COMMUNI CATIE '70 NJSSEN KANJER EN KATVIS JE Uit in de Randstad Door Bram van Leeuwen JERDAG 20 JUNI 1970 leidsch dagblad PAGINA 13 ALPHEN AAN DEN RUN Vogelpark Avifauna: Schitterende collectie vogels uit de hele wereld, waterpartijen, speeltuin. kanovyver, restaurant. Dage lijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM De Koopermolen: 19 uur <beh. ma» Cabaret van Henk Elsink. Noorderkerk: 23 juni 20.15 uur Holland Festival: Alarius En semble Brussel Engelse kerk: 21 juni 20.30 uur Holland Festival Concert tg.v. 7de lustrum van het Collegium Musicum Amstello Damenzo. RAl-gebouw: 26 juni 20.15 uur Holland Festival: Concertge- bouworkest o.l.v. Bernard Hal tink. Bosbaan: 20 juni 13 tot 17.30 uur Zwemwedstrijden Amster damse vrijwillige brigade. 26 juni 17.30 tot 20.30 uur Sprint wedstrijden W.SJI.V. fArgo). 27. 28 Juni Roeiwedutrijden. BLOEMEND A AL Openluchttheater: 27 juni 14.30 uur De Fabeltjeskrant. Kennemerduinen: Groot duinreservaat '1200 hectare» met res taurant Parnassia aan Zee Geopend van zonsopgang tot zona- 1 ondergang. DELFT Het Prinsenhof: t.em. 8 Juli 10 tot 17 uur 22ste oude kunst- en antiekbeurs. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 20 en 21 Juni Holland Fest Theater in der Josefstadt. Wenen met .Das Wort". Houtrusthal: 22. 23 juni 20.15 uur Holland Festival: Teafcro Libero uit Rome met ..Orlando Furioso". Westbroek park: gehele dag. Rozententoonstelling 'Strijd om de Gouden Roos». Paleistuin: 27 Juni Drumbandconcours mmv. metro-tamboers. trompetten-, pijper- en malorettenkorps. HAARLEM Schalkwijk: t.e.m. 4 Juli Aerospace, grote ruimtevaart tentoon stelling met Russisch ruimtevaartuig. Geopend van 10 tot 22 uur. zo 13 tot 22 uur. Grote Markt: 23 Juni 20 uur optreden van The University of Connecticut Marching Band. NOORD wijk Centrum: 20 juni Autosportweek 11 uur officiële opening mi Concours d'Elegance, di 23 juni Wantveld. nationale politieauto- motorslalomwedstrijd. 20.15 uur Kerkplein. Concert van De Bierkouwers. 24 juni juniorraces voor de jeugd. 25 juni ver- keersdag voor de vrouw, 27 juni Grote Prijs Autoslalom Ne- derland. Huis ter Duin: Grand Gala de l'automobile. Strand: zandbouwwedstrijd georganiseerd door Le Figaro en Het Vader land. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: Holland Festival 20 juni 20.15 uur Keizerlijke Hofkapel Gagaku uit Tokio. 21 juni 20.15 uur Ned. Operastichting m.m.v. het Concertgebouworkest. 27 juni 20.15 uur Merce Cunningham Dance Company uit New York. De Doelen23 juni 20.15 uur Het onbekende lied Max van Eg- mond en Rlnus de Groot. 24 juni 20.15 uur Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. 25 Juni 20.15 uur Rotterdamse Conserva- vatorium. 26 juni 20.15 uur Music Hall met Jenny Arean, Adèle Bloemendaal. Gerard Cox en Frans Halsema. Kralingse Bos: 26. 27 en 28 Juni Nonstop Holland Popfestival 1970 met medewerking van talloze bekende pop-groepen. Beursplein: 30 juni 15 uur Indiase dansen uitgevoerd door een' balletgroep o.l.v. Evi Bleys. SCHEVENINGEN Circustheater: Holland Festival 23 juni 20.15 uur Nationale Opera uit Praag met ..De uitstapjes van meneer Bouek". 26 juni 20.15 uur The Ali Brothers, muziek uit Pakistan. 27 juni Music Hall. m.m.v. Jenny Arean. Adèle Bloemendaal. Gerard Cox en Frans Halsema. Kurzaal: Holland Festival 27 Juni 20.15 uur Residentieorkest o.l.v. Jerzy Semkowi. Zeeaquarium: vijftig feërieke aquaria met meer dan vijfhonderd soorten zeedieren uit Noordzee, Atlantische Oceaan. Middel landse en tropische zeeën. Dagelijks van 10 tot 18 uur geopend hoogseizoen 10 tot 23 uur). ZANDVOORT Circuit: 20. 