Leidse raad wil geen ver antwoor dings plicht DE LEiD< SE DAM» Afscheid P. Kruit V REDES WEEK IN TEKEN VAN V.N. 32 De nieuwe deodorant Sportif van Boldoot maakt van een Beschuit met muisjes GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING VUILVERWERKING LEIDENE.O. VERKEER W ENT AL AAN AFSLUITING INLEIDEN Ontslag Wethouder Onderwijs Meisje beroofd Vele Leidse manifestaties Acties De Rijnklievers Zilveren jubileum mej. H. v. d. Mey Dolle Mina's en verkeersborden Begrafenis F. H. M. Kok o DiKSDAG 23 JUNI 1970 LKDSCH DAGBLAD PAGINA 3 51*"11 met muisjes gisteravond in ie koffiepauze van de Leidse raad. kschuit met muisjes vanwege een uur ilijde gebeurtenis ten huize van pSP-raedslid Van 't Zelfde. lt<c en beschuit met muisjes vanwege 76) je geboorte van een nieuwe com- nissie, die verder dan de commis- iie voor de rekeningen zal ingaan ■twé jp het z.g. geheime rapport Mooren iver de reorganisatie van de narkt- en havendienst. m teruggrijpen. Dit rapport heb- *n burgemeester en wethouders [eheim gehouden. Het kwam van ie organisatiedeskundige F. Mooren n j riens proefjaar in dienst van de jemeente niet is verlengd. De net sadscommissie voor de rekeningen id* iestudeerde het rapport, conclu- :eerde over twee financiële punten W n liet voor de raad de vraag open >f er een commissie moest komen de verdere o.a. personele specten in het rapport te onder- len oeken- 4iele uren (gedeeltelijk in de jacht) heeft de raad aan dit on derwerp besteed. Het rapport kan lauwelyks meer geheim worden ge- I loemd, maar de geheimzinnigheid °u° ileef. Het voorstel van Van Aken in de socialistische zijnen, onder op teund door de idem pacifisten, rd> laaide het niet. Een paar kantte- ieningen en in de eerste plaats een rraag: uui rmuleerde Van Aken de instelling Jeu fan deze commissie („over de bouw ai inrichting van de Groenoord- va aal en de reorganisatie van de markt- havendienst") niet te D uitgebreid, waardoor hy een deel ran de raad kopschuw maakte? In ,l„ft geval li-et DS '70 het afwe- ien, die deze commissie te groot sag, terwyl Zunderman toch en kele malen wat geëmotioneerd had .jj, gezegd, dat de instelling van een tommissie ad hoe nodig was, om- ie° dat zijn fractie buiten het overleg g.Jin de commissie voor de rekenin gen was gehouden. 73'een vraag, nu aan de tegenstem- uiers: Zagen ze op tegen de door rethouder Menken gesignaleerde Ri soesa en de veelheid aan werk, die te: de wethouder personeelszaken in tdi het vooruitzicht stelde. Dit waren al zijn laatste argumenten, nadat redenen voor afwyzing in eer- ste instantie (.liet is dubbel werk, 10 rant de ambtenarenrechter gaat uiade zaak onderzoeken nu de heer llooren beroep heeft aangetekend") kennelijk schipbreuk hadden gele iden. Ziet deze ra<«é op tegen een II stapel werk? Natuurlijk, om met ,C« 7an Aken te spreken, het blijft in» iryetydsbesteding, maar tegen een ange avond vergaderen over een i 3p het oog onbelangrijke agenda iui riet de raad toch ook niet op? Of speelde het zomerreces een rol? Is I11 aeze raad moe en gelooft het op t Één vergadering na die van 3 V wgustus wel? de' i raad kan nu nog steeds in de LI geheime trommel kennis gaan aemen van het rapport-Mooren en de opmerkingen van de accoun- 1 tantsdienst hierover. Het blyft dus geheimzinnig en als kenner van tiet gewraakte rapport kun je mee gaan met Amptmeijer (PSP), die dit geheime rapport een voorbeeld loemde van zijn stelling, dat de