AUTOMOBILIST HF,F,FT BEWEGINGEN NODIG Noorden en westen dichter bij elkaar Nieuwe sportieve Opel in het najaar Australië krijgt een eigen mini Inrichting tegen het rijden onder invloed De Bruvo Road Buggy Veiligheidskussens verplicht in de Amerikaanse auto's Vega 2300: mini van Chevrolet PAGINA U De nieuwe brug met één ge opende klep. gezien vanaf de Oostflevolandse wal. De nieuwe route van Muider- berg naar Emmcloordvoorlopig nog via Hagele. maar eind 1971 meer rechtstreeks naar Emmel- oord. Wanneer minister Bakker op 15 ,1uli de nieuwe brug tussen de Kamper hoek (Oost-Flevoland) en de Zwolse hoek (N.O.-Polder) heeft geopend, zal voor het hele westen en midden van het land de verbinding met de N.O.-Polder en de noordelijke provincies twin tig kilometer korter zijn gewor den. En bovendien „mist" men dan de tijdrovende passage van Kampen. Een belangrijke winst in deze wereld waarin tijd vaak goud. waard is. Een vlotte verbinding, die alleen voor wat de be treft dan ook rond 25 m n ge kost zal hebben. Op het ogenblik wordt aan de brug nog hard gewerkt: allerlei af werkingswerkzaamheden Ook de aan sluitende wegen zijn nog volop „in bewerking" om op 15 juli gereed te kunnen zijn om het verkeer te kun nen opvangen: stukken van rijksweg 6, die in de «verre) toekomst van de Vel,r tunnel via Amstelveen en Muiderberg, door de polders en langs Emmeloord naar het noorden (Gro ningen) zal leiden. Maar zover is het nog lang niet: het stuk voorbij Em meloord komt de eerste tien of vijf tien jaar waarschijnlijk nog niet aan de beurt en vóór van de Velser tun nel af tot Emmeloord alles hele maal in orde is zal ook nog verschei dene Jaren vergen. Van Muider berg tot de nieuwe brug zal men voorlopig ook nog wel goeddeels over de dijken moeten rijden. Voor de grote rijksweg door de polders schijnt voorlopig nog geen geld voor handen te zijn. Belangrijk voor het verkeer over de nieuwe brug bij de Kamper noek is echter, dat op 15 Juli aan beide zij den een aansluitend stuk bereikbaar zal zijn: in Oost-Flevoland van de Kamperweg bij de visvijvers voorbij de Flevo-centrale» éénbaans tot vlak j voor de brug <plm. 10 km) vervol- gens tweebaans over de brug en verder tot de bekende Domineesweg Ondanks comfortabele auto's en bijna op maat gemaakte zetels, krij gen automobilisten na een langere rit, toch vaak een onbehaaglijk ge voel. Dat, komt. omdat de mens in wezen ook heden ten dage nog een 'neteanger is. wiens lichaam, om goed te blijven functioneren, volgens de natuurwetten, in beweging moet blijven. Een Duitse arts. dr. Werner Eich- holz. heeft zijn visie op dit probleem gegeven. Dat een automobilist zich na een lange rit niet zo prettig gevoelt komt door de dwangpositie van het spierstelsel tijdens het rijden. Daar door komt de bloedsomloop in het gedrang, waardoor o.a b'.oedstuwin- g'.n in de benen kan ontstaan. Het is daarom raadzaam tijdens het autorijden gemakkelijk zittende klpding te dragen, die nergens knelt of drukt Het zjjn vooral klachten in de schouderpartijen, in de nekwervels en in het kruis die zich na een flinke rit voordoen Dit zijn de lichaamsdelen, waar het bij het zitten vcoral op aankomt. Tijdens het autoreden komt daar nog bij. dat men zijn zithouding niet naar willekeur veranderen kan. Door die gespannen houding van het hoofd en de armen wordt vooral van de schou derpartijen en de nek veel gevergd. Het autorijden is voor veel men sen een vast bestanddeel van het le ven geworden. Het menselijk lichaam is er van de natuur uit niet op inge steld dagelijks in een starre houding te verkeren, die het autorijden nu eenmaal eist. Zal de natuur zich op den duur ook aan deze levensgewoon te aanpassen0 Dat zou beslist heel mooi zijn. aldus dr. Eichhalz. maar de technische ontwikkeling voltrekt zich sneller dan die van de natuur. Het heeft miljoenen Jaren geduurd voor de mens zich rechtop kon voort bewegen. Waarschijnlijk zal het net zolang duren tot ons lichaam zich van natuurmens tot automens heeft omgeschakeld Daar wij in de naaste toekomst dus geen rekening kunnen houden met het ontstaan van de echte automens zullen we de zithouding moeten com penseren met aanvullende bewegingen Dat kan dcor wandelen, zwemmen, hout hakken, tuinarbeid. gymnastiek Vooral het maken van enkele gyn i olen. Tydens een tankpauze bfjvoor- nastiekoefeningen ter afwisselin j jeeld. Daarbu kan ook de auto als van een lange rit wordt warm a an be-1 nulpmateriaal dienst doen. (4 km), die overeenkomstig het be kende versje van Urk naar Schok land leidt. Vandaar zal het verkeer voorlopig nog over Nagele naar Em meloord moeten rijden Pas einde volgend jaar hoopt men rijksweg 6 althans tot bij Emmeloord te heb ben doorgetrokken (nog eens 7 km) En dan wordt ook de weg Em- meloord-Lemmer-Heerenveen „opge pept". zodat toch een behoorlij ke verbinding met Friesland en Gro ningen vice versa verkregen zal wor den. Maar nu over de nieuwe brug zelf, waaraan vrijwel precies drie jaar gebouwd werd. Zij overspant met haar 770 meter lengte het Ketel meer. dat hier de N.O.