'n Nieuwe stimulans Uw Leidsch Dagblad SOJOEZ 9 IS GELAND 2 Botsing in Sahara Victoria EDWARD HEATH, DE TIMMERMANSZOON DIE OPKLOM in 1970 mee op vakantie IEATH HEEFT (EERDERHEID 'AN 40 ZETELS )ude munten evonden in terg zand Na interessante experimenten Aardbevingen in Zuid-Amerika Bosbrand bij Biltlioven Spandon-zaak erg verward 3 Heidelbergse studenten vochten met de politie MOSKOU GEBELGD OVER ROEMEENSE POLITIEK In vogelvlucht ZATERDAG 20 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE LONDEN (GPD) Gisteravond o iwart over zes reed een kalme niaai" enigszins terneergeslagen Ha rold Wilson door de hoge toegangs poort van Buckingham Palace om ujn ontslag als premier aan te die pen. Kort nadat 's middags de con- ,ervatieven 316 zetels en daarmee de meerderheid hadden veroverd, vnoeg ffilson een audiëntie bij Koningin Elizabeth aan, die op dat ogenblik in ,en open calèche, geëscorteerd door je erecavallerie. haar jaarlijkse en- jee op de reribaan van Ascot maak- z, waar de toplaag van de Engelse society" ws verzameld. Het was een Victoriaans tafereel dat herinnerde jan het onvergankelijke Engeland, naarnaar vele conservatieven hunke ren en waar Wilsons geestdrift voor ie technologische revolutie die groot heil zou moeten brengen, geheel scheen verbleekt. Maar zelfs wanneer Heath die om seven uur het paleis betrad om de band van Hare Majesteit te kussen o zijn opdracht om een regering -e vormen te ontvangen, terug sou willen naar de sfeer van het oude machtige Britse imperium, zou hij daartoe geen kans meer krijgen. Al blijven in zijn partij die oude sentimenten nog altijd een zekere rol spelen. Heath straalde van vreugde. Hij had een pleister in de nek. want in het gedrang, waarmee hij voor lijn partijgebouw werd verwelkomd, botste iemand met een brandende sigaret in z'n mond tegen hem op en hij moest zich onder doktersbehan deling stellen. Voor Wilson, die. althans uiter lijk, absoluut zeker van de overwin- aing scheen, kwam de slag natuur- fjlt hard aan. Maar hij reageerde net grote waardigheid op zijn ne derlaag. Het is voor Labour in zover- s meegevallen dat het geen conser- i»tieve aardverschuiving is geworden (D voor de progressieve conservatie- «n zelf dat de party niet verder naar rechts is afgezakt. Want al eerden er enige Powell-aanhangers jekozen, hen werd in de meeste ge- nllen een halt toegeroepen. Powell's Bvloed kostte echter mevrouw Jen- lie Lee, de weduwe van Aneurin Be an en minister voor kunstzaken, aar zetel. De conservatieven dreigen in ver- ègenheid te worden gebracht door triomf van dominee Ian Paisley, k fanaticus uit Noord-Ierland. Hij icroverde een zetel door een meer- lerheid van 22.000 van de Ulster ftiionisten in een eigen meerderheid an ruim 2.000 om te zetten. Dit is een gevaarlijke situatie voor „et explosieve Ulster. Paisley die neteen de oorlog verklaarde aan de imatigde Ulster premier majoor Ja- ■es Chichester Clark en dreigend lean toe voegde dat de kalmte thans borbij is, zal temidden van de con- iwvatieve banken plaats nemen. Daar zal direct zal worden gecon- ©nteerd met het politieke wonder- Ünd Bemadette Devlin, die met een snzienlyk grote meerderheid voor lidden Ulster werd herkozen. Deze verkiezing waren een ramp wr de liberalen die hun twaalf etels tot zes zagen ineen krimpen, ïelen vragen zich af of zij als na- fonale partij thans niet hebben af- jedaan. Maar niet vergeten mag lorden dat zy nog alt yd op twee ailjoen stemmen kunnen bogen, ttlke echter in dit grillige kiessy- (eem geen kans op voldoende zetels naken. ARNOLD LISSAUER. LONDEN (GPD) Een beeld van zomers Londen gisteren: Aanhangers van leider Edward Heath roepen „We houden I van je Ted" en omhelzen de stralende, gebronsde 53-jarige vrijgezel die Harold Wilson in Downingstreet 10 gaat opvolgen. Heath smaakte de overwin ning dubbelzoet omdat .de opiniepei lingen nog slechts een week geleden een grote