\Y ilsons hoop aan gruzelementen Proces-Stangl eind juni naar rruues-oiangi einu juni naai zijn dramatisch hoogtepunt Dóórgroei-kamera.. Ook Franse arbeiders zijn niet gediend met maoistische stunts Jal van factoren beïnvloedden de uitslag der Britse verkiezingen Overlevenden van Treblinka getuigen over gruwelen Mchtaanvallen over en weer ExaktaRTLIOOO v 1 Hevige ruzie in Belgische Kamer „Niet juist" Examenstaking in Italië afgelast VRIJDAG 19 JUNI 1970 LEID8CH DAGBLAD PAGINA 17 ADVERTENTIE .INVALLER' (Van onze correspondent Arnold Lissauer) LONDEN (GPD) De Britse algemene verkiezingen zijn je mees dramatische geweest sinds die van 1945. Toen ver joeg Labour tegen alle verwachting in op overweldigende jijze de conservatieven onder de gevierde oorlogsleider Win- pn Churchill. Thans staan de politieke profeten, die nagenoeg onder uitzondering een grote Labour-zege hadden voorspeld, «nieuw in hun hemd want reeds na de eerste uitslagen, die uur nadat de stembussen donderdagavond om tien uur rerden gesloten, binnenkwamen werd het al duidelijk dat fjlsons droom om nog voor de derde maal te worden gekozen wat in deze eeuw nog geen enkele premier is overkomen) worden verstoord en dat oppositie-leider Edward Heath ■Is de grote winnaar uit de strijd zou komen. zijn. Hij schijnt echter door een plot seling weer neergaande golf te zUn meegesleurd. Want zelden zijn de kie zers zo wispelturig geweest als thans. In sommige plaatsen bespeurden conservatieve partijmannen maan dag plotseling dat het getij in hun voordeel begon te keren. Dat kwam misschien omdat Heath er steeds meer op begon te hameren dat de dingen niet zo mooi zün als de Labour-regering. die zich vastklemde aan de rooskleurige betalingsbalans en over de rest zweeg, wilde doen ge loven. Een mogelijk nieuwe devaluatie en inflatie waren de schrikbeelden waarmee Heath werkte. Daarbij kwamen nieuwe vrij ongunstige han delscijfers en de onthulling van de grootste juni-werkloosheid in 30 jaar en. als een angstaanjagende bliksem schicht, de korte krantenstaking. Dit kan het beslissende deel der kiezers hebben doen ontwaken uit hun on werkelijk gevoel van zomers zelf behagen waarop Wilson zo sterk spe culeerde. In elk geval lijkt de vergissing van de opiniepeilingen op die tijdens de Amerikaanse presidentsverkiezingen van 1948 toen president Harry Tru man glansrijk won van Tom Dewey, hoewel volgens de enquêtes de laat ste de zege had moeten behalen. Wilson blijkt de politieke situatie verkeerd te hebben beoordeeld of de nederlaag door eigen tactische fouten tijdens de campagne te hebben te weeggebracht. Het was de plotselinge omslag van de opiniepeilingen ten gunste van Labour (dat jarenlang bij de kiezers in het verdom-boekje had gestaan), die hem tot vervroeg de verkiezingen, welke officieel pas in mei 1971 gehouden moeten worden, had doen besluiten. Wilson had ge meend dat hij op de grote massa van de eigen aanhangers zou kunnen re kenen vooral omdat hij hen zelf in alle hoeken en gaten had opge zocht maar de conservatieven heb ben duidelijk gemaakt dat zij over een beter partijapparaat dan Labour beschikken, dat vrijwel al hun kie zers naar de stembus heeft gedreven. Verrassingen Tot de verrassendste uitslagen be hoorden: de nederlaag van de plaatsver vangende Labour-leider George Brown, voormalig minister van Buitenlandse Zaken, die al 25 Jaar deel uitmaakte van het Lagerhuis en nu niet meer in het parlement te rugkeert; de vrijwel verviervoudigde meer