leven TT: tussen renners zeven dagen de motoren, en pitpoezen Agostini: opnieuw man in Assen? GOSSE BERGA OVER HET (MOTOR) CIRCUS VAN DE ASSER TT Dick Bouman stelt zijn kandidatuur Toernooi Leidsche Hout Spanning terug in Monaco VRUUSÉx 19 JUNI 1970 PAGINA 23 LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) ASSEN (GPD> De Asser TT Is een circus. Rond elk circus heb je van die mannetjes die vry onop vallend rondscharrelen om de dol fijnen, vuurvreters en koorddanse ressen te bewaken. Bij de TT doet een Gos6e Berga dat. Zeven dagen leeft hij op het race circuit. De dagen van trainingen en officiële wedstrijden gaat hij niet naar bed. Hij houdt mensen tegen die met de meest merkwaardige smoezen Agostini even aan willen raken, maar de mooie rennersmeisjes, de pitpoezen laat hy rustig hun gang gaan. „Ze doen hun best maar, als mijn neus er maar niet tussen zit." Hij vangt nachtelijke sluipers die ban den willen stelen, probeert in ge barentaal aan Russische renners het mooie en goede van de Drent se hei bij te brengen, hij gaat in tegenstelling tot veel toeschouwers niet staan kijken als een renner zich dood rijdt, maar praat ver der erg makkelijk over dood. Hij maakt de meest merkwaardige toestanden mee. „Vorig jaar zag ik een jongen met het been dik in het gips vlak bij het rennerskwar tier liggen. Daar mag je niet ko men, maar ik dacht, zo'n gebro ken poot is ook maar zielig, ik liet hem liggen. Toen kwam politie te paard voorbij. Een van die agen ten kwam kennelijk uit hetzelfde dorp als die jongen met de poot in het gips, de agent bleef plotse ling staan en riep: Hendrik-Jan wil je die rotzooi even van je poot doen en opdonderen. Hendrik-Jan stónd op en rende weg." Gosse Berga werkt op het gemeen tehuis in Rolde. Rolde is een lek ker rustig dorpje waai- nog op straat gehinkeld wordt. Het ge meentehuis i6 oud en een tikkeltje gehorig. Als je aan het loket naar Gosse Berga vraagt, hoor je van uit een kamer aan de andere kant: „Ik kom eraan." „Eigenlijk ben ik bij die TT het manusje-van-alles. Het vieste is me niet te vies, het rottigste niet te rot. Met een paar man hebben we jaren geleden op ons genomen de zaken rond het rennerskwar tier te regelen. Die renners wor den gewoon aangegaapt als wilde beesten." „Het zou mij een zorg zijn of ik Redman zou zien eten, maar er zijn mensen die vlak voor het ca- ravanraam van die renners gaan staan en ze het kopje thee van de tafel af kijken. Die kerels hebben zeker een bepaalde aantrekkings kracht, niet alleen voor jonge meiden, ook oude vrouwen en ke rels, keurig in het pak staan er te gapen." Aardappels „Maar die meisjes, de pitpoezen vallen het meeste op. Mooi zijn ze niet altijd, sexy wèl. De renners gaan wel es met de auto Assen in om te zien wat er te halen valt. Die kerels zijn ook geen aardap pels moet je rekenen. Die meis jes vinden het prachtig om op te vallen. Een renner kan er om elke vinger wel eentje krijgen, maar zo'n Agostini bemoeit zich niet met de Drentse meisjes. Die laat wel iemand per vliegtuig komen. Als-ie zich met al die meiden zou bemoeien zou hij helemaal niet meer op de motor komen. Want ze willen er allemaal wel goud voor betalen als Ago even met de arm om ze heen over het circuit loopt." „Nou hebben die renners als man ook iets aantrekkelijks. Zo'n man trekt mij, dat heeft niks met ho mofilie te maken. Maar die kerels geven een poepie gas en stuiven weg. Ze zitten glad in het leer een zijden doekje om. Het zijn ge woon aantrekkelijke voorwerpen. Een crossrijder is veel ruiger. Maar zo'n TT-racer is een gladde kerel. Lekker in het leer, die goed hard kan