ge heimhouding niet mogelijk is. Hy tei: Een krant publiceert uit het ^PPort en desondanks gaan we [it door met geheimzinnigheid. Ampt- - Meijer werd uit zijn tent gelokt door burgemeester V. d. Willigen, p£ die als argument voor de geheim- or? houding aanvoerde, dat Amptmeijer eek heeft gezegd zelf te willen bepa len of hij geheimhoudingsplicht loodzakelijk vindt, ge aptmeijer noemde de krant niet, d( die uit het rapport heeft gepubli ceerd en wethouder Harmsen ging ditmaal met hem mee. Ook hij ver- neeg de naam van het Leidsch r,j Dagblad hy sprak van „het 0- dagblad" toen hij in zijn be- totwoording „klapte" uit het ge- 'i': prek, dat LD-redacteuren met a hem vóór de publicatie met hem hebben gehad. Hij maakte de op ting, dat de hoofdredacteur verklaard het rapport-Mooren slecht stuk huiswerk te vinden. De wethouder„Hij zei dat met ge- jj tuigen erbij, maar het staat niet I hi de krant". Ik wil over een op- ifl toerking als deze hetzelfde zeggen Us het LD deed over het rapport- jj Hooren: Nou èn? wethouder had opmerkingen, die ;'»n mèèr belang waren. Hij zei, dat het college geen specificatie be- ht van de bespaarde f 260.000,—, 'aarvan de heer Mooren tegen de commissie van de rekeningen heeft merkj w-had (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond „ja" gezegd tegen de gemeenschappelijke regeling inzake de vuil verwerking voor Leiden en omgeving, waardoor de vuilver branding onder beheer komt van een gemeenschappelijk lichaam. In andere gemeenten is deze regeling wel (met suc ces) of nog niet door de commissies en moet nog in de raad komen: in Leiderdorp, Alkemade, Voorschoten, Oegstgeest, Sassenheim, Voorhout, Warmond en Zoeterwoude. De Leidse raad heeft uitvoerig bij deze gemeenschappelijke regeling stil gestaan en het voorstel van het col lege met succes geamendeerd op punten, die waarschijnlijk in de randgemeenten geen bezwaren zullen ontmoeten. Zo zag de heer Van Aken (PvdA) oa. door college en raad overgenomen zijn aanvulling om niet alleen te denken aan het verbran den en storten van vuil. maar ook aan andere manieren van vuilver werking als vuifafvoer door derden. Ook enkele andere door hem aan gestipte onvolkomenheden en verdui delijkingen werden aangebracht. Veel langer werd gepraat over een amendement van de zijde van de VVD, dat het driemans-college van beheer van het nieuwe lichaam vol tallig moet beslissen. Mej. Kappeyne v. d. Coppello bracht onder woor den. dat het onjuist is een andere gang van zaken toe te passen. Als n.l. één lid ontbreekt, kunnen de besluiten door twee leden worden ge nomen en de stem van de voorzitter is dan het zwaarst. De WD vond dit onjuist, omdat de voorzitter al tijd een Leidse vertegenwoordiger is. De WD kreeg de raad mee met 23 tegen 9 stemmen, waarbij de be treffende wethouder, mevr. Den Haan-Groen, die niet zoveel in het amendement zag. liberale fractiedis cipline betrachtte en mee vóór stem de. Het voorstel-Kappeyne kreeg voor al tegenkanting van mr. Driessen (KVP), die hierin een veto-mogelijk heid zag voor gemeenten, die hun vertegenwoordigers in het college van beheer bewust laten wegblijven, waar door geen besluiten kunnen worden genomen. De PSP kon zich niet verenigen met de punten in de gemeenschap pelijke regeling, waarvoor deze par tij amendementen had ingediend. Geen steun kregen amendementen van de PSP. Met 21—11 werd ver worpen een aanwijzing, waarbij niet en raad èn college