i Plaat wordt pas iat met een orgel Leidenaar doet uitvinding r )hn Watering vindt AWAY GEDICHÏEN Naaste Egoïsme Via via Uitleg EENZAAMHEID ONZE PLEK (t) OF DAT MAG! glDAG 20 JUNI 1970 de tijd dat alleen in de kerk een pijp- of pijploos orgel voorkwam ook wel goed. maar dat waren alleen van die echte harde beatplaten. Een orgel heeft op de plaat een overheersende taak gekregen, het is niet meer weg te denken uit de goede muziek". Wie heeft het eerst een orgel in zijn platen gebruikt? ..De eerste beatplaat waarop een or gel voorkwam was ..A wilier shade of pale" van Procol Harum. Deze plaat werd in de zomer van '67 uitgebracht en stond binnen de kortst mogelijke tijd nummer één op de diverse hitparades, zelfs streefde hij de Beatles voorbij met ..All you need is love" (en dat wil wat zeggen Waar is de orgelmuziek uit ontstaan? ..Het orgel vindt zijn ontstaan in de religieuze kringen, misschien nog verder bij de triangel uit de middeleeuwen. Langzamerhand is daarna het eerste hammondorgel er in gekomen, om later gemoderniseerd te worden tot een elek trisch orgel". Komt het orgel ook voor in de klassie ke werken? „Bij mijn weten zijn er weinig of geen klassieke platen waar een orgel als in strument wordt gebruikt. Klassieke pla ten worden gemaakt met grote orkesten en die gebruiken veelal xilofoon. violen, blazers, pauken en piano. Een orgel zou toch niet te horen zijn lijkt mij". Noem eens een paar goede organisten? Jimmy Smith. Jazz-Jimmy McGriff. 0 34 zou graag zelf nog eens een nnisch orgel maken", zegt 19-jarige instrumentmaker Watering. In dit interview orgelmuziek is hij de per- ir met wie ik ga praten. Als N n heeft een kerkorgel hem lp( gefascineerd. Zodoende is rwant geraakt met de mu- die bijna in elke plaat van chte kant voorkomt. Zoals jf heel passend zegt:.. Een soul, R en B. heavy rock is zonder orgel niet de plaat ij is met een orgel". moeilijke uitspraak, maar de li t hier inderdaad in verscho- 1 [t niveau van de muziek is de jaren erg vooruitgegaan «denk tn de grote successen van de Ne- Jse groepen in Amerikaen dit is ide laatste plaats te danken aan a 4 as het draaien van platen valt op. dat John een duidelijke fa- organist heeft, namelijk Booker d k. de man van Booker T en the Zij zijn het geweest, die platen «li Limbo" en „Time is tight" in ■nd tot een groot succes gemaakt IB It Uil! torn je voorkeur voor orgelmu- een orgel uiteindelijk de plaat tonen begeleidt en zodoende de maakt «dit is zuiver per- Natuurlijk waren de platen in LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 Evergreens, Klaus Wunderlich. Cees Schrama, soul organist George Wright en dan zijn er nog een paar goede orga nisten van bekende beatgroepen zoals Hans van Eyk «Tee Set», Rinus Ger ritsen tGolden Earring»". Waarom is Booker T je favoriet en wat is het bijzondere aan zijn muziek? „Booker T Jones is de organist en één van de vier leden van de groep Booker T en the MG's. Hij is mijn favoriet om dat hij in eerste opzet een soul-organist is en daardoor veel artiesten begeleidt die soul zingen. Het bijzondere aan hem is. dat hij naast soul allerlei nummers speelt die een andere groep niet kan of veel slechter zou spelen. Hij speelt bij voorbeeld Summertime van George Gershwin. Sunny van Bobby Hebb. De nummers die hij speelt zijn zo fijn. dat je echt aandacht gaat zitten luisteren (ik tenminste wel» om alles te horen wat er op de plaat staat. Ook in combi natie met de fantastische gitarist Steve Cropper is het een lust voor het oor. Bij mijn weten is er wat betreft orgel- gitaar geen betere combinatie". Blijft het orgel nog lang in de mu ziek? „Ja het orgel blijft. In elke soort mu ziek kom je het