MAARSE KROON NAAR NS Doebtsek ontslagen „Laat de „drie van Breda vrij Dajan: Israel moet een deel van de bezette gebieden verlaten lekker lui Treffer J uur verwoest het voormalig marinecentrum in f oorschoten UTTTTTH k;assiek SPECIALIST LUSTRUM UNIVERSITEIT VITTE SINGEL 12/16 Tijdelijk regen Boer Koekoek uit raad Ede Als ambassadeur in Ankara Go Ahead (K)- Spakenburg uitgesteld Politiek onmogelijk CAMBODJA'S HOOFDSTAD STEEDS MEER BEDREIGD If estduitse liberalen (Due/ Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 24 JUNI 1970 33126 jlrecteur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0.25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en AcLmnictratie: 25041: Redactie: 21507 AMSTERDAM (GPD) De autobus-onderneming laarse en Kroon gaat ook een dochter worden van de lederlandse Spoorwegen. Onderhandelingen over een verneming zijn gaande. De commissarissen moeten ook iog beslissen en de Staat der Nederlanden zal er zijn oedkeuring aan moeten hechten. De Nederlandse Spoorwegen heb- in vrijwel het hele land de groot vinger in de pap bij het inter- autobus-vervoer. Maarse en roon was er tot dusver buiten ge n-en zoals ook de Gelderse Tram- laatschappij (G.T.W.), en een d kleinere -oals de Zeeuws- laamse Tramwegmaatschappij, de e Maatschappijen Zuid-West- (Balk) en Labo (Leeuwarden). Maarse en Kroon bedient het ge- 1 tussen Haarlem, Leiden, Utrecht Amsterdam. Het kustgebied en bindingen tussen Haarlem en Am- rdam worden onderhouden door Noord-Zuidhollandse Vervoers- w^atschappy in Haarlem die al lan- tüd eigendom is van de Neder- idse Spoorwegen. Vaar het Gooi opereert de Neder- ndse Buurtvervoersmaatschappij IBM.), ook eigendom van de N.S. richting Zaandam rijdt de En- bo, die onlangs is overgenomen 't gemeentevervoersbedrijf van isterdam. Eveneens in Noord-Hol- id rijdt de Naco (Alkmaar), van ik bedrijf de Spoorwegen ook aan- C len bezitten. Het Aalsmeerse Maarse en Kroon, al geruime tijd in financiële leilykheden. Begin vorig jaar het bericht dat de diensten in krompen zouden worden vertel- directeur mr. A. H. Hoed dat eds in 1963 de situatie er somber gon uit te zien. Sindsdien was de stand verder verslechterd. Met in- ng van 1 juni vorig jaar voerde aarse en Kroon enige beperkingen or en snoeide de diensten op zon- W feestdagen. De directeur schreef de ïnkrim- ag toe aan de c.ao.. 1969 voor het ADVERTENTIE Pantalons, kolberts, kostuums j larlemmerstraat 195 - 197 - 199 ADVERTENTIE vanaf heden verkrijgbaar: OOR STUDENTEN EN BURGERIJ iaden kongres en ingresmap (200 blz.) f 6, fcjarten feestterrein f6, :en toneel f 5, concert f 6, UST U. ADVERTENTIE aor qoed auto-onderhoud NIEUWE De Bilt verwacht van heden- tot oderdagavond avankelijk zwaar bewolkt met lelijk regen, morgen van het wes- a uit ook opklaringen. Matige tot Khtige zuidwestelijke wind. Ge bigde temperaturen. (Opgemaakt 12.40 uur). 25 JUNI op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. n op: 0.02 uur; onder: 12.00 uur "Swaher te Katwijk te 7.30 en 20.02 laagwater te 3.22 en 15.45 uur 1 oommer bestaat alt 20 pagina's bus personeel, „die in een verslech tering deze stDDOmversnelling heeft teweeggebracht". Vorig jaar septem ber stelde de gemeenteraad van Haarlemmermeer f 58.750,— subsidie beschikbaar voor het bedrijf, om het behoud van de lyn Hoofddorp-Bad hoevedorp- Zuylenburg te garande ren. JERUZALEM, TEL AVIV, BEI ROET (AFP, Reuter, AP) „Is raël moet bereid zijn een deel van de bezette gebieden te verlaten in ruil voor vrede met de Arabi sche landen", aldus verklaarde de Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan gisteren op een bij eenkomst van journalisten in Je ruzalem. „Israël", zo voegde hij hieraan toe, „moet streven naar het vestigen van een staat van overheersend Joden en een niet te grote Arabische