LLOYD- PERSONEEL BEZET BEDRIJF 24 EUR Luns defensie ongerus over inspanning Vrees voor ontslagen bij fusies Liever in gevangenis dan militaire dienst Mansholt EEG een voorbeeld Geintegreerde c.a.o. in metaalindustrie qeef vader een nieuwe fiets! Hoe meer CEYLON hoe fijner uw thee Haagse soldaat voor HMG BELGISCH VORSTENPAAR NAAR KONGO Vrije universiteit en GerefKerken Veroordeelde tuchtcollege dr. Haex? NDERDAG 18 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) Stakend personeel houdt sinds gisteravond het bedrijf van de Koninklijke Holland- sche Lloyd in Amsterdam bezet. Uit sympathie staakt per soneel van het stuwadoorsbedrijf Wm. Müller in de Coen- haven mee. Be werknemers van de Lloyd zijn benauwd voor hun toe komst. Zij vrezen voor ontslag als de maatschappij in andere handen zou overgaan. Van de kant van de Koninklijke Stoombootmaatschappij (K.N. S.M.) is anderhalve week ge leden al bevestigd dat tussen de K.N.S.M. en Intematio- Muller besprekingen over de Lloyd gaande zijn. De Lloyd is een dochter van Inter- natio-Muller. Samen met de Bata- vierlijnen vormt zij de scheepvaart sector van het concern. Internatio- Muller wil van deze sector af en on derhandelt daarom al geruime tijd met de KNSM. Het zou erop neerkomen dat de KNSM alle aandelen Lloyd van In- ternatio zou overnemen. Het zou een welkome aanvulling zijn op het vaar- gchema van de maatschappij. De KNSM 4500 man personeel be vaart de noord- en westkust van Zuid-Amerika. De Lloyd zeven honderd vijftig man in dienst, inclu sief wat op de schepen vaart heeft diensten op de oostkust van dat con tinent. Batavier Het zou niet direct, nodig zijn dat de KNSM ook de aandelen in de Ba tavier-lijnen overneemt. Voor deze maatschappij die in de korte vaart gespecialiseerd is, zou ander onder dak worden gezocht. Anderhalve week geleden legde personeel van de Lloyd ook het werk neer. Men wil opening van zaken hebben en eist daarom uitleg door de directie van Intematio over de gang van zaken in het bedrijf. Met name is men ongerust omdat de KNSM onlangs besloot tot een in krimping van haar personeel tenein de de financiële uitkomsten van het bedrijf op te vijzelen. Er zal geen Actie voor Vandaag neemt de rest van het personeel de actie over. Men ver scheen wel op het werk. maar ge werkt werd er niet. Aan de slag wil men pas gaan als de actie 24 uur heeft geduurd of als de directie met haar gegevens over de brug is geko men. De directie heeft wel toegezegd dat vanochtend een gesprek zou kunnen plaatshebben, maar de men sen van de Looyd „willen niet gela ten hun lot afwachten", zoals een be stuurder van de NVV-vervoersbond gisteravond zei. In een telegram, gisteren door Lloyd-personeel op een vergadering van de vervoersbond aan de con cerndirectie verzonden, werd geëist dat voor vanmiddag vijf uur toe zeggingen afkomen en openheid zal zijn betracht. Uit sympathie met de collega's uit het Mullerconcem stak gisteravond ook de avondploeg van Müllers stu wadoorsbedrijf in de Coenhaven geen vinger naar het werk uit. Ook hier ging het om een man of vijftig. Ook vandaag zou men bij Müller solidair blijven met de collega's bij de Lloyd. Bij Müller lag gisteravond ook een schip. In de loop van de nacht wer den nog drie schepen verwacht, zo dat vandaag vijf schepen op het eind van de staking liggen te wachten. Stakende bezetters tijd met een spelletje kaart. DEN HAAG (GPD) Mi nister Luns deelt de bezorgd heid van de liberale senator mr. H. van Riel over de Neder- DEN HAAG (GPD) „Ik zit liever in het huis van bewaring dan personeel worden ontslagen, maar zo in het leger. In de gevangenis kun landse defensie - inspanning. Deze is de laatste jaren voort durend achteruitgegaan, zo betoogde hij woensdagmiddag in de Eerste Kamer, in zijn antwoord op de beschouwin gen die de dag tevoren aan de begroting van het departement van Buitenlandse Zaken wa ren gewijd. De rede van prof dr. L. de Jong in Delft had mr. Luns met instem ming gelezen, en hü was het niet eens met de reactie van drs. J. den Uyl fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, op deze uiteenzet ting. veel mogelijk zal geen vervanging plaats vinden van mensen die wor den gepensioneerd of die zelf ontslag nemen. Het personeel van de Lloyd vreest dat bij een opgaan van de Lloyd in de KNSM wel de lijnen van de maat schappij zullen worden overgenomen maar dat er geen plaats zal zün voor al het Lloydpersoneel. Om de directie te dwingen met haar kaarten op tafel