„Wel zwakke plekken, geen nood situatie bij leger Fiat 850 Lady car 1970 Premier De Jong over kracht aan defensie Nationale groetda Afscheid van pater-directeur FAMILIEBEDRIJF KAN VAAK DE BEKWAAMSTE MENSEN NIET KRIJGEN Soeharto en Tito bezoeken Nederland Studenten absent bij keuze structuur Minimum Geen ontvangst door Paus JEUCDHOTEL IN UTRECHT Voor Peru ruim Drama van Spandon Reactie N.V.V. Sartre gisteren aangehouden f. 1.5 miljoen PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAr, ZATERDAG 27 JUNI 1970 DEN HAAG (GPD) De minister-president heeft thans geantwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid Goedhart (groep-Goedhart) naar aanleiding van de rede van prof. dr. L. de Jong over de Nederlandse defensie. In zijn antwoord zegt de minister-president, dat ook naar het oordeel van de regering de geoefendheid van het legerkorps nog niet op het gewenste peil is. Dit betreft dus niet, aldus de premier, de individuele geoefendheid, maar de vaardigheid van het optreden in grotere verbanden. De directe oorzaak hiervan is het gebrek aan voldoende grote oefen terreinen De premier herinnert in dit verband eraan, dat de rege ring zoals bekend naar een oplossing zoekt. Van de zes parate brigades is er inderdaad één in de voorste lijn van het operatiegebied van het eerste legerkorps aanwezig, maar de pre mier wijst erop, dat de legering van de troepen in vredestijd niet de enige maatstaf is voor de paraatheid in geval van oorlogsdreiging Afgezien van het geval van een plotselinge, massale overval is de stelling, dat de overige vijf brigades met geen moge lijkheid tijdig ter plaatse kunnen zijn, onjuist. Niettemin wordt de huidige dislocatie niet bevredigend geacht, aldus premier De Jong. Naar de mening van de minister president blijkt uit de betreffende passage uit de rede van prof. dr. L. de Jong, dat deze niet zozeer duidt op de bestaande toestand als wel op een situatie die zou kunnen ontstaan Dezelfde bezorgdheid klonk reeds eerder door in hetgeen de minister van Defensie in zijn memorie van toeliohtlng op de defensiebegroting 1970 over de ontwikkeling van het defensiebudget heeft opgemerkt. Wat de beschikbare financiële mid delen betreft tekent de minister-pre sident aan, dat de ontwikkeling van de exploitatiekosten zorgen baart. Vooral in verband hiermede behoeft de defensie-inspanning in de toe komst bijzondere aandacht. De minister-president deelt verder mee. dat zowel over de troepenlege ring als over de opslag van meer oorlogsvoorraden in de bondsrepu bliek momenteel weer overleg wordt gevoerd. Ook wijst hij erop. dat in het afgelopen jaar juist voor het snelle transport per rail voor tanks zgn. flatcars zijn besteld, waardoor de reactiesnelheid van het legerkorps j zal verbeteren. 9? Wat prof. De Jong heeft gezegd over de gemeenschappelijke NAVO- verdediging kan de regering in hoofdzaak onderschrijven, aldus de premier. Hij wijst erop. dat in het overleg met de Staten-Generaal zij meer dan eens erop heeft gewezen, dat de collectieve inspanning voor het bondgenoodschappelijke verdedi- gingssbelsel zodanig is dat vooral wat onze conventionele bewapening betreft moet worden gesproken van een nog net aanvaardbaar mini mum. Ook de regering deelt de be zorgdheid over de luchthartigheid waarmee, niet alleen in ons land. door bepaalde groeperingen wordt ge dacht en gesproken over de noodzaak van de handhaving van een adekwate verdediging. In dit opzicht acht zij de gemaakte vergelijking met de ja ren dertig in hoge mate leerzaam. De premier vervolgt echter: „Het beeld, dat door prof. dr. De Jong van ons leger is