aliaanse coach ekweld door lustvisioenen jst en bedrog Werd Duitsers een strafschop onthouden? Koerstips Glockner fluit de eindstrijd Geef'm 'n doodklap Go Ahead - Spakenburg wordt uitgespeeld rotte tomaten liggen Valeavegginog vers in het geheugen Fusie in Utrecht een feit SCHUDEL'* CITROEN Heup van Merckx „uitgedroogd" Kerdel nieuwe praeses NOC 'Mafu-strip van Bayer. 0 19 JUNI 1970 PAGINA 25 EIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD XICO-STAD (GPD) Ferruccio reggi is in deze dagen een uiterst op- iden mens, voorzover althans de nee-Italiaan een maatstaf kan bieden dan niet uiten van emoties, en de ibelijkheid van die uitingen. Uitgaan- die vergelijking is Valcareggi aan- Jop een temperatuur, die een aantal hoger ligt dan het toch al aanzien- ,p.Italiaanse Peil. Valcareggi in de I verte niet het type van de zuider- tracht dat allemaal wel te maskeren, obeert ook de bedaagde coach uit te n, die het voor zichzelf prima heeft lokterd en voor ,,zijn jongens" tege- ik. Maar zo is het niet. Want als vrijdagmorgen de ganse verslag- igens niet zo vreemd, dat wankele moreel van Valcareggi. ie in ogenschouw neemt, dat het nog maar vier jaar geleden de „squadra" alle voorhanden zijnde list en bedrog hard iad om een zeer uitgebreide schare woedende tifosi te ont- iioze Italiaanse voetbalfans, die onder aanwending van rotte en dito eieren bij aankomst van de roemruchte maar nu en vernietigde ploeg wel eens wilden weten hoe een elftal de op het Apenijnse schiereiland stukgelezen kranten zeker vier van de ..beste voetballers ter wereld" hadden ontdekt, ploeg in 's hemelsnaam van Noord Korea had kunnen geversbent zich meldt aan de poorten van het Italiaanse trainingskamp, ontstaat een geweldige drukte met de goede Feruccio als verhit middelpunt: „Nee, geen toela tingen, de spelers moeten rusten, de spe lers slapen nog, de spelers zijn weg, de spelers moeten gaan trainen". Als alles dan is geëindigd in ordeloos geschreeuw en de voorgenomen toelating van „uitslui tend Italiaanse journalisten" en vervolgens toch iedereen binnen is, dan zit Ferruccio Valcareggi vermoeid teneer in het midden van een wijde kring, die snel ontdekt, dat de coach gekweld wordt door steeds maar weerkerende visioenen die allemaal de fi nale van het wereldtoernooi tegen Brazilië tot onderwerp hebben. Ja. dan Maar wat moet, bijvoorbeeld, Giacinto Fachetti uitrichten tegen een Jairzinhi als hij al nauwelijks en soms helemaal niet meer Reinhard Libuda kan overmeesteren? De weddenschappen in Mexico City kant kan liggen Eindelijk zal eens zijn tegen Ferruccia Fortuna Valca- moeten worden aangetoond, wat reggi. Het zou wel eens kunnen zijn. iedereen ,i,n voetbal" denkt: de Bra- bat het geluk nu van zijn zijde weg- ziliaanse verdediging is te kloppen, slipt, nu hij, de 50-jarige oudspeler Zij is, tenslotte, het zwakste deel van Milan en Fiorentina. laatstelijk van de ploeg, dat geeft men zelfs coach van Atalanta, dat geluk meer in eigen kring toe. En als Italië ban ooit nodig heeft. Want zo op speelt, zoals het vooral in de eerste gewonden is het thuisfront, dat ver helft tegen Duitsland deed. dan lies al bijna gelijk staat met de schande van Middle.sixirough En dit is dan het Italiaanse elftal, dat door het bereiken van de eindstrijd het ..thuisfront" zo in opwinding heeft gebracht, dat de Italiaanse ziekenhuizen triest moeten melden, dat het aantal hartaanvallen sinds woerrsdag in zeer sterke mate is toegenomen. Staande v.l.n.r. Albertosi, Fac chetti. Rosato. Domenghini. Bo- ninsegna en Rivaknielend: Ber- tiniCera, Mazzola. De Sisti en Burgnich. ESt 'ge n. ;as in 1966 en Ferruccio Val- herinnert zich de afgang van n in dat wereldtoernooi, die dag in dat grauwe Midd- 5enbh, maar al te goed. Al was i(j( ir, omdat hij er bij was, als •trainer. Al was het maar. jj er bij was, toen Edmundo de toenmalige