Frouwen is duurder dan je denkt Naast psychologisch, ook fysiologisch effect Gezinsbegroting De gevolgen van sigaretten roken Raad kritisch volgen MIDDEN STANDS DIPLOMA M. v. d. Horst D '66 SASSENHEIM: Soft Machine in Den Haag TERDAG 27 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA W Het Rotterdamse Gezinsbegroting* instituut geeft sinds 1953 het boekje Annie en Jan gaan trouwen" uit. een leidraad voor de aanschaf van uitzet en woninginrichting voor aan staande echtparen. Het leven is duur geworden, dat toont deze vergelij kende tabel maar al te duidelijk aan: UTRECHT (GPD) „Ik ben nu twaalf jaar getrouwd", zegt Gijsbert, vader van twee kinderen. „We trouwden inder tijd op de bonnefooi, aten uit twee diepe borden van de Hema, hadden twee paar lakens, zaten gedeeltelijk op de planken. Iedereen verklaarde ons voor gek, maar we waren dolgeluk kig". Mevrouw Van der Zijden (51), huisvrouw en moeder van drie kinderen, vertelt: „Een uitzet had ik niet toen ik trouwde, want het was oorlog. Van een hotel dat over de kop was kon ik negen lakens voor f 65,- kopen, van schoonmama kreeg ik vier handdoeken en vier theedoeken en op distributiebonnen heb ik vier slopen bij elkaar gespaard. Een linnenuitzet was toen al niet meer te krijgen. Daar heb ik van overgehouden dat ik nu stapelgek op mooi linnengoed ben en alles koop wat ik zie op dat gebied". Twee uitzonderingsgevallen in een tijd dat het aanstaande bruidje gewoonlijk pas in de huwelijksboot stapte als ze ge- noeg linnen, borden, bestek en meubels bij elkaar had. Vooral mama zat er meestal behoorlijk achterheen dat haar dochter geld opzij legde voor „de uitzet". Linnen uitzet: plus minus f 200 'o.a. i 2-pers. lakens en 14 slopen». Servies en bestek igeen glaswerk): f 145,—. Keukeninventaris: plus minus f 150,Werkmateriaal: f 180,in clusief stofzuiger van f 160,—. was- materiaal: f 65.— (met handkracht) f 70— (met wringer), f 500— (met wasmachine) Woonkamer f 580,inclusief ka chel a f 78,exclusief verlichting. Linnenuitzet. f 300— tos. 12 2- pers. lakens en 18 slopen Servies en bestek: f 185.—, waarbij een 30-delig glasservies van f 38,75. Keukeninventaris: plus minus f 170,werkmateriaal: f 175,— in clusief stofzuiger van f 145,(stof zuiger is sinds "53 goedkoper gewor den), wasmateriaal: f 100— f 130,—) (met handkracht), f 85.— (met wrin ger). f 500 <met wasmachine). Woonkamer: f 1080,—, inclusief kachel a f 110.excl. verlichting. Slaapkamer f 650,— Slaapkamer f 800. 1969 Linnenuitzet: f 600.— (o.a. 12 1- pers. lakens, het 2-persoonsbed heeft inmiddels plaats gemaakt voor een lits-jumeaux. Servies, bestek en glaswerk: plus minus f 1000.(ontbijt-, eet-, thee- en koffieservies, cassette. 56-delig glasservies). Keukeninventaris: f 240,—. Werk-, was- en strijkmaterialen f 1000. (o.a. een wasmachine van ca. f 600, en een stofzuiger van f 130, Woonkamer: f 5500—, inclusief kachel a f 550.—. inclusief verlichting f 220.—. Slaapkamer f 1300.gang, toilet en douchecel: f 260. ,nke 'irniem- inde Frankrijk verdwijnen ieder jaar duizend vrouwen, maar vol- e politie keert een groot aan- 1 n hen na korte tijd (soms al aantal uren) weer naar*huis meldt, Elle. Meestal zijn amou- verwikkelingen of geestelijke n^en aanleiding tot de (tijde- vlucht. Vaak echter vergeet de leen familie de politie te mel- it de vermiste weer terecht is. dertienduizend „verdwijnin- ler jaar blijven ongeveer vijf- ïderd definitieve over; een ze- q mtal van deze vrouwen ver door moord of zelfmoord, al et officieel vastgesteld. Elle in- t in dit verband naai- de in blanke slavinnen: sensa- geruchten over vrouwen die skamers van onschuldig uit- kledingmagazijnen zouden bedwelmd en vervolgens als slavin" naar Noord-Afrika iporteerd, blijken in Frankrijk ,i leven te hebben. Maar vol- Franse