gegeven, doet echter tekort aan de positieve resultaten van de inspanning, die Nederland zich als lid van de NAVO tot dusverre heeft getroost". UTRECHT (ANP» De vereni ging van dienstplichtige militairen j heeft woensdag 1 Juli uitgeroepen tot nationale groetdag. De dienstplich- tige militairen zijn opgeroepen die i dag niet alleen hun meerderen te groeten, maar ook andere mensen die ze tegenkomen: hun kameraden, de postbode, de melkboer, de tram- conducteur e.d. De nationale groetdag wordt ge houden op de dag, dat het Hoog Militair Gerechtshof uitspraak zal I doen in de zaak tegen een soldaat 1 tegen wie 16 maanden is geëist om- j dat hij niet meer wilde groeten. De WDM heeft met verontwaardiging j van deze eis kennis genomen en wil door middel van de „nationale groet- I dag" protesteren tegen de groetplicht. De uitrusting waarover de Kon. Landmacht thans beschikt, is over het algemeen van zeer goede kwali teit. Dit neemt volgens de minister president niet weg. dat in de bewa pening van het leger periodiek zwak ke plekken voorkomen, zoals op het ogenblik het ontbreken van moderne anti-tankwapens en mobiel luchtaf weergeschut. Het treffen van maat regelen om in deze lacunes te voor zien, is niet alleen een zaak die af hangt van de voor dergelijke aan schaffingen benodigde gelden, doch is ook afhankelijk van het tijdstip waarop de gewenste wapensystemen verkrijgbaar zijn, hetgeen voor de beide genoemde systemen momenteel niet het geval is. ROME _aAP» Paus Paulus heeft geweigerd duizend conservatieve r.- katholieken, die hier gekomen zijn om te protesteren tegen de vernieu wingen in de kerk, in audiëntie te I ontvangen. Zij hadden de Paus een petitie met 100.000 handtekeningen willen j overhandigen om de Latijnse mis in ere te herstellen. De bedevaartgangers, die uit Euro pa en Amerika zijn gekomen en on der wie zich tientallen priesters be vinden, hebben nu van hun kant be sloten niet naar een pauselijke plech tigheid op het St. Pietersplein te gaan. maar zich in de kerk op an derhalve km afstand te verzamelen voor gebed. Alle deelnemers aan de „Mars naar Rome" willen de nacht van zondag op maandag biddend op het St. Pie tersplein doorbrengen. NOORDWIJK De Fiat 850 is door de Nederlandse vrouwen tijdens de Noordwijkse auto sportweek gekozen tot Ladycar 1970. Het ideale boodschappen - wagentje" voor de vrouw. Dit werd gistermiddag in Huis ter Duin bekendgemaakt in aanwezigheid van burgemeester Bonneke, hoofdinspecteur Bas ten, die zijn zilveren politiejubi- leum vierde, de heer Hugenholtz en vele andere mensen uit de autosportwereld. Ook enkele da mes, die de auto hadden getest, waren aanwezig. Testvrouwe van de winnende Fiat mevr. Maebel 't Hoofd uit Waddinx- veen overhandigde de importeur de heer Lang de fraaie EVAC- oorkonde Maebel 't Hoofd is thans de enige vrouw in Neder land, die een reis- en rallylicen tie heeft en weet dus wel iets van auto's af. De Fiat 850 heeft vanaf het begin van de wedstrijd een goe de kans op de titel gemaakt. Bij De enige Nederlandse vrou welijke coureur Liane Engel man uit Haarlem naast de Fiat 850, die tot Ladycar 1970 werd uitgeroepen. en heeft de kop niet meer afge staan. Burgemeester Bonneke feliciteerde de heer Lang met de overwinning van de Fiat en de heer Haak van de Noordwijkse evenementencommissie bood een zilveren bomschuit aan. de eerste selectie voerde dit Ita liaanse wagentje al de lijst aan ten Leiden afkomstige kring van avondscholieren De waardering en de dank van het stichtingsbestuur kwamen gis termiddag tot uitdrukking. Ook an deren. met wie pater Gilden contact heeft gehad, gaven acte