derheid voor de conservatieve leider H e a t h in zijn kiesdistrict; de grote overwinning voor de conservatief Enoch Powell in Wolverhampton. De 58-jarige oud hoogleraar in het Grieks behaalde in 1966 ruim 6500 stemmen meer dan zijn Labour-tegenstander, nu bedroeg zijn meerderheid 14.476 stemmen. Zoals bekend heeft Powell zich opge worpen als profeet om het volk te waarschuwen voor het onheil van een te grote toevloed van niet-blanke im migranten uit het Gemenebest. De conservatieve leiders hadden hem. zoals hij zich beklaagde, in de steek gelaten door hem uit het „schaduw kabinet" te verwijderen en door zyn tegenstanders werd hij uitgescholden als „fascistisch zwijn" en „racist". Als hij niet verwelkomd werd met de nazi-groet „Sieg heil", werd hij ge trakteerd op stinkbommen en rotte In de vroege ochtend, toen de re- iltaten verder binnenstroomden zijn in totaal 630 kieskringen die een Lagerhuiszetel opleveren as de verwachting, dat de conser ven met de matige meerderheid m tussen de 30 en 40 zetels de eind- reep zouden passeren. Dit is een eerderheid waarmee te werken lit en tevens een veiligheidsmarge Mr verliezen welke elke regering by Bsentijdse verkiezingen kan ver- ichten. Het verliezen van deze verkiezingen voor Labour een rampzalige ge- artenisen en voor Wilson persoon- i een tragische tegenslag. Evenals [t geval was met president Roose jaar geleden was het Wilsons eaal de Labourparty als een na- urlijke nationale regeringspartij gor de Britten aanvaardbaar te ma li, Tot dusver was Labour alleen een tijdelijke invaller voor de nservatieven die jarenlang het istgeboorterecht meenden te bezit- n om Engeland te mogen regeren. De schok voor Labour is daarom hard aangekomen omdat er onder politieke commentators geen twy- aan bestond dat Labour de over toiling in de zak had. Zij werden enals ieder ander misleid door de iie-peilingen welke door vijf ver- billende enquête-organen voortdu- od werden uitgevoerd. En hoewel resultaten daarvan soms sterk bommelden, was hun boodschap orgaans dezelfde, namelijk een se Labour- overwinning. Het gemiddelde percentage van de orspelde Latoour-voorsprong was i, neerkomende op een zetelmeer- rheid van ongeveer 70. Een op de rkiezingsdag zelf gepubliceerde pei- g gaf echter de conservatieven 'n orsprong van slechts één procent, peilingen behoeven de kiezers iter niet te hebben misleid, want t is een feit dat de schommelingen de openbare mening ditmaal gro- dan ooit waren en zich schoks- djze voltrokken. Labour dat zo lang de wind tegen id, kreeg deze slechts enkele weken or de verkiezingen plotseling mee, dat Wilson zich tot een snelle stem. sstrijd liet verleiden om de oogst anen te halen voor het te laat zou TEL AVIV, CAIRO (AP. AFP> Israëlische oorlogsvliegtuigen ibben ook gisteren de hele dag maanvallen gedaan op Egyptische den langs het Suezkanaal. Zij zou- alle behouden op hun bases zijn wggekeerd. Egyptische jachtbommenwerpers bben gisterochtend Israëlische Hingen, munitieopslagplaatsen en ilitaire installaties vernietigd in de «lelijke en middensector van het «kanaal, aldus een militair com- aniqué van radio-Cairo. Arabische guerrillastrijders heb- gisteren vanaf Jordaans grond- wed twee Israëlische nederzet- gen in de vallei van de Jordaan schoten met Katjoesja-raketten. De nval, die tegen de avond begon, roorzaakte slechts geringe mate- ile schade in twee kibboetsen, Is- èlische strijdkrachten beantwoord- het vuur. ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle »e- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflitsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hij is al bl] uw fotohandeiaar! Orwo Foto N.V. - Postbus 127 Hilversum - A a tomaten. Wol verhamp tons kiezers hebben er in meerderheid anders over gedacht; de Labour-kandidaat dr. Da vid Pitt is er niet in geslaagd het eerste neger-parlementslid te wor den: hij werd in het Londense ar beiders-district Wandsworth. Clap- ham, dat in de afgelopen jaren ste vig achter Labour stond, door zijn conservatieve tegenstander verslagen; O opnieuw doet een Churchill zyn intrede in het Lagerhuis: de 30- Labour-leider Wilson had gisteren tijdens het binnenkomen van de voor zijn partij zo teleur stellende uitslagen nog wel tijd voor een glas bier, maar hij trok een gezicht alsof het een heel zuur biertje was. jarige journalist Winston S. Churchill, kleinzoon van de be roemde staatsman, die kans zag een Labour-meerderheid van ruim drie duizend stemmen in 1966 in Strat ford ongedaan te maken. (Van onze correspondent) PARIJS (GPD) De Franse mao- isten hebben de „bourgeoisie" dezer dagen een ultimatum gesteld, dat. in vier punten opgezet, de „bezittende klasse" toch nog in staat moet stel len haar zomervakanties te kunnen redden. Zoals gemeld had Frank- ryks opperste Mao-leider. de 31-jari ge assistent-professor Alain Geismar vanuit de illegaliteit waarin hij heeft, gezegd te leven, zijn aanhangers en kele dagen eerder opgewekt de „bour geoisie tot in haar zwijnenstallen (casino's en speelholen) en op haar privé-stranden met de rode fakkel der revolutie te vervolgen". Om dat laatste lot te ontkomen, zonder de Franse grenzen te moeten overschrijden om hun vakanties in Sapnje of elders door te bren gen. stellen de maoïsten de rijken nu vier voorwaarden. Eigenaars van buitenhuizen, villa's en kastelen zul len arbeidersgezinnen te logeren moeten vragen. Jachthavens en kas teelparken zullen onmiddellijk in kampeerterreinen moeten worden herschapen. Luxe hotels, waar in één dag het maandsalaris van een fabrieksarbeider wordt uitgegeven, dienen ter beschikking te worden ge steld van invalide arbeiders en an dere slachtoffers van arbeidsongeval len. En luxueuze comestibleswinkels wordt dringend verzocht hun kostba re eetwaren onder de organisatoren van volksbals te verdelen. Intussen is de 20-jarige student in de sociologie, Frederique Degrange. die enkele weken geleden met die laatste distributie al een eerste begin had gemaakt 'waarom hij door een Paryse rechter tot 13 maanden ge vangenisstraf veroordeeld werd) weer op vrije voeten gesteld. In ho ger beroep werd het zware vonnis, dat overal protesten had opgewekt, tot een voorwaardelijke bestraffing verzacht. Maar wanneer de maoïsten met hun zware revolutionaire geschut, dat ze op de „bourgeoisie" richten ten wie is vandaag in Frankrijk geen bour geois?) sympathie en zieltjes hopen te kunnen winnen onder het „prole tariaat". dan vergissen ze zich toch wel lelijk. Een viertal maoïstische I studenten, dat dezer dagen bij de Re- naultfabrieken pamfletten onder de arbeiders wilde uitdelen, is in elk ge val van een koude kermis thuisgeko- 1 men. Ze werden door de Renault-ar- i beiders in de rug besprongen I en overweldigd om vervolgens in de i fabriekskantine van hun overdadige hoofd- en baardhaar te worden ont daan. Tenslotte moesten ze. als aan vullende vernedering, door de politie worden ontzet! Op het stuk van spectaculaire stunts als huizen