tegen. Als er een ander soort muziek wordt gelanceerd, is het or gel ook present. «Denk eens aan de ska. reggue Weet je ook wat er na dit muziek- tijdperk komt? „Dat is erg moeilijk te voorspellen en ik durf dan ook geen uitspraak te doen. Je weet met de populaire muziek hele maal niet waar je aan toe bent. Het is erg gauw aan wijzigingen onderhevig. Het is geen klassieke muziek, die blijft altijd door de jaren heen hetzelfde. Men speelt altijd dezelfde thema's, misschien een keer met een groter orkest of met een combo, maar altijd dezelfde muziek stukken. Je hebt kunnen meemaken, dat na het soul-tiidperk ineens de heavy rock muziek „in" was. daarvan is weer afgeleid de zg. ..swamp-rock", misschien krijgen wij het gewone roek-tijdperk weer terug met platen van Bill Healv en Little Richard, die overigens in Amerika weer in de top 100 is binnengekomen". Herman Wijngaard Vorig jaar zomer organiseerde de Franse Philips-organisatie een druk be zocht feest in Antibes, ter meerdere glorie van de groep Aphrodite's Child. De drie jonge Grieken kregen handen vol gouden platen, omdat hun plaatver koop alleen al in Frankrijk de één mil joen singles had overschreven. Het ging om songs als „Let me love, let me live", ,.I want to live" en „Marie Jolie"; En gelstalig werk dat op alle Europese hit parades verscheen. Het driedubbele nakomertje van de Griekse godin der liefde kan de radio- en tv-kontrakten ternauwernood bijhou den «Spanje. Engeland, Duitsland. Italië, Luxemburg en natuurlijk Frankrijk) en de groep is bovendien geboekt voor het Olympia theater in Parijs. Hun grote kracht ligt vooral iri* de bewogen voor dracht van heel melodieuze, romantische songs op Engelse teksten, waarbij ook de kleurige arrangementen geprezen moe ten worden. Toch doet het niet gekunsteld aan eenvoud is misschien de beste sleutel van hun opmerkelijk succes. Nederland is tot nog toe een tikkeltje achterop geble ven in de algemene waardering voor het muzikale Venuskind, maar dat heeft be slist te maken met het feit dat de groep zich hier niet voldoende persoon lijk heeft kunnen voorstellen. Via fraaie foto's is dat al mogelijk op en in het klapalbum, waarin de nieuwe elpee van Aphrodite's Child Is gestoken; de boys ten voeten uit en nog een grote kleurenprent van hun donkerharige hoofden. De elpee heet ..It's five o'clock", naar de heel mooie wat trieste titel song; 's morgens om vijf uur door een slapende wereld lopen met hevige har- tepijn om een onbeantwoorde liefde Van de acht andere songs w.o. „Marie Jolie") moet vooral „Funky Marv" wor den genoemd, wat overigens niet zo'n gekke vertaling van Dolle Mina zou zijn. Deze tweede Aphrodite's Child-el- pee werd met de grootst mogelijke zorg in Frankrijk opgenomen. De geschiedenis van het trio is merk waardig. Al geruime tijd genoten zij in hun vaderland enige bekendheid In Griekenland hadden ze wat platen opge nomen. waarvan er enkele in Londen te recht kwamen. Zo kon het gebeuren dat men de drie jongens uitnodigde om naar Engeland te komen, om daar nieuwe opnamen te maken Het vlieg tuig waarmee zy de reis naar Engeland maakten, moest in Parijs een tussen landing maken en tengevolge van een staking op het vliegveld van de Franse hoofdstad was het toestel gedwongen zijn reis voor onbepaalde tijd te onder breken. De Franse producer Pierre Sberro wist van de komst van Aphrodite's Child af en nam zijn kans waar door reeds in de lichtstad wat opnamen van de gioep te maken. Hij stelde voor dat de op te nemen single een bewerking zou moeten zijn van de beroemde Canon van Pachel- bel. een 17e eeuwse orkanist/componist. Enfin, om kort te gaan, het resultaat was „Rain and tears" en