OVER IJSSEL TWAALF NIEUWE VISBOEKEN Uit in de Randstad KARPER OP KAAG Door Brcnn van Leeuwen DE GOEDE VANGST LEIWICH DAGBLAD Vandaag ga we met onze ..Tips voor Trips** iets verder van huis dan normaal. We besteden aandacht aan een aantal everementen. die in juli plaatsvinden in de provincie Over ijssel. Een stukje van ons land. dat bij de bewoners van de Randstad nog niet die bekendheid heeft, die het eigenlijk ver dient. Er is volop natuurschoon en de hotelaccommodatie is op diverse plaatsen de laatste jaren flink uitgebreid. Wist u overigens dat ook de Noord- ooctpolder tot deze provincie behoort Deze maand vindt*' daar een groot evenement plaats ter gelegenheid van de opening van de Ketelbrug die Oostelijk Flevoland met de Noordooetpolder verbindt. In de eerste plaats is men van plan op zaterdag 18 juli alle bezoe kers die „over de brug" komen op de Deel i het grote plein in Emmel- oord i gratis een maaltijd aan te bie ten. De gezamenlijke horeca-bedrij- ven van de NO-polder en NW-Over- iissel nemen dit voor hun rekening. Wat het precies wordt staat nog met vast maar in elk geval krijgt men een half kippetje. Men rekent op 5 a 6 duizend gas ten. Op dezelfde dag is er. georgani seerd door de motor- en autoclub in Emmeloord in samenwerking met Oost-Flevoland een auto-rally met twee startplaatsen: Emmeloord en Dronten. De derde activiteit strekt zich uit over de gehele vakantie periode: een gastvrijheidsroute door Oost-Flevoland en de NO-polder. Al lerlei land-, veeteelt en fruit bedrij ven doen mee. Dat wil zeggen dat zij aan een vast teken te herkennen zijn en men zonder enige verplichting zo'n bedryf kan bezichtigen. De WV in Hengelo biedt vakantie gangers een heel ander evenement. Bij de sluis in Hengelo vaart elke dinsdag- en donderdagmiddag een Poot naar Goor. Woensdag-, vrijdag en zaterdagavonden zijn er speciale „dansvaarten". Om acht. uur 's- avonds vertrekt de boot. Er is muziek aan boord en ook een gezellige bar. Interessant is ook het natuurhis torisch museum Schoonewelle in Zwartsluis. Geïnspireerd door het na- tuurbeschermingsjaar 1970 is er een expositie opgebouwd onder de titel Een rustig plekje op het landgoed Twickel bij Delden: Overijssel op zijn best. „Een wandeling door N.W. Over ijssel Er is tevens een klankbeeld aan verbonden. De openingstijden zijn van iraaudag tot zaterdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 17.30 uur De entreepri^en zün f 0,75 en kin deren tot 12 jaar f 0.25. De ANWB heeft een tweetal toeris tische routes voor fietsers in Twente opengesteld en wel de Molenvenroute die dertig kilometer lang is en de Spring en dal route. De Molenvenroute is ui'eezet ten oosten van Almelo en loopt langs verschillende oude boer derijen De Springendalroutegaat door het landschap van Oldenzaal over glooiende essen, langs met hout wallen omzoomde weilanden en door de typische buurtschappen en dor pen. De routes rijn niet geschikt voor bromfietsers. Beschrijvingen zijn verkrijgbaar bij de ANWB en de WV's in Overijssel. Nog een greep uit de zomerevpne- menten van Overijssel In BLOKZIJL is in juli en augus tus de havenkolk verlicht en men kan er op bepaalde avonden mee doen aan kuipsteken. sprietlopen. polstokspringen en aan een luchtbed- denrace met hindernissen. «Let op de prachtige oude huizen aan de haven In DEVENTER kan men de Le- buinustoren beklimmen met een prachtig uitzicht op Salland. de IJssel en de Veluwe. Vermaard zijn hier ook de boottochten die voeren naar Bronkhorst, Terwolde, Gro6sel en Kampen In ENTER kan men te recht voor klompendemonstraties en in Giethoorn voor zeilpunterwedstrij- den voor toeristen «punters te huur) en voorts volksfeesten en gondelvaar