-polder van Oost-Flevoland scheidt. De totale breedte van de brug bedraagt 32.5 meter, met een (voorlopige» onder verdeling in twee rijbanen van twee rijstroken elk voor de hoofdweg en één parallelweg voor het langzame verkeer. In de toekomst zal het mo gelijk zijn er tweemaal drie rijstro ken van te maken, met een afzonder lijk rijwielpad. Fietsers en brom mers moeten voorlopig echter van de parallelweg voor langzaam verkeer gebruik maken. ZUIOELUKE POLDER! Met de bouw werd drie jaar gele den begonnen <om het precies te zeg gen: op 17 juli 1967). Er zijn twee brugkleppen Elk wordt bediend door twee 16 pk motoren die de klep in 100 seconden kunnen openen. Een bijzonder voordeel van het werken met twee kleppen is nog. dat één klep in gebruik kan blijven als de ander voor werkzaamheden voor het verkeer gesloten moeten blijven. De gehele brug wordt in de toe komst ook voorzien van weg verlich ting Ook komen er vangrails. Op 15 juli moet alles dus klaar zijn Nylonkussens, die bij een auto ongeluk binnen een halve se conde opzwellen en weer leeglo pen zullen door de Amerikaanse autofabrikanten met ingang van 1 januari 1972 In hun produkten moeten worden aangebracht. De kussens moeten eerst op de voorste passagiersplaats worden aangebracht. Met ingang van 1 Januari 1974 moet de plaats van de bestuurder eveneens op deze manier worden beveiligd. Uit een recent onderzoek is ge bleken. dat slechts 25 pet van de automobilisten hun veilig heidsgordels gebruiken De kus sens hebben hun doelmatigheid al bewezen en duizenden mensen levens gered Zy vcorkomen een heel groot deel van de verwon dingen die door botsingen wor den veroorzaakt. De kosten voor het aanbren gen van de nylonkussens worden per auto op honderd dollar of meer geschat. Eindeiyk heeft men nu ook de naam voor Chevrolet* mini car —die het tot dusver nog steeds met de co denaam X P887 moest stellen uit de doeken gedaan. Hy heet Vega 2300 De naam heeft betrekking op een heldere ster en het cijfer duidt op de cilinderinhoud van de wagen. 1 De Vega 2300 zal niet onderhevig zijn aan de in de Ver. Staten gebrui kelijke jaarlijkse modelwisseling, maar minstens vier Jaar in dezelfde vorm in produktie blijven Technische detailverbeteringen zul len echter in die periode wel kunnen 1 worden aangebracht. I> British Leyland Motor Corpo ration heeft 120 miljoen gulden ge- investeerd in de ontwikkeling van ten „All-Australian" auto, die voor het einde van 1971 op de markt moet j BUn. Volgens een woordvoerder van de BLMC zal de nieuwe wagen geen imi- I tatie zijn van een reeds bestaande I auto, maar geheel afgestemd zijn op Australische condities. Nadere i gegevens omtrent ontwerp, stijl en motor, worden strikt geheim gehou- I den, hoewel het volgens de woord voerder een grote auto wordt met •en ultra moderne motor die ook in I het buitenland aftrek zal vinden. 1 De nieuwe auto zal een scherpe concurrentiestrijd kunnen aangaan met de huidige „grote drie" van de Australische automarkt, de Holden, de Ford en de Chrysler-Valiant. De- «e merken tezamen nemen 45,8 pro eent van het aantal verkochte auto's j voor hun rekening. De BLMC heeft nu in totaal 240 miljoen gulden in de Australische automobielindustrie geïnvesteerd. Be halve het nog geheime nieuwe mo del worden in de komende achttien maanden nog twee nieuwe auto's in Australië geïntroduceerd door de Ley- land Motor Corporation. Dit jaar nog Verschijnt een zes-cylinder uitvoering ter vervanging van de huidige vier- eylinder Austin 1800 op de Australi sche wegen, in 1971 gevolgd door een Opvolger voor de in Australië popu laire Morris 1500. Twee ondernemende Haagse jongelieden, de pas agestudeerde student Bernard B. de Bruyn (27) en de ex-vertegenwoordiger Frits de Vos <21) hebben in een