Nieuw Brits huwelijksaanzoek' bij de EEG is zijn laatste kans Massale de aan van „zuiveringen universiteiten Ts j ec ho - Slo waki j e l DOORGAAN MET ORGANISEREN" De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. l andaag ging in Luxemburg het scherm op voor tweede bedrijf n Niet meespelen Kritiek op Paus WETENSCHAP EN RELIGIE MIDDEN STANDS DIPLOMA M. v. d. Horst TAOTNA Un»CS DAGBLAD DINSDAG 30 JUNI-1070 ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN ((&PD) Na een onderbre king van bijna zeven-en-een-half jaar is vandaag in Luxemburg het scherm opge gaan voor een tweede en voor zover men kan zien de allerlaatste Britse poging om toe te treden tot de EEG. Het is een stuk, dat men gevoeglijk tot titel zou kunnen geven ,,Het hardnekkige huwelijksaan zoek De vurige minnaar is reeds twee maal afgewezen, hoofdzakelijk door het j toedoen van de weerbarstige vader" van j de bruid, generaal De Gaulle. Dit gebeurde in 1 963 bij de voorzichtige toenadering onder de regering van Mac- j millan, toen de onderhandelingen na twee jaar vastliepen en nog eens in 1967 onder de Labour-regering, toen zelfs niet eens I het startpunt werd bereikt. verdiend. Heath zowel als Sir Alec i de feiten. Engeland zal in dit stadium Douglas-Home, de Britse minister hoogstens bereid zijn te praten over van Buitenlandse Zaken, zijn er aan gemeenschappelijke Franse en Britse Ongetwijfeld bestond er lange tyd gewend er niet omheen te draaien, nucleaire doelwitten, maar volgens de om de werkelijke gevoelens, reden van de Britten ln twijfel te trekken. Reeds twintig jaar geleden weigerde Engeland mee te doen aan het pro ject van Robert Schuman, de Fran se minister van Buitenlandse Zaken, om in West-Europa kolen en staal, samen te bundelen, de eerste stap, naar de economische gemeenschap Zowel de conservatieven als Labour Btonden huiverig tegenover forme le Britse banden met het vasteland. Niet voor niets vermeldt een van de grote Londense stations nog altijd met koeien van letters „treinen naar Europa blijkbaar een vreemd we relddeel. waarvan Engeland zich zo gezelschap geldt. De Britten willen lang had gepoogd te distancieren. j vooralsnog niet verder gaan dan har- Men vond Europese eenheid prach- I monisering van de buitenlandse po- Een andere openhartige conservatieve Britten moet de nucleaire beschik- politicus, Churchills schoonzoon kingsmacht bij de NAVO blijven be- Christopher Soames, de tegenwoor- rusten, bovendien kan Engeland dige Britse ambassadeur in Parijs, zonder Amerikaanse goedkeuring I zorgt voor de rugdekking. geen nucleaire geheimen met Frank- 1 rijk delen. Engeland staat thans ook sterker Hoe het zijeen eventuele door zijn bloeiende betalingsbalans. nucieaire defensie- samenwerking j Gunstig is ook, dat de 6 thans una- tussen Engeland en Frankrijk is een niem Engeland en aanhang erbu kwe8tte die los van de EEG staat, willen hebben, vooral ten behoeve 'al een zjjdelings effect op Frank- i van het Europese politieke evenwicht rUks algemene toeschietelijkheid te- Engeland behoeft zich er niet voor genover Engeland natuurlijk niet uit te schamen, dat het nog lang niet gesloten, aan Europese politieke eenheid toe is. omdat dit ook voor de rest van het tig voor de continentale landen en de Britten schenen slechts bereid hen van de zijlijn toe te juichen in plaats van zelf mee te spelen. Winston Churchill, hoewel een grote Europeaan, merkte in die tijd op, dat indien Engeland had te kie zen tussen Europa en de open zee, het altijd de open zee zou zijn, waarmee