kraken liggen de Franse maoïsten bij de Nederlandse I „kabouters" een heel stuk achter: de I geweldsmethoden die de Franse mao- isten huldigen, toepassen en zelfs I verheerlijken blijken voor hen ave rechts te werken en zelfs de andere linkse, trotskistische en anarchisti sche extremisten hebben intussen al- le relaties met hen verbroken. i BRUSSEL (AP) Gisteren ls er in het Belgische Huis van Afgevaar- digden herrie ontstaan, die haast tot handgemeen leidde toen iemand de I vice-voorzitter van de regeringspar- tij een fascist noemde. Het incident vond plaats tijdens een debat over een voorstel van de oppositie, dat plaatselijke besturen het recht moes- i ten krijgen belasting te heffen, i De vice-voorz tter van de socialis tische partij, de heer Van Eynde. viel de regeringspartij aan die het voor stel had gesteund en werd op zijn beurt door leden van de oppositie voor „fascist" uitgekreten. I Ministers en parlementariërs scho- ten overeind, alles liep door elkaar j heen en er werd luid en boos geroe- pen. Met moeite kon de rust worden hersteld. Hierna gaf de voorzitter van het huis bevel dat de zaal moest I worden ontruimd. Arrestaties in Brazilië Sinds de vrijlating van de Westduitse ambas sadeur in Brazilië, Von Holleben, heeft de Braziiaanse politie vele ar restaties verricht, aldus is uit ofi- ciële bron in Rio de Janeiro verno men. Maar men weet niet, of deze arrestaties verband houden met Von Hollebens ontvoering. De Braziliaan se politie zegt. over inlichtingen te beschikken, dat de ambassadeurs van Engeland, Portugal en Israël thans In aanmerking komen voor een vol gende ontvoering. 1 - g a (Van onze correspondent) Belsen „Tijdens de inrichting van dat kamp kwam ik er langzaam ach- nas ELDORF (GPD) - Een hele rij oud-SS'ers zal nog 1* 1, M, fif v and voor de rechtbank van de gezworenen in Dussel- HL mmËgW*. DÜSSELDORF (GPD) Een hele rij oud-SS'ers zal nog deze maand voor de rechtbank van de gezworenen in Düssel- dorf worden ondervraagd over de rol die de voormalig com mandant Franz Stangl (62) van de vernietigingskampen Sobi- bor en Treblinka heeft gespeeld bij de vernietiging van honderdduizenden joden uit geheel West-Europa. Enkelen van hen zijn ook verdachte in het eerste Treblinka-proces en zitten in de Duisburgse gevangenis al lang in voorlopige hechtenis. Op 26 juni zal het proces tegen Franz Stangl een dramatisch hoogtepunt bereiken als twee van de zeer weinigen, die uit de hel van Treblinka wisten te ontsnappen Eliahu Rosen berg uit Bat Jam in Israël en Samuel Rajzman uit Montreal in Canada in de getuigenbank opnieuw oog in oog zullen staan met Franz Stangl. Kelner Jozef Oberhauser uit MUn- chen nu 54 jaar oud is zelf al door een 'geallieerd tribunaal in 1949 in Maagdenburg tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld wegens zyn aandeel in SS-massamoorden en later door een Duitse rechtbank nog eens tot vier en een half jaar we gens zijn wandaden in het vernieti gingskamp Belsen. President dr. ROME (Reuter) De drie grote Italiaanse vakbonden hebben gister avond de boycot afgelast van de over gangs- en eindexamens waartoe de leerkrachten in Italië hadden be sloten en daarmee gezorgd voor een onbekommerde zomervakantie van rond 8 miljoen leerlingen. Het be sluit om de boycot, die al drie dagen duurt, op te heffen, werd bekendge maakt na een gesprek tussen premier Rumor en de leiders van de bonden van leraren en onderwijzers. Met hun „examenstaking" wilden de on