nederlaag voor de conser vatieven en het vrijwel zekere ein de vian Heath' politieke loopbaan, hadden voorspeld. Het is moeilijk een man als Heath i te typeren. Hij is omschreven als een romanticus met grote zelfcon trole. Hij lijkt soms moeilijk contact met anderen te maken. Maar dat komt omdat hij helemaal op zichzelf vertrouwd. Hy vindt daden belang rijker dan voorheen. Heath is een man van actie. Hoewel uitermate ef flciënt heeft hy weinig gemeen met het berekenende karakter van Wil son. Stijl LONDEN (AP) De uiteindelijke ïdeling van alle 630 zetels voor het tritse Lagerhuis luidt: Conservatie- m: 330, winst 75. Labour 288, ver- es 10, Liberalen 6, verlies 7, ande- m 6, verlies 4. De einduitslag in stemmen en per- entages is: Conservatieven: 1.106.965 <46.4 procent). Labour: 2.141.676 (43). Liberalen: 2.109.218 14), anderen: 9.00.473 (3.2). In totaal werden 28.258.332 stem- len uitgebracht. Dat is 72 .procent an het totaal van 39.254.801 kiesge- Khtigden. RAAMSDONK <ANf) De land ouwe r M. de Bont uit Raamsdonk- top is dooi- een merkwaardig toe- il in het bezit gekomen van ruim riehonderd zilveren munten uit de ren 1572-1580. De heer De Bont wilde voor zijn inderen graag wat wit zand heb- *n waar ze in zouden kunnen spe- sl Hy wist. dat men in Raams- öokveer op het erf van de boerde- 3 „Het Hoge Veer" aan het gra- tn was met het oog op de bouw van bejaardentehuis in de Wijngaar dstraat. HU kocht een vrachtje zand. dat toderdagavond bij zijn keukendeur ferd gedeponeerd. Zijn twee kin wen, de vijfjarige Anja en de zes- »rtge ohan vonden in het zand een otje, waarmee ze naar hun moeder (pen. De pot bleek met zilveren lunten te zijn gevuld. Toen de heer k Bont thuis kwam maakte hij de lunten schoon en bracht hij ze naar to safe in de Boerenleenbank in laamsdonk-dorp. Over de waarde van de munten W men nog in het duister. Alle Britse politieke leiders zijn ge boren sprekers, maar de stijl van Heath heeft veel geleden door het feit dat, hU als Chief Whip dit is de minister van die als „opperste zweepdrager" verantwoordelijk voor de fractiedicipline in het Lagerhuis Is, zeven jaar lang niet aan de de batten mocht deelnemen. Later werd hij eerst minister van Arbeid, daarna van handel beide met groot succes en tenslotte onderminister van Buitenlandse Zaken (zyn baas Lord Home, thans sir Alec Doug las Home, mocht als peer niet in het Lagerhuis komen, zodat Heath daar de buitenlandse politiek verdedigde. In die functie werd hij EEG onder- j handelaar. Heath was altijd een vu rig Europeaan, anders dan de kort- j geleden daartoe bekeerde Wilson. Als leider van de conservatieve stu denten was Heath een felle anti-fas cist. die in 1938 enthousiast meedeed aan de campagne tegen de officiële conservatieve Lagerhuiskandidaat, thans zijn collega Quintin Hogg, die Chamberlain's Miinchenpolitiek steunde. Nooit heeft Heath populariteit ge zocht. Vroeger had hy in zijn om gang iets houterigs, maar naarmate de conservatieve kansen grote wer den herwon hy zyn zelfvertouwen, en werd zijn optreden meer ontspan nen en werden zijn kwinkslagen pun tiger. Heath leeft helemaal voor de politiek die zijn grote liefde bezit. Vrouwelijk gezelschap blyft het sig naleren waard maar daarvan schijnt alleen sprake te zijn wanneer er een verkiezingsfoto nodig is. Daar mee wordt Heath de eerste on getrouwde premier sinds Lord Bal four c1902-1905). Vroeger kreeg Heath het verwijt te horen dat hy teveel lachte en nog wel nerveus schokschouderde, waar door hij vaak een potsierlijke in druk maakte. Dit schijnt hij nu te hebben afgeleerd maar thans vindt men dat hy te weinig lacht! Hoewel Heath de gestroomlijnde politicus is, is hij allerminst een robot. In per soonlijke kring gaat er echter meer menselijke warmte van hem uit dan doorgaans ln politieke bijeenkoms ten waar hij tegen wil en dank de clown moet spelen bij het verplich te totale afkraken van tegenstanders