V.S. WEG UIT CAM B O D J A !"e Ultimatum van Moskou inzake Midden-Oosten Moeizaam begin van lustrumcongres gewonden Communistische bevoorrading sterk aangetast NZHin de rode cijfers NA HET FEEST... Roolvink: minimumloon welvaartsvast z)uc/ Jueutvt* VOG STEEDS IN SPANJE Aanhoudend koel De helft Honing Hoessein buigt voor Palestijnen LEIDENAAR ROBBOOGERT Het gigantische Holland Popfestival '70 is voorbij. Op de grote open plek in het Kralingse Bos lagen van ochtend nog wat feestgan gers te slapenVoorts liepen er enkelein bizarre kledij gehulde, figuren rond. De wijde vlakte is verder overdekt met enorme hoeveelheden plastic, waar mee de popfans zich zater dag en zondag tegen de re genbuien hebben trachten te wapenen. Wat verder moet worden opgeruimd dat zijn bergen lege cola-blikjes en de brei- achtige massa's etensresten. Niettemin hebben de geïm proviseerde hygiënische voorzieningen de toets van elke gematigde kritiek kun nen doorstaan. Het Rotterdamse popfeest heeft in tegenstelling tot het eveneens in 't afgelopen gehouden popfestival in het Engelse Bath, dat door ruim 150.000 jongeren werd bijgeivoond, „slechts" 80.000 liefhebbers getrokken. (Zie verder pag. 5). ADVERTENTIE ■VVVPVWMBPPI Voor ^klassiek m m r ji J of modische Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 199 DEN HAAG <GPD> Minister 1 Roolvink (Sociale Zaken) zal in een deze week by de Tweede Kamer in te dienen wetsontwerp voorstellen het minimumloon met ingang van 1 Juli volledig welvaartsvast te maken. Daardoor zou het minimumloon met ingang van die datum op f 157,60 ko men Het minimumloon volgt thans nog de gemiddelde styging van lonen en pryzen. Via deze aanpassing komt het minimumloon per 1 juli op f 153. De SER heeft zich vorige week een stemmig uitgesproken voor een aan- I passing van het minimumloon aan de gemiddelde loonstyging. Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 29 JUNI 1970 N°- 33,30 LEIDSCH ÉËt DAGBLAD DirecteurE. A t var, Dutuoed. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n smem d'A^°2^0' Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst Telefoon Directie en AcLainistratie: 2o041; Redactie. 21507 f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Botsing tussen twee personenauto's (Van onze reisredacteur H. Kolb) LEIDERDORP Een dode de 20-jarige B. van der Quast uit Waddinxveen en elf gewonden waren er te betreuren by een bot sing tussen twee personenauto's, die gisteravond rond twaalf uur ge schiedde op het kruispunt Enge- lendaal -Persant Snoepweg in Lei derdorp De gewonden werden met vier am bulancewagens naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden over gebracht. Slechte een inzittende behoefde geen uitgebreide medische hulp; de tien anderen waren min of meer ernstig gewond. Tot nu toe verkeert de Leiderdorpse rijkspolitie nog in onzekerheid hoe dit ernstige ongeluk zich heeft voorgedaan. De inzittenden van de auto's konden nog niet worden ge hoord en ook waren er geen getui gen. Gezien de beschadigingen aan beide auto's is het niet uitgesloten, dat dit ongeval zich heeft voorge daan tydens een inhaalmanoeuvre. De rayoncommandant in Leiderdorp verzoekt hen, die inlichtingen kun nen verstrekken, dit te doen aan het bureau Acacialaan 20 of tele fonisch 01710-21025. In de ene auto zaten zeven Wad- dinxveners en in de andere vyf in woners van Blerick. In het St. Joseph Ziekenhuis in Gouda is zondag de 29-jarige ma- gazünchef G. van Noordam over leden aan de verwondingen, die hy zaterdagmiddag had opgelopen toen hy —in verband met gepar keerde auto's links over da Noordkade in zyn woonplaats Waddinxveen rijdend frontaal met een tegenligger in botsing was ge komen. Bijna half miljoen verlies HAARLEM (ANP) De Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschap pij