1EATH WINT ONVERWACHT Luchttoerisme blijft ver onder de verwachtingen Nog meer bosbranden Water in Westland steeds zouter Wobu/ette Aanhoudend droog Laatste uitslag I eel chartervluchten afgelast nnna KOREVAARGARAGE n.v. Go Ahead K. wil restant niet spelen RAADSEL VADERS WIL WET +ra alles KERKHOF ra Vlieland 11 sreciaust (Sue/ Q/teuws Lgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 JUNI 1970 33122 EIDSCH jtcteur: E. A. E van Dishoeck plilredacteurDra. J. R. Soetenhorst LONDEN (GPD) De dertig miljoen Engelse kiezers, [gisteren in stralend zomerweer naar de stembus gingen, bben voor een grote verrassing gezorgd. De conservatie hebben officieel de Britse verkiezingen gewonnen. Zij reikten vanmiddag de 316 zetels hetgeen een abso- meerderheid in het 630 zetels tellende lagerhuis be- lent. De algemene opvatting is, dat Wilson te haastig gebakerd geweest toen de openbare mening zich ten gunste van zijn tringsbeleid keerde. De conservatieve premier Mcmillan id in 1958 voor een soortgelijke situatie, maar wachtte tot beslist op een zege kon rekenen, die hij dan ook in de rht kon slepen. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f M5.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (by vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en AcLim;ct ra tie 25041: Redactie: 21507 elen in de nu verslagen Labour- waren voorstanders van ver ingen in oktober. Het kabinet aanvankelijk aarzelde en de erhuisfractie stonden evenwel ;er de premier. Wilson kreeg van de tegenstanders van ver- Egde verkiezingen het verwijt te dat hy wegens mogelijke na- Sle en internationale moeilijkhe in de herfst niet tot zolang durf- it wachten. De vrees van som- e Labourleiders, dat „de kiezers niet in het vroegtijdig gesprei- ierkiezingsnet zouden laten van- is nu bewaarheid geworden, niet zo bijzonder populaire con- atieve leider Heath, die bijna al- - wk velen in de eigen partij n zich had. heeft de strijd ge nen. Ook de omstandigheid, dat ttgeveer twee miljoen jonge kie- ;en de 18 en 21 jaar (van 14 miljoen, die daar recht op jen) naar de stembus gingen. Labour geen winst opgeleverd het algemeen schijnt te groot rertrouwen' onder Labour ertoe id te hebben, dat vele socialisti- kiezers niet de moeite hebben imen hun stem uit te brengen, vakanties zullen wel een rol ten gespeeld, hoewel dit een or is. die natuurlijk ook voor de ervatieven gold. Naar schatting 73 procent van de stemgerech- n aan deze landelijke verkie- deelgenomen. Opmerkelijk is, de nationalistische partijen van otland en Wales, die naar zelfbe- i voor deze gebieden streven, eren verpletterend zijn versla de twee nationalistische afge- ■digden in het Huis mevrouw sg voor Schotland en Gwynfor voor Wales verloren hun is aan tegenstanders van de La- •partij. _.n van de eerste gevolgen van conservatieve overwinning was, noteringen van het pond ster- ADVERTENTIE RAPTE IN Bilt verwacht van heden tot ï(kgavonddroog, zonnig en weer, maar in het wad ded mogelijk enkele mist- ko. Overwegend matige noord- ^ijke wind. 'Opgemaakte te 12.40 uur) ling en tal van aandelen vanochtend sterk omhoog gingen. Het pond opende op 2,3999 tegenover de dol lar, hetgeen een stijging betekende van negentien punten. De aandelen van de hoofdfondsen gaven een stijging te zien van ongeveer drie shilling. (Zie verder pag. 17) Stand bij uitslag 551 van de 630 zetels Conservatieven 287, winst 62 Labour 259, verlies 54 Liberalen 4 verlies 5 anderen 1 verlies 3 I Heath, de leider van de Britse conservatieven, was in de wolken toen steeds duidelijker werd, dat zijn partij, tegen de verwachtin gen van opiniepeilers in, de over winning op Wilsons socialisten had behaald. Foto: Heath temid den van zijn verheugde mede standers. AMSTERDAM (GPD) Twee maal zoveel chartervluchten dan normaal zijn dit jaar afgelast om dat ze niet met vakantiegangers te bezetten bleken. Niettemin is het luchttoerisme in vergelijking met vorig jaar sterk toegenomen. Er was door de Nederlandse reis bureaus voor dit jaar een veel groter aantal vluchten naar vakantiebe stemmingen besteld dan vorig jaar. Soms tot vijftig procent meer. Men baseerde zich op cijfers van voor gaande jaren en op de trend die men daarin waarnam. De verwach tingen bleken in het algemeen te optimistisch te zijn geweest. Gevolg is dat de luchtrederijen vluchten geannuleerd zagen worden. Martinair zag tweehonderdveertig vluchten, twaalf procent van bestel lingen, niet doorgaan. Bij Transavia werden tweehonderd vluchten (tien procent) afgezegd. Bij de