Wanhoop van de voorhoede Verdeeldheid in SER over "t minimumloon Moordbrigade zoekt intensief naar de dader Maatschappij en eigentijdse muziek Jongerendag Wereldvoedselcongres Nieuwe uitgaven Verkeersregeling bij afsluiting markten Mavo-geslaagden Kijckenborg Personenwagen snijdt bromfietser PAGINA ZATERDAG 20 JUNI 1970 (door Pieter de Vink) DEN HAAG (GPD) Gisteren was het wereldvoed selcongres in Den Haag van en voor de jeugd. Een dag van vasten ook, want begin deze week was in het inter nationale jongerendorp „New Earth" het voormalige Milvakamp in Kijkduin het besluit gevallen dat er op de dag dat het congres zich zou bezinnen op het onder werp „jeugd en ontwikkelingssamenwerking" niet zou worden gegeten. Op water alleen zou men de dag door komen. En dus werden de congresdeel nemers van morgen opgevangen door de hongerstakers met het verzoek mee te doen. Voor een handtekening en de belofte de hele dag niet te zullen eten kreev men een plakstrookje op de offi ciële congresbadges. Daarop prijkte in rood de kreet „solida rity". Van verminderde energie bleek tij dens de plenaire zitting van gisteren niets. De geesten waren wakker. Het leek er eerder op dat één dag uit sluitend water een weldoening voor de magen was op dit van overvloe dig eten en drinken vergezeld gaan de wereldvoedselcongres. Voorzitter Angus Archer, een Ca nadees. die in eigen land de Raad voor Internationale Samenwerking aanvoert, begon met de mededeling dat de jongeren een congresdag wil den zonder officieel gedoe, zonder 't bekende forum van specialisten. Want, zo zei de in kleermakershou ding op de grond gezeten Archer, 't wereldvoedselprobleem kan niet door een groep specialisten worden opge lost. ,.De jeugd wenst in zijn geheel mee te praten. De autoriteit van spe cialisten erkenen wy vandaag niet". En de discussies zelf? Waarin ver schilde deze jongerenvergadering van die van ouderen anders dan in technische zaken als een minder for meel taalgebruik en een door onge oefendheid spontaner en aange namer verloop? Vol goede moed was deze door de officiële congresdeelnemers zo gevlei de voorhoede van morgen bijeenge komen. De jongeren zouden het beter doen. minder zwammen, minder hol le frasen. Naarmate de vergadering vorderde, kwamen er meer sprekers die hun frustraties vertolkten, omdat ook deze bijeenkomst er weer één van vrijblijvend geklets werd. De wanhoop van mensen, die de honder- den emotioneel opriepen tot „actie" en tot „verandering". En de zaal bracht plichtsgetrouw de handen op elkaar, maar bleef zitten met die ene kernvraag: maar hoe dan? Een jonge Amerikaanse stu dent bracht het in zijn machteloos heid tot, een diep-doordachte zelfbe schuldiging. Amerika, zijn afschuwe lijke, agressieve, intolerante Amerika wenste hij aan het kruis te nagelen. En de zaal antwoordde hem met een donderend applaus. Het „ik beken" van deze Amerikaan en van de Europese jongeren die gisteren het woord voerden deed de verte genwoordigers van de gekleurde we reld opstaan, naar da microfoon grij pen en een pleidooi houden voor sa- menwerking. De ouderen riepen dat de jeugd mooi had gesproken, maar dat haar ideeën niet construotief waren. Een enkeling werd rancuneus en smeet 't verwijt de zaal in, dat de jongeren zelf