ten. GOOR komt eveneens met volks feesten en een allegorische optocht. In HELLENDOORN kan men kijken naar demonstraties van oude am bachten en in HENGELO kan de stad huistoren worden beklommen en een tocht worden gemaakt langs verlich te boerderijen. Een excursie naar een kaasboerderij w ordt in HOLTEN ge organiseerd, er zijn WV-bustochten over de heuvels van midden-Overijs sel. wandeltochten „Op zeek naar wild" en er is een braderie met onder meer een Verkiezing van een brade riekoningin. vogelschieten, boeren bruiloft en een kermis. In KAMPEN is de gerestaureerde Bovenkerk te bezoeken terwijl de or ganist van deze eeuwenoude stad het orgel bespeelt. Verder 'a deze stad de Kamper-ui-dagen met poppenkast voorstellingen. een kunst- en antiek markt. judo en waterskideraonstra- ties op de IJssel en het braden van een as aan het spit. LOSSER presenteert een schutters feest dat klinkt als een klok. MAR- KELO heeft een boerenbruiloft anno 1830 en in OLDENZAAL kunnen ex cursies gemaakt worden naai base- liek. museum en toren en er Is onder meer een optreden van boerendan- sers OMMEN biedt bustochten over de Vecht, bustochten naar Duitsland En er is weer de Ommer Biasing, een jaarmarkt met tal van attracties Ook OOTMARSUM doet veel voor de vakantiegangers Er zijn hierwan- delpuzzeltochten en avondwande lingen met folkloristische films In RAALTE is de Sallandse Boter markt met >riginele Sallandse kostuums, rondritten met huif karren. brikken, kleedwagens de monstraties oude ambachten en de beroemde Sallandse koffietafel. In STEENWIJK komt een vakantie- markt en er zijn rondvaarten naar het merengebied van Overijs sel alsmede een braderie TUBBERGEN komt met ruiterdagen, te VOLLENHOVE kan men meedoen aan een openluchtbal, kuiproeien en sprietlopen. Viswedstrijden en motor boot wedstrijden in WANNEPERVEEN In Zwolle zijn oa marktooncerten op het Schnitgerorgel. er is een Jeugdland en een concours-hippique Mocht u een gedeelte van uw va kantie in Overijssel willen doorbren gen dan kunt u gebruik maken van een van de arrangementen die door de NS worden verzorgd. Ook kunt u zich rechtstreeks in verbinding stel- 1 len met de streek VVV Twente tel 05490-14153 Zij reserveren voor u kamers in een hotel naar eigen keuze AMSTERDAM Stadsschouwburg: t.e.m 19 juli 20.15 uur Nederlands Dans theater. Jan van Galenstraat: dag. 15 en 18 uur Circus Sarrasem te.m. 2 augustus. Bosbaan: 13 t.e.m. 19 juli. Jeugdwedstrijden Nederlandse Water ski bond. BLOEMEND AAL Openluchttheater: 15 Juli 14.30 uur Swiebertje. BENNEBROEK IJnnacushof: Bloemen- en recreatiepark met o.a. 80 000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshows. DORDRECHT Wanrijpark: 12 juU 15 tot 17 uur. Turks ensemble Kurumu uit Istanboel. DEN HAAG Theater Pepün: 19 Juli 15 uur. Jazz-concert m_m.v. Chris Huize Openluchttheater Zuiderpark: 11 juU 20.30 uur. Turks folklo ristisch ensemble: 18 juli 20.30 Baskisch ensemble Agrupacion. Maurltshuis: t.e.m. 13 september ma, t./m. za. 10 tot 17 uur. zo. 11 tot 17 uur, vr. ook 20 tot 22 uur Vijftig meeeterweriken van de Spaanse schilder Goya. Westbroekpark: 16 juli Zuidhollands ruiterfeest. GOUDA St. Janskerk: 16 juli 20 uur Orgelbespeling door Jean Lang- lais. KATWIJK Andreasplein: 13 juU 20 tot 22 uur Non-stop-muziek met ,.De Hooi vlegels". Nieuwe kerk: 14 Juli 20 uur orgelconcert door Jean Langlals. Parijs. St. Andreaskerk: 15 juli 20 tot 22 uur Carillonconcert door Marie Blom. Koninginneweg: 16 Juli 20.30 uur Vertrek van lam pionoptocht door de binnenstad van Katwijk. Foek de Best: 18 juli 14 uur Start van duinwandeltocht van Lyons International. Voetbalveld: 18 juli Jubileumwedstrijd Quick Boys tegen ADO. *OORDWTJK