Voorbij ganger Rapport niet geheim maar wel discreet Ju bileum-expositie met somber sluitstuk Actie tegen sluiting uitleenpost The Fellows 10 jaar en altijd even netjes de Fathers Leiden weet bijna niets over Pilgrim Museum van Nat. Historie bestaat anderhalve eeuw Over open vallende plekjes Gymnasium A Commissie voor de rekeningen overrappor t-Moorerf: ZATERDAG 20 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 LEIDEN Na drie vergaderingen over het „Rapport van het onderzoek bij de markt- en havendienst" dat de heer F. Mooren, hoofd van het bureau organisatie en efficiency van de gemeentelijke accountantsdienst, aan burgemeester en wet houders heeft uitgebracht, is de raadscommissie voor de reke ningen tot de mening gekomen, dat de inhoud van dit rapport nch er niet toe leent, dat het in de openbaarheid wordt ge bracht. In dit opzicht schaart zij zich achter de opvattingen van burgemeester en wethouders. Over dit „geheim rapport", waar- uit het Leidsch Dagblad onlangs uit voerig publiceerde, zegt de commis sie, dat er geen bezwaar tegen had behoeven te bestaan als het rapport- Mooren voor de raad vertrouwelijk ter inzage zou hebbeen gelegen. Dit iou hebben ingehouden, dat de direc teur van de gemeentelijke accoun tantsdienst gebruik had gemaakt van tijn bevoegdheid het rapport van lijn schriftelijk commentaar te voor den en hij ook schriftelijk van zijn af wijkende mening blijk zou hebben gegeven. De commissie meent, dat kennis neming van beide rapporten, te we ten het -rapport - Mooren en dat van ad de directeur van de gemeentelijke dif iccountantsdienst, zij het vertrouwe lijk, het de raad gemakkelijker had gemaakt om het besluit te nemen waartoe hij nu na uitvoerige beraad slaging is gekomen! Het in handen stellen vain de commissie voor de re keningen. De uitslag van dit onder zoek is met voortvarendheid opge maakt om het stuk nog in de raads vergadering van a.s. maandag te kunnen behandelen. Maandag in raad De commissie acht het binnen het terrein van haar taak liggen zich uit spreken over de financiële mérite van de beide rapporten. De heer Mooren heeft tegenover de commis- verklaard, dat hij wel over enkele ■vraagde stukken beschikte, doch de vrijheid kon vinden deze over leggen. Hij voegde er aan toe, dat het resultaat waren van vertrouwe lijke besprekingen, hetgeen mee brengt, dat hij deze stukken ook ver trouwelijk bewaart. Volgens zijn me dedelingen zijn ze ten stadhuize be kend. Ook heeft de commissie zich laten Informeren over het vermelde in J' tapport-Mooren. ten aanzien van dl{ het annuleren van een aantal orders voor de veemarktinventaris ten be drage van f260.000— Een specifica tie van dit bedrag is namelijk niet gegeven. De accountantsdienst heeft ioi jevra niet t 's- te leg HU verklaard, dat dit bedrag vermoede lijk steunt op een ontwerp-rapport van de heer Mooren, dat evenwel niet aan burgemeester en wethouders is uitgebracht. De heer Mooren heeft geantwoord, dat de commissie deze specificatie aan burgemeester en wethouders moet vragen. B. en w. zo voegde hij er aan toe, hebben een lüst, waarop deze specificatie is ver meld. De commissie is voorts tot de con clusie gekomen, dat het rapport-Moo- ren en dientengevolge ook de kritiek daarop van de directeur van de ac countantsdienst allerlei punten be handelt, zowel op organisatorisch gebied als op het terrein van de per soneelsaangelegenheden, de bespre king waarvan zij niet tot haar taak rekent. Zij meent, dat de raad de vraag moet beantwoorden of een der gelijk onderzoek nodig is. Als de raad deze vraag bevestigend zou be antwoorden, zou het onderzoek geen taak