nog nooit een poot hadden uit gestoken om de ellende uit de wereld te verdrijven. Een pragmaticus uit Ivoorkust werd boos omdat, zoals hij zei, de derde wereld geen behoefte heeft aan lessen in revolutie, maar aan een betere betalingsbalans. Hoe zal deze vergadering straks worden geboekstaafd? Waar schijnlijk als een leerzame, zinvolle uitwisseling van ideeën, of Iets der gelijks. Vriendelijke ouderen zullen kreten aanheffen als: de jeugd zal eens onze taken moeten overne men: zij bereiden er zich nu reeds op voor. Als eenmaal hun ideeën zijn uitge kristalliseerd zullen zij het roer kun nen hanteren. Prachtige woorden, die alleen maar willen zeggen: dol nog maar even door: schreeuw nog maar een poosje om revolutie. Dat hebben wij ook gedaan, toen we jong waren. Straks ben je ouder en dan wordt je wel wijzer. Het is deze ellendige tolerantie, waarmee de opstandige jongeren op het Wereldvoedselcongres worden ge confronteerd. waar ze bang voor zijn, omdat hun goede wil gepaard gaat met, onmacht. De onmacht van een hele kleine minderheid, die door de grote zwijgende massa wordt be keken als een stel moeilijke kleuters in een zandbak. Op één van de barakken in het jongerendorp staat met. grote letters geschreven: „Als je niet een stukje van de oplossing bent, dan ben je een stukje van het probleem". De narigheid is dat deze wereld het probleem een stuk aangenamer vindt, dan welke oplossing ook. (Vervolg van pag. 1) De Amsterdamse politie is niet gelukkig in het oplossen van moor- AMSTERDAM (GPD) De j den waarbij het lichaam in het wa- moordbrigade van de Amster- i ter wordt gevonden. Men zal zich damse politie zoekt alle kanten de gevallen uit 1965 herinneren: m I augustus werd in de Jacop van Len- uit,, om achter de identiteit van j nepjcacje een metalen koffer gevon- de vermoorde man te komen, die den met daarin de romp van een gisteren werd gevonden in het IJ. man die later de Japanner Joetaka Ze gaat niet alleen na of in Am- Kameda bleek te zijn. De zorgvuldig afgezaagde armen en benen en het sterdam een Chinees wordt ver- hoQfd werdeili verpakt in een plastic mist. zij heeft dergelijke gegevens zak. door een vrouw in de Lijnbaans- ook bi.i collega's elders in het gracht gezien: ze werden echter niet land opgevraagd meer teruggevonden. Het speurwerk van de Amsterdam- Ernstig wordt ook rekening gehou- se rechercheurs liep dood, al bestaat den met de mogelijkheid dat het om tot op de dag van vandaag liet ver een opvarende gaat van een schip moeden dat Kameda door een oude dat in Amsterdam is aangelopen. Uit vriend van het leven werd beroofd merkjes en tekstjes in de kleding, 0m een paar duizend gulden. De die voorlopig nog geheim worden De „vriend" reed zich kort na de gehouden, hoopt de recherche iets 1 ontdekking van de moord met zijn oi er de herkomst van het slachtof- auto te pletter tegen de peiler van fer te kunnen afleiden. Papieren had een spoorwegviaduct in Brussel, de man helemaal niet bij zich. Als Een paar maanden later werd uit alles goed is opgedroogd zullen alle het Amsterdam-Rijnkanaal bij Nigte- kleren en de lakens ock nog nauw- vegt het lichaam opgehaald van de gezet worden nagekeken op mogeiy- Britse maar in Amsterdam wonende ke sporen. filmregisseur Claude