ZAKEN DOEN MET WIE WIL Wathebje aan een dure automobiel... ...als er geen Mercedes-service achter staat Westen houdt uit angst de ontwikkeling tegen Nieuwe attracties op de Pasar Malam Zakenleven principieel tegen zelfstandig politiek bedrijven CONGRES VAN DE APATHIE Mentaliteit Bewegingen Keihard In Haagse Houtrusthalleii ROOYAKKERS Prof. Wertheim over clerde wereld: Welke weg? WEG LAMP Neo-kolonialisme WOENSDAG 1 JULI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA )M LEIDEN Het bedrijfsleven houdt zich niet in directe zin bezig met ontwikkelingshulp, al zijn de activiteiten van westerse concerns in ontwikkelingslanden een steun voor de economische en maatschappelijke opbouw van die lan den. Het bedrijfsleven doet zaken waar en met wie dan ook het zaken kan doen. Het bedrijft daarbij niet een selectieve politiek anders dan uit economische motieven. Het laat zich niet leiden door zui ver politieke motieven. Wanneer uit politieke overwegingen zaken doen afkeurenswaardig zou zijn, zijn er politieke instan ties als de nationale overheden en de Verenigde Naties om te dien aanzien normen en voorschriften te geven, die dan van zelfsprekend door het integere bedrijfsleven in acht worden genomen. Aldus de algemene strekking van de forumleden uit overheid en be drijfsleven, die gisteren vragen be antwoorden van deelnemers aan het lustrumcongres Wetenschap en Wel zijn in de Pieterskerk. De tweede congresdag was gewijd aan de pro blematiek van de ontwikkelingslan den. De besprekingen gingen uit van de eerste vraag, of de ontwikkelingshulp niet een geheel nieuw karakter en vruchtbaarder effect zou krijgen wanneer men in het zakenleven van een nieuwe mentaliteit zou uitgaan, en niet primair op eigen voordeel ge oriënteerd aou zijn. Het forum was van mening, dat hiervoor een mis schien wel wenselijke maar realistisch gezien op korte termijn onmogelijke ommekeer in de menselijke eigen schappen nodig zou zyn. Er moet nu iets gedaan worden, en wachten op een mentaliteitsverandering, het uit schakelen van de menselijke hebzucht waar de kerk al tweeduizend jaar tegen gestreden heeft, kan niet op stel en sprong gebeuren. Logisch vloeide uit deze opening de vraag voort, of dan niet het ver stand en de les van de geschiedenis meer bepalend zouden kunnen zijn. Vooral de geschiedenis (o.a. onze ei gen tachtigjarige oorlog) heeft ge leerd, dat slechts door ideologische bevrijdingsbewegingen zelfstandige gemeenschappen ontstaan die op eigen kracht welvaart kunnen bieden. Zou het derhalve niet aan te bevelen zijn,de economische steun, zowel door bedrijfsleven als in het kader van de ontwikkelingshulp, vooral en misschien zelfs uitsluitend te geven aan dergelijke bewegingen, zoals het nationaal bevrydingsfront in Viet nam. het thans eindelijk bevrijde China, de bewegingen elders zoals in Zuid-Amerika die strijden tegen de bestaande orde? Van de zijde van de industrie werd hierop en later op beschouwin gen van gelijksoortige strekking ge antwoord. dat de taak van het be drijfsleven is. on-selectief zaken te doen waar deze te doen zijn. Wanneer uit politieke en andere motieven door instanties, die daarvoor bestemd zyn, bindende richtlijnen gegeven worden zal het bedrijfsleven deze niet naast zich neerleggen. Het voe ren van een eigen politieke politiek is echter niet de taak van het bedrijfs leven. Bovendien doet rich de moei lijkheid voor, wie ten deze als arbi ter moet optreden, wie zal zeggen of zaken doen met Zuid Afrika en Griekenland onoirbaar is en b.v. met Spanje wel. met Hanoi niet en met Portugal wel, met de Arabische lan den niet en met Israël