dat betekende in de kortst mogelijk tijd grote populari teit voor Vanghélis. Demis en Lucas in heel Frankrijk, want de plaat schoot in één keer naar de top van de Franse hitparade Ook in Nederland werd het een groot succes. De tweede single „End of the world" deed helemaal niets, maar „I want to live" een bewerking van de traditio nal „Plaisir d'amour" bereikte in ons land dp eerste plaats van de hitlijsten; „Marie Jolie" kwam ook in de toptien. Wie vormen Aphrodite's Child? Daar is allereerst Vanghélis Papa- thanssiou, voormalig student aan de Academy of Fine Arts in Athene. Hij is de oprichter van het trio. Vanghélis schreef de arrangementen van „Rain and tears" Hy is zeer muzikaal: speelt orgel, gitaar, vitAafcon. fluit en een groot aantal Griekse muziekinstrumen ten. Twee „Child" is Demis Ronssos, zoon van een ingenieur en een zangeres. Reeds op zeer jeugdige leeftijd gaf hij blijk van een grote muzikaliteit door klassieke gitaarrecitals uit de voeren. Hij speelt bas. trompet en orgel en spreekt vele Arabische talen. Het trio w ordt gecompleteerd door Lu cas Sideras. Zijn moeder was pianole rares en Lucas kreeg dan ook al op jeug dige leeftijd de muziek met de paplepel ingegoten. Hij speelt bas en drums. Na zijn klassieke opleiding concentreerde hij zich op avant-garde jazz. Hans v. d. Wereld, Hoogmade rus» *e dat de Leidse kabouters het six oen opgevat om een artikel voor te schrijven. Ze zijn welkom, iedereen welkom is op deze pa- bedoeld is om alle lezers het geven als zij daar om èèn of eden behoefte aan hebben. 'VEEK: Wijngaard had een ge- et John Watering, die hij on- over z'n voorliefde voor orgel- van der Wereld behoeft lang- geen nadere introduktie. Hij zoveelste verhaal voor de Altona-pagina. Dit keer over de succes story van drie Griekse knapen, die zich Aphrodite's Child noemen. Hans gaat deze zomer naar Lon den. heeft hy ons laten weten, waar hy zal proberen om in contact te treden met allerlei pop-prominenten. Lukt dat, dan horen we er wel meer van. Dik in de tachtig, maar nog im mer inventief. Dat is de heer Koomans, die zint op manieren om ongewenst volk bulten te houden. Op deze Altona meer over zijn alarmsysteem. Gedichten van C. Focke uit de Lan- genhorststraat te Leiden en van Ria Zaanen uit de Quarles van Uffordstraat te Noordwijk aan Zee. Van ieder twee stuks. (door een verslaggever» LEIDEN Hy is de acht kruisjes al gepasseerd, maar hl) is nog onvermoei baar waar het zijn hobby betreft: het uitdenken en perfectioneren van een alarmsysteem tegen inbrekers. Enkele maanden geleden kreeg de uit Indone sië afkomstige heer Koomans het woord op deze Altona-pagina over zyn systeem. Om te voorkomen dat Jeugdige gauw- diefjes zijn tuin binnendrongen, bracht hij op kniehoogte kris kras enkele tou wen aan van het tuinhek naar de keu ken. Iemand die daar niet van op de hoog te was, werd bij het betreden van de tuin prompt opgemerkt, omdat door het openzwaaiende tuinhekje de draden strak werden getrokken, met het gevolg 'dat er boven de keukendeur een licht aanfloepte en binnen een bel ging rin kelen. Na de publikatie op de Altona-pagina hoorden we een tijd niets van de heer Koomans. maar vorige week belde hij triomfantelijk op. Zyn buren waren met vakantie, vertelde hij. en uit voorzorg had,hy de draad-alarmering ook in hun tuin aangebracht. En laat nou op een nacht twee keer het alarm gaan. Eén keer rond middernacht, en de tweede maal tegen drie uur. De heer Koomans heeft nog met zijn lantaarn in de tuin geschenen, maar de figuren die het alarm hadden veroorzaakt, wa ren 'm natuurlijk allang gedrost. In elk geval vindt de heer Koomans het bewys geleverd dat zyn alarmin stallatie