politie bestaat een ike handel in blanke slavin- et (of niet meer), om de sim den dat voor zulke ontvoerin- en enorme organisatie no- 1 zijn. Het gemakkelijker en •vender om «?n pond drugs e grens te smokkelen dan een n| pin-ups. kanttekeningen staan bij een Id^v, met de socioloog Edgar die een boek heeft geschre- er „het gerucht", door hem ge friseerd als „een moderne an laster" die overal kan ont- jjAaar mensen groepsgewijs bij- Het gerucht groeit en ver- voortdurend doordat iedereen ren verlangens en angsten toe- lan het .nieuwtje" dat hem is uist.erd „We zijn allemaal 10 u-end erspreiders èn slacht- van geruchten", zegt Morin en arschuwt dat valse geruchten itscheiding. zelfmoord en soms a oodslag hebben geleid. Er r één wapen om „het gerucht" rijden: het de nek omdraaien ritisch naar het wie, hoe en Ge informeren. Want de bron i'n gerucht blijkt, als men er ip zoek gaat, net als de hori- - eeds verder weg te wijken. ini i's zijn deze zomer pas com- ls er een lange badjas met of mouwen bij is. Bij de gedessi- en badstoffen bikini's een admantel van dezelfde stof, effen exemplaren een jas in terende strepen of madras- iS<il:F cl Tegenwoordig is dat anders. Meis jes gaan op kamers, leren een huis houdinkje opzetten met weinig spul len en krijgen, als er trouwplannen zijn. meestal slechts een etage toe gewezen waar voor een uitgebreide linnenuitzet. overdadige serviezen en 142-delige casettes geen plaats is. Bo vendien is de pret er voor veel meis jes af als ze helemaal ingespannen hun nieuwe nest betrekken Ze geven liever nu nog zoveel mo gelijk geld aan kleren, make-up en uitgaan uit Noor (21, secretaresse, woont nog thuis) is 2 G jaar verloofd. „Ik zet wel een beetje geld apart, maar niet zoveel dat ik moet bezuinigen op kle ding en uitgaan. Ik koop zo nu en dan iets, maar dat is meestal meer leuk dan praktisch. Voor mijn ver jaardag en Sinterklaas heb ik wat lakensets en bestek gekregen en vcor een koopje heb ik een ontbijtservice op de kop getikt. Als we een huis aangeboden krijgen gaan we trou wen, ongeacht het aantal spullen dat we hebben. Ik blijf dan wel werken, zodat we langzamerhand alles bij el kaar krijgen. O nee, ik zou het hele maal niet leuk vinden om alles al te hebben bij m'n trouwen." Anita (20, studente, woont op ka mers» heeft het handiger bekeken: „Bij mijn kamer is een keuken, dus de keukeninrichting heb ik zo lang zamerhand automatisch bij elkaar gekregen. Ik krijg veel van mijn moe der, die heeft toch alles dubbel. Aan het eind van dit jaar gaan we trou wen en dan kopen we een leuke bank en 'n wandmeubel. Mijn vriend heeft een eigen zaak dus die heeft wel een kapitaaltje. Ik zit niet zo met die uitzet." Als haar vriend niet zo ka pitaalkrachtig zou zijn, wat zou ze dan doen? „Dan zou ik v achten met trouwen, hard gaan werken en spa ren." n en stropdassen Voor vakanties op het water: biki ni's van glimmend nylon in felle kleuren, aangevuld met nylon jacks in dezelfde kleuren, maar dan met een brede witte dwarsstreep. Voor après-bainmaxijurken. lange rok- j ken en broekpakken van glanzend jersey-velours. Voor een „ruige" va- kantie: tientallen variaties (van mi- ni tot maxi) op het begrip safari- i kleding Chemisiers en tailleurs in safaristijl met sjaals en ceintuurs van pythonleer. safari broekpakken en overalls met lange of halflange broekspijpen Voor meer „geklede" vakantiedageneenvoudige effen jurkjes met grote stropdassen in al even grote dessins Kashmirpa- tronen, bloemen of geometrische mo tieven in heldere kleuren als geel, oranje, helrood, smaragdgroen of oker. BreteJUetjcs Nieuwe gedaante voor de oude spij kerbroek: dit onverwoestbare kle dingstuk wordt nu „opgehangen" aan een paar elastische bretels. Liefst in felle kleuren (zoals vuurro de boven een