VUUR RAAST OVER VELUWE flO.- Luchtvervuiler moet betalen 8-Daagse vakanties 172.- Paniek in 't Harde Zeshonderd hectare bos ging in vlammen op Zwembad Huizen in de toekomst op zondag open BOSBRAND IN BUURT VAN SOESTDIJK TWEEDE KAMER IS BANGDAT DE CONSUMENT HET GEEAG BETAALT BOETE VOOR KRAKERS IN AMSTERDAM schuldige? Wie is de VRIJDAG W JTTNT LEID6CH DAGBLAD PAGINA 7 VELUWE (GPD) Ongeveer 600 hectare verbrand bos. verkoolde heidevelden, twee in as gelegde villa s, en kele verbrande auto's, een stuk of acht beschadigde huizen, enkele lichtgewonde militairen en een enorme paniek wa ren het resultaat van een gigantische bosbrand op de Veluwe bij 't Harde. de boerderijen en een ongeloof lijke stank. Over de oorzaken van de brand lopen de meningen uiteen, maar minister H. K. J. Beernink en de staatssecretaris van defensie J. C. E. Haex zullen een onderzoek la ten instellen naar de oorzaak van de brand en naar de oorzaak van het grote tijdsverschil tussen de signalering en de officiële mel ding van de brand. De brand is ontstaan op de schiet- terretnen van het Artillerie-Schiet kamp Oldebroek en heeft zich in een razend tempo over lange af stand verplaatst. Brullend en ziedend naderde het vuur het Veluwse dorp 't Harde waar een onbeschrijflijke paniek uitbrak. Tegen zeven uur had men het vuur goeddeels onder con trole. HUIZEN (GPD) De gemeente raad van Huizen heeft gisteravond met 9 tegen 6 stemmen het voor stel van B. en W. aangenomen, dat de weg opent om het Huizer zwembad Süsjesberg toch op zon dag open te stellen. Afgelopen zondag is dit zwembad gekraakt', waarbfj enige rellen ontstonden. B. en W. stelden de raad nu voor om de openstelling mogelijk te ma ken en daartegen bleken alleen nog van de protestants-christelijke zij de bezwaren te besbaan, met uitzon dering echter van de wethouders van de A.R. en C.H.-fractie, die izch achter het college vam B. en W. stelden. Voor deze raadsvergadering be stond bijzonder veel belangstelling.. Allen konden het naadsdebat volgen door middel van luidsprekers, ter wijl men in de trouwzaal ook via een gesloten tv-oircuit een beeld van de raadszaal kreeg. Telkens wanneer een spreker over de omstreden kwestie het woord had f gevoerd, konk buiten óf een luid ge joel óf een spontaan applaus op. De bedoeling is dat het zwembad over enkele weken op zondag ge opend zal zijn. B. en W. meenden dat, enige weken nodig zijn om deug delijke voorbereidingen te treffen, met name in de personeelssfeer. ADVERTENTIE 8 dagen treinen op de tienertoer voor van elk station. NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. Extra plus, half geld op de bus. voordelig uit met NS Wachtlopen Het vuur ontstond omstreeks half twaalf, maar het heeft geruime tijd geduurd tot oirca één uur a half twee voordat groot alarm ge geven werd. Aanvankelijk hebben mi- itairen geprobeerd 't brandje te blus sen zoals dat gebruikelijk is. vertelt men op het ASK, maar allengs liep het uit de hand en was assistentie dringend nodig. Zeker twintig brandweerkorpsen uit de wijde omgeving, o.a. Zwolle, Epe. Oldebroek, Elbrug, Nunspeet. Deven ter. Heerde enz., kwamen in actie. Toch was er tegen het ziedende vuur dat loeiend, met een angstwekkende snelheid om zich heen greep, wei nig te doen. Ook militairen werden ingezet, tanks, bulldozers, kortom al les wat voorhanden was. maar niets kon dit natuurgeweld keren. Het vuur, aangewakkerd door een straffe wind. sloeg over naar aan grenzende percelen. Natuurlijke hin dernissen zoals de rijksweg Zwolle- Amersfoort, de spoorlijn die daar aan parallel loopt en de weg van El- burg naar Epe, vormden geen enkel beletsel voor de brullende vuurmas sa. Het meest kritieke uur kwam tegen vijven, toen de inwoners van 't Har de. die de rookkolommen die kilo meters in de omtrek te zien waren, met groeiende ongerustheid zaegn naderen, aangegrepen werd door een tomeloze