elk een lid in de algemene raad van het nieuws li chaam benoemen, maar de raad bei de leden. De heer Amptmeijer (PSP) zei tegen de dwang te zijn, dat de betreffende wethouder moet worden benoemd, hoewel dat meestal wel de gelukkigste oplossing zal zijn. Twee stemmen méér kreeg de PSP (met 19 tegen 13 verworpen) mee bij het amendement om verantwoor dingsplicht voor door de raad be noemde leden van de algemene raad in te voeren. De PSP-er stelde zich op het standpunt, dat de gemeente raad bevoegdheden uit handen geeft en alleen door verantwoordingsplicht en mocht terugbrengt naar de volks- vetegenwoordiging, waardoor z.i. de mocratische controle mogelijk is. De PSP kreeg hierin de KVP mr. Driessen: Ik voel hiervóór, ook met het oog op toekomstige ge meenschappelijke regelingen mee. maar een deel van de PvdA-fractie niet. Ondanks de hoeveelheid aan stemverklaringen in deze vergade ring, werden deze afwijkende socia listische geluiden niet verklaard. Achteraf bleek ons. dat men blijft geloven in de mogelijkheid om de verantwoordingsplicht in te bouwen in een nieuwe verordening voor de raadscommissies, hetgeen mevr. Den Haan (WD) bestreed. De tegen stemmers vonden het onjuist de an dere gemeenten ook aan verantwoor dingsplicht te binden. De heer Versnel (DS *70) vroeg naar de mogelijkheden voor de raad om iets te doen als blijkt, dat de lucht verontreinigd gaat worden dooi de bouw van meer ovens nabij de Merenwijk. Mevr. Den Haan deed uit de doeken, dat de Hinderwet er is en de mogelijkheid om in beroep te gaan bij gedeputeerde staten. De heer Van Aken (PvdA) hoorde van dezelfde wethouder, dat de vuil stortplaats Roomburgerweg niet wordt ingebracht, omdat deze van gemeen tewerken is. Het raadslid had hier tegen enige bezwaren, omdat dan bijv. de SLF ook wel met een eigen stortplaats kan komen. gezegd: vraag het maar aan B. en W„ want die weten het. Hy zei voorts niets te weten van door de heer Mooren genoemde bylagen, wat hij adstrueerde met een brief van de heer Mooren aan het hoofd van de accountantsdienst, dat deze persoonlijke aantekeningen niet kunnen worden overgelegd. Praten, praten, praten, met een ge ring resultaat dus. Dat deed de raad over deze zaak. Hy ging niet in op het compromisvoorstel van mevrouw V. d. Blom (CPN) om eerst (via de geheime trommel) kennis te nemen van de rappor ten en dan opnieuw te beslissen. Hy wees met 2011 het voorstel- Van Aken af. Misschien komt het doordat een raadsverslaggever zulke dingen midden in de nacht schryft, maar na een langdurig debat over deze zaak denk je dan: Nou èn? HANS MELKERT De eervolle ontslagverlening op zyn verzoek aan de heer J. Bur gers als directeur van de Groenoord- hal had enige socialistische voeten in de aarde. De heer Den Dubbelden (PvdA) sprak over schorsing als dis ciplinaire straf en genoegdoening. Zyn fractiegenoot Gransch memo reerde, dat de benoeming verschrik kelijk veel moeite heeft gekost en dat dc benoemde directeur zomaar wordt losgelaten. De raad zei niets meer nadat wet houder Menken nogal was uitgeval len met zijn opmerkingen, dat men niet de onnozele hals moest spelen en dat de raad donders goed wist hoe moeiiyk het was. De wethouder noemde de keus achteraf geen ge lukkige en zei terdege verheugd te zijn, dat de zaak op eenvoudige wijze is geëindigd. Bij de discussie over het aanvaar- j de voorstel om de wipwatermolen bij de Boerhaavelaan te restaureren hoorde de raad