PLANBUREAU OPTIMISTISCH V er sterking van de Zesde Vloot Roemenen, Ajax naar Albanië ®ils loonsverhoging en overheidsuitgaven beperkt blijven Feijenoord Zandzuiger ramde kabelbaan: negen gewonden lekker lui Treffer TREINONGELUK IN VLAANDEREN Ef .-hmwi SPECIALIST (£)uct Qlteuwo een bui 600 miljoen wKon verbiedt king bij de ,t8borbedrijven J Plaatselijk Overheidsuitgaven Onrust onder de negers in Asbury Park GERUCHTEN OVER MIDDEN-OOSTEN NRG Handelsblad op 1 oktober bericht 1 maart 1860 U'OENSDAC 8 JULI 1970 No. 33138 m DAGBLAD {cteur: E. A. E van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte SlngreJ 1, Leiden - Giro 57055 pfdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. GENEVE (GPD) Europa cup-win- naar 1970 Feyenoord lootte van ochtend in Geneve niet vrij: in de eerste ronde voor de 16de Europa Cup voor landskampioenen begint Feyenoord met een thuiswedstrijd tegen de Roemeense kampioens club (nog onbekend). Landskampioen Ajax begint met een uitwedstrijd tegen de nog onbe kende Albanese kampioen. PSV lootte in de eerste ronde voor de 11de Europese cup voor beker houders tegen de winnaar van het duel Bohemians (Ierland)Gott- waldow (Tsj.-Slow.) in de voorron de. De wedstrijden in de voorron de moeten vóór 2 september zijn gespeeld Ais data voor de wedstrijden voor Europa Cup 1 en 2 zijn vast gesteld eerste ronde op de woensdagen 15 en 29 september, tweede ronde op de woensdagen 20 oktober en 3 november, de kwart finales op 8 en 22 maart, de halve finales op 5 en 19 april. BRUSSEL (ANP) Vannacht om tien voor twaalf is bij het Oost- vlaamse plaatsje Melle, op de lijn Gent-Denderleeuw, de internatio nale trein E 287, die de verbinding onderhoudt tussen Keulen en Oos tende (Londen), ontspoord en bijna ln zijn geheel van de spoordijk ge stort. De barman uit de restaura tiewagen is daarbij om het leven ge komen. Vijf passagiers meest Britse en Duitse toeristen, werden ernstig gewond en 29 passagiers liepen lich tere verwondingen op. De gewonden zijn opgenomen in twee Gentse zie kenhuizen. Het ongeval met de uit een elektri sche locomotief en zes rijtuigen sa mengestelde trein heeft een gewel dige ravage teweeggebracht. Een van de rijtuigen, die tegen een mast van de bovenleiding botste, brak vrijwel doormidden en het restauratierijtuig vloog in brand. De hulpacties van brandweer, militairen en het Rode Kruis duurden heden rond het mid daguur nog voort. De opruimings- en herstelwerkzaamheden zullen onge veer drie dagen in beslag nemen. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 ADVERTENTIE |Voor klassiek of modische Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 199 Uit het Leidsch Dagblad van 8 Juli 1870: Men schrijft ons uit Kat wijk a. d. Rijn Ad. 6 juli; met genoegen heeft men ver nomen dat de firma J. van Rhijn en Comp. eigenares van de stoomboot Katwijk, eene tweede stoomboot heeft aangekocht, welke in dienst zal treden tusschen Leiden en Katwijk onder den naam Katwijk II. Dinsdagmorgen is met goed gevolg de derde ijzeren overspanning voor den bo venbouw van de brug over het Hollandsch Diep ge plaatst. HAAG (GPD) Een verdere groei van de Ne- economie in de komende drie jaar is gunstig mits in die periode niet hoger komt te liggen dan per jaar, de overheidsuitgaven maar weinig omhoog en de wereldconjunctuur en de buitenlandse vraag blijven ontwikkelen. ^Bilt verwacht van heden tot lagavond: ige perioden, maar plaatse een regen- of onweersbui. tot matige zuidelijke wind al in het noorden en oosten land lagere maximum tem- (Opgemaakt om 12.40 uur) DONDERDAG JULI 04.30 uur, onuer 21.00 uur. f ll op Oy.31 uur, onder 23.02 uur. iter in Katwijk 6.00 en 18.22 iter om 1.57 en 14.11 uur ll bestaal alt 16 pagina's r wat de belastingen betreft is anbureau ervan uitgegaan dat (71 een automatische inflatie- ftie op de tarieven van de loon- :omstenbelasting wordt toege- )ok is rekening gehouden met Eprhoging van de b.t.w.