KLM ging het of elf procent. Normaal wordt jaarlijks een procent of vijf afge zegd Het aantal luchttoeristen is echter toch weer beduidend groter dan vo rig jaar. Martinair vervoert er dit jaar dertig procent meer dan in 1969. de KLM veertig procent. Transavia dat de vloot onlangs sterk uitbreid de, maakt zelfs een sprong van 65 procent. „Toch zullen we moeten zien dat we het extra grote aantal af zeggingen opvangen op de ad-hoc- markt. We zitten per slot met de grote vlootuitbreiding die je ook niet nergen op hebt gebaseerd De ondervoorzitter van de algeme ne Nederlandse vereniging van reis- buraus, C. van Zwijndrecht: „De ver wachtingen zijn bij vele iets te hoog gespannen geweest, en je ziet met de verkiezingen in Engeland maar weer dat het altijd anders kan uitpakken". Dat de opgaande lijn nu iets is afge bogen zou te wijten kunnen zijn aan de lange winter waarin mensen mogelijk een extra vakantie kunnen zijn gaan nemen aan de lenteva kantie (rondom Hemelvaartsdag) waarin ook al vele erop uit zijn ge trokken en wat waarschijnlijk meer heeft gekost dan ze hadden gedacht. Daar komt de grotere autoverkoop bij. Blijkbaar heeft een groter aantal mensen dan verwacht het eigen auto mobiel gekozen boven het vliegtuig. Tenslotte is daar de mooie zomer van vorig jaar. De heer J. Brouwer van Martm- ADVERTENTIE ■"unmet bestaat uit 32 pagina's FIAT 500 LUSSO uit voorraad leverbaar, vanaf f4452,— incl. B.T.W. Showroom: Korevaarstraat 19 Leiden - Tel. 01710—42146* air: „Zon zomer doet altijd veel mensen besluiten om in het volgen de jaar de vakantie in eigen land door te brengen. In 1964 hadden we ook een mooie zomer, het jaar daar na was het luchttoerisme ook minder groot dan op grond van cijfers kon worden verwacht". Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 22.42 uur; onder: 4.32 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.22 en 15.53 uur, laagwater te Katwijk te 11.40 uur. ZWOLLE (GPD) Go Ahead Kampen is in principe niet bereid om het restant van de gestaakte be slissingswedstrijd tegen Spakenburg (de zogenaamde „veldslag van Er- melo") uit te spelen. Dit besluit heeft de KNVB gisteren men zie ook de sportpagina nabesprekingen met Spakenburg en Go Ahead namelijk genomen. De wedstrijd zou woens dag worden gespeeld. Voorzitter H. J. Bos van Go Ahead; „De KNVB stelt, dat naamloos pu bliek de ongeregeldheden heeft ver oorzaakt. En dat beide verenigingen geen schuld hebben. Maar dat is be slist nietwaar. Go Ahead wil. dat de KNVB tot een andere uitspraak komt. omdat na onze mening de Spakenburg-supporters en nadien ook de spelers van die club zich hebben misdragen. Het staken van de wed strijd is alleen daarvan het gevolg geweest. Daarom wijzen wy op arti kel 6 van het reglement competitie wedstrijden, waardoor Spakenburg op de volgende wijze dient te worden gestraft: „Twee winstpunten in min dering en handhaving van de 10 stand, die was bereikt op het mo ment, waarop de beslissingswedstrijd na 27 minuten werd gestaakt". UTRECHT (ANP) Tegen het middaguur is een flinke bosbrand ontstaan in Soesterberg nabij het militaire kamp Zeist. De brandweer korpsen van Zeist, het militaire kamp Zeist en de vliegbasis Soester berg bestrijden het vuur met groot materieel. De brandweerkorpsen van Garde ren, Uddel en Kootwijkerbroek zijn vanmorgen ingeschakeld bij het be strijden van een bosbrand in het „Stroese Zand", in de gemeente Bar- neveld. De brandweer van de leger plaats „De Wittenberg" zorgt voor het nablussen. Een oppervlakte van een halve hectare, begroeid met jon ge aanplant ging verloren. Zeshonderd hectare bos, be horend tot Nederlands mooiste natuurgebieden op de Veluwe is gisteren door een helse vuur zee verloren gegaan. Door de grote snelheid waarmee het vuur zich door de kurkdroge bossen verplaatste dreigde ook het dorpje 't Harde een prooi te worden van de vlammen. Talloze brandweerkorpsen, militairen en vrijwilligers zorg den er echter voor dat het Ve- luwse dorpje gespaard bleef. Volgens de houtvester dr. ir. G. Sissingh van Staatsbosbe heer zün er heel grote fouten gemaakt op de schietbaan waar de brand is ontstaan. „De mili tairen hadden veel eerder moe ten waarschuwen. Bovendien was het geen weer voor de schietoefeningen. Een paar weken geleden deed zich hetzelfde voor op de Harskamp. We hebben de militairen nog gewaarschuwd en er zou wat aan gedaan worden, maar nu is het weer raak." De heer Sissingh schat de schade aan de bossen op zo'n drie a vier miljoen. Nog niet bekend is hoe groot de schade is