coach, vier- straat werd gesmeten, als verantwoordelijke man nationale schande. En Fer- ilcareggi kreeg de opdracht beter te doen. Maar hoe? wie, in de voetbalwereld, kan tie uit een door sommigen geldsmijterij en corruptie irdorven" genoemd Italiaans estel, vormen tot een elftal en vlag nu eens met alle gaan verdedigen? Wie, kan pt uitschrijven, een plan ma- vernietiging van de tegen- met gebruikmaking van tien voetballers, die eerst izelf, en dan aan hun al dan club en dan aan het lief' iaanse thuis en tenslotte pas nationale elftal denken? kan dat. Ook Ferruccio gi niet. Een Ferruccio heeft vier jaar lang gegokt op er dan het toeval. Op de iimen van zijn spelers. Op de van de wapperende lire-bil- Op de niet te ontlopen her- ing, die de nieuwsmedia op irkorenen altijd weer uit- „Forza AzurriC!)" En. niet latste plaats, op incidentele ingen van die vulkaan van die een Italiaanse selectie nog is. En nu heeft Val- Mexico gehaald. En de Iet sinds de Korea-flop veer- erwinningen, negen gelijke maar één nederlaag, in een rijd tegen Bulgarije. Valca- eft niet anders dan goed ge- daarom heet hij in Italië Fortunato te vaak was voorgehouden, dat „uit" de 00 moest worden opgehangen, en dat „thuis" dat ene doelpunt er toch altijd wel zou komen. Een tac tiek die, zoals in de Spaanse voet- baltop, rechtstreeks verband hield met de commercie: Europese beker wedstrijden, in die „stijl" gespeeld, moesten de kassa's van de miljoenen verslindende grote voetbalbeclrijven onafgebroken bezig houden. Zo ver dween het aanvallende, spectaculaire voetbal tegelijk uit de Italiaanse competities. Want spitse geesten ver lengden die speelwijze tot op de eigen velden: eerst doelpunten voorkomen en pas vanuit die stellingen trachten op te rukken, te scoren. En Italië werd het land van het defensieve voetbal Gouden voet Overstuur flukkige Valcareggi is daar- Uicht wat overstuur geraakt, dan niet anders dan be- Hij kan zijn vreugde trou- helemaal de baas en hij is het tegendeel van de zelf- coach, als hij nu stelt: „Het vreemd, dat Italië de fi- •aikte. Dat gewonnen werd in tfinale en zelfs in de halve in het toch sterke Duitsland druk waaronder we speel- voorronden, in de achtste die is van ons afgevallen, •eer kwam de herinnering uitschakeling in 1966 terug speelde verkrampt en ver- Durfde niets te wagen. ?n Uruguay, zeker niet tegen iliërs, want die hadden de de Noordkoreanen maar al op zich genomen. Maar we het en die angst is nu Speelde de ploeg niet hele- hjuit, tegen Duitsland?" tonder meer moet worden toe- Het team bleek ineens ook ien aanvallen inplaats van bedrijven heeft men dan van de ware kracht van het voetbal kunnen zien. 'Mi kunnen constateren hoe kunnen zijn. Als niet vele 'kden al de gedachte aan het 'en van doelpunten (op zich- mooi streven) de bedoe- het maken ervan in de van de Italiaanse voetballers ïschaduwd. Als hen niet veel Zo is het team ook naar het Me xicaanse toernooi gekomen. De re sultaten in de achtste finales hebben dat begrip al evenmin kunnen weg nemen. De gouden ,voet" van Luigi „Gigi" Riva, de 25-jarige Italiaanse topscorer sinds twee jaar, die Cag- liari kampioen maakte, bleef werk loos. Terwijl „Gigi". die meer dan vyf miljoen gulden waard is volgens de laatste biedingen toch 17 goals in vijftien interlands scoorde en de Italiaanse bladen in grote koppen na de eerste twee wedstrijden in Puebla en Toluca jammerden. „Riva al 180 minuten zonder doelpunten". En toen dan eindelijk wel werd ge scoord was het Roberto Boninsegna. de 26-jarige spits van Inter (overi gens afkomstig van Cagliari waar men vond, dat hij en Riva niet in één team konden spelen), die een uiterst matig Zweden met de enige goal van de wedstrijd bedwong. Riva en Boninsegna het tweetal waarop Valcareggi zijn stellingen baseerde, toen ook hfj sprak: .Italië zal wel degelijk goals maken, in dit toer