let de KW 170 Annie Hillina" sen weekje achter de haring aan Cees Com bee Louis de Puyt naar Willem 2 aiRDAO 27 JUNI 1S70 PAGINA 17 JTKUST VAN IERLAND aan' boord van de diepvries- riler KW 170 .Annie Hillina" 't Is een uur of vier in rgen. Driemaal klinkt het helle geluid van de elektrische vot de moderne hutten van de diepvrieshektreiler KW 170 Hillina". Weinige ogenblikken later staan de vissers hun kooi. Ze kijken wat slaperig uit hun ogen. Een flin- s water doet wonderen. Snel worden de hel oranje ge- plastic broeken en jasjes aangetrokken. In de gigan- ogi jnachinekamer heeft machinist Leo Wassenaar uit Eg- lan Zee de hoofdmotor stopgezet en de winchmotor aan. innen snellen naar de „bak" op het achterdek onder de g. Het werk gaat weer beginnen. Na amper twee-en-een- pk ïr rust. Om half twee hadden de vissers, na een dag van 9 /erken, de kooi opgezocht. Doodvermoeid! Een lange dag ligt weer voor de opvarenden van de KW 170. Een dag van netten uitzetten en halen en van het verwerken van de gevangen haring en andere vis. Ons operatieterrein is de westkust van Ierland. Niet zo heel ver van de Atlantische Oceaan en een mijl of dertig uit de Ierse kust. Schipper Bertus Plug (39) staat op de brug met zijn talrijke nautische instru menten. Daar staat hij altijd als er „uitgezet" of „gehaald" moet worden. Wanneer het net boven water komt ziet hij met ken nersblik in één oogopslag of het een goede of een minder goede trek is geweest. Hij kent z'n vak tot in de vingertoppen. Men behoeft hem er niets over te vertellen. «werd Ierland altijd ls het ook nu we in 1 n aan de Tegeltjesmarkt lig- niet zeker naar welke vis- zullen gaan: de Noordzee iteren aan de westkust van Een tiental meters van het tan de reders Dick Parlevliet van der Plas <van de NV ,.De Samenwerking" en in algemeen bekend als P.P) ■ggen. 't Wordt voor de KW /estkust en voor de KW 171 larie" de Noordzee. Stomen dus maar. Zo'n 45 uur lang als het tij niet teveel roet in het eten gooit. Een 550 mijl! De bemanning kijkt een beetje te leurgesteld. De vijftien knapen aan boord hadden gerekend op de Noord zee. Met een beetje geluk hadden ze dan donderdag weer bij moeder de vrouw of bij het meisje kunnen zijn. Daar is nu geen sprake van. Twee dagen heen en twee dagen terug sto men. Ze duiken, nadat we de pieren van IJmuiden achter ons gela ten hebben, een beetje verveeld in hun hut. Die teleurstelling is echter een van de in de nabijheid KW 170 vissende hektrei- KW 15 'Rijnmond I' wórdt igbuit binnengehaald. Zo- lijkt is het net goed ge- Reportage i Foto's j wordt avond. De zon laag over de watereii aan kust van Ierland. Schipper Plug heeft besloten nog I V Cl V 21 k kje te wagen. De beman- t UI. V «I!iV ien zijn bezig met het in j ngen van het net. I gauw over. De (voortreffelijke» Noordwykse kok Jaap Vink zorgt er wel voor. Hij roept: „Jongens, we gaan in de messroom een smakelijk bakje doen". Dat is tegen geen do- j vemansoren gezegd! 'k Begeef me ook naar de mess- room. Als niet-zeeman heb je altijd last om je op de been te houden. Dat slingeren van het schip speelt je par ten. Het is maar gelukkig, dat de gangen niet breed zijn. want anders zou je gauw op je snuit liggen. Na enig gemanoeu\Teer bereik ik via een stijle trap het verblijf, waar de mannen hun kopje koffie-met-knip- erbij drinken, "k Heb er een schram aan mijn elleboog aan overgehouden. Er zullen er nog wel meer volgen. Dat is echter zo erg niet. Jodium doet j immers wonderen! Stoere vissers Daar in de messroom maak ik ken nis met al die stoere vissers. Het is een zeer gemengd gezelschap: twee Katwijkers, een Noordwijker. een een Egmonder, vier IJmuidena- ren en twee Portugezen om er maar enkele van de vijftien te noemen. Een hecht team. Jongens, die al ja ren bij Bertus Plug varen. Ze weten, dat deze IJmuidenaar een bekwaam schipper en een uitstekende visser man is Hij weet hoe hij met ze moet omspringen. Ieder mens