Berkeley. Het Omdat de wind de laatste week lichaam was verpakt in een stuk zeil- steeds oost is geweest, zou het kun- doek.De man moet in Amsterdam Bij de ingang van het Con gresgebouw stonden gisteren be- n.oners van het jongerendorp The i de deelnemers aan het Wereld- New Earth met protestborden om v^cdselcongres op de problemen I te wijzen. nen zijn dat het lichaam aan de noordkant van het IJ in het water is gegooid. Dat zou in de buurt van de Amsterdamse droogdokmaatschap pij moeten zijn gebeurd. Erg veel waarde aan dat gegeven hechten de rechercheurs echter niet, omdat er van tijd tot tijd ook wordt gespuid, waardoor weer andere stroombewe gingen ontstaan. Pas als men iets meer omtrent de identiteit van de man weet, zal men lets over een motief voor de moord kunnen weten of veronder- de schedel zijn ingeslagen. Zijn hoofd was aan de voorkant verbrijzeld, he geen erop kon wijzen dat hij zjjn aan valler kende. De dader kon echter niet worden gepakt. Marktberichten RIJNSBURG, 19 juni. Bloemenvei ling. Anjers: Witte Sim 813. Rode 10 1V, roze '7—14, Crowiy 1015, Dusty 8—16. Arthur 6—12, GY 7—14, Keefe'r 817, La Reve 1019. Esperance 7 stellen. Op dit ogenblik kan men j ui pcr stuk. Frecsla Golden Yellow LEIDEN Aan de katholieke DEN HAAG iGPDi De Sociaal- f135 - mosten worden volgens het MAVO-school Kijckenborg" aan het Economische Raad heeft zich giste- thans geldende aanpassingssystepm Levendaal behaalden 53 van de 54 j ren sterk verdeeld getoond over het Een compromisvoorstel van rle kandidaten het MULO-einddiploma, j minimumloon. Weliswaar sprak de kroonleden stelden voor het mini- De geslaagden zijn: SER zich eenstemmig uit voor aan- mumloon met ingang van 1 juli a.s. Mieke Ammerlaan; Ermelmda de I F**"* ,2?!* hf "Mmumloon aan de gemiddelde loonstijging te laten de gemiddelde loonstijging (een vol- i ledig welvswlrtsvast minimumloon dus), maar over de datum van invop- ring en enkele andere belangrijke punten bleken d e overlegpartners verdeeld. vo'gen en daartegenover af te zien van een extra verhoging. Op deze wijze zou het minimumloon per 1 juli a.s. op rond f 157 komen. nog alle kanten op, is 't zelfs mo gelijk dat men te maken heeft met een nieuw slachtoffer in de machts strijd om de Chinese gokhuizen in Amsterdam. Bijna twee jaar geleden werd de dertigjarige Singapore-chinees Sik Jin Wong doodgeschoten. Wong had grote belangen in de gokhuizen die alleen voor Chinezen toegankelijk zijn. Hij had er de haat van enkele andere Chinezen, die eerder aandeel- 120. White Swan 100150 ct. per Los. Rozen Baccara 2033, Carol 610, Garnette 610. Zorina 816 per stuk. Diversen: Anthurium 65— 150 ct.. Gerbera 1037. Colvillei 823 Gladiolen 10—25, Leiles 40—66, Pioe nen 2030 per stuk. Witte Margrieten 200400, korenbloemen 300420 per luo, Campanula 125165, Irissen 40— 125. Ixia 2550, Gel Margrieten 50 85 ct per bos. Chrysanten: Ind.polis 150—200 White Spider 150—250, Yel low Spider 180230, Golden Christal 170210 ct. per bos. ALKMAAR, 19 Juni. Kaasmarkt NW-voorzitter A. H. Kloos heeft straffen veroordeeld. houders in de huizen waren geweest, Aanvoer 30.000 kg. Commissienoterin- mee op de hals gehaald De plegers Af "e. rabrleksedammer 3.25, van de aanslag op Wong leven wer den tot zeer