witte broek). Reptieljack el- nagel e uitvinding van Max Factor: leistofje ter reparatie en ver- Tg van breekbare nagels, geba- J>p een vezeloplossing. Er drij- J teenden micro-vezeltjes in die, It ons verteld, in elkaar schui- s de vloeistof op de nagels l gestreken en zodoende een be- end „netwerk" vormen, mdat de techniek van de cos- gie tegenwoordig voor niets loet Max er in één adem ook geheel nieuw soort nagellak mei ijk een parelmoerlak (in kleuren) die niet meer kan iD 'i en derhalve vóór het ge ilet uitputtend behoeft te wor- schud om het bezinksel weer luiste plaats te krijgen. Voor degenen die van dit soort koudbloedige accessoires houden: de reptielmode grijpt nog steeds om zich heen. Over midi-rokken met kol truien, geaccentueerd door een brede python ceintuur, worden ook nog bloesons van pythonleer gedragen, van voren gesloten met een tweede lige ritssluiting. r Illustratie uit het boekje „An-nie en Jan gaan trouwen" keuken het domein van de vrouw. Deze meisjes vinden een uitzet maar een verouderd iets. Toch zijn er nog veel aanstaande bruidjes die het prettig vinden goed ingespannen het huwelijk in te gaan. Marian (20, telefoniste, wcont thuis) is negen maanden verloofd: „Ik zet elke maand een flink bedrag opzij. Bij mijn ver loving heb ik een linnenuitzet. strijk bout en een koffiemolen gekregen. Ik zou vandaag wel willen trouwen, maar eerst wil ik wat geld hebben, hoewel het nu ook weer niet zo is dat ik alles moet hebben als ik trouw hoor. Ik koop bijvoorbeeld nog geen meubels omdat ik nog niet weet hoe we komen te wonen. Mijn moeder koopt meestal de huishoudelijke din gen voor me, die heeft daar meer ervaring in. O ja, ik wil later echt wel een huismoedertje worden en gauw kinderen krijgen, maar voor lopig blyf ik werken." Marja (24, studente, wcont thuis) is twee jaar verloofd. „Ja, ik ben druk bezig met een uitzet: „Het is wel gemakkelijk om alles te hebben als je trouwt Mijn servies is bijna compleet, ik heb al een cassette en veel glaswerk bij elkaar, en een elek trisch rechaud. Mijn moeder spaart op bonnen voor een vaatwasmachine die ik by mijn huwelijk krijg. Een linnenuitzet heb ik nog niet. Ik spaar liet voor dat soort dingen, die krijg ik wel als ik trouw. Zo nu en dan oop ik leuke spullen die ook nog een beetje praktisch zijn. Meubels ;oop ik nog niet. ik heb wél al een dee hoe ik de inrichting wil hebben" \nnie en Jan Voor wie het volgens de regels wil doen en niet voor verrassingen vil komen te staan, geeft het Gezins- jegrotingsinstituut in Rotterdam al nds 1953 het boekje Annie en Jan aan trouwen" uit. Vorig jaar ver- "heen de 23ste herziene uitgave De aanpak van het drukwerkje is i die zeventien jaar veranderd. De nleiding van de eerste druk luidt imantisch: Annie en Jan hebben lkaar gevonden in 't begin van mei ")f het nu komt door het zoet gefluit van de vogels, de stralende ogen van Tan of de charmes van Annie, ik weet het niet. Maar het is direct dik aan. In het najaar volgt de verloving en met de verloving komen de trouw plannen. In de meest recente druk worden i de lezers zakelijker toegesproken: „U gaat trouwen. Gefeliciteerd! Wij kunnen iets doen om uw verlangen te verwezenlijken. Wij denken daarbij aan het adviseren bij het oplossen van een probleem waar veel trouw lustigen mee worstelenhoeveel geld is er nodig voor de uitzet en inrich ting van een woning?" Wie de eerste met de laatste druk vergelijkt, ziet dat volgens de maatstaven van 't Gezinsbegrotings- instituut trouwen in 17 jaar Annie en Jan in de zithoek van hun nieuwe home. ruim driemaal zo duur is: 1953: een stelregel luidt, dat als de man f 3.000 per jaar gaat verdienen, de inrichting ongeveer zoveel mag kos ten. In de uitgave van 1964 kost trou wen vijfduizend gulden, anno 1969 zijn de kosten f 10.000 of wie het wat luxueuzer wil, f 14 000.