Futuristisch Mao-pak omf or tabel en praktisch f20.- „Bejaarden kreperen in de troep Voordelig IS KARDINAAL GAAT MET PAUS PRATEN OVER CELIBAAT Bonn schrijft tijdelijk belastingverhoging voor ugo CoccoliCourreges van de herenmode 1970 "eneesheer-directeur C. Leering: regen verhitte conjunctuur Surseance voor textielfabriek olgend jaar weer meer onderwijzers Provincies willen geen woonschepen Universitaire examens samen op reis met NS op zaterdag of zondag RDAG 9 JULI 1970 LEID9CH DAGBLAD PAGINA 7 (Door Jos Hagen) (GPD) Modieus Rome bepaald op de midi's te maar de Italiaanse mode- srs maakt dat weinig uit. Ie mussen door de hitte bij- van het dak vallen, waren op de eerste dag van de modemarathon, zelfs een igend aantal midi-mantels onen te zien. Niet alleen maar zelfs midi-smoking- »n wat bizarre vondst van er Rosati, die daarmee de atwerper van herenkleding aaar de kroon steekt. Toch r naar uit, dat alle Italiaan- nakers. met hun klassieke welüke lijn, het zullen moe- jen tegen Hugo Coccoli, een er uit Turijn. 's show in de marmeren ge in het Romeinse Hiltonho- o'n succes, dat men er van is dat het hem zal geluk - le herenmode net zo'n nieu- j te geven als Courreges dat iet de damesmode deed. De die hü voor de winter kte, zijn zo praktisch, com- m functioneel, dat experts turistische Mao-pakken be- Maar eigenlijk is de af- laar te Engels voor. Ritsen openfabrikanten doen dit ite zaken met Coccoli, want ïyn modellen sloot hij met kte ritsen. En daar zullen vrijgezellen hem wel erg voor zijn. Meer opvallend lisschien dat Coccoli met r functionele kostuums van innel en wollen Shetland enstelling tot zijn collega's voor voelde om mannen als l opgepoetste roodborstjes >en. (uwe Italiaanse herenkos- st de sterk getailleerde j as- de hoog ingezette mouwen revèrs en de pantalons rij smalle rechte pijpen in aars, hazelnootbruin, zwart rblauw zullen voor u het tl in Nederland te koop zijn. u soms dacht dat de VIPS stijlgroep Groningen alles ^tken dan heeft u het mis. —werper Ger Dijkstra zat n het Romeinse Hiltonho- aoegd op de eerste rij om bze kleerm,-^ker skunst van te kijken. En nu maar ho- de stijlgroep er vlug in i net zulke fraaie futuris- io-pakken voor een redelij- l maken. ROME i AP, ANP) Kardinaal scheppen voor gehuwde priesters. Alfrink is op het ogenblik in Rome voor besprekingen met de paus. Paulus VI heeft de kardinaal uitge nodigd. Vijf maanden geleden al heeft de paus het standpunt van de Nederlandse kerkprovincie over ont koppeling van het celibaat en het priesterschap verworpen. Herhaaldelijk Ls vanuit Nederland op een bezoek van de kardinaal aan het Vaticaan aangedrongen, maar tot nu toe is dit steeds uitgesteld. Dr. L. ter St°eg. secretaris van de N ederlandse bisschoppenconferentie, d e met de kardinaal meereist, heeft op het vliegveld van Rome gezegd dat de kardinaal was gekomen naar aanleiding van de bespre kingen en de correspondentie die in de laatste maanden zyn nevoerd. Hij vertelde verder dat de paus met kardinaal Alfrink wil be- kijken, ..hoe in de concrete situatie van de kerk in Nederland de prin- nipes konden worden toegepast .wel ke duidelijk werden hooggehouden in ie pauselijke brief van 2 februari nan zijn secretaris van staat". In I die brief aan kardinaal Villot ver wierp de paus het pleidooi van het Nederlands pastoraal concillie, dat de paus de mogelijkheid zou moeten overwegen in de kerk ruimte te Kardinaal Alfrink heeft al eerder dit jaar met kardinaal Villot in Pa rijs geconfereerd over het stand punt van het pastoraal concilie. ADVERTENTIE Boze prinsessen bun r oW eminentie van