EIS VAN ARABISCHE TOP: TOTALE DORLOG" Drie Singapore-Chinezen verdacht van wurgmoord Verhoogde uitkering aow en aww imerika zou politieke druk op Israel uitoefenen Leids verkeer in de knoop n.v. v. d. velde Citroën (Sue/ Daders gevlucht naar België Zevende dode na botsing lazerswoude Gematigde emperaturen AMERIKAANSE LUCHTAANVAL IN CAMBODJA Lesvliegtuig verongelukt boven Drente Dr. De Booij f 500.- boete Dr. Wittebol volgt prof. Nuboer op Gé Verhoog jgericht 1 maart 1 £00 DINSDAG 23 JUNI 1970 J3125 LEIDSCH jecteur: E. A. E van Dishoeck jofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 BEIROET, TEL AVIV, NEW YORK (AP, AFP) toestand in het Midden-Oosten wordt op het ogenblik invloed door drie factoren de driedaagse Arabische topconferentie in Tripoli (Libië) is plotseling afgebroken nadat drie (linkse) leiders opnieuw een Panarabische mobilisatie hadden geëist voor een totale oorlog tegen Israël. Deze drie zijn Nasser van Egypte, Libië's sterke man kolonel El Kad- dafi en het Syrische staatshoofd El Atassi. volgens Israëlische bladen oefent Amerika druk op Israël om in ruil voor gevechtsvliegtuigen politieke concessies te verkrijgen, een ruil waarvoor Israël zich niet wenst te lenen; secretaris-generaal Thant van de VN heeft in New York meegedeeld tijdens zijn bezoek aan Moskou op de hoogte te zijn gebracht van „nieuwe elementen" in de posities van Amerika en de Sowjet-Unie inzake een oplossing in het Midden-Oosten. Tripoli hebben Nasser, El Kad en El Atassi tijdens een massa enkomst ter viering van de ont- ning van de Britse en Ame- anse militaire bases in Libië neelus) zioh onder daverende ties vooral tegen de Verenig- Staten gericht als „aartsvijand de Arabieren", zoals Nasser het Irukte. El Kaddafi zei: „Wij zul- Amerika alleen de hand reiken ineer het zijn handen reinigt van bloed van het Arabische volk en het Indochinese volk". El Atassi dat „de strijd van het Arabische evenzeer gericht is tegen Ame- en Engeland als tegen Israël", olgens het gezaghebbende Egyp- he dagblad Al Achram is in Tri- overeenstemming bereikt over gemeenschappelijk plan voor de rijding van de door Israël bezet- irabische gebieden", it Tel Aviv wordt gemeld, dat, iens het regeringsgezinde blad „in Jeruzalem in het diep- geheim op hoog niveau bespre ien gaande zijn tussen Amerika- en Israëliërs. Deze besprekingen Jen gaan over een wapenstil- id bij het Suezkanaal en hervat van de missie-Jarring. Amerika een Israëlische verklaring willen, dit land bereid is zich uit het Jtste deel van de bezette Arabi- gebieden terug te trekken. Is- zou echter niet bereid zijn tot issies. Israël wil alleen akkoord a met een staakt - het - vuren als ser een einde maakt aan de uit- iingsoorlog, die hij vorig jaar irt heeft afgekondigd. Thants j laring over „nieuwe elementen" i Jt de overtuiging in, dat die „de i kleiner kunnen maken, die er en de twee wereldmachten gaapt betrekking tot 'n oplossing voor *t Midden-Oosten". AP meldt in dit verband, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Rogers deze week een persconferentie zal houden over het Midden-Oosten. Een Israëlische militaire eenheid is vannacht met helikopters de Golf van Suez overgestoken en bestookte het bestuurscentrum van het gebied Zaafrana met mortiervuur, aldus 'n militaire woordvoerder in Tel Aviv. Opslagplaatsen en twee gepantserde wagens voor troepentransport werden vernietigd. Volgens de Israëlische woordvoerder keerden alle Isra ëliërs ongedeerd op hun basis terug. Volgens Cairo zouden de Israëliërs zijn teruggedreven door straaljagers en landstrijdkrachten. Er werd vol gens een Egyptische zegsman niets beschadigd. Gisteren