hij de Verenigde Staten, onontbeerlijk voor Engelands veilig heid, bedoelde. Engeland was name lijk wegens zijn speciale betrekkin gen met Amerika bevreesd voor ver zwakking van zijn militaire rugge steun litiek. De conservatieve regering staat sterk, omdat deze de binnen landse Britse economische politiek wat betreft landbouwsubsidies en btw al meteen aan de EEG wil aan passen. Ook is het Gem .nebest-probleem voor Engeland minder acuut dan voorheen, omdat de economische en gevoelsbanden daarmee zijn verslapt. Jean Rey BRUSSEL lANPt Jean Rey. de scheidende voorzit ter van de Europese Commissie in Brussel ideze week loopt zijn mandaat af), heeft er in een afscheidstoespraak in Brussel de nadruk op gelegd dat de EEG in Brussel niet bezig is met het scheppen van een markt alleen, maar veel meer met het orga niseren van een continent. Eu ropa. dat na de uitbreiding van de gemeenschappen 250 miljoen mensen zal tellen, „zal moeten blijven streven naar het verkrij gen van groter gezag en grotere verantwoordelijkheid in het we reldkader". „Gebruiken we de ons geboden kansen niet", aldus Rev. „dan vallen we zeker terug in de vroe gere situatie van geïsoleerd na tionalisme. een situatie die reeds geleid heeft tot twee wereldoor logen. Als we in eigen ver antwoordelijkheid en gezag on ze betrekkingen met de andere continenten niet. weten op te bouwen dan zijn we met niets anders bezig dan het voorbe reiden van een derde ramp", al dus de scheidende commis sievoorzitter. Rey. die zei nog niet te weten welk werk hy na zyn in totaal zestienjarige werk voor Europa, te gaan doen. liet er geen i wij fel over bestaan dat hij niet van plan is „rustig onder een boom een krant te gaan lezen" „Ik zal actief blijven in Europese aan gelegenheden omdat ik al tijd een diep geloof gehad heb in de zin van de activiteit in dit huis", zo merkte hij op. Drie punten Engeland zal de reeds door Geor ge Brown, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, uitgestippelde Nu de NAVO is geconsolideerd en er onderhandelingsmethode volgen ook in Engeland een duidelijker zich op drie hoofdpunten concentre- afkeer heerst tegen Amerikaan- ren, namelijk de overgangsperiode se economische overheersing, liggen j waarschijnlijk ongeveer vyf jaar de dingen anders. Bovendien hadden j de gemeenschappelijke landbouwpo- de Britten tijd nodig om te beseffen litiek en speciale regelingen voor de dat er een einde was gekomen aan zuivelexport van Nieuw-Zeeland eu hun glorieuze wereldmacht. Australië en de hoge garantiepr^s 1 voor suiker afkomstig van de Britse Hp nri is eilanden in de Caraïbische Zee P J In Londen gelooft men dat. als het i snel gaat. er toch nog altijd vijftien Laboyr stond, onder invloed van maanden met de onderhandelingen VATICAANSTAD. (AP» De Vaticaanse radio heeft gisteren ver klaard. dat Paus Paulus noch een voorvechter van de revolutionairen in de R.K. Kerk is noch een hoeder van het verleden De radio zei dit in een uitzending kort voor de Paus in de St. Pieter een mis opdroeg voor 20.000 gelovi gen ter gelegenheid van de feestdag van Petrus en Paulus. Terwijl de Paus de mis opdroeg in de basiliek deelde conservatieve groeperingen op het St. Pietersplein pamfletten uit waarin werd geprotes teerd tegen de „valse" wijzigingen in de misliturgie en andere traditio nele vormen" van eredienst. Hoewel in de pamfletten de Paus niet direct werd aangevallen, bevat ten zy toch kritiek op hem in de zinsnede: „Het is niet toegestaan te blijven zwijgen. De tijd is gekomen de desbetreffende