derwijskrachten kracht bijzetten aan hun eis voor meer salaris en sociale hervormingen. Inmiddels zijn gisteren 40.000 amb tenaren in staking gegaan, waardoor een chaos bij de overheidsinstanties dreigt te ontstaan. Heinz Meven van de Diisseldorfse rechtbank sprak hem dezer dagen opnieuw met „verdachte" aan toen hij in het proces-Stangl als getuige werd gehoord. Daarvoor maakte de president aan het eind van het ver hoor beleefd zijn excuses Jozef Oberhauser moest de klan ten van het vriendelijke Münchener café een paar dagen in de steek la ten om in Düsseldorf zyn SS-car- rière weer eens helemaal uit de doe ken te doen. Nog wilde hij gisteren niet spontaan het verkeerde daar- van inzien. Pas toen de namens en kele slachtoffers mede-aanklagende Oostduitser prof. Kaul zich daar over erg boos had gemaakt, zei de kelner uit München: „Ze stellen me ook altijd dezelfde vragen. Ik heb toch by een vorig proces al eens toegegeven dat het allemaal niet even juist was." Jozef Oberhauser was een boeren zoon die in 1934 een carrière bij de Reichswehr en de SS ambieerde. Hij leidde in de jaren voor de oorlog in Oranienburg troepen op voor het Doodshoofdregiment van de SS. Hij heeft leidende rollen gespeeld in euthanasie-inrichtingen van de SS. maar behoefde daarover volgens de bepalingen van de Westduitse straf wet niet opnieuw te reppen om geen nieuwe strafvervolgingen op de hals te halen. Voor de machthebbers van het Derde Rijk tot de vernietiging van honderdduizenden Joden over gingen, ontwierp de boerenzoon daarvoor de gaskamers in het kamp Verbijsterend Oberhausers voor Stangl belasten de verklaring kwam vanzelf in zijn carrièreschets aan de oppervlakte Hij reisde in 1942 met SS-generaal Globocnik en andere SS-officieren naar Treblinka om daar „orde te scheppen in de chaos." HU stond er- bU toen de generaal kampcomman dant dr. Eberl op staande voet naar huis stuurde en de vervanging door Franz Stangl gelastte. Over die „chaos" zei Oberhauser: „Het kamp zat vol Joden." Rauw vroeg president dr. Meven: „Levende of dode?" „Er lagen overal lUken in het rond. De gaskamers daar waren onvoldoende," legde de getuige niet in het minst onder de indruk uit. De koelheid en zakelUkheid waar mee in het proces-Stangl keer op keer de afschuwelUke massamoor den weer uit de herinnering boven worden gehaald zUn verbUsterend. Stangl zelf knippert daarby nog niet met de ogen. Getuige Of hy dat deed toen in de totaal verduisterde rechtszaal een aantal in het geheim gemaakte foto's van de Treblinka-gruweldaden werden geprojecteerd, bleef verbolgen. Die foto's zUn gemaakt door de Oosten- rUkse oud-soldaat nu stadsraad van Wenen Hubert Pfoch (50), toen hU niet zUn compagnie op weg naar het front in Rusland in Treblin ka op het station daarvan toevallig getuige was. „Onze trein stopte enkele keren precies langs een trein met een transport joden", verklaarde Pfoch HU was nieuwsgierig geworden door de geweerschoten die alsmaar klon ken en poolshoogte gaan nemen Protesten van de gewaarschuwde OostenrUkse officieren bU de Duitse SS-ers lokten alleen maar het drei gement uit de trein met die „Ost- markische Schweine" (waarmee de Oostenrijkers werden bedoeld!) aan de trein met joden richting vernie tigingskamp te koppelen. Op weg naar het vernieti-1 bewijsmateriaal in het proces te- gingskamp TreblinkaDeze fo- gen de beruchte kampcomman- to behoort tot het afschuwelijke I dant Franz Stangl,

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17