leine Amerikaan met allure van een grote me "s Nachts rijden naar vakantieoord Zal botskussen de autogordel vervangen Betere zit met kuipstoelhoes Deining in benzine wei elcl &BÈËËÊB& - 11 JULI 1970 LFfDSCH DAGBLAD Er zijn in auto's nog di verse onderontwikkelde ge bieden. Daartoe behoren merkwaardig genoeg ook de stoelen. Want het is toch wel eigenlijk verrassend te moeten constateren dat nog in vele auto's het zitcomfort te wensen overlaat. Bij her haling heeft Henk van Zalin- ge in zijn autotesten ge klaagd over de vlakke stoe len. Over stoelen, die te wei nig steun bieden, vooral bij het nemen van een scherpe bocht. De bestuurder moet dan als het ware aan zijn stuur gaan ..hangen" om overeind te blijven. Customa- gic (de grootste producent van auto- en meubelhoezen ter wereldheeft in deze leemte terecht een markt ge zien en is nu met nieuwe be kledingshoezen op de markt verschenen, waarmee men complete kuipstoelen ver krijgt. De hoezen zijn van rekbaar en ademend mousse nylon. Zij zijn zodanig gepol- sterd met schuimrubber ran den in de zittingen en leu ningen dot men rustig van een soort rally-seats kan spreken Het nieuwe artikel loordt in ons land geïmpor teerd door Royal Regouin International in Cuijk aan de Maas. die ook de gewone be kleding shoezen van Custo- magic voert. De hoezen zijn gemakkelijk aan te brengen. Het materiaal is gemakkelijk te verwijderen, goed wasbaar. kleurecht en ventilerend. De laag mousse verstevigt de stof en gaat slijtage en „lad deren" tegen. De prijs per stoel varieert van 51 tot 56 gulden, afhankelijk van de grootte Een handig acces soire. dat het zitcomfort in de auto aanzienlijk kan ver groten. rhW Hornet van sn Motors heeft volgens de bijnaam „kleine Inderdaad is de kleine Amerikaan res van een grote, is in november van ,ar in Nederland ge- iersb. I>e wagen is op- rpen en lijkt uiterlijk il niet meer op zijn de Rambler-Renault, beëindigen van het iet Renault van de 'een. bus is vlot gelynd en ziet er Jeel groter uit (qua leng- dan hy eigenlijk is. n ils niet veel groter dan 583 ropese auta Met zün arj|55 meter en breedte van en pcht een kleine Ameri- houi y1 Motorkap zit een zescilin- lon van 3802 cc, die bij umeen maximaal vermogen SAE pk. motor (stationair lo- bsoluut niet hoorbaar) Rustig rijdend bij veer- ie heeft de motor nog :ht om op te trekken, iet zijn vier uitvoerin- De goedkoopste is de leurs met normale drie- (15.450 gulden incl. 'testexemplaar, de vier- SST, is de duurste en een automatische drie- ■k. De automaat is ech- •prijs. id werkende automaat, okloos bij forse accele- jerkbaar bij gewoon gas- iakelt. De bak kan ook "g,hd geschakeld worden, ;omaat doet zijn werk sneller. Bij de acceleratieproeven bleek, dat in de automatische stand de wagen van 080 accelereerde in 8.6 seconden en van 0120 in 19.8. Geschakeld met de hand had de wa gen er in beige gevallen een halve se conde méér voor nodig. De topsnelheid werd geklokt op 158 kilometer, iets onder de fabrieksop- gave van 160. De Hornet is uitgerust met twee afzonderlijk verstelbare voorstoelen «tegen meerprijs). De stoelen met hoofdsteunen geven een goede zit. Ze zyn echter, zoals eigenlijk bij alle Amerikanen, niet zo heel erg ver naar achteren te verstellen. Je blijft altijd wat dicht op het stuur zitten. De rugleuningen waren bij deze wa gen tijdens het rijden moeilijk te ver stellen. De instap voor is ruim. Achter wat krap omdat het achterportier een stuk kleiner is dan het voorportier, maar de beenruimte is royaal. Het dashboard ziet er keurig uit en is compleet uitgerust. De achteruitkijk spiegel is een compliment waard, De ze brede spiegel geeft een bijzonder goed beeld en laat de hele achterruit zien. De buitenspiegel is van