de Itali- ïte-couture prins Silvio de lehalve manager tussen de ■■■door ook nog echtgenoot ijrerpster prinses Irene Gali- diep in zijn hart eigep- van de midi's hebben. Als- Wollen stoken zoals jersey, flannel, Shetland, en bont ge bruikte Hugo Cocceli voor zijn mao-pakken, die deze winter in de garderobe van iedere modebe wuste man moet voorkomen. vrouw terwille van de commercie ook midi's maakt heeft hij de aan dacht dit keer vooral op de acces soires en de geheel nieuwe prinses Irene Galitrinekosmetica gericht. Kort gezegd is dit de oorzaak van het allernieuwste schandaal in de Romeinse high-society, want buur vrouw prinses Luciana Pignatelli, die de mooiste vrouw van de wereld wordt genoemd en die de „eve of Rome-"make-up verkoopt is daar niet zo blij mee. Sindsdien kijken de dames elkaar niet meer aan. Het kan prinses Galitzine niet zo veel sche len, want 's werelds vervelendste vrouw aldus Time Jacky Onassis heeft beloofd om op haar première te komen. Er is ook een invitatie naar Porto Ercole gestuurd. Maar tot dus ver is het nog niet bekend of prinses Beatrix komt kijken. In de afgelopen waterverftruitjes door de bijenkorf en verschillende boetieks al in Nederland geïntrodu ceerd, zyn op het ogenblik in Rome de grote mode. De mooiste Italiaan se vrouwen dragen ze onverstoord op mini-rokjes, want midi's zijn in de Romeinse straten bijna niet te zien. Voorlopig voelt hier niemand 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en augustus. voordelig uit met NS (Van onze correspondent) zet op een speciaal nummer van de Bundesbank. BONN (GPD) De Westduitsers Zoals gemeld maakt de tijdelijke weten sinds gisteren precies welke j belastingverhoging deel uit van een bijdragen zij moeten leveren in de 1 pakket maatregelen. Al gepubliceerd strijd van hun regering tegen prys- was het voorlopig vervallen van de stijgingen en oververhitte conjunc- afschrijvingsmogelijkheden voor tuur. De bondsdagfracties van SPD aanschaf en bouw van fabrieksma- Socialisten) en FDP (Liberalen), de chines en fabrieksgebouwen, een beide regeringspartijen, hebben inge- j maatregel waarmee de regering de stemd met een tijdelijke belastingver- ondernemers tot een voorzichtiger be- hoging van 10 procent voor al leid hoopt te bewegen, diegenen die tenminste 100 mark 1 De rcactles lopen sterk uiteen. Van loon-, inkomsten- en winstbelasting vakbondszijde is de belastingverho- per maand betalen. ging afgekeurd, omdat ze niet meer vreesd moet worden dat het prijsni veau inderdaad nauwelijks zal worden beïnvloed. De handel heeft al duur ingekocht en men zou moeten rekenen met prijzen die deze herfst ongeveer 5 procent boven het niveau van het vorige jaar liggen. Terwijl de regering als cijfer voor de stij ging van kosten van levensonder houd 3.8 procent noemt, is in de volk rijkste deelstaat, Noord-Rijnland- Westfalen, de 4 procent «indertijd door de regering als niet toelaatba re hoogte genoemd) overschreden. Hoe gespannen de situatie op de Westduitse arbeidsmarkt thans is, blijkt uit zojuist gepubliceerde cijfers ENSCHEDE <ANP> De textiel fabriek nv. Transburg in Enschede heeft bij de rechtbank in Almelo surséance van betaling aangevraagd en verkregen op grond van ernstige liquiditeitsmoeilijkheden In de pe riode van de surséance zal getracht worden, zo deelt de directie mee. om op basis van gedurende de afgelopen maanden toegenomen produktie en de verbeterde orderpositie alsnog een weg tot voortzetting van het bedrijf te vinden. nodig zou zijn. Het verminderen van Dit beteeknt dat kabinet en frac- de koopkracht zou bovendien de pr(j- ties