-. Linnenuitzet De uitzet van Annie in 1953 bevat nog „Eén tafellaken van tante Ka- trien, 1 ontbijtservet in de maak (nog een rand kruisjes borduren) stofdoeken uit de lappenkist, pannen- lappen breit oma „Het lijstje van 1969 adviseert4 tafellakens, 4 ont- bijtlakens, 6 servetten, 4 stofdoeken en 4 pannelappen In 1953 komt de linnenuitzet op de eerste plaats, in 1969 is de keukeninventaris het be langrijkst geworden: de liefde van de man gaat tenslotte door de maag. De opsomming van 1969 noemt als vanzelfsprekend een wasmachine van vijfhonderd gulden; in 1953 kön Je ook nog wassen met handkracht (uitkookketel, teil, wasplank met bor stel, kruisschraag. droogrek) voor zestig gulden; wassen met wringer, waarvoor een wringer met bok nodig waren, kostte zeventig gulden. De uitgave van 1953 laat Jan de slaapkamervloer beitsen voor fl,20; 1969 schrijft 'n vloerbedekking van ca. 300 gulden voor. „Plaats weinig meu belen, dat is modern en goedkoop". Is de leus in '53 Voor de zithoek worden twee rotanfauteuils van sa men f 120.- en, een klein tafeltje van f32.- geadviseerd. In 1969 beschik ken Annie en Jan kennelijk over meer woonruimte, want de laatste uitgave noemt twee fauteuils (700 gulden), een salontafel (100 gulden) en een bank (700 gulden). En Jan kan zich daarbij nog wel een radio van 300 gulden veroorloven. Goede raad „Velen betreuren het", zo eindigt de eerste druk van Annie en Jan gaan trouwen" In 1953, „dat ze niet eerder zo verstandig waren een pen ningske opzij te leggen. Je spaart de uitzet niet in een paar maandjes bij elkaar. Begin met sparen zodra je zelf verdient Men'kan immers nooit weten. Cupido wacht om de hoek en schiet zijn pijlen immer onverwacht af" En dat is een goede raad die nooit weg is. ook niet voor de huwba re meisjes van 1970. .Annie en Jan gaan trouwen" kan besteld worden dcor f 0.95 over te maken op giro 602787 t.n.v, GB.I., Rotterdam HELEEN SCHUTTEVAER ADVERTENTIE (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) De verslaving aan sigarettenroken werd tot nu toe voorna melijk als psychologisch beschouwd omdat er geen werkelijke fysische basis voor dit verschijnsel was gevonden. Op de jaar lijkse bijeenkomst van de federatie van Amerikaanse vereni gingen voor. experimentele biologie heeft dr. Budh D. Bhagat, die verbonden is aan de universiteit van St. Louis, meegedeeld dat hij een fysische oorzaak meent te hebben gevonden voor die zo moeilijk te bestrijden verslaving. Deze fysische oorzaak staat in ver band met de invloed van nicotine op norepinephrine (NE), een hor moon dat een belangrijke rol speelt in de werking van de hersenen en van ander zenuwweefsel. Volgens dr. Bhagat worden zowel de vorming als het gebruik van dit NE hormoon door nicotine verhoogd. Het gevolg hiervan is dat de hersenen van de sterke sigarettenroker in een toe stand van verhoogde prikkeling wor den gehouden. „Wanneer het lichaam eenmaal aan deze versterkte vorming en gebruik van NE gewend raakt, wordt door elk tekort aan nicotine een terugslag veroorzaakt", aldus dr. Bhagat. „Op deze wijze raakt het lichaam afhankelijk van nicotine en moét de verslaafde roker blijven roken, teneinde de nicotine-dosis zo danig op peil te houden dat ook de produktie van NE verhoogd blijft". Dr. Bhagat en zijn medewerkers in St. Louis kwamen tot deze merk waardige gevolgtrekking op grond van hun experimenten bij ratten die drie Jaar in beslag namen, en op grond van andere wetenschappe lijke bevindingen. Hun ratten wer den gedurende zes weken met een evengrote hoeveelheid nicotine inge spoten als zij zouden hebben opge nomen wanneer zij elke dag drie pakjes sigaretten hadden gerookt. Afgezien van hun grotere activiteit en versterkte agressiviteit gedroe