heeft nu eenmaal z'n eigen eigenaardigheden en karakter. Aan de wal en op zee. Plug ziet kans er knap en tactisch mee om te gaan. Als het op vissen aankomt eist hij veel van zijn man nen. doch als er niet gevist wordt, gunt hij hun een pleziertje! Daar onder dat kopje koffie wor- den de kansen berekend. „Als we net zo gelukkig zijn als vorige reis. zegt de Portugees Soeki, „dan zijn we vrijdag weer bij de vrouw". De an dere lachen een beetje om deze bou de bewering van de kleine, zwartha rige visser, >die z'n hele leven al op zee zit. Vroeger thuis op de sardine vangst en nu al een jaar of zes op de Nederlandse haringvloot. Hij heeft het in Holland best naar zijn zin en heeft er door ijverig spa ren al een eigen huis in IJmuiden aan overgehouden. Ook z'n vrouw heeft het warme zuiden verwisseld voor het grillige Nederlandse kli maat. Ze kan het in „Olland" goed vinden. Stoere stuurman Huib Ouwehand kent de wisselvalligheid van de vis serij. Hij tempert de verwachtingen van Soeki wat. Huib die in zijn leven ontelbare keren ter haring vangst is geweest zegt met veel gezag: „We moeten eerst de twee honderd kantjes volmaken. Dat is heel wat". Hebben we evenveel geluk als vorige reis, dan kunnen we het in twee of drie trekken klaren. Dan moet er wel heel wat zitten. Woens dagavond we waren maandag uit gevaren weten we meer. We zul len maar niet te vroeg juichen, 't Kan ook wel eens tegenzitten. Dat weten jullie net zo goed als ik!" Die eerste dag wordt er aan boord van de KW 170 niet zoveel gedaan. Na het „prakkie" een pannetje borden zijn er niet bij soep. spi nazie. aardappelen en een forse kar bonade en tot slot voortreffelijke amandelgries en een appel gaan de mannen een nopje doen. Wat zo veel wil zeggen als een uurtje sla pen. Dat is nu nog mogelijk. Straks als de visserij op gang is niet meer. Op de brug blijven tv.ee man in ac tie en in de machinekamer Leo. de machinist. De rest kruipt in de kooi en droomt alras van thuis en van grote vangsten Met een vaart van zo'n twaalf, der tien myl per uur stoomt de KW 170 .Annie Hillina" dcor het drukke Ka naal naar de visgronden aan de westkust van Ierland. Een kleine 600 mijl verwijderd van de thuisha ven IJmuiden. Wanneer je in je kooi ligt. hoor Je het monotome ge luid van de 1200 pk Industrie-motor, die de 575 bruto-registertonmeten de diepvrieshektreiler voortbeweegt en het slaan van de schroef. De vis sers horen dat niet meer. doch de landrot aan boord wel. Het is dan ook heel moeilijk de eerste nacht vol doende rust op te doen. Op de twee de dag wordt het vistuig in orde ge maakt. zodat direct kan worden be gonnen als het dcor schipper Plug vastgestelde bestek bereikt is. Na even een middagdutje te heb ben gedaan, komt schipper Plug zelf weer in het stuurhuis. Hij zegt niet veel Z'n gedachten zijn bij de nu spoedig beginnende visserij. Aan dachtig bekijkt hij de kaarten van het gebied, waar hy de eerste trek wil wagen. Er komen linialen aan te pas. er worden berekeningen ge maakt en eindelijk geeft hij een kleine koerscorrectie aan de „roer ganger" door. Van het bedienen van een roer is echter geen sprake meer Er wordt op wat knoppen gedrukt om de juiste koers te bepalen. En als die koers eenmaal is uitgezet kan worden overgeschakeld op de auto matische piloot. Plug met kenners blik tot de landrot aan boord: „We kunnen vanavond en vannacht nog een paar uurtjes kooi „pikken", mor gen in alle vroegte gaan de netten over boord". Dat wisten we dan! Het net uit Om goed vijf uur die woensdag morgen gaat de bel in de kooien driemaal lang en keihard. De mannen van de KW 170 schie ten hun bed uit en maken zoveel haast, dat het er op lijkt of het startsein gegeven is voor een wed strijd van „kooi naar bak". In een goed kwartiertje heeft men het kar wei geklaard. Stuurman Bertus Ouwehand staat op het platvorm by de winch bevelen te geven en laat. nadat bcotsman Maarten van der Plas het teken heeft