langdurige gevangenis- Boer, Hazerswoude; Marijke Bou- ckaert; Trudy Brand: Dion Deckers, Warmond; Nel van Diemen, Zoeter - woude: Zr. Joan-Marie van Egmond, Hans Elderhorsit. Zoeterwoude; Wim van Es. Leiderdorp; Jos van Galen; Annelies de Greef, Leiderdorp; Wil Groen in 't Woud, Langeraar; Ineke de Groot: Yvonne Hakkaart: Ineke Huwae; Franny Janssen; Fred Jans- sens. Leiderdorp; Mieke de Jong: Maria de Jong, Zoeterwoude: Yvon ne de Jong. Roelof arendsveen; Rida van Kints. Langeraar; Joke van der Krogt, Zoeterwoude: Joke Lepelaar: Ineke Lut; Renée Martijn; Tom van der Meer. Zoeterwoude; Harry HAZERSWOUDE Gistermorgen Dat de koppeling van hef, mini mumloon aan de gemiddelde stijging van lonen en prijzen (de z.g. gemeng de index) zou moeten worden verla ten was al enige tijd duidelijk omdat de uitkeringen van veel sociale ver zekeringen worden aangepast aan de omstreeks kwart over zeven, deed gemiddelde loonstijging ZjCh op de heek van de Da Cosra- Wanneer het huidige aanpassings- singel en de Rijndijk een ongeluk mechanisme zou worden gehandhaafd i voor waarbij een inwoner^ uit Ha- j zou de netto aow-uitkering voor ge- zerswoude werd gewond Nadat een Meijers. Oegstgeest; Diana van Mil, huwden binnen afzienbare tijd hoger auto, die de Da Costasingel op wilde Zoeterwoude; Leo Mooyman, Zoeter- morden dan het netto minimumloon rijden, enkele wielrijders had laten aan het begin van de vergadering geprobeerd tot een openbare behan deling van het minimumloon in de SER te komen. Dat lukte niet, maar wel werd besloten de kwestie van de openbaarheid van de vergaderin gen opnieuw aan de orde te stellen. De vakbeweging wil dat de vergade ringen als regel o penbaar zijn en slechts bij uitzondering met gesloten deuren zullen plaatsvinden. Of het nu ook tot een veroordeling van daderis) zal komen, is de vraag. De Nieuwveense huisvrouwen wil len hun mannen op vaderdag, zon dag 21 juni, verrassen met een voet balwedstrijd. Zij hebben twee elftal len geformeerd die 's middags om half drie op het terrein van Nicolaas Boys zullen spelen. woude: Mieke Mulder; Frieda Omt- zigt; Joke Ooyendyk; Yvonne Pen- ders: Francy Pley, Leiderdorp; Lia de Rooy, Zoeterwoude; Mar ja van Rijt, Zoeterwoude; Heieen van Schooten, Zoeterwoude; Pauline Snij- Bovendien zou de netto-wao-uitke- passeren, merkte hij de Hazerswou- ring die reeds hoger is dan het mi-1 denaar. die met een bromfiets nader - nimum-loon. steeds meer boven dit de en voorrang had. niet op Beiden loon komen te liggen. kwamen met elkaar in botsing waar- j in de «"1 gerenommeerde Fibula- De vakbeweging, zo bleek gisteren. I bij de bromfietser een hersenschud- reeks heeft de Belgische historicus verlangt dat de aanpassing aan de ding opliep en snij- en schaaf won- j Vermeer,sch voor een gaaf stukje Drs. A. J. Vermeersoh - Vereni- i werkelijk fascinerend geschreven ging en Revolutie. De Nederlan- hoofdstukken. den 18141830, Fibula-Van Dis- Verschillende auteurs - Concen- hoeck. Prijs f 7.90 tratiekampen systeem en de praktijk in Nederland. Fibula- Van Dishoeck. Prijs f 7.90. In dit boek dat is ontstaan uit een ders; Angela Staat, Leiderdorp: An-1 middelde loonsttyging per 1 juli as. den. Nadat de EHBO eerste hulp vaderlandse geschiedschrijving