dat zeker in verkiezingstijd het gro te vermakelykheid6spel vormt. maatschappelijke tendenzen naar rechts zwenkten. Maar de conserva tieve leider bleef hameren op het aambeeld van het economisch beleid van Labour Met resultaat, zoals ziin verslagen tegenstander Wilson heeft moeten ervaren. Heath richtte zyn pijlen vooral op j de steeds stijgende prijzen en de ver- lammende belastingen. „Wij hebben vcor de economie een volledig andere i benadermg", zei Heath. „Wij willen J de mensen stimulansen geven, opdat I de produktie wordt bevorderd en hun persoonlijke welzijn daarmee gebaat is". Engeland heeft hem de kans gege ven zijn gelijk te bewijzen. De voor tekenen zijn niet onverdeeld gunstig. In Brussel begint Groot-Brittannië I aan een nieuwe ronde van Euro- marktbesprekingen. Het Britse volk is niet onverdeeld vcor. Een deel van Enoch Powells succes bewijst dat wel Maar organist Heath zal ongetwij feld op zoek gaan naar de harmo nieuze akkoorden die hy voor het magistrale spel als regeringslei der nodig heeft. üw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantleformuller, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. ons met op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. vAls brief verzenden frankeren met 25 ct. OnsiHU IS ADRES is: - Naam: Straat: Woonplaats: no. i Kwartaal Wy hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: straat no. plaatsnaam: Heath we houden van je Roep Edard Heath's verkiezing tot par tijleider <1965) was het antwoord op de roep om een moderner en dyna mischer figuur aan de top, die al te lang door de aristocratie was bezet. Want ondanks zijn Oxford-accent zijn zeewaardig jacht en andere eigenaardigheden heeft Heath toch nooit helemaal behoord tot de inner- circle van de partij die van ouds her steunt op traditie, geld en privi leges. Het was de eerste maal dat de con servatieve fractie een leider koos. die vroeger door een partij-kliek werd aangewezen. Het was tevens een so ciale doorbraak. Edward is de zoon van een kleine aannemer uit Kent en kleinzoon van een stationskruier. Hy komt uit eenzelfde soort millieu als Wilson en werd evenals deze vla de openbare school beursstudent die zichzelf verder heeft opgewerkt. Zyn parlementaire kwaliteiten bewees hy tydens de Suezcrisis toen hy de partij by een hield. Internatio nale faam kreeg hy als Brits onder handelaar by de EEG. Dat hij dood liep op het nee van De Gaulle deed aan zyn politieke loopbaan geen af breuk. Wel wordt hem verweten dat hy. die verzot is op details, de EEG zaak te pietepeuterig aanpakte. Heath behoorde tot de progressie ve vleugel van de Conservatieven toen de partij zich tydens de eers te na-oorlogse Labounegering in de wildernis bevond Verdrukking Heath heeft een emotionele verkie zingscampagne achter de rug. Een campagne waarin hy enigszins in de verdrukking kwam, toen de conser vatieven onder invloed van de tegen kleurlingen en de EEG agerende Enoch Powell en de huidige bizarre MOSKOU (AP) De Sojoez-9 heeft gistermiddag een zachte landing ge maakt in de steppen van Kazakhstan, na een record ruimtevlucht van meer an 17 dagen, aldus heeft Ra dio Moskou meegedeeld. Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld „de machines voor een zachte landing hebben ge zorgd voor een langzame afdaling van het ruimtevaartuig". Tass deelde verder mee dat een „ter plaatse uitgevoerd medisch on derzoek heeft uitgewezen, dat de kosmonauten Nikolajew en Sewastia- now de ruimtevlucht goed hebben doorstaan". De Sojoez negen werd gelanceerd op 1 juni en heeft 17 dagen, 16 uur en 59 minuten in een baan om de aarde doorgebracht. Hiermee werd zowel het Russische record op 54 minuten na vyf dagen door Waleri Bikowski in de Wostok 5 zeven jaar geleden als het Amerikaanse record van 13 dagen 18 uur en 35 mi nuten van de Geminl-7 in 1965 ruim schoots verbeterd. Volgens mededelingen in de Rus sische pers was