binnen uit verstelbaar. De Hornet heeft een goede weglig- ging, maar is niet gemaakt om er mee te scheuren. Het is een bijzonder comfortabele wagen, waarmee je snel i kunt opschieten en moeiteloos lange afstanden mee kunt afleggen. Het veercomfort is prettig. Alleen op zeer slechte wegen wil de wagen door de starre achteras nog wel eens de nei ging tot dribbelen vertonen. Een absoluut minpunt zijn de rem- men. De wagen is standaard uitge- rust met vier trommelremmen. Ons testexemplaar had als extra: rembe. I krachtiging. Tegen meerprijs zijn schijfremmen verkrijgbaar. De trommels voldeden niet. De achter wielen hadden de neiging onmiddel lijk links of rechts ongelijk of om de beurt te blokkeren. Na een paar keer flink remmen trad zoveel fading op, dat met de rem op de plank de wa gen nauwelijks tot stilstand was te brengen. Schijfremmen zijn voor de ze wagen absolute noodzaak. De Rambler Hornet wordt recht streeks uit Amerika geïmporteerd, en is compleet Amerikaans uitgerust. Neem bijvoorbeeld de aparte koeling voor de versnellingsbak. Dat is iets wat je vrijwel alleen in de racerij te genkomt. Iets wat je ook alleen op duurdere wagens tegenkomt, is het waarschuwingsgeluid dat je er bij het uitstappen aan herinnert dat het sleuteltje nog in het contactslot zit. Fraai zijn ook de traploos regelbare ruitenwissers en het voortreffelijke verwarmings- en ventilatiesysteem. De ruimte in de kofferbak doet wat minder Amerikaans aan. Het reser vewiel, schuin op de bodem geplaatst tegen de achterleuning slokt nogal wat ruimte op. maar wat er over blijft is toch echt nog wel redelijk. Veel comfort en moeiteloos snel rij den tegen een voor deze motor rede lijk benzineverbruik van gemiddeld ruim 1 op 8. De autogordel is nog niet het idea le middel gebleken om de inzittenden van een personenwagen voor de ge volgen van een botsing te behoe den. Dat ligt niet zozeer aan de auto gordels. maar meer aan de inzitten den, die zo dikwijls vergeten van de wel aanwezige gordels gebruik te ma ken. Luchtkussens zouden de taak van de autogordels kunnen overnemen of in combinatie daarmee moeten wor den aangebracht. In de Ver. Staten heeft de minister van Transport reeds bepaald, dat met ingang van 1 janua ri 1972 de voorste passagiersplaatsen in alle nieuwe Amerikaanse auto's luchtkussens of z.g. Airbags aanwezig moeten zijn. Op 1 Januari 1974 dient ook de bestuurder aldus beveiligd te zijn tegen botsinggevaar Het voordeel van de Airbag is. dat de inzittende niets behoeft te doen en dus ook niets kan vergeten, zoals het aangespen van een autogordel Zo'n veiligheidskussen bestaat uit drie delen: een nylon luchtzak, een met stikstof gevulde cilinder ter grootte van een autobrandblusser en ex zg. sensor of ontsteker By een frontale botsing by een snelheid boven de 11 km u treedt deze ontsteker in werking, waarna de gascilinder met een luide knal on geveer overeenkomende met het af schieten van een geweer in een geslo ten auto openspringt en het op gevouwen kussen in een 0.04 secon de geheel vult. Na circa een halve seconde lopen de kussens weer leeg. De voor de Airbag benodigde appara tuur kan voor de bijryder gemak kelijk in het dashboard worden aan gebracht. Een geschikte plaats voor de Airbag-onderdelen ten behoeve van de bestuurder heeft men echter nog niet gevonden. Uit proefnemingen met poppen en apen is gebleken, dat by snelheden van 100 km/u het veiligheidskussen de inzittenden nog redelyke overle vingskansen kan bieden. Nadelen van het veiligheidssysteem zyn de alleenwerking by frontale botsingen en de harde knal. die ge- h oorstoornissen kan veroorzaken, maar slechts zelden biyvende. Men verkeert thans met de luchtkus sens echter nog in een proefstadium en