In zon-overgoten Spanje alie sex-remmen los .rijetijdscentra voor creatief werk -mi Exotische liefdesavonturen met toeristes in vakantie-tijd rouwen clie wel eens „iets" willen doen ItlbSf'H DAG-BEAD (Van onze correspondent in Barcelona Robbert Bosschart) De „latin lover" is dood, leve de vakantie-sex! Spanjes zo- merstranden krioelen weer van witte ozwarte (al naar gelang ze juist komen of gaan) toeristen in al dan niet doorzichtige bikini's. En de donkerharige, heethoofdige en warmbloedige Spanjaarden van alle rang en stand maken zich weer op om hen van dienst te zijn. Zoals Spanjes grootste damesblad on langs klagend vroeg: Hoe komt het toch dat iedere toeriste, alleen al vanwege het feit dat zij buitenlandse is, in onze ittenlandse kan men „carrière" maken door zich uit te mannen onmiddellijk de verwachting van exotische liefdes- bi tot „Miss Turista". Er zijn er talloze avonturen oproept?" r n (10 (GPDï „Er wordt praat over het onder- [itenshuis werkende ijl we veel te weinig wat die vrouwen lllen". Dit is de mening Hw H. M. L. Schaminee- Zevenbergen. Zelf huis werkende vrouw J iemand die al haar >,buitenshuis actief" is. haar huwelijk onder- inds enkele jaren voor- iet Diocesaan Vrouwen- j en zit al zo'n jaar of het vrouwenorganisatie bestuursfuncties op de |n onderwijs en bejaar- moet als echtgenote van ester van Zevenbergen nodige representatieve in e>n is bij dit alles bo- S der van een groot ge- mderen. e is weliswaar drieënder- zestien, maar toen j ren deed ik ook al van v ze lachend. „Dat hangt van de grootte van je huis, maar aan de wil en e. |e kunt opbrengen om je ganiseren" Deze bonte an uiteenlopende activi- haar een nuchtere en tijk op de vele „praat- van deze tijd gegeven. Den lat we veel praten over - de vrouw' maar eigen- ig doen voor de getrouw- die incieruaad willen n of. op z'n minst wel eer zoudfi «villen weten lelijkheden om te gaan zeker ogenblik, wanneer groter zijn geworaen, vrouwen die zeg- i het. 7e willen iets gaan ze wet;n niet wat. Exi wel zeggen dat ze zelf wat ze willen, maar je k ook omdraaienze we- orac'at ze de mogelykhe- nnen. Vrouwen die niet lebben weten niet welke voor hen eventueel zijn", veel te weinig gedaan Jting op dit gebied, vindt dan? ..De iet arbeidsbureau is voor JUJkbaar nog altijd te mevrouw Scha- zouden, ter overbrugging of. regionale voonichtins- ten soaj*n vaar vrouwen uitgebreide voorlichting ogelykheden kunnen kry- lleen over de functies die zijn, ook ovei alle mc- 'Je rondom de beschikba- !n de arbeidsbure.-us moe- t meer openstellen, fk ge- wü er wel is. maar dat ontbreken". It over een klein enquête - middellijke omgeving ,cn- het Vrouwengilde gehou- Ut bleek dat vijfentwintig u de ondervraagde vrou- was een gevarieprd ge- wel wilde gaan werken. Igeren is h°t, naar mijn oen punt", zege mevrouw ..Die wilier, over het al gemeen zonder meer wel werken. Daar is beslist een mentaliteitsveran dering aan de gang. En dar is er ver der inderdaad een flinke groep die gewoon lckKer thuis wil zitten en n^g altijd plezier heeft in huishoudelijk werk. En waarom ook niet? Ook dat moet een kwestie zyD v«.n eigen vrije wil, net als het gaan werken. Maar toch kan voor die thuiszitters een porretje in de rug heel nuttig zijn. Dan komen ze soms tot onver moede dineen". Dat brengt haar op een andere ca tegorie vrouwen die naar haar me nig windt doodgezwegen: de vrouwen die geen ambihe ol financiële nood zaak nebben om ie gaan w#"-ken, maar ^an tyd tot tijd wel ce 1 „iets" zou willen doer, buigen de vier mu ren van die (vaak kleine) woning. Die vrouwen, vindt ze. zouden een stuk vorming moeien kunnen vinder in creatieve vrijetijdscentra waar ze zich kunnen uitleven in allerlei vor men van handenarbeid. Daarvoor is thuis meestal geen ge legenheid" zegt mevrouw Schaminee. „De ruimte ontbreekt en dan komt men er niet toe om materialen aan te schaffen. Zulke vrijetijdscentra zouden volgens mij uitstekend een verlengstuk van het wijkwerk kunnen zijn. Ik geloof dat