\Ierckx nu al in de gele trui Marijke Schaar verliest eervol van Billy King Sprints van Argo Nederland verslaat Bulgarije BEZORGER Koerstips Janssen tevreden met zijn derde plaats vier Australiërs bij laatste acht Uitslag LEIDSCH DAGBLAD Operatie '35 gaat liquideren Europese beker bockeyploegen iTERDAG 27 JUNI 1970 PAGINA 13 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD LIMOGES (GPD) „Het is waarschijnlijk niet goed om de ui nu al te gaan verdedigen", bedacht Eddy Merckx aan het nd van die korte proloog in Limoges, die hem meteen een ;euwe gele trui opleverde. „Het zal te zwaar zijn om vanaf het trste begin onophoudelijk in de aanval te gaan". De kampioen limlachte flauwtjes en vond het kennelijk gênant, dat hij nu i aan de leiding staat. Daarom stelde hij zijn tegenstanders •rust met genoemde opmerkingen. „Het zou ook niet goed jn", repliceerde zeer tevreden Jan Janssen, „Als Merckx van ?gin tot eind in de gele trui zou rijden. Dat maakt de Tour en jsschien de hele wielersport stuk". Als het aan Jan Janssen ligt, zal t zover niet komen. Hij bewees et zijn derde plaats, op nog geen ht seconden achterstand op erckx dat hy ambitieus aan het rwei begint en erg strijdvaardig ,Ik heb me in het eerste deel vust niet geforceerd en in de laat- kilometers kon in daardoor en- seconden op Merckx inlopen. :ht, ik ben erg tevreden. Ook, om it ik juist in die lange, zware klim erk reed", meldde Nederlands eerste rtegenwoordiger haastig. Die tijdrit, over 7400 meter, kon idanks de korte afstand als een stig begin worden gezien. Door de tte. de bochten en de stijgingen, iettemin bracht het merendeel van vaderlandse afvaardiging het er ied af. Uiteraard speelden zy in het der groten geen rol. Merckx, lecialist Charley Grosskost, Jans- n. Van Springel en de Deense ach- rvolger Mogens Frey zyn keien op onderdeel en dus ongrijpbaar, aar Joop Zoetemelk, die ook door vedetten steeds meer als een pro- ilnent etappe-rijder wordt erkend, leef toch dicht in de buurt en fi- ushte als negende. Iets verder weg, laar ook op een acceptabele afstand, jlgden Jos van der Vleuten van Villem 2 en de Calballero's Steevens Duyndam. En Wim Scheepers, Jerard Vianen, Rini Wagtmans, tené Pijnen en Arie den Hartog wer- evenmin gedemoraliseerd door Ie felle ouverture van Merckx Trou- ens. wie wel? De Ronde van Frank- (jk begint eigenlijk toch pas van daag. In de rit van Limoges naar La Haat Aft noorden PflRys^28JUNI-2e et 200km deff 27JUN(-1ee(. 221 km LONDEN (GPD) De vier Ne derlandse dames zijn nu allen uit 't enkelspel van Wimbledon verdwenen. Ada Bakker (22) liet zich na een aardig begin nogal te kijk zetten door de mooie, Californische studente Bet ty Ann Grubb (75, 62t, maar on ze nationale kampioene, de 25-jarige Marijke Schaar-Jansen kon met op geheven hoofd de baan verlaten. In tegenstelling tot haar tegenstandster. Billy King-Moffitt, die al drie keer de hoogste Wimbledon-eer ten deel viel. De kleine Amerikaanse met de grote bril kwam slecht gehumeurd van het stoffige gras toen onze stra lende landgenote al lang verdwenen was. Weliswaar had de 26-jarige Billy King met 64, 60 een einde ge maakt aan het eenzaam avontuur van de blonde Marijke, maar zij had er veel te hard naar haar zin voor moeten vechten. Die 60 van de tweede set gaf immers