Expositie in Parijse Museum Expressionisme schoot diep wortel in deze eeuw „AIDA" MET OLIFANTEN EN KAMELENB.B. „gedevalueerd IN BRUSSELS CIRCUS Twee luidkeelse pornografen LITERAIRE KRONIEK VAN CLARA EGGINK ZATERDAG 27 JUNI 1970 PAGINA 11 I i Van zijn kant sprak Kandinskv die met een half dozijn voor Parijs onbekende doeken aanwezig is in een manifest dat nu pas voor het eerst werd gepubliceerd van een ..geestelijke revolutie die haar bron vindt in een krachtige innerlijke drang en is afgestemd op de grote evolutie van deze tijd". Otto Dix: Beklemmend por tret van de journaliste Sylvia von Harden. Als pioniers of grondleggers van het expessionisme dat de menselijke, en daardoor ook maatschappelijke, be wogenheid primair stelde boven de formele stijlproblemen, de „vent" plaatste vóór de „vorm" (om met Ter Braak te spreken), zijn de Belgen James Ensor en Edgard Tytgat, de Fransman Gauguin, de Noor Edward Munch, de Nederlander Vincent van Gogh en de Duitser Morderson-Bec- ker met meer of minder talrijke in zendingen vertegenwoordigd, waarna de projectoren, in algemenere zin, op hun respectievelijke landen van her komst worden gericht. En vooral bij die tweede belichting komen dan heel wat figuren aan de orde die voor de Franse bezoekers openbaringen zijn. Als de Duitsers Otto Dix (met'een beklemmend portret van de journa liste Sylvia von Harden) of de teke naar Georges Grosz met zijn vernie tigende charges op de Duitse „Spits burger", bierdrinkers en houwdegens van wie men hier ook een „sadis tisch" schilderij (van een vrouwen moordenaar ziet, Emile Nolde, Franz Wanneer men alleen op het paspoort of het geboorteuittreksel zou letten, dan hebben maar weinig ..echte Fransen" hun bijdrage aan deze revolutie geleverd. Een Matisse, een Derain. een Dufy hebben, gedurende kortere of langere tijd. het fauvisme omarmd, maar alleen een Vlaminck. een Roualt of een Gauguin beschikten toch eigenlijk over het temperament dat hen van nature en spontaan op deze golf lengte kon plaatsen. De overige fauves (of roofdieren) droegen na men als Kees van Dongen, Chagall een zekere tijd Picasso die op alle markten thuis was, Soutine, Klee of Kandinsky en het zijn dan ook die emigranten of vreemdelingen vooral geweest, die in Pa rijs hun aandeel leverden aan de storm van het expressionisme die over Europa sloeg (en nog steeds niet is geluwd). Marc of August Macke (welke laat ste twee iii de eerste wereldoorlog sneuvelden). De overige „Germanen", Hollanders. Belgen en Noren die zich hier overigens alleen tot de be langrijke Edward Munch beperken werden door de organisatoren in één en dezelfde zak gestopt, ofschoon, zo als L. J. F. Wijsenbeek in zyn inlei ding terecht opmerkt, het expressio nisme in Nederland en in België toch zeer verschillende gezichten vertoon de. De sociale schokken en spanningen waren, net als in de eerste wereld oorlog, Nederland grotendeels be spaard gebleven, en het expressio nisme was daarom in zijn eerste pe riode minder pessimistisch en tra gisch van karakter dan in België, dat die beproevingen wel aan den lijve had gekend. Dat accent van een die per medeleven of „engagement" met de misdeelde of lijdende medemens drong in Nederland pas veel later in de schilderkunst door, en van die doorbraak tonen hier dan een Hen drik Werkman die in '45 door de nazis werd vennoord en een Charley Toorop karakteristieke voor beelden. Mondriaan, van wie hier twee jeugdwerken hangen, ls wel een beetje met zijn haren bij het expres sionisme gesleept zo goed als trouwens Jan Toorop of Floris Ver ster, die als er dan tóch gecatalogi seerd moet worden, respectievelijk eerder bij de symbolisten en de im pressionisten kunnen worden inge deeld. Andere Hollanders die onder de (fictieve of gerechtvaardigde) va nen van het expressionisme naar Pa rijs werden afgevaardigd zijn .Leo Gestel (terecht). Jacoba van Heems- kerek van Beest. Herman Kruyder, Johan Thorn Prikker. Jan Sluyters en