21 Juni training en wedstrijd voor de Internationale Grand Prix Formule 1 met alle bekende coureurs <o.a. Jacky Ikcx De toeristische trekpleister die Rotterdam de zomermaanden bieden heeft is Communicatie '70. Tot en met september tft de havenstad het zilveren jubileum van de bevrijding de wederopbouw van de stad met talrijke evenementen ,Tips voor Trips' besteden we daaraan uitgebreide aandacht. van de gevolgen van Com- nlcatie '70 is dat het stadscen- een ware gedaantewisseling II ondergaan. Op de Coolsingel, ir vele leuk ingerichte paviljoen- lijn verrezen, is een „energie- van tweehonderd meter lengte -- jien, aan de hand waarvan men publiek wil tonen op welke wijze gie wordt opgewekt en hoe de Uij om naar de verbruiker wordt H let behulp van modellen en ma ns van centrales <ook kernener- wordt een beeld gegeven van $troomvoorziening In Nederland, rjjwel alle elektro-technische in- Itrieèn hebben aan deze „ener- jjn" meegewerkt. Andere tentoon- lingen zijn onder andere die van Nederlandse Spoorwegen, Philips de PTT. De Shell heeft een aan- automatische projectoren ge- itst met honderd dia's, en ander aspect van Communica- 70 is Havodam, de maquette die inzicht geeft van het wel en In Rotterdam. De havenmaquet- de grootste die ooit in ons. gebouwd is heeft een lengte 200 meter en beslaat een oppe- te van ruim 5000 vierkante me- lEen spectaculaire attractie is de tlbaan, die een baan volgt langs Weena, Coolsingel, Binnenweg en tl Doormanstraat. De totale te van de kabelbaan met stoel- liffcen is ruim twee kilometer. Wie met de beide benen op de ™id b lift moet zeker een bezoek ;en aan het boetiek- en uit- iscentrum aan de Weena. Op die lts zyn zeven grote paviljoens wwd waarin eethuisjes, kiosken finkeltjes een onderdak hebben Horeca irecabedrijven en detailhan- teven op strategische punten acte présence in tal van paviljoen- De gezamenlijke horecabedrij- van Rotterdam hebben in to- tien exclusieve eethuisjes inge- ita t, waar elke avond muzikanten Wn. Ook na de sluiting van imunicatie 10 zal dit gedeelte de manifestatie blijven bestaan ter verlevendiging van het Rotter damse centrum. Datzelfde gebeurt ook met Dolfirodam: een drijvend Dolfinarium in de Leuvehaven. Het is het enige drijvende dolfinarium in Europa, dat eveneens op initia tief van de Stichting Communicatie '70 werd gebouwd Bij het dolfi narium is een drijvend terras aan wezig en een aantal winkeltjes die zijn ondergebracht op drie dekschui ten. Het hoofdbassin van het dolfina rium bevat een miljoen liter zee water. Dagelijks worden er zes voor stellingen gegeven door de zes dolfij nen en de twee zeeleeuwen die in het dolfinarium in Harderwijk wer den opgeleid. De tribumes bieden plaats aan ongeveer twaalfhonderd toeschouwers. Dolfirodam is een per manent Rotterdams evenement, dat ook 's winters voorstellingen blijft geven dankzij een ver- warmingsinstallatie die in het bassin is aangebracht. Een grote attractie niet alleen tij dens de vijf maanden durende ma nifestatie maar ook daarna is het klank- en lichtspel bij de Laurens- kerk. Bob den Uyl en Gabri de V.'agt schreven de tekst van dit spel. dat „De titel is Rotterdam" is ge titeld. Sacco van der Made. Wanda Reuver en Peter Aryans zyn de on zichtbare acteurs. Dit klank- en lichtspel, brengt de geschiedenis van Rotterdam en die van de Laurenskerk tot uitdrukking. Is de belangstelling zo groot dat niet iedereen een plaatsje kan krijgen op de tribunes dan wordt nog een twee de voorstelling gegeven. De Euromast