paniek. Hier en daar pak te men zijn meest dierbare spullen bij elkaar en zocht een goed heen komen. Door met de moed dei* wan hoop uitgevoerde bluspogingen van alle samenwerkende korpsen, mi litairen. burgers enz. bleef de scha de in 't Harde beperkt tot twee ver brande Vila's, enkele beschadig- SOESTDIJK iGPD) In de bos sen achter paleis Soestdijk heeft gisteravond een korte, maar hevige brand gewoed, die werd bestreden dooi- de korpsen van Baarn, Lage Vuursche en Soest. Zij konden niet verhinderen dat naar schatting 10 ha bos en hei verloren ging. Politie en brandweer vermoeden dat de brand, die omstreeks zeven uur werd ontdekt, is aangestoken, omdat op twee plaatsen vuurhaar den werden aangetroffen. Na ruim een uur waren de brand weerlieden het vuur meester. De Baarnse brandweer kon zich toen gaan toeleggen op het nablussen van de smeulende resten, van wat eens een stuk fraai natuurschoon was in het landgoed Pijnenburg, tus sen paleis Soestdijk en kasteel Dra- kensteijr. Op de Leusderhei bU Amersfoort is gistermiddag tien hectare bos af gebrand. De brandweercommandant van Leusden, de heer W. de Voogd, vermoedt dat het vuur is aangesto ken Concrete bewijzen daarvoor heeft hij niet, maar brandweer en politie liepen de laatste tijd met het oog op mogelijke activiteiten van een pyromaan al extra patrouilles op de Leusderhei. De brand werd om half drie ont dekt door de wacht op de brand to ren in Austerlitz en was om vier uur geblust. ADVERTENTIE Neem gratis een gast mee op reis. Op zaterdag of zondag in juni, juli en augustus. Net zo ver en zo lang als u maar wilt. Het kost u nooit meer dan per persoon. voordelig uit met NS BIJ DE FOTO'S: links boven een luchtfoto van enorme rookont wikkeling. Verkeer op de rijksweg tussen Hoevelaken en Zwolle was daardoor geruime tijd onmogelijk. Links onder: het vuur verplaatste zich met grote snelheid, bomen brandden als luciferhoutjes af. Rechts boven: militairen die in geschakeld werden bij de blussing rusten even uit van de vermoeie nissen, Rechts onder: tanks pro beerden gistermiddag open stro ken in het bos te maken om op die manier de vuurzee tot staan te brengen. Tegen zevenen was men de brand grotendeels meester al smeulde en rookte het nog gevaarlijk hier en daar. Ongeveer 120 militairen zullen de hele nacht de brandhaarden in de gaten houden. Er ontstond echter ook nog een andere paniek. Dit keer geconcentreerd in het hotel „De Vale Ouwe" dat als door een wonder ge spaard bleef. Brandweercommandanten, burge meesters van Oldebroek en Doorn spijk. minister Beernink. staatssecre taris Haex en oommissaris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers. en een handjevol gene raals en moegestreden brandweerlie den, agenten, marechaussees enz. lie pen elkaar voor de voeten en pro beerde orde in de chaos te schep pen. Tegen negen uur keerde de rust een klein beetje weer. De rijksweg Zwolle-Amersfoort werd weer voor het verkeer opengesteld en de trei nen begonnen weer te rijden. Aan vankelijk heerst er ook enige onge rustheid bij de Nederlandsche Spoor wegen veroorzaakt door wat over trokken meldingen over gesmolten bovenleidingen en vernielde rails. Dit bleek echter mee te vallen en tegen zeven uur kon de dienst hervat wor den. zü het voorzichtig. Ook het telefoonverkeer raakte danig in de knoop. Er ontstonden stagnaties in de centrale Zwolle, doordat familieleden en kennissen met abonnees in het bedreigde ge bied wilden telefoneren. De verbin dingen hebben echter geen schade opgelopen, aldus de PTT. Een scha depost waar niet snel aan gedacht wordt is de grote hoeveelheid klein wild dat door het vuur omgekomen is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer is het in meerderheid met »taatsseuretaris Kruisinga (Volksge zondheid) eens dat de luchtvervui- krs in principe ook de bestrijding van de luchtverontreiniging moeten betalen. Men