-tarieven tl en 1973 van resp. 600 en 300 Roc^n. INGTON. NEW YORK (AP) t spoorwegvervoer in zestien .1 kaanse staten is gisteren tot ld gekomen door een staking, in achttienduizend vakbonds- deelnemen. Dientengevolge is geen werk voor zestigduizend akers. De staking, gericht te- £2 drie spoorwegmaatschappijen, evolg van een oud geschil over verbodig worden van duizen- okers. Dat geschil is al twaalf ud. De directies zijn bereid tot j maar als dit niet lukt zullen bedrijven eenvoudig opheffen, ilidariteit hebben de directies ndere maatschappijen hetzelf- ilgement geuit. Gisteravond >i president Nixon bevel gege- en speciale „noodraad" aan te die het geschil moet uitplui- erder gaf hij opdracht tot het -ten van een „afkoelingsperio- an in totaal zestig dagen. Ge ide deze tijd mag er niet worden kt. Het planbureau geeft ook een detaillering van de overheidsuitga ven, gebaseerd op schattingen, waar bij is uitgegaan van een afbuiging van de uitgaventrends naar beneden en van reeds bestaande pla fondsafspraken. Volgens deze ra ming zullen de uitgaven voor ontwik, kelingshulp spectaculair toenemen in 1973 tot 1,1 miljard gulden (aan genomen dat de doelstelling van lpct voor 1971 ln de volgende jaren wordt gehandhaafd). ASBURY PARK (New Jersey) (Reuter) Bij ongeregeldheden in de Amerikaanse stad Asbury Park zijn gisteravond sluipschutters in ac tie geweest. Voor de derde achter eenvolgende avond trokken groepen jonge negers plunderend en brand stichtend door het centrum. Volgens de politie zijn aan haar kant vijftien gewonden gevallen. Het aantal ge wonden onder de rebellerende ne gers bedraagt 31. Sinds de ongeregeld heden in het weekeinde begonnen is het politiekorps van Asbury Park met ongeveer 600 man uit andere plaat sen versterkt. Bij de gevechten van maandag vielen 45 gewonden. De po litie verrichtte toen tweehonderd ar restaties. De schade bedroeg op maandag ongeveer een miljoen dol lar. Tien gebouwen gingen in vlam men op. Het hoofd van politie van Asbury Park, Thomas Smith, een neger die in de onrustige wijk is opgegroeid, weet niet wat de oorzaak van de on- gereldheden is. „Er zijn zoveel din gen die het veroorzaakt kunnen heb ben", zei hij, „de jongelui klagen dat zij geen werk kunnen krijgen en dat er geen ontspanningsmogelijk heden zijn". DELFT /LEIDEN De 37- jarige Leidse civiel ingenieur P. J. van Mever zag gistermid dag in enkele ogenblikken zijn gloednieuwe Britse auto, merk Skimitar begin van dit laar gekocht voor 20 mille ver anderen in een zwartgebla kerd wrak. Zonder duidelijk aanwijsbare oorzaak vloog gis termiddag zijn auto in de brand. De heer Van Mever op weg van Rotterdam naar het inge nieursbureau in Den Haag reed op de oostelijke rijbaan van de Rijksweg 13. ter hoogte van het viaduct by Delft, toen hü plotseling bemerkte dat er rook ae cabine binnen kwam. Onmiddellijk minderde hy vaart en parkeerde zyn auto op de vluchtstrook. Omqat hij aanvankelijk in de veronderstelling verkeerde, dat de motor kookte, stapte hy zyn auto uit en wilde onder de mo- terkap kijken. Direct daarna sloegen de viammen uit de voor zijde van de auto. Het vuur vond een dankbare prooi in de polyester carrosserie van de wa gen. 'ternauwernood kon de Leid se oestuurder nog een koffertje met waardevolle paperassen weg grissen zyn colbertjasje moest ny echter in de inmiddels fel brandende auto achterlaten. De ijlings toeschietende brandweer en met brandblusap- paraat gewapende wegenwacht, konden niets meer uitrich ten. Hoewel de juiste oor zaak wel nooit vastgesteld zal worden, denkt de politie aan kortsluiting. Een geluk voor de heer Van Mever is, dat de nieu we auto all-risk verzekerd was. TEL AVIV, NEW YORK (AP. AFP, Reuter) Er zijn aanwij zingen, dat de Verenigde Staten zich terdege bezighouden met de toestand in het Midden-Oosten: het Israëlische blad Ma'ariv meldt uit Parijs, dat drie Ame rikaanse vliegkampschepen uit de Atlantische Oceaan op weg zijn naar de Middellandse Zee ter verdere versterking van de machtige Zesde Vloot; voorts berichtte de New York Post gisteren, dat Amerika de I recente en toekomstige verlie zen aan Israëlische straalja gers, welke een gevolg zijn van de uit de Sowjet-Unie af komstige luchtafweerraket- ten langs het Suezkanaal, zul len vervangen. Washington zou hiermee doorgaan totdat Egypte het Amerikaanse voor stel voor een tijdelijk bestand heeft aanvaard. De situatie in het Midden-Oosten gaat niet alleen Amerika aan, maar ook Europa: de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban onderstreepte gisteren, in een toe spraak in Jeruzalem tot een West- duitse delegatie onder leiding van het bondsdaglid Benda, „dat elk stre ven om de veiligheid van Israël te vergroten en de Sowjetrussische machtsuitbreiding in het Midden- Oosten in toom te houden recht heeft op de steun van Europa". Eban zei met nadruk, dat Moskou's macht in het Midden-Oosten de veiligheid van Europa kan ondermijnen en dat is een zaak, die niet beschouwd ADVERTENTIE weekenders en shirts HILVARENBEEK (ANP) Ne gen personen liepen gistermiddag in het recreatiepark ,De