ieuwe medische centra in dam, Leiden en Utrecht B3 druiven sap "1,39 Ordelijk verkeer bij Leids station HUIS TER DUIN Promoties Gigantisch project voor de volksgezondheid (I) Leidse partijen spreken elkaar ter oriëntatie Altijd "'achter"1 BLIJFT WEL GEOPEND Benoemingen Leiding Werkplaats voor schrootplastiek Geslaagd aan TH rood of wit tijdelijk DONDERDAG 9 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD A* 3C rord. (Van één onzer redacteuren) aij LEIDEN Drie geheel nieuwe 7,omvangrijke universitaire medi sche centra op „steenworp" af staand van elkaar binnen vijftien |aar voor een bedrag van onge- wtoeer driekwart miljard gulden aan „kale" bouwkosten: dat is een w) roor de gehele wereld uniek pro- eet. Deze centra zullen (in chro- lologische volgorde) verrijzen in vo Unster dam. Leiden en Utrecht. tfet de inrichting mee zullen zij aanzienlijk meer dan lg (en miljard kosten. Men streeft is ïr naar. het Leidse Universitair 'e Medisch Centrum (UMC), dat het D >estaande Academisch Ziekenhuis jehefel moet vervangen en tevens n (le gehele medische faculteit zal ,e ïuisvesten, begin van het volgend »uilecennium te voltooien, wanneer m ilthans volgens de huidige plan- len in 1972 de eerste paal kan •den geslagen. i' Het inrichten van één nieuw UMC 3,1 een term die wij verder zullen ge- ►ruiken) in plaats van de meer ver- r i rouwde maar minder omvattende >enaming „AZ" is voor ons land al unicum. De betrekkelijk nieu- re medische centra van de Vrije en e Katholieke Universiteit in Am- j terdam en Nijmegen zijn geleide- ijk gegroeid, niet volgens één sa menvattend ontwerp gebouwd. De ongste medische faculteit, die in a totterdam, is „om" het bestaan- e Dijkzigtziekenhuis heen gebouwd n een crash-programma, dat be- ogde op zeer korte termijn een lieuw medisch opleidingscentrum te reëren. eï Niet alleen voor Nederland maar oor de gehele wereld is het een pri- ^neur. dat men drie dergelijke cen- ra min of meer als één project vrü- aa rel tegelijkertijd wil bouwen op on- erlinge afstanden van circa vijftig ilometer. Het zou. zeker gezien de enorme osten van het project, wellicht aan- ^Jrekkelüker zijn geweest de drie cen- niet vrijwel gelijktijdig te bou- uifen, maar in serie in een zodanig «empo dat men bij de bouw van het Tweede zou kunnen profiteren van ie ervaringen bij bouw en gebruik a<* an het eerste enzovoorts. Men heeft aarvan afgezien op grond van en reeks overwegingen. De voor daarvan is wel. dat de ge- ondheidszorg een zo snel mogelijke fealisatie vergt. I De plannen tot bouw van de nieu- ?*|re centra bestaan al vele jaren. Er lefras echter geen geld voor en daar- jtoor had het ook geen zin. vooral de zeer snelle ontwikkeling van $e medische wetenschap en de tech- tieken van de gezondheidszorgom (edetailleerde plannen op te stellen en zolang in de ijskast te stoppen. Daardoor is de situatie in Amster dam, Leiden en Utrecht langzamer hand zo precair geworden, dat uit stel niet langer kan worden gedoogd. Uitstel zou bovendien toch ook weer kostenstijging meebrengen, omdat dan meer tijdelijke voorzieningen ge troffen zouden moeten worden om de achterstand niet groter te laten wor den. De taak van een UMC kan in drie nauwverwante delen worden ge splitst: directe gezondheidszorg, de opleiding van medici en de beoefe ning van de medische (wetenschap pelijke en technologische) research. Ten aanzien van al deze aspecten is de situatie in Amsterdam. Leiden en Utrecht zo, dat uitstel onverantwoord is nu het geld eindelijk beschikbaar is gekomen. Derhalve: min of meer tegelijk bouwen en niet in serie. Bovendien vergen plannen, bouw en inrichting van een dergelijk complex zeker tien jaren, in welke periode de ontwikkelingen in de me dische wetenschap en techniek weer zover zijn voortgeschreden, dat men op een gegeven