is alleen bang dat de industrie de kosten zal doorberekenen ^n de afnemer, zodat uiteindelijk ie consument betaalt. Dat bleek bij de gisteren aange vangen behandeling van de Wet op ie Luchterverontreiniging, die door ie staatssecretaris is ingediend. Deze raamwet moet de regering de moge lijkheden bieden om voorschriften uit te vaardigen tegen de luchtver ontreiniging. Als de wet wordt aangenomen, waaraan blijkens de eerste instem mende reacties niet behoeft te wor den getwijfeld, zullen luchtvervui- lende fabrieken en inrichtingen een vergunning van Gedeputeerde Staten moeten hebben om te kunnen draaien. Die vergunning wordt alleen verleend als aan bepaalde voorwaar den is voldaan. Zonodig kunnen reeds werkende fabrieken en inrichtingen pre mie krijgen voor de ombouw van hun apparatuur. Ook kunnen eventuele slachtoffers een uitkering krijgen uit het fonds, dat de regering voor de bestrijding van de luchtverontreini ging wil vormen en dat door heffin gen zal worden gevoed. Al naar gelang de omvang en de aard van de onderneming zal een be drag van f 25 tot f 500 worden gehe ven. Behalve de Industrie zal ook het verkeer en de verwarmingssector in de kosten van de bestrijding moeten bijdragen. Het wetsontwerp voorziet verder in de mogelijkheid speciale maatregelen te treffen voor saneringsgebieden, zo als Rijnmond, IJmond, Zuid- Limburg en het Sloe-gebied. Met Philips is een contract getekend voor de opbouw van een landelijk geautomatiseerd meetnet, waarop reeds bestaande proef netten in Twente en de Rijnmond kunnen aansluiten. BU ernstige luchtveront reiniging kan de commissaris der Ko ningin fabrieken sluiten, het verkeer stilleggen of andere maatrege len treffen. Op het wetsontwerp, dat gisteren reeds door woordvoerders van de KVP, de PSP en het SGP gunstig werd beoordeeld, is een aantal amen dementen van procedurele aard in gediend. De KVP-er drs. A. J. Hut- schemaekers vroeg de staatssecreta ris de investeringen die bedrUven zullen moeten doen ter uitvoering van de wettelUke bepalingen, ilscaal aftrekbaar te maken. HU had ook bezwaar tegen finan ciering uit de heffingen van het ambtelUk apparaat dat de wet zal moeten uitvoeren.JDe PSP-er dr. v. d. Lek vroeg hoe de staatssecretaris denkt te voorkomen dat de heffing aan de consument wordt doorbere kend. De behandeling van het wetsont- werk wordt volgende week voortge- AMSTERDAM (GPD) Honderd gulden boete eiste de officier van Justitie gisteren m Amsterdam te gen de eerste drie van de ongeveer zeventig krakers, die op bevrijdings dag het pand Herengracht 529 in bezit namen. ZU stonden terecht we gens lokaalvredebreuk. Het drietal was op bevrijdingsdag meegelopen met een grote groep jon geren. dié vanaf het Spui optrok naar het pand aan de Herengracht. Een van hen had de deur met vuil nisbakken gebarricadeerd en een doos met zakjes talkpoeder, waar mee naderhand de politie bekogeld zou worden, naar boven gebracht. Wat de anderen exact gedaan had den. was ook nu nog een onduidelU- ke zaak. Alle drie ontkenden echter wel zich aan vernielingen of aan geweldpleging tegenover de politie schuldig gemaakt te hebben. Het is nog een open vraag wie de schuld voor de grote brand, die op de Veluwe heeft gewoed, zal moeten dragen. Van alle kanten is te vernemen dat schietoefeningen op het terrein van het artillerie» schietkamp, waar de brand ont staan is. er de vermoedelijke oor zaak van zUn. Van de kant van de schietkampleiding wordt dit niet pertinent tegengesproken. Burgemeester mr. E. J. F. Wester huis van Doornspijk zei gister avond in het behouden gebleven hotel £>e Vale Ouwe', waar de brandweer leiding, politie- en leger leiding een centrale post hadden ingericht: „Ik heb gehoord dat de brand door schietoefeningen in de legerplaats ontstaan is. Dat was omstreeks half twaalf. Men heeft toen aanvankelUk getracht het vuur zelf te blussen en toen dat