afdelingen aan de dat wij moeten zeggen: genoeg. Ge- j universiteiten waren opgeheven. PRAAG, BOLOGNA, (Reuter, AFP) Van de 587 hoogleraren in het marxisme- leninisme aan de Tsjechische universiteiten hebben er slechts 287 een plaats gekregen op de nieuwe instituten voor het marxisme- leninisme, die zijn opgericht nadat verwijderd en 199 op lichtere wijze ver in Praag van de in Bologna ver gestraft. In hoeveel gevallen er spra- schijnende krant „II resto del Car- hoorzaamheid heeft alleen waarde wanneer zy is gegrondvest in God en leidt tot God". de linkse stromingen in party vakbeweging, nog negatiever tegen over „Europa". In de na-oorlogse, nationaliseringsroes beschouwde het een „kapitalistisch" Europa als een dodelijk gevaar voor een „socialis tisch" Engeland. Wilson heeft zich pas sinds kort van deze gedachten- gang kunnen losmaken. Het gevolg van dit alles en van het verzet van generaal De Gaulle is geweest dat in Engeland kortgele den slechts 20 procent van de bevol king aansluiting wilde en 60 procent zullen zijn gemoeid. De landbouwpolitiek is voor Enge land de neteligtse kwsetie, omdat hët Geen amphetamines Een dokter uit Ipswioh, waar sinds november buna de helft van zUn voedsel moet amphetamines meer »oorw- schreven worden, heeft in het Britse Medisohe Genootschap gepleit geen amphetamines meer op recept af te leveren. Dr. Francis Wells wees er invoeren, hetgeen tot een onevenre dig grote bijdrage tot het gemeen schappelijke landbouwfonds zou kun nen leiden. De Zes zullen daarom water in hun wyn moeten doen. Er zal een brug moeten worden ge- slagen tussen het Europese systeem van hoge landbouwprijzen en een nog I vaak ondoelmatige landbouw op het op dat sinds november geen nieuwe gevallen van verslaving aan amphe tamine zijn gemeld in Ipswich en omgeving en dat er geen aanwijzin- Dit heeft gisteren de Tsjechische minister van Onderwijs, prof Jaro- mir Hrbek in een radio- en televi sierede verklaard. Hjj zei dat de universiteiten de grootste bron van zorg voor de lei ding van de comnunistische partij vormen, omdat daar „vele ideologen van het revisionisme, anti-communis- me en anti-sowjetisme te vinden zijn". De slaapzalen van de Tsjechi sche universiteiten noemde hij cen tra van anarchie en terreur. Van de 16.000 universiteitsdocen ten varen er 322 naar het buiten- ke was van afwijkende politieke op vattingen, deelde de minister niet mee. Wel zei hy nog. dat er van de 200.000 onderwijzers 734 waren ge vlucht en zeven ontslagen. Volgens prof. Hrbek worden de studenten met verdraagzaamheid door de autoriteiten behandeld. Deze hielden rekening met de neiging van de jongeren naar radicalisme. Zelfs degenen die waren verwijderd, kon den nog de hoop koesteren dat zy eens hun studie zullen kunnen voort lino" «centrum-rechts). Volgens hem scheen Doebtsek in goede gezondheid te verkeren. Hij maakte geen depres sieve indruk, ofschoon sommige ge ruchten van een zenuwinzinking en zelfs behandeling in een inrichting hadden gesproken. De journalist had hem gevraagd hoe hy het maakte „Goed", luidde het antwoord. Het korte gesprek verliep verder als volgt „Kunt u mij niet ontvangen en wat met my praten?" „Dat zou ik wel willen, maar dat GENEVE (Reuter) Eugene Carson Blake, dé Amerikaanse secretaris-ge- 1 neraal van de Wereldraad van Ker ken. heeft in Genève een conferentie geopend over „De toekomst van de mens en de gemeenschap in een we reld van op de wetenschap gebaseer de technologie". Dr. Blake zei over de conferentie' „Zij zou het teken kunnen