een slecht beeld van wat er precies gaande was geweest op de snikhete baan 2. waar geen plaats onbezet was geble ven. Forehands "'J- t- Rochelle. naar de Atlantische kust Vandaag zal er gekoerst worden, zet men de aanval in op de gele trui. Vooral de kleine ploegen moeten zich laten zien. „Want", opperde Jan Janssen, „als die op het vlakke niet ryden. kunnen ze vóór de bergen al naar huis. Ze moeten nu iedere ge legenheid aangrypen, anders halen ze niets binnen. De uitslag van de proloog, een tijd rit over 7.4 km in Limoges is: Eddv Merckx ..nu al in gele trui... SCHWARZHEIDE (ANP) Ne- I derland heeft de eerste overwinning in het zeslandentoernooi waterpolo behaald Na nederlagen van 26. iRusland) en 34 Oost-Duitsland werd het tot dan toe verrassend ster ke Bulgarije met 64 verslagen. In het bijzondere onderscheidde de 22- jarige Hans Nolting zich met drie treffers. Hoogveld (2) en Hermsen zorgden voor de andere treffers. De overige uitslagen zyn: Rusland-Roe- menië 42, Hongarye Oost-Duits- land 32. 1. Merckx (Belg Driessens» 9 min 57.36 (gem snelh 44.600 km»; 2 Grosskost (Fr De Muer> 10.01.98, 3. Janssen (Ned De Muer) 10.05.03; 4. Van Springel (Belg Cools10.06.01; 5. Mogens Frey (Den - De Gribaldy) 10.11.88 6. Ocana <Sp De Muer) 10,12.85; 7. Thomas Petterson (Zwe Marti ni) 10.16.73; 8. J. A. Ganzalez-Linna- res <Sp Langaricai 10.17,07; 9. Zoetemelk (Ned Schotte) 10.17,88; 10. Goesta Petterson (Zweden Martini) 10.20.33; 11. Poulidor (Fr Caput) 10.21,85; 12. Roger de Vlaeminck (Belg Schotte) 10.23,38; 16. Van der Vleuten (Ned Vissers) 10.24.80; 17. Steevens (Ned. Pe ters) 10.26,82; 18. Duyndam (Ned Peters» 10.26.90: 36. Vianen (Ned Peters» 10.34.37. 41. Wagtmans (Ned Vissers) 10.36.37. 42. Schepers (Ned Peters) 10.36.61; 47. Beugels (Ned Schotte) 10.38,93; 48. Pijnen (Ned Vissers» 10.39.25; 57. Den Hartog (Ned Peters) 10.42,43; 95. Zoontjes (Ned Peters) 10.53.98; 96. Benjamins (Ned Peters) 10.54,09; 102. Dolman (Ned Vis sers) 10.56.39: 123. Van Katwijk (Ned Vissers) 11.06,26; 132. Ot- tenbros (Ned Vissers) 11.10,66; 137. Hoogerheide (Ned Vissers) 11.14,94; 144. Rentmeester (Ned Peters) 11.22,53; 145. Wouters (Ned Peters) 11.23,18; 150. en laatste Serpenti (Ned Vissers) 11.37,62. Dappere Marijke Schaar had de Wim bledonmeesteres door middel van haar twee forehands <ze neemt het racket naar behoeven in de linker- of rechterhand) tot uiterste inspan ning gedwongen. Dat gaf de Ameri kaanse, hoewel wat onwillig dan toch wel toe. „Ze slaat erg hard", bekende de hevig transpirerende Billy onver schillig, „maar ik speelde niet goed", beschuldigde ze zichzelf. Marijke Schaar: „Wat heb ik heer lijk gespeeld. Ik heb er maar op los geslagen en het ging goed. In het be gin veel te goed. daardoor werd ik zelf verrast. Dat kon natuurlijk nooit zo doorgaan" Jawel. Marijke had de gerenom meerde speelster in de eerste set naar een achterstand van 13 gedrongen met een kans op een tweede door braak by 3040! Billy King was bepaald zwak be gonnen met om. twee dubbele fou ten en ze werd meteen druk aan het werk gezet docr de brutale flitsende drives van onze kampioene, die het uiterste van Billy's anticipatie verg den Het werd 3—3 gelijk door een dub bele fout van onze landgenote tot slot. Ditzelfde euvel (twee maal) kostte haar na 43 