Speuren in diepte van heelal en naar het verre verleden Leger ontkent schuld aan brand op Veluwe Nieuwe NS-dienstregeling kwetsbaar Felle kritiek van hoogleraren op Belinfante UNIEK OBSERVATORIUM IN iVensters open Dr. De Jong antwoordt de regering Toch ruim tachtig pmcent van de treinen op tijd DEFENSIE PAGINA 6 IMDSüB DAGBLAD DINSDAG 23 JUNI 1970 (Van één onzer redacteuren) LEIDEN Twaalf keurig in het gelid staande radio-telescopen staan in Westerbork in Drente gereed om de geheimen van het heelal verder te ontsluieren en daarbij hoogstwaarschijnlijk ook verrassende ontdekkingen te doen in ons eigen sterrenstelsel en in f de verste verten van de kosmos benevens het verre verleden, tot miljarden jaren terug. Dit unieke radio-astronomische observatorium zal woensdag a.s. door Koningin Juliana officieel in gebruik worden gesteld. Het is min of meer een verfijning maar ook een complement van de ra diotelescoop van Dwingelo, die ja ren geleden door de Koningin werd ingewijd en waarmee Neder land een reeds grote internatio nale faam op astronomisch ge bied belangrijk heeft versterkt. Vrijwel elk fysisch gebeuren in het heelal gaat met elektromagneti sche straling gepaard. Aard. inten siteit en richting van deze straling kunnen veel vertellen over de aard van de processen. In een heel klein deel van het spectrum wordt deze straling al duizenden jaren waarge nomen: het zichtbare licht dat ons zon, andere sterren, planeten en manen toont. Verreweg het grootste deel van de straling bereikt de waar nemer op aarde echter niet. omdat het geabsorbeerd wordt door de dampkring. Dit betekent dat de lichtstraling ons een zeer beperkt, onvolledig en dus foutief beeld van het heelal geeft en een verklaring van het hoe en waarom der kosmi sche processen gebrekkig moest blijven. De observatie van het heel al alleen door studie van het zicht bare licht komt overeen met het be studeren van de omgeving van een huis uit één dakvenstertje met een nauw gezichtsveld door een neveli ge lucht. In de laatste decennia is de blik van de sterrekundigen revolutionair verruimd en wel voornamelijk door de ontwikkeling van twee nieuwe technieken, de radioastronomie en de ruimtevaart. Zij openden nieuwe „vensters" naar vele zijden in het huis waar wij wonen, de aarde, en van waar uit wij de omgeving, de kosmos proberen te leren kennen en begrijpen. De aardse atmosfeer bleek nog een ander „venster" te bezitten dan dat voor het zichtbare licht, name lijk voor radiostraling van bepaalde veel langere golflengtes en ook deze straling werd overvloedig door kos mische objecten uitgezonden. De ruimtevaart heeft het voorts moge lijk gemaakt, waarnemingsinstru menten naar „buiten" te sturen, bui ten onze kosmische woning, waar door we geen vensters meer nodig hebben in de versluierende atmos feer en de elektromagnetische stra ling uit de kosmos over het gehele spectrum bestudeerd kan worden. Scheidend vermogen In Dwingelo heeft men een be langrijke bijdrage tot de studie van het heelal door middel van de radio straling kunnen leveren. „Dwinge lo" en andere radio-observatoria op de wereld hebben echter eert groot technisch nadeel ten opzichte van i licht-telescopenzij „zien" niet scherp genoeg naar de wens van de astronomen. De detailrykdom van het beeld van een telescoop hangt in sterke mate af van de omvang van lens of spiegel, waarin de straling wordt opgevangen in verhouding tot de golflengte van de straling. Radio straling heeft een veel langere golf lengte dan het licht, en de „lenzen" van een radiotelescoop (wat in we zen de parabolische antennes zijn) moeten vele duizenden malen gro ter zijn dan de