rijden. Er zijn heel wat meisjes die willen ervaren hoe zo'n vent buiten het leer is. En die meisjes, die weten hun zaakje ook echt wel uit te dragen." Man weg „Ik ben van maandag tot en met zaterdagnacht dag en nacht op de baan. En wat je dan allemaal niet meemaakt! Er kwam e's een zijspanvrouw bij me; d'r man was weg. Ik had hem een uur te voren nog in Assen zien lopen. Ik wist ook precies in welk bed-ie lag, maar dat kun je dan moeilijk zeggen. Ik zei toen maar tegen die vrouw: ik heb zo het idee dat hij ergens anders zijn genoegen zoekt. Een half uur Ie ter kwam ik haar weer tegen. Zij had haar ge noegen inmiddels óók elders ge zocht." „Bij nacht en ontij kom je op het circuit ook de meest vreemde ke rels tegen die met de Wonderlijke smoezen het rennerskwartier bin nen willen. Op een nacht ontmoet te ik een knaap die keurig Engels sprak en zei dat-ie van motor cycle kwam. Hy wou naai- Mike Duff. Over hem gingen toen be paalde geruchten. Rare tijd, drie uur in de nacht om naar Mike te gaan, zei ik. Ik stond wat in het Engels met die vent te kletsen en plotseling schoot het me te bin nen: verrek jij bent die kerel die ik voor die en die Drentse krant e's ben tegen gekomen. Hij gaf een straa gas en was weg. Ik heb hem nooit weer gezien." Kees „Je hebt kerels die een hele nacht hier rond rijden en duidelijk wach ten tot het lichtje in het secreta riaat uitgaat en wij naar bed gaan. Ik weet echt niet wat ze precies van plan zijn. Op een nacht komt er ook een vent aan de deur, die zegt dat hij onderde len voor Kees van Dongen heeft. Rare tijd twee uur om onderdelen te brengen. Wij naar de caravan van Van Dongen. Kloppen, Van Dongen wakker: „Ik heb verdom me helemaal geen onderdelen be steld." „Vent weg, even later andere vent aan de poort. Komt brood brengen voor Kees van Dongen, Midden in de nacht brood voor Kees. Wèl wat raar, zei ik. Wij weer naar die caravan. „Kees hier is een vent voor je met brood en eieren Kees gromt es, en vloekt: „Ik heb geen eieren besteld en sterf in het brood." Vent weer weg. Misschien had die Kees tegen kennissen gezegd: breng me maar wat brood of on derdelen, dan kom je er wel in. Nadat ik hem twee keer had wak ker gemaakt, is er 's nachts nooit meer iemand met eieren voor Van Dongen aan de poort ge weest." „Vooral de vrijdagnacht voor de wedstrijd willen die renners goed slapen. Donderdagavond is de feestavond in het kamp. Dan moet je niet teveel op de vriende lijkheden van die jongens ingaan, 'want bij de Engelsen krijg je whisky, bij de Russen sliwovitsoh, als je niet oppast ben je gauw zo dronken als een aap." „Het zijn fijne kerels, die renners. Als je maar niet te veel gedonder maakt. Als een krukasje net aan splinters is gegaan, en je zegt dan tegen zo'n geïrriteerde vent, „zeg zet je auto even twee meter aan de kant," dan kun je wel es een bacosleutel in je nek krijgen. Ik heb het een keer gehad. Je voelt dan pijnlijk met je hand door je nek en denkt: hè, zou dat nou een baco wezen. Je moet ook wat aan hun taalgebruik wennen Als een eind op dan moet je niet zeg- gens. Ze hebben allemaa wel ge- gen: meneer zo wens ik niet na gesproken te worden. Je moet ge woon aan de kant gaan." Aapje Toch zijn het geen keiharde jon gens. Ze hebben allemaalw el ge voelige hobbies. Sommigen ne men altijd een aapje mee. Dat springt dan rond in het renners kwartier. Eén renner heeft ook ailtijd een pick-up bij zich en draait 's avonds in zijn caravan klassieke platen. Je hebt onder renners echt niet meer rotters dan in de gewone maatschappij. Maar je hebt er bij die zeggen: als je niet gauw aan de kant gaat, rij