de service game (53). maar Marijke Schaar vocht opnieuw terug tot 54 (King's service) waar na zij helaas zichzelf sloeg met mini male fouten op de drives (64). Vooral de zo befaamde sendee van de Amerikaanse advocatenvrouw liet het afweten, maar in de tweede set schakelde zij over op uitsluitend „vastheid", d wz Zij hield de bal in het spel en liet Marijke Schaar „uit- driven". Maar de dappere Ne derlandse kon nog menig open doekje in ontvangst nemen alvorens de gro te Billy veilig was voor de laatste 16. Verrassing In het heren-enkelspel hebben reeds vier spelers zich in de kwartfinales gewerkt. Allemaal Australiërs. De grootste verrassing was wel de „door braak" van de 29-jarige, in Parijs wonende Australische timmerman Bob „Nails" Carmichael, die by de Engelse bookmakers voor een derge lijke plaats minstens 1 op 100 zou zyn genoteerd. De langharige tennisavonturier. die al jaren in Europa de tweede-klas- toernooien afstruint, bewerkstelligde dit wonderlijke staaltje door zijn in Zuid-Afrika wonende landgenoot Bob Hewitt, die o.a. Tom Okker vloerde in straight sets van de baan te vegen met de „inslaande" cijfers van 6-4. 9—7. 6—2. John Newcombe, de finalist van vorig jaar en Wimbledon-winnaar in 1967, had aanvankelijk nog heel wat te stellen met de Amerikaanse prof Dennis Ralston, die met twee rackets opereert, d.w.z. Ralston speelt z'n service games met een harde be spanning en de rest met een soepe ler snaar. De eerste set nam bijna anderhalf uur in beslag. De eerste en enige doorbraak kwam na 1212 en was voor Newcombe, die deze set incas seerde met 1412 en de party met I 9—7, 6—2. i De Australische slagerszoon uit het jdoii e Wagawaga, Tony Roche, die al e..»ge jaren dichtbij de titel is ge weest. riep de vriend en dubbel-part- I ner van Okker, Marty Riessen een halt toe: 6-4, 8—10, 6—2 en 6—2. Marijke Schaar ....eervolle nederlaag De kleine, befaamde prof Ken Ro- sewall was de vierde Australiër die de laatste acht bereikte. De reeds 35- jarige Rosewall vond de 24-jarige Amerikaan Tom Go reman tegenover zich. De forse Goreman, nog een broekje in het internationale tennis, moest het meesterschap van de oud wereldkampioen der profs erkennen (6—2, 6—2, 3—6, 7—5). Risico De Amerikaanse kon echter op het nippertje van 3—1 op 32 komen, doordat Marijke in haar gretigheid naar succes net teveel risico nam. ADVERTENTIE WITTE SINGEL 1 - LEIDEN Voor ons krantenbedrijf zoeken wij een van minstens 15 |aar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheidsgevoel, accura tesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.3017.30 uur bij de heer J. Breedeveld. DEN HAAG (ANP) Op de vrijdagavond gehouden algemene le denvergadering van de Haagse Club SV Operatie '55. een bekende naam in de handbalwereld, is het besluit genomen deze vereniging per 1 okto ber 1970 te liquideren. Men vreest dat de tot nu toe gevoerde staat, zowel speltechnisch als organistorisch, niet langer te handhaven is. Oud-internationals BAARN (ANP) Ben efltal van oud-internationals met onder meer Abe Lenstra, Tonny van der Linden, Rinus Schaap en Kees Kuys heeft gisteravond in Baarn de traditionele voetbalwedstryd tegen een efltal uit Baarn en omgeving ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bern- hard na strafschoppen verloren. De