de prësence. Op de foto 'LD. Holvast» een beeld van de receptie. LEIDEN Velen hebben gister middag gebruik gemaakt van de ge legenheid om op een receptie In den Vergulden Turk afscheid te nemen van pater drs. Pieter Gilden als di- retceur van de r.kf handelsavond- sohool Sint Pieter. Na veertien jaar legt hij dit werk neer, omdat het hem bij het ouder worden weieens te veel wordt zoveel avonden in touw te zijn. Hij krijgt geen nieuwe kerkelijke functie, maar I blijft provinciaal-econoom van de Kruisheren en in Voorschoten wonen. By de diploma-uitrei king aan de vooravond van de afscheidsreceptie hebben de leerlingen de directeur- leraar in het zonnetje gezet en daar bij bleek welke waardering er voor hem bestaat in deze vooral van bui- UTRECHT (ANP) Jongere toe risten. die wat krap bij kas zijn. kun nen van vandaag af terecht in het jeugdhotel in Utrecht. Deze stad is hiermee na Amsterdam de tweede stad in ons land. die een dergelijk hotel biedt De Stichting Jeugdhotel waar men voor een rijksdaalder kan overnachten, beschikt over maximaal 100 matrassen, (geen bedden», ver- deeld over zes slaapzalen. Tevens zijn j er douches en wasbakken. In een ge- meenschappelijke ontmoetingsruimte met bar kunnen de gasten ook goed- koop eten Voor het ontbijt en de lunch zorgt de driekoppige vaste staf van het hotel, de warme maaltijden worden betrokken uit de gemeentely- I ke keuken. Bijzonder is de aanwezig heid van een EHBO-kamer, waar de vaak maandenlang rondtrekkende jongeren op een dagelijks spreekuur gratis een arts kunnen raadplegen. Vice-voorzitter Ton Vermeulen van de stichting had niets dan lof voor de gemeente Utrecht, die voor de proefperiode een exploitatiesubsi die van f 16.000 heeft toegezegd en er mede toe bijdroeg dat het hele project in nog geen twee maanden rond was. In principe kunnen jonge ren vanaf 16 jaar in het jeugdhotel terecht. TILBURG (ANP) De wollenstof- fenfabriek NV André van Spaen- donck en Zonen in Tilburg zal midden september zijn geliqui- I deerd. De 600 werknemers zullen geleidelijk afvloeien. Men gelooft, dat de meeste werknemers van Spandon snel elders werk zullen vinden. Er is een gunstige af vloeiingsregeling getroffen. Daar mee is een bedrag van 2,7 miljoen gulden gemoeid. De familieleden-aandeelhouders heb ben hun aandelen gedeponeerd in een trusteefonds by de Kasassocia- tie te Amsterdam. De vakbonden zullen dit fonds beheren. De aan delen gaan terug naar de eigena ren als de afvloeiingsregeling ge heel is uitgevoerd. De heer Ch. van Spaendonck, direc teur van Spandonk heeft gistermid dag, uiterst bewogen, verteld waar om het met Spandon is misgelo pen. Hij onthulde zelf steeds sterk gekant te zijn geweest tegen de familiebedrijfsvom en altijd naar samenwerking te hebben gestreefd „Het grote nadeel van het familie bedrijf is, dat het niet de be kwaamste mensen kan krijgen". Spandon heeft gewerkt met een aan delenkapitaal van f450.000.Er zijn nooit hoge dividenden uitge keerd. Zoveel mogelijk is de winst in het bedrijf gehouden. Er is ge dacht aan herkapitalisatie. Voor de kleinere en middelgrote familiebe drijven is dit in ons land bijna on- rloen.ijk Ze moeten dan 25 pro cent belasting betalen. Dat kun nen de meeste kleine en middel grote bedrijven zich niet veroor loven". Spandon heeft in tien jaar 15 nul- joen gulden geïnvesteerd. De di rect opeisbare schuld is 1,2 mil joen gulden. De inzinking is geko men toen de buitenlandse concur rentie te zwaar werd voor Span don, een bedrijf dat intern te sterk was gegroeid, en dat dure kwaliteitsprodukten maakt. „Bo vendien werd er te weinig per hoofd geproduceerd. Er