werden volgens Cairo 28 Israëlische Skyhawks en Phantoms, die Egyptische stellingen in de noordelijke sector van het Suezkanaal aanvielen, door Egyp tisch luchtdoelgeschut verdreven. Volgens Israël heeft de Israëlische luchtmacht gistermiddag aanvallen uitgevoerd op een Palestijnse basis bij de berg Hermon in Libanon. De toestellen keerden behouden terug. Volgens een Syrische woordvoerder vernietigde een Syrische patrouille gisteren in de door Israël bezette heuvels van Golan een Israëlisch voertuig; de drie inzittenden kwamen om het leven. De Arabische topleiders, die in de Libische hoofdstad Tripoli bijeen zijn ter bespreking van het conflict in het Midden-Oostenhebben o.m. een bezoek gebracht aan de zojuist door de Amerikanen ontruimde luchtmachtbasis Wheelus. Van links naar rechts: president Nasser van Egyptede Sy rische leider El Atassi, Koning Hoessein van Jordanië en kolonel Kadaffi van Libië. AMSTERDAM (GPD> Interna tionaal maakt de politie jacht op drie uit Singapore afkomstige Chine zen die verdacht worden van de moord op de man wiens verpakte lichaam vorige week in het IJ achter het Amsterdamse Centraal Station werd gevonden. De Amsterdamse politie heeft een aanknopingspunt in het moordmyste rie gevonden in een hotelletje in het stadscentrum. Uit het register haalde zij de namen van de drie verdachten: de 28-jarige K. W. T„ de even oude C.T.T. en de 23-jarige T.T.H. Het drietal is voortvluchtig. 1ZERSWOUDE Het ernstige val in Hazerswoude, dat zondag- lag plaatsvond en waar reeds zes vielen, heeft opnieuw een htoffer geëist. De 27-jarige Ger- ie Knikker uit Gouda, broer van )ij dit ongeluk omgekomen J. M. ïnikker, is vannacht in het Aca- isch Ziekenhuis in Leiden over- G. de Knikker zat in de Volks- m die bij het ongeluk de Opel de Duitse Ewout Kuhn op het kreeg. Bilt verwacht van heden- tot nsdagavond tot zwaar bewolkt met plaat- regen. Matige tot vrij krach- zuidwestelijke wind. Gematigde Paraturen. (Opgemaakt te 12.40 uur) 24 JUNI ®op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. ®op: onder: 10.34 uur. Ktfwater in Katwijk te 6.38 en 'uur; laagwater te 2.30 en 14.55 nummer bestaat alt 16 pagina's i LEIDEN In de Leidse binnenstad zat het verkeer gisteren danig in de knoop, nu de belangrijke markten- route langs het stadhuis voor een periode van drie weken is afgesloten. Vooral de automobilisten van buiten de stad, die via de Lammenschansweg het cen trum van Leiden in ivilden, kwamen voor een verrassing te staan De meesten bleken de gele verkeersborden, die de omleiding over het Rapen burg aangaven, niet eens op te merken. Een agente had dan ook de hele dag handenvol werk om het verkeer op het kruispunt Korevaarstraat-Gangetje, waar het werd geconfron teerd met de afsluiting, in goede banen te leiden (zie foto LD/Holvast). Vanochtend behoefde een agent op dit kruispunt ech ter nog maar sporadisch aan wijzingen te geven. De weg gebruikers bleken zich al te heben aangepast aan de moeilijke situatie in 't Leid se verkeer, al leidt deze op andere kruispunten in de stad tot lange rijen wachten de auto's. Zie ook de stads- pagina. Vlak nadat de moord was ontdekt trokken rechercheurs van de moord brigade de stad in om alle Chinese cafés en restaurants en alle hotels waarvan men wist dat er veel Chi nezen logeerden, te controleren. In één hotelletje vond men lakens en dekens die precies overeenkwamen met de lakens en de deken waarin het lichaam van de vermoorde Chi nees was verpakt. Dat gaf vrij grote zekerheid dat de man met het lin nengoed uit dat hotel ingepakt was nadat hij was gewurgd en met een dolk in de buik was gestoken. Drie