ik dwars over je heen. En dan moet je wegwezen als de wind, want hy dóet het." De laatste avond voor de wedstrijd scharrel ik wat door het kamp. Ik moet bezig zijn, de renners zijn dan rustig, niet zenuwachtig. En intussen is het circus in Assen aan de gang. Ik ga niet naar die troep toe. Ik denk dat ik me niet zou kunnen beheersen. Vorig jaar heeft een jongen met een open bierblik in een politiepaiard zitten krassen. Zo'n vent moest ik niet in m'n handen krijgen. Er kan dit jaar niet eens meer een feestver lichting komen. Ze rukken de pa len uit de grond. Blikbier wordt niet meer verkocht. En al die mensen die daar in Assen de beest uithangen, komen alleen maar voor de troep. Want tijdens de wedstrijden liggen ze achter de tribunes hun roes uit te slapen." Sensatie ,Je weet natuurlijk nooit precies hoeveel mensen voor de sport ko men. En hoeveel voor de herrie en eventuele ongelukken. Wèl valt het me op dat het in een bepaalde bocht, waar het jaar daarvoor een ongeluk is gebeurd, altijd propvol mensen staat. Ik weet niet wat ze willen. Misschien willen ze een dode vent zien. Of een motor die door de lucht vliegt. En als er dan iets gebeurt, rent Jan rap en zijn moer er op af. Ze willen precies zien hoe die vent in de ziekenauto wordt gebracht. Ik begrijp die mentaliteit niet. Je kunt er ook niks tegen doen, want je kunt aan de kop of het kaartje niet zien of iemand alleen op sensatie uit is. Maar een tien procent komt, dacht ik, alleen maar voor de sensatie." ,Het is voor sommige mensen een heel familiefeest. Hele families treffen mekaar. En intussen eet iedereen gehaktballen en worst. Vreselijke voorraden gaan er doorheen. Een neef van mij heeft een restaurant in Donkerbroek. En die zet de TT-dag alleen al duizend karbonades om. Bij stil weer in Donkerbroek, een heel eind van Assen." Motoritus ,En 's avonds na afloop, waar schuw je de motorrijders die naar huis gaan altijd dat ze weer op een openbare weg komen. Want na een dag TT hebben al die men sen de motoritis. Ze knallen naar huis toe. Nou moet je als motorrij der ook niet langs de weg keute- - len. Die gezapige heren, dat is geen gezicht. We gaan we) es rechts langs een auto, maar dan hoeft die automobilist zich niet ongerust te maken. Het lukt echt wel." ,Het is de hele sfeer die de motor- rennerij zo leuk maakt. De lucht er om heen. Je kunt mekaar wat voor de voeten gooien en het is gauw weer over. En het is zo vei lig als wat. Die motoren zijn er op berekend hard te rijden. Als een jongen op het fietspad Rolde-As- sen met zijn brommer zeventig rijdt, is dat gevaarlijker dan wan neer je hier op het circuit 200 draait. En als er iets gebeurt, laat de renner zich vallen als een dronken kerel. Ik heb kerels ze ven, acht keer over de kop zien rollen. Als je de spieren maar slap houdt gebeurt er niks. Vroe ger oefenden ze dat door zich slap van een twee meter hoog muurtje te laten vallen." .Je kunt. natuurlijk de pech hebben dat bij hoge snelheid je motor vastslaat. Dat kan je dood zijn. Maar als iemand zich dood rijdt, is er geen paniek onder de andere renners. Er is niks aan te doen. Het kan gebeuren." Elpee ,Ik zou niet meer buiten de TT kunnen. Het praten met al die jongens, dat geronk. Elk jaar ma ken ze opname van alle wedstrij den. Je kunt dan langspeelplaten kopen en bijvoorbeeld het geluid van 50 of 350 cc thuis nog es be luisteren. Veel motorenthousiaste lingen doen dat. Ik ben zelf eens met een opname-apparatuur in een zijspan gekropen om een aan tal ronden mee te maken. Toen ik weer uitstapte had een stel jour nalisten emmers aangesleept, want ik zou wel over de