we door het schep pen van zulke gelegenheden een he leboel vrouwen een enorme dienst zouden bewijzen". DAMESMODE in exclusief jonge stijl.. |g®o/tè5@®@r BREESTRAATI08Q.II2 LEIDEN Kom er achter 1. anker op truitje van meisje 2. spijker minder 3. man heeft wenkbrauwen 4. bootje rechts 5. vlag op boot links 6 streep op boot rechts 7. haar van meisje 8. zak op rug van man Het blad, dat het beeld van de „vu rige" Spaanse grondig torpedeerde, weet deze voorliefde voor de bezoek sters aan een tekort van seksuele geestdrift onder de Spaanse vrouwen, veroorzaakt door sociale vooroorde len. Een sexy optreden wordt hier alleen gerechtvaardigd als een voor bijgaand middel om de man naar het altaar te voeren, maar niet als blijvende houding voor eigen plezier. Tegenover deze frigiditeit stelde het blad een actieve belangstelling èn bijdrage van de buitenlandse vrouw tot het erotische avontuur. En be paald niet alleen onder de bemiddel de, ietwat rijpere dames die in de vroegere jaren het „beroepskorps" van de „letin lovers" in het leven riepen. Tegenwoordig wordt de zo- merflirt beschouwd als een wijdver breid en tot het (bittere» eind door gevoerd onderdeel van het vakantie programma der vrouwelijke toerist, jong of oud, rijk of arm. gische toeriste zijn als grap bedoelde antwoord inderdaad verwezenlijkt. Aan de vakantiekust in Noord-Span- je arresteerde de politie een jonge man die verdacht veel geld uitgaf. Zonder blikken of blozen bekende hij te leven op kosten van de bui tenlandse toeristes van allerlei natio naliteiten met wie hij 's nachts uit ging. en bovendien, volgens een vast tarief, geld uit hun handtasjes weg te nemen wanneer hy hen des morgens in bed achterliet. Het bleek dat z'n handelwijze helemaal geen geheim was voor de vakantiegang sters, die 't „tarief" beschouwden als 'n heel aannemelijke betaling voor zyn diensten. De politie moest de jongeman weer vrijlaten omdat geen der „slachtoffers" 'n aanklacht wilde indienen Deze historische voorbeelden laten, zelfs verhuld in ambtelijk proza, geen enkele twijfel over 't optreden van vakantiegang sters van de meest verschillende na tionaliteiten aan alle toeristen- kusten van Spanje. Jacht Harde feiten Dit Spaanse volksgeloof steunt, al le protesten van deugdzame vakan tiegangsters ten spijt, op harde fei ten. Na het afgelopen zomerseizoen vond in Mallorca een proces plaats wegens doodslag: een Spaanse kelner was door een zeventienjarig Zweeds meisje „meegelokt" naar een stil plekje, waar hun avontuur echter in ruzie eindigde en hij haar met een klap in het gezicht zó ongelukkig ten val bracht, dat zij de nek brak en stierf. In Spanje zijn zowel de wetten als de rechters bijzonder streng, maar de bewijzen lieten geen twijfel dat het „avontuur" door het meisje was uit gelokt. De kelner kwam er af met een lichte straf wegens dood door schuld In de omgeving van Benidorm vond verleden zomer een ware veldslag plaats tussen politiemannen en een groep Franse vakantiegangers. De reden: enkele Franse jongedames wa ren spiernaakt over het strand gaan flaneren en toonden zich bepaald niet afwijzend tegenover de „voor stellen" die zij daarmee uitlok ten. Hun begeleiders waren het daar minder mee eens en het liep uit op een kloppartij die m de plaatselijke gevangenis eindigde. Champagne Mevrouw H. M. L. Schaminee- Bosman: „Met creatieve vrije tijdscentra zou je een heleboel vrouwen een enorme dienst be wijzen". ADVERTENTIE Aan de Costa Brava deed zich het volgende geval voor dat eveneens in de politieregisters vermeld staat. Op de laatste dag van hun vakantiever blijf vroegen vier ietwat rijpere Ne derlandse dames de maitre van het hotel hen een kleine dienst te bewij zen en een fles champagne naar de kamer te brengen. Blozend vertelde hij de politie nadien dat hij, terwijl zyn kleren door het venster verdwe nen, de vier dames of hij wilde of niet beurtelings van dienst moest zijn Op de Canarische Eilanden zit de rechter van onderzoek met 'n onop gelost „misdrijf". Een