Beekse Ber gen" verwondingen op toen de giek van een zandzuiger in aanraking kwam met de onlangs in gebruik gestelde kabelbaan. Door de klap schoot de kabel van een aantal rollen, waardoor deze met de daar aan hangende gondels zo begon te slingeren, dat de inzittenden van twee gondels naar beneden vielen. De passagiers kwamen deels in het wa ter, deels op het land terecht. Eén gondel verdween zonder inzittenden in het twaalf meter diepe water. De Tilburgse brandweer rukte onmid dellijk met groot materieel uit, om dat de kabelbaan direct na het on gelijk bleef stilstaan en er zich nog tientallen mensen in de overge bleven gondels bevonden. Negen ge wonden met uiteenlopende verwon dingen werden naar 't Tilburgse zie kenhuis vervoerd. Onder de aanwe zigen op het recreatie-oord ontstoDd na het ongeval lichte paniek. Bijna vier uur heeft de brandweer nodig gehad, alvorens de laatste onfortuin lijke kabelbaanreiziger uit zijn be narde positie was verlost. moet worden als alleen een kwestie voor de andere supermacht, de Ver enigde Staten, maar zeker ook voor Europa zelf. Intussen heeft de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Thant, de hoop uitgesproken, dat een poli tieke oplossing in het Midden-Oos ten mogelijk is. In het V.N.-gebouw in Genève zei hy op een persconfe rentie, dat de recente Sowjetrussi sche voorstellen voor een regeling in dat gebied „enkele nieuwe, concrete en realistische elementen voor een duurzame vrede bevatten". Overigens was Thant tot de slotsom gekomen, dat er nog geen basis is voor her vatting van de missie van Gunnar Jarring. Wel acht hy een VN-vredes macht in het Midden-Oosten wense lijk. Volgens Thant is het Midden- Oosten een taak voor de Veiligheids raad en niet zozeer voor de Alge mene Vergadering van de VN. Pessimistisch liet de NBC-verslag- gever Robert Rogers zich gisteravond voor de Amerikaanse tv uit: volgens hem zyn tijdens Israëlische bombar dementen van Egyptische stellingen Russische militairen omgekomen. Russische vliegers voeren nu al on- derscheppingstaken voor de Egypte- naren uit, reden waarom de Israëli ërs zich voorbereiden op mogelijke luchtgevechten met Russische vlie gers. De Sowjetrussische strijdmacht in Egypte is onlangs verdubbeld en op achtduizend man gebracht, onder wie slechts drieduizend militair- technische adviseurs. ROTTERDAM Op donderdag 1 oktober verschijnt voor de eerste maal de nieuwe krant voor de abonnees van de NRC en het handelsblad. Voor de abonnees van het Handels blad gaat het Handelsblad-NRC he ten en voor NRC-abonnees NRC- Handelsblad. De eerste krant bevat onder meer regionaal nieuws uit Am sterdam, het Gooi, de Zaanstreek en Haarlem en de tweede bevat regio naal nieuws uit de Rijmond en Den Haag. De totale oplage van de beide bladen bedraagt ongeveer 108.000. De normale verhoging van de btw in 1971 is f300 miljoen. Volgens het centraal planbureau moeten echter compensaties worden gevon den voor verlaging in de sfeer van de invoerrechten en de zegel- en re gistratierechten, terwijl verder nog een deel van het tekort van het ge meentefonds moet worden gedekt. De sociale lasten blijven by een ongewijzigd beleid oplopen de werk geverslasten nemen met onge veer een half procent per jaar toe, voor de werknemers is dat percen tage 0,7 pet. De „kerngegevens" la ten zien dat de gemiddelde druk van de sociale lasten en de belastingen sa men oploopt van 43,5 pet in 1969 tot 47 pet in 1973. De belastingdruk al leen neemt toe van 28 pet tot 29 pet. in die periode. aan deze voorwaarden voldaan is te verwachten dat: reëel beschikbare loon elk met 3 pet. zal kunnen toene- hetgeen minder is dan de stij- de arbeidsproduktiviteit (4 t de druk van belastingen premies blijft oplopen; prijsstijging, gesteund door verloop van de inter- priisbeweging, uiteindelijk naar een niveau van tot 3 pet arbeidsduur zal dalen tot 411/4 uur (voor handar- per week ln 1973. arbeidsmarkt krap zal blij- een veronderstelde toe- van het aantal buitenlandse met 15.000 per jaar; nationale besparingen zich handhaven op een niveau van 22 pet. van het nationale inko- hetgeen voldoende lijkt voor de ciering van de geraamde inves- en en de verwezenlijking van verschot op de lopende rekenin- ran de betalingsbalans van 1 ■d gulden in "73. tmeer de loonstijging hoger t dan 5 pet. per jaar, zal er g van een terugdringen van de e geen sprake meer kunnen )an zal ook op een toenemen- rkloosheid moeten worden ge- i

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1