tong gaan. Het viel mee." ,Als ik een zoon zou hebben die graag renner zou willen worden, dan zou ik alles proberen om hem een goeie en snelle motor onder zijn gat te zetten, ik zou er niet aan denken dat hij dood kan ko men. Dat kun je overal by, op straat ook. En gebeuren er bij een TT nou zovel ongelukken? Ik hou van snelheid, ik heb ook al tijd een grenzeloze bewondering gehad voor straaljagerpiloten." Rotzooien ,Ik loop hier nou sinds *27. Het pu bliek is heel anders geworden. Vroeger kwamen ze niet om te rotzooien, nu Jatten ze de stroba len terwijl ze weten dat die er liggen voor bescherming van de renners. En het publiek. Neder landers doen tegenwoordig soms ook zo moeilijk. Als ze ergens niet inmogen, moet je dat voor de in spraak helemaal omstandig gaan uitleggen. Je wordt er zo moe van. Soms zeg ik tegen zo'n Jon gen, ga maar even mee achter de tribune. Een hand flink uitsteken wil wel is helpen. Het mag wel niet, maar het is 's nachts donker en dat scheelt." .Vorig jaar schuifelden twee kerels zwaar in het leer op het renners kwartier af. Grote gereedschap- tassen. Duitsers, op weg naar ene Ernst. Ik zei, nou dat i s pech, want die rijdt hier al jaren niet meer. Ze wilden er toch door. Ik zei, jongens die tyd hebben we gehad. Echt, in 40-45 kon je hier zonder kaartje binnen. Nou moet je weer betalen." „Rare dingen allemaal. Op een nacht zag ik een vent onder een auto liggen. Je bent dan niet te driest, je weet nooit wat er onder vandaan komt, ik geef hem es een tik. En toen kwam de eige naar er onderuit kruipen. Hij had zfjn auto aan een renner uitge leend. Hij kon er nog steeds niet in, omdat die vent er met een meisje in zat. En toen was-ie Gosse Berga eigenlijk ben ik bij de TT het manusje van alles: het vieste is me niet te vies, het rottigste niet te rot" maar onder zyn eigen auto gaan liggen slapen." .Maar zaterdagavond na de races is het weer voor een jaar ge beurd. Jammer. Op een circuit ligt dan een enorme troep, men sen laten vrachtauto's vol rom mel achter, kleine jochies henge len dan alle lege flesjes bier voor het statiegeld uit de vijvers, en bo ven het circuit zweven enorme zwermen meeuwen om in het af val van de mensen te duiken. On der die meeuwen door loop ik dan weg. Dan is het feest weer voor een jaartje afgelopen." AMSTERDAM ASSEN f ANP) Giacomo Agostini heet ook dit jaar I de grote favoriet van de Asser TT j De donkere Italiaan, qua uiterlijk voorbestemd voor de film. zal ook J zaterdag 27 juni op het circuit van Drente met zjjn vuurrode MV-Agus- ta tweemaal van start gaan als een vrijwel zekere winnaar, in de 350 cc- klasse en bij de halve liters is e'c°n- W alleen pech zyn tegenstander, zesmaal veroverde de top-man van Graaf Domenica Aeusta. een we reldtitel. Aan het eind van dit sei zoen zal zijn score ongetwijfeld tot acht zijn opgelopen, waardoor hij na de Brit Mike Hail wood en zijn land genoot Carlo Ubiali - goed voor ne gen titels 's werelds meest-suc cesvolle motorrenner zal zijn. De zware klassen van de 40e As ser TT-races mogen dan hun ..zekere winnaar" hebben, in vrijwel alle an- j dere klassen zal de eerste plaats in zet zyn van felle gevechten. Vele van de records die het Nederlandse evenement tellend voor de wereld kampioenschappen kent. zullen zon der twijfel scherper worden gesteld. De 186 renners die starten in vijf solowedstrijden en een race voor zij spannen hebben één belangrijke fac tor mee: het gehele 7700 meter lan ge circuit in de Drentse heide is voor zien van een ruim vier centimeter dikke nieuwe sluitlaag. waardoor el ke oneffenheid is weggewerkt en de baan aanmerkelijk