niet lukte de hulp van de brand weer in Doornspijk ingeroepen. Dat was tegen half twee. Ik kan moei lijk beoordelen of dat te laat is geweest". Minister H. K. J. Beernink. die gis teravond omstreeks zes uur bij het getroffen gebied arriveerde, nadat op zUn ministerie berichten waren binnengekomen dat zich in en rond 't Harde wel eens een grote ramp zou kunnen voltrekken, zegt ook „Niemand kan zeggen hoe de brand ontstaan is. Ik ben zelf niet in militaire dienst geweest en waet ook niet in hoeverre er maatrege len bestaan die brand bU schiet oefeningen moeten voorkomen. Maar er komt natuurlijk een rap port over deze brand. Het is een belangrijke kwestie, die ook aan leiding zal geven tot een studie over de coördinatie tussen leger plaats en brandweer ter plaatse". In het artillerie-schietkamp zegt de veiligheidsofficier van het kamp. die direct bU branden en andere ongelukken betrokken is, dat bij hem pas om kwart over één de melding van de brand vanuit het kamp binnenkwam. „Wij heoben het gemeentehuis Doornspijk om streeks half twee gebeld. We heb ben ook geen enkel idee hoe de brand ontstaan is". Volgens de officieren in het kamp is er rond de tUd dat de brand ontstond in de buurt van het nu geblakerde gebied niet met mate riaal geschoten dat brand kan ver oorzaken. Luitenant-kolonel P. E. Boiu.ian. commandant van het ASK, zegt het onbegrUpelijk te vinden dat er brand is ontstaan. Er is met pant sergranaten geschoten die geen explosieve lading bevatten, die niet kunnen ploffen, zoals een officier meldde. Als mogelijkheden van de brand noemde veiligheidsofficier Van der Beek een peuk of zelf-ontbranding door iets dat in de grond zat. „We hebben zelf geen enkel idee wat de Duitsers daar in de grond hebben gestampt. Er kan fosfor-materiaal zitten en ik weet niet wat allemaal meer. Maar we zouden wel gek zUn om met brandgevaarlijk materiaal te schieten in een bosrijke omge ving met dit weer. Er is niét met lichtspoormunitie geschoten". Brandweercommandant J. Hulsteyn uit Doornspijk zei in hotel ,De Vale Ouwe': „Naar mijn waarnemingen is de brand door schieten ontstaan en dat gebeurt wel vaker. Veertien dagen geleden hadden we op het terrein van de legerplaats nog een brand van ongeveer 30 ha. Toen ik vanmiddag gebeld werd, heb ik groot alarm laten maken van de burger brandweer. Het was een moeilij ke brand. Er stond een en or de vuurstorm. die een gevolg is van de luchtverplaatsing die de brand met zich brengt. Zo*n vuur storm kan naar alle kanten uit slaan". Minister Beernink. die in gezelschap van staatssecretaris J. <2. E. Haex van het ministerie van Defensie *t Harde bezocht, maakte met een helikopter versoheidene vluchten boven het brandende gebied. Zijn indruk was dat de gevolgen veel en veel ernstiger hadden kunnen zUn. Hij vertoefde geruime tüd on der de uitgeputte brandweerlieden en militairen. ..Er is goed gewerkt", zo zei hij. ..Ook de samenwerking tussen militaire en burger brand weerlieden en de politie is goed geweest. Nu is gekleken dat we samen iet* kunnen doen. In tijden van moei lijkheden met negatieve elementen, ik bedoel natuurlijk niet t Harde, is het heel belangrijk onmiddellUk samen te kunnen toeslaan". ADVERTENTIE Herdenkingsmars In 1967 orga niseerde het 3de bataljon Arde nee Jagers een mars door de Ardennen als hulde aan de veteranen, die ge durende de Tweede Wereldoorlog op moedige wUze de Duitsers m de ber gen van de Ardennen bestreden. Twee jaar later had deze mars reeds een internationaal karakter gekre gen 3500 deelnemers uit negen ver schillende landen namen aan de 125 km lange mars deel. De vierde her denkingsmars zal nu. opnieuw met internationale deelneming, van 24 tot 27 juni gehouden worden. Op 23 Juni wordt 's avonds in Bastogne (Bastenaken) een openingsplechtig heid gehouden. Volledig verzorgd met vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7