Rotterdamse boerenschuur ook de Bug-\ gy-bouw ter hand genomen. Zij introduceerden onlangs hun eerste exemplaar de Bruvo Road Buggy. In de naam Bruvo kan men gemakkelijk de beginletters van bei- j der achternamen ontdekken. Ze noemden hun produkt voorts Road Buggy, in tegenstelling tot Dune Buggy. Hun voertuigje is namelijk geschikt om er niet alleen mee in de duinen, maar om er ook mee op de weg te rijden. De Bruvo Buggy wordt geleverd met een cabriolet-carrosserie van kunststof op een onverkort chassis van de VW-kever. Hun bouwpakket kost 1851, exclusief BTW en het benodigde Veeweetje, dat best enkele jaren oud mag zijn. Op de foto de Bruvo-producenten De Bruyn (l.) en De Voe bij het introduktie-model. Tijdens een internationale confe rentie van de N A.V.O., die onlangs op de proefterrelnen van General Motors in de Verenigde Staten werd gehouden en gewijd was aan de pas sieve veiligheid, heeft de AC Elec tronics division van General Motors het ontwerp van een psychologisch testapparaat gepresenteerd dat een autobestuurder zou kunnen beletten met zijn wagen weg te rijden, wan neer h(j onder invloed van alcohol of verdovende middelen is. Het principe van dit apparaat, dat in het inatrumentenbord van automo bielen zou kunnen worden ingebouwd, is als volgt: Wanneer de bestuurder achter het stuur plaats neemt en het contactsleuteltje omdraait, ver schijnt gedurende enkele seconden een willekeurig getal van vijf cijfers op een klein scherm Als dit getal verdwijnt, wordt tegelijkertijd een toetsenbord met cijfers, dat zich on der dit scherm bevindt, verlicht De bestuurder heeft dan een korte tijd beschikbaar om het getal dat op het scherm verscheen, weer op het toet senbord aan te slaan. Indien hij in staat is het getal binnen de toege stane tüd samen te stellen en vol gens GM kan elke persoon die niet onder Invloed van alcohol is dit doen dan start de wagen onmiddellijk. Mocht de bestuurder hierin niet slagen dan kan hij nog altijd twee nieuwe pogingen wagen, maar ln beide gevallen verschijnen er totaal j verschillende getallen op het scherm. I Indien hy ook van deze twee test# j niets terechtbrengt zal de wagen ge- I durende een lange periode niet kun nen worden gestart. Deze eenvoudige test die slechts en. kele seconden in beslag neemt, onder zoekt vier menseiyke vermogens dia cioor het overmatig gebruik van al- cohol snel verminderen: het beoor- delingsvermogen, de gezichtsscherpte, het herinneringsvermogen an de co- i ordinatie van bewegingsreflexen In verband met deze experimenta- le testmethode zyn nog een aantal i bela-ngryke vragen gerezen, waarop j een antwoord dient te worden gevon den. General Motors zal daarom de- i ze zomer nog een researchprogram- ma aan hat testapparaat wyden. Als aanvullende voordelen van het systeem ziet GM ondermeer de mo- I gelijkheid om het testapparaat met 1 een geheim getal te oom bin eren, dat enkel aan de bestuurder bekend is, waardoor het apparaat als anti- diefstalvoorziening dienst gaat doen. i Dit zou eveneens voorkomen dat i kleine kinderen de wagen onverhoeds starten. Adam Opel, de Duitae dochtermaat- schappy van General Motors heeft verklaard, dat er sedert geruime tyd een nieuw model in ontwikkeling ls. In de afgelopen maanden werden reeds verschillende proefritten met de eerste prototypen gemaakt Waar- achyniyk aal het nieuwe model in september worden geïntroduceerd en als een compacte, uitgesproken spor tieve gezinswagen worden verkocht. I In Opeis leveringsprogramma aal ds- I ze wagen een eigen plaats innemen en geen van de bestaande modellen, vervangen Opel benadrukt hierme de. dat de Diplomat en Admiral, die achttien maanden geleden werden geïntroduceerd, evens.is ds Ka- dett-. Rekord,- Commodore- en OT- modellen, ook in het 1971 -modeljaar m produktie zullen blijven De nieuwe wagen zal een modern chassis-ontwerp krygen. voorname lijk gekenmerkt door een verfynde achterwielophanging en een nauw keurig gelelde achteras Het comfort «n de weg ligging sou den volgens de fabriek, ook op zeer 6lechte wegen. I uitstekend zyn. Het nieuwe model zal een aërodynamische vormgeving krygen en zal leverbaar zyn met j krachtige 4-cilindermotoren die een goede acceleratie en topsnelheid bieden In de veiligheidsultrustlng van de nieuwe wagen zullen de jong ste resultaten van Opeis research programma verwerkt zyn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11