zijn voor de commissie voor de rekeningen, doch zou dit onderzoek moeten geschieden door een commis sie ad hoe, waarvan de leden door de raad moeten worden aangewezen. Dit hoekje komt men tegen, aan het slot van een rondgang door de jubileum-tentoonstelling van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie, dat volgende maand 150 jaar bestaat. V.l.n.r. een guagga. een blauwbok, een dauw en een Kaafyse leeuw. De laatste exemplaren van uitge roeide soorten (foto LD/Holvast) (Door Henriëtte van der Hoeven, foto's LD/Holvast) LEIDEN De viering van het Pilgrim Fathers jaar 1970 heeft de bevolking van Leiden maar weinig gedaan. Voorbijgangers die wij op straat aanspraken reageerden bijna allemaal negatief of vrijwel negatief op de vraag: „Weet u wat de Pilgrim Fathers zijn?" Toch heeft Leiden het een en ander gedaan aan deze viering. In de Lakenhal is een tentoonstelling ingericht, een deputatie van Plymouth, de laatste Europese haven die de Pilgrims aandeden voordat zij naar Amerika gingen, bezocht Leiden. Tijdens hun be zoek iverd ook de mini-May flow er in de Oude Rijn geplaatst. Vele Leidse winkeliers hebben bovendien een poster voor de ramen met de tekst Pilgrim Fathers year 1970. Het heeft allemaal weinig in druk gemaaktDe reactie van een jonge vrouw, die niet op de foto wilde is dan ook kenschetsend voor de gedachtengang van vele stadgenoten „Het is allemaal al zo lang geleden". LEIDEN Eén van de laatste bezienswaardigheden die men te genkomt als bezoeker van de ju bileum-tentoonstelling in het Leidse rijksmuseum van Natuur lijke Historie, is een kleine vitri ne. Een glazen kastje, dat bijna onopvallend aan het eind van een lange gang is opgehangen. De achterwand is beplakt met don ker papier. Fel steken daarop de witte letters af die deze tekst vor men: „Overgebleven dierenleven in het jaar 2020". De inhoud van het kastje: enkel lucht. Deze vitrine heeft het museum duidelijk als „teken aan de wand". Een waarschuwingssein om toch vooral behoedzaam om te springen met de flora en fauna die ons nog resteert. Want in het rijksmuseum van Na- LEIDEN „Ze noemen ons wel eens de „bullenband", omdat de jon gens er altijd even netjes uitzien". Dat liet de heer O. Steenbergen, ma nager van beatgroep The Fellows zich gistermiddag ontvallen. Het was tij dens de receptie, die ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van The Fellows werd gegeven. De band „wij spelen voor jong en oud, en daartussenin", zegt de heer Steen bergen heeft twee maanden gele den nog opgetreden in het Amster damse Hilton hotel, waar hen zelfs aangeboden werd om te „promove ren" tot huisorkest. Dit aanbod heeft men echter ge weigerd. „Wij zijn liever goede ama teurs, dan slechte profs", zegt drum mer Henk Doove. Behalve uit een drummer, bestaat de band uit 3 gi taristen: Walter Veenstra, Dave Flippo en Gerard Burgerhout. Zan geres is Daniëlla, die al vroeg met zingen begon bij de Leidse Sleutelt jes De band speelt graag nummers van The Shadows en The Beatles. Daniëlla, die in verschillende talen zingt, houdt van Nana Mouskouri en Tom Jones. tuurlijke Historie wordt men er elke dag met de neus opgedrukt, hoe wei nig omzichtig de mens zich toont met de natuur. Dat getuigen bijvoor beeld een opgezette Kaapse leeuw, waar de mot in zit, en een Dauw een zebra-achtig dier», waarvan de buik slordig aan elkaar is genaaid. Het is ze niet af te zien. maar deze twee dieren behoren tot de kostbaar ste stukken van de gisteren geopen de jubileum-tentoonstelling. Ze zijn de laatste exemplaren van hun inmiddels uitgeroeide soort. Het gebeurt niet vaak, dat het rijksmuseum