Rik Wouters. Bij de Belgen viel de keuze op Frits van den Berglie, Jean Brusselmans, Dippolyte Daye, Permeke, Albert Servaes, Gustave de Smet en. als gezegd, Edgard Tytgat, figuren die, zo nodig, de laatste ex positie van Vlaamse kunst al bij de Parijzenaars hadden geïntroduceerd. Wanneer het expressionisme dus wel onbestreden door 'n „Germaans" en ook wel Joods! temperament werd gedragen, gevoed en geladen, dan hebben deze stromingen die zich geenszins tot de schilderkunst men denke aan de Duits^ film beperk ten, ook elders in Europa en mo menteel in Amerika toch diep wortel geschoten. Sterk®-: men kan Met deze „Kreet" kondigde Edward Munch in 1909 htt ex pressionisme aan. zeggen, dat de expressionisten al in het begin van deze eeuw een g^Jrneen. schappelijk „levensgevoel" voör alle Europeanen tot uitdrukking brach ten. voor zover ze, al naar gelang de nationale condities, reageerden op de steeds krachtiger behoefte vtin de kunstenaar een individualistisch iso lement te doorbreken en „esthetische schoonheid" door .menselijke waar heid" te vervangen. En in die erva ring schuilt dan teveel de actualiteit van deze „retrospectieve" blik op het Europese expressionisme. (Van onze Parijse correspondent Frank Onnen) PARIJS (GPD) Met een nieuwe, grootscheepse expositie over het Europese expressionisme, die uit bijna driehonderd nummers be- sfaat, in het Parijse Museum voor de Moderne Kunst, zetten de orga nisatoren hun streven voort het Franse, publiek de pictorale ontwik kelingen buiten hun eigen grenzen vanaf het begin van deze eeuw te onthullen. Eerdere stappen in die richting werden de laatste jaren al genomen met de tentoonstelling uit 1966 (die een directe aanloop tot deze ex positie was) over het Franse fauvisme en het Duitse expressionisme, het breedvoerige overzicht van de Bauhaus-beweging en de Vlaamse kunst van Ensor tot Permeke. Niettemin lijkt deze jongste manifestatie toch nog wel het volledig ste aan haar doel te beantwoorden, aangezien een wandeling door de vele zalpn van het Parijse Museum de bezoeker nu nóg veel duidelij ker doet ervaren, dat het expressionisme in Duitsland. België en Ne derland (waar deze stroming haar voedingsbodem in den beginne vond), en het fauvisme in Frankrijk loten waren van éénzelfde stam en aan een overeenkomstige behoefte, een gelijk instinct appelleerden. Het verlangen, om met Matisse te spreken (wiens fauvisme overi gens maar van voorbijgaande aard is geweest), ,.de trilling van het individu, inplaats van het object dat de emotie verwekt, een pictu rale stem te geven". (Van onze Brusselse correspondent Arnold Glavimans) BRUSSEL (GPD) De Koninklijke Muntschouwburg be sluit dit seizoen met een reeks voorstellingen van Verdi's te recht onvergankelijk geheten opera Aidaeens geschreven voor de feestelijke opening circa een eeuw geleden van het thans gesloten Suezkanaal. Men heeft er 'n groot spektakelstuk van gemaakt, of liever: men heeft het ten tonele gebracht zoals het oorspronkelijk is geschreven en zo als het in de arena van Verona nog geregeld wordt gespeeld. Het is dus een soort spel geworden met „echte" dieren ln de triomftocht van Ra- dames, met een troep cascadeurs, met dansende negerjongetjes (hoe gemakkelijk het voor een land is ja ren zulke goede relaties met Kongo te hebben! En met zo'n driehonderd mannen en vrouwen, koor en figu- Scène uit de opera 'Aida' van Verdi in Brussel. ratie. Voor dat alles ls het toneel van De Munt te klein en waarschijnlijk ook te zwak van constructie. Men is dus. ook terwille van de mogelijk heid per voorstelling tenminste 1500 bezoekers te kunnen onderbrengen, verhuisd naar het Koninklijk Circus van Brussel. Thierry Bosquet heeft daar een grandioos decor neergezet. Het is half over de circuspiste gebouwd. In de andere helft daarvan zit, voor de gehele zaal te zien, het orkest. Te gen die achtergrond en in die omge ving kan men thans een met vaart en elan door Jean- Marc Landier