zijn van de beëindiging van een langdurig en in het algemëen onvruchtbaar con flict tussen religie en wetenschap en de weg openen voor nieuwe metho den van samenwerking in het belang j van het menselijk welzijn". De conferentie zal zich met drie punten bezig houden: de aard en om vang van de technologische revolutie, haar consequenties voor mens en ge meenschap en het vraagstuk hoe de ze ten bate vaii de mens aan te wen den. en de theologische interpretatie van wat dit betekent voor de mens en zijn aardse bestemming. j Mevrouw Nixon in Peru Da echtgenote van president Nixon, me- vrouw Patricia Nixon, heeft giste- ren een bezoek gebracht aan de val lei van Huaylas in Peru, die het I zwaarst is getroffen door de aardbe- I ving van bijna een maand geleden. Mevrouw Nixon, die zondag arriveer- de op een ogenblik, dat ook een zen- 1 ding Amerikaanse hulpgoederen van negen ton aankwam, werd op haar bezoek vergezeld door de Peruaanse presidents vrouwe, Consuela Gonzales de Velasco. ADVERTENTIE er tegen was. hoewel de drie grote politieke partijen zich alle voor toe vasteland en Engelands traditionele politiek van lage prijzen, een kleine treding hebben uitgesproken -en- neer de prUs niet te hoog is. Welke I chaiuseerde eigen landbouw en mas- prüs aanvaardbaar is. zal tUdens de lnH™f ™111goedfhc"p L. Mii De landbouwkwestie is thans wellicht de onderhandelingen moeten blu- moeUUker op te lossen, nu de Zes hun ken hoewel men het de vraag acht hebben geconsolideerd. En. of dew ooit precies za kunnen wor- had hierbu een vm. den berekeni Het besluit om lid te 3 de Mdat worden, zal daarom ook voor Enge- A de M land in zekere zin een sprong in het blematlek zou kunne%„orden gehou- duister blijven, met de te verwach- den ten verhoging van de levensstan daard als de belangrijkste aantrek kingskracht. De moeilijkheid voor premier Heath is niet alleen de door gruwel verhalen over hoge voedselprijzen afgeschrikte openbare mening mee te krijgen, maar ook een overtuigde meerderheid in het Lagerhuis te be- gen zun dat het misbruik van an- i '»nd uitgeweken. 154 ontslagen en dere stimulerende middelen is toe- 134 gepensioneerd. Van de 140.000 genomen. studenten hadden er 1 036 het land verlaten, 66 waren van de universiteit zetten, aldus de Tsjechische minister kan niet van Onderwijs. Een Italiaanse journalist, Giancar- lo Zanfrognini, heeft naar zijn zeg gen maandagmiddag enkele woorden kunnen wisselen met de voormalige Tsjechoslo waakse partijleider Alex ander Doebtsek. Dat gebeurde aan de voordeur van de villa in Misikowa Ulitza, waar het vorige week uit de partij gestoten „idool van de Praag se lente" thans verblijft. Zanfrognini is speciaal verslagge- ADVERTENT1E Minder star De Britten troosten zich echter j thans met de gedachte dat de EEG tegenwoordig minder star en doctri nair is dan vroeger en ook inwendig van een grotere soepelheid getuigt. I Engeland beseft ook dat het in het halen wegens de mogelijkheid, dat eigen belang van de EEG is om het j de anti's uit alle partijen een j Engeland niet al te moeilijk te ma- gemeenschappelyk front zullen vor- ken, omdat de hele gemeenschap men met de conservatieve politicus.hiervan uiteindelijk de last zou Enoch Powell en de vroegere Britse j krijgen te dragen. oud-minister van Handel, de ortho- Maar zoals uit de eigen historie dox-socialistlsche Douglas Jay. als van de zes is gebleken die ty- gangmakers. dens de onderhandelingen zelf nog (i t een appeltje hebben te schillen zal concurrentie het hard tegen hard gaan zodra