lenzen van lichtte- lescopen om eenzelfde „scheidend vermogen" te verkrijgen, d.w.z. het vermogen om op (in een hoek uitge drukt) zeer kleine afstand nog twee stralingsbronnen van elkaar te kun nen onderscheiden, dus als aparte objecten waar te nemen. Technisch onmogelijk Constructie van zeer grote anten nes voor radiostraling is echter technisch onuitvoerbaar. Zij moeten immers ook nog beweegbaar zijn om de loop van de kosmische ob jecten langs het firmament te kun nen volgen en door de lange duur van een waarneming ook zwakke straling te kunnen meten. Er zou een antenne van kilometers diameter nodig zijn, om de huidige nieuwsgierigheid van de astronomen enigszins te bevredigen en een der gelijk gevaarte is technisch onmoge lijk. In Westerbork is dit probleem met een reeks technische „foefjes" min of meer omzeild. Zeer onvolledig en vereenvoudigd verteld, heeft men daar de volgende oplossing gevon den. F Foefjes Men zou in principe de benodigde enorme antenne van tegen de twee kilometer doorsnee ook kunnen op bouwen uit een vlak met duizenden kleinere gekoppelde parabool-anten nes. Dat is altijd nog een zeer kost bare onderneming en technisch bij zonder moeilijk. De zaak kan echter weer sterk vereenvoudigd worden door slechts één rechte lijn van te lescopen te bouwen en deze te laten draaien, zodat de lfjn een vlak door loopt alsof het één grote schijf is. Op zichzelf zou dit ook enorme technische problemen meebrengen. Er is echter de gelukkige omstan digheid, dat één rechte lijn van te lescopen van nature al draait door de aswenteling van de aarde360 graden in 24 uur. Van deze omstandigheid heeft men in Westerbork gebruik ge maakt door slechts twaalf telesco pen (waarvan om technische rede nen twee verrijdbaar) op een oost- westlfjn te plaatsen, deze zeer nauw keurig in stand en beweging te kop pelen en daarmee een radio-antenne te verkrijgen die in enkele uren aarddraaiing dezelfde functie kan uitoefenen als een antenne van te gen de twee kilometer diameter. Zo als gezegd is dit een overgesimplifi- ceerde weergave van het systeem, maar in principe komt het hier toch op neer. Men bereikt daardoor een voor de radio-astronomie uitzonder lijk goed scheidend vermogen, een uniek scherp „beeld." Voorwaarde voor het gebruik van dit stelsel is, dat de gegevens over de gehele duur van een waarneming kunnen worden „opgeslagen" in een elektronisch brein en later weer sa mengevoegd tot één beeld nadat de lijn van telescopen door de aard- draaiing een geheel cirkel vlak heeft gevuld. Dit is een zeer moeilijke tech nische opgave geweest. Bovendien is duidelijk, dat het stelsel alleen bruikbaar is voor de waarneming van betrekkelijk statische verschijn selen. Zeer snel fluctuerende straling kan er niet mee worden geregis treerd omdat de lijn met telescopen nu eenmaal tijd nodig heeft om een echte spiegel antenne gevormd te hebben. Het is de bedoeling, dat met dit nieuwe observatorium waarnemin gen worden gedaan ten aanzien van ons eigen sterrenstelsel, het Melk wegstelsel, en ook extra-galactische objecten tot aan de grenzen van het waarneembare heelal op miljarden lichtjaren afstand toe. Een lichtjaar is de afstand die het licht (300.000 km per seconde!) in een jaar aflegt. Dat betekent tevens waarneming van het verleden, tot miljarden jaren te rug. De straling die wij uit die uiterste „grenzen" van de kosmos ontvangen is daar immers miljarden jaren geleden vertrokken! Verrassingen Overigens rekent men er in Wes terbork al vrijwel zeker op. dat met behulp van het nieuwe observato rium verrassende ontdekkingen in de kosmos zullen worden gedaan. Het merkwaardige is namelijk, dat