gen zij zich precies zo als de overige ratten die niet werden ingespoten. Maar wel bleek hun bloeddruk hoger te zijn dan de „onbehandelde" con trole-ratten. En bij de analyse van hun hersenen bleken deze een veel hogere produktie en gebruik van NE te vertonen dan deze bij ratten normaal het geval zijn. Op grond van deze vondsten werd door dr. Bhagat de volgende gevolg trekking gemaakt: sommige rustbren- gende middelen verminderen het NE by mensen en kalmeren hun gedrag. Daartegenover verhogen andere mid delen de NE produktie en bewerkstel ligen ook dat hun gedragingen ener gieker worden. Reeds in 1942 bleek het mogelijk om het verlangen van rokers te bevredigen door nicotine in te spuiten, in plaats van het roken van sigaretten. Het is experimenteel aangetoond dat roken ertoe bijdraagt dat deze mensen geestelijk meer pres teren en ook actiever zijn. Nu werd door dit onderzoek voor de eerste maal aangetoond dat de rokers niet alleen psychologisch van sigaretten afhankelijk zijn, maar dat zich bij Gesubsidieerde IM.O.-Middenstands- avondschool Leiden Lesgeld f 80,- (f 20.- voor niet-subsidiale kosten inbegrepen Aanmelding schooljaar 1970/'71 vóór 1 juli a.s. hij Herengracht 4 Leiden tel. 01710—30660. hen ook een werkelijke „fysiologische nood" voor de werking van nicotine heeft ontwikkeld, althans volgens de nieuwe opvattingen van dr. Bha gat. Deze voegde hieraan toe dat bij iemand die nooit sigaretten gaat ro ken ook nooit deze fysiologische noodzaak om nicotine te gebruiken zal ontstaan en daarmee alle ge varen voor zijn welzijn. SASSENHEIM De afdeling Sas- senheim van D'66, die tijdens de Jong i ste gemeenteraadsverkiezingen met j één zetel zijn intrede deed in Sas- j senheim een zetel verkregen dank zij een surplus van één stem zal het werk van de nieuwe Sassenhenn- se raad kritisch volgen. Eenmaal ln i de maand, «voorgesteld werd, de eer- I ste dinsdag van de maand) zal een openbare bijeenkomst worden gehou- I den van de werkgroep, die het D'66- I raadslid IJsseldijk begeleidt. De i werkgroep neemt tijdens deze bij- eenkomsten de stukken voor de ko mende vergadering door en zal vra gen over de voorgaande beantwoor- I den. D'66 zal er naar streven dat pun ten die bij de rondvraag van belang j zijn voor verdere discussie op de agenda voor de eerstkomende raads vergadering geplaatst worden. Zo mogelijk dienen zelfs de vragen voor de rondvraag tijdig ter hand gesteld te worden van B. en W. en de raad. Overwogen wordt om vanuit de be volking van het in aanbouw en af braak zijnde Kooi-plan ln Sassenheim een niet-politieke actie op gang te brengen. In het Kooiplan wordt een school gesticht die de diverse groe peringen (openbaar /r.k./prot. chr.) voor zich opeisen. D'66 heeft zich in het verleden reeds meer malen op gesteld voor een zg. waar ieder terecht kan. open-school" DEN HAAG (ANP) De Engelse popgroep Soft Machine zal dinsdag 30 Juni in het Haagse Gemeentemuseum op de tentoonstelling van Mark Boy- Ie optreden. Uniek is de gelegen heid de samenwerking tussen Soft Machine en Boyle in een avondvul lend live-optreden mee te maken. Boyle was een van de eersten, die lichshows maakte en die deze verbond met popmuziek. Zijn beroemd gewor den lichtshows vertoont hy bij voorkeur tijdens uitvoeringen van Soft Machine. Op de tent(»nstelling van zijn werk ln het Haagse Ge meentemuseum zijn onder meer twee van zijn lichtshows geëxposeerd. Het live-optreden van de groep is mo gelijk nu Soft Machine deze week op het festival ln Kralingse Bos tn Rotterdam optreedt. In dezelfde for matie: Mike Ratlegde, orgel en elek trische piano, Hugh Hopper, basgi taar, Robert Wyatt, drums en zang, en Enton Dean, altsax en saxello, wordt ook in het museum gemusi- deerd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19