het is zeer wel mogelyk dat die nadelen ten dele nog weggewerkt kunnen worden, voordat de Airbags verplicht worden gesteld. In het kader van de stryd tegen luchtverontreiniging hebben de grote benzinemaatschappyen zich gehaast om de automobilisten van ..schonere" benzine te voorzien. Vrywel gelykty- dig zyn ze met nieuwe motorbrand stoffen op de markt gekomen, die ten gevolge van nieuwe toevoegingen aan de benzine het verbrandingsproces in de motoren gunstiger doen verlopen, waardoor de uitlaatgassen minder schadelyke stoffen koolmonoxyde en on verbrande koolwaterstoffen bevatten Dat verandert het loodge- halte niet. maar het reinigt de motor beter. De pry's is hierdoor niet beïn vloed. In Amerika is echter reeds aange kondigd. dat men een belasting zal heffen op het loodgehalte in de ben zine. Als gevolg hiervan zullen de ben zinemaatschappyen wel gedwongen worden om hun loodtoevoegingen, die vcoral de pingelneigingen van de mo tor tegengaan, te reduceren. Loodvrye benzines, die hetzelfde effect sorteren als de huidige, zullen echter slechts tegen een hogere prys gefabriceerd kunnen worden. Het laat zich dan ook aanzien, dat de huidige benzinestryd slechts een tussenfase is en dat de automobilisten binnen af zienbare tyd toch geconfronteerd zul len worden met een loodvrye, maar duurdere benzine. iis- wielen en wut-er-z 4 i Rover in De Audl-fabriek in Ingolstadt heeft extra ploegen overwerkers moeten inzetten om enigszins tegemoet te kunnen komen aan de enorme vraag naai- de AUDI-personenwagens. Al les wordt in het werk gesteld om de levertyden binnen acceptabele gren zen te houden. Vooral het succes van de AUDI 100-serie heeft de fabriek genood zaakt de produktie zo snel mogelyk op te voeren. Binnen één jaar, na dat de eerste 100 modellen van de band kwamen, werd de 100.000ste Audi 100 reeds afgeleverd, terwyi daarnaast de Audi 60. 75 en 90 pk modellen in versterkte mate werden doorgebouwd. In april jl. kwamen er alleen in West-Duitsland al 17.018 nieuwe Audi's op de weg, tegenover 13.081 in dezelfde maand van het vo rige jaar. Daarnaast moet de fabriek aan een eveneens stygende vraag in het buitenland voldoen. Vandaar 't overwerk. «Ke versie And-Rover is een luxe fhenen in de vorm van 'n i zeer comfortabele com- Hij wordt de Range md, een wagen die zo- freinwagen als op de weg ifdoen. Als krachtbron van f wielen aangedreven wa de Rover V I aluml- f van 3.5 liter, die 156 pk kan de wagen, die van 1724 kg heeft, een p van 153 km/u bereiken. perversnellingsbak werd 'n bet een lage en een hoge l gekoppeld, waardoor er Qellingen zyn. Het ge- ►msysteem is zodanig ge- dat beide voorwielen in I ingeschakeld blyven. e Rover komt pas in 1971 Port vry. Voor vele vakantiegangers bete kent de rit naar het reisdoel de rys- tebryberg die naar het luilekkerland voert. Hoe eerder men door die „berg" heen is des te beter. Daarom wordt vaak de nacht, volgende op de laatste werkdag, al benut om te be stemder plaatse te komen. Aan dit ryden in de nacht zUn zowel voor- als nadelen verbonden. Een feit is, dat de autowegen, die hoofdzakelyk worden benut om een vexwyderd vakantieoord te bereiken in de nachtelyke uren veel minder druk bereden worden dan overdag. De geringere verkeersdichtheid maakt het mogelyk, dat men zich beter aan een uitgestippeld reissche ma kan houden en men geiykmati- ger een hoge snelheid kan aanhou den. Men kan daardoor een tydwinst behalen zonder het. risico te moeten verhogen. Vooral verkeersknooppun ten kan men beduidend sneller door komen dan overdag. Het kan soms wel een uur per obstakel schelen. Gezinnen met kleine kinderen pre fereren dikwyls zo'n nachtrit. De spruiten kunnen achter in de wagen slapen en storen de bestuurders dan