die de recreatieve sector treft. Er zijn namelijk ook par ticuliere bossen en landerijen bij jeugdherbergen verloren ge gaan. De wildstand heeft door de brand enorm geleden. Meer nieuws over deze grote brand op de Veluwe, zie pagina 7. WESTLAND (GPD) Bij de gere gelde controle van het oppervlakte water ln het Zuidhollandse glasdis trict is gebleken, dat op diverse plaat sen het zoutgehalte vrij hoog is ge worden. Dit is vooral het geval op plaatsen, waarin industrieën zout af valwater lozen en op plaatsen, waar via sluizen zoutwater kan" binnen dringen. De oorzaak van het oplopen van het zoutgehalte is het grote water verbruik in de huidige droge erio- de. De hoeveelheid water, die in der gelijke perioden voor het peil houden van Delflands boezem nodig is. is zo I groot, dat de hoeveelheid water, die Delfland maximaal kan inlaten, niet voldoende is om tevens de boezem in bevredigende mate door te spoe len. In tegenstelling met het vorig jaar is de optredende verzilting nu dus geen gevolg van onvoldoende afvoer van de rivieren, maar van de be perkte invoercapaciteit van het hoogheemraadschap van Delfland. Telers wordt aangeraden nauwge zet te letten op de waarschuwingen, die via de veilingen worden verspreid in die plaatsen, waar het zoutgehalte boven de toelaatbare grens komt. Met het schaamrood op de ka ken hebben de opiniepeilers van nacht voor de Britse televisie moeten toegeven, dat hun voor spellingen er volkomen naast zijn geweest: de winst ging immers niet naar de favoriete socialisten van Wilson, maar naar de conser vatieven. Van alle kanten pro beert men nu een redelijke ver klaring te vinden voor deze on verwachte gang van zaken. De conservatieve leider Heath, zo heet het. lokte de kiezers door zijn belofte van verlaging der di recte belastingen, het stoppen van de inflatie en het met wet telijke middelen bedwingen van de stakingsanarchie. Volgens een andere „verklaring" hebben de conservatieven het er blijkbaar met succes bij de kiezers ingeha- merd. dat de zaken er niet zo rooskleurig voorstaan als Wilson en de zijnen het voorstelden. An derzijds zou de premier tijdens zijn verkiezingcampagne teveel de grote problemen uit de weg zijn gegaan en op een al te gladde manier bij elke tegenslag door zijn dominerend optreden de in druk hebben gewekt, dat het „steeds beter ging". Hoe dit alles zij het analyseren van de ver rassende uitslag zal nog wel even doorgaan de kiezers hebben er blijkbaar de voorkeur aan gege ven het zekere voor het onzekere te nemen. Ondanks bepaalde suc cessen. waarop Wilson kon wijzen, is er een sfeer van latente onte vredenheid blijven hangen, die de weegschaal ten gunste van de conservatieven heeft doen door slaan. Maar dan blijft het toch een raadsel hoe het mogelijk is, dat de opiniepeilingen, die tot het laatste ogenblik gunstig waren voor Labour, zich zo sterk hebben kunnen vergissen. Als er onder de kiezers immers zoveel ontevre denheid over Labour heeft ge leefd zoals men nu uit de cij fers mag afleiden waarom is dit dan niet eerder in de voor spellingen tot uiting gekomen? Alleen de analyse, die daarop een antwoord weet te geven, is de moeite van het kennisnemen waard. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Geef hem iets voor z'n hobby. Reuzekeuze voor vaders met TUINEN VOGELS AQUARIA HONDEN ADVERTENTIE Een winkel vol verrassende geschen ken van bar goedkoop tot flink aan de prijs. Van een tuinschopje voor 1,tot een grasmaaier 39,75 of een prachtige motormaaier van 517, Van een klein, goedkoop aquarium filtertje tot een in de perfectie inge richt aquarium van vliegtuigglas voor 495. Van een vogelbadje 1,65 tot een mooie kooi uit ca. 175 modellen. Van een halsband of lijn tot een grote hondemand voor maar 19,75. Of, of, of(kom maar eens kijken). -\ Taxibedrijf Telefoon 01710-25555 Narmstr. 1A leiden Buijet voor q roipivirvow VIA ADVERTENTIE jy-i-w.wi Voor klassiek of modlsche Nieuwe Ryn 50 - Tel. 20824 (01710) Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 199 Uit het Leidsch Dagblad van 20 Juni 1870: Gedurende deze week zijn dagelijks in het werk huis alhier opgenomen van 105 tot 117 volwassen perso nen en van 3<> tot 55 kinde ren. Aan de zwem- en badin richting Rhijnzigt zijn gedu rende deze week 770 baden genomen. AdvertentieBieren. Op nieuw ontvangen het Echte Dantziger Doppel-Jopenbier dat zeer door Heeren Ge neeskundigen wordt aanbe volen. Wed. van Haansbergen en Dutilh Oude Vest, 1258 fthans no 9)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1