NV heeft over 1969 een verlies geleden van f 436.000 tegen een winst over 1968 van f 598 000. Een beter inzicht in de ontwikkeling wordt ver kregen, Indien de resultaten voor be rekening van de vennootschapsbelas ting worden vergeleken: dan staat tegenover een winst van f 922.000 in 1968 een verlies van f 744.000 in 1969, hetgeen een verslechtering betekent van f 1.7 min, aldus het jaarverslag over 1969. Als oorzaken van deze achteruit gang noemt de directie de styging van de exploitatiekosten, de vermin derde vraag naar de geboden dien sten en de in 1969 ingevoerde tariefs verhoging, De styging van de exploi tatiekosten werd vrijwel geheel ver oorzaakt door de styging van de loonkosten. Deze bedroeg gemiddeld per man 12,9 pet. De loonstyging ging uit boven het landeiyk gemiddelde, als gevolg van gemaakte afspraken om trent het inhalen van een ten op zichte van de gemeenteiyke vervoer bedrijven bestaande beloningsachter stand. De vraag naar de diensten vermin derde door de daling van het aan tal inwoners van het vervoersgebied, de motorisering van de bevolking, de kwaliteit van de diensten en de hoogte van het tarief. Naar de mening van de directie van de NZH zal het dringend nood zakelijk zyn, dat in de toekomst een overheidsbydrage een redeiyk rende ment zal bieden op het geïnvesteerde vermogen. Uit het Leidsch Dagblad van 29 Juni 1870: Als een bewijs dat het af- geloopen dienstjaar voordee- lig is geweest voor de ex ploitatie-maatschappij der Staatsspoorwegen, deelt men mede dat op 1 Juli het aandeel in de overwinst on der de hoofd- en verdere ambtenaren zal worden ver deeld. AdvertentieVerloren een Muntbiljet van f 10. De eerlijke vinder wordt ver zocht het te bezorgen aan het Bureau Leidsch Dag blad. LEIDEN Rob Boogert (22). ie Leidenaar, die enkele weken geleden in Spanje werd vrijgela ten na vijf maanden gevangen te hebben gezeten op verdenking van het smokkelen van verdo vende middelen, is nog steeds in Spanje. Het is allemaal nog niet in orde, Rob Boogert schrijft vandaag op de stadspagina over lijn onzekere situatie in het land. vaar hij tijdens zijn vakantie in noeilijkheden raakte omdat hij net de auto van een Amerikaan, waarin verdovende middelen ileken te zitten, werd aange- i ouden. De Bilt verwacht van heden tot Ünsdagavond: wisselend bewolkt met akele buien. Matige tot krachtige loordwestelyke wind. Weinig ver an- lering in temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 urn:) 30 JUNI on op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. laan op: 1.19 uur; onder: 18.50 uur. loogwater te Katwijk te 0.16 en J2.53 Ur; laagwater te 8.20 en 21.00 uur. Kt nummer bestaat uit 20 pagina's SAIGON, PHOEOC, BINH (GPD) De laatste Ame rikaanse troepen zouden vandaag voor 18.00 uur (Sai- gon-tijd) uit Cambodja worden teruggetrokken. Nog ze ventienhonderd man (zeventien infanteriecompagnieën en drie verkenningsgroepen) banen zich te voet een weg door de dichte jungle naar de grens ten noorden van de Zuid- vietnamese hoofdstad. Deze laatste schoonmaak-operatie besluit een actie, die bevelhebbers beschrijven als een groot militair succes, maar waarvan het uiteindelijke effect on danks de overweldigende hoeveelheden, munitie, wapens en rijst die werden buitgemaakt, nog niet precies valt af te meten. Officieren van de eerste cavalerie divisie, voornameiyk opererend ten noorden van het zogenaamde „Vis haak-gebied", schatten dat zij onge veer de helft van de communistische voorreden in het gebied hebben ont dekt. „Wy hebben meer raketten gra naten en patronen gevonden dan de Noordvietnamezen in een heel jaar tegen ons afschieten". Met de schat ting van vyftig procent in gedachten wil dat ook zeggen, dat een dergelyke hoeveelheid nqg is achtergeble ven. Toch is er wel enige reden voor de Amerikaanse