ge- gesohiedenisproject van scholieren, nelies van Steijn; Rosalia Straathof:wordt ingevoerd. Daarnaast 'zou er had verleend werd hij naar het Aca- j zorgd. Over het algemeen is dit on- leden van de Nederlandse Jeugdbond Anneke Tijssen, Zoeterwoude; José een extra verhoging van het mini- j demisch Ziekenhuis in Leiden ver- der werp nogal partijdig benaderd. j fer Bestudering van de Geschiedenis, Valk; Greet Vermeulen. Zoeterwou de; Ans Vintges. Leiderdorp; Marian Visser: Ans de Waal; Paulien Wal ter, Oegstgeest; Elly Wernars; An- nemieke van der Weijden; Lucy van der Weijden: Tonneke Zonneveld, Wassenaar; Carie Zwetsloot, Zwam- merdam. Indien geen plaatsnaam is vermeld, woont de geslaagde in Leiden. LEIDEN Maandagmorgen gaat Gemeentewerken de gehele marktenroute, te weten Botermarkt, Vischmarkt, Aalmarkt en Boommarkt, afsluiten voor doorgaand verkeer. In de komende veer tien dagen (of iets langer als het weer tegen zit) wordt het gehele wegdek opgenomen en herstraat. Zoals gemeld gebeurt dit per weg helft om bedienend verkeer toegang te verschaffen tot woningen en bedrijven. Grote gele borden geleiden het verkeer in hoofdzaak via de Hooi gracht, Pelikaanstraat, Pauwbrug, Oude Singel, Lange Scheistraat en Lammermarkt in de richting Stationsplein. Dit geldt dan het doorgaande verkeer. Ander verkeer zal in die periode gebruik kunnen maken van de route Hooigracht, Haarlemmerstraat (over de gehele lengte in wes telijke richting) en Turfmarkt. Omdat tevens, ter voorkoming van chaos, oo kde Lange Mare in beide richtingen moet worden afge sloten (met uitzondering voor openbaar vervoer), betekent het dat op zaterdag 27 juni (en eventueel zaterdag 4 juli) geen Haarlem merstraatpromenade kan worden gehouden. De noodzakelijke (tijdelijke) verkeersmaatregelen zijn achtereen volgens: éénrichtingsverkeer in de Pelikaanstraat van Haarlemmerstraat naar Oude Vest; omkeren éénrichtingsverkeer middengedeelte Haarlemmerstraat (tussen Pelikaanstraat en Lange Mare tijdelijk in westelijke richting alleen) afsluiting Lange Mare voor alle verkeer in beide richtingen be halve voor autobussen, taxi's en bedienend verkeer (bij (le af sluitingshekken is constant politiepersoneel aanwezig om be dienend verkeer voor Lange Mare en Caeciliastraat door te loodsen; parkeerverbod in genoemd middengedeelte van de Haarlemmer straat; Voorrangsregeling voor het kruispunt MarebrugOude Singel, waarbij het verkeer op de Oude Singel voorrang zal hebfeen. mumloon moeten komen waardoor voerd. het minimumloon rond f 160 zou gaan bedragen), terwijl de leeftijds grens voor het minimumloon terug zou moeten worden gebracht van 24 tot 21 jaar. De werkgevers willen echter dat al naai* gelang het ging om Neder- I rond het kamp Vught, val het zwaar- landse of Belgische zienswijzen. tespun-t op een studie over het Want het, is een fascinerend expe- systeem der concentratiekampen in riment geweest: de hereniging van de Tweede Wereldoorlog. Huivering - Aan de Tweede Katwijkse In- twee landerdie door een eeuwen- i wekkende lectuur, die weinig meer dustrie- en huishoudschool Prinses i ia,nge scheiding uiteen zijn gegroeid. 