REGERING WIL NAAR LOODVRIJE BENZINE FAO-congres: twijfel en enthousiasme Schouderklopje van Senaat voor Nelissen VVD ziet af van belastingverlaging Ir Oele: Hogere prijsprijs voor gezonder ademen Jeugd en ouderen verstaan elkaar moeilijk l rouw in coma brengt gezond kind ter wereld DEEL VAN NATUURRESERVAAT VERWOEST Opleiding voor onderwijzers goedgekeurd Prof. Muller Officier O.N. WOENSDAG 24 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Als op Europees niveau over eenstemming wordt bereikt over een geleidelijke beper king van het loodgehalte in de benzine, zal de regering die ook voor ons land wettelijk voorschrijven. Dat heeft staats secretaris dr. R. J. Kruisinga (Volksgezondheid) dinsdag avond meegedeeld bij de verdediging van zijn wetsont werp op de luchtverontreiniging in de Tweede Kamer. De staatssecretaris vond met de woordvoerders van de meeste partijen dat verlaging van het loodgehalte noodzakelijk is. Een commissie uit de Raad van Europa houdt zich op het ogenblik met de zaak bezig. Invoering van loodvrije benzine zal consequen ties hebben voor de benzineprijs, maar de socialist dr. ir. A. P. Oele wilde dat dan maar beschouwen als de prijs die men te betalen heeft om gezonder in de stadskernen te kun nen ademhalen. De staatssecretaris deelde mee dat de uitvoeringsbesluiten op grond van de nieuwe wet in nauw overleg met de Kamer zullen worden genomen. Hij kreeg de steun van vrijwel de ge hele Kamer voor zijn stelling, dat de vervuilers zelf aansprakelijk zullen moeten worden gesteld voor de kos ten die met de bestrijding zijn ge moeid. Uit het betoog van de on derminister bleek dat die kosten vooralsnog door middel van heffin- ALKMAAR <ANP> —De 27-jari ge stewardess Rosemarie Serbiock, die al zes maanden buiten bewust zijn is als gevolg van een haar over komen auto-ongeluk, heeft naar eerst thans bekend is geworden op 7 juni in het Centraal Ziekenhuis in Alk maar een dochtertje ter wereld ge bracht. Het kind verkeert volgens de aan het ziekenhuis verbonden anes thesist dr. D. Zegveld in een goed gezondheidstoestand. Het hersenletsel van de moeder hieeft hierop geen directe invloed gehad. Terwijl er voor de moeder volgens hem geen enkele gevaar aan verbonden was om de zwanger schap voort te laten duren. Rose- Marie Serbrock ligt nog steeds in een coma. Binnenkort. aldus dr. Zegveld, gaan we opnieuw een elektro ence- 'phalogram maken, dat de activiteit van de hersencellen aangeeft. Nu zegt hij nog steeds in het onzekere te tasten of Rosemarie al dan niet „klinisch dood" is. De geboorte is geen uniek geval. Volgens dr. Zegveld verpleegde de anesthesist van Mia Versluis, dr. De Planck vier maanden lang een zwan gere vrouw die met een schedelfrac tuur in coma lag. Deze vrouw bracht ook een gezond kind ter wereld. De ze vrouw, aldus dr. Zegveld, is later bijgekomen en heeft opnieuw kin deren kunnen baren. gen evenredig over industrie, huis brand en verkeer zullen worden ver deeld. De problematiek van de luchtver ontreiniging werd wellicht het beste getypeerd door de anti - revolutionair drs. J. Boersma, die zei dat als er een elfde gebod zou moeten worden ingevoerd, dit zou luiden: gy zult de lucht niet verontreinigen, noch het water, noch de bodem. De socialist dr. J. H. Lamberts hield een zeer somber betoog. Hij constateerde dat het op veel plaatsen al niet meer mogelijk is zonder gevaar voor de gezondheid te ademen De staatssecretaris wilde de zaak echter niet overtrekken. Tabaksrook bevat volgens hem een concentratie van slechte stoffen, die tweehonderd keer zo groot is als de omgevingsver ontreiniging door verkeer en industrie Dat nam niet weg dat hy bereid was straks op basis van de wet ook maat regelen op verkeersgebied te treffen. Wel zal volgens de staatssecreta ris de uitbreiding van de elektrici- teitsproduktie in- de komende jaren het milieu verder belasten, Het so-2 kan wellicht als afvalstof worden te ruggedrongen, maar het is nog de vraag waar de hoeveelheden stikstof- oxyde blijven die in de lucht terecht komen. Overigens is uit onderzoekin gen van Kema en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid met meet apparatuur duidelijk geworden dat in het oosten van het land onder be paalde meteorologische omstandig heden een duidelijke grensoverschrij