die in het verleden reeds veel dagjesmensen naar Rot terdam lokte is ook ingepast in de manifestatie C'70. Op initiatief van de Slichting Communicatie '70 is de afgelopen maanden de Euromast op nieuw verhoogd. De 104-meter hoge mast. die tien jaar geleden werd ge bouwd, is inmiddels met nog eens 81 meter verhoogd. Deze „space tower" die door Willy Buhler ontworpen, ge construeerd en overeind gezet werd. is een holle stalen mast. Daarop staat een machinekamer, van waar uit met kabel een zich rond de sta- Op het Rotterdamse Weena achter de Doelen zijn verschil lende koepels en een vierkant pa viljoen verrezen waarin het be drijfsleven, Shell en Philips re- preseTitatieve stands inrichten. len mast bevindende ring op en neer wordt bewogen. Een uitkykcabine, die plaats biedt aan 32 personen, staat op rollen op deze ring en draait wanneer de ring op en neer bewogen wordt, zo dat de passagiers in de cabine in een spiraal naar boven en naar be neden gaan De mogelijkheid be staat om van Dolfirodam per rond vaartboot naar de Euromast te va ren. Lunapark Voor vertierzoekende vakantiegan gers is er verder het „automatische" recreatiecentrum op het Schouw burgplein en het lunapark, dat op het Heliportterrein een oppervlakte beslaat van niet minder dan 37.000 vierkante meter. Op het Beursplein. Schouwburg plein en Stadhuisplein presenteert de bevolking van Rotterdam zich. Muziek. zang- en toneelgroepen, beat- en hobbyclubs zullen er regel matig voorstellingen geven terwijl er een recreatie-maquette is gebouwd waardoor het publiek zich een beeld kan vormen van de recreatiemoge lijkheden in en rond Rotterdam. Verder vermeldt de sportkalender ve le nationale en internationale sport evenementen op het gebied van bas ketbal. voetbal, watersport, turnen, honkbal, korfbal, zwemmen, cricke etc. De Coolsingel vormt het par cours van een reeks avondcriteria met een veld van gerenommeer de renners. De Stichting Communicatie '70 heeft ook aan de minder-valide be zoekers gedacht. In samenwerking met de Stichting Bouwend Rotter dam is er een paviljoen gebouwd, die de mogelijkheid biedt om per dag zestig minder-validen uit het ge hele land een aangepast onderko men te geven. U ziet het er is de komende maan- J den voor elk wat wils in de haven stad Rotterdam. Bent u van plan er een bepaalde dag heen te gaan, belt u dan van tevoren even 010- 125242 om te informeren of er die dag iets bijzonders te doen is. Het doel van iedere visdag is nog steeds de „grootste te verschalken. Daarvoor worden geheimzinnig sa- ngestelde voertjes gemaakt, daarvoor vertrekt de sport- •r voor dag en dauw naar zijn favoriete „stekkie*Af- [ien van de viscompetitiewedstrijden, waarbij het aan gevangen vissen telt voor het eindresultaat dwingt een »njer" in negen van de tien gevallen meer bewondering dan een net vol middelmatige vis. larom is de activiteit van het erlandse sportvisserslegioen steeds gericht op het vangen grote exemplaren. Overigens kt er binnen het sportvisers- ege nog steeds grote onenig- te ontstaan over de vraag nu werkelijk een „kanjer" is wat niet. Tijdens gesprekken riskroegjes gaan de armen al snel uit elkaar tot de maxi- e reikwijdte is bereikt. Een lelijke maatstaf ontbreekt Wndien is de grootte van de sterk afhankelijk van de soort, een voorbeeld te geven: wie een s van vijfendertig a veertig cen ter heeft gevangen kan zich ge- op de borst slaan, maar een van dezelfde afmetingen be- t gewoon tot de ongenoem- klasse der ondermaatse vissen. COMPETITIES 1 In Nederland te bepalen welke er nog gevangen kunnen