TOCHTEN FIETS- "Laat het leefnet dit seizoen thuis 55 Uit in de Randstad den Holder Rolling Stones komen 9 oktober naar Amsterdam Door Bram van Leeuwen PAGINA If ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogels, waterparty en, speeltuin, kanovyver, restaurant, rondvaarten. Geopend, dage- lyks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Vondelparkfeesten: 30 juni 20.30 uur Blyspel ..Beschuit met muisjes". 3 juli 20.30 uur Blijspel „Veel leven om mets R41-congrescentrum: 4 juli 20 uur Intern Topstars m.m.v. Josephine Baker Liesbeth List en Trio Louis van Dyk^ Bosbaan: 28 juni roeiwedstryden Kon. Ned. Roei- en Zeirver en de Holland Bekerwedstrijd ver. BENNEBROEK Linnaeushof: Bloemen- en recreatiepark met o.a 80000 m3 vry wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshows. Geopend oagelijks van 9 tot 18 uur. BLOEMENDAAL Kmnrmer Duinen: Oroot duinreK-rvaa, '1200 ha' met «verse zeldzame plantensoorten, restaurant aan zee Excursies onder deskundige leiding. Geopend van zonsopgang tot zonsondergang. DEN HAAG Soestdijksekade4 juli 8 tot 12 uur Hengelwedstrijd v«w a jeugd cinl. tel. 070-624121-toest. 730». Paleistuin Noordeinde: 21 uur 27 juni Grote taptoeavond m.m.v. tal van gerenomeerde korpsen uit Bilthoven. Woerden. Delft en Scheveningen. Park Clingendaeï: wo. 1 Juli buitendag voor vakantievierders sport en spel voor de jeugd, 's middags grote variété-voorstel - Zufderpark: za 4 juli Parachutespringen door The Flying Dutchman Para Club Icarus en de Eerste Nederlandse Para- chutisten Club 'aanvang 15 uur» Kon. Schouwburg: 30 jun ien 4 juli Holland Festival: Neder landse Operastichting met La Fedelta van Haydn Houtrusthallen: 30 juni t.e.m. 4 juh Pasar Malam Tong Tong. Indonesische manifestatie met tal van attracties. Westhroekpark: 3 juli Rozententoonstelling met keuring om d? Gouden Roos van Den Haag HAARLEM K«»nnerr.er Sporthal: tem 5 juli Tiener- en twenbeurs dage lijks geopend van 11 tot 18 en van 19 tot 23 uur Kleinkunsttheater Haarlohelm: za 4 juli 20 30 uur optreden van de schrijver Godfried Bomans B^kkenesserkerk: za 4 juli 20 uur Alarius Ensemble uit Brus sel 'Holland Festival». Grote Kerk: 30 juni. l. 2 en 3 juli Twintigste internationale orze'.-inprovisatie concours 'Holland Festival». KATWIJK Boulevard: za. 27 j'Uli 20 uur parade van drumband met tot slot een groot vuurwerk Nieuwe Kerk: di. 30 juni 20 uur orgelconcert door Jan Welmers. Rott. Zeehosnitium: wo. 1 juli zandfigurenwedstrijd voor kin deren van 10 tot 15 jaar. St. Andreeskerk: wo. 1 juli 20 uur carillonconcert door Hessel H. de Harder Alternatief consert: do. 2 juli Gew. Ork voor Z Holland mm v Tine van Dongen en Liesbeth List Soorthal Cleyn Duin. vr. 3 juh 10.30 uur Badgasten Bridge Toorno^»' van bridgeclub ..De Brug". NOORD WIJK Kon. Wilh. Boulevard: do 2 juli 20.15 tot 21 45 uur ooncert door een van de Noordwijkse muziekkorpsen, daarna muzikale rondgang. Wantveld: za 4 juli Northgo-wandeltochten. 10 uur start 40 km. 13 uur start 5. 10. 15 en 25 km Seinpost: za 4 juli 20 tot 2130 uur muziek door het muziek- vezelschao ..De Bierkouwers". ROTTERDAM Communicatie '70: manifestatie t g v wederopbouw Rotterdam maquettes, boetieks, speciale voorstellingen, restaurants en dol finarium. Tot en met september. De Doelen: 1 en 4 juli 20.15 uur Holland Festival Rotterdams Phil harmonisch Orkest o.l.v Jean FVmrnet Kralingse Bos: 27 en 28 juni Holland Popfestival 1970. grootse tiener- en twenmanifestatie met vele bekende pop-groepen. WASSENAAR Duinreii: Recreatiepark tl.000 000 m2» met speeltuin, kano- vijver. sprookjesland, aqua-stereo-show. restaurant en rond vaart. Geopend van 9 uur tot zonsondergang. Dierenpark: Tropische vogels en zeldzame dieren vermaarde Louise-hal. café-restaurant, speeltuin. Geopend van 8 uur tot 'onsondergang. ZANDVOORT Circuit: 4 juli Training Coupes Benelux. 