moment een complex in gebruik neemt dat niet meer in alle opzichten beantwoordt aan de ADVERTENTIE ook tijdens het winterseizoen! In tegenstelling tot allerlei vage berichtgevingen van een "eventuele" afbraak van "Huis ter Duin" in de toekomst, delen wij U mede, dat het hotel nog jaren GEOPEND zal blijven en dat nog regelmatig ver nieuwingen plaatsvinden. Kort geleden is de nieuwe GRILLROOM "MERMAID" geopend, die al om in de pers veel waardering mocht oogsten om zijn culinaire pres taties, de redelijke prijzen, de gezellige sfeer en het magnifieke uit zicht op zee.. ïn het voorjaar zijn de VERGADERZALEN geheel gemoderniseerd, voorzien van centrale verwarming en alle benodigde outillage. Er is nu ruime keus aan vergaderzalen en discussiekamers voor gezel schappen variërend van 15-50 en van 100-300 personen. De prachtige ontvangst- en dincrzalen met het unieke uitzicht op zee bieden ruimte aan 100-1000 personen. "Huis ter Duin" beschikt over 350 bedden en, in samenwerking met Palace Hotel en Rembrandt Hotel, wordt U in Noordwijk een CONGRESACCOMODATIE van 750 personen geboden. Tezamen bieden deze 3 INTERNATIONALE HOTELS U in NOORD- WIJK AAN ZEE de volgende faciliteiten. Het zwembad "Saskia" met verwarmd zeewater, het Satma- en Mas sage-Instituut, de Midgetgolf, tennisbanen, tafeltennis- en recreatiezalen, een kindercrèche met toezicht, een autobus-service naar Station Leiden en Schiphol. De fameuze Bistro "Fondue" met populaire specialiteiten tegen aantrekkelijke prijzen, de Grillroom "Mermaid", de "Miramar" Dancing met internationale orkesten en de "Pergola" Bar, alsmede een Kapsalon van L. Pièriot. Elke donderdagavond verzorgt het orkest van John Kristel het tra ditionele Kinderbal in "Huis ter Duin". Woensdagavond is de "Rem- brandtavond", een gezelschapsavond voor de gehele familie.- NIEUW is ook de DISKO KLUB *70 speciaal voor onze jonge hotelgasten, in de kelder van "Huis ter Duin", lntroducées toegestaan. Voor de zomermaanden is nog in beperkte mate hotelreservering moge- lijtr Halfpension vanaf fL 40.-; Volpension vanaf fl. 45.—. Reserveert nu voor zomer en winter Na het seizoen worden wederom weekend-arrangementen met gezond heidskuur geboden vanaf fl.75.- p.p. Grand Hotel Kurhaus PALACE HOTEL REMBFANDTHOTEL HUISTER DUIN Telefoon:(01719)2345 Saskia-Zwembad Telefoon: (01719)2141 Telefoon:(01719)2244 eisen van de tijd. Ook dit is een ar gument tegen serie-bouw Men zou dat tragisch kunnen vin den, maar in wezen is het verheugend. Het noodgedwongen „achterlopen" wanneer een nieuw complex in ge bruik wordt genomen betekent niet te traag werken, maar een verblij dend snelle ontwikkeling van de ge zondheidszorg. De honderden miljoe nen die daarin worden gestoken zijn slechts een schamele bijdrage in de verwerving van een onbetaalbaar goedgezondheid en leven. Vorig jaar heeft de regering beslo ten, een fors bedrag te steken in de opheffing van langzamerhand on duldbaar geworden toestanden. Besloten werd, op basis van enke le „spelregels" een sterk gecoördi neerde (kostenbesparende) inrichting te financieren van UMC's voor de Universiteit van Amsterdam. de Leidse Universiteit en de Rijksuni versiteit in Utrecht De „spelregels" voor dit bouwpakket zijn de volgen de. 1. Er wordt een fasering in de bouw ingevoerd, volgens welke twee jaar ligt tussen overeenkomstige mijlpalen in de bouw der drie cen tra. De chronologische volgorde werd op grond van de urgentie vastge steld op Amsterdam- Leiden- Urecht. 2. Op basis van de bouwkosten-in dex van 1 januari 1969 mag het to tale drievoudige project niet meer dan 750 miljoen gulden kosten, exclu sief grondkosten en wetenschappelij ke outillage. De gestegen prijsindex en de niet-ingecalculeerde outillage en grondkosten brengen de totale kosten uiteindelijk op een veel gro ter bedrag. 