de voorstellen van minister zen niet beïnvloeden, maar wel de over vrÜe plaatsen, werklozen en bui Schiller geheel hebben aanvaard, werknemers benadelen. Van de kant tenlandse arbeiders. Het aantal gast Door de minimumgrens van 100 der industrie is het belemmeren van arbeiders in West-Duitsland bedraagt geleden in ernstige moeilijkheden mark worden slechts ongeveer 10 investeringen bekritiseerd Lof 184 miljoen. ffn recordhoogte in de door de onderbezetting in een der be- miljoen van de 26 miljoen belasting- I mocht de regering-Brandt echter van i na-oorlogse tijd. Er zijn 891.000 ar- j dryfsafdelingen, de bontweverij. In betalers getroffen. De regeling gaat I de OESO, de „Organisatie voor eco- na-oorlogse tijd. Er zijn 891.000 ar- aPril sloot de n.v Nederlandse Bont- op 1 augustus in en zal tot 31 Juli i nomische samenwerking en ontwik- beidsplaatsen vacant, eveneens een weverij met Transburg 'n principieel 1971 duren. De van vakantie terug- keling", incasseren. De geldpolitiek record. Het aantal werklozen is ge- akkoord, waardoor de produktie van geroepen bondsdag zal er vrijdag en was in gevaar gekomen door een te daald tot 94.800, de laagste stand uit j Transburg zaterdag zijn oordeel over vellen, de grote vloed van buitenlands kapitaal de Westduitse geschiedenis, bondsraad (de Eerste Kamer) be- naar de bondsrepubliek aldus een Transburg kwam enkele maanden slist volgende week woensdag. verklaring van de OESCO Het gaat om een „vooruitbetaling" De reacties van deskundigen, die van belasting, die later op de belas- niet direct party zijn bij de veran- tingschuld van dat moment in min- deringen, verschillen eveneens. Men dering zal worden gebracht. Als wijst erop dat de regering met haar laatste tijdstip daarvoor is de 31-ste maatregelen tegen investeringen maart 1973 vastgelegd, ongeveer een half jaar voor de volgende bondsdag verkiezingen. Door de maatregel in casseert de Westduitse staat dit Jaar 2,38 miljard mark en het komende 2,82 miljard. Het geld wordt vastge- vooral de kleinere ondernemers heeft getroffen, omdat de grote industrie over langere perioden investeert en haar maatregelen vcor dit jaar al heeft getroffen. Wat de prijsstijgingen betreft: ge werd ingeschakeld ten behoeve van de Nederlandse Bontwe- verij. Dit akkoord was gebaseerd op LONDEN (AP) In Londen is de voorlopige cijfers over 1969. Toen vandaag een uit 62 delen bestaand vorige week de definitieve cijfers porseleinen servies voor 68.250 pond van de accountants bekend werden. (163.800 dollar i verkocht aan de meende de Nederlandse Bontwe- kunsthandelaar Winifred Williams. very dat aan de voorwaarden van het principieel-akkoord niet meer werd voldaan, zodat de bontwevery deze overeenkomst niet meer kon na komen. Er zou nog nooit eerder zo'n hoge prijs voor een servies zijn betaald. Het Meissen servies, in 1740 ver vaardigd, is 130 jaar in het bezit geweest van een rijke Engelse fa milie en het bestaan ervan was tot voor kort onbekend voor de kunst wereld. Als gevolg van deze stap zegde de Algemene Bank Nederland het hank krediet op. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Er zullen volgend jaar voldoende onderwijzers zijn om de leerplicht met een jaar uit te breiden of de klassen verder te verkleinen. Dit blykt uit progno ses van het ministerie van On derwijs en Wetenschappen over het aantal onderwijzers en onderwij zeressen, dat in 1971 beschikbaar komt. Volgens deze cyfers. die in overleg met de Alg. Ned. Onder wijzersfederatie zyn opgesteld, zal zich in het komende schooljaar nog een licht tekort voordoen. Dat houdt mede verband met het besluit om per 1 augustus de leerlingenschaal te verlagen, een besluit dat 850 on derwijzers extra vergt. Overigens wordt verwacht dat vraag en aanbod elkaar in het komende schooljaar dicht zullen naderen DEN HAAG «ANP) De pm_ vinciale besturen van Noord-Hol land. Zuid-Holland en Utrecht heb ben in een brief aan de minister van Cultuur Recreatie en Maatschappe lijk werk voorgesteld in een ontwerp, woonschepen wet een regeling op te nemen om een onbeperkte bouw van woonschepen tegen te gaan. De pro vinciale en gemeentelijke overheden volgen met grote zorg de sterke toe neming van het aantal woonschepen in de nabijheid van stedelijke centra en het toenemend gebruik van woon schepen als tweede woning voor week end- of recreatieverblijf, ao achry- ven de drie provinciebesturen. De regeling die in de brief wordt voorgesteld houdt een verbod in tot bouw van en verbouw tot woon- en weekendschepen, alsmede een ver bod deze schepen in te voeren. Een vergunning zou alleen moeten wor den verleend, indien de bouwer van woonschip kan aantonen dat het woonschip een geoorloofde lig plaats kan krijgen of dat het voor de uitvoer bestemd is, m vinden de besturen van de drie provincies. Met de huidige wetten en verorde ningen kan het woonschepenpro bleem volgens de drie provinciale be sturen niet voldoende worden opge lost. Een stijging van het aantal woonschepen, vooral in de recreatie gebieden, vinden zij uit oogpunt van bescherming van het landschaps- schoon en van bescherming van re creatieve belangen bezwaarlijk. LEIDEN Op 3 juli 1970 zijn aan de Rijksuniversiteit te Leiden ge slaagd: Doet. ex. II Gen. de heren R v. d. Eyk (Amsterdam). C. v. d. Pompe (Den Haag), J. P. Reinders (Leid- schendam). Semi-artsex. Mej. M. H C. Schaaf (Breda), de heren F. J. M. van Breu- kelen (Leiden). J. A. Jenner (Leiden) J. W. van Kleef (Rijswijk Z.H.U W. F. van Leeuwen (Leiden), W. M. C. Mallens (Den Haag). Artsex. Mevr S. M Platteel-de Jongh «Den Haag). Mej. M. J. Mus- sert (Rotterd.), de heren M. Boek hout (Rotterdam), H H. Cotino (Suriname). N. Kapteyn (Noordwyk aan Zee), H. Plokker (Den Haag). Doct.ex. Godgeleerdheid de heer M. E. Martin (Katwijk aan Zee). Doct.ex. Duitse taal- en leterkunde de dames D. E. V. Mounier-Baldeehn «Delft), P, Koetsier-v. d. Broek Enschede. Doct.ex. Klassieke taal- en letter kunde de heer J. W. J. Berkvens «Eindhoven), mej. C. A. Oudshoorn Wassenaar). iEM (GPD) „Als je Vietnam wilt zien, hoef je niet maar eens een kijkje bij bejaarden en alleenstaan de omgeving, dan kun je zien hoe ze kreperen". Deze voorden zijn van de Arnhemse arts C. Leering, genees- Ncteur van het verpleegtehuis voor oudere mensen I Pacis" op Angerenstein. ertelt, dat het hem iedere week zwaar en te moede gee'als hij rond rijdt om de mensen te bezoeken die om fe in „Regina Pacis" verzocht hebben en hij de omstan- Bn, de „troep" ziet, waarin, vele van deze mensen leven I omdat ze niet meer in staat zijn zichzelf geestelijk pmelijk of beide te redden. |e gevallen moet hy zulke nee verkopen ondanks het enïflaarmee een zeker doodvon- ■proken wordt. Dat maakt Bonder wanhopig zegt hij. pinnen helpen waar dat no- ferwijl het maar zulke kleine 0-4 zijn die de hulp onmoge- F17' ntstelleud terkort aan ver- personeel, geschoold zowel als ongeschoold, waardoor ln vele verpleegtehuizen voor bejaarden bedden leeg blijven staan. En dat terwijl er zo enorm behoefte aan verzorging is, terwijl er zoveel urgen te krepeergevallen zyn", roept de heer Lee:.Lg. „Zo staan op „Regina Pacis' 'van de 110 bedden er 10 leeg wegens ge brek aan personeel. Hetzelfde