Singapore-Chinezen het drietal dat thans wordt gezocht bleken op de ochtend van zaterdag 12 juni overhaast uit het hotelletje te zijn verdwenen. Dat is een week voor het vinden van het lichaam in het IJ geweest. Het lichaam van de dode man moet inderdaad, gezien de staat van ontbinding waarin het verkeerde, omtrent een week in het water heb ben gelegen. Er waren aanwijzingen dat de drie de wijk hadden genomen naar België. Ze waren er echter niet meer te vin den. Wel brof men er een andere Singapore-Chinees die contact met de drie bleek te hebben gehad. Hij is door de Antwerpse recherche ver hoord. Omdat hij illegaal in België verbleef, is hij ondergebracht in het Antwerpse politie-hoofdbureau, zodat hij voor nadere ondervraging steeds beschikbaar is. Alom wordt thans naar de drie ge vluchte Chinezen uitgezien. De vast stelling van de identiteit van het slachtoffer geeft nog steeds ernstige moeilijkheden. Uit Singapore heeft de recherche van een kleermaker de namen van een aantal klanten op gekregen. De broek van het slacht offer was door deze kleermaker ver vaardigd. Men heeft van de opge geven namen waarvan de klanken voor vele Nederlandse schrijfwijzen vatbaar zijn nog geen naam kun nen maken die in Amsterdam terug te vinden is. WASHINGTON, SAIGON (Reuter) (AP) Amerikaanse oorlogsvlieg tuigen spelen thans een belangrijker rol dan voorheen in de Indochinese oorlog. Zij voeren op het ogenblik tot 150 km diep in Cambodja aanvallen uit op nieuwe communistische rou tes voor de aanvoer van troepen en materiaal. Het Amerikaanse depar tement van Defensie heeft verklaard, dat deze nieuwe aanvallen ongeveer een week geleden zijn begonnen en dat zy in zorgvuldige samenwerking met de militaire autoriteiten van Zuid-Vietnam en Cambodja worden uitgevoerd. Het luchtwapen is thans, afhankelijk van het weer, vrijwel da gelijks in actie. Met de bombarde menten is verleden week een begin gemaakt, toen duidelijk werd dat de communisten erin geslaagd waren ten westen van de schuilplaatsen in het grensgebied nieuwe aanvoerlijnen aan te leggen. Deze nieuwe aanvoerlijnen éiggen grotendeels langs het Cambodjaanse rivierennet. Eind vorige week zijn ongeveer vierduizenl Zuid Vietnamese militai ren aan een nieuwe actie op Camtod jaans gebied begonnen. Tegelijkertijd zijn onderdelen van twee Amerikaan se bataljons uit de Cambodjaanse „vishaak" terugtrokken en naar Z.-Vietnam teruggekeerd. Thans ver blijven nog ongev. 9.700 Amerikaan se militairen in Cambodja, zeven dagen vóór de limiet van 30 juni, die door president Nixon is opgegeven voor de terugtrekking van alle Ame rikaanse troepen uit Cambodja. DEN HAAG (ANP) Vanochtend omstreeks twaalf uur is een militair lesvliegtuig verongelukt in de omge ving van Bareveld onder Eexterveen in Drente. De twee vliegers, vermoe delijk een instructeur en een leer ling-vlieger, zijn naar het zieken huis in Stadskanaal overgebracht. Volgens de eerste gegevens zouden de twee inzittenden brandwonden hebben opgelopen. Over de ernst van die verwondingen is op het ogen blik echter nog niets bekend. Het vliegtuig, dat is neergestort is een T-33 lesvliegtuig van de Transitie Vliegopleiding van de Koninklijke Luchtmacht op de vliegbasis Twente. Volgens nadere berichten die ons door de Luchtmachtvoorlichtings dienst werden verstrekt zouden de twee inzittenden van de T-33 van Belgische afkomst zijn. AMSTERDAM (ANP) —Het Am sterdamse gerechtshof heeft dr. Tom de Booij (45) uit Baarn, wetenschap pelijk hoofdmedewerker aan de uni versiteit van Amsterdam, in hoger beroep wegens zijn deelneming aan de bezetting van het Maagdenhuis vorig jaar mei, veroordeeld tot een boete van