nooi". Eigenlijk een loze voorspelling, al is ze dan nu tóch uitgekomen. Want zelfs in Italië, dat nu in rep en roer is, geeft men toe dat Valcareggi wei nig of niets to zeggen of in te bren gen kan hebben: „Het elftal regelt het zelf. Valcareggi moet alleen maar een goede aanvoerder benoemen en zorgen voor het juiste voedsel", zegt de cynicus. En, symbolerend voor de stand van zaken: „Italië is altijd in staat geweest een elftal van wereld klasse op te stellen. Maar het forme ren van een elftal, dat de wereld aan kan, is een heel andere zaak" Definitief Nu staat Italië dan toch aan de vooravond van een wereldfinale. De derde in de geschiedenis van het we reldkampioenschap voetbal. En ook Italië kan de wereldbeker definitief winnen, zoals de opponent. In 1934 en 1938 greep de „Squadra" de cup. Nu zal, zegt iedereen in Mexico, die greep mislukken. Omdat Brazilië zo veel sterker is. zoveel meer vernuft in de aanvallen doet. dan elke an dere ploeg hier. Teveel óók voor de op zulke betrouwbare verdedigers „rustende" ploeg (Fachetti, Inter, 27; Rosato. Milan 26; en „veteraan" Burgnich, 30, van Inter) die toch weer zal moeten terugkruipen in de laatste stellingen. Gianni Rivera. „Het wordt een gevecht tussen de sterkst aanvallende en de best ver dedigende ploeg van de wereld". Toch weer die verdediging. Toch weer bouwen op beton. Terwijl het succes alleen maar aan de andere ENSCHEDE (GPDt Zoals voetballend Duitsland en toch ook velen daarbuiten, nog ja ren hebben nagepraat over het doelpunt dat het Engelse elftal in 1.966 het wereldkampioen schappen opleverde en dat ook nu nog volgens de Duit sers géén doelpunt was. zo zal waarschijnlijk in de periode tot aan het volgende wereldtoer nooi het slopende duel Italië —West Duitsland van woens dagavond onderwerp van talloze discussies zijn. De Duitse ploeg, die eerder in Mexico de Engel sen uitschakelde, haalde dit maal de halve finales niet. me de als gevolg van het feit dat scheidsrechter Yamasaki een aantal onjuiste belissingen zou hebben genomen Zo zou hij het inderdaad met ongelooflijke wilskracht strij dende Duitse team in de tweede helft zeker één strafschop heb ben onthouden. Aan de hand van gedeelten uit de televisie registratie. die van de dramati sche strijd in het Aztekensta dion is gemaakt, heeft de West- duitse televisie gisteren een en ander nog eens nauwkeurig ge analyseerd, zoals dat overigens ook met alle vorige ontmoetin gen van het Westduitse elf tal het geval was. Het ging om drie momen ten. waarvan twee na de rust 1. De rush, in de eerste helft, van Beckenbauer die na twee Italiaanse tegenstanders te zün gepasseerd in het straf schopgebied door aanvoerder Facchetti ten val leek te wor den gebracht. De vertraagde, teruggedraai de en nog eens en nog eens ver toonde opname toonde aan dat Facchetti wel degelijk in eerste instantie de bal speelde en daarbij vrijwel niet met Becken bauer in aanraking kwam. Zowel voor Fritz Walther. oud-aanvoerder van het West duitse elftal, als voor oud-bonds- ooach Sepp Herberger, die voor het geven van hun oordeel wa ren uitgenodigd, bestond er geen enkele twijfel dat de beslissing van Yamasaki (doelschop, na dat de bal over de achterlijn was gegaan) juist was. 2. Een soortgelijke rush, even eens van Beckenbauer in de tweede helft, die door een Ita liaanse speler incorrect werd af gebroken nabij de zestien meter- lijn voor het Italiaanse doel. De Duitse spelers eisten ook hier een strafschop, maar de ampexopname liet uiterst dui delijk zien dat de overtreding vóór de lijn werd begaan, ook al eindigde de val van Becken bauer binnen het strafschopge bied. Ook hier verschilden Walther en Herberger niet van mening: geen penalty 3. Het ten val brengen van See- ler. vlak voor het Italiaanse doel. korte tijd later. De overtreding als zodanig sloot elke discussie uit. Scheids rechter Yamasaki evenwel