puik werkt. Voor veel oude mensen kan het een uitkomst zijn, zegt hy. De draden kunnen overal worden aangebracht, achter deuren of ramen, terwijl de kosten onbeduidend laag zyn. De heer Koomans heeft intussen niet stil gezeten, en nóg een manier be ken. Ook dit systeem is even simpel dacht om ongewenst bezoek af te schrik- als doeltreffend, meent de heer Koo mans. Zoals op de tekening te zien is, heeft hij een stellage geconstrueerd die alarm slaat, als iemand op de schuine plank gaat staan. Het gewicht van de man drukt twee veren naar beneden, waar door de onder de plank bevestigde bel contact maakt met de grond. Dan gaat er weer een alarmschel. De heer Koomans is graag bereid om belangstellenden tekst en uitleg te geven van zyn alanneringsapparaat, dat bij voorbeeld onder een deurmat kan wor den gelegd. Tegen kostprijs wil hU zelfs voor ledereen die hem er om vraagt, een soortgelijk apparaat in elkaar zet ten. De heer Koomans woont op de Roomburgerlaan 57 in Leiden. Geachte Altona-redactie. Daar u enkele maanden via uw pa- gina een oproep deed om de Altona ge zamenlijk te vullen, besloot ik hieraan gehoor te geven. Mijn eerste gedicht stuurde ik op 27 februari in. Het verscheen op 21 maart in de krant De tweede volgde al aan zienlijk sneller, namelijk op 23 maart, en stond er al op 9 april in Okee. maar nu! Ik stuur een gedicht in op 15 april, en tot heden is het nog niet verschenen. Hebben Jullie er geen puf meer in? Of is mijn brief niet ver schenen op het bureau? Ik stuur by deze alsnog myn gedicht in en hoop hem spoedig weer te zien in het Leidsch Dagblad. Met deze stuur ik gelijk een tweede gedicht in. dat ik ondertussen heb gemaakt Beleefd verzoek lk als het mogelijk ig beide gedichten tegelijk in de krant te plaatsen, daar al mijn vrienden, ken nissen. collega's en familie al weken lang naar mijn gedichten zoeken. Hoogachtend, C. FOCKE. de leegte die ik voel is koud als ijs het smelt en brengt regen een waas van tranen die eindelijk overspoelen en verstikken dan wordt het zwart ik voel niet meer de leegte wordt vol van duister verlangen naar jou die onbereikbaar voor het grijpen bent... Ria Zaanen Mens je liep me duizend keer voorbij en ik heb je niet gezien. Je hebt m'n naam vaak geroepen en ik heb je niet gehoord. Je hebt me duizend keer aangeraakt en ik heb je niet gevoeld. Je hebt me zo vaak geholpen en ik ben je nooit dankbaar geweest. Ik vond mezelf te belangrijk om me om jou te bekommeren. Maar nu zijn m'n ogen. m'n oren, nu is m'n hart geopend. Nu zie, hoor. voel ik je en ben je dankbaar voor alles wat je voor me doet. Ik ben niet belangrijk meer omdat ik besef dat ik niets kan niets ben zonder jou. Ria Zaanen O. v. Uffordstr. 120 Noordwijk a/z. Toen ik hier kwam Draaide het weer om me heen Waar ben je nu? M'n hoofd M'n gedachten Onze nachten Ik heb staan wachten De zon scheen niet Toen lk hier kwam Ver om mij heen Zie ik jou Je bent niet alleen God mag mij niet Tussen deze orkaan Sta ik Met mijn gezicht gericht Op jou Een groene bos Tussen het gras en de struiken Staat iemand, een gek Een gek op onze plek C. Focke Zonder jurk Met een turk Een fles Zonder kurk Of dat mag? Ik zit in de bios Om jou te vergeten Niemand ziet mijn volharding Men ziet alleen de overwinning Weken leggen werken Leven is liefde Onder de turkse maan Ik heb geen week gerust Wij zijn te lang bij elkaar geweest Een totale tegenslag. Of dat mag? ach C. Focke Langenhorststraat 3 Voorschoten Je omhult je met een kristallen muur de muur die ik kristal voor kristal zal afbreken en om mijzelf heen zal bouwen. Ton Jansen De Genestetstraat 94 Leiden

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21