ARTIS IN DE AAP GELOGEERD Motie van wantrouwen tegen Schut' Ook andere Nederlandse dierentuinen in moeilijkheden Voor D'66 is ,woningbouwmaat' vol: WOENSDAG 1 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Artis is niet de enige die met financiële moeilijkheden kampt. Binnen de Vereniging van Dierentuinen 12 aangeslotenen wor den meer klaagzangen gehoord. Een telefo nische enquête bevestigt hier wat velen al wis ten: de Nederlandse dierentuinen hebben het moeilijk, sommige zelfs heel moeilijk. De oorzaken zijn niet moeilijk te vinden. Het zijn de sterk gestegen personeelskosten, de steeds hoger wordende prijzen van voedsel, de b.t.w. en de vermakelijkheidsbelastig Vermakelijkheidsbelasting? Jawel, er zijn nog steeds dierentuinen die de gemeentekas op deze manier spekken, niet zozeer omdat een dier een vermakelijkheidu zo zijn, maar gewoon omdat de gemeentekas het geld zo goed gebruiken kan. Het Dierenpark Amersfoort bijvoorbeeld, dat jaarlijks 130.000 tot 150.000 bezoekers trekt, be taalt 10 pet. vermakelijkheidsbelastingDirec teur Vis vertelt dat precies op de dag dat in Amsterdam de noodkreet-nota verscheen zijn Chimp de chimpansee bij alle Amersfoort- se raadsleden thuis een boekje heeft aange boden. Inhoud van het boekje: de vermakelijkheids belasting moet nu eindelijk worden afgeschaft, de gemeente moet in plaats van nemen eens denken aan geven. Directeur Vis„Het rijk draagt zo zwaar bij in alle mogelijke nieuwe voorzieningen, maar de oude worden vergeten". Amersfoort draait al vijf, zes jaar met verlies en compenseert de verliezen met de winsten uit het café-restau rantbedrijf. in dierentuin en restaurant wer ken samen 40 mensen. Ook Tilburg kan al vier jaar niets of weinig investeren in restauratie of uitbreiding van het dierenpark. 22 personeelsleden ontvangen per jaar 170.000 a 180.000 mensen. Directeur Van Dijk spreekt van voortdurend bezuinigen, naar prijst zich gelukkig dat hij een handel in levende dieren heeft. Aan de andere kant spreekt hij van voortdurend groter wordende concurrentie van het wildpark De Beekse Ber gen. Uit Rhenen (Ouivehand) meldt directeur Baars dat de slechte gang van zaken niet nog eens drie jaar moet voortduren: ..We hebben twee jaar geleden ons zwembad in de tuin geïntegreerd, dat betekende een bezuiniging van zes man personeel. Er zijn er nu 40. Ik heb al een hele tijd modernisering van het restaurant op het programma staan, maar dat is tot dusverre nog steeds uitgesteld". Overigens dat restaurant heeft het zwaar te verduren gehad. De b.t.w. was de boosdoe ner. Terwijl recreatieve voorzieningen als cam pings b.v. 4 pet. bruto toegevoegde waarde be talen, worden de Nederlandse dierentuinen aangeslagen voor 12 pet. Somber ziet de toekomst er ook uit voor het Noor der Dierenpark in Emmen. Althans vol gens directeur Oosting. Hij verklaart er voor zijn familiebedrijf geen heil meer in te zien Jk heb net de vorige week besloten mijn hele aandelenpakket, de helft van het totaal, over te doen aan mijn zuster, die de andere helft heeft", zo vertelt hij. In Emmen werken in het hoogseizoen on geveer 30 mensen. Per jaar komen hier meer ian 200.000 mensen naar de dieren kijken. 5 pet. van de recette gaat naar de gemeente en die zullen ze binnenkort misschien ook niet meer hoeven te vragen Zoals in Valkenburg, waar Klants dieren tuin nog dit jaar of anders in 1971 zijn poort sluit. Na 25 jaar heeft de kleine dierentuin het hoofd moeten buigen voor niet minder dan 15 pet. vermakelijkheidsbelasting, ge voegd bij de b.t.w. en de steeds hogere prijzen. Klants dressuur school had de laatste jaren nog het verlies opgevangen. Naar de Valkenburgse dierentuin kwamen jaarlijks toch nog 100.000 mensen kijken. Wat blijmoediger geluiden uit Blijdorp, Rot terdam. met zijn 168 man personeel en jaar lijks tussen de 700.000 en 800.000 bezoekers en naast Artis de grootste dierencollectie in ons land. De gemeente steekt er jaarlijks 1.7 min. in. de stichting Volkskracht en de provincie doen er ieder 25.000 bij. De eigen