het doel van de lan ge vlucht van de Sojoez-9 om het menselyk vermogen te testen om ge durende een langere periode van ge wichtsloosheid met de hand te navi geren, zonder controle van de aarde De gegevens die de twee kosmo nauten hebben verzameld zullen on- getwyfeld een grote bydrage vormen voor de Russische geleerden by hun plannen op lange termijn om een ruimtestation in te richten waarop men wetenschappelyk werk kan ver richten en dat als uitvalsbasis kan dienen voor verdere ruimtevluchten. „Wy voelen ons uitstekend en wy zyn bereid om nieuwe opdrachten te vervullen" zeiden Nikolajew en Se- wastianow gisteren in een boodschap aan het Centrale Comité van de com munistische party, gedurende de vlucht hebben officiële, berichten de nadruk gelegd op de medische expe rimenten, de besturing met de hand I van het ruimtevaartuig en hun li- I chaamsoefeningen in de ruimte, met mahoniehout beklede cabine. Nikolajew en Sewastianow werkten 16 uur per dag. Maar uit beelden 1 van de Russische televisie bleek dat zij tijd genoeg hadden om schaak te i spelen, te lezen en te luisteren naar verslagen van de wereldkampioen schappen voetballen in Mexico. In tegenstelling met vroegere be mande Russische ruimtevluchten was het in de Sojoez-9 boed van eten j en drinken De kranten meldden een dagelyks dieet van vier warme maaltijden, waarbij de kosmonauten dingen kregen voorgezet als kip. biefstuk, soepen, wildbraad, brood. koffie en vruchtensappen. Sir Bernard Lovell, de directeur van het Britse observatorium in Jo- drel Bank dat door middel van ra diowaarnemingen de ruimtevluchten van de Amerikanen ©n de Sowjets volgt, heeft vandaag gezegd dat de recordvlucht van de Sojoez-9 er op wyst dat de Sowjet-Unie bezig is ruimtestations of -platforms te ma- ken, die om de aarde zullen cirkelen. Deze station zou men kunnen gebrui-1 ken als „overstap" voor mensen en materiaal op lange vluchten in de 1 ruime en op tochten van en naar fle maan en andere hemellichamen. SANTIAGO ReuterEen aard- bevind van dezelfde kracht als die. welke op 31 mei zo'n ramp veroor zaakte in Peru. heeft gisteren het noorden van Chili getroffen. Ei* zyn echter voor zover bekend geen slachtoffers gevallen. Het Chileense ministerie van Binnenlandse Zaken deelde meé dat dertig procent van de huizen ln het havenplaatsje Tocopil- la licht beschadigd werden. In Peru werd gisterochtend de hoofdstad Lima ook een krachtige aardschok gevoeld. Mensen vluchtten de straat op. maar er is geen mel ding gemaakt van schade. BILTHOVEN (ANP) In Bilt- hoven is gistermiddag tussen om streeks half vier en half vijf een stuk dennenbos van 2'.- ha dicht by het ziekenhuis Berg en Bosch, afge brand De brandweerkorpsen uit De Bilt. Biltlioven en Zeist bestreden het vuur dat met grote rookontwikkeling gepaard ging. Het ziekenhuis Berg en Bosch liep geen gevaar. TILBURG ANP De Span- don-affaire wordt steeds verwarder. M J. Jacobs uit Breda, die de Ar- tex-groep leidt en die belangstelling heeft voor het verkrijgen van een meerderheidsbelang in het Tilburg- se bed-ryf, weigert te onderhande len met Spandon-directeur Ch. van Spaendonck. Dit heeft hy vrijdagavond aan vertegenwoordigers van de vakbewe ging meegedeeld. Deze hadden hem opgebeld om te proberen hem tot een gesprek met de heer Van Spaen donck te bewegen. Mr. Jacobs wil de situatie bij Spandon wel bespre ken met een gemachtigde van de heer Ch. van Spaendonck en verte genwoordigers van de vakbeweging. Hy is bereid dat vandaag te doen. Hy vindt de heer Ch. van Spaen donck zelf te onbestendig om afspra ken mee te maken. Hy meent dat de Spandon-directeur elk ogenblik met andere plannen komt, van de hak op de tak springt en als ge sprekspartner over de toekomst van Spandon voor hem onaanvaardbaar provincie S.v.p. in blokletters. By tydelyke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag Duidelyke opdrachten voorkomen teleurstelling. cvusien van opzending/innouding. 