1 toevoegt aan reeds bestaande ken- r-«i.n.6vYx/xo „mw, Margriet, behaalde het Pedagogisch vetrmeersch toont overduidelijk wel- nis. De onderwerpen die door de het minimumloon pas 1 juli volgend I getuigschrift, behorende bij de akte ke krachten tegen Nederlands Ko- j jeugdige onderzoekers zijn doorge- jaar de gemiddelde loonstijging gaat Na: nmg Willem I werkten. Hoe de vorst j licht, komen pretentieloos over. Aan - volgen. Zy zijn gekant tegen een ex- I mej. M. Admiraal, mej. J. Haas-1 er niet in slaagde om zijn idee van I de verzameling van dat Nederlandse aalsmeer, tra verhoging en vellaging van de noot. mej. M. C. Haasnoot, mej. M. j eenheid op te leggen en welke ge- j materiaal ontleent dit deel van de leeftijdsgrens. In hun opvatting zou I A. Haasnoot, allen Katwijk a. Zee; 1 volgen dit 'had, leest men in enkele jFibula-reeks toch wel een tamelijk het minimumloon per 1 juli a.s, dus mej. P. de Wolf. Leiden. I grote waarde. middelbare 3.30. Goudse volvette 3.48. Handel goed. TER AAR, 19 Juni. Groenteveiling - Peulen 2.30—3.30, idem grof 1.401.80 doppeulen 7080, andijvie 2432. ra barber 1321, snijbonen 2.202.60, idem grof 1.50.1.90, snijbonen stek 701.80. doperwten 901.20, stam- prinssebonen 3.30, tuinbonen 4453, blauwschokkers 1.40. capdoppers 1.00 1.40, postelein 48, waspeen 52. aard appelen 40, alles per kg. Sla 32, sla II 13. bloemkool A 1.191.40, idem A II 56—1.09, idem B 82. idem C 47, idem afwijkend 2021 per stuk, tomaten 7.80 per bakje van zes kilo, selderij 6—14, boskroten 25. bospeen 7580. Idem II 5561 per bos UTRECHT 18 juni. Veemarkt. To tale aanvoer 4001. 803 runderen, 20 vette kalveren. 51 graskalveren, 1126 nuchtere kalveren. 355 schapen, 398 lammeren, 222 varkens boven 100 kg, 26 bokken en geiten. Prijzen (ln gul dens): melk- en kalfkoeien per stuk 12001500. kalfvaarzen per stuk 1025 - J 225. vare koeien per stuk 925— 1035. pinken per stuk 600850. stieren pèr stuk 8501500. graskalveren per stuk 450650, nuchtere kalveren per stuk 4080. fokkalveren per stuk 120280. schapen per stuk 90135, lammeren per stuk 70110. bokken en gelten per stuk 15175. vette koeien le kwal. per kg. gesl. gew. 4.75 5.00. 2e kwal. idem 4.504.70. 3e kwal idem 4.004.05. vette kalveren le kwal. per kg lev. gew. 4.054.25, 2e kwal. idem 3.753.95. 3e kwal. idem 3.503.60: nuchtere kalveren per kg lev. gew. 1.401.80, slachtzeugen per kg. lev. gew 1.701.75, jonge slachtzeugen per kg. lev. gew. 1.75— i 95. Overzicht: melk- en kalfkoeien rustig, niet geheel prijsh., vette koeien f.n vare koeien rustig, prijsh., vette kalveren kalm, prijsh., graskalveren rustig, niet geh. prijsh., nuchtere kal veren lui, prijsh.. fokkalveren traag, minder prijsh.. schapen kalm. prijsli., lammeren lui, prijsh., varkens vlot, 19 juni. Bloemenvei ling: Anjers per stuk: William Sim 1724, Roze Sim 2028, White Sim 10—14, G. J. Sim 12—18, Dusty Sim 1013, Arthur Sim 1520, Shocking Sim 1419, Keef er Sim 1217. Ge- BREMEN (GPD) Volgens de Amerikaanse componist John Cage is het de taak van de avant-garde om in haar zoeken naar nieuwe wegen iedere binding met de traditie te verbre ken. Dit a-traditionalisme heeft een belangrijke invloed gehad op het componeren sinds het einde van de jaren vijftig. Wat echter niet of nauwelijks is veranderd, is de opzet van de con certen, waarop avant-garde muziek wordt uitgevoerd. Deze schrijnende discrepantie