uit de mond van wethouder Menken, dat. binnen een half jaar een nota over restauraties verschijnt. De heer Gransch (PvdA), die de schooladviesdienst hier by meer zou willen inschakelen, hoorde van wet houder Sannes, dat ook de overbiy- vende vier openbare scholen werken in de richting van een speelleerklas. Het krediet voor de inrichting hier van op negen scholen werd goedge keurd. De heer M. Fakkel, onderwijzer aan de school, werd benoemd tot hoofd van de openbare lagere Wil lem de Zwijgerschool. De heer Zitman (WD)die de uit kering voor onderhoud te laag vond, hoorde van wethouder Menken, dat deze percentages vastliggen. Ook hy ging toen akkoord met het voorstel gedeelten van Haagweg en Ryndyk in beheer van het rijk over te nemen. B. en W. beloofden mededeling te doen van him afdoening van het schrijven van de Bond van Kermis- b^drijfhouders met het verzoek luna parken op zondagen na 1 uur 's mid dags open te stellen. LEIDEN „Het is voor my heel moeiiyk geweest om deze beslissing te nemen". Dit zei de heer P. Kruit gisteren op de afscheidsbyeenkomst die de oudercommissie had belegd. Zeven jaar geleden werd de heer Kruit aangesteld als directeur van de Thorbecke-Mavo-school, die in dertijd nog Thorbecke-Ulo heette en gehuisvest was in een noodgebouwtje aan de Jacob van Kampenlaan. Twee jaar geleden, toen de Thorbecke-Ulo reeds in het nieuwe gebouw aan de Vyf Meilaan 2 getrokken was, werd het Mammoet-onderwys ingevoerd en ging de Thorbecke-Mavo samenwer ken met de Rembrandt-scholen- gemeenschap. De heer Kruit werd conrector van deze gemeenschap, „en", zo zegt hy, „door de vele an dere bezigheden, die een conrector heeft, was het voor my niet meer mogelyk in deze sterk groeiende school een persooniyk contact met de leerlingen te realiseren". Voor de heer Kruit is het altyd van het grootste belang geweest, dat er een goede sfeer op de school heerste, die volgens hem moest ontstaan door intermenseiyk contact. Dr. W. J. Blom, rector van de Rembrandtscho- lengemeenschap, noemde het weg gaan van de heer Kruit „een gewel dig verlies voor de school". Over de conrector zelf zei hy: „Hy is een onvervangbare man". De heer Kruit wordt met ingang van augustus leraar aan de M.T.S. aan de Dieperpoellaan 2. LEIDEN Een 21-Jarige Leidse studente werd zondagavond by een bushalte in de Breestraat lastig ge vallen door drie tot nog toe onbe kend gebleven jongens. Daarby viel haar handtas, waarin een portemon nee met zestig gulden, open. Een van de jongens eigende zich deze portemonnee toe, waarna hy zich met de anderen snel uit de voeten maakte. LEIDEN Het verkeer in de Leidse binnenstad had zich van morgen al aardig aangepast aan de afsluiting van de zogenaamde marktenroute, die loopt van het Gangetje naar het Kort Rapen burg. Gisteren iverd deze drukke verkeersader voor een periode van drie toeken afgesloten om te worden herbestraat (zie foto LD/ Holvast). Hoewel de afsluiting met gele verkeersborden van te voren staat aangegeven, namen gisteren de meeste automobilisten op de K or ev aar straat toch blin delings de afslag naar rechts, het Gangetje op. Verkeersagenten hadden (en hebben) op dit kruis punt dagwerk om het doorgaan de verkeer de andere kant uit te sturen, het Rapenburg op. De uitschakeling van de mark tenroute betekent een zware be lasting voor het kruispunt Ra penburg/Noordeinde /Breestraat. Immers, de omleiding geschiedt nu via het Rapenburg en dat Is