de laatste decennia bij steeds nauwkeu riger studie van bekende verschijnse len telkens plotseling geheel nieuwe verschijnselen en kosmische objec ten ontdekt werden, waarvan men het bestaan niet bevroedde. Zo zijn de laatste jaren (om maar enkele verrassingen te noemen) bij de waarneming voor geheel andere stu dies de merkwaardige zeer sterke stralingsbronnen van kleine omvang, de quasars ontdekt evenals nog kort DEN HAAG/ t HARDE (GPD) De Legervoorliehtingsdienst in Den Haag heeft gisteren verklaard, dat het „technisch onmogelijk" is, dat de grote bosbrand bij 't Harde op de Veluwe is ontstaan door de nawer king van brisantgranaten, die ge bruikt zijn bjj schietoefeningen in 't Harde. Van de kant op de Veluwe oe fenende dienstplichtigen militairen was meegedeeld, dat de gehele don derdagmorgen vanaf omstreeks ne gen uur met brisantgranaten was geschoten. Deze granaten, die een trotyllading hebben, ontploffen met een steekvlam en een regen van gloedhete scherven. Bij deze oefenin gen zou het kurkdroge natuurschoon vlam hebben gevat hetgeen tot een miljoenenschade heeft geleid, j Volgens mededelingen van militai- ren had de leiding donderdagmor- gen nog overwogen de oefening af te gelasten door het grote brandge vaar. Maar ze gingentoch door, om dat anders het gehele oefenschema zou zijn vertraagd. Ook zouden dan oefeningen van andere onderdelen in het gedrang komen. Reeds enige dagen was de artille rie in 't Harde bezig met schietoe feningen. Door de grote droogte ont stond. aldus de dienstplichtigen, elke dag een begin van brand, die door waarnemers op de plaatsen waar de granaat insloeg, werd gemeld. Het vuur was dan snel geblust. Kort na negen uur zou er donderdagmorgen echter een brand zijn ontstaan die later uit de hand is gelopen. Volgens de voorlichtingsdienst, kwamen alle brisantgranaten, alleen terecht in het zogenaamde maan landschap, een grote zandvlakte op het schietterrein. Deze vlakte bevindt zich op een afstand van ruim een kilometer van de plaats, waar de bosbrand is uitgebroken, 's Middags om kwart voor een werd begon nen met oefenen met de 105 mm houwitser, waarbij gebruik werd ge maakt van zogenaamde volle pant sergranaten met stalen lading. Deze granaten kwamen terecht op een plaats ongeveer drie kilometer van de brandhaard. geleden de hoog-frequente pulseren de stralingsbronnen, de pulsars. Foto: Enkele van de antennes vgn Westerbork in het opbouwstadium. Wet getekend President Nixon heeft gisteren de onlangs door het congres aanvaarde wet getekend op verlaging van de stemgerechtigde leeftijd tot 18 jaar. Tegelijkertijd gaf Nixon minister van Justitie Mitchell opdracht de grontwettelijkheid van de wet te laten toetsen door het fe derale hooggerechtshof. AMSTERDAM (ANP» Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, heeft een nadere verklaring afgelegd over zijn uitspraak van 12 juni in Delft. „Natuurlijk ben ook ik mij ten volle bewust", aldus dr. De Jong ,„dat de situatie van ons land fundamenteel verschilt van die in de jaren' 30. vcor zover onze defensie thans onderdeel vormt van die van de NAVO. Dat laatste is ook uit mijn toespraak dui delijk gebleken, waar ik in dit ver band sprak van een bescheiden Ne derlandse bijdrage binnen de con ventionele strijdmacht van de NAVO. Het op redelijk peil houden van die strijdmacht is geen probleem van Nederland alleen, maar va.n alle Na- vo-landen voor acute bezorgdheid is ook naar mijn oordeel geen enkele reden. Ik heb woordelijk gezegd: „dat er. gelukkig, geen tekenen zijn die op stijgende spanningen in ons deel van de wereld wijzen in tegendeel Maar planning voor defensie is steeds