1 Voor Nederland. Belgie en Luxemburg f 1.25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten 1 0.60 per dag Voor tydelyk in te houden kranten wordt by restitutie van net te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie- kosten. I Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer I in net vakje rechts onder punt 3 te vermelden. HEIDELBERG (Reuter) In de Weatduitse universiteitsstad Heidel- berg hebben studenten en politie j vrijdag fel gevochten bij linkse beto- grin gen tegen een bijeenkomst van deskundigen op het gebied van inter nationale ontwikkelingshulp. Aan beide kanten werden tientallen men sen gewond. De demonstraties waren in het by- zonder gericht tegen de president van de Wereldbank, de Amerikaanse oud-minister van Defensie Robert McNamara, die een oorlogsmisdadi ger werd genoemd. I De betogers gooiden van de daken van universiteitsgebouwen dak pannen naar de politie. Op straat wierpen zy met vuurwerk, stinkbom men en zakken met verf. Voorts gin- I gen zy de politie te lyf met stokken en yzeren staven. De politie verweer de zich met traangas, een waterka non en knuppels. RABAT <DPA) By een bot sing tussen demonstranten en Spaanse troepen in El Aioen in de Spaanse Sahara zyn 12 mensen ge dood en tientallen verwond. Een door de Spaanse militaire gouverneur ge organiseerde betoging is uit de hand gelopen. Ongeveer tweeduizend betogers hadden in spreekkoor de ko loniale overheid beschimpt en vry- heid voor het gebied geëist. Spaanse troepen hadden daarop het vuur op de menigte geopend. Verscheidene stamhoofden zouden zyn aangehou den. IN de cgen van de Kremlin-leiders zijn de Roemenen op politiek ge bied hinderlyk-vrymoedig. Hun eigengereide neutraliteit, volkomen in strijd met het Sowjetrussische sa tellietenstelsel, vormt voor Moskou 'n voortdurende bron van ergernis. Men mag daarom aannemen, dat het be zoek van de Russische partysecreta- ris Brezjnew begin juli aan Boeka rest, om daar een vriendschapsver drag te ondertekenen, wat minder zoetsappig zal verlopen dan het offi ciële doel van die reis doet vermoe den. Het is trouwens tekenend, dat het vorige verdrag, dat in februari 1968 na een looptyd van twintig jaar was verstreken, nu pas ver nieuwd zal worden. Wel was de tekst van de nieuwe overeenkomst al in datzelfde jaar goedgekeurd, maar de Sowjetrussische invasie in Tsjecho- Slowakye leidde tot uitstel. De on dertekening zou toen vorig jaar ge schieden. maar de Roemenen zorg den daarop voor een Moskou niet zeer welgevallige verrassing: zy no digden president Nixon voor een be zoek uit. Maar nu zal het er dan toch van komen. Dat betekent allerminst, dat het koek en ei is tussen Moskou en Boekarest. Wel heeft de Roemeen se partyleider Ceaoesescoe half mei een reis naar het Kremlin onderno men, kort daarop gevolgd door pre mier Maurer (die over „economische en industriële samenwerking" kwam praten), maar sindsdien hebben de Roemenen toch weer opnieuw voor enkele verrassingen gezorgd. Op 9 juni bracht een belangryke Roe meense delegatie onder leiding van Emil Bodnaars een bezoek aan Pe king. waar zy alle mogelyke steun kreeg toegezegd, en half juni vertoef de Ceaoesescoe voor besprekingen met president Pompidou in de Fran se hoofdstad. Dat zyn nu Juist de eigenmachtige handelingen, waarvan Moskou zo'n diepe afkeer heeft. Men kent de beruchte „Brezjnew-doctri- ne", die het Kremlin ook op Tsjecho- Slowakije heeft toegepast: beperkte soevereiniteit voor de Oosteuropese satellietstaten. En wee degene, die zich niet aan dit heilige beginsel van de Kremlin-politiek wenst te houden. Praag heeft ervaren waarop een po ging tot zelfstandigheid kan uitlopen Maar de Roemenen houden ijzig- koel vast aan hun opvatting, dat zy naar alle zyden open wensen te staan Vandaar de reizen naar Pe- king en Parys, het hartelyke gesprek dat Ceaoesescoe kortgeleden met de ambassadeur