LEIDEN Er wordt hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de komende vredesweek. Deze interkerkelijke vredes- week, die van 20 tot en met 27 september wordt gehouden, staat in het teken van de Verenigde Naties. Het landelyk interkerkelyk vredes beraad heeft een landelyke werk groep vredesweek opgericht. Deze werkgroep verzorgt een aantal uit gaven. o.a de vredeskrant en stimu leert bovendien plaatselyke acties. De activiteiten rond de vredesweek in Leiden worden op het ogenblik ge bundeld door de Leidse Gemeen schap van Kerken en het Leids Vre- deskontakt. Gisteravond werd in het LHJ-gebouw aan het Levendaal een by eenkomst gehouden van men sen uit de verschillende wijken die mee willen helpen aan de organisa tie van vredesweek-manifestaties. Politicoloog Leo van der Mey gaf een korte inleiding over de VN. „Het idee achter de Verenigde Naties was, dat alle landen een stukje souverei- niteit zouden opgeven", aldus de heer Van der Mey. „De VN wordt echter gehandicapt doordat de staten es sentiële dingen niet overlaten aan deze organisatie en door het ont staan van de twee grote machten, Rusland en Amerika, die teveel in vloed kunnen uitoefenen". Toch heeft de VN betekenis: als ontmoetingscentrum, als rem op de bewapeningswedloop en bovendien kan zy iets doen aan de honger en de armoede. „Maar wat kunnen wy zelf doen?" zo vroeg hy "zich af en gaf vervolgens het antwoord: „We moeten niet langer nationaal den ken, maar via de nationale regerin gen druk uitoefenen en natuurlyk ook via politieke partyen, kerken, enz. Gerard Broekmans van het Leids Vredeskontakt gaf de aanwezi gen aanwyzigingen voor mogelyke acties, waarna in groepjes verder werd gesproken over wat de wijkco- mité's te doen stond. In de plenaire vergadering kwa men de ideeën op tafel. Zuidwest wil een experimentele kerkdienst hou den, in samenwerking met Sjaloom en de derde-wereld-winkel, terwyi ook plannen zyn gemaakt voor een straattoneel. De vrijwilligers uit het Centrum wil len een oecumenische kerkdienst, evenals in de wyk zuidoost. Noord oost Leiden gaat de financiële on macht van de VN uitbeelden in een Jongerendienst, terwyi er ook plan nen zyn voor een manifestatie in het Zendingscentrum in Oegstgeest. Samen met SSR gaat ook Augus- tlnus meewerken. Van de kant van middelbare scholen, een huishoud school en een LTS is medewerking toegezegd. Op 18 augustus gaat de enthousiaste schare weer verga deren. Dan zullen de plannen in een meer uitgewerkt stadium verkeren. Ook zal er tegen die tyd meer be- hier in de morgen- en avond- spits goed te merken aan de lan ge rijen auto.s van alle kanten. De verkeerslichten op dit kruis punt worden nu met de hand be diend. De lichten op de kruispunten Korevaarstr./Gangetje en Haar lemmerstraat /Prinsessekade zijn uitgeschakeld omdat de verkeers stromen hier te eenzijdig zijn voor automatische bediening. Vooral het autoverkeer uit de Haarlemmerstraat heeft nogal eens moeite om zich in te voegen. Op de K or ev aar straat kozen de meeste automobilisten vanmor gen zelf al de omleidingsroute over het Rapenburg, nadat ze gisteren de doorgang over het gangetje door een hek en een agente belemmerd zagen. (Zie ook de foto op de voorpagina) LEIDEN De Leiderdorpse post duivenvereniging „De Rynklievers", hield zondag een wedvlucht over een afstand van 368 km. In totaal na men 165 duiven, die in Survilliers Fosses werden losgelaten, aan deze vlucht deel. De uitslag luidt als volgt 1. P. v. Griensven, 2. A. v. d. Dop en Zn., 3. A. Dubbelaar, 4. P. v. Griens ven, 5. D Zwaan, 6. Gebr. Kok, 7. N. v. d. Linden, 8. D de Ridder. 