onderhoudsploeg heeft een zeer voortvarend en omvangrijk restauratiepro gramma aangevat en in overleg met de ge meente wordt gezocht naar een nieuw systeem van kostenbeicakina. Aan verlagen van sub sidie wordt niet gedacht. Burgers Dierenpark in Arnhem dacht vorig jaar het antwoord op de moeilijkheden te heb ben gevonden. Met een groot leeuwenpark boorde men een nieuw publiek aan Cijfers: dierenpark 500.000, safaripark 800.000. .Het probleem is", zegt directeur Van Hoof, „dat je niet genoeg voor de investering kan reserveren. We hebben sinds kort in het safari park naast leeuwen nu ook giraffen, zebras, struisvogels en zo, 500 dieren in totaal, en nu blijkt langzamerhand dat die moeilijke kosten factoren weer een rol gaan spelen, maar ik ben er van overtuigd dat je naar een eigen tijds iets als een safaripark moet zoeken om het hoofd boven water te kunnen houden". Voor 350.000 bezoekers per jaar tekent Die renpark Wassenaar. Het worden er steeds meer, vandaar het realistische optimisme ..Als het bij ons een jaar wat tegenzit, zetten we de tering naar de nering. Op het ogenblik keren we elk kwartje twee keer om voordat we het uitgeven Subsidie van de gemeende0 Voor 2 pet. van de gemeente ben je 95 pet. van je vrijheid kwijt". AMSTERDAM (GPD) Als wijlen de Romeinse kei zer Nero nu burgemeester van Amsterdam was geweest, zou het met Artis misschien zo n vaart niet lopen. Zeker de leeuwen en de tijgers zouden niet verkommeren als ge volg van Artis' financiële problemen. Want de oude Nero zou wel deze of gene, hem onwelgevallige, vinden om voor de leeuwen te werpen. Zulke bloeddorst kent burgemeester Samkalden niet. maar aan de leeuwen heeft hij geen alternatief te bieden. Gedwongen door de eigen, zo goed als uitzichtloze financiële moeilijkheden van de ge meente. kan Amsterdam het zich niet veroorloven nog langer voor de helft van de exploitatiekosten van Artis op te draaien Nu zal niemand het zo ver laten komen dat er dieren dood gaan. om dat er geen geld is om eten voor ze te kopen. Maar het bestuur van Artis één van de zes grootste en één van de toonaangevende diergaarden in de wereld heeft geen twüfel la ten bestaan in de nota die het als „noodkreet van de Amsterdamse die rentuin" uit heeft doen gaan: Artis gaat dicht als er geen oplossing komt voor de financiële basis. Zo Ui kt Artis mooi in de aap ge logeerd. In zijn apenhuishouden zegt Cor Wiers, al veertien jaar in Artis- dienst: .,Het zou verschrikkelijk zijn als de tuin zou moeten sluiten", en hij voorziet dat ook veel dieren het niet zouden overleven. „Ze zijn te veel gewend aan deze omgeving en aan de verzorgers". Oude bomen moet je niet verplanten; het geldt blijkbaar ook voor beesten. Cor Wiers ziet de toekomst echter niet al te somber. „Het kan er bij mij niet in dat er geen geld zou zijn voor Artis. dat een rijk land als het onze zo iets zou kunnen laten kapot gaan. Er wordt hier belangrijk we tenschappelijk werk gedaan en hoe opvoedend is het niet voor de kin deren; hier leren ze de dieren ken nen. hier leren ze van dieren hou den. De burgemeester die mij heeft getrouwd, zei destijds: mensen die van dieren houden, houden ook van mensen, dat zijn goede mensen". Cor Wiers hoopt dat ze in Den Haag ook nog een beetje van dieren houden. Helft niet- Amsterdammers De gemeente Amsterdam vindt het niet meer verantwoord dat zij zo'n groot deel van Artis betaalt. Per slot van rekening, zo zegt zij, komt de helft van het miljoen bezoekers 'per jaar van buiten Amsterdam. „Moeten wy daar dan ook voor op draaien?" Menigmaal is Amsterdam naar Den Haag gestapt om voor de fi nanciële rijksbijdrage te pleiten. ,,Maar ze hebben er een huid als een olifant", rapporteerde men eens. En in Artis weten ze hoe dik zo'n huid is. Het water is nu tot de lippen ge stegen. Het komt er nog net niet overheen. Artis-directeur dr. E. P. Jacobi: „Daarom is de nota nu uit gegeven, nu het nog niet te laat is. Als we langer hadden gewacht, was het wel te laat geweest". En hy ver- verzorger Cor Wiese (bij orang