wel of hoe men de lijnen ook trekken wil Dit zyn zaken, die aan politieke in stanties moeten worden overgelaten, niet aan het bedrijfsleven. Niet van uit het forum maar van de zijde van de congresdeelnemers kwam daarbij nog het argument, dat de Geuzen van onze vrijheidsstrijd zich waarschijn lijk niet byster gelukkig hadden ge voeld. wanneer zij niet meer een zelf standige vrijheidsstrijd hadden ge voerd maar aan de hand moesten lopen van buitenlandse sympathi santen. Toen later de waarde van de acti viteit van buitenlandse concerns voor de ontwikkeling van een gebied in twijfel werd getrokken, stelde „de in dustrie" dat er nog steeds gedacht wordt in een te verwrongen eng par tijbeeld van de wereld. Het is non sens <zo verklaarde heer Van Nunes van Shell) dat, zoals gesteld werd. via dit Leidse forum Venezuela onder druk gezet zou worden om bepaalde beslissingen snel en in bepaalde rich ting te nemen. Vestiging van neder zettingen van grote concerns in ont wikkelingslanden zijn de vrucht van keiharde zakelijke onderhandelingen tussen concern en overheid in het betrokken land. Die overheden we ten heus wel waar hun nationale be langen liggen. Komt het tot een ak koord, dan betekent dit dat beide partyen er beter van hopen te wor den, ook het ontwikkelingsland. Het is bovendien onjuist om dan als te genwerping te stellen, dat die arme ontwikkelingslanden niet over des kundige keiharde zakenlieden be schikken om de onderhandelingen te voeren. Die kan men huren. Concerns vinden aan de andere kant van de Vanochtend luisterden de deelnemers aan het universitair lustrumc* vres Wetenschap en Welzijn naar een rede van prof. Quispel (geheel links bij de pilaar op de rug gezien) over milieuver ontreiniging. (Foto LD/Holvast) onderhandelingstafel dikwijls ge huurde bikkelharde westerse zaken lieden, die voor de overheid van een ontwikkelingsland de onderhandelin gen voeren. Ten aanzien van de relaties tus sen zakenleven en politiek merkte de heer Vas Nunes op, dat het zaken leven zich vrijwel nooit met de poli tiek bemoeit, maar de politiek des te meer met het zakenleven. Wanneer er derhalve minder wenselijke situa ties uit deze relaties voortvloeien, kan men de oorsprong van dit kwaad eerder bij de politiek dan bij het be drijfsleven zoeken. DEN HAAG (GPD) Volgens een oud Indonesisch bijgeloof moest Iboe Taswin A. Natadinin- grat, de echtgenote van de am bassadeur van Indonesië één cent (ADVERTENTIE) Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgccst, Leidsestraatweg L tel. 01710-51855 betalen voor een zilveren schaar, waarmee zij vanmorgen de linten doorknipte ter opening van de 12e Pasar Malam in de Haagse Houtrusthallen. De Aziatische jaarmarkt, die van 30 juni tot 4 juli geopend zal zijn, is met 136 stands de grootste Pasar Malam in Nederland, misschien wel in Europa. Ook dit jaar zyn weer tal van nieuwe attracties aan de markt toe gevoegd. Het hoogtepunt vormt de presentatie van de Boeroeboedoer, het Boeddhistische heiligste der hei ligen op Midden-Java. De stand, waar blow-ups van de tempel dui delijk het verval tonen, is de eerste actie van het Comité tot bevordering LEIDEN Het is de eerste wereld de westerse waarin wij leven, die opheffing uit eigen kracht van de derde wereld tegenhoudt. Want deze eerste wereld leeft in één angst, na- nielijk dat de derde wereld, als zy werkelijk verandert, niet een deel van de eerste maar van de tweede we reld zal worden. Al meer dan vijftig jaar geleden sprak Lenin van het vooruitstrevende Azië en van het achterlijke Europa. In het jaar 1970 blykt dit meer geweest te zyn dan een boutade. Het was