gegeven, dat al les gereed is. de ongeveer 250 meter lange kabel, waaraan het veertig me ter lange net en de visborden ver bonden zijn, vieren 't Gaat alles heel snel in zijn werk. „Op hoop van zegen", zegt schipper Plug. De haringvisserij is begonnen. Van de brug af staat Bertus Plug geregeld in contact met zijn collega's van de schepen, die in onze nabij heid vissen. Bijna allemaal hektrei- lers: Katwijkers, Soheveningers en een IJmuidenaar. Af en toe komt er een stem tussendoor van één van de Poolse schippers, die hier met hun schepen opereren.Er zijn er bij, die een klein beetje Nederlands spreken, omdat zij het „vak" van Hollandse ■chippers hebben geleerd. Scheur Die eerste trek is een flop. Een kantje of vier. Op de andere sche pen is het al niet veel beter. „We proberen het maar weer opnieuw, misschien hebben we nu het geluk aan onze zijde Je ziet, dat de visee- •rij zeer wisselvallig is", zegt schipper 1 Plug. En het gaat wat beter. Maar op die eerste dag hebben we lang niet de honderd kantjes gehaald, 't Blyft bij een goede zestig. Om een lang verhaal kort te maken. Drie da gen moet de bemanning van de KW 170 martelen om de 200 kantjes vol te maken. Er worden trekken ge daan variërende van anderhalf tot drie uur Naar gelang schipper Plug op de echometer streepjes dat be tekent vis ontdekt. De laatste trek j vrijdagsavonds half negen brengt wel de grootste teleurstelling. In de stuurhut staat Bertus Plug te kijken naar het halen. Hij zegt: „Dat j wordt een goeie. Kijk eens hoe ber- j stensvol het net zit". Er is net een j zak binnenboord gehaald als boots- man Maarten van der Plas ge- i schrokken roept: ,,'t Net scheurt op de bodem. We kunnen geloof ik niets meer aan dek krijgen" Eén van de matrijzen neemt de wacht over en Bertus Plug rent naar de bak. Mis moedig schudt hij het hoofd. Er is niets meer aan te doen Met de winch wordt het net snel binnengehaald en dan blykt er een scheur van zo'n meter of vier in te zitten. Het is voor ons geen nieuwtje: we hebben het de afgelopen dagen al driemaal zien gebeuren. Schipper Plug heeft er genoeg van Hij wendt de boeg van de KW 170 en zet koers naar IJmuiden Dat moet ook wel wil men de maandag-afslag in Katwijk aan Zee halen. Er zijn nog een zeshonderd myl te sto men. Plug wel wat gedeprimeerd doet z'n collega van de SCH 6 „Alida" het volgende relaas over deze j mislukte trek: „Jonge, jonge wat 'n pech. Er zaten zeker 70 tot 90 kantjes in het net. Het scheurde op het mo ment. dat we haalden op de steen achtige bodem. Is dat een teleurstel ling! We beginnen nu maar de thuis- stoom. Tot horens. Over en uit" Lange dagen Drie dagen lang hebben de vijf tien mannen van de KW 170 de kok even hard als de andere man nen bijna dag en nacht geploe terd om te vissen en om de vis te verwerken. Het zijn dagen geworden van 18 tot 20 uur werken met een minimum aan nachtrust. Eigenlijk meer dan een tukje was het niet, dat de vissers kunnen maken. Soms lig gen ze koud een halfuur in de kooi en dan gaat dat „hatelijke" belletje weer. En als je de vissers mag gelo ven ls het nu nog een „makkie". Ze zeggen: „Je moet eens meegaan als het windkracht 8 tot 10 is. Dan is het helemaal bar. Aan rust kom je niet toe. want de uren. die je in je kooi ligt. ben je genoodzaakt je met beide handen vast te houden om er niet uit te knikkeren. Slapen, ho maar!" Visserman is een zwaar be roep Zeker ze verdienen goed. Voor al als ze op een schip zitten, dat ge lukkig vaart. Maar ze staan ook meer dan tweemaal zo lang per dag op hun benen, dan iemand die in een fabriek werkt, 't Is halen en het net weer 'uitzetten.Daama wordt de gevangen vis gesorteerd; naast ha ringen treffen we ook andere soor ten in het net aan: haaien teen sma kelijke vis), tarbot, heilbot, een en kel kabeljauwtje en nog veel meer Dat sorteren geschiedt op de lopen de band waarmee de vis van de bak onder de hekgalg op het achterdek naar het grote