5 Juli Int races Cou pes Benelux. Het ..fietstoerisme" blijkt de laat«te jaren weer in trek te lijn. Na de jaren, dat steeds meer gezinnen er met de auto op uit gingen met het doel zo veel nvogelijk kilometers op de teller te krijgen blijkt het fenomeen.„rijwiel" langzamerhand in ere hersteld. Het afgelopen jaar bereikte de verkoop een record aantal van ruim 670.000 stuks. Daaronder was 'n groot aantal speciale tour-fietsen en opvouwbare modellen, die ach terin de auto meegenomen kunnen worden. Nu volgens de Stichting Fiets op dit ogenblik ongeveer 8 miljoen fietsen op de Nederlandse wegen rondrijden, willen we deze week uitgebreide aandacht besteden aan fietstochten in de wijde omtrek van Leiden Uitgangspunt is geweest de serie fietstochten die de Stichting Fiets in de loop der jaren heeft uitgestippeld. Heel aardig bijvoorbeeld is een fiets tocht van dertig kilometer vanuit Woerden naar de Woerdense Ver laat en de Nieuwkoopse Plassen. De ze fietstocht leidt door het polder en waterrijke gebied van Zuid-Hol land ten noord-westen van Woerden, den. Los van de route die door de Stich ting Fiets is uitgestippeld kunt u bij voorbeeld een tocht maken dwars door het Nieuwkoopse Plassengebied. Vanuit het zeer aantrekkelijke ge legen Meije loopt het Oortjes- Ker- kepad, een fietspad dwars door de plassen. De rietlanden van de pias een zijn helaas niet voor iedereen toegankelijk. Ze zijn bezit van de Verenig, tot behoud van Natuurmo numenten en alleen toegankelijk voor wetenschappelijk onderzoek. AMSTERDAM (ANP) De Rol ling Stones hebben besloten om tij dens hun komende Europese tournee op vrijdagavond 9 oktober in het RAI-gbouwin Amsterdam op te tre den. zo bericht het organisatiebureau .Paul Acket. Voor de pauze treden vermoedelijk op Buddy Guy en de Junior Wells All Stars. De tournee van de Rollings Stones begint op 30 augustus in Malmoe en het concert in Amsterdam, het enige dat er in de Benelux wordt gegeven, is het laatste concert. Een andere tocht in dit gebied voert vanuit Alphen aan den Rijn langs de Langeraarse Plassen en het Braasemermeer terug langs Leider dorp. Het is een fietstocht van veer tig kilometer, voor een groot deel ge legen langs uitstekend viswater. De honderdvijftig hectare metende Lan geraarse Plassen vormen een gebied dat rijk is aan natuur. Al> u Wou- brugge door fietst moet u 'jiet ver geten even een kijkje te n: en bij de opmerkelijke zeventiende eeuw- se kerk die het dorpje rijk is. Rotterdam Iets verder van huis is een veertig kilometer lange fietstocht die vanuit Rotterdam gemaakt wordt langs de Rotte Meren door de polders tussen Den Haag en Rotterdam. De route is uitgestippeld dwars door vlak land met veel water, bruggetjes en kassen. In het begin van de tocht passeert u het recreatiegebied van de Rotte Meren. U maakt onder meer ge bruik van een speciaal fietspad langs de Bergse Plassen. De „Stichting Fiets" heeft ook een fietstocht uitgestippeld in de Al- blasserwaard. Vertrekpunt van deze vijftig kilometer lange tocht is weer Rotterdam. Vandaar wordt naar Dordrecht gereden door het gebied waar de beroemde molens van Kin derdijk staan, terwijl de terugweg voert via Krimpen aan de IJssel. Mocht u de tocht op een zater dagmiddag in de maanden juli of au gustus maken, dan kunt u de molens van Kinderdijk in werking zien. U ziet onderweg ook boerderijen die op getrokken zijn uit de karakteristieke