een profetie. Tot deze conclusie kwam gister middag prof. dr. W7. F. Wertheim in rijn voordracht over de .groene revolutie" in het kader van het lustrumcongres „Wetenschap en Wel zijn". In de westerse wereld, aldus prof Wertheim ziet men de westerlingen nog steeds als de dynamische fac tor voor de opheffing van de derde wereld, binnen welke de voornaam ste medewerkers aan die taak ge zocht zouden moeten worden in de meest verwesterde elementen, de eli te. De rest van de samenleving in de onderontwikkelde gebieden zou ge kenmerkt worden door stagnatie en inertie, door domheid en gebonden- rieid aan traditie en bijgeloof. Dat geldt ten aanzien van de thans on derontwikkelde gebieden evenzeer als ten tijde van de ethische poli tick van Nederland in het voormalige Nederlands Oost-Indië. Deze ethi sche politiek heeft indertijd geen wel vaart opgeleverd, en meer bloem dan vrucht gedragen. Nog steeds echter doen de kreten van het herstel van de Boeroeboe- van eertijds opgang, en nog steeds doer dat onder beschermheerschap zoeken wij de oplossing van de pro staat van Prins Bernhard .De stand s blemen niet by onszelf maar by de is samengesteld door het Kon. Insti- inlanders, die maar niet „opgehe- tuut voor de Tropen in Amsterdam, ven" schijnen te willen worden. Wy De Trend Tent beslaat een hoek vergeten ons daarbij af te vragen of van de grote hal, waar boetieks voor jongeren zijn ingericht. Daar vindt men ook een stand van het genoot schap Nederland-Indonesië, dat in contact met de jeugd wil komen. In een geheel Indische keuken geeft Mary Briickel-Beiten kookde monstraties, een Indiase kunstenaar toont de batikkunst, een Balinese tropische tuin geurt naar orchideeën en er zyn stands van andere Azia tische landen, zoals Afghanistan. Thailand, India en Ceylon. Leiden Een dagelykse voorbij ganger moet gefascineerd zyn ge raakt door een porceleinen schemer lamp. die tot voor kort de hulskamer van een woning aan de Hoge Ryndyk sierde. In elk geval is de schemer lamp, die een waarde van zeshonderd gulden vertegenwoordigt in de nacht van maandag op dinsdag van de vensterbank verdwenen. De lam- pedief heeft daartoe een ruit van ze ventig bij zeventig oentimeter ver nield. y niet terecht weigeren juist door ons en juist niet onze methoden op geheven te worden. Weerstand tegen verandering van de zijde van de arme boeren is ge woonlijk als een vaststaand feit aan vaard, waarvoor men allerlei verkla ringen ten tonele heeft gevoerd. Het, is de verdienste van Gerrit Huizer, dat hij onlangs in een proef schrift dit probleem ten aanzien van Latijns Amerika aan de orde heeft gesteld. Hy toonde aan. dat de zo genaamde apathie en inertie van de boeren niet los kan worden gezien van de algemene sfeer va.i repressie, die in vele landen van de derde we reld heerst. Het zijn juist degenen d>e belang hebben by handhaving van de bestaande verhoudingen, die pogingen van de boeren tegenhou den. Met talloze voorbeelden toont Huizer aan, dat de arme boeren wel degeiyk bereid zyn zich in te span nen voor lotsverbetering, maar zij voelen minder voor de individuele vorm voor economische wedijver die een boer vooruit brengt ten koste van zyn buren. De schijn dat de arme massa zich tegen verandering verzet wordt ge wekt doordat de overheid, gesteund veelal door de rijkere grondbezitters soms het initiatief neemt tot pro jecten die zogenaamd de belangen van de grote massa moeten dienen. Het gaat dan echter om veranderin gen op beperkte schaal, niet om ra- dioale veranderingen in de bestaande machts- en bezitsverhoudingen, de basisoorzaak van de ellende. En der gelijke