was een gebrek aan arbeidsdiscipline. Soms werden in de fabriek honderden stukken wollen stof bedorven". De klap kwam toen een plan tot kos tenbesparing niet werd uitgevoerd en eind vorig jaar directievoorzit ter F. F. van Rhijn plotseling de prijzen met 18 procent verhoogde Dit. gevoegd bij de revaluatie van de mark West-Duitsland was DEN HAAG 'ANP» De presi dent van Joego-Slavië, maarschalk Tito zal waarschijnlijk omstreeks half oktober een bezoek aan Neder land brengen, aldus hebben minis ter Luns en zijn Joegoslavische ambt genoot Tepavac. op een perscon ferentie in Den Haag meegedeeld Ook president Soeharto van Indo nesië zal een staatsbezoek aan Ne derland brengen. Minister-president De Jong deelde gisteravond, na afloop van de weke lijkse kabinetszitting, mee dat het er naar uit ziet dat het Indonesi sche staatshoofd na de vakanties dit jaar zal komen. President Soeharto was al eerder door de Nederlandse regering uitge nodigd. maar zijn in 1968 geplande reis moest worden afgelast. een van Spandons grootste afne mers bracht het einde. De heer Ch. van Spaendonck gaf toe, diat er in de directie al enige jaren grote onenigheid heerst. Hij erkende, dat de kritiek zich steeds tegen hem keerde en dat hem in november vorig jaar eigenlijk de toegang tot het bedrijf was ont zegd door de commissaris. Met na druk ontkende hij dat mr. J. Ja cobs van de Artex-groep serieus heeft geprobeerd het bedrijf over te nemen. Mi*. Jacobs heeft geen enkel bod gedaan. Hij heeft ver moedelijk begrepen, dat hij een belofte om de werkgelegenheid voor de 600 Spandon-werknemers te redden, niet gestand kon doen. De heer Van Spaendonck liet blijken, dat de Amrobank herhaaldelijk heeft geëist, dat bij een samenwer king tussen Spandon en de Til- burgse textielfabrieken Van Doo ien en Dams de diretceur van laatsgenoemd bedrijf, dhr. Van Kampen, als manager zou optre den. Doch de heer Van Kampen eiste, dat Spandon zelf eerst orde in huis zou scheppen. De Amro bank wilde dat echter niet. Tragisch deed zijn verklaring aan, dat hij door familieomstandighe den in het bedrijf van zijn vader, Spandon. was terechtgekomen, toen hij 23 jaar was. „Ik had arts willen worden. Ik ben daarvoor, nu ik 58 jaar ben. nog steeds geïnte resseerd. De medische wereld pakt mij". De kwestie rondom de Tilburgse wol- lenstoffenfabriek Spandon is een gevolg van funeste machtsverhou dingen. oordeelt het NVV in zün officieel orgaan „de vakbeweging". Opnieuw is volgens deze vakcentra le op trieste wijze bewezen, dat be zit in deze maatschappij een macht geeft, die tot onmaatschappijlke en funeste gevolgen leidt. Het dreigen de ontslag voor de personeelsleden van Spandon ziet het NVV groten deels als een gevolg van de eigen zinnigheid en onbekwaamheid van de heer Charles van Spaendonck, een der grootste aandeelhouders van deze familie-onderneming. Dwars tegen de adviezen van experts als prof. Goldschmid en prof. Diep- huis. dwars ook tegen de overtui ging van zijn commissarissen in, heeft hij, gesteund door een meer derheid van familieleden, alle mo gelijkheden het huidige bedrijf een gezonde basis te geven, getorpe deerd. Zyn eigen Vooraanstaande positie in de onderneming was hem belangrijker dan economische mo tieven en het wel en wee van tallo ze gezinnen. „Dat is dan een ondernemersbeleid in de tweede helft van de 20ste eeuw. Het levensgeluk van de tallo zen. die jaren hun krachten aan Spandonk gaven, speelt daarin blijkbaar geen rol. Evenmin als de door experts nota bene op ver zoek uitgebrachte adviezen" al dus het NVV. De drie nieuwe eredoctoren van de Leidse universiteit, die