van Albanië had en de welwillende ontvangst van de secre taris-generaal van de Spaanse com munisten, Carillo, nadat die even te voren in Joego-Slavië zyn sympathie voor de zelfstandige koers van Tito had uitgesproken. Voeg daarby dan nog het bezoek van de Canadese mi nister van Buitenlandse Zaken aan Boekarest en de komende visite van premier Maurer aan Bonn, dan be- grypt men dat een dergelijke poli tieke veelkleurigheid de Russen on- begrypeiyk en daarom hoogst ver dacht moet voorkomen. Het Roe meense kameleon, dat zoveel ver schillende kleuren kan aannemen, is in de ogen van de Kremlinleiders 'n uiterst merkwaardig en griezelig beestje.. WAT voor de Roemenen soepel heid. neutraliteit en politiek pluralisme is, acht Moskou het gedrag van een weerhaan, die met alle winden meewaait, nu eens in de richting van de verfoeide kapi talisten. dan weer in die van de sterk gewantrouwde Chinezen. In de recht lijnige gedachtenwereld van de ortho dox-communistische Russen is zo veel veranderlijkheid onbegrypelijk en derhalve zonder meer verwerpe lijk. Roemenië neemt immers op al lerlei gebeiden af wy kende standpun ten in: het weigert zyn economie on dergeschikt te maken aan die van Moskou en verwerpt de hegemonie van het Kremlin in de Comecon („de Oosteuropese EEG"); het veroordeelt de hierboven genoemde Brezjnew- leer: het onderhoudt nog altijd be trekkingen met Israël al erkent het toch ook het recht van de Palesty- nen op een eigen staat: het heeft weliswaar de in Peking gevestigde tegenregering van de weggejaagde Cambodjaanse prins Sihanoek er kend. maar voelt er niets voor even tueel legers ter beschikking van de Sowjet-Unie te stellen als het in Azië tot een botsing met de Chinezen zou komen, omdat het 't Warschaupact alleen als een wapen tegen „aanval len uit het Westen" wenst te zien; het ontvangt de Amerikaanse presi dent, een Canadese minister en een Albanese ambassadeur. De Sowjet russische leiders hebben zich ook he vig geërgerd aan het Roemeense be zoek aan Peking, waar premier Tsjoe En-lai hen verzekerde van Chi na's voortdurende steun aan Roeme- nië's streven naar een onafhaukeiyk beleid. Alsof dat al niet erg genoeg was, tel Tajoa ook nog ontevreden te zyn over het feit. dat een kwart eeuw na de Tweede Wereldoorlog nog steeds vreemde troepen op het grondgebied van sommige Europese staten zyn gestationeerd. Dit sloeg natuurlyk op de aanwezigheid van Amerikanen en Canadezen, maar toch ook op de Russen, die zich, met uitzondering van Roemenië, ln alle landen van het Warschaupact hebben genesteld. Dit verwijt was vanzelf sprekend belachelyk in de mond van een Chinees, wiens eigen troepen bijv. Tibet bezet houden en via Noord Vietnam in geheel zuidoost-Azië ag ressie plegen. Maar dat deed er wei nig toe: de Roemeense delegatie had zich als klankbord laten lenen voor Chinese kritiek op het Kremlin. En dat was een niet geringe zonde, om hèt voorzichtig uit te drukken En na dat bezoek aan Peking kwam toen ook nog eens Ceaoesescoe's reis naar Parys. een ontmoeting van twee buitenbeentjes, die Moskou s argwaan nog vermeerderde. Toch leek de Roe meense party leider in Frankrijk net jes in de pas te lopen door het voor stel voor een Europese conferentie zonder-voorafgaande-voorwaarden en onder auspiciën van de VN ter ta fel te brengen. Maar daar bleken de Fransen weinig voor te voelen: zy willen eerst een redelyke zekerheid van succes, met name ten aanzien van de kwestie-Berlyn. Voor de Roe menen ging het er evenwel niet om, de Russen naar de mond te praten Integendeel: zy zien in een dergelyk orgaan een zekere garantie tegen de overheersingszucht van Moskou. In het Kremlin heeft men dat wel be grepen. Vandaar de verwachting, dat Brezjnews a.s. bezoek aan Boekarest gepaard zal gaan met de nodige waarschuwingen, ook al zullen die mogelyk niet naar buiten treden. Rl.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9