eindstand was 22 Koningin Ju- linana en Prins Bernhard woonden de tweede helft van wedstryd by. De prins reikte na afloop de beker uit AMSTERDAM (ANP) Gister avond zyn op de Bosbaan in Am sterdam de traditionele Argo sprint- wedstrUden gehouden, als voor spel op de races om de Konlnklyke Holland-beker van het komend# weekeinde. In de skif versloeg de ge renommeerde Deen Niels Secher d# Nederlanders Hartog en Kra mers vry duidelyk. De voornaamst# uitslagen zyn <500 meter»: skif 1. Secher (Den) 1 37 96. 2 Hartog (Wil lem IIIM( 1.41.03. 3. Kramers »Die Leythe) 1.43.53. Twee met stuurman 1. SkoU 1.24.68. 2. Aegir 1.26.23. 3 Aso- pos 1.28.78, twee zonder stuurman: 1. Seeclub Luzern (Zwi) 1.32.81, 22. Wil lem III 133.39, 3. Nautilus 1.38.28. Dubbel twee 1. Hvdovre (Den.) 1.26.07 2. Willem III Gyas 1.28.08. 3. Die Leythe 1.29.05, Lichte vier: 1. Ne- reus 1.31.80, 2. Argo 1.32.30. 3 Pro teus Eretes 1.32.60. Vier met stuur man 1. Nereus 1.29.00, 2. Proteus Ere tes 1.30.90, 3. Laga 1.31.10. Vier zon der stuurman: 1. Laga 1 24.68. 2 Ae gir 1.26.23. 3. Asopos 1.28 78 Lichte acht: 1. Nereus 1.23.20, 2 Gyas 1.27.90 3. Asopos 1.28.80, Elite acht 1. Deutschland Achter 1.19.24, 2. Ne reus 1.19.61. 3. Skoll 1.22.53. [jflj vl/LA ROCIin LE,"artj DUINDIGT, 28 JUNI - 1.30 UUR Prys van Australië Hannibal. Horn- lower. Hanneke d'Aster, Hovi Ladv Prys van Azie: Herman, Goudvos leny. Gloria, Gento BH - Prys van l« Verenigde Naties: Eland, Fluit- ijster S, Geatonka. Alchimist - INHRV-prys: Touch Toes, Baghec- a, Precieuse, Golden Star S - Prys an Afrika: Hercules V. Herwouter fix, Gudo v. Bonni. Hofnar - laagse Ooievaar: Not Afraid S. Fo- tet Star, Jolly Espresso S. Johan - rijs van Europa: Hélène Hanover Goudplevier S. Daimler, Everprise - Prijs van Amerika: Ironie, Ilona, lurry Up, Use Hanover. BRUSSEL (ANP) De interna- tonale hockeyfederatie heeft vry- lag het schema bekend gemaakt tn het toernooi om de Europese be ier, dat van 18 tot 27 september in Iruasel wordt gehouden. Nederland in pule B ingedeeld by Engeland, lusland. Oostenrijk en Denemar en. De indeling is verder als volgt: Xiule A West Duitsland. Wales, 'olen, Italië, poule C: Spanje. ler end, Tsjecho Slowakye. Frankrijk «Malta Poule D: België. Schotland tongarye, Zwitserland en Finland. Bicyclist De Tour de France staat weer op uitbreken, dat is mooi, dat leidt de aandacht weer even af van het treu- j rige feit dat de wereldkampioen schappen voetbal voorgoed voor vier j jaar voorby zyn. Ik had nog even ge- hoopt dat Wimbledon een pleister zou zyn op die wonde, maar zander Tom Okker is de aardigheid er natuurlijk af. want tennis is net als wielrennen vergeleken by voetbal een inferieure sport, waar je alleen warm voor loopt als er nationale belangen mee gemoeid zyn. Ik zie my nog niet, met een huis vol mensen, om elf uur 's ayonds by de buis aan de wed- strild Pasarell (V.S.) Metreveli (USSR) beginnen, tot kwart voor één, om dan op Duitsland over te schake- J len. waarop de big match tussen Bu- I ding W.D1 El Shafei «Eg.» nog: tot half drie zal worden uitgezonden. Gelukkig ryden er in de Tour nog wel steeds een aantal landgenoten mee. en de kans dat zy er allemaal in de eerste etappe al uitliggen, is uiterst gering. Dat had Je heel vroe- I ger. toen we nog maar pas meededen