dende so-2 belasting aanwezig Is. Langs de oostgrens van ons land In Overijssel. Gelderland, Limburg en Oost-Brabant ontbreken de korstmos sen, hoewel grote bronnen van lokale luchtverontreiniging daar niet aan wezig zijn. De staatssecretaris wilde overwe gen of het gebruik van zwavelhou dende stookolie door fiscale maatre gelen kan worden beperkt. Met fi nanciën is ook contact over door berekening van de opruim ingskosten van vaste afvalstoffen, zoals plastics, aan de industrie die deze stoffen pro duceert. Dr. K?uisinga zegde de CH- afgevaardigde drs. A. D. W. Tilanus een nota toe over zijn beleid op het gebied van de millieuhygiëne op lan gere termijn. Daarbij zal de instel ling van een aparte Raad voor de milieuhygiëne worden betrokken. De motie van de liberale mevrouw mi-. E. Veder-Smit waarin de rege ring wordt uitgenodigd Internationale afspraken en regels op dit gebied te bevorderen, vond de staatssecretaris acceptabel. Door dergelijke afspraken kunnen volgens mevrouw Veder-Smit in heel Europa dezelfde milieuhygië nische eisen aan de industrie worden gesteld. Mevrouw Veder sprak zich ook uit voor de instelling van een apart ministerie voor de milieu hygiëne. SEVENUM (GPD) Naar schatting 150 hectaren heide en veen in het natuurreservaat Mariaveen onder Sevenum stonden gister avond in brand. Omstreeks twee uur gistermid dag werd een grote brand ontdekt, die zich snel uitbreidde door de straffe westenwind. De brandweerkorpsen van Horst en Sevenum kon den weinig uitrichten tegen het vuur en kre gen later assistentie van een vijftiental BB'ers en ongeveer honderd militairen uit de Frede- rik-Hendrikkazerne in Venlo. Met takkebossen en schoppen trachtte men het vuur enigszins te localiseren, maar gister avond stond al vast. dat een groot gedeelte van het gebied volkomen vernield was door het vuur. Met zes mobilofoons hield de rijkspolitie on derling contact en waarschuwde passanten voor uitbreiding van de vuurzee. Vanaf diverse uitkijktorens, hield men verder het vuur in de gaten. Een groot aantal reeën, vossen en hazen waren gisteravond al een prooi der vlammen geworden Hoogstwaarschijnlijk zal de brand nog enkele dagen duren. Het vuur kruipt on der de oppervlakte verder. Van onz^ parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Van vrijwel alle zijden werden er gisteren in de Eerste Kamer waarderende woorden gesproken over het prijsbeleid van minister Nelissen va nEconomische Zaken, die volgens de senatoren daarmee gezorgd heeft voor een ge zond economisch evenwicht. Het so cialistische kamerlid drs. Verburg j noemde het prijsbeleid van minister Nelissen „realistisch en alert". „Wij hopen dat deze minister, die in tegenstelling tot zijn voorganger kans ziet het principe van de loon indexering in zijn beleid te verdis conteren. met dit prijsbeleid zijn bij drage tot het economisch evenwicht te leveren", aldus de socialistische senator. Hij vervolgde: „Dit betekent ech ter ook dat wij verwachten dat hij zich zal verzetten tegen een verho ging van de btw, waarvan ernstig te nemen geruchten luiden, dat zij niet 300 miljoen gulden, maar 600 mil joen gulden zal bedragen. Wij willen er ernstig voor waarschuwen dat daarvan een nieuwe explosie van prijzen en lonen het gevolg zal kun nen zijn". De heer Verburg (PvdA) wees er op dat de toekomst van Werkspoor- Utreoht voorlopg in handen is ge legd van de mensen die het overleg voeren over de mogelijke bestellingen in ons land: de besturen van de grote gemeenten en de Nederlandse Spoorwegen. Drs. Verburg zei te ho pen dat de minister voor de NS het sein op groen zal zetten, .Dat wil zeggen het plan Spoorslag '75 ver sneld uit te voeren, wanneer althans dat zijn we met hem eens een rendabel perspectief voorhanden is", zo zei de senator. „Wanneer de af deling rollend materieel toch nog onverhoopt tot sluiting zal moeten overgaan, moeten wij beseffen dat er niet alleen enconomisohe maar ook sociale offers worden gebracht Deze moeten dan ook in klinkende munt worden opgezet. Zij behoren tot de faotoren die in het omscha kelingsproces moeten worden inge- calculeerd". Het kamerlid vroeg minister Nelis sen in dit verband een begeleidings- fonds voor omscholing, verhuizing i en loon toeslagenin te stellen, dat tot nu toe door de werkgevers is