planning op lange termijn, planning voor vijf of tien jaar in de toekomst Mijn uitspraken ten aanzien van de huidige Nederlandse land macht waren gebaseerd op officië le gegevens. Het spreekt vanzelf dat het niet mijn taak is, over hun in terpretatie met de minister-president in debat te treden. Ik stel er wel prijs op te verklaren, dat ik vcor mijn toe spraak geen enkele vorm van con tact heb gehad met Nederlandse of ficieren en dat ook op regeringsni veau niemand tevoren op de hoog te was van wat ik mij genoopt voelde naar voren te brengen, aldus het commentaar van dr'. De Jong. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Naaldwijk J. G. Jan sen te Schiedam; te Zegveld en Goudriaan-Ottoland i toezegging) A. W. van der Plas. kandidaat te Kat wijk aan Zee GEREF. KERKEN Beroepen te Heèmse J. Jeüfing te Oude Pekela. Te Rotterdam als mis sionair predikant op Midden-Java, kandidaat W ,M. Verbaan te Soest. Te Scharnegoutum mej. E. A. Ebling kandidate te Eindhoven Bedankt voor Dokkum. Haarlem. Hoogeveen, Smilde en Stadskanaal L. Raven te Biersum. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Deventer .J van Am- stel te Middelburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam, Nieuw Beij- erland, Waardenburg en Poortugal J. Mijnders, kandidaat te De Meei'n. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Leerdam A. Wink, kan didaat te Gouda. BAPTISTENGEMEENTEN Aangenomen naar Hoogeveen G. Brongers te Leeuwarden. AMSTERDAM De gezamenlijke hoogleraren en lectoren van de Am sterdamse universiteit hebben giste ren tijdens een senaatsvergadering felle kritiek uitgeoefend op het be leid van de rector en assessoren. Vooral de hoogleraren Wertheim en Stuiveling trokken flink van leer. Prof. Stuiveling zei onder meer dat hij verontwaardigd was over het feit, dat prof. Belinfante in een televisie- Interview verklaarde dat sommige mensen in het openbaar andere din gen verkondigen dan binnenskamers. Als hiervan geen bewijzen zijn. is het een verdachtmaking, aldus prof. Stuiveling. Daarop verklaarde prof. Belinfante geen bewijzen te kunnen geven, om dat hij anders bepaalde personen in moeilijkheden zou kunnen brengen. Prof. Stuiveling gaf vervolgens een emotionele toelichting op zijn uni versitaire werk. „De roofbouw waar toe men mij verplicht is medisch niet verantwoord. Als enige hoogle raar moet ik het instituut met 1150 studenten Nederlands leiden alsmede de afdelingen Taalwetenschap. Let terkunde en Moderne Letterkun de. Ik heb ernstig overwogen ontslag te nemen. En in deze situatie word ik ter verantwoording geroepen". Verder was er van de zijde van de hoogleraren nogal wat kritiek en richtlijnen die prof. Belinfante heeft uitgevaardigd bjj het bezetten van enkele instituten van de universiteit. Prof .dr. P. R. Baehr merkte op, dat de richtlijnen tot grote problemen hebben geleid. In sommige gevallen zijn zelfs niet-bezetters het slachtof fer geworden van de bezetters. Prof. Belinfante's verweer kwam er op neer dat de richtlijnen bestemd waren voor docenten die zich niet in staat voelen om onder die omstan digheden te werken. Gevolg is dat men de betrokken docenten niet kan verwijten, dat ze niet aan hun wette lijke verplichtingen hebben voldaan. Tenslotte nam de senaatsvergade ring het besluit op 2 Juli opnieuw bij een te komen en de hele problema tiek opnieuw te behandelen. Inmid dels werd aangekondigd dat op de komende vergadering een resoutiezal worden ingediend, die is ondertekend door eenentwintig hoogleraren. UTRECHT (ANP) Ondanks vrij veel pech in de vorm van storingen van buitenaf is men bij de Nederlandse Spoorwegen niet ontevreden over