detailveranderingen tenderen nu eenmaal naar handhaving van de bestaande structuur. Tegen deze po litiek nu richt zich het boeren wan trouwen dat slechts schijnbaar uit mondt in apathie en lijdelyk verzet. De boeren streven echter wel de- gelyk verandering na. maar in an dere richting. Wanneer wij vooruit gang en evolutie niet geiyk stellen met modernisering in westerse zin, maar met een streven naar eman cipatie, naar bevrijding uit allerlei knellende banden, dan komt het vooruitgangsbegrip jn een heel ander licht te staan, waarin de technische vooruitgang slechte een klein onder deel uitmaakt. In wezen wordt ook het neo-kolo- ni al isme gekenmerkt door een kunst matig in stand houden van bestaan de sociale en politieke structuren ln de derde wereld. Men zou zelfs ver der kunnen gaan en stellen dat die bestaande structuren vaak alleen by Prof. Wertheim, die gisteren stelde, dat ontwikkelingshulp in de huidige vorm een wezenlijke ontwikkeling niet stimuleert maar juist afremt. (Foto LD/Holvast) de gratie van het westerse neo-kolo nialisme. dat zich als ontwikkelings hulp aandient .in stand kunnen wor den gehouden. In dit kader moet men ook de .groene revolutie" zien, die uiteraard wel streeft naar een noodzakelyke opvoering van de voedselproduktie, maar die ln zyn neveneffecten een behoudende invloed heeft ten aan zien van de wezenlijke structuren en derhalve een remmende invloed op de ontwikkeling en vooral de eman cipatie. Wanneer eens in een land de ar me boeren wel fundamentele veran deringen tot stand brengen, aldus prof. Wertheim, dan komt de wes terse weerstand tegen verandering ook in meer extreme vormen voor de cag: in de vorm van napalm, frag- mentatiebommen en herbiciden te gen de bevolkingen. Als achtergrond van deze zaken zag prof. Wertheim zyn reeds ge noemde conclusie, dat de westerse wereld de grote angst heeft, dat by wezenlijke verandering (dus vooruit gang) de derde wereld zich by de tewede en niet by de eerste wereld zal aansluiten. De Leidse Universiteit telt (voor zichtig geraamd) ongeveer 15.000 studenten, stafleden en andere me dewerkers en ontelbare oud-studen- ten. Voor die 15.000 cives is het lus- i trumcongres in eerste instantie be- I doeld. Het is begrijpeiyk, dat van de oud-studenten maar enkelen de tyd j kunnen vinden, om vier dagen voor j deze wetenschappelyke manifestatie» uit te trekken. Dat de burgerij wel- I nig of geen belangstelling toont is J even begrijpelijk. Het gehele congres vindt overdag plaats, wanneer de j .gewone" burger zyn werk heeft, be houdens de gepensioneerden van wie geen gloeiende interesse verwacht mag worden en de vakantiegangers i die andere zaken prefereren boven de schynwerpers in de Pieterskerk. Resteren de 15.000 Rapen-burgers of hoe men de leden van de univer- j sltaire gemeenschap ook wil betite len. I De 395ste verjaardag van de Uni versiteit viel eigenlijk op 8 februari JJ. De lustrum viering werd echter j uitgesteld tot de zomer, omdat dan I ooileges, practica, examens en wat dies meer zy goeddeels achter de rug zouden rijn, zodat „men" zich met volle overgave in het lustrum- festyn met name dus het lus- trumcongres zou kunnen storten. Het is anders gelopen. Zeer royaal geschat waren 600 man aanwezig by het begin van het congres, d wz. vier procent van de Rapen-burgers. De eerste dag was 's middags de be langstelling al gedaald tot tot min der dan 400. Gisterochtend waren het er by de opening van de dis- cussies ruwweg 200, later kwamen er iets meer en des middags was het weer aangegroeid tot ongeveer 300. i Het is altyd maar een kleine min- j derheid. die in een afgebakende