tussen inhoud en vorm manifesteerde zich expliciet tijdens een vorige maand in Bremen gehouden festival Pro Musica Nova. Oorspronkelijk nam dit festival door zijn opzet een programmering een gunstige plaats in tussen het groeiende aantal festivals, gewijd aan avant-garde muziek. Pro Mu sica Nova bleef beperkt tot circa vier dagen, terwijl maximaal twee concerten per dag wei-den gepro grammeerd. Officiële ontvangsten bleven achterwege, wèl werden er lezingen gegeven en discussies geor ganiseerd. Qua programmering bleek organi sator (tevens hoofd afdeling muziek van Radio Bremen) Hans Otte over een vaste hand te beschikken die met aeer veel toewijding een uitge lezen selectie samenstelde van wat er de afgelopen twee Jaar was ge- schreven. (Pro Musica Nova wordt eens in de twee jaar gehouden; de tussenliggende Jaren is het festival gewijd aan oude muziek) pit jaar lagen de kaarten echter evèn anders. De namen die op het programma stonden behoorden (uit zonderingen daargelaten.) Tot de groep die je ook tegen kunt komen in Warschau, Zagreb, Donaueschin- gen etc. tot en met het publiek is het een groep mensen die in grote lijnen een vaste samenstelling heeft: componisten, journalisten, muziekproducenten en muziektheore tici. Desondanks blijft het een enorme prestatie van Hans Otte en Radio- Bremen (één van de kleinste radio stations in West-Duitsland) om een waarbij maar liefst veertien in op dracht geschreven werken in pre mière gingen! Ook het niveau van de uifcioeringen kon over het alge meen uitstekend genoemd worden. Daarentegen bleek het niveau van de uitgevoerde werken bedroevend laag. Pseudo-originaliteit en loze cita ten hadden de overhand. Het meest beschamend vond ik wel de Neder landse avond, waarmee het festival wsrd besloten. Louis Andriessens So nate opus 2, nr. 1 "een door com puter-interventie verknipte Beetho ven-sonate afgewisseld met symfo nische muziek op de band). Amaga van Mis ja Mengelberg en Hypothe- ma (op een „thema" van de oud- Nederlandse componist Van Eyck. gespeeld door Frans Brueggen) van Peter Schat bleken drie ronduit minderwaardige werkjes Om met dit soort „composities" het leeuwendeel van een festival programma te vullen duidt op een schromelijk tekort aan zelfkritiek. Erg jammer, want hierdoor was de stemming te ver verzakt om nog on bevooroordeeld te kijken en luisteren naar het knappe scenische morato rium van Conrad Boehmer, een haast cabareteske vertelling in woord en muziek, waarbij Boehmer een groot aantal personen en situa ties die onze individuele en collec tieve „Struggle for life" bepalen, ten tonele voert. Hoewel de als discussiethe ma „Muziek en radio" en „Muziek en journalisme" in het programma vermeld stonden, liep het gesprek in beide gevallen uit op een zeer persoonlijk gevoerde discussie tussen een kleine groep mensen (de com ponisten ontbraken!) over het en gagement van muziek. Kortom, de vraag werd terecht ge steld: heeft de avant-garde muziek nog wel een maatschappelijke func tie. Tijdens deae gesprekken kwam duidelijk naar voren het ongenoegen met de presentatie van, en de vorm waarin avant-garde muziek wordt ge bracht. Enerzijds het breken met tra dities, anderzijds de establish-vorm waarin de hedendaagse muziek wordt