wor- den en welke er uitsluitend leven in de fantasierijke geesten van enkele sportvisbroeders is het noodzakelijk de uitslagen van competities en wed strijden te bekijken. Een goed beeld geeft de Kanjer Koning-competitie van de KRO, waarbij gedurende het zomerseizoen wekelijks de record vangsten worden geregistreerd Ook Eric Blok, de auteur van het boek óver de sportvisserij „Van voorn tot haai" en medewerker van de af deling Sportvisserij en Beroepsbin nenvisserij van de Directie van de Visserijen heeft een kleine studie op dit punt verricht. De resultaten daar van zyn onlangs in het voorlich tingsblad van de Nederlandse vis serij: „Visserij" gepubliceerd. Aan het artikel heb ik enige gegevens over record vissen ontleend. Volgens Eric Blok worden de riet voorn en de blankvoorn maximaal ADVERTENTIE 1 ongeveer veertig entimeter lang. Wel wordt er over het algemeen meer grote rietvoorn gevangen dan blank voorn. Waarschynlyk zijn er vissrs. die in het verleden wel eens grotere voorns hebben gevangen, maar by controle is steeds opnieuw gebleken 1 dat het hier om winde, meun en krui- slngen met brasems ging. De exem- I plaren van 35 tot 40 centimeter wor den vrijwel uitsluitend in plassen en meren gevangen. De voorn in polder- water en stromend water is een stuk kleiner. REUZEVOORN Deze constatering wordt ook be vestigd door de uitslag van de KRO Kanjer Competitie De grootste voorn die vorig jaar werd gemeld was veer tig centimeter. De winde wordt een stuk groter Die kan de tachtig cen timeter byna halen bij een gewicht van ruim negen pond. Hoewel het In ons land tot voor kort een veel voorkomende vis was zijn er de laat ste jaren nog maar sporadisch bij zonder grote exemplaren gevangen, i Een winde van 45 tot 55 centimeter 'de KRO-kanjer was 52 cm» moet daarom wel als een „grote" worden beschouwd. Deze vissoort wordt in hoofdzaak gevangen in het IJssel- meer, de randmeren en de grote ri- vieren. Ook van de meun werden er de j laatste jaren maar enkele mooie 1 exemplaren gevangen door sportvis sers. De lengte varieerde ongeveer van 45 tot 55 centimeter. Veel gro- j ter zal de meun niet worden. De i vangplaatsen zyn ongeveer dezelfde als die van de winde. BRASEM I Brasem kan ongeveer zeventig cen timeter worden zegt Eric Blok. De 1 zoetwatervissengids van Elsevier, ge schreven door Bent J. Muus en P Dahlström vermeldt dat er in de Nederlandse wateren zelfs exempla ren van tachtig centimeter rond zwemmen. Het merendeel van de gro te brasem, die wordt gevangen va rieert echter in lengte van 55 tot 65 centimeter. De brasem wordt zowel in polders, plassen als langzaam stro mend water gevangen, ze zijn vrij wel over het gehele land verspreid De maximale lengte, die een zeelt kan bereiken, ligt rond de zestig cen timeter. Meldingen tussen de 45 en 55 centimeter komen geregeld voor Het gaat echter meestal om toeval lige vangsten, want in ons land is er maar een kleine categorie sportvis sers. die zich volledig toelegt op de zeelt. De beste kans op en zeelt heeft u in stilstaande, vrij grote wateren met veel planten of een plantenrijke oeverzone. In het midden en zuiden van het land worden nog regelmatig flinke exemplaren gevangen. Een maximum karpermaat ls heel moeilijk te geven omdat de verschil lende soorten nogal afwijkende ma ten en gewichten hebben. De boeren karper bijvoorbeeld is by het zelfde gewicht centimeters langer dan de karpers in de gewichtklassen van tien tot dertig pond „hele beste". De langste karpers, die in ons land zijn gesignaleerd waren ongeveer een meter. SNOEK ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK 'met vele Vaderdag verrassingen) Fa. Robbers Zn. HAVEN 24-26A, LEIDEN. TEL. 25107 edelkarper, die een meer gedrongen lichaamsbouw heeft. De grootste karper, die in de KRO kanjercompetitie in 1969 werd gevan gen was ruim 93.5 centimter lang. Kijken we naar het gewicht dan zyn Snoeken beginnen eigenlijk pas inte ressant te worden wanneer ze de negentig centimeter zijn gepasseerd. De interesse van de sportvisser is vooral gericht op de wyfjessnoeken, omdat mannetjessnoeken deze maat niet eens kunnen bereiken. Zij kun nen erg lang worden, tot 150 cen timeter zegt men, maar In ons land was volgens Eric Blok de grootste snoek die ooit werd gevangen niet langer dan 132 centimeter De snoeken, die voor competitie- prijzen in aanmerking komen varië ren meestal van 95 tot 115 centime ter. De heer Th. Langeveld uit Lisse ving vorig jaar bijvoorbeeld een snoek van 114.5 entimeter en be haalde daarmee de eerste prijs in de KRO Kanjer Competitie. Snoekbaars ligt ongeveer in dezelf de orde van grootte, misschien iets kleiner. Exemplaren boven de meter zyn geen uitzonderingen. maar worden meestal alleen gevangen op het IJsselmeer. In de klasse van 75 tot 100 centimeter maakt u overi gens een goede gooi naar de prijzen in een competitie. ADVERTENTIE De SPECIAALZAAK voor al uw hengelsportartikelen. DE SPORThaarl.str.ii BAARS De aal is een glibberige zaak in meer dan een opzicht. Evenals bij de i snoek behoren uitsluitend de „da mes" tot de kampioen exemplaren. Ze moeten 150 centimeter lang kun nen worden, maar dergelijke exem plaren worden vrijwel nooit met de hengel gevangen. De competitlegege- vens wijzen uit. dat een aal van 75 centimeter al een heel mooie is en dat de klasse van 105 tot 115 centi- hengelaarsgeluk betekent. Waar u de meeste kans heeft op grote aal is moeilyk te zeggen, ze komen soms uit de meest onooglijke slootjes tevoor schijn. Wel is een bekend feit. dat de meeste grote paling door de sportvis ser wordt gevangen met een stukje dode vis. De baars zal de halve meter waar schijnlijk net niet halen in ons land. De kampioensklasse begint vol gens Eric Blok al bij 37 centimeter. Baars boven 43 a 44 centimeter is zeldzaam. Ook van deze soort wor den de grootste exemplaren gevan gen in het IJsselmeer. Maar in de randmeren, de Westeinder en de Brielse Maas kunnen eveneens flin ke exemplaren gevangen wor den. WEDSTRIJD Nu we het toch uitvoerig over compe titiewedstrijden en recordvissen heb ben gehad, vestig ik uw aandacht al vast op een grote hengelsportdag die op 29 augustus in Leiden zal worden gehouden. De Hengelaarsbond van Lelden en Omstreken is op het ogen blik druk bezig met de voorbereiden de werzaamheden voor deze viswed strijd. Ook de Leidse Jeugd Actie zal waarschijnlijk haar medewerking verlenen. Aan de wedstrijd, die of in de Vliet of in de Nieuwe Vaart langs de Ka naal weg zal worden gehouden kan iedere Leidenaar boven de zestien jaar deelnemen. De opbrengst van deze grote viswedstrijd is be stemd voor de hengelde Jeugd ln Lel den. Voor deze groep zal een specia le hengelwedstrijd worden georgani seerd. Diverse Leidse bedrijven heb ben reeds mooie prijzen ovor deze wedstryd beschikbaar gesteld. ADVERTENTIE Hengels porta rtikele n De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN Over kanjers gesproken: Met deze karper van 93,5 cm. won de Enschedese sportvisser H. Matte- maker ln de categorie Karpers van de KRO Kanjer Koning-com- |1énI titie 1969.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13