Oude Kerk: 15 juli 20.30 uur Internationale en Interkerkelijke samenzang m m v. Katwijks Mannenkoor Jubilate Noordwiikse Golfclub: 16 juli Golfwedstrifden voor badgasten. strandpoHtiepost: 16 Juli 19 uur Vertrek Strandprestatiekïop over 6 kilometer Kon. Wilhelmina Boulevard: 16 juli 20.15 uur Concert door een van de Noordwijkse mubziekkorpaen Plein Hoofdstraat: 18 juli 10.30 uur Promonadeconcert door de Holmer Green School Brass Band uit Engeland. SCHFVENINGEN Circus Theater: 17 juli t.em. 15 aug. Snip en Snap-revue „Van toen en thans" Ned. Congresgebouw: 18 juli 20.15 Nationale Ballet Giaelle m m.v. Margot Ponteyn en Nurejew. Kurzaat: iedere do., vr. en za.-avond 21.30 uur Een avond aan zee met Paul van Vliet en diverse artiesten. WARMOND Kaagweek 1970: 11 juU 20.30 uur Bil len prikker.* tuinfeest in park Groot Leerust aan de Leede, 22 uur Nachtzeilwedstrijden: 12 iuli Zeilwedstrijden, tot 21 uur kunstexpositie In gymnastiek lokaal. 12 uur Concours Hippique op terrein Teylingerhof. 's avonds dansen in Flophouse en Ut Sloepie: 13 juli zeilwed strijden. 10 tot 16 uur Foto - tentoonstelli n g Oud-Warmond ln het Oude Raadhuis. 14 uur Kinderoptocht bij de Burcht. 15.30 uur Ringsteken en behendigheidswedstrijd. 17 uur Poppenkast. 20 uur Spelen in hotel De Stad Rome: 14 juli zeilwedstrijden, lotoexposrtie. kinderoptocht en ringsteken (als gisteren). 4 uur Feestelijke optocht. 19 uur Tobbetje steken. 20 uur Brainbox in Ut Sloepie:wo. 15 juli zeilwedstrijden. 14 uur Kaarten voor be iaarden in 't Trefpunt, 20.30 uur Groot tuinfeest in boerderij Meerrust. 16 Juli zeilwedstrijden. idefen paar weken geleden vertelde ik u in deze visrubriek, het sportvisserslegioen jaarlijks een bedrag van vijftig joen uitgeeft voor zijn sport. Het leeuwendeel van dit rag gaat natuurlijk naar nieuw hengelmateriaal, maar blijft toch een niet onaanzienlijk bedrag over, dat wordt Éteed aan boekwerken over de hengelsport. uitgeverijen zijn blijkbaar ider geïnteresseerd in de l°- ïkracht van het legioen want It tevoren werden zoveel nieu- 3ÜI visboeken uitgegeven als bij Ho begin van dit seizoen. Op i schrijftafel kwamen de af- ►pen weken niet minder dan alf nieuwe werken over diver- erJ acetten van de sport visserij. feu !3j we boeken behandelen was één opmerkelijk verschil de boeken, die in de loop der i zijn verschenen. De meeste nu een iiaal facet van de sportvisserij, torbeeld de karper-, vlieg-, of -oc] Btrijdvisserij, in tegenstelling tot h" wat oudere visboeken, die vaak ltt< [ehele sportvisserij onder de loep pen. gevolg was, dat deze oudere hoe verdienstelijk ook ge- :even niet zo erg diep groe- De materie werd over het al- een oppervlakkig behandeld, en- bijzondere standaardwerken I gelaten. Een voorbeeld van de r gerichte interesse bij de sport- ïrij is het boek „Vissenvlie- vangen" dat zojuist is ver men bfj de uitgeversmaatschap- A. J. G. Strengholt uit Amster- Hegvisserij Iet boek behandelt uitsluitend de gvissery en werd geschre- door twee deskundigen op dit led namelijk Kees Ketting en de v< Igelsporthandelaar Henk Peeters. dl sportvissers zullen misschien te- rugschrikken voor de prijs het boek kost drie tientjes maar wie geïnteresseerd is in de visserij met de vlieg zal na de eerste bladzijden al ontdekken dat hij een standaard werk van formaat in zijn handen heeft. Wat over de vliegvisserij niet wordt vermeld is het weten niet waard. Vliegvisserij is eigenlijk een heel apart soort visserij. Naast het vissen met de drijvende broodvlok is het de enige manier om de vis naar het aas te zien happen. En hoe getuige te zijn van het feit, dat een flinke voorn een fraai gepre senteerde vlieg van de oppervlakte van het