dan liep het hele dorp uit als hun in gezetene de tour alleen maar had uit j gereden, als enige Nederlander, welis waar als 52ste binnenkomend in de eindrangschikking, maar dat deed er niet toe. het feit alleen al dat je op een tweewieler over hoge bergen was gefietst, was al reden genoeg voor een hulde op het bordes van het stadhuisje. U moet natuurlyk wel zorgen dat u een favoriet hebt. als straks de Tour begint. Vroeger waren „onze jongens" gewoon uw favoriet, de ploeg van Pellenaars die de driekleur hoog hield, maar dat is er vandaag de dag niet meer by. Er wordt nu in merkenploegen gereden, de vlag van Caballero is naar ik aanneem geen driekleur meer. maar bruin met een wit ovaaltje, waarin we een ruiter te paard zien. Ik zal my moei- lyk met de ploeg van Caballero ver eenzelvigen, ondanks al die goed- Hollandse namen als Rentmeester Harings en Zoontjes, want ik rook niet Hetzelfde probleem levert de ploeg van Willem 2 Gazelle op: ook al lemaal degelyke Nederlandse namen. Seis, en Serpenti en Nulant, maar ik rook ook geen sigaren, en fietsen hoef ik niet meer nu ik deze rubriek schrijf. „Dan ben je zeker een sup porter van Peugeot?", vraagt u nu. Ik zou graag willen, Gerben Kar stens die overigens niet mee rydt in de Tour schynt tot de ploeg te j behoren, maar ik heb een Simca, ik heb geen enkele emotionele band met Peugeot. En aan Mars-Flandria mag ik helemaal niet denken, on dank Joop Zoetemelk, want ik ben op een puntendiëet en dan zyn mars- repen uit den boze. In feite kan ik, wat myn Tour de France-affectie betreft, maar één kant uit: de ploeg van BIC. Myn zak ken puilen altijd uit van BIC-bal) - points, tussen BIC en my bestaat al jaren een band die by na zo hecht is als die tussen Nederland en my, dus ik zal de komende weken duimen voor BIC, myn vaderland is BIC! Ik ben. zou je kunnen zeggen, een bicyclist, en dat komt nog wel goed uit ook, want tenslotte zit Jan Jans sen' by BIC en dat is, heb ik van Theo Koomen begrepen, een hele gro te, die niet zo gauw leeg is als zo'n BIC-ballpoint. Reclamespot Op de televisie wordt nu en dan zon reclameloze reclamespot uitge zonden, waarin iedereen wordt aan geraden af en toe rust te nemen als hy verre reizen maakt. Het fimpje begint met een fluitsignaal, een stem zegt dat er voor rust geblazen is by een wedstrijd van Feyenoord-Junio- ren en dan zie je de biggetjes op een rytje. in draf. het veld aflopen, de aanvoerder met de bal onder zyn arm voorop. Ik kijk iedere keer myn ogen uit. Van tweeën één óf de man die het filmpje gemaakt heeft, heeft zelf nooit gevoetbald als 12- jarige, óf er is ontzettend veel ver anderd sinds ik aspirant was, want zo heette dat toen nog. Ik ken trouwens zelfs niet eens een profeltal, dat na het rustsignaal in een rijtje energiek het veld afholt, tenzy er door het publiek met bier flesjes wordt gegooid. Verschil Wat is het verschil tussen Duitse en Braziliaanse voetballers? Dat is gauw gezegd. De namen van Duitse voetballers eindigen op de r van Ru- dolf, de namen vna Braziliaanse voetballers op de o van Otto. Kyk maar Maier, Wolter. Schneliinger, Beckenbauer, Haller, Seeler, Weber, Löhr, Müller enz. enz. En de Bra zilianen: Alberto. Everaldo, Tostao, Jairzinho, Brito, Clodoaldo, Rivelino, enz. enz. Vriendelijk Na de wereldkampioenschappen konden de denkbeeldige wereldel- tallen, samengesteld uit Mexico-gan gers. natuurlyk niet ultbiyven. Lang niet het onzinnigste elftal werd door een veertigtal journalisten op ver zoek van het Westduitse persbureau DPA samengesteld. Misschien hebt u het al gelezen: doel: Banks (En gel.). Achter: Alberto (Braz.) - Sjes- ternew (Rusl.) - Moore (Engel.) en Cooper Engel». Midden: Beckenbau er Duitsl.