gepresenteerd. Deze discrepantie (zie boven) tus sen inhoud en intentie enerzijds en de presentatievorm anderzijds heeft het festival Pro Musica Nova duidelijk getekend. Het schijn-en- gagement van bijvoorbeeld Luigi No- no bleek hiervan een duidelijk voor beeld. Met zijn vocaal-elektronische compositie Non Consumiamo Marx bewees hij zijn eigen politiek geën gageerde bedoelingen met een enor me vaart voorbij te schieten. Hope lijk is zijn bijdrage aan het Hol land Festival minder pretentieus. Al met al een niet al te positieve ervaring, dit festival onder het mot to Pro Musica Nova. Het bewees in de eerste plaats dat de generatie van de „vijftigers" (Stockhausen, Bou- lez, Nono en anderen) zo langza merhand uitgepraat is niets nieuws meer aandragen, terwijl enig nieuw begin nog niet zichtbaar is. In de tweede plaats bewees dit festival (dat in zijn opzet en presen tatie zo min mogelijk traditioneel is) dat er meer aandacht besteed zal moeten worden aan de presentatie van muziek in verband met haar maatschappelijke functie. mengd 1721, Harvest Moon 20—28, Tangerine 2026, Elegance 14—19. Rozen: Peer Gynt 6282. Baccara 50— 64. Carina 28—36. Carla 40—57. Geh. Duisberg 2027. Jr. Miss 1217, Dr. Verhage 2227. Pink Sensation 20—25, Super Star 1724, Roselandia 8—12, Motrea 20—26, Zorina 18—23. Nordla 1017, Coral Prnicess 1823, Carol 1014, Red Garnette 1014, Roswv- tha 10—15, Spanish Sun 1521. Ma rimba 1014. Bridal Pink 1724. Di verse bloemen: Chrijijs. jaarrond 260 310. Freesia 140—180. Gerbera 40- 65. Iris 7090. Iris Prof. Blaauw 80— 110. Lelies kelk 6082. idem tak 100 140. Asp. Plumosus 125160. Gla diolen 170290. Colvillei 100265, Or. i'ithogalum 125185. Vallota 60—85 KATWIJK AAN DEN RIJN, 19 juni Groenteveiling. Waspeen Al 310—600. All 290400, BI 6701010, nieuwe oogst A II 8001560 .tuinbonen 4247 uien 2959, selderij 2533, bospeen 1 5383, II 3369. prinsessebonen I ■"•70420, II 290, andijvie 32. kroten 28—30. sla I 29—59, sla II 18—35, krulpeterselie 3538. peterselie 21— 26, bosuien 1321, slauien 17, bloem kool 6 per bak I 171190, II 98. 8 per bak I 150—167, 10 per bak I 128, 12 per bak I 104, prei AI 6266. BII ?3, AII 41. snijbonen I 240270, D 160190. rabarber 2228. spitskool 46, aardappelen Doree 85, middel 66, kriel 61, tomaten per 6 kg. AI 670, Cl 470—580, CCI 410, AII 400, bonen kruid 29. Aanvoer waspeenen 41000 kg., nieuwe oogst 10000 kg., bospeen 7500 bos. LEIDEN. Veemarkt. 18 stieren 4.60 4.80 p. kg. schoon gew.. flauw; 64 melkkoeien 10001675 per stuk, rus tig; 268 vette koeien 4.305.50 p. kg schoon gew.. rustig: 40 vare koeien 700 1475 per stuk, rustig; 5 pinken: 21 vette kalveren 3.704.10 p. kg. Ier gew., vlot; 1 nuchter kalf: 230 vette schapen 85130 per stuk, stug; 287 vette lammeren 120155 per stuk. stug; 74 geiten 30105 per stuk, rus tig; 564 weldelamm. 80110 p. stuk, rustig. Totaal 2132. 550 Texelse lamm 80—110, stug. BOSKOOP. 19 Juni. Bloemenveiling Poliantha 380, idem 230, idem kort 95. Junior Miss 150. Idem II 100, Anne Wheatcroft 60. Zorina 100130, But terfly 70—60 White Jewell 80, White Butterflij 280160, Korenbloemen 60 p. bos. Duizendschoon 3915. Zorina 150—160—170. Rhodo lila per kop 9—11, idem rood per kop 11—8.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 6