stroever is gewor den. Geen wonder dus. dat Assen re kent op een TT-der-records. De voor Nederland belangrijkste race is ook nu de openingswedstrijd van de 50 cc-motoren. In tegenstel ling met vorig jaar. toen de Van Veen Kreidlers en de Jamathi's de competitie om de wereldtitel vele mc inden beheersten, heeft nu de Spanjaard Angel Nieto een snelle greep naar de macht gedaan. Vorig Jaar werd de Derbirijder nog juist wereldkampnoent verschil met Aalt Toersen bedroeg slechts één enkel punt. Met drie overwinningen in suc cessie nam de snelle Spanjaard dit seizoen duidelyk afstand van al zUn concurrenten. Gezien de vorm waar in Nieto verkeert is het zeer de vraag of de Jamathi's van Aalt Toersen en Martin My waart en de Kreidler van Jan De Vries snel genoeg zullen zyn om het Spaanse produkt voor te biyven. Giacomo Agostini mooie jongen" ,Maar als iemand onderuit gaat. stappen de andere renners wel al lemaal op hun motoren en gaan ze ryden om het af te reageren. Ze praten eigeniyk nooit over doodgaan. Ze zitten voor een wed- stryd niet in een downstemming van ik zou nou best es dood kun nen gaan, daar hebben ze geen tyd voor. Maar ze zouden ook geen leven hebben." ,Als iemand een val maakt is het gewoon verkeerd gegaan. Maar de wedstryd moet doorgaan. Mis schien kennen ze de renner, die dood valt wel helemaal niet. Als je op de weg een ongeluk ziet, ry je meestal ook gewoon door. En je stopt dan toch ook niet, omdat je bang geworden bent. Je moet als renner gewoon niet over dood nadenken. Sommigen slaan wel een kruisje als ze beginnen, maar je weet nooit wat daar achter zit. Italiaanse renners hebben soms een Maria-beeldje by zich dat ze vlak voor de start zoenen, gas, en ze zyn weg. En dan horen ze ook helemaal niets meer. Ik heb het wel eens aan renners gevraagd, maar als je 180 rijdt, hoor je niks meer. Oók geen applaus. Ze wil len één ding: zo goed mogeiyk rijden en winnen. Daar zyn ze he lemaal mee bezig. Dat is mach tig, die snelheid. Als je op een be paald punt in een bocht gaat staan, zie je byvoorbeeld dat een Agostini iedere keer precies op het zelfde punt schakelt. Dat is geweldig, dat zo'n vent met een noodgang precies by je voet weer overschakelt. Ze kennen de hele baan. Sommige renners lopen het hele circuit, andere ryden uren rondjes in een auto." «door Frank Bonte) LEIDEN Dick Bouman heeft gisteren in twee korte sets (63, 6—3) zyn kandidatuur gesteld voor de bezetting van de eerste plaats in het herenenkelspel B. Rob van de Wyngaard gaf geen puntje cadeau, maar de technische overmacht was eenvoudig te groot. Lodewyk Kallenberg speelde de hele wedstrijd tegen Harry Mulder van Roomburg, eergisteren gestaakt by 62, 79, over. Nu won de Room- burger de eerste set 86, om daar na de moed tegen de zoals gebruike- ïyk weer alles halende en netjes bin nen de lynen retournerende Kallen berg volledig op te geven, 61, 62 voor de taaie Unicum-vechtjas. In het damesenkelspel B trad de no 1 geplaatste Co van Berge-Hene gouwen aan tegen Maya Mulder. Technisch sloeg de balans duidelyk door naar de onbtwistbare no 1 van de Leidsche Hout, maar haar clubge note, die uiteraard haar spel door en door kent, vocht voor elk puntje en gebruikte by voorkeur uit moeiiyke situaties de hoge return. Na 86 echter kon Co van Berge - Henegouwen haar technisch surplus in de tweede set in een grotere mar ge tot uitdrukking brengen: 63. Nog moeiiyker had Annelies Koole t' tegen Maureen Meyer. De speelster van Unicum ïykt steeds iets tekort te komen om een verrassende zege, die bepaald wel tot de mogeiykheden voor haar behoort, te noteren. Nu won Annelies