3. De netto vloeroppervlakte (werk ruimten derhalve, ongerekend gan gen, trappen, liften, binnenplaatsen etc. etc.) mag per centrum niet meer dan 120.000 vierkante meter (12 hec tare!) beslaan. Daarbij kan worden opgemerkt, dat netto- en bruto- op pervlak zich bij een project als dit verhouden als 1,0 tot 1.6 a 2.2. 4. De UMC's moeten zo zijn opge zet, dat zij elk 200 artsen per jaar kunnen ..produceren", dus medici tot en met het stadium van het arts examen. ongeacht de specialisatie na dien. 5. In principe moet elk der centra ruimte bieden aan 1000 verpleegbed den. Het huidige Leidse AZ telt er circa 850. Daarbij moet in aanmer king worden genomen, dat er een tendenz bestaat naar steeds meer po liklinische behandeling en verkorting van de verpleegduur. LEIDEN Op initiatief van de PvdA heeft gisteren een eerste oriën terend gesprek plaatsgevonden tus sen vertegenwoordigers van de poli tieke partijen, die in de nieuwe raad vertegenwoordigd zullen zijn. De PSP, de CPN en de Kabouters wa ren afwezig in verband met vacan- ties. Veel zullen ze niet gemist heb ben, want de eerste bijeenkomst was er een van procedurele aard Concrete resultaten van deze eer ste bijeenkomst: aan het slot van iedere volgende vergadering zal een communiqué worden verstrekt, waarna een korte persconferentie zal worden gehouden. De partijen spreken als hun me ning uit, dat er voldoende gronden zijn om de besprekingen als oriënta tie voort te zetten. Tijdens deze be sprekingen zullen aan de orde ko men: de grote lijnen van het beleid van het toekomstige college van B en W. de verdeling van de porte feuilles en de bezetting van de wet houderszetels. De eerstvolgende bespreking zal op 27 juli in het Stadhuis worden ge houden. Mevr. Van der Vijver erelid Diaconessenhuis LEIDEN (ANP) Aan de Leidse universiteit zijn woensdag ter ver krijging van de titel doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoveerd de heren J. Albrecht in Den Haag en W. H. J. Stork in Voorschoten by respectievelijk prof. dr. L. Bosch en prof. dr. M. Mandel op him proefschriften, getiteld ,Ribi- somal protein facts required for poly peptide chain initiation in e. coli" en „Interaction between dyes and poly- electrolytes experimental investiga tion of the binding of crytal violet and auramine O tot polymethacrylic acid". Tot voorzitter van de examencom missie. belast met het afnemen van het staatsexamen 1970 voor de akte kleuterleidster, is benoemd de heer J. G. A. Smorenburg te Voorschoten. Mevrouw M. C. Korthals-Hamming te Leiden is benoemd tot lid van de examencommissie, die belast is met het afnemen van het staatsexamen 1970 voor de akte van hoofdkleuter leidster. Drs. N. A. A. van Niekerk te Oegst- geest is benoemd tot lid van de Com missie Modernisering Leerplan Wis kunde. ADVERTENTIE Op basis van deze uitgangspunten wordt thans ge we-kt aan de plan nen. Minister Veringa schafte zich als adviserende „rechterhanden" aan ar. ir. Th. Tromp, voormalig lid van Het huidige com-plex van het Academisch Ziekenhuis in Lei den. (Foto LD/Holvast) de raad van bestuur van Philips, de voormalige chef-staf generaal B .D van der Veen. de oud-voorzitter van de Gezondheidsraad dr J. Wester oud-generaal Dohna en een van de leidende krachten bij de oprichting van de TH in Twente dr. ir. J .H. Stheeman. Een Leidse bouwcommissie werd samengesteld uit de bouwcurator ir. J. de Graaf, de voorzitter van het bestuur van het AZ ir. W. Starren- burg en prof. dr. G. M. H Veene- klaas namens de medische faculteit. De leiding van een plan- en bouw bureau berust bij bouw-directeur ir. J. van Zwet, terwijl prof. Veeneklaas en de toekomstige dir.