geregiseerde en door een aantal Ita liaanse solisten onder muzikale lei ding van de Romeinse dirigent Elio Boncompagni voortreffelijk gezon gen Aida beleven. Boncompagni is een nog betrek kelijk jonge dirigent, maar hij schijnt een geboren figuur voor de opera. Wy hebben zelden de toch wel zware Aida-partituur zo lichtvoe tig. zo sierlijk, zo hier en daar op ka mermuziek af horen uitvoeren. Zelfs de triomfmars was van een muzikale doorzichtigheid, die heel de rijkdom van Verdi's melodische vondsten alle recht deed zonder dat men qua spek takel iets tekort kwam. Zelfs de ba zuinen. drie aan iedere kant hoog boven in het circus, hebben niet vals geblazen: dat komt niet vaak voor. Wij hebben het opera-publiek in Brussel nog nooit zo enthousiast ge zien. Na praktisch iedere aria werd geapplaudiseerd, voor de olifanten en de kamelen ook. De dirigent moest voor ieder bedrijf met de hand op het hart voor de bijval danken. Aan het slot was er een ovatie. Volko men terecht. Voor directeur Maurice Huvsman zal het allicht de bitter heid vergoeden die de flop van zijn aan Aida voorafgaande produktie, Mahagonny, hem heeft gebracht. Het werk van Weill en Brecht kreeg een modelopvoering. Toch is het na de première een paar keer gebeurd dat er in de grote zaal van de Muntschouwburg honderd men sen zaten en daarvan hadden dan nog 75 een vrij kaartje. Vandaar wellicht ook dat het re pertoire van het volgend seizoen nauwelijks experimenten als Maha gonny brengt. De Italiaanse compo nisten. veilige investering voor een opera-directeur, zijn ruim vertegen woordigd. Puccini zelfs drie keer: met II Tabarro, met Turandot en natuurlyk met Madama Butterfly. Donizetti met Lucia Dilammermoor, de eerste fluitist van het Muntorkest besteedt zeker al zyn vrije tyd aan de waanzins-aria. Monteverdi met de I koning van Poppea en Rossini met de Barbier van Sevilla. Van Wagner j zal een opera worden gespeeld, na melijk Tristan en Isolde en andere klassieke kasstukken zijn La Peri- choli van Offenbach, Don Giovan ni van Mozart en Carmen van Bizet. En dan nog om het dozijn vol te ma- I ken: Fairy Queen van Purcell en j Venus en Adonis van Blow. Voor Brigitte Bar dot betekent haar nieuwste film „De beer en de pop" een grootste come-back. En dat werd tyd, vindt Marie Claire want haar films van de laatste jaren hebben weinig indruk gemaakt en geen top- recettes opgeleverd. Vandaar dat de Franse vedette al „in waarde" was gedaald van anderhalf miljoen tot „slechts achthonderdduizend francs per film. Vijfendertigjarige BB. I geeft toe dat het haar eigen schuld is en dat ze haar films van de laat ste drie jaar (eentje per twaalf maanden) verkeerd heeft gekozen. Ze is nu van plan om vaker in films op te treden, de haar aangeboden scenario's eens aandachtiger te lezen en adviezen te vragen aan vrienden die van wanten weten als het om de cinema gaat. Intussen is ze op klei ner voet gaan leven, heeft haar be roemde appartement aan een Parijse avenue verruild voor woonruimte aan de rand van het Bois de Bou logne. en een bordje „te koop" ge zet bij haar legendarische villa in Saint-Tropez. Voor dit pied-k-terre viaagt ze overigens een zo hoge prijs dat er nog geen liefhebbers zijn ko men opdagen. HARRIET DAIMLER: Liefste, (vertaling) ED. MARTIN Een nijvere dood. (vertaling.) Beide Olympia Press Neder land. Amsterdam. Volgens de brief die deze bei de boeken vergezelde, heeft de Olympia Press Nederland, ge vestigd Johannes Verhulststraat Amsterdam, vóór deze twee al vier groene boeken laten ver schijnen, die ik evenwel nooit ontvangen heb. Ik weet dus niet positief dat die vorige vier van hetzelfde kaliber zijn als deze twee. maar aangezien er hier sprake is van een reeks, neem ik aan van wel. De bekende Olympia Press S. A. in Genève kan er zich met recht op laten voorstaan schrij vers die nergens toegang kre gen, zoals Henry Miller. Nabo kov. Beckett o.a.; te hebben uit gegeven. Auteurs waarover men het