gele IJsselsteentjes. Weer iets geheel anders is de fietstocht van dertig kilometer van uit Hoek van Holland door het Delf land en het Westland. een fietstocht door afwisselend gebied met water, polders, tuinderijen, strand en dui nen. De route voert onder meer langs een deel van de Noordzee kust. Naaldwijk. Schiplulden en Maasdijk. De tocht kunt u in Hoek van Holland afwisselen met een wan deling over het bijna 2000 meter lan ge NoorderhoofdInteressant is de vuurtoren en het radarstation. Bollenstreek Wie liever iets dichter bij huis blijft kan een fietstocht maken in de bloembollenstreek. De „Stichting Fiets" ontwierp een tocht van vijf endertig kilometer vanuit Noordwyk door de duinen en het bloembollen land. De tocht voert langs De Zilk, Hillegom. met niet te vergeten De Keukenhof. Voorhout en Riinsburg Het gebied van boswachterij Noord- wijk vormt een prachtig recreatie gebied Onze laatste fietstocht start in Lei den. Een route die veertig kilometer lang is voert u door duin- en pol- dergebied. U paseert onderweg Zoe- terwoude. Wilsveen. Voorburg, Mey- endel. Wassenaar en Voorschoten U doet er wel goed aan deze tocht op 'n rustige doordeweekse dag te maken want de tocht voert soms over drukke kruispunten. Mocht u geïnteresseerd zijn in een van de bovenstaande fietstochten dan kunt u zich in ver binding stellen met de Stichting Fiets. Europaplein 2 in Amsterdam Tegen een vergoeding van f0.30 per kaart voor verzendkosten krygt u elke gewenste kaart thuisge stuurd. Mocht u deze zomer in een ander gedeelte van ons land met va kantie gaan en daar graae e*n fietstocht maken stelt u zich dan met de sMchting in verbinding Er zijn in totaal meer dan 50 fiets tochten in ons land uitgestippeld Vijftig Ook de ANWB heeft op diverse plaatsen fietsroutes uitgezet Wilt u daarover meer weten? Hier is het adres: AN WB Wassenaarsweg 220 Postbus 2200 Den Haag. Tel. 070- 814381. De kantoren van de ANWB zyn dagelijks geopend van kwart voor negen tot twaalf uur. Let u ook op de rijdende ANWB-caravan die op gezette tyd in Leiden een stand plaats heeft bij Molen De Valk Toeristische rijwielpaden zijn er in ons land nog genoeg. Moge lijkheden te over dus om eens i een fietstochtje te maken. LETD9CH DAGBLAD fATERDAG 27 JUNI 1970 Ziezo, beste sportvisbroeders, de eerste vismaand zit er al weer bijna op en ik moet zeggen dat het nieuwe seizoen beslist niet ongunstig begonnen is. Dankzij de warme pe riode, die we de afgelopen weken hebben meegemaakt, is er in de omgeving van Leiden al weer flink wat vis gevan gen. Vooral de brasem heeft zich al van haar goede kant laten zien. Op de Westeinder, de Braasse- mermeer, de Kaag en niet te ver geten de Ringvaart zijn al weer flinke exemplaren geland. Op de Westeinder zelfs een paar hele grote. Wel is de eerste weken nog veel vis gevangen, die haar kuit nog niet kwijt was. Ik hoop nu maar dat de sportvissers, die zo'n vis aan de haak kregen, het beestje met natte handen hebben onthaakt en weer terug hebben gezet. De oorzaak van de late paai van verschillende vissoorten is te wijten geweest aan het koude voorjaar. Er zijn zelfs vissen die door de te lage temperatuur van het water hun kuit niet hebben kunnen kwijtraken. Op de Braassemermeer heb ik wat dode snoekbaarzen aangetroffen, die hun kuit nog niet hadden afgezet. Ook wat snoek ls daarvan het slachtoffer geworden. De achterstand van de late paai is inmiddels een flink stuk ingelopen door de zomerse dagen in de eerste helft van de junimaand. Wel is me op de eerste visdagen gebleken, dat er in sommige sportvisserskrin gen onzekerheid bestaat over het tijdstip waarop