9 J. Zevenhoven. 10. W Jacobi, 11. idem, 12. J. Zevenhoven. 13. Gebr. kend zyn over de tentoonstelling, die Kok 14 j v d Wal 15. A. v. d. in „De Waag" wordt gehouden. Dop en Zn. LEIDEN Mejuffrouw H. van der Mev, chef van de afdeling Jeugdbe- middeling en tevens Jeugdconsulente van het Gewestelijk Arbeidsbureau viert 26 Juni a.s. haar 25-jarig ju bileum. Mej. Van der Mey heeft haar werkgebied vooral op sociaal terrein gezocht. Op diverse schooltypen oa. huishoudscholen. Mavo-scholen en levensscholen verstrekt zy beroepen- voorlichting. Van half vyf tot half zeven is men in de gelegenheid haar te feliciteren op de receptie, die ge houden wordt in de bovenzaal van de Zuiderkerk aan de Lammen- schans weg. LEIDEN —De heer J. L. J. Gail- lard. die hedenmiddag aan de Leid se Universiteit op een proefschrift „Het cytofotometrisch bepaalde DNA-gehalte als identificatiepara meter voor metafasechromosomen by de mens" promoveerde tot doctor in de geneeskunde, betrekt ln één van zyn stellingen de acties van de Dolle Mina's. Deze doelstellingen, al dus de promovendis, worden onbe wust geïllustreerd door de verkeers borden, die de wandelpaden aange ven omdat deze borden slechts een man tonen, die met een kind aan het wandelen is. Een andere stelling, die de heer Gaillard poneert. 1b de volgende: „By de steeds verdergaande ontwikkeling van de internationale zeilwedstrijd - topsport is het gevaar te signaleren dat de zuiver recreatieve functie van het wedstrydvaren door vele organi satoren uit het oog wordt verloren. Het is daarom wenselyk dat de be langen van de vele wedstrydzeilers die geen internationale faam beogen, zowel by het Koninklyk Watersport Verbond als by diverse watersport verenigingen worden behartigd door mensen die niet nauw betrokken zyn by de organisatie van de internatio nale zeilwedstrydtopsport". Promotors waren deze middag prof. dr. A. Schaberg en prof. dr. P. van Duyn. LEIDEN Op de begraafplaats „Rhynhof" vond gisteren de teraar debestelling plaats van het stoffeiyk overschot van de heer F. H. M. Kok, die in het leven van de r.k.- vakbeweging een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Reeds vóór de oorlog maakte hy deel uit van het bestuur van „Katholiek Leiden", Tot aan de reorganisatie van de HX.W. als onderafdeling van het NKV is hy voorzitter geweest. Zyn belangstelling ging vooral uit naar het winkelpersoneel. Hy was de gangmaker om te komen tot overleg met de Middenstandsorganisatie, Groot Winkelbedrijf en Gemeen te. om afspraken te maken voor slui ting en opening der winkels. Ook verzette hij zich tegen het houden van een koopavond. Door de kerke- lyke overheid werd hy onderscheiden met „Pro Eclesia et Pontifice". Na de oorlog heeft hy zich ingezet voor de toneelvereniging van de Professoren- wyk. ADVERTENTIE frisse kleuterleidster. Alle drukke en bedrukte mensen, hij is er! Uw eigen overtuigende deodorantl Sportief geurend. Koel. Veilig. In groene verpakking. Met Ingebouwde zekerheid voor urenlange frisheid. Juist in de heetste uren van uw leven. Een levensblije deodorant. kennismaking 7 5 BOLDOOT deodorant sportif Net als de blauwe en rose Boldoot deodorants verkrijgbaar in spray, roller en stick.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3