taxichauffeur werd in adamskledij in de berm naast zijn wagen gevonden, op vele kilometers van de stad. Zyn hele lichaam toonde tekenen van lichte beten, die door twee verschillende vrouwen waren toegebracht. De Jon geman verhaalde dat hy door twee Engelse vakantiegangsters was ge huurd om hen naar een andere stad te brengen. Onderweg hadden zy hem uitgenodigd om ook wat te drin ken uit een fles die zy hadden mee gebracht en waar zy zelf al aan waren begonnen Het enige wat hy zich nog vaag kon herinneren van wat daarna gebeurde, duidt op een sex-orgie in de roes van verdovende middelen. Torero ge\raagd P P Aan de Costa del Sol toonde een hoteldirecteur ons de telegrafische correspondentie die hij met een Bel gische gaste had onderhouden: „Ver zoeke kamer met torero, bad en dubbel bed te reserveren voor augus tus". Telegrafische vraag van hotel: „kamer met torero zeker vergis sing?" Antwoord: „Indien geen to rero voorhanden andere Spanjaard evengoed". Antwoord hotel: „Toreros uitverkocht alleen nog Jonge vissers". Volgens de hoteldirecteur had de Bei- Geen wonder dat de warmbloedige Spanjaarden zich steeds weer by het begin van het seizoen in de handen wrijven by het vooruitzicht op een „lange en hete zomer De ingeslapen vissersdorpjes van weleer zijn nu maandenlang internationale ver- I maaksoorden waar het nachtelijk vertier bepaald niet aan de bezoekers j alleen voorbehouden blijft. Ook de I Spanjaarden die buiten de toerisme- centra wonen, pikken een graantje mee. Bijvoorbeeldde studenten van Barcelona organiseren 's zomers ie dere zondag „expedities" naar de Costa Brava. Een studiekameraad die over een vehikel beschikt maakt meerdere vrienden gelukkig met een deelname in de „turista" Jacht. Zy i rijden langs de nachtclubs van Sit- ges, Calella, Floret, Tossa, San Feliu. Playa de Aro, enz., totdat „het wild" gevonden is. De modernste, meest pop- en psy chedelische. lawaaierigste, veelkleu- rigste en vrolijkste dansgelegenhe den van Europa vormen een prima jachtgebied waar de vrouwelijke be zoeksters een welwillende en zelfs actieve „prooi" bieden. Een vakantie met een verzetje is aan de Spaanse toeristenkusten met het grootste ge mak te verwezenlijken. Men kan meedoen aan eén van de talloze „Miss Turista' -verkiezingen. of op talloze andere luchtig geklede» wijzen de aandacht van de warmbloedige Span jaarden trekken, want daar is niet al te veel voor nodig. Het valt echter te betwijfelen of dat alleen aan de seksuele en-of sociale handicap van de Spaanse vrouwen te wijten is. Eerder zou men moeten zoeken naar de sociale remmingen in de herkomst van de toeristen. Zo als een buitenlands kantoormeis je eens bekende: „Dit zou thuis zelfs niet in me opkomen. Maar hier, met de zon. de drank, het vrolijke leven en wanneer het voorbij is, blijft er niets van over. Ik woon ver weg, en thuis zal niemand er ooit iets van weten". Leve het verre vakantie-avontuur! ADVERTENTIE Iedere buitenlandse vrouw, wachting van exotische liefdes vooral als ze er wat sexy uitziet.1 avonturen op. roept in de Spanjaarden de ver- Mouw als rage „Dood en rouw waren in het En geland van de negentiende eeuw een nationale obsessie", schrijft No va. Koningin Victoria, zelf permanent in pduw gekleed om haar Albert, liep aan het hoofd van deze morbide ra ge en ging volgens de publieke opi nie zelfs wel eens „te ver" in dit opzicht. Maar ook in het dagelijks leven van de gewone mens namen dood en de daarbij behorende con venties een belangrijke plaats in. In kinderboekjes werd voortdurend ver teld dat het leven kort is en de dood spoedig komt Kleuterrijmpjes over dit onderwerp werden geillustreerd met plaatjes van grootscheepse be grafenissen en kleine meisjes maak ten borduurlapjes met teksten die ook al aan leven en sterven waren gewijd. Familierouw behoorde min stens een jaar te duren zodat sommi ge families permanent in zwart ge kleed gingen. Textielbedrijven specia liseerden zich in het leveren van zwar te zijde, satijn en