langzamerhand wel eens is dat zij tot de letterkun dige topfiguren behoren met hun overmaat van sex-occupatie en al. Ik kan mij evenwel niet herinneren dat deze auteurs ver schenen zijn in vertaling bij de O.P.N. voornoemd en meen ze ker te weten dat deze vertalin gen door de Bezige Bij zijn uit- 1 even. Als we nu eens even gaan kij ken naar de korte aanbeveling in de omslag van deze nieuwe uitgaven, voor de vorige vier, dan lezen wjj daar. „Het Witte Doek" uit het leven van een sociaal werker, zyn dagdro men en zijn ervaringen met be roemde filmsterren). „Vlees van mijn vlees" twee dramatische psychologische romans, beide verhalend over de sexuele frus traties van 2 jonge vrouwen). „De Babysitter" (zij zag haar taak heel ruim. zoals de vaak verwaarloosde vaders ondekten). „Wild" (een zeer gedurfd boek, dat de zelfkant van «de Ameri kaanse samenleving, met de sexuele en gewelddadige aspec ten behandelt». Schrijvers wor- gaande gebeurlijkheden kunnen noodzakelijk zijn in 'n' werk. zeer noodzakelijk zelfs. Over porno grafie ga ik pas praten als de ncodzaak ontbreekt en een werk gevuld en overgevuld is met sex-toestanden, teneinde hiernaar nieuwgierige en op het terrein weinig ontwikkelde lie den te bevredigen. Men kan natuurlijk zeggen dat daar op zichzelf weinig tegen is- Ik zal de laatste zyn om het tegen te spreken. Wie zich met deze sim pele zaken wil vermaken, moet dat doen want m.i. doet porno- den niet vermeld. Na de twee hierboven genoemde romans ge lezen en dit een by dat ander gevoegd te hebben, geloof ik dat de reeks „Groene boekjes" van O.P.N. een fors sexluchtje heeft en met het woord pornografie dit laatste woord bedoel ik ove rigens niet werk dat myn oude Van Dale omschrijft als „romans en novellen waarin onzedelijke tonelen, liederlijke deernen en haar bedrijf enz. geschetst wor den". Dat niet. Ik zou vele ou de en moderne letterkundige geschriften kunnen opsommen, waarin taferelen als hierboven genoemd voorkomen, zonder dat het woord pornografie bij me op wou komen. Sex en alle dienaan. grafie heel wat minder kwaad bij oud en jong dan gruwelge- schiedenissen vol moord, dood slag, oorlogsellende, martelen e.d. Sex is een menselijke ei genschap en ieder moet voor zich weten welke vorm hij of zy daaraan wil geven. Wat nu deze twee boeken be treft: het eerste wat me trof by het lezen van de t\ree groene pornografen (op iedere bladzijde een of meer copulaties garan deer ik u). is dat beschreven sex om de sex zo alle machtig vervelend is. Er zit zo bar weinig variatie in. Ten eer ste is De Sade wat betreft stan den. pesterijen, extra pretjes, termen en kreten iedereen al lang voor geweest. Ik geloof heus niet dat iemand nog in staat is iets te bedenken dat De Sade ook al niet bedacht heeft. Deze laatstgenoemde auteur ge lezen hebbende, is mij over de paring in welke vorm dan ook, weinig onbekend gebleven. Als ik dus een verhaal lees zoals dit „Liefste", geschreven door iemand die Harriet Daimler heet over een meisje dat eerst frigi de is, vervolgens verkracht wordt door een manspersoon met witte ogen (inderdaad een attractie die ik nog niet eerder aangetroffen heb; eerlijk is eer lijk) en die sedertdien letterlijk van geen ophouden weet, dan ontvalt mij helaas het woord „lulkoek", aangezien gemeld meisje in ij nergens aanvaard baar wordt gemaakt. De tweede roman, „Een nij vere Dood", geschreven door een onsterfelijke die Ed. Mar tin heet. heeft wel iets geks. om dat blijkt dat de zich sexueel zo overmatig inspannende lieden, uit hun graven opgestane doden zijn. Het ontbreekt de heer Mar tin bepaald niet aan fantasie: men let maar eens op zijn in genieuze vondsten als het erom gaat zijn groep herrezenen van sterke drank te voorzien. Eento nig is evenwel ook dit verhaal. Ik hoop nu alleen nog maar dat eventuele lezers er niet door overtuigd zullen raken dat ze in hun kist nog geen rust vinden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11