van Natuurlijke Histo rie zijn schatten prijs geeft aan het pubhek, zoals nu, ter ere van het 150-jarig bestaan van het mu seum. dat volgende maand een feit is. O mdeze reden is het gebouw aan de Raamsteeg wel eens schamper be titeld als „het museum dat geen museum is". De afwezigheid van een permanen te expositie is echter geen zaak die men het museum kan verwijten, ze: prof. dr. L. D. Brongersma, de di recteur van het museum, gister middag bij de opening van de ten toonstelling. Prins Willem van Oran je. de man die 150 jaar geleden het museum stichtte, had wel degelijk de bedoeling om het museum voor het publiek open te stellen. Dat verlan gen heeft ook altijd bij de directeu ren van het museum geleefd, maar men heeft er nooit aan kunnen vol doen. De noodzakelijke expositie ruimte ontbrak. Het gebouw aan de Raamsteeg i6 veel te krap, aldus prof. Brongersma. Vóór de tweede wereldoorlog werd het gebouw van het gymnasium aan gekocht als grote expositie-ruimte. De oorlog gooide evenwel roet in het eten, en dit getouw aan de Doeza- straat moest voor een half jaar wor den uitgeleend aan het GAB. Het GAB is er thans nóg gehuisvest Ook de andere activiteiten in het museum wetenschappelijk onder zoek met name komen in de knel te zitten. De ruimtenood is zo groot aan het worden, dat prof. Bron gersma de toestand zelfs als „ge vaarlijk en onhoudbaar" schetste. Hulp van de regering achtte op kor te termijn hij geboden. Dat zei hij aan het slot van zijn openingstoespraak waarin hij op geestige wijze de geschiedenis van het anderhalve eeuw oude museum behandelde. Die geschiedenis kan de daarin geïnteresseerde tentoonstel lingsbezoeker uitgebreid terug vin den in het drukwerkje, dat bij de in gang gratis wordt verstrekt. Wat is wat doet het rijksmuseum van Natuurlijke Historie eigenlijk? Juist omdat het museum zo weinig aan de weg kan timmeren (af en toe worden er eens excursie-groepen rond geleid», zullen vele Leidenaren zich deze vraag stellen. De Jubileum-expo sitie poogt een beknopt antweord te geven. Het museum is enerzijds een ar chief van naturaliën, waaruit de ver scheidenheid van dieren over de he le wereld in heden en verleden kan worden afgelezen. In de tentoonstel ling komt dit bijvoorbeeld tot uit drukking, door een vitrine met al leen maar geleedpotigen. echter in grote variëteit. Anderzijds wordt er wetenschappelijk onderzoek verricht op veel terreinen van de natuurlijke historie. Bescheiden De tentoonstelling beslaat één gang en een door de vakantie vrij gekomen werkruimte, maar is on danks deze bescheiden opzet een bezoek zeker waard. Men ziet er tal van diertjes op sterk water, een schit terende collectie vlinders en bijvoor beeld een kwastvinnige vis, die men alleen maar als fossiel kende, tot er twintig jaar geleden één werd ge vangen vcor de kust van Afrika. (Van één onzer verslaggeefsters) LEIDEN Ruim 70 boeken per jaar per lezer worden' er door de leden van Uitleen- post, Plantage 6 gelezen. Dat is bijna ander- li half maal zoveel als er gemiddeld door de lezers van de openbare biliotheek „Reuvens" in de Breestraat doorgewerkt wordt. Met Ingang van 1 augustus a.s. wordt deze uit leenpost, een onderdeel van de grote biblio theek opgeheven'. Dan gaat de bibliothecares se, „met" pensioen en dit was één aanleiding ioor het bestuur om het bibliotheekje dan maar te sluiten. Een ander motief: de keuze- ^mogelijkheid en de accommodatie (de biblio- ondergebracht in een kamertje, dat r een keukentje is geweest) voldoet niet aan de eisen, die tegenwoordig aan de apenbare bibliotheekvoorziening worden ge- «eld. De 120 leden zelf zijn