floot hiervoor niet. maar liet door spelen omdat hij terecht? - van oordeel was dat de toelo pende Müller ondanks de jegens Seeler begane overtreding in een gunstige positie was om te scoren. Dat was zo. maar Müller schoot van dichtbij voor een vrijwel leeg doel juist over de lat. „Daarmee", aldus Herberger, „was de zaak afgedaan. De scheidsrechter paste de voor- deelregel toe. waartegen op zichzelf niets is in te brengen, want Müller stond inderdaad gunstig. Maar dat voordeel werd niet gebruikt. Had hij meteen voor het ten val brengen van Seeler gefloten, dan was het iets anders geweest Maar nu was er eenvoudig geen andere keuze meer, nadat Müller de voordeelmogelijkheid onbenut had gelaten", aldus Herberger die in het Duitse voetbal nog altijd een gezaghebbende stem heeft. Hier verschilde de man, die als coach West-Duitsland in 1954 naar het wereldkampioen schap leidde, en de man die toen als aanvoerder fungeerde, van mening. Fritz Wal ther meende dat Yamasaki. toen hij zag dat Müller de kans miste, ondanks diens gunstige positie, alsnog voor een straf schop had moeten fluiten. Overigens was gisteren de verbijstering van de Westduit sers over de nederlaag van de „Mannschaft" zó groot, dat de wildste geruchten als padde stoelen uit de grond schoten en zelfs, omdat ze immers een straaltje hoop boden, geloofd werden door anders zeer nuch tere mensen. Zo gebruikten ver scheidene „grote" zakenmensen in Frankfurt donderdag hun telex om te vragen of „scheids rechter Yamasaki inderdaad na afloop van de halve finale was doodgeschoten Vreugde in het Italiaanse kamp. Hier omhelzen Riva (links/ en Albertosi elkaar uitbundig na de zege op West-Duitsland. UTRECHT (ANP) De gemeen teraad van Utrecht heeft na een drie uur durende vergadering de fusie tussen DOS. Elinkwijk en Velox goedgekeurd. Het knelpunt bleek de schuld te zijn die de stichting DOS had aan de amateurclub DOS'Ol ten bedrage van een ton. De Utrechtse wethouder van sportzaken, de heer Looten heeft toegezegd dat daar voor echter zeer binnenkort een be vredigende oplossing zal worden ge vonden. De gemeente zal de opstallen van Elinkwijk en Velox ten bedrage van ongeveer f150.000 overnemen. Te vens zal er aandacht worden ge schonken aan de verlichting in het stadion Galgewaard. die momenteel voor avondwedstrijden onvoldoende is. DUINDIGT, 20 JUNI - 2.30 UUR Valkenburgprijs: Ilse Hanover. His Areta, Hero Hollendia. Hero Marijke - Rufineprys: Germa. Esmoreit, Ba- boon, Frans - Drakenprys: geen klassering - Boeierprijs: Hercules V. Herwouter Trix, Hoss Westlandia. Gudo van Our Bonni - Trial Stakes: Golden Blaze S. Karina n. Forest Star. Jolly Vista S - Finjolenprijs: Esta Berooan. Azuro Pluto, Don Ca- millo, Diana Sunshine - Pampus- prijs: Geatowka, Fred Signal. Gie- teling S. Goudvos Heny - Stella di Wasaprys: Hubert, Grey Hawk, Not Afraid S, Flanagan - Flying Duteh- manprijs; Gé K, Ivan Axkit, Hit- zacker TH, lima van Double - Re- genboogprijs: Impala, Ina, Hannibal. Guy Areta. PARIJS (ANP) De Belgische wielerkeizer Eddy Merckx. die reeds in de ronde van Italië herhaaldelijk geplaagd werd door pijn in zijn lin kerbeen. heeft zich onder behande ling gesteld van de bekende Parijse fysiotherapeut Quegguiner. Queguiner verklaarde donderdag dat deze pijn ontstaan was door het uitdrogen van het heupgewricht, dat Eddy Merckx zes maanden gele den op de „Piste des Blois" door een zware val had geblesseerd. „Toen hij bij mij kwam", vervolgde Queguiner. „was Eddy er niet best aan toe, maar na een laatste behandeling zal hy ongetwijfeld fit genoeg zijn om de Ronde van Frankrijk uiterst opti mistisch tegemoet te zien". MEXICO STAD "AP) De FIFA heeft donderdagavond de Oostduit ser Rudy Glöckner aangewezen als scheidsrechter voor de finale van het wereldkampioenschap voetbal. die zondag in Mexico Stad gespeeld wordt (Italië en