overdekte visruim wordt gevoerd. De bemanning be hoeft de vangst dus niet in de open I' lucht te verwerken.Dat ls, vooral in de winter als het stormt, een be langrijk pluspunt. Ook de haringen 1 worden weer gesorteerd. In kleine en grote. Dat geschiedt onder het kaken. Met een vlijmscherp mesje worden dan de kaak en wat ingewanden ver wijderd. De vissersdoen dat zo ra zend snel, dat het gebeurd is voor je er erg in hebt. Na het kaken worden de haringen groen gezouten en in tonnen verpakt opgeborgen in het koelruim Diepvries Op diepvriestreilers wordt ook een groot gedeelte van de vangst na het kaken direct in de diepvriezers ge borgen. Dat geschiedt in plastic zak ken. die met haring een gewicht heb ben van 21 tot 23 kg. Met dat diep- vriezen gaat een uur of acht heen. Daarna worden de ijsblokken haring j ze zijn op een temperatuur ge- I bracht van zo'n 35 tot 40 graden I in kartonnen dozen verpakt en in 't vriesruim opgeborgen. Is de voorraad verse haring op. dan neemt men de enkele uren daarvoor groen gezou ten haring en vriest deze in pakken „diep". Een zeer arbeidsintensief werkje. Het voordeel is echter, dat deze haring direct na aankomst ver- kocht mag worden en dat de kantjes ning, na een behoorlijk tukje te hebben gedaan, de kleren, die ze vrijwel de gehele week niet uit heb ben gedaan, verwisselen voor andere, maar niet voor een verfrissende dou che! Toen waren we de rede van Vlissingen met haar vele op een loods wachtende schepen al gepasseerd. Langs het lichtschip Goeree. waar op de mannen rustig zaten te vis sen, varen we richting IJmuiden. Een myl of vier uit de kust. Hoek van Holland passeren we, Schevenin- gen. Katwijk. Noordwyk. Zandvoort en tenslotte komen we by de loods boot van IJmuiden. 't Is dus nog maar een wipje naar de haven. Daar staa-n reder Dick Parlevliet en de vrouwen van de bemanningsleden ons op te wachten. De eerste haring - reis van de nieuwe teelt zat erop. De KW 170 heeft, als u dit leest, al weer verscheidene reizen gemaakt en de uitkomsten zjjn niet slecht. De re ders Dick Parlevliet en Dirk van der Plas var de NV ..De Samenwerking" in Katwyk aan Zee kunnen tevre den zyn: Met de opbrengst en met schipper Bertus Plug en zijn man nen! De bemanning van één der haring treil er s bezig met het ka ken. haring eerst aan wal moeten worden omgepakt in plastic emmertjes van 5 kg en daarna 24 uur in de koelcel len opgeborgen. Dat is voorschrift om de haring worm tegen te gaan. Wie denkt, dat de mannen van de KW 170 op de thuisreis een „mak kie" hebben, zien het verkeerd. Het is vriezen en nog eens vriezen en daarnaast moeten de netten gemaakt worden en moet het schip een grote schoonmaakbeurt ondergaan. Niet alleen het werkruim, maar ook de verblijven en de stuurhut. Zelfs het overvloedige koper op de brug wordt niet vergeten. Eerst zondag in de loop van de morgen kan de beman Nog even en dan is de eerste „zak" met springlevende haring en andere vissoorten aan boord. DEN HAAG <GPD» ADO s schutter Louis de Puyt vertrekt naar Willem 2. De Tilburgers boden hem onder meer de garantie van een wo ning. ADO kocht in deze transferperio de twee spitsen aan. de Noor Hestad en Couperus, waardoor het met Berg. Pas. Van Eeden en Looye liefst ze ven spelers beschikbaar heeft voor de driemans' voorhoede. Secretaris Slager: „Er kon er dus wel één weg". Na Dick Beek en Ruud Geestma beiden verkocht aan Go Ahead, raakt het IJmuidense Telstar ook Bert Theunissen kwijt. De 30-jarige Theu- nissen heeft nl. in Zwitserland een baan aangeboden gekregen en zal door het tekenen van een tweejarig contract opnieuw bU Young Boys gaan spelen. Vóór zijn terugkomst naar Nederland heeft hU drie jaar hy die club onder contract gestaan In zijn voetbalcarrière heeft Theu nissen heel wat clubs „versleten Hy speelde onder meer voor: Vites se. DOS, Heracles. PSV, Young Boys, Fortuna '54 en Telstar.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17