oetang) ziet de toekomst niet al te somber in. wijst naar de Kopenhaagse dieren tuin die geen overheidssteun krijgt en er dientengevolge vreselijk uit ziet. „Die gaat zo onherroepelijk ka pot", hoort men zeggen. Dr. Jacobi ziet het ook niet gebeu ren. dat men Artis als een hond zal laten kreperen. Maar hij is wel be vreesd voor het effect als iedereen ervan uitgaat dat „men" er wel voor zal zorgen dat Artis blijft voortbe staan. ,,Dan steekt niemand een hand uit om de tuin te redden". En intussen moet er wel een hele boel gebeuren. Twee miljoen per jaar moet er worden geïnvesteerd voor de nieuwbouw en de restauratie van de gebouwen. Hoogste nood ligt bij de beren. Him huis moet nodig ver nieuwd; ten koste van veertigduizend gulden is het vorig Jaar zo ver her steld dat de beesten er tenminste zo maar uit konden lopen. De tralies zitten nu wel weer zo vast dat zelfs iemand die zo sterk als een beer er niet mee weg kan lopen. ,,Maar vorig jaar zou het een beer beslist geen moeite hebben ge kost om naar buiten te stappen", zegt een Artis-man. Gelukkig is geen beer op die gedachte gekomen. De Amsterdamse gemeenteraad dacht in de „gulle" tijd van Amster dam nog wel 1.3 miljoen aan Artis toe om een nieuw berenhuis neer te zetten. Maar Gedeputeerde Staten vonden het niet goed. omdat Amster dam toch al geen geld had. Tóch zal het er eens van moeten komen. Voor de oude berenkooi zaten van de week. zoals op bijna elke mooie dag. de heer en mevrouw C. J. Pruijssers, allebei 75 jaar oud en al jaren lid van Artis' vriendenclub. ..Amsterdam kan niet zonder Artis. Het zou een schande zijn. maar ik geloof wel dat het geld er zal ko men", zegt meneer. Willy de Clerq (13) en Sarina Hy- zelendoren (14) die met school in Artis zijn: „Artis moet blijven be staan; alles gaat al dicht tegenwoor dig. Dit kan toch niet". Tientallen miljoenen dagjesmensen hebben de grindpaden van de dierentuin be treden in de honderddertig jaar van Artis' bestaan Schrik is even om veler harten geslagen na het uitko men van de „noodkreet" van de tuin. maar niemand gelooft, wénst te gelo ven in een noodlottig einde. Bus op de toonbank Een Amsterdamse dierenhandelaar heeft al een collecte-bus op zijn toonbank gezet. „Voor Artis". Leden en niet-leden, gewoon mensen die de heer en mevrouw C. J. Pruijssers bij de berekooi. Artis niet willen missen, hebben op gebeld. „Wat kunnen we doen? Geld inzamelen?" Het zou geen zoden aan de dijk zetten. Het gaat om meer dan twee miljoen, elk jaar weer en elk jaar meer. Het is wel allerliefst wat een klein Amsterdams jongetje van de week deed. Hy pakte zijn boterhammen om ze naar Artis te brengen. Want Artis had geen centjes meer. zo was tot hem doorgedrongen. En geen centjes betekende voor hem: ook geen centjes meer om eten te kopen voor de dieren. Het tekent wel hoe zeer Artis velen ter harte gaat. Op het terras van het Artis-res taurant. waar hij in elf jaar tijds duizenden mensen heeft bediend, zegt ober Piet Dijkstra: „Artis? Een pracht bezit. Dat mag je niet prijs geven". Het rijk zou de tuin moeten over nemen of de gemeente zou het moe ten doen waarbij het rijk dan voor de financiën moet zorgen. Zo althans stelt het bestuur van het genootschap Natura Artis Magistra (de natuur is de leermeesteres van de kunst) zich voor. En het meent dat ideaal zou zijn als er dan bovendien een twee honderd hectare groot wildpark" naast zou komen. Dat zou kunnen worden gemaakt in het Spaarnwou- der Bos dat langzaam In aanleg is tussen Haarlem. Halfweg en het Noordzeekanaal. In de stadstuin zouden beesten als de roofdieren moeten worden gehou den. plus kleine zoogdieren, vogels enzovoort. Van de onmisbare grote dieren, zoals olifanten, zou een en kel exemplaar op de „ouderwetse" manier in de stadstuin kunnen wor den getoond. In het reservaat zouden dan ongevaarlijke beesten moeten rondlopen, de grote misschien achter de een of andere niet storende af scheiding. In honderddertig jaar is Artis tot één van 's werelds belangrijkste tui nen uitgegroeid. Als alle beesten worden meegeteld, heeft alleen de een schoolklas bij de kooi van de witte dromedaris. Tiergarten in West.