- geneesheer van het AZ. resp. de taak vervul len van gedelegeerde van faculteit en ziekenhuis. De architectuur is op gedragen aan het bureau Brouwer- Deurvorst In Arnhem, terwijl het bureau Aronson en Koumans als zie- kenhuisbouw-deskundige optreedt. Voor Amsterdam ging de architec tuuropdracht naar Dupont- Van Mourik, voor Utrecht naar Duin- tjer en Istha. De Leidse instanties werken nauw samen met die in Am sterdam en Utrecht om tot een zo rationeel en efficient mogelijke bouw te komen. LEIDEN In de gisteren gehou den jaarlijkse ledenvergadering van het Diaconessenhuis trad mevrouw C. W, S. van der VijverVan der Voet uit Rijnsburg af als lid van het bestuur. In haar plaats werd me vrouw A. C. Kool—Jkvr. Nahuys uit Oegstgeest benoemd. De aftredende leden prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink en prof dr. J. D. Verlinde werden herbe noemd. In de vergadering werd door de medisch directeur, dr. Coumou, een uiteenzetting gegeven over het be lang en de ontwikkeling van de me- disohe registratie. Twee-derde van de Nederlandse ziekenhuizen zijn hierbij al aangesloten. Economisch directeur, mi*. J. W. Filippo, lichtte rvan de hand van een maquette, het plan voor de uitbreiding van het Diaconessenhuis toe. LEIDEN De werkplaats vam schroot plastieken in de Hortus Bota nicus 'Rapenburg 73 in Leiden» is op veler verzoek ook opengesteld op vrijdag 10 en zaterdag 11 juli van 9-18 uur. De tentoonstelling is nog te bezichtigen t/m zondag 12 juli. even eens van 9-18 uur zondag van 10-18 uur). LEIDEN Aan de Technische Ho geschool te Delft slaagde voor het doctoraalexamen civiel Ingenieur onze stadgenoot de heer H. de Hefj. Voor het doctoraalexamen werk tuigkundig ingenieur is geslaagd de heer G. K. Troost te Voorschoten. W. J. Eradus te Leiden slaagde voor het doctoraalexamen elektro technisch ingenieur. Voor dit examen zijn ook de heer T. A. J. Korenhoff te Leiden en de heer M. A. Oldenhof te Katwijk aan Zee geslaagd. Geniet van alle B3 fruitsappen puur geperst uit appels. tomaten, druiven, sinaasappelen, abrikozen, peren en perziken. LEIDEN De reconstructie van Rijnsburgerrotonde, Stations plein en Stationsweg is vrijwel achter de rug. Daarmee heeft Leiden een entree gekregen, die veel beter en meer geordend het drukke verkeer kaai opvaaigen dan voorheen. De foto geeft een beeld van de nieuwe situatie met op de voor grond de aansluiting van de Stations weg op het Stationsplein en op de achtergrond de met verkeerslichten beveiligde viersprong, waarin de Rijnsburgerrotonde is veranderd. Er zijn voorsorteerbanen geko men, rijwielpaden en speciale bus banen. De NZH is getuige het gis teren verschenen maandblad van ju li ingenomen met deze „eigen baan". Zowel op Stationsplein als Stationsweg is een busbaan gekomen op de plaats van de vroegere eigen weg van de tram. die in 1961 in Lei den van de baan ging. De situatie was sindsdien weinig veranderd. Al leen werd de oude trambaan ge bruikt als parkeerplaats. Parkeerruimte is er op het Sta tionsplein nu alleen op het gedeelte langs het busperron, waar ook nog bijna 400 fietsklemmen komen. Dan kunnen de fietsen tegen bloembak ken en lantaarnpalen verdwijnen op één van de „damborden" (links on der op de foto). Op de Stationsweg zal in de herfst een aantal abri's worden geplaatst om de busreizigers een beschutte wachtplaats te geven. Het is nu nog wennen aan de ver keerslichten op het kruispunt bij het RUnsburgerviaduct. Vooral fietsers en voetgaugers blijken moeite te hebben om zich bij het oversteken van de wegen aan twee lichten teStation over plein en weg dus i den. waarop de voetganger bescher- houden. moeten nog van lichten wor- ming geniet. Tot het moment, waar- De voetgangerspaden tegenover t den voorzien. Het zijn geen zebrapa-1 op de lichten hier gaan werken, zijn I de paden over het Stationsplein met verf omgezet in zebrapaden. (Foto L.D /Holvast)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3