de eerste erva ringen met de nieuwe, door een snellere en frequentere treinen loop gekenmerkte dienstregeling. In de eerste week van juni reed 81 procent van de treinen op tijd, ln de tweede 80 en in de derde week 86 procent, hetgeen niet veel minder is dan het gemiddel de voor de oude dienstregeling. Als men bij „op tijd" ook de trei nen rekent met vertragingen van 1-4 minuten (waarbij meestal geen aan sluitingen worden gemist) is het per centage zelfs 92. üi de aanloopperiode hebben die ervaringen uitgewezen dat „Spoorslag "70" uitvoerbaar is, maar ook zeer kwetsbaar aangezien storingen en vertragingen Juist dooor de zwaardere belastipg van het net meer doorwer ken op de rest van de treinenloop Behalve door de grote warmte die ln juni verschillende technische pro blemen opleverde (seinstoringen en waarschijnlijk ook het vaker vastlo pen van remmen) werd de dienstre geling ook enkele malen (soms ernstig) ontregeld door ongelukken op overwegen en door de bosbrand op de Veluwe die het verkeer op de belangrijke lUn Amersfoort-Zwolle lamjegde. Een andere belangrijke teojfor is. dat bet —«waarder belas te —personeel nog aan de nieuwe situatie moet wennen. Voor de uitvoering van de nieuwe dienstregeling zijn veel nieuwe men sen aangetrokken, onder wie alleen al 250 machinisten. Doorstroming in het machinistenkorps betekent, dat maohtnisten die tot dusver in de ran geer- of goederendienst werkten, nu voor het eerst reizigerstreinen bestu ren en daar, al zijn ze grondig voor bereid, nog ervaring mee moeten op doen. Meer dan wroeger worden bij lo tingen treinen of treinseries uit de dienst genomen om weer wat „lucht" in het schema te krijgen. Vooral in het drukke knooppunt Utrecht (1400 treinbewegingen per dag) blijkt de regelcapaciteit nog niet te zijn aangepast aan de grotere sta tionscapaciteit, al is de personeels bezetting van de verkeersleiding en de seinposten al uitgebreid. Op korte termijn staat een verdere uitbreiding op het programma en dan kan wor den voorkomen dat de situatie bij moeilijkheden «nel uit de hand loopt. Dr. L. de Jong heeft wel wat losgemaakt met zijn nu al be faamd geworden redevoering over de droevige staat van onze defen sie. Kamerleden haasten zich hem bij- of af te vallen, premier De Jong verklaart publiekelijk het niet met zijn naamgenoot eens te zijn. Waarom die conster natie over een zaak, die in grote trekken al jaren bekend mag worden verondersteld: de gerin gere paraatheid en geoefendheid, de geringere mankracht ten op zichte van het leger dat het War- schaupakt onder de wapenen heeft. Maar tot nu toe hebben defen siedeskundigen, zonder hierover illusies te koesteren, steeds ver klaard. dat het machtsevenwicht tussen oost en west in Europa be rust op de afschrikwekkende wer king van het Amerikaanse kern wapenarsenaal, dat bij een we zenlijke bedreiging van NAVO- partners kan worden ingezet. We hebben geleerd daarmee te leven, in het bewustzijn, dat onze defensieinspanning niet maxi maal was. Maar er zijn immers zoveel andere zaken, die de aan dacht vragen? Om maar wat te noemen: huizenbouw, wegenbouw, scholenbouw, vermindering van de klasseschaal enzovoorts, enzo voorts. Als laatste zeer modieuze punt in deze reeks dient gezien te worden de milieubeheersing en de milieuverontreiniging. In de Nederlandse politiek steken vele partijen elkaar de loef af, met kre ten op dit gebied, die in verste consequentie uitmonden in de stelling: welzijn gaat voor wel vaart. Dat betekent dat econo mische belangen achtergesteld zouden kunnen worden bij die eisen van het welzijn als een goed leefklimaat. Maar dat betekent ook dat departementen die