ge- I weigerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De VVD ziet voor de komende rege ringsperiode af van belas tingverlaging als compensatie voor de reële progressie in de tarieven van de loon- en inkom stenbelasting. De liberalen ma ken daarmee ruimte v^or nieu we uitgaven, zoals die worden aangekondigd in het ontwerp- verklezingsprogramma, dat par tijvoorzitter mevr. H. v. Some ren-Downer gisteren onder de titel „liberalen op nieuwe we gen" in Den Haag presenteerde. Volgens het programma moet het duidelijk zijn dat de uitga ven die de overheid ten behoe ve van de gemeenschap rroet doen, een hogere prioriteit ver dienen dan een belastingverla ging. Wel wil de VVD een aan tal verbeteringen in het belas tingstelsel aanbrengen, zoals af zwakking van de progressie voor de middengroepen.' een ho gere belastingvrije voet. belas tingverlichting voor de gehuwde werkende vrouw. De liberalen willen ook een waarde vast mi nimuminkomen. Pensioenpre mies voor zelfstandigen moeten fiscaal aftrekbaar worden. Uitgangspunt van het liberale verkiezingsprogramma is een noodzakelijke vernieuwing van de maatschappij. ,,Voor behou dende politiek is geen plaats meer", zo stelt het concept. Dat uitgangspunt werkt door in de hoofdstukken over zedelijkheids- wetgeving. cultuur en onderwijs vernieuwing. Gepleit wordt voor vrijlating van de verkoop, van pornografie aan volwasse nen. afschaffing van de straf bepalingen voor abortus en uit banning van elke vorm van dis criminatie tussen homofielen en heterofielen. De filmkeuring, moet worden afgeschaft. Het programma wil ook de de- fensielasten opvoeren om de stij gende kosten van exploitatie en nieuwe Investeringen op te van gen. De fractieleider van de WD in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, zei op 'n toelichten de persconferentie dat hfj nog steeds een nota van de regering over de defensieproblematiek verwacht, waarin zal moe ten worden aangegeven voor welke sectoren hogere defensie- lasten nodig zUn. Hij zag niet in waarom de her vorming van de zedelijkheids- wetgeving die de WD voorstaat bij de kabinetsformatie op te genstand van de confes sionele partijen zou moeten stui ten. Ook in deze partijen is vol gens hem op dit terrein een ont wikkeling in gang. Het WD-programma voorziet wel in de aanwijzing van de ka binetsformateur door de Tweede Kamer, ondanks een eerde re uitspraak van de partijraad van de WD waarbij een derge lijk voorstel met de helft van de stemmen werd verworpen. Het liberale program wil de minis ter president voorts de mogelijk heid geven zijn kabinet tussen tijds te wijzigingen. De WD is ondanks eerdere uitspraken ook voorstander van een apart ministerie voor ruim telijke ordening en milieuhygië ne en wil ook n apart departe ment voor techniek en weten schap. Maatschappelijk werk moet worden ondergebracht bU Sociale Zaken en er moet een apart staatssecretariaat komen voor de politie. Het programma vraagt verder om een staatscom missie voor de indeling van het land In gewesten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG 'GPD —De Twee de Kamer heeft gisteren alle mo gelijke medewerking verleend om met ingang van het nieuwe cursusjaar de onderwijzersopleiding aan de pe dagogische academies op een ver nieuwde leest te schoeien. In plaats van een opleiding in twee jaar tot de zgn. onvolledig bevoegde akte. even tueel gevolgd door een derde ter op- leidng van de hoofdakte, zal de op leiding voortaan ongedeeld over drie jaar worden uitgestrekt. Het is de be doeling dat ook de eerste kamer nog voor de zomerreces haar goedkeu ring aan deze verandering zal geven. Het gaat hier uitdrukkelijk om een tijdelijke verandering, zoals staats secretaris Grosheide van Onderwijs in antwoord op een vraag van de so cialist dr. Tans liet weten. De staats secretaris zegde toe zijn uiterste best te zullen doen zo snel mogelijk met nieuwe en verdergaande voorstellen te komen. Hij toonde zich dank baar voor de snelheid die de Kamer bij de behandeling van dit begin de ze maand ingediende, wetsontwerp heeft getoond. De Tweede Kamer heeft over het wetsontwerp in het geheel niet ge discussieerd. Slechts de voorzitter van de vaste commissie van onder wijs. dr. J. Tans, voerde namens alle leden het woord. Hij toonde zich ver