minderheid". Deze verklaring van Dajan, de „man van de harde lyn" in Israël, wordt in bevoegde kringen in Jeru zalem gezien als „water in de wyn", ofschoon bekend is. dat hy bepaalde gebieden nooit zou willen prijsgeven: het oude oost-Jeruzalem, de (voor malige Syrische) hoogten van Go lan). de strook van Gaza en tenslotte Sjarm el Sjeik, het zuidelijk deel van het schiereiland van Sinai, dat Egyp tisch grondgebied was. Dit laatste gebied beheerst de Israëlische scheepvaart in de Indische Oceaan en het Verre Oosten. Wat het Suez- kanaal betreft is Israël bereid tot „een nieuw bestand met Egypte, maar dan op basis van wederkerig heid", aldus Dajan. Over de Russi sche piloten, die thans in Egypte zyn gestationeerd, zei Dajan. dat zy deel nemen aan luchtacties en niet meer alleen aan oefenvluchten. „Niettemin vermijden de Russen elk contact met Israëlische vliegtuigen, zoals de laat ste twee maanden bij het Suezkanaal is gebleken, vermoedelijk omdat de Sowjet-Unie niet verwikkeld wil ra ken in een oorlog in het Midden- Oosten. Als Moskou toch daartoe be sluit zouden alleen de Verenigde Sta ten tegenstand kunnen bieden aan de Russen, maar ik hoop", aldus Da jan, „dat dit probleem nooit actueel zal worden" De aanwezigheid van Iraakse, Syrische en Saoedi-Arabi- sche troepen en Palestijnse guerrilla- EDE (GPD) By de Boerenpar tij in de gemeente Ede is bijzonder weinig animo per 1 september de enig overgebleven zetel in de ge meenteraad te bezetten Lijstaanvoer der H. Koekoek die enige weken ge leden reeds had bedankt voor zijn zetel in het college van provinciale staten van Gelderland, heeft nu offi ciéél te kennen gegeven na acht jaar niet langer raadslid te willen blijven De andere kandidaten heeft hij daarvan niet op de hoogte gesteld en deze blijken daarover zo veront waardigd dat ze, zoals de zaken nu staan, geen van allen raadslid wil len worden. By de verkiezifigen van 1966 verwierf de Boerenpartij zes ze tels in de Edese raad: tijdens de rit hebben twee raadsleden zich van de partij afgewend strijders maken het niet onmogelijk, aldus tenslotte Dajan, dat de ontwik keling in Jordanië Israël zal dwingen tot defensieve acties over de Jordaan, die overigens geen bezetting van Jor daans gebied tot doel hebben. .Is raël kan in Jordanië geen regime dulden, dat de vrye hand geeft aan aanvallen op zyn grondgebied". Volgens een officier van de Israë lische generale staf is de concentra tie van tanks en artillerie van het Syrische leger aan de grens met Is raël thans van dezelfde omvang als die van Egypte in de Sinai voor de zesdaagse oorlog in 1967: 800 k 900 tanks en 600 stukken geschut, alles van Russische makely en onder Rus sisch toezicht. VOORSCHOTEN Een uitslaande brand heeft gis termiddag de grote loods van het voormalig Marine Op komst Centrum in Voorscho ten geheel in as gelegd. Om streeks vijf uur constateerde men dat er rook uit het ge bouw kwam. Kort daarna sloegen de vlammen aan al le kanten uit de loods. Met dertien lagedruk- er drie nevenstralen hebben de Voorschotense en Leidse brandweer het vuur bestre den. Enkele uren later had men de brand onder de knie. De schade, die door de ver zekering wordt gedekt, wordt voorlopig op ticeehonderd- duizend galden geraamd Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Men acht het niet uitgesloten dat er in de om geving van de loods met vuur is gespeeld. Door het afbranden van deze ruimte is de Voorscho tense jeugd gedupeerd. De loods had moeten dienen als onderkomen tijdens de speel- week in het dorp. (Foto LD/Holvast) WENEN, PRAAG (AP, DPA) De voormalige Tsjechoslowaakse partijleider Alexander Doebtsek heeft nu ook zijn functie van am bassadeur in Turkije verloren: hij is als zodanig door president Swoboda ontslagen. Volgens het Tsjechische