niet. Ideaal kan zo'n nachtrit ook voor combinaties van auto's met ca ravan zyn. Terwyl deze overdag vaak een ergernis zyn voor snellere verkeersdeelnemers, kunnen ze des nachts ondanks een betrekkelyk ge ringe snelheid toch goed opschieten Wie naar de warme zuidelij ke streken gaat, zal vooral als het overdag heet is ook de koelte der nachtelyke uren op hoge prys stel len. Nachtritten hebben echter ook hun bezwaren. Zelfs als men met on. gedimd licht kan ryden en dat is op een weg met enig verkeer maar zelden mogelyk wordt het ge zichtsveld nog sterk ingekrom pen. Vele automobilisten kunnen hun snelheid aan deze beperktere zicht- mogelykheden echter moeilijk aan passen. Da ar by komt. dat vermoeid- heidverschynselen in de vroege mor genuren ook menige nog zo voorzich tige ryder enigszins minder opmerk zaam doen worden. Dat leidt dan dikwyls tot onverklaarbare onge lukken, waarby soms op byna ge heel verlaten trajecten het ene voer tuig van achteren tegen een ander oprydt. Ook opwekkingsmiddelen als koffie, thee of oola helpen in dat ge val niet veel. In tegendeel: tydens nachtritten moet men deze -o wei nig mogelyk gebruiken. In ieder ge val moet men nooit 's nachts gaan ryden, als men daags tevoren niet volledig heeft kunnen uitrusten. Een nachtrit, direct volgende op de laat ste werkdag, moet dan ook ten sterkste worden afgeraden Beter, kan men in zo'n geval, na een kor te nachtrust te hebben genoten, heel vroeg in de ochtend gaan starten. Men moet ook niet aan zo'n lange nachtrit beginnen als men op kor tere ritten reeds geconstateerd heeft dat het ryden in donker u eigenlijk niet zo goed ligt en meer vermoeit dan het ryden overdag, 's Nachts moet ook een grotere afstand ten opzichte van de voorligger in acht worden genomen als overdag. Men kan zich in het donker nameiyk spoediger in de afstand vergissen Eerder nog dan overdag moet men 's nachts geregeld een rustpauze nemen, of eventueel door een me de-inzittende laten aflossen. Denk er steeds aan, dat situaties die over dag gevaren kunnen aoheppen byv. regen, nevel of wildoversteekplaat- sen 's nachts nog grotere risico's geven. Zorg er ook voor, dat de ruiten rondom schoon blyven, want het uit zicht wordt al gauw vertroebeld door insekten, die zich tegen het glas te pletter vliegen. Ook gevulde re servoirs voor de ruitensproeiers en gereinigde koplampglazen zyn van groot belang tydens een nachtrit. Mocht uw nevenpassagiere een tukje willen doen maar beter is dat zy u aan de praat houdt let er dan op. dat zy van de auto gordel gebruik maakt, zy heeft, hem in slapende toestand nog meer nodig dan als ze wakker is. Bestuur ders met lichte afwykingen aan hart, longen of bloedsomloop en ook lie den boven de leeftyd van 55 Jaar kunnen beter afzien van een lange nachtrit. Bij Lich/Oberhessen in Duits land is men thans bezig een nieu we autofabriek op te richten, waarbij gebruik wordt gemaakt van de installaties uit de Glas fabrieken uit Dingolfing. Over niet al te lange tijd hoopt men hier de Goggomobil in geheel nieuwe gedaante onder de naam AWS-Piccolo uit te brengen. De fabriek levert reeds enige tijd alle carrosserieonderdelen van Borgward-, Lloyd-, en Glas auto's. Er is reeds ccji begin gemaakt met de produktie van de Piccolo, die naar keuze zal worden uitge rust met een 247 cc of 395 cc mo tor. De motor is van de Goggo mobil. Geheel nieuw is daaren tegen de carrosserie. Het staal wordt met kunststof bekleed, be hoeft geen lak en is roestvrij. De delen van de carrosserie zijn ge makkelijk vervangbaar. De dag- 1 produktie wordt deze maand tot 50 stuks opgevoerd. De prijs van de Piccolo (foto) zou in Duits land ongeveer 4000 DM bedragen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15