- Gerson (Braz.) Voor: Jairzinho (Braz.) - Pele «Braz.» - Müller - Rivelino (Braz.). Ik mis in dit elftal de Russische Keeper Kavazashvill, de Tsjechische baok Dobias en de Tsjechische rechts binnen Petras, de Duitse middenspe ler Overath en de Duitse back Vogts, om maar even een paar te noemen, maar als zy in dat wereldelftal wa- vien opgesteld, zou ik weer Banks, Alberto, Pele, Gerson en Cooper nog veel smartelyker hebben gemist. Er valt op genoemd wereldelftal eigeniyk niets af te dingen. Toch heeft een groot voetbalken- I ner in zyn eentje een ander elftal j opgesteld, ten behoeve van ,,BUd am j Sonntag". Pele zelf nameiyk. Hy on- derhoudt goede financiële betrekkin - I gen met een Duitse schoenenfirma, dus ik neem aan dat zyn wereldelf tal daar wel enigszins door beïnvloed zal zyn. Pele's elftal ziet er als volgt uit: doel: Banks, achter: Vogts, Schultz, Beckenbauer, Schneliinger. Midden: Gerson, Overath en Rive lino. Voor: Jairzinho, Müller en Pele. Zes duitsers dus van de elf! Aller liefst, maar overdreven. Als hy een wereldelftal voor een Nederlands blad had moeten samenstellen zou de vriendeiyke Pele ongetwyfeld Hans Eykenbroek ook nog hebben opge steld (afgezien dus even van Israël, Cruyff. Van Beveren, Van Hanegem en Jansen, want die spreken vanzelf» Kenmerkend is wel het ontbreken van Italiaanse namen, in walk wereld- elftal dan ook Verder is het opmer- keiyk. dat beide finalisten. Brazilië en Italië, geen blote scheenbenen in hun gelederen telden. Ik bedoel spe lers die zonder scheenbeschermers speelden en hun kousen oprolden tot op de wreef. Een naakt gezicht, vind ik altyd. De Belgen Dockx en Van Moer speelden zo, evenals de Tsjechen drie blootbenigen: Overath, Löhr en Vogts. De oudjes Welke spelers die in Mexico 1970 speelden, waren in Londen 1966 ook al in actie. Van Brazilië: Pele. Jair zinho, Gerson. Tostao, Brito. Vyf stuks. Van Italië: Albertosi, Burg- nioh, Rosato, Facchetti, Mazzola, Ri vera. Zes stuks. Van West-DuitslandHöttges, We ber, Schulz, Schneliinger, Becken bauer. Overath, Held. Seeler, Haller. In totaal negen stuks. Van Uruguay Mazurkiewiecz, Ublnas en Cortes. Totaal drie stuks. Dat waren de vier halve finalisten. Laat ik er Engeland ook maar even bynemen: Banks, Jack en Bob by Charlton, Moore. Ball, Hurst en Peters Zeven stuks. Ik vind dat op- merkeiyke getallen. Er biykt uit dat topelftallen in vier Jaar tyd betrek- keiyk weinig verouderen. Van de ge noemden speelden Pele, Moore, Bob by Charlton. Schneliinger, 8chulz, Seeler en Haller ook al in Chili 1962. De enige die zelfs in 1958 al met- speelde in Zweden, was Pele. Toch speelden er in 1958 al minstens drie in de finale die ook in Mexico 1970 een belangrijke rol vervulden. De Brazilianen Didi en Zagalo, als trai ner van Peru en Brazilië, en Berg mark als trainer van Zweden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13