persbureau CTK Krijgt hij een andere taak. Ver moedelijk zal hij terugkeren naar zijn vroegere woonstreek in Slo wakije, waar hij met een positie van veel geringer belang genoe gen zou moeten nemen. Nadat Doebtseks positie als liberaal leider een zware klap had gekregen door de Sowjetrussische invasie en hy in april 1969 was afgetreden als eerste secretaris van de Tsjechoslo waakse communistische partij werd De fotografen kregen op Schiphol tenslotte toch hun zin Ray mond „Ironside" Burr en Johnny „Tarzan"Weismuller poseerden geamuseerd met de 5-jarige vrouwtjes-chimpansee Din ky uit de Wassenaarse dierentuin, die hen teder omhelsde als dank voor de haar toegestopte klontjes suiker. De 53-jarige Raymond Burr groot, zwaar en grijzend, was op zijn rondreis dóór Europa naar Nederland gekomen op uitnodiging van de VARA en het was bloot toeval, dat de 65-jarige, bijna legenda rische Johnny Weismuller vrijwel gelijktijdig uit New York arri veerde. De laatste zal zaterdag op de Maarsseveense plassen het start schot lossen voor de eerste grote internationale zwemmarathon, die in Nederland wordt gehouden. SPAKENBURG GPD) Het voor vanavond vastgestelde vervolg van de beslissingswedstrijd tussen Go Ahead (Kampen) en Spakenburg voor promotie naar de eerste klasse zaterdagvoetbal is te elfder ure door het sectiebestuur voor onbepaalde tijd uitgesteld. De wedstrijd zou ge speeld worden in het KNVB-sport- centrum in Zeist zonder publiek. Het sectiebestuur had vorige week besloten dat de wedstrijd moest wor den uitgespeeld. Het beroep dat het bestuur van Go Ahaed tegen deze beslissing had aangetekend, is door de commissie van beroep niet ont vankelijk verklaard. Het sectiebe stuur heeft echter besloten de ontmoeting uit te stellen, omdat er nieuwe laakbare feiten aan het licht zouden zyn gekomen. De straf- commissie is nu belast met een on derzoek naar de onregelmatighe den na het staken van het duel, waarbij ook enkele spelers zouden zijn betrokken. Spakenburg is door dit besluit van de sectie ernstig gedupeerd. Het be stuur van de club werd vanmorgen door de pers op de hoogte gebracht. Voorzitter Van Goor van Spaken burg had gisteravond van de compe titieleider nog vernomen, dat de wed strijd w e 1 zou worden gespeeld. Het was dan ook vanmorgen niet meer mogelijk de vlucht van de Spa kenburger Hartog, die speciaal voor dit duel uit Mallorca waar hy met vakantie verblijft naar Ne derland over moest komen, te an nuleren. I hy benoemd tot voorzitter van het I parlement. Later volgde zyn benoe ming tot ambassadeur in Ankara. Vo rige maand keerde hy onverwacht naar Praag terug en sindsdien deden in de Tsjechische hoofdstad geruch ten de ronde, dat hy uit de party zou worden gestoten. Doebtsek is reeds als lid van de partij geschorst. Indien hy het partij lidmaatschap zou verliezen zou dit de laatste stap betekenen in de geleidelijke neergang van de populaire partijleider, die zijn land een vorm van communisme met een menselijk gezicht wilde geven. Volgens onbevestigde geruchten zal Doebtseks uitstoten uit de party be kend worden gemaakt op een voltal lige zitting van het centrale party- comité. dat morgen in Praag bijeen komt. Aangenomen wordt, dat ook Doebtseks vroegere premier, Tsernik, die intussen ontslag heeft gekregen als minister-voorzitter van de raad voor industrie en ontwikkeling, tege lijk met Doebtsek uit de communisti sche party zal worden gezet. De VVD heeft een voorlopig pro gramma voor de landelijke ver kiezingen van 1971 in de ring ge worpen, dat een reeks opmerkelij ke punten bevat. Punten die in de mode zijn zoals departementen die moeten worden ingesteld voor technische wetenschappen en beheersing van het leefmilieu. Maar ook politieke punten, zoals het aangeven van mogelijke part ners om een