vi- Hoewel de belangrijkste Brit- tale economische belangen op het spel se ecoonomische bydrage tot de staan- EEG uit Engelands grote technische 1 Wanneer alles echter goed gaat, kennis, speciaal wat betreft het on- kan worden verwacht dat Engeland derzoek zal bestaan, heerst er in Brit- in 1978 volledig geïntegreerd lid van se industriële kringen, die voorstan- de EEG zal zün. ders van aansluiting plachten te De vurige voorstanders van aan zijn, thans twijfel of de theoretische sluiting beseffen dat de geschiede- voordelen van een vergrote markt in j nis zelden een tweede kans biedt en voordelen van een vergrote markt in j dat een derde binnen afzienbare tyd de praktijk zullen werken en of zy I zo goed als zeker is uitgesloten. Van- de kosten zullen lonen. Men denkt, daar dat zij zich door de huidige vooral aan de kleinere firma's die het tegen de grote technologisch, ontwikkelde bedrijven zullen moe ten afleggen. De Britse auto-ihdustrie. die de grootste exporteur van Engeland is, kwam dezer dagen tot de conclusie dat zij nog enkele jaren bescherming nodig heeft alvorens in staat te zijn de concurrentie van de EEG op te vangen. Een pluspunt voor Engeland is, dat de nieuwe premier Edward Heath een oude bekende is, die als Britse onderhandelaar zyn sporen heeft staat van de openbare mening, welke overigens erg wankel is, niet laten afschrikken. Maar het betekent ook dat Enge land misschien nog harder dan an ders zal moeten vechten om zowel het parlement als het publiek te kunnen vermurwen. Nucleair De suggestie, dat de conservatieve regering Frankrijk zou willen paaien door samengaan van de Franse en Britse nucleaire defensiemachten, schijnt niet in overeenstemming met Alle bezige, bedrijvige mensen, hij ie erl Uw eigen overtuigende deodorantl Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met Ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije deodorant. OOL-DOOT deodorant sportif Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar In spray, roller en stick. ,Ik heb pas nog met Smrkowski gesproken. Hij scheen me optimis tisch toe ten aanzien van de toe komst". „Dat is dan terecht. Ook ik ben optimistisch". „Voor wat uw land betreft, of voor uzelf?" „Voor beide" Volgens de journalist had Smrkow ski hem gezegd geen proces tegen zichzelf of andere leidende her vormers uit 1968 te verwachten. „Zij weten dat wy teveel zouden zeggen, en zullen liever minder belangrijke personen nemen", aldus de vroegere parlementsvoorzitter. Hij verklaarde dat men er nu op uit is het Tsjecho- si owaakse volk in een soort „kudde" te veranderen. „Maar daar zal twin tig jaar voor nodig zyn. en twintig Jaar zullen ze niet de tyd hebben. Zelfs geen tien jaar. dat kan ik u ver zekeren. De Sowjet-Unie zelf zal haar politiek jegens Tsjecho-Slowakije moeten veranderen. De leiders van ons land zouden de Russische leiders om tweezijdig overleg over een nieu we formule moeten verzoeken, anders dan die welke ons land ln een kolonie zal veranderen. Maar zij moeten snel zijn, willen zij een catastrofe voorko men", zo zou Smrkowski hebben ge zegd. Gesubsidieerde I .M .O-Middenstands - avondschool Leiden Lesgeld f 80.- 'f 20.- voor niet-subsidiale kosten inbegrepen). Aanmelding schooljaar 1970''71 vóór 1 juli a.s. bij Herengracht 4 Leiden tel. 01710—30660. President Nasser van Egypte is in Moskou aangekomen voor besprekingen met de Sowjetrus- sische leiders. Op de foto: Nasser bij zijn aankomst op het vliegveld van Moskou.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6