f 500. Tot dezelfde boete met daarnaast een maand gevange nisstraf voorwaardelijk had de po litierechter hem in eerste instantie veroordeeld. De procureur -generaal nad drie weken gevangenisstraf onvoorwaarde lijk geëist. Het hof overwoog in zijn arrest dat het niet voorbij kon gaan het feit dat dr. De Booij wetenschap pelijk hoofdmedewerker is en hem daarom zijn deelneming aan de be zetting zwaarder moet worden aange. rekend dan de andere bezetter. Hij heeft zich een deloyale ambte naar getoond, aldus het hof. Dr. De Booij zal van het arrest niet in cas satie gaan. ADVERTENTIE V. ZUYLEN V. NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 XQETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 DEN HAAG (GPD) De a.o.w.- en a.w.w.-uilkeringen worden met terugwerkende kracht ingaande 1 ja nuari 1970 verhoogd. De reeds vanaf 1 februari uitbetaalde verhoging zal hierdoor tevens worden gewijzigd. Het verhoogde bedrag, inclusief de achterstallige verhoging over de maanden januari tot en met juni zal, voor zover nodig bij wijze van voor schot in juli worden uitbetaald. De nieuwe maandbedragen: a.o.w. (ongehuwden) en a.w.w. duwen zonder kinderen (we- f 336,— a.o.w. (gehuwden) en a.w.w. (weduwen met kinderen tot 18 jaar f 477,— Wezenpensioen a.w.w.: wezen tot 10 jaar f 107,— wezen van 10-16 jaar f 159, wezen van 16-27 jaar f 207, De uitkeringsbedragen over de maand juli, waarin de achterstallige verho ging is begrepen, zijn: a.o.w. (ongehuwden) en a.w.w. (weduwen zonder kinderen) f393,— a.o.w. (gehuwden) en a.w.w. (weduwen met kinderen tot 18 jaar) f 560,50 Wezenpensioen a.w.w. wezen tot 10 jaar f 125, wezen van 10-16 jaar f 188,50 wezen van 16-27 jaar f 243,— Het is niet uitgesloten dat ln be paalde gevallen meer loonbelasting moet worden ingehouden, terwijl de ingehouden ziekenfondspremie en/of „o.w./a.w.w.-premie zal worden ver hoogd. In een aantal gevallen zal de verhoging van de uitkeringen niet of slechts gedeeltelijk in juli kunnen worden uitbetaald. Dat laatste geldt vooral voor de mensen, wier uitkering na 1 januari 1970 is gewijzigd. Zij krijgen de ver hoging in augustus. De vakantie-uit kering zal ln september worden be- taald. UTRECHT (ANP) Dr. P. Wit tebol, lector in de algemene heelkun de aan de universiteit van Amster dam, is benoemd tot opvolger van de Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. F. Nuboer. Prof. Nuboer, hoofd van de chirurgische kliniek van het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht, gaat in september met pensioen. Om de opvolging van prof. Nuboer heeft een conflict bestaan tussen, enerzijds de curatoren van de Utrechtse universiteit en anderzijds, de staf van de chirurgische kliniek. De staf had liever dr. J. M. Greep, verbonden aan het Lucasziekenhuis, in Amsterdam, als hoofd van de Utrechtse kliniek gezien. ADVERTENTIE Gebraden vlees in blik voor Uw vakantie. Eigen fabrikaat o.a. runder lappen, varkenslappen, ballen gehakt, coteletten, gebraden runderrollade, varkensrollade. SLAGERIJ DOEZASTR. 39-41, TEL. 21415 De enige zaak met airconditioning. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Juni 1870: Men schrijft ons uit Rijnsburg: Op de gehouden paardenmarkt waren onge veer 400 paarden aange voerd. De handel was ech ter zeer stil, zoodat slechts 100 paarden werden omge zet en dit nog wel tegen be trekkelijk lage prijzen. Amersfoort. Heden heeft de gemeenteraad alhier tot oprichter der gemeentewer ken benoemd *en heer Van Beek, timmerman alhier Aan deze betrekking is een salaris van f 600 verbonden Er hadden zich 82 sollicitan ten aangemeld.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1