regeringscoalitie mee te vormen. Opvallend is, dat hierbij nog steeds een voorkeur wordt uitge sproken voor D'66. Maar dat lijkt programmatisch een onmogelijk heid. De Democraten '66 zijn in dertijd in de landelijke politiek gegaan, omdat zij een hervorming van het staatkundig bestel voor stonden. Omdat zij volksvertegen woordigers en regering dichterbij de kiezers wensten te hebben. Vandaar hun programma voor de kamerverkiezingen van 1967, dat scharnierde rond twee pun ten: een districtenstelsel en een gekozen ministerpresident. Maar juist op die twee punten verschil len de liberalen van de WD he melsbreed van mening met De mocraten '66. De liberalen zijn tegen de rechtstreeks gekozen premier en tegen wederinvoering van het districtenstelsel. Zij wensen vast te houden aan verkiezingen vol gens het systeem van de even redige vertegenwoordiging dat wij sinds 1917 in ons staatsbestel hebben. Daarom lijkt een stem busakkoord en daaruit voort vloeiend een regeringscoalitie met VVD én D'66 voorlopig nog een politieke onmogelijkheid. PHNOM PENH 'AP) Het Cam bodjaanse opperbevel heeft vandaag bekendgemaakt, dat Amerikaanse Jachtbommenwerpers aanvallen heb ben gedaan op doelen die ver in Cambodja liggen, ter ondersteuning van de actie van Cambodjaan se troepen op de grond. Dit bericht uit Phnom Penh valt samen met dat volgens welke zich ten oosten van Phnom Penh Noordvietnamese en Vietcong-strydkrachten samentrek ken, vermoedeiyk voor het verrich ten van een aanval met raketten en mortieren. Tegen die verwachte aanval wordt nu door Cambodjaanse troepen op getreden. Er werd vandaag gevoch ten op 8 kilometer ten oosten van de hoofdstad. Uit een en ander biykt dat de vyand oprukt en dat het slechts een kwestie van tfjd is voor dat een aanval op Phnom Penh kan worden verwacht. Communistische troepen bedreigen thans opnieuw Kompong Speoe. dat 50 kilometer ten zuidwesten van Phnom Penh ligt, aan de belangry- ke weg die loopt naar de havenstad Kompong Som. (Van onze correspondent) BONN (GPD> De Westduitse Vrye Democratische Party (FDP) wenst dat Bonn vryiating vraagt van de drie nazi-misdadigers, die in Breda hun levenslange gevangenis, straf uitzitten. Een resolutie, waarin die wens is opgenomen, werd giste ren met royale meerderheid aange nomen op het party congres van de FDP in Bonn. Aan de orde was een ontwerpreso lutie, waarin party leider en minister van Buitenlandse Zaken Scheel werd verzocht by de Grote Vier aan te dringen op vryiating van de in Spandau gevangen gehouden iudolf Hess. Een voorstel om daaraan toe te voegen dat de Nederlandse rege ring om vryiating van de drie van Breda en de Italiaanse regering om vryiating van één nazimisdadiger zou moeten worden gevraagd, werd zonder discussie aangenomen. Een woordvoerder van de Jongeren organisatie van de party verklaarde ons na het debat, dat het voorstel de vergadering waarschyniyk over donderd heeft. Het zal een schandaal ADVERTENTIE sfopM zyn als zo*n resolutie ook was aange. nomen na zorgvuldig beraad, aldus deze woordvoerder, naar wiens oor deel een voorstel als dit komt van dezelfde party leden, die Juichen als de Amerikanen Cambodja binnen vallen. Minister Scheel voelt zich door de resolutie niet verplicht in ac tie te komen. „De drie vallen onder de Nederlandse souvereiniteit". Uit het Leidsch Dagblad van 24 Juni 1870: Te Sliedrecht heeft eene dienstmeid, die, door brand verschrikt, het spraakver mogen had verloren, dit plotseling terugbekomen, doordien zij driftig werd over het uiten iv haar bij zijn van haar goeden naam te na komende woorden. Het college van curatoren van de Latijnsche school te Zalt-Bommel heeft aan den gemeenteraad als rector van die school voorgedragen Dr. E. V. Houtsma van Lei den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1