water snapt, heeft een apar te bekoring. De schrijvers verwijzen ln het boek het verhaal, dat de vliegvis serij alleen is weggelegd voor ka pitaalkrachtige vissers naar fabel- tjesland. Goed. er zijn vliegenhen- gels in de handel die enkele honder den guldens kosten, maar ook met een wat bescheidener portemonnee en een „kennersblik" kan men best een goede hengel aanschaffen. Adviezen Kees Ketting en Henk Peeters ge ven in hun ruim vierhonderd pa gina's tellend boek een reeks advie zen voor de aankoop van het meest geschikte materiaal voor het Neder- ADVERTENTIE MtfS VOOR UW 3 otrowftg hobby—. Mggft landse viswater. Voorts wordt het voordeel beschreven, dat de vliegvis- ser heeft boven de visser met een gewone hengel. Hij kan immers met nauwgezette worpen plekjes berei ken. die voor de hengelaar met de vaste of de werphengel onbereik baar zijn. Ondiepe polderslootjes die dicht begroeid zijn met waterplanten zijn een eldorado voor de vliegenvisser. Hü kan daar naar hartelust Jagen op de „rooie rijer". Op welke ma nier dat dient te gebeuren, kunt u lezen in het boek ..Vissen. vlie gen vangen". Het boek bevat verder uiteenzettingen over vliegen- hengels, reels en vliegenlijnen. Een belangrijk deel van het boek is ge reserveerd voor het zelf vervaardi gen van kunstvliegen. Al met al een zeer interessant visboek. Vissen en vangen Voor diegene, die met een wat la ger budget kennis wil maken met de beginselen van de visserij met de kunstvlieg doet er goed aan het boekje „Alles over vliegvissen" ge schreven door P. L. Goedvolk te ko pen. Het boekje kost f 4.90 en werd dit seizoen met nog drie andere deel tjes door de uitgeverij L. J. Veen uit ADVERTENTIE Moraatraat 47, Leiden, tel. 21751. Amsterdam uitgegeven ln de serie „Vissen en vangen". De pocket biedt vooral stof voor de sportvisser die zich eens wil oriën teren in de geheel nieuwe viswereld van de vliegvisserij In kort bestek wordt de hengel, lijn, vlieg en de manier van werpen aan een beschouwing onderworpen. Boven dien toont de schrijver duidelijk aan. dat niet alleen vissen met de vlieg in snelstromende buitenlandse rivie ren jagend op de forel of de zalm bekoring heeft. Ook het stilstaande water in onze eigen polder biedt uit stekende mogelijkheden. In dezelfde serie Vissen en Van gen verschenen dit seizoen twee boekjes van de hand van Rein van Rutten. De titels zijn „Alles over wedstrydvissen" en „Vis sen met de vaste hengel" Deze „oude rot" in de sportvisserij en schrijver van talloze artikelen in sportvisbladen beperkt zich in zijn boekjes tot het vissen met de gewo ne hengel. Boekjes waaraan zeker behoef te zal bestaan, want het is nog al tijd zo. dat tachtig procent van het Nederlandse visserlegioen uitslui tend vist met de vaste hengel. Wel blijken de instructies van de boekjes sterk geïnspireerd op de wedstrijdvisserij, een terrein waarop ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN belangrijk deel hun activiteiten ge richt hebben op het zeevissen in de Zeeuwse wateren geven in het 158 pa gina's tellende boek een resumé van de mogelijkheden voor zeevisser langs de Noordzeekust en het Waddenzee- gebied. Alles is op een zeer over zichtelijke manier geschreven al zijn er misschien passages die voor de „beginner" wat moeilijkheden op- j leveren. Nu het aantal speciaal voor de sportvisserij uitgeruste schepen in de kustplaatsen steeds sterker toeneemt en het aantal specifieke zeevissers ieder Jaar stijgt zal er voor het boek 1 zeker belangstelling bestaan.. Leeers van het boek Zeevissen worden uit- hij over een schat aan ervaring be schikt. De beide boekjes zijn fraai geïllustreerd met vele foto's en te keningen. Vaste hengel In het boekje „Vissen met de vas te hengel" vindt u onder meer advie zen voor de aanschaf van hengels, nylonlijn. aas en dobbers. Ook het vissen op stromend water komt aan bod. In „Alles over wedstrijd vissen" kunt u veel lezen over wedstrijdtech niek en tactiek, lokvoertjes en spe ciaal wedstrijdmateriaal. Eén pocket in de serie Vissen en Vangen stelde me flink teleur. Dat was het boekje .Die knettergekke sportvissers" geschreven door De Fries Stef de Bruin. Het boekje is be doeld om de sportvisserij eens via citaten, cartoons en grapjes van een heel andere kant t e bekijken De schrijver is daar volgens mij niet he lemaal in geslaagd. Het boekje be vat vrij veel flauwe grapjes, zoute loze citaten uit brieven en het enige wat nog een voldoende haalt is het tekentalent van J.D. van Exter. Jammer voor Stef de Bruin want deze deskundige op visgebied in het noorden des lands, met name de vis serij op de Waddenzee, had de 64 pa gina's beter kunnen benutten Een boekte met ervaringen en adviezen over zijn vele vistochten op de Wad denzee zou van veel meer waarde zijn geweest voor de sportvisserij. Tegenover deze „misser" staan ge lukkig twee voltreffers van de uitge verij L.J. Veen. In de eerste plaats is dat het boek „Karpervissen" ge schreven door de Zaanse sportvisser Jan B. de Winter waarvoor ik enke le weken geleden in deze rubriek al de oftrompet stak. In de tweede plaats het boek „Zeehengelen" van de hand van Iwan Garay en Cor van Heugten beiden geen onbekenden ln de Nederlandse sportvisserljwereld. De beide sportvissers die voor een genodigd eigen ideeën en ervaringen op te sturen naar de schrijvers zodat die eventueel in de volgende drukken van het boek verwerkt kunnen wor den. Op die manier kan het boek ze ker uitgroeien tot een standaardwerk op het gebied van de seesportvisserij Vang-serie Helemaa nieuw is de zogenaamde ..Vang-serie" uitgegeven door Tele- j boek ln Bussum. Deze boekjes, die ongeveer tachtig pagina's tellen be handelen steeds één speciaal facet van de sportvisserij. De eerste acht deeltjes zijn inmiddels verschenen en leasten vier gulden vijftig per stuk Ze zijn geschreven door een team I van internationale visdeskundigen. j lemaal specialisten op één enkele vis- 1 soort. De deeltjes die inmiddels zijn I verschenen gaan over snoek, baars. karper, brasem, snoekbaars, aal. ruisvoorn en het vangen met de vac te hengel. Voor deze bibliotheek staan nog op stapel boekjes over vis sen met kunstaas. platvis blankvoorn zeelt, forel. zalm. haai. meun. en bar beel. aas en voer en vissen met de I vlieg. Tenslotte nog het boekje Succes vol Vissen verschenen bij de uitge verij Zomer en Keuning in Wagenin- gen. Het boekje met geplastificeer de kaft is geschreven door A van Onck. een auteur die op het gebied van de sportvisserij xijn sporen al lang verdient heeft In tweeënzeven tig pagina's wijdt hij de beginnende hengelaar in in de geheimen van de vissport. In een zeer eenvoudige schrijftrant geeft hij „de sportvis sers van het eerste uur" adviezen bij aankoop van materiaal en goede raad voor succesvol vissen. ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbert Zn. HAVEN M-MA. LEIDEN. TEL. U1OT Voor de heer H. Veltman uit de Prof. van der Waalstraat 17 ln Voorschoten begon het nieuwe hengelseizoen heel goed. Op zater dag 27 Juni ving hU deze enorme karper op De Kaag. BIJ de Kever- hoek Boerenbuurt viste hij met 20 honderdste nylonlljn en een stukje aardappel toen deze boerenkarper hapte. Een half uurtje duurde het alvorens de kanjer ln het schepnet lag. Het beest bleek later een gewicht te hebben van vijftien pond. De lengte bedroeg precies 7(5.5 cm.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13