een stukje recreatiegebied is ix>or vissers in een bootje. Binnenstad en bloemen horen bij elkaar op de markt. In de schaduw van de Korenbeurs lig gen dan tuinen, waaruit ieder het zijne kan kiezen voor zijn eigen buitentje. De foto rechts onder illustreert dat. Daarboven illus treerde de fotograaf de band tus sen warenmarkt en winkelcen trum. Het voordeliger" kan op beide slaan Iets heel anders, veel minder zonnig ook. Mevr. K. Wisse-Jahn uit de Haarlemmerstraat houdt, zo schrijft zij. haar hart vast voor het kruispunt Haarlemmerstraat- Pelikaanstraat. Levensgevaarlijk I Elke dag hoor je remmen knar sen. Er zijn al verscheidene kleine ongelukken gebeurd, die gelukkig goed zijn afgelopen. Moet er iets ernstigs gebeuren voordat er wat wordt gedaan? Stoplichten of een voorrangskruisingzo adviseert deze lezeres. (Foto LD/Holvast) LEIDEN In deze krant (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Voor het. te ontwerpen nieuwe Leidse Universitair Medische 1 Centrum (UMC) waarover wij in M voorgaand artikel schreven, is reeds bouwterrein beschikbaar, zij het dan ook dat het nog bouwrijp gemaakt moet worden. Dit terrein van 26 hiec- i, tare ligt in het uitbreidlngsterrein i- Leeuwenhoek, grenzend aan het hui dige AZ-complex en aan de andere zijde ingesloten door de te verlengen Warmonderweg, de verlengde Wasse- naarseweg en de aan te leggen Leid se uitvalsweg ten westen en langs de huidige spoorbaan naar Den Haag. Op dit terrein is reeds een begin ge maakt met de bouw van drie toren- laboratoria voor de preklinische op leiding van medici en de huisves ting van enkele randwetenschappen van de geneeskunde. Vorm van terrein en andere plaat selijke factoren zoals de situe ring van de preklinische laborato ria en de verbindingswegen met het Leidse verzorgingsgebied zijn mede bepalend voor de uiteindelijke vorm geving van het complex waarom trent nog niets vaststaat. Hoezeer by de bouw ook naar bepaalde stand aardisatie wordt gestreefd voor de projecten Amsterdam - Leiden - Utrecht zal de uiterlijke verschij ningsvorm van plaats tot plaats sterk uiteenlopen. De Bijlmermeer in Amsterdam en de Uithof in Utrecht hebben nu eenmaal andere vorm «n zijn anders gelegen dan de Leidse Leeuwenhoek. Leiden steekt *at bouwterrein betreft gunstig af bij de andere steden door dat het UMC hier gebouwd kan worden in de directe omgeving van de stad, een belangrijke bevolkingsconcentratie in het verzorgingsgebied. Het netto vloeroppervlak van het Leidse UMC zal als gezegd 12 hec tare bedragen, 't bruto-oppervlak zal zo iets als 20 hectare beslaan, maar dan verdeeld over verschillen de verdiepingen. Het terrein van 26 hectare biedt derhalve ruimte ge noeg voor gewenste latere uitbrei dingen ook al moet men nog plaats hebben voor parkeerterreinen en wegen, want de bouw zal ongetwij feld voor een deel in lagen (mis schien zelfs vele lagen) geschieden. Men zal echter niet hoger mogen gaan dan 40 meter, in verband met de veiligheid van het vliegverkeer naar en van het marinefluchtvaart- kamp Valkenburg. Over de uiterlijke vorm van het Leidse UMC staat alleen vast, dat van het huidige paviljoen-systeem zal worden afgestapt. Dit paviljoen- systeem gold als „het einde" in de jaren twintig en begin dertig toen het huidige AZ werd gebouwd en in gebruik genomen. Het was in die ja ren de hoogtij van de specialisatie in de medische wetenschap. Hoewel zelfs de super-specialisatie nog steed voortwoekert, wordt thans toch het accent gelegd op de onder linge relaties tussen de disciplines, de samenwerking en de onverbreke lijke eenheid der gezondheidszorg, zowel wat de zorg betreft als ten aanzien van opleiding en research. Daarbij komt nog een zeer sterke economische factor. Er dienen steeds fantastischer bedragen gesto ken te worden in gedifferentieerde en verfijnde apparaturen en voort durend stijgende personeelskos ten. Medische zorg is nu eenmaal zeer arbeidsintensief. In hoever re automatisering in dat laatste ver- ADVERTENTIE andering kan brengen is een vraag stuk op zichzelfwaarover thans stu dies gaande zijn. Onder deze om standigheden biedt een gecentrali seerd in plaats van in paviljoens opgesplitst UMC mogelijkheden tot aanzienlijke besparingen, zoals cen trale instrumentmakeryen, werk plaatsen van andere aard, spoel- ruimten, röntgenafdelingen, magazij nen, analisten-afdelingen, verga derruimten, uitrustingen voor kli maatverzorging, koelinstallaties en zovoort enzovoort. Centralisatie be tekent in deze opzichten een groot exploitatievoordeel en een enorme '.