rouwfloers, want treurende weduwen plachten niet al leen zichzelf en hun gezinsleden maar ook hun meubels in meters rouwfloers te wikkelen. Rondom dood en begrafenis ontstond een complete industrie en voor begrafenissen wer den paarden gefokt. Als him staarten te armetierig uitvielen, kregen ze een valsestaart, als de huid niet zwart genoeg was kwam er een verfje aan te pas. Bruiden die kort voor de brui loft hun vader verloren trouwden in het zwart, pompeuze begrafenissen werden een statussymbool. Om streeks 1850 werden in Engeland zul ke reusachtige bedragen aan uitvaar ten besteed dat in 't parlement vra gen werden gesteld over dit soort uitwassen. Nu, ruim een eeuw later wordt in het Engelse Brighton een tentoonstelling gehouden die tot be gin augustus duurt en gewyd is aan dood. begrafenis en hiernamaals. Werkverdeling In Zweden is men al een aardig eindje op weg met de praktijk van de opvatting, dat man en vrouw in het huwelyk zowel de „bezigheden buitenshuis" als het huishoudelijk werk en de opvoeding van eventuele kinderen eerlijk moeten delen. Toch zyn nog niet alle Zweedse echtgeno ten bereid om op geregelde tyden het huishoudschort voor te binden. Elle geeft de volgende cijfers, maar tekent daarbij aan dat ze een paar Jaar oud zyn en dus niet meer op gaan voor dit ogenblik: van de man nen met werkende vrouwen helpt slechts veertien procent by het af wassen en ander huishoudelijk werk, terwijl ongeveer dertig procent zich met de kokerij bezighoudt. Ook in Zweden is nog altyd een tekort aan goede orèches. In bijna driehonderd duizend Zweedse gezinnen met klei ne kinderen werken beide ouders, maar de kinderbewaarplaatsen bie den slechts plaats aan ruim dertig duizend kinderen beneden de zeven jaar. Drug-problemen De „drugcrisis" vormt op het ogen blik een der meest urgente proble men voor Amerika, aldus Ladles' ho me Journal. Het blad citeert de vol gende cijfers uit een regeringsrap port: Acht miljoen mensen in de V S. gebruiken marihuana, honderd tachtigduizend nemen heroïne. Een derde van de Amerikaanse college - jeugd en zestien procent van de hlgh- j school jeugd rookt marihuana, of heeft het gebruikt. Volgens ditzelfde rapport wordt de helft van alle be rovingen in de stad Washington ge pleegd door mensen die aan drugs zyn verslaafd. In de stad New-York zijn ln één week honderd mensen overleden aan overdoseringen van heroïne en andere drugsoorten By de slachtoffers in 1969 waren meer dan tweehonderd teenagers. Dit Jaar is het aantal gevallen met dodelijke afloop de zestig al gepasseerd. Anti-ster Ze heeft geen Jaguar met chauf feur. ze heeft evenmin een Ja guar zonder chauffeur, ze heeft na melijk helemaal geen auto. De film ster Monica Vitti wil als een „anti ster" worden beschouwd en daarom fungeert ze bijvoorbeeld opeens in het beroemde Pitti-paleis in Florence als fotomodel voor een collectie bont jassen en avondjurken. Zulke dingen ziet ze volgens Paris Match) als een doeltreffend middel om het „In tellectuele etiket" kwyt te roken dat mon haar heeft willen opplakken. Monica (ster uit films als La dolce vita en Modesty Balse) heeft niet zulke hoge aspiraties, zegt ze. „Ik behoor tot geen enkele groep. Ik lees weinig. Vryheid heb ik nooit ge noeg. Ik heb geen zin om mijn tyd te verspillen." Vaderbeeld Hoe zien kleine jongetjes hun vaders? Marie France probeerde het te weten te komen by Edouard(6), OÜvler(5> en Francois(4) en ontdek te dat ze hun respectieve papa's niet zien als de-man-die-alles-weet-en- alles-kan .maar in de eerste plaats als „de bankier". Edouard „Een vader moet zyn vrouw helpen om het geld te verdienen". Olivier „Een vader ls om te werken". Francois :„Hy moet de centjes verdienen, terwyi mama op de schryfmachine tikt." Of ze wel eens pret maken met de vaders? „Hy komt te laat thuis", vindt de zesjarige. ..Hy heeft teveel werk", zegt de vyfjarige. „Hy ls moe en hy heeft geen tyd", aldus het commentaar van nummer drie.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17