heugd over de vernieuwde aanpak van de onderwijzersopleiding, die nu een minder schools karakter krijgt. HU noemde de maatregel een voorlopige stap. die spoedig gevolgd moet worden door een geheel nieuwe vorm van de opleiding voor onder- wüzers en onderwijzeressen. WESTERBORK (ANP) —Prof. Ir. C. A. Muller, hoofd van het labo ratorium van de Stichting Radiostra ling van Zon en Melkweg te Dwin- geloo, is hedenmiddag benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau. Minister Veringa die hem in te genwoordigheid van de Koningin de ze onderscheiding overhandigde bU de ingebruikstelling van de radioster renwacht te Westerbork zei dat prof. Muller zich een gr<x>t ontwerper en bouwer heeft getoond van de ont vangers, versterkers en de overige apparatuur die het geheim uitma ken van de grote nauwkeurigheid van zowel de radiotelescoop In Dwln- geloo als in Westerbork. De goede naam die de Nederlandse sterren kundigen, cok in het tydperk van de radio-astronomie, hebben kunnen handhaven, is voor een belangrUk deel aan het werk van prof. Muller te danken, aldus de minister. (Door Hein Jansen) DEN HAAG (GPD) Afgaande op de lof uitingen is het terecht dat het Wereldvoedsel- congres in Nederland wordt gehouden. In hoeverre de goede verzorging en het superbe weer een rol speelt is niet helemaal duidelijk, maar links en rechts uit de massa gepikte deelnemers bevestigen van harte Oe Thants complimenten aan ons Nederlanders, de kolonialisten van voorheen, de weldoeners van vandaag. Behalve dan de Afrikaan zonder embleem op zijn jasje, die zegt bij de Oostenrijkse afvaardiging te horen en wegens „speciale relaties met de VN" geen commentaar op een rede van Thant te kunnen geven, zelfs al gaat het om pluimstrijkerijen. Gesprekjes om de lange pauzes op te vullen, waarin de centrale hal en wandelgangen van het Congresgebouw volstromen. Al naar gelang behoefte en beroepsmatige interesse richten schreden zich naar de bars met koffie, pils en broodjes in vier talen of naar de vele tafels met uittreksels, complete redevoeringen, FAO-boekjes, etc. etc. Niemand hoeft over iets in het ongewisse te blijven. Een week na het begin liggen in een achteraf-hoekje nog stencils met de levensloop van de koningin en haar fa milie, die de opening meer publiciteit moesten opleveren. En terecht, want „Prins Claus" heeft veel belangstelling voor de Afrikaanse landen; hij bracht ook een deel van zijn jeugd door in dit werelddeel", stelt de RVD de zwarte congressisten gerust. Nog meer (drie kantjes) vlotte Informatie over mr. Pieter van Vollenhoven; „14 maart '69 naar een project in Tur kije, 10 april bij een galaconcert van het Concertgebouw orkest, ai mei een vllegraUy, 9 juli naar Suriname Den Haag heeft niet alleen een fraai Congresgebouw, maar kan het ook mooi aankleden, met blomen en woor- Meer kleur Behalve de rozen geven de emblemen, die de vele hon derden afgevaardigden, staffunctionarissen, extra-perso neel en journalisten dragen veel kleur aan het congres. Het symbolische groen van welvarende landbouw siert de afgevaardigden; FAO-mensen dragen stemmig paars; hulptroepen vrolijk oranje en de pers moet het met fan tasieloos grijs doen, met als extra waarschuwing een P. Voor de rest vergemakkelijken de vele huidskleuren en talen de identificatie. Voertalen zijn Frans, Engels en Spaans. Daarnaast-wor den nog twee talen gesproken, waarvoor echter geen tolken aanwezig zijn: die van de gezeten groepering en de oproerige jeugd. De eerste is de taal van de groene re volutie, calorieën, eiwitten, ontwikkelingssamenwerking; de tweede van politisering, uitbuiting, kolonialisme. Het applaus is navenant. Van meet af aan is de jeugd in alle discussies en rede voeringen aan de winnende hand geweest. Of dat tot werkelijke resultaten zal leiden blijft desalniettemin de vraag, want met elke verklaring hoe begripsvol voor de jeugd ook wordt het duidelijker hoe moeilijk het standpunt van de ervaring met dat van idealisme/poli tieke actie binnen de bestaande FAO te verenigen valt. Na een week voornamelijk plenair vergaderen is het opvallend hoe nadrukkelijk de jeugd het woord wordt ge geven, hoe haar aandeel in de ontwikkeling wordt gepre zen. Ert dat voor de eerste keer, waarmee de organisatoren en hun achterban zich tegelijkertijd