Brazilië» Degrensrechter zijn de Zwitser Ru- dolf Scheurer en de Argentijn Nor- berto Coerezza. De wedstrijd om de derde en vier de plaats wordt geleid door de Ita liaan Antonio Sbardella. die geassis teerd zal worden door de Joegoslaaf Drago Horvat en de Mexicaan Abel Aguilar. DEN HAAG (GPD) Het Neder lands Olympisch Comité heeft een nieuwe voorzitter gekregen in de per soon van de heer C. L. Kerdel uit Wassenaar. Hij nam gisteravond tijdens de Jaarvergaderüig in hotel Den Witte- burg in Den Haag. de voorzittersha mer over van jhr. H. A. van Karne- beek. die onlangs tot «en van de vi- ce-voorzitters is benoemd van het i IOC en in verband met de toene mende werkzaamheden daarmee be sloot af te treden. De scheidende praeses werd tot erelid benoemd De heer Kerdel. die vice-voorzit ter was. wordt opgevolgd door de heer H. J. Teengs Gerritsen en als nieuw j lid werd aan het bestuur toegevoegd de heer F. Jutte, voorzitter van de KNAU. De Van Tuyll-beker werd toege kend aan de Koninklijke Nederland se Schaatsenrijders Bond. in ver band met de vele belangrijke suc cessen door de hardrijders en hard- rijdsters behaald. De heer Henny Roos nam de trofee namens het be stuur in ontvangst. Wielrennen De Italiaan Dino Zandegu heeft de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland, van Bern naar Samenstorf. gewonnen. Zijn landgenoot Poggiali behoudt de lei derstrui. In deze rit werden onze landgenoten Steevens en Benjamins resp. tweede en vierde. In het al gemeen klassement blijft Den Hartog met een vierde plaats de beste Ne derlander 9 Voetbal Thijs Wijngaarden, de verdediger van Feijenoord. die het afgelopen seizoen aan DOS was uit- I geleend, gaat voor Telstar spelen. Gis I teren is Telstar zowel met Feyenoord als Wijngaarden rondgekomen. Wielrennen De Nederlander j Rinus Wagtmans heeft de Ronde van Diksmuide over 153 kilometer ge wonnen in de tijd van 3.41.00. Hij werd op vijftien seconden gevolgd door de Belg Eric de Vlaeminck met diens landgenoot Reybrouck op 25 seconden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DUB9CL GtSTOOKTC NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN 9 Voetbal De gemeente Nijme gen heeft de stichting betaald voet bal van NEC laten weten dat zij zich garant stelt voor een lening van twee ton, waarvoor NEC zich nieuwe spelers kan aanschaffen. Gewichtheffen De 23-jarige Russische gewichtheffer Valeri Ja- boekovski heeft in Podolsk twee wereldrecords in het zwaargewicht verbeterd. Bij de drie Olympische oefeningen bereikte hij een totaal van 560 kg, waarmee hy het met 550 kg op naam van zijn landgenoot Jan Talis staan de wereldrecord ruimschoots verbe terde. Tijdens een extra beurt erbe- terde hij voorts het wereldrecord sto ten met een anderhalve kilo tot 214 kg. Maar niet van dat primitieve a.u.b. Niet van je pats-boem-mis- „au-m'n-hand". De intelligente doodklap is groen en genadeloos. i Mafu-strip. Van Bayer. Gewoonophangen of neerzetten. Tot ongerief van vlieg, mug, wesp en mot. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Moordstrip. De beste tip UTRECHT (GPD) Het sectiebestuur zaterdagvoetbal en de strafcommissie van de KNVB hebben gisteravond in hotel Terminus in Utrecht besloten de beslissingswedstrijd tussen Go Ahead Kam pen en Spakenburg, die de afgelopen zaterdag in Ermelo in een ware veldslag ontaardde, binnen een maand te laten hervatten bij de stand 1-0 voor Go Ahead. De resterende tijd, vanaf de 28ste minuut, zal uitgespeeld moeten worden op neutraal terrein, waar geen publiek zal worden toege laten. Go Ahead zal de wedstrijd moeten uitspelen met tien man. Van Keulen van Go Ahead is n.a.v, een grove overtreding tijdens die wedstrijd geschorst. Het bestuur van Spakenburg en het bestuur van Go Ahead waren gisteravond tijdens de bijeenkomst in Utrecht ook aanwezig.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 25