Koole met 64, 36, 64. Maureen Meyer stond met 43, 4015 voor, maar kon niet doordruk ken. In het herenenkelspel had Wouter Fok een lastige tegenstander aan Rob Stam. zyn betere service en ge- vaariyker forehand brachten hem met de h akken over de sloot, 46, 62, 75. Om niet by haar broer achter te biyven, speelde Carla Fok in het damesenkelspel C ook een drie setter. Maar kon Wouter Fok in de derde set het initiatief aan zich hou den, by Carla Fok leken de zaken een voor haar volkomen ver keerde kant op te gaan. Josine Teeuw wan Roomburg leidde in die derde set met 30 om toen de Leid sche Houtspeelster 6 spellen op rij te zien maken: 810, 61, 63. Een kranig herstel van Carla Fok. De no 1 geplaatste Modderman wilde de wedstrydleiding kennelyk niet in verlegenheid brengen en wandelde, slim en goed manoeuvrerend over De Boer, 62, 60. In het herendubbel spel daverde de Roomburg-dubbel Jean Monod de Froideville/Jaap Temminck met 62, 63 over de Leidsche Hout-combinatie Frank Bonte/Max Harteloh heen. Een surprise was verder in dit nummer de nederlaag van Koole/ Haks tegen de Leidsche Hout-dubbel Wouter Fok/Aad van Zuuren, 46, 8—6, 9—7. MONACO (ANP) De spanning is in de zestiende ronde van de Chal lenge Mondial, het wereldkandida tentoernooi dammen, teruggekeerd. Sy brands won en Koeperman speelde remise, zodat beiden nu weer de eerste plaats delen. Sybrands (Ned.)Slaby (Bel) 20 Cazemlr (Zwi)Koeperman (Rus) 11, Agliardi Mon)Gantwarg (Rus) 0—2, Ramcharan (Sin-)Sa- letnik (It) 11. De Fransman Hi- sard was vrij. Stand: 1. Sybrands en Koeperman 22 punten uit 14 partyen, 3. Gantwarg 20—14. 4. Hisard 18—12. 5. Saletnik 1314, 6. Cazemir 1214, 7. Ramcha ran 10—15, 8. Slaby 9—15, 9. Agliardi 2-14. Wielrennen Fed or den Hertog heeft by de „Populaires" in Amster dam biyk gegeven in een uitzonder- ïyke goede vorm te verkeren. Hy won zowel de 4 kilometer achter volging als de 20 kilometer zonder gangmaker. Vooral op het laatste nummer toonde hy zijn klasse door het gehele veld te dubbelen. Kees van Dongen Wereldkampioen Dave Simmonds krygt in Assen een nieuwe kans op herstel. De Engelse Kawasakiryder heeft een byzonder slecht voorsei zoen gehad in de 125 cc-klasse en zal in Nederland hoog moeten eindi gen om niet nu al uitgeschakeld te zyn voor de titel. De Duitse Suzuki- rijder Dieter Braun is even snel als regelmatig en voert na drie overwin ningen met 45 punten de rangiyst aan. Daarnaast staan de fabrieks Derbi's van Angel Nieto en diens landgenoten Salvadot Canellas en Juan Bordons. Cees van Dongen, rij dend voor de stal motorpaleis Rie- mersma, heeft de mogelijkheden in zich hoog te eindigen, zyn Yamaha is byzonder snel en de Rotterdam mer heeft vorig jaar al bewezen zich in de lichte klasse zeer thuis te voe len. Als derde eindigde hy toen in de competitie om de wereldtitel. Resteert de kwart liter klasse, waarin de Australiër Kei Carruthers en de Brit Rod Gould de voornaam ste kanshebbers zyn. Carruthers, ti telhouder in 1969 met zyn Yamaha, vergaarde tot nu toe 30 punten. Gould, die over een soortgeiyke ma chine de beschikking heeft, was met 37 punten juist iets succesvoller Met spanning zullen de tienduizenden langs het circuit ongetwyfeld de ver richtingen van de 25-jarige techni cus Theo Bult volgen, verbonden aan de T.H van Enschede. In minder be- langryke races dan de Asser TT heeft de Twentenaar opvallende suc cessen geboekt. Resultaten waarop Henk Burik, president van de sport- commissie van de internationale mo torfederatie, hem by voorbaat een plaats onder de eerste tien toekende.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23