al dan niet met een bepaald vistuig mag worden gevist. slag tegen de kant van de boot ge slingerd. Aan het eind van de vis dag werden de vissen vaak meer dood dan levend weer in het water teruggezet. Door de verkeerde wijze waarop de vis beetgepakt werd. was vaak een deel van de schubben verdwenen. In dit opzicht spanden de stalen visnet ten altijd de kroon. Vissen die het ongeluk hadden in zo'n net terecht te komen werden als het ware levend gevild en hadden maar weinig schub ben meer over wanneer ze weer ln het water belandden. Speciale hengel Bij veel sportvissers was niet be kend, dat voor 1 juli nog niet met de speciale hengel mag worden ge vist. Ook mag er voor die datum niet worden gesnoekt. Een snoek, die voor 1 juli wordt gevangen moet onmid dellijk in hetzelfde viswater worden teruggezet. Over dat terugzetten van vis wil ik graag nog iets opmerken. Jaren geleden was het in sportvis serskringen gebruikelijk om alle vis sen die gevangen werden in fietstas of leefnet mee naar huis te sle- pen om alle familieleden en kennis sen in de gelegenheid te stellen de i resultaten van een visdag te bewon deren. Met die gevangen vis konden dan twee dingen gebeuren; in het gunstigste geval werd de vis door de vrouw des huizes van schubben, kop en staart ontdaan en in de pan lekker bruin gebakken. In het tweede geval werden de vis sen na de kijkdag in de vuilnisbak gedeponeerd en trokken daarna alleen nog maar belangstelling van de omwonende katten, die afkwamen op de vislucht. Langzamerhand is er een kentering gekomen in dit „Oud hollandse" gebruik. In sportvisbladen werd steeds opnieuw een pleidooi ge houden, om de vis na afloop van de visdag weer terug te zetten in het water. De vis werd dan de hele dag in een leefnet bewaard en door de golf gingen roeien. Voor de kwaliteit van de vis is dat natuurlyk funest. Schimmelziekte Als u een actief sportvisser bent, zal het zeker wel eens voorkomen, dat u een of andere dag een vis aan de lijn krijgt die flink beschadigd is of aangetast is door een of andere ADVERTENTIE Leefnet thuis ADVERTENTIE RUM VOOR UW 30NV0SSINSTEEG 75-77 TH: 26901 - LEIOEN Nu de vismethoden zich de laatste jaren sterk hebben gewijzigd zou ik er voor willen pleiten het leefnet dit seizoen eens thuis te laten. Natuur lijk is de aanblik van een ge heel gevuld leefnet aan het eind van de visdag een aantrekkelijk gezicht, maar diezelfde leefnetten hebben 'n ongunstige invloed op de gezondheid 1 van de Nederlandse sportvisstapel Wat gebeurt er namelyk met de j ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK (met vele Vaderdag verrassingen» Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26ALEIDEN. TEL. 25107 vis, die in het leefnet een deel van de i slijmlaag en de schubben is kwijtge raakt? Schubben en slijm vormen voor de vis een beschermende laag tegen allerlei infectie- en schimmel ziekten. Vooral in ons toch al flink verontreinigde viswater geen denk beeldige zaak. Een vis, die een deel van die be schermende laag mist, staat daardoor direct bloot aan het gevaar van een of andere schimmelziekte, 't Is zelfs niet uitgesloten dat de zieke vis het ook overbrengt op andere nog gezonde vissen, Vandaar het advies om het leefnet maar op de zolder te laten liggen. En mocht u toch geen weerstand kunnen bieden, doe de vis dan in elk geval in een ruim net dat van soepel materiaal is gemaakt. In eik geval geen stalen leefnet. dat is net een rasp. Gaat u verkassen met de boot. keer het net dan om. Ik heb meer dan eens gezien, dat hengelaars „sportvissers" kan ik het moeiiyk noemen het net achter de boot bonden en er een flink stukje