■«sparing aan investeringskosten. Afgezien van het feit, dat het pa viljoensysteem verlaten wordt staat nog niets vast omtrent de vorm van het UMC. De bepaling daarvan zal nog geruime tijd vergen. Aan de hoofden van de 73 afde lingen van het huidige AZ en de medische faculteit is verzocht, een beknopt spoed-programma van ei sen in te dienen. Deze nota's moe ten per afdeling aangegeven de no dig geachte ruimte, de voorkeurs indeling, de benodigde techni sche voorzieningen, bv ten aanzien van klimaatbeheersing, geluidsiso latie, transportfaciliteiten etc. voorts (en overal) de relaties met andere afdelingenen en de gewenste per soneelsbezetting. Vooral de relatie prioriteit tussen de afdelingen zal vermoedelijk de uiteindelijke vorm geving van het complex bepalen. Het Is nu eenmaal wenselijk of noodza kelijk, dat bepaalde afdelingen nauw contact met elkaar onderhouden, an dere minder intensief behoeven te zijn. De relatie-problematiek is mede bepalend voor de bouwhoogte horizontale contacten zijn eenvoudi ger te verwezenlijken en minder kostbaar dan verticale. Verwacht mag worden, dat de realiseerbare eisen en verlangens nog dit jaar ter beschikking van de architect zullen staan voor de vervaardiging van een structuurmodel. Men zou dit kun nen vergelijken met het atomium op de Brusselse Expo. enige jaren gele den een realistsiche weergave van verbanden tussen overigens lege bol len. Wordt een dergelijk structuur model aanvaardbaar geacht, dan kan een structuurplan worden uit gewerkt waarin de nuttige ruim ten him indeling krijgen. Daarop volgt het ingewikkelde procédé om dit plan om te zetten in een uitein delijk ontwerp ende beno digde goedkeuringen te verkrij gen. Overigens staan er wel degelijk al enkele détailgegevens vast. Het is de bedoeling, dat de verpleegafdeling min of meer gecentraliseerd zal worden, wat gelegenheid biedt tot flexibiliteit in de verdeling der dui zend bedden over de verschil lende specialismen en bovendien ex ploitatievoordelen biedt. Voorts is al berekend, dat het complex circa 24 operatiezalen moet bevatten. Ook de college-ruimten zullen min of meer worden gecentraliseerd om een naar behoefte wisselend gebruik te bevorderen. Bij de algemene opzet moet bo vendien worden uitgegaan van praktijkgegevens ten aanzien van de patienten-aantallen. Op het ogen blik schommelt het aantal verpleeg- dagen per patiënt om een gemiddel de van vijftien, terwijl het aantal opnamen per jaar ongeveer 20.000 bedraagt. De poliklinieken, waar pa tiënten behandeld worden die niet ter verpleging worden opgenomen, verwerken ongeveer 250.000 gevallen per jaar. Deze gegevens met de verwachting omtrent wijzigingen in LEidEN Tijdens de tweede bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van Wernlnk's beton en aanneming maatschappij uit Lei den is met algemene stemmen geko zen voor samenwerking met Vander vliet Beheer NV uit Amsterdam. De nieuwe vennootschap zal Vandervliet Wernink Beheer NV gaan heten. Voorop heeft gestaan bij de samen werking dat met de nieuwe aande len notering ter beurze moet kunnen worden aangevraagd. Om een note ring in guldens te krijgen, is de no minale waarde van de aandelen ge steld op honderd gulden. Verder werd een voorstel tot uitkering van een etockdividend van tien procent met de toekomst zijn zonder meer sterk bepalend voor de eisen, die aan het nieuwe UMC worden gesteld en die een belangrijke factor in de vorm geving zullen uitmaken. Wanneer de voorbereidingen in het gewenste tem po verlopen, kan in 1972 de eerste paal worden geslagen. De bouw zal in fasen geschieden. Een dergelijk complex is met geen mogelijkheid op economisch verantwoorde wijze als één geheel van de grond te krtigen. Bovendien kan het huidige AZ ook niet van de ene op de andere dag in zijn geheel naar het nieuwe complex verhuizer». Datzelfde geldt voor de niet-klinische afdelingen met hun vaak ingewikkelde outillage. algemene stemmen aangenomen. In verband met de wenselijkheid de vennootschap tegen „overval len" te beschermen zullen prioriteits aandelen worden uitgegeven welke in eigendom zullen toebehoren aan een nieuw op te richten Stichting tot Be heer Prioriteitsaandelen van Van der - vliet-Wernink Beheer NV. Het be stuur van deze stichting zal ge vormd worden door directie en commissarissen van Vandervliet- Wernink Beheer N.V., waarby verze kerd is dat de besluitvorming in deze stichting geschiedt op zodanige wijze, dat commissarissen te allen tijde de meerderheid van 6 temmen zullen hebben.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3