-Berlijn er meer. Laten we de vissen en de ongewer velde dieren buiten beschouwing per slot van rekening heeft niet elke tuin een aquarium dan zijn zes tuinen groter dan Artis. Maar er ko men er altijd nog zo'n vierhonderd na. Kun je dat zo maar kapot laten gaan? Niemand die het gelooft. Daarom zal de praktijk van dieren dokter A. H. M. Erker zich nog wel menig jaar tot Artis uitstrekken. Zal dokter Erker nog wel elke dag zijn spreekuur in Artis hebben. Over een jaar of wat zelfs in een groter Artis, als het spoorwegemplacement er bij zal zijn getrokken. Want Artis is nu eigenlijk te klein, op drukke dagen. Met meer dan tienduizend mensen binnen staat iedereen in de weg. En met de gronden van het spoor erbij zou men op één dag gemakkelijk vijf tienduizend bezóekers kunnen ber gen. Het lijkt misschien by de (meest afsch uwelijke want daar weten ze wat van in Artis) wilde spinnen af dat men daar in Artis nu al zo makkelijk mee speelt, maar men re kent er toch wel een beetje op. Want het zal er toch eens van moe ten komen, als Artis blijft bestaan. En daar gaat toch eigenlijk iedereen van uit. Wee het overheidsorgaan dat de leeuw in zijn hempie laat staan. (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) Verschui vingen in de bouw ten nadele van de zogenoemde utiliteitsbouw (rijksgebouwen, gemeentehuizen, scholen, schouwburgen en derge- lijken» bepleitten in meer of min dere mate ook de heren Andri es sen (KVP), Van der Peijl (CHU) en De Beer (WD). De heer An- driessen meende dit onder meer te kunnen bereiken door een soort bouwbelasting in te voeren op dit soort bouwwerken. De heer De Beer (VVD) die de liberale bouwspecialist Wiegel werkbe zoek aan VS verving, voelde daar echter niets voor. Het debat bleef ook niet zonder moties. D'66 kwam via de heer Ny- pels met een motie van wantrouwen tegen minister Schut. De democra ten zUn van oordeel dat de minis ter gedurende de eerste maan den van dit Jaar onvoldoende maat regelen heeft genomen om het woningbouwprogramma van dit jaar te verwezenlijken en de achter stand van vorig Jaar in te halen. In januari heeft D'66 op het laat ste ogenblik een motie van de so cialisten met een s<x>rtgeiyke strek king niet gesteund omdat toen de toezeggingen van minister Schut hem voldoende hoop voor de toe komst gaven. Deze hoop is ten on rechte geweest, aldus de heer Nypela. Enthousiasme Minister Schut ontkende in zyn natwoord dat hU tekort geschoten zou zijn in zijn in Januari gedane toezegging „Ik heb op volstrekt en thousiaste wijze getracht mijn toe zegging gestand te doen", aldus de heer Schut. Hij achtte de motie van D'66 dus allerminist op zijn plaats. De minister zette uiteen dat er ze ker geen geldgebrek is om het hui dige bouwprogramma te verwezenlij ken. Wel kan verdere uitbreiding wellicht op geldgebrek afketsen. De achter stand is volgens de minister geheel veroorzaakt door de al vaker ge noemde externe factoren. Deze zijn zo ernstig gebleken dat het er nu helemaal niet meer naar uitziet dat het programma van 1970 nog kan worden gehaald, aldus de minister. Ook de socialisten dienden een motie in. ZU het eentje met een bij zonder mildere strekking dan aan het begin van dit Jaar toen het heengaan van minister Schut werd geëist. Drs. Van den Doel vraagt nu In zUn motie in de begroting voor volgend Jaar aan de Volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan dit jaar. Een motie die zo op het oog ieders steun zou kunnen krijgen. De toelichting van de socialistische woordvoerder maakte het met name de heer Aantjes moeilijk er steun aan te geven. „Had de heer Van den Doel eerder met mij overleg ge pleegd, dan was er misschien een motie ontstaan waaraan ook de AR haar steun had kunnen verle nen". aldus de woordvoerder van de ze regeringspartij. Toch bleek de motie voor minis ter Schut ook in deze versie weinig problemen op te leveren. De be winds man noemde de gedachte in de mo tie sympathiek. „Iedereen is er im mers van overtuigd, dat de wonlng- bouwproduktie in het komend Jaar verder zal moeten worden opge voerd", was zijn conclusie. Het is voor het eerst dat minister Schut en de socialistische bouwspe cialist Van den Doel zich vinden in de tekst van een motie. De tekst was dan ook bijzonder mild. Toch kan men niet zeggen dat drs. van den Doel geen kritiek had op de werkwijze van de minister. Hy ver weet de bewindsman dat hU on danks de nog steeds toenemende ach terstand nog steeds niet ruiterlijk toegeeft dat het woningbouwbeleid heeft gefaald. HU herinnerde hierby aan uitspra ken van de regering welgezinde po litici zoals CHU-voorzitter Van Hulst die onlangs heeft gezegd dat het met het woningbouwbeleid in ons land de verkeerde kant opgaat. „Bogaers moest weg omdat hy te veel hooi op zyn vork nam. Schut heeft de zaak in de versukkeling ge bracht, maar hU mag blyven", al dus de slotconclusie van drs. Van den Doel. Het spreekt vanazelf dat de so- cialististen by de andere oppositie- partyen steun vonden in hun kri tiek op de minister. D'66 legde dit uitdrukkeiyk in een motie vast. PPR-afgevaardigde Janssen ver weet de regeringspartyen dat zU mi nister Schut de kans hebben ont nomen een goed beleid te voeren. De communist Van het Schip zei van mening te zyn dat uit een verla ging van de defensielasten de wo ningbouw op een redeiyk peil ge bracht zou kunnen worden. De KVP-er Andriessen vroeg aan de minister te onderzoeken op welk- ke manier men tot een sneller bou wen kan komen. Hy stelde voor wo ningstructuren seriematig te con- stueren in byvoorbeeld grote ele- elementen of gietbouw die dan met afbpuwpakketten kunnen worden voltooid. Om tot een afremming van de utiliteitsbouw te komen stelde hy een bouwbelasting voor. Hy wil vol gend Jaar al beginnen met een ge- leideiyke opvoering van de woning- bouwproduktie waarby tevens de achterstand moet worden ingehaald. Minister Schut deelde aan de ka mer mee, dat medio augustus een rapport wordt verwacht waarin wordt bekeken in hoeverre het mo- geiyk zal zUn een premie te geven by snellere bouw. De opvoering wil de minister bereiken door enkele veranderingen in de contingentertng, maar ook in een flexibeler opstellen van het programma voor volgend Jaar. Zo la hy van plan niet meer een exact cUfer te noemen maar aan te geven binnen welke grenzen de produktie moet komen te liggen. De heer Van der Peyi (CHU) ziet nog geen reden tot paniek maar wel tot directe bezinning. Hy meent dat door het tegengaan van de huidige versnippering van arbeidskrachten het bouwprogramma kan worden opgevoerd tot 135.000 per Jaar. De liberaal De Beer deelde mee dat ook de WD volgend jaar het program ma wel wil opvoeren maar dan moet wel de zekerheid bestaan dat dit zin heeft en dat hierdoor niet het aan tal in uitvoering zynde woningen stygt zonder dat het aantal gereed gekomen woningen relatief toe neemt. LEKKE BAND AMSTERDAM «ANP» De man, die dinsdagochtend voor zyn werkgeefster de textielfa briek Tlel en Zn N.V. in Amster dam f 50.000 van de bank haalde, zal waarschyniyk nimmer een lekke band zo duur behoeven te betalen als hy gisteren heeft ge daan. Rydend in een personen auto door de Zyistraat werd hy door een passerende fietser er op attent gemaakt, dat er met een van de autobanden iets niet in orde was. Hy gelastte de chauf feur te stoppen. Belden stapten uit de auto om een kykje te gaan nemen, nog geen vyf minuten later ontdekten ze. dat de tas met het geld, die op de achter bank lag. was verdwenen De Postduivenvereniging War mond" hield zaterdag een wedvlucht voor oude duiven vanaf Chateraux Afstand 634 km. Uitslag: A van den Drift: 1-3-4; Q. Breugelsdyk; 2. B 't Beek: 5; L. van Zuiden 6; J. de Vroo- men 7-8; H. de Koekkoek 9; J. Smeets 10. Tevens werd er een vlucht gehou den vanaf Pont St. Maxense. Af stand 349 km. Uitslag: A. van de Drift: 1-2-3-4; J. Smeets: 5-8-10; Diemei en van DUk: 6; C. van de Zwart 7; H. de Koekoek 9.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7