mee Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN sohimmelU bewijst de visstand er dan beslist geen dienst mee. deze vis terug te zetten. In zo'n geval kunt. u met een vismes beter direct de kieuwbogen doorsnijden. U voorkomt daarmee dat andere gezonde vissen ook worden aangetast Het verleden jaar heb ik in één van mijn visartikelen nog al hoopvol ge sproken over de toen juist doorge voerde wijzigingen in de Visserywet. De Kamer sprak zich toen uit voor een scheiding tussen de beroeps- en sportvissery. De sportvissers zouden zich voortaan beperken tot de schub- vis en de beroepsvissers zouden zich concentreren op de paling Ik was en ben nog van me ning. dat een dergelijke regeling zo wel heilzaam voor de sport- als de beroepsvissery kan werken By die gelegenheid heb ik me echter wel vergist in de termijn waarbinnen n dergelijke regeling doorgevoerd zou kunnen worden. De beroepsvissers blijken over het algemeen maar schoorvoetend van de eens verwor ven rechten afstand te kunnen doen Trieste feiten Op één van de visdagen werd ik weer eens met de neus op de trieste feiten gedrukt. Toen ik een paar we ken geleden in de omgevhig van Lel den (de juiste plaats zal ik niet noe- j men) myn visboot vastlegde werd myn aandacht getrokken door de ac- tiviteiten van een broodvisser. Op 'n gegeven ogenblik parkeerde voor zijn huis een vrachtwagen waarop twee waterreservoirs waren ge plaats Na een begroeting van de brood- visser begaf het tweetal zich naar 'n i grote bun waarvan de luiken werden geopend Vervolgens pakte de brood- i visser een flink net en schepte uit de bun grote hoeveelheden schub- vis. die vervolgens in een ton wer den gesmeten Grote en kleine kar per en andere soorten witvis verdwe nen in de ton en werden daar na naar de auto gedragen. Nadat op die manier ettelijke tien tallen kilo's gezonde schubvis ge transporteerd waren, vertrok de auto weer met onbekende bestemming. By die gebeurtenis moest ik denken aan de hengelsportverenigingen die zich elk jaar bey veren om de visstand op peil te houden. Ik moest ook den ken aan de Organisatie ter Verbete ring van de Binnenvisserij die jaar lijks honderdduizenden guldens bijeengebracht door de sportvissers uitgeven om de visvoorraad ln Ne derland aan te zuiveren. De hengelsportvei enigingen moger. dan neg zo actief zijn. wanneer de broodvissers de uitgezette vis er na kortere of langere tyd weer uitha len met de netten en te gelde maken hebben visuitzettingen weinig zin. 't Stuit my tegen de borst dat anno 1970, het jaar waarin het sportvis serslegioen ongeveer één miljoen le den telt. een deel van de sportvis wordt weggevangen voor het gelde lijk gewin van de broodvissers Kwade broeders Ik weet. dat de Hengeiaarsbond voor Leiden en Omstreken geen po ging onbenut laat om met de be roepsvissers tot afspraken te komen, maar er zijn nog altijd enkele kwa de broeders onder, die er uitsluitend op uit zyn zoveel mogelijk vis weg te vangen. Dat er nog steeds eigenaars van viswater zijn. die bereid zyn sportvissers toe te laten, mits de buit aan het eind van de dag aan hem ter hand wordt gesteld, is een werke lijk middeleeuwse toestand waaraan 80 snel mogelijk een eind moet ko men. Aan de andere kant zyn er in de omgeving van Leiden ook voorbeel den genoeg te noemen waar een goe de verstandhouding bestaat tussen beroeps- en sportvissery. Schubvis is en blyft nu eenmaal voor de be roepsvisser een „byprodukt" ter- wyi het voor de recreatie in ons dichtbevolkte land van onschatbare betekenis is. Een stalen leefnet: martel tuig voor tlke vis.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15