het echter helemaal niet eens met het door het bestuur genomen besluit. Zij zijn best tevreden met de be huizing, want mede omdat het zo klein is, is er tussen mevrouw Legrand en de leden, in de tien jaar, dat zij er nu werkt, een intens persoonlijk contakt ontstaan. Zij helpt de mensen altijd met groot plezier. „Er zijn erg veel bejaarden bij, die hier bij mij komen om raad", zegt ze. „En ik adviseer ze dan. Als er bijvoorbeeld *n eenvoudig oud dametje komt met een boek van Jan Wolkers, zeg ik haar eerlijk, dat het niets voor haar is en dat waarderen' ze Juist voor deze bejaarden zal het een grote strop zijn als zij geen boeken meer kunnen halen bij de uitleenpost. Ze komen allemaal uit de buurt en velen onder hen zijn' niet in staat om helemaal naar de Breestraat te gaan. Naast bejaarden, waar de lezerskring voor het grootste gedeelte (70%) uit bestaat, ko men er allerlei mensen. Van scholieren tot intelectuelen toe. Sommige mensen lezen graag in 't Engels of in 't Frans. Er is zelfs een mevrouw, die in 't Fries leest. Mevrouw Legrand: „Jonge moeders met kinderen ko men altijd op dinsdagmiddag. De kinderen gaan dan naar de jeugdbibliotheek hiernaast en de vrouwen komen bij mij boeken uit zoeken", Mevrouw: Legrand kan ze allemaal helpen aan de gewenste boeken. Elke week neemt ze een andere hoeveelheid boeken mee van de hoofdbibliotheek, waar ze de rest van de week werkt. Twee gediplomeerde krachten van de hoofdbibliotheek hebben zich al be reid verklaard om de taak van mevrouw Legrand per 1 augustus over te nemen. Met gebrek aan personeel voor deze uitleenpost heeft men dus zeker niet te kampen. Het vervoer van de boeken van de Breestraat naar de Plantage en vice versa hoeft in de toekomst ook geen bezwaar te zijn: mevrouw Bethe-Eigendaal. een trouw lid-lezeres heeft zich bereid verklaard dit elke week met haar auto te doen. Drie andere leden hebben zich verenigd in een actiecomité. Het zijn de dames E. Kune- ken, S. P. Nleboer en M. C. Ris-Westendorp. Zij vertegenwoordigen alle leden van de bi bliotheek en hebben al 91 handtekeningen verzameld van mensen, die tegen de ophef fing zijn. „Zy hadden toch minstens wel de leden zelf kunen vragen wat zij van de biblio theek vinden. Alles gaat buiten ons om", zegt mevrouw Kuneken. Mevrouw Ris: „De bibliotheek heeft echt een sociale functie voor de mensen hier uit de buurt. Het is geen bedrijf, waar winst gemaakt moet wor den!", eindigt zij verontwaardigd en met de ze laatste zin ontzenuwt zij meteen het ar gument, van het bestuur, dat vindt, dat de uitleenpost teveel geld kost. Het actiecomité wil met de voorzitter van het bestuur gaan praten en hem overtuigen van het belang, dat de bibliotheekvoorziening heeft voor de leden. .Dit moet natuurlijk wel allemaal zo vlug mogelijk gebeuren", zegt mej Nieboer. „want, als zij eenmaal gesloten is, krijgen we haar heieméé 1 niet meer open". LEIDEN Een kleine afleve ring van „Binnenstad onder de loep", waarin woord en beeld van de heer P. Kramers, Langebrug 19. Hij maakte de foto en schreef er dit bij: De foto geeft een beeld van hoe het ook zou kunnen en waaraan een duidelijk tekort is in de bin nenstad van Leiden: veilige speel- en bewegingsruimte. Op deze open plek. waar het MSG-gebomv heeft gestaan aan de Pieterskerk gracht, spelen bij mooi weer vaak meer kinderen dan op de foto en hun moeders zitten te zonnen. Mede hierom zijn wij voorstan der van meer beperking van autoverkeer in de binnenstad, zo dat het niet meer nodig is om op elk openvalend plekje een bWc- vehd ie bouwen. Vandaag is er voor de laatste maal in dit seizoen in de Parochie kerk van