gisteren na de rede van de rector magnificus ter gelegenheid van het lustrum de tekenen van hun waardigheid ontvingen. Na de plechtigheid in de Stadsgehoor zaal recipieerden zij in de Hortus Botanicus, waar deze foto (LD/ Holvastgemaakt werd. Van links naar rechts prof. dr. M. Bataillon, dr. W. R. Maxted en Prof. dr. C. de Duve. De rede van de rector prof. dr. J. Goslings markeerde het begin van het wetenschappelijk ge deelte van de lustrumviering, dat volgende week voortgang zal vinden in het lustrumcongres „Wetenschap en Welzijn". AMSTERDAM <GPD> De eco nomische faculteit van de Universi teit van Amsterdam is niet voor een bestuurscollege waarby elke man. ongeacht de geleding waarin hij thuishoort, één stem heeft. Aan de faculteit is een referen dum gehouden waarbij alle betrok kenen de gelegenheid hadden hun mening uit te spreken. De keus werd gelaten tussen negen structuren. Gekozen is voor een structuur die in geringe mate strijdig is, met het wetsontwerp Veringa. Anders dan in het wetsontwerp is aangegeven zal bij de verkiezingen binnen de facul teit geen opkomstregeling van toe passing zijn. Vier geledingen hebben aan het re- j ferendum deelngenomen91 pet. van de hoogleraren en lectoren, 61 pet van de wetenschappelijke staf, 71 pet. van de technische en administratie ve staf en 33 pet. van de studenten brachten hun stem uit. Hoe gering het percentage 35 voor de studenten ook is, het is hoger dan het gemiddelde deelnemings percentage onder studenten. By een soortgelijk referendum aan de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam, vorig jaar, was de opkomst Slechts 20 pet. Bij een referendum onder ju risten, vorige week in Amsterdam, was de opkomst 25 pet. Voor een structuur waarbij elke man een stem heeft sprak minder dan eenderde van de deelnemende studenten, 31 pet, zich positief uit. By hoogleraren en lectoren was dit percentage nul. I PARIJS (AFP) De Franse schrijver en filosoof Jean-Paul Sar- I tre is gisterochtend in Parijs voor ondervraging aangehouden, toen hij j op straat exemplaren verkocht van I het blad „La cause du peuple", or- gaan van de verboden maoïstische beweging „Proletarisch Links". Tege- j lyk m»et de 65-jarige Sartre nam de politie achttien jongeren mee. die eveneens het blad te koop hadden aangeboden. Allen werden na onder vraging vrijgelaten. Tezelfdertijd on dervroeg de politie de schrijfster Si- mone de Beauvoir en de regisseur Alexandre As truc. Sartre leidt het genoemde blad I sincte twee hoofdredacteuren zyn ver- j oordeeld wegens opruiiing. Hoewel al hertiaaldelijk verkopers van het blad dat niet officieel verboden is I zijn aangehouden, had de politie i Sartré tot dusver ongemoeid gelaten. DEN HAAG (ANP» —Het bedrag op giro 777 voor hulpverlening aan de slachtoffers van de enorme aard bevingsramp in Peru is de f 1,5 mil joen gepasseerd en op weg naar de f 2 rrjiljoen. De negen Nederlandse organisaties, die zich hebben vere nigd in de nationale actie Peru, zijn reeds bezig de binnenkomende gel den zo snel en doelmatig moge lijk te besteden. Andere portefeuille In In dia heeft de 45-jarige Dinesj Singh, die ontslag heeft genomen als minis- j ter van Buitenlandse Zaken, giste ren ewi ander ministère gekregen, dat van Industriële ontwikkeling. Hij heeft de post aanvaard na een be spreking met premier Indira Gandhi. Hij was aanvankelijk een vertrou weling van mevrouw Gandhi, doch hun verhouding verslechterde toen de premier vorig jaar har greep op de Congresparty trachtte te verstevi gen. hetgeen tot een breuk in de partij leidde.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6