voldoening: de acties immers hebben het zeer zorg vuldig opgebouwde bevoorradiingssy- Iteera van de communistische strijd krachten verregaand aangetast. Van meer belang nog misschien dan alle raketten en granaten, zyn daarom de 300 vrachtwagens, die in het gebied van de eerste cavaleriedivisie werden op de Amerikaanse stafkaarten schil derachtige namen hebben gekregen als Piccadilly East, Rock Island East en Shakey's Hill. Nixons voorspelling, dat ook het commando te velde van het Noord- vietnamese leger zou worden gevon den is overigens niet uitgekomen. Een officier: „We hebben een convooi vernietigd, waarin o.m. een radio-in stallatie en een stuk zwaar luchtdoel geschut wei-den meegevoerd. Dat is nogal uitzonderlyk en betekent vol gens my dat het voor de bevelvoe ring van groot belang moet zyn ge weest". Van Amerikaanse zyde wordt ge meld, dat er by de Amerikaans-Zuid- vietnamese operaties in Cambodja, die op 29 april begonnen, 339 Ameri kanen en 799 Zuidvietnamezen ge sneuveld zyn. De tegenstander had 11285 man aan doden verloren. Ruim 2000 tegenstanders waren gevangen genomen. vernietigd en de 3600 rywielen waar op de Amerikanen de hand konden leggen. Want deze vervoermiddelen vormden de ruggegraat van het transportsysteem, dat toch al moest worden gereorganiseerd nadat Siha- noek in Cambodja van de troon was gestoten en de haven Sihanoekville noch de rivier de Mekong langer voor de communistische bevoorra ding konden worden gebruikt, „wy hebben fietsen gevonden waamee in totaal 22 transport bataljons konden rorden uitgerust", aldus een zegs man. En die kwamen dan o.m. uit de zeer grote bunkercomplexen, die nu Prof. dr. Posthumus Meyjes (Foto LD/Holvast LEIDEN In een enigszins rumoe rige en opstandige sfeer werd in de Pieterskerk vanochten het lustrumcongres van de Leidse uni versiteit onder de titel .Weten schap en Welzyn" geopend: een sfeer waarvoor de entourage van het „environment" een bij zonder passend decor vormde. De onrust vloeide voornameiyk voort uit een actie van enkele or ganisaties van studenten en ande re signatuur, die by monde van de heer E. R. Paerl kritiek uitoefen den op enkele facetten van het congres als geheel en die het stre ven naar een onafhankelyk Suri name al6 centraal thema wilden stellen. Met name werd geprotes teerd tegen aanvaarden door de organisatoren van een subsi die van de Shell, die als de grote uitbuiter van Surina me beschouwd kan worden. Het congres zou zich daarmee degrade ren tot reclamezuil van de nieu we koloniale uitbuiters Het con gres laat zich op onduldbare wy- ze manipuleren. Kritiek was er ook op de discriminatie, die tegen over Surinaamse studenten in Lei den wordt toegepast. De verklaring van de protesterende organisaties lokte enige wanorde- ïyke discussie dit, die het prof. V. Arkel aanvankeiyk onmogelijk maakte, zyn Inleiding tot het oon- gresthema fee houden- Pas nadat uit de zaal gesteld was. dat het congres zich niet wenste te laten maniupu- leren door het grootkapitaal maar evenmin door een groepje jongens dat nog gelegenheid genoeg zal krygen een mening naar voren te brengen, werd de orde hersteld. Voordien had prof. dr. G ,H. M. Pos thumus Meyjes het congres met een kort woord geopend. Hy stelde daarin dat de totaal gewyzigde sfeer van de Pieterskerk min of meer kenmerkend is voor het karakter van het congres: een ontwyding en een beeld van chaos, maar mat het hart als centrum: zowel belof te als waarschuwing. De belofte van een mogelykheid tot veiligstel len van het leven en de waarschu wing, het hart voor ogen te houden om te voorkomen, dat de wereld levenloos wordt. Het totale beeld van de wereld is er een van een sa menleving. die de mens uit de hand is gelopen. Deze kerk is haar oriëntatie kwyt zoals de wereld dat is. Het is de taak