Sint Jan de Doper in Lei- muiden een jongerenmis, die gezon gen wordt door het jongerenkoor van Leimuiden. Ditmaal is het thema voor de mis .gemeenschap". In sep tember worden de jongerenmissen voortgezet. Nogal I tl „De Pilgrim Fathers zijn in Ame rika nogal „in". Zij worden be schouwd als de echte trekkers en stichters van Amerika, daarom willen alle Amerikanen ook graag afstam melingen van de Pilgrim Fathers worden genoemd". Hen Groenman (24» Breestraat 121, heeft niet zo'n hoge pet op van de Pilgrims en van de Amerikanen en heeft er plezier in zich eens flink onvriendelijk voor beiden in te laten. „Het waren mensen, die uit Enge land naar Nederland vluchtte. Ze waren nogal orthodoxe en werden daarom in het Engeland van die tijd niet gepruimd. De Mayflower, ja natuurlijk dat is dat afschuwelijke schip dat hier in de Oude Rijn ligt". Studente psychologie mej. L. E. van Alphen, Klikspaanweg 12, heeft weieens van de Pilgrims Fathers ge hoord. De naam dan, verder zegt het haar helemaal niets. De 21-jarige Haagse, die in Leiden college loopt vindt het kennelijk een dwaze vraag. Met beide handen grijpt zij dan ook het excuus aan dat ze geen Leidse is. Maar toch. valt het wel een beet je tegen dat dit alles is wat er wordt gevraagd. Bijna alles, want de May flower komt ook hier weer om de hoek kijken maar als zo velen heeft zij het schip wel gezien en zich niet afgevraagd wat de bedoeling van dit miniatuur oceaansloepje zou kunnen zijn. -e S5- Voor de shoiv De Pilgrim Fathers, nee daar heb ik nog nooit van gehoord. Of er ge vraagd werd of hij weieens in Chi na was geweest zo verbaasd kijkt de 20-Jarige verkoper J. J. Nieuwen- burg, Bronkhorststraat 12, ons aan. Ook de naam Mayflower brengt geen glimp van herkenning op zijn gezicht. Toch is hij net langs het scheepje in de Oude Rijn gekomen. .Jk heb me helemaal niet afge vraagd wat dat wel kon zijn>. Ik dacht dat het daar gewoon voor de show lag". Met een wat verlegen, veront schuldigende glimlach loopt hij weg, om weer aan het werk te gaan. Iets met religie „Ja, ik heb er weieens wat van ge hoord. maar wat de Pilgrim Fathers nu precies zijn? Het heeft geloof ik iets te maken met religie". Mevrouw De Waal (24) Brugsteeg 7, komt met enige moeite tot deze conclusie. Dit leidt zij af uit de naam. want ze zegt er nooit iets over gehoord of gelezen te hebben. „Of er een plaatje by mag, na- tuuriyk als 't maar geen geld okst". Ook op het laatste vraagje, of ze weieens van de Mayflower heeft ge hoord. komt een ontkennend ant woord. Dan loopt ze verder, misschien gaat ze wel kyken wat die Mayflo wer nu eigeniyk wel voor een schip Geloofsovertuiging De Rynsburgse scholiere Janny Boerman (14), Collegiantstraat 52, is de eerste die weieens van de Pil grim Fathers heeft gehoord. „Het waren mensen uit Engeland, die vanwege hun geloofsovertuiging moesten vluchten. Toen kwamen ze naar Nederland. Hier hebben ze eni ge tijd gewoond en zyn toen met de Mayflower overgestoken naar Ameri ka. De boot waarmee ze zyn overge stoken ligt hier in de Oude RUn Haar vriendinnetje, dat by haar is knikt instemmend by deze woor den van Janny. Ook zy weet wat Pigrim Fathers zyn. LEIDEN Aan het christeiyk ly ceum dr. W. A. Visser 't Hooft in Leiden slaagden voor het eindexa men gymnasium de volgende kandi daten: Fransje Enserink, Leiden, An ke Goedhart, Voorschoten, Arie Haasnoot. Katwyk, Gerard Huying, Leiden, Gys Kiep, Nieuw-Vennep Trudeke van Lint, Voorschoten, Lia Los, Noordwyk, Arie Jan Mulder Lei den. Bertien Roehmdse, Noordwyk, Tineke Roest. Leiderdorp. De exa« voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3