is het geval in het Arnhemse verpleegte huis „De Biaamberg" waar er van de 175 bedden ook 10 leegstaan. In andere verpleegtehuizen verder in 't land kampt men met dezelfde moei- lijkhecer" alous de heer Leering. Het gebrek aan geschoolde en on geschoolde krachten wordt steeds groter d. or het als maar toenemend aantal te verzorgen en te verplegen mensen. De investeringen van de laatste Jaren in deze verpleegtehui zen zyn enorm geweest maar dit heeft op het personeelsbestand geen of nauwelijks invloed gehad. De boosdoener is eigenlijk het be drijfsleven. dat veel hogere lonen kan bètalen dan een verpleegtehuis. Daardoor wordt het personeel van de tehuizen weggezogen. Dit laatste geldt vooral voor de minder geschoolde krachten. Er is trouwens ook een tekort aan goed geschoold personeel. Deze categorie blijft vol gens dr. Leering weg. omdat de maatschappijmentaliteit, ook van jonge mensen, nog altyd niet op dienstverlening ls ingesteld. Hij vraagt zich dan ook af of onze maatschappij niet de verkeerde kant uitgaat met een versnelde ontwikke ling van de neerschappij der tech niek en een toenemende verwaarlo zing van de medemens. De toestand op de verpleegtehui zen wordt nu de komende maanden nog verergerd door de vakanties waardoor het in aantal verminderde personeel nog zwaarder belast wordt. Vakantiehulp is om eerder vermelde slechte financiële belo ning, moeilijk te krijgen. Voor de toekomst ziet ook de leerling de toe stand. er niet beter op worden als daar niet snel Iets gedaan wordt. „In tien Jaar zal het huidige aantal bedden in verpleegtehuizen worden verdubbeld. Dat betekent dat veel meer personeel moet worden opge leid Waai halen we dat vandaan", viaagt hy. Het aanbod loopt steeds verder terug en dat is volgens de heer Leering «en levensgevaarlijke bedreiging voor de verpleegtehuizen. Een ontwikkeling die de problemen verder vergroot is de komende ver korting van de arbeidstijd. „Die van januari hebben we nog net r.et hoofd kunnen bieden, zy het ten koste van een overbelasting vsn ons personeel Maar hoe dat straks moet gaan is my onduidelijk", zegt de heer Leering. Verlichting Verlichting zou het brengen als wat meer gehuwde vrouwen die een opleiding in de verplegende of ver zorgende sector hebben gehad weer gaan werken. Ook zou het mogelijk zijn om allerlei taken die nu door relatief zwaar geschoold personeel verricht worden, over te dragen aan wat minder geschoolden. Dat zou aanzienlijk kostenbesparend werken. „Ik kan een jong meisje in drie dagen leren hoe iemands bloeddruk goed op te nemen. Als ik het zelf moet doen, kost het waarschijnlijk tien keer zoveel," vertelt de heer Leering. Kritiek heeft de Arnhemse arts ook op de structuren van al die vel schillende instellingen, stichtingen en dergelijke, die zich met het ver zorgings- en verpleegwerk bezighou den. „Het is toch te zot dat al die duizenden stichtingen in Nederland miljarden guldens aan gemeen schapskapitaal beheren zonder dat ze daar ooit. verantwoording over hoeven af te leggen", zegt de heer Leering. Hy pleit daarom voor de instelling van sociale gemeenteraden, die zich met al deze zaken bezighouden en waaraan alle instellingen op dit ge bied verantwoording moeten afleg gen. Daarmee zegt de heer Leering geen kritiek te willen uitoefenen op deze instellingen. Hij zegt zich te realiseren dat het allemaal histo risch zo is gegroeid. Maar dat laat ste is volgens hem geen reden om alles bi) het oude te laten. ADVERTENTIE 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legltimatiebewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7