mede van dit congres, die oriëntatie te hervin den in een verbondenheid tussen traditie en vernieuwing in de geest van het oorspronkelyke begrip „lustrum", reiniging en zoenoffer met de intentie, om verstarring te doorbreken en het leven te ver nieuwen. Prof. dr. D. van Arkel sfeelde, toen hy eenmaal aan het woord was gekomen, dat de situatie vaa van daag vraagt om een wetenschap- pelyk onderzoek naar de positie en taak van de wetenschap in een mondiale welzynsmaatschappy. De studenten hebben volkomen geiyk wanneer zy eisen, dat de mogely- ke consequenties van wetenschap peiyk onderzoek mede bepa lend zyn voor de toelaatbaarheid ervan, zodat de studie van deze consequenties een invloedrijke factor moet zyn in uitstippelen van het wetenschapsbeleid. Het congres beoogt niet oplossingen te geven voor bestaande problemen, maar positie te bepalen en de pro blematiek te leren. Het congres ste als het ware vragen van de toe komst aan het heden en verleden. ADVERTENTIE UW SCHOENEN STUK? geen bezwaar Terwyi u winkelt maken wy ze klaar. NYLON HAKJES, v.a. f 1.95 p.p. TEXILON HAKKEN 8 x sterker dan nylon 2.95 p.p. ZOLEN EN HAKKEN reeds v.a. 6,50 p.p. Ook klaar terwyl u wacht. KRAMERS KOREVAARSTRAAT 17A. LEIDEN schoenrep. sinds 1929 Geopend maandag 13.30 tot 18 uur, Overige dagen 8.30 tot 18 uur. Zaterdag 9 tot 17.30 uur. schrijfster bevat het Russische docu ment niet slechts een dreigement maar ook nauwkeurig omschreven voorstellen. De Jordaanse ex-minister van Bui tenlandse zaken Rifai heeft zater dag een kabinet van zeventien mi nisters gevormd, dat zich als voor naamste taak heeft gesteld tot een vreedzaam samenleven met de Pa- lestynse guerrillastryders te komen. In het nieuwe kabinet zyn acht Palestijnen of aanhangers van hen opgenomen. Rifai zelf staat ook be kend als een aanhanger van de Pa- lestynse zaak. De regering Rifai komt in de plaats van de regering Talhoeni die twee maanden en acht daeen aan het bewind is geweest. Rifai wordt beschouwd als iemand die beter in staat is het wankele ak koord tussen de Jordaanse Koning Hoessein en de Palestynen te hand haven dan Talhoeni. In een broef aan de nieuwe pre mier Rifai heeft Koning Heosseir verklaard, dat de regering al haar in spanning erop moet richten het land snel voor te breiden op de „bevrij- dingsslag". Volgens Hoessein zou Jor danië. dat tot dusver wapens van het Westen heeft betrokken, bereid zijn voor de komende stryd wapens van communistische landen aan te ne men. Palestynse commando's hebben zondag uit Libanon en Jordanië ver scheidene malen aanvallen met zwa re raketten op de plaats Beitshean en Israëlische nederzettingen in het noordelyke gedeelte van het dal van de Jordaan en in boven-Galilea ge daan. Volgens een Palestynse woordvoerder hebben de Israëliërs daarby zware verliezen geleden. De Israëlische luchtmacht antwoordde met luchtaanvallen op bases in bei de lande. Ook Egyptische kanaalstel lingen werden aangevallen. PARIJS AMMAN, BEIROET (AFP, AP, Reuter) De Sowjet- Unie eist een regeling door on derhandelingen van het Israë- lisch-Arabisch conflict binnen de komende drie maanden. In dien de Verenigde Staten er niet in slagen Israël ertoe te brengen toe te stemmen in onderhande lingen. denkt Moskou erover Tel Aviv daartoe met alle middelen, geweld inbegrepen, te dwingen. Dit dreigement zou de inhoud zijn van een document, dat de ambassadeur van de Sowj et-Unie in Washington, Dobrinin, vorige week aan president Nixon zou hebben doen toekomen. Het stuk zou het antwoord van Moskou op de Amerikaanse vredesvoorstel len zijn. Deze onthulling is dit weekeinde gedaan door het Franse blad „Nou- vel Observateur" in een artikel van Josette Alia onder de kop „Het Rus sische ultimatm". Volgens de

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1