de pluim van de ver nieuwing op de tropenhoed steken. Dat de jongeren zelf minder welwillend en hoffelijk zijn wordt veelal graag vergeven. Als de voorzitter zegt „take the floor („u krijgt het woord") neemt de jeugd dat letterlijk en gaat op het podium zitten: hilariteit, een beetje ergenis, vooral leven in de zaak. Nog maar weinigen zullen het zo zwaar nemen als de man, die bij de opening het Congresgebouw betreedt en bijna struikelt over demonstranten die in operettepakjes uitgedost schietpartijtje spelen. „Waar weten jullie van? Met de ontwikkeling ben ik al jaren bezig. Politiek? Ach wat." Hij wordt mee naar binnen getroond, waar hij ge lukkig alleen maar tegen politie, marechaussee- en por tiersuniformen behoeft aan te kijken. Na een week tiert de scepsis welig. Van de propaganda voor de bestrijding van de honger, die dit congres had kunnen opleveren, komt waarschijnlijk maar weinig te recht. Een onbevooroordeelde en onvoorbereide bezoeker aan het Congresgebouw zo hij binnen kwam zou er moeite mee hebben te ontdekken dat daar een onderwerp aan de orde is, wat voor miljoenen zelfs ontdaan van alle emotionaliteit en sentiment van primair levens belang is. Vandaar dat een van de deelnemers zich afvraagt of het congres niet in tenten gehouden had kunnen wor den vandaar dat een jongere zich afvraagt of de openingstoespraken niet alleen uitgedeeld hadden kunnen worden om tijd te sparen voor zinniger bezigheden vandaar dat een journalist klaagt over de sherry en je never waarmee FAO persconferenties aan de man brengt vandaar dat sommige congressisten al zeer vroeg laten weten niet het hele congres te zullen uit zitten en -praten vandaar dat „officials" zich af vragen wat ze nu feitelijk voor zinnigs aan het doen zijn Missionaris Maar daar tegenover staat een missionaris uit de Philippijnen, die zich in vlekkeloos Nederlands in een dis cussie mengt: zeventien jaar geleden naar de Fhilippino's vertrokken, expert op het gebied van de communicatie, met heel eigen ideeën over goede ontwikkelingshulp, of beter -communicatie. Enthousiast, spontaan. De jeugd? „Ze moeten oog heben voor praktijk; voor het overige tal van goede ideeën. Een stukje Zuidoostaziatisch ontwikkelingswerk is ook te zien in de kleine tentoonstelling, waar een enkele ogen schijnlijk mediterende afgevaardigde ronddrentelt. Zijn rust wordt slechts verstoord door dansachtige muziek uit een draaiende fotoverzameling en het bliep-bliep-bliep van een verbindingssatellietje. Het is een tropenmuseum in het zeer klein, uitgezonderd dan het aangebroken doos je met de pil en boekjes over spiraaltjes. Terwijl hij tegen deze expositie van de grote ontwikke ling aankijkt bepeinst een Westduitser hoe hij het „thuis" moet vertellen wat hij hier ervaart: het interesseert de Duitser niet die ontwikkelingshulp. De plaat voor het hoofd is net zo dik als die van de Mercedes. En wat heeft hij dan aan het richtingggevende wereldplan van de FAO, dat tal van mensen, twee dikke boeken groot, meedragen. Samen met de zwarte mappen van de VVV met het ge- styleerde molentje (in de tram naar Scheveningen haal je ze er 's morgens en 's middags zo uit, de voedsel ver beteraars). De woordenvloed en informatiestroom zijn zo sterk, dat iemand maar al te gemakelijk meegesleurd wordt naar een punt „waar hij het niet meer ziet" Het is toch ook niet alleen het probleem van de honger wat hier in het geding Ls. Het gaat hier meer dan ooit om de FAO, die het niet bij een jubileum van 25 jaar wil laten zit ten, al denken anderen daar heel anders over. En dit gevoegd bij overige gevoeligheden en liefhebbe rijen van deelnemers levert een hoeveelheid kennis op, die nauwelijks is door te geven aan de „geïnteresseerde leek". Er wordt gegoocheld met percentages, verhoudingen, eiwitcijfers, waaruit met de beste wil van de wereld niet de mens is te vormen, om wie het nog altijd gaat. Is dat gevoel van onmacht de oorzaak van de onver wacht vele aanmeldingen van commissie-8. die over mobi lisatie van de openbare mening? Voorzitter van de com missie ls ds. Van der Heuvel van de Wereldraad van Ker ken: ,,'t Klopt, het ls met de ontwikkelingshulp net als met de oecumene: voor het buitenland is ons land een soort van Mekka.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7