veel geld aankunnen, hierin kunnen worden beknot. Dat geldt met name voor het ministerie van de fensie, jarenlang aan de top van de begroting'tronend. De defen sieuitgaven vergen heel wat en in onze welvaartsstaat die zich com fortabel koestert in een al jaren bestaand gesprek tussen Russen en Amerikanen, is men niet ge neigd om meer belastingen te be talen opdat onze parate troepen beter uitgerust kunnen worden. Sterker nog, de laatste jaren is, onder invloed van linkse krachten in de politiek, het bestaansrecht van de strijdkrachten aangevoch ten. Op dat moment beginnen de te genkrachten zich te roeren. En zij brengen een aantal zwaargewich ten naar voren. M. Biesheuvel, kopman van de anti-revolutio nairen en in Den Haag veelvuldig genoemd als opvolger van de hui dige premier De Jong, heeft uit voerig stilgestaan bij de Russische dreiging van de NAVO-flank in het Middellandse Zeegebied. Dr. L. de Jong heeft zich, en ook met duidelijke politieke oog merken, ingezet voor 'n positieve benadering van onze defensie. Hij brengt daarvoor zijn gehele auto riteit in. Autoriteit ontleent aan een schrijverschap en een grote roep als geschiedkundige bij het publiek. En daar begint de valse autoriteit. Dr. De Jong zegt op de van hem bekende heldere wijze dat wij voor de defensie lessen moeten trekken uit de geschiede nis van de Tweede Wereldoorlog, uit de nederlaag van mei '40 met name. Dat wordt helder gezegd, maar het is iets dat met de no dige vraagtekens moet worden omgeven. Want kunnen we in deze ra zend snel veranderende tijd de oorlog van '40 nog wel vergelijken met de huiveringwekkende moge lijkheden van een oorlogsappa raat 30 jaar later? In mei '40 hield men nog te weinig rekening met de „Blitzkrieg", maar een tankaanval en parachutisten zijn kinderspel bij raket en antiraket- raketten en megatonnen die nu tot de mogelijkheden behoren. En als we het nu toch over de „lessen van de geschiedenis" hebben: een van de misvattingen aan gealli eerde kant in 1940 was, dat men de lessen uit de stellingenoorlog van 1914-1918 had getrokken en een veel te groot deel van het Franse leger in de verschansingen liet zitten, terwijl het land ver twijfeld aan de nederlaag pro beerde te ontkomen. Dus dat van die lessen is omkeerbaar. Wat dr. De Jong heeft gedaan is voor ons land tamelijk uniek. Een historicus die zijn faam als „wetenschapsman" inzet voor een politieke stellingname. In het bui tenland is dat veel gewoner. In Engeland zijn de voorbeelden van geschiedkundigen in het Parle ment zeer wel te vinden. Ook in Duitsland kent men de school van politiserende historici. Maar in elk geval krijgt het protesterende deel van „links" met het soort redevoeringen van dr. L. de Jong koekjes van eigen deeg. Want als je een voorbeeld wilt van geëngageerde, niet-ob- jectieve wetenschap, dan is het dit wel: een redevoering, duide lijk opgezet met politieke oogmer ken. Alleen komt die rede dan ditmaal niet van links, maar van iemand, die gezien zijn afkeuren de woorden voor de PvdA, in de buurt van DS '70 is beland, de hoek van het strijdbare kamerlid Goedhart. De uitspraken van dr. L. de Jong zijn een voorpostengevecht voor de verkiezingsstrijd van 1970. Een strijd die best eens in het teken zou kunnen staan van meer uitgaven voor het welzijn tegen over meer uitgaven voor onze vrijheid. Want als we de defen sieinspanning niet opvoeren, zou de vrijheid ons wel eens kunnen ontgaan, zal er wel worden be toogd. Daarbij zal veelbetekenend gewezen worden op het voorbeeld van Tsjecho-Slowakije. Dat kan een mooie verkiezingsstrijd wor den. JRS.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6