I groep maatschappelijke bewogenheid en interesse toont en deelneemt aan groepsactiviteiten op ander ludiek terrein. Men zou derhalve <met enige spyt) vrede kunnen hebben met deze geringe belangstelling, wanneer deze althans intensief was geweest. Opvallend ls evenwel de apathi sche. onverschillig aandoende zwyg- zaamheid waarin de congresdeelne mers zich hullen. Het ïykt wel. of zy volledig murw geslagen zyn door de agressieve kreten die de congres ruimte omlijsten en die daarmee hun doel ver voorbygeschoten zyn. Er is in het programma veel tyd inge ruimd voor discussies, het publiek zou volgens de opzet minstens zo grote bijdrage moeten leveren als in leiders en forumleden. Tot nu toe zijn in de discussies slechts enKelen j (op de vingers en tenen van één mens te tellen) aan het woord ge weest, terwijl de overigen het alleen een heel enkele keer konden bren gen tot een applaud iserende by val of een verlegen lachje. Een congresganger heeft gisteren gepoogd een motie van orde in te dienen, waarin besloten zou worden het congres verder maar te schorsen omdat de apathie van de deelnemers een succes van de onderneming by voorbaat uitsloot. Een vertegenwoor diger van het bedrijfsleven (Shell) merkte zelfs als lid van het forum van gisteren op, dat hy zelden voor een zo apathisch gezelschap over een zo boeiende problematiek had ge sproken. De motie van het congres lid is binnenskamers in bespreking en zal misschien de laatste dag (wanneer het geen zin heeft) aan de orde worden gesteld Wat er inmiddels terecht komt van toezeggingen, die zyn gedaan naar aanleiding van het enige iets vurige incident van het congres direct na de openingsrede op maandag ls na de dag van gisteren helemaal een twyfelachtige zaak geworden. Het ging toen om een korte felle actie, die vroeg om bepaalde maatregelen en een duidelyke stellingname ten aanzien van Suriname en de Suri- namers. Toegezegd werd dat deze problemen behandeld zouden worden Gisteren, toen de ontwikkelingslan den ter sprake kwamen, lieten de initiatiefnemers tot de actie geen woord horen. We 'hebben ze zelf» niet gezien onder de deelnemers, maar dat kan een vergissing onzer zijds geweest rijn De indruk is echter gevestigd, dat ook deze kleine groep in de greep gekomen is van de apathie die het hele congres in de ban schynt te hebben. Van de toezeggingen van congreszijde kan, nadat gisteren de beste gelegenheid om ze te honore ren voorby is gegaan, ook niet meer zoveel verwacht worden. In de boezem van de lustrumcom missie en de congres-organisatie maakt men zich al evenzeer zoggen over dit merkwaardige verschynsel. Het congres wordt morgen beslo ten met een dag. die aan de actie is gewyd. Wy zyn benieuwd. Goud inleveren in China Vol gens het blad „China Mail" uit Hongkong heeft de Chinese leider Mao Tse-toeng bevel gegeven, dat de bevolking haar goud aan de regering moet afstaan opdat het in de vorm van een „oorlogsfonds" kan worden gebruikt om de communistische be weging in zuidoost-Azië (vooral ln Cambodja en Vietnam) te steunen. Mensen die zich hier niet aan nou den kunnen „fikse gevangenisstraf fen" verwachten, aldus het blad. Oudste olifant Japanse archeo logen hebben in Tsjoeroei. op Hok kaido. het complete geraamte aan getroffen van een olifant. Het fos siel is naar schatting 400.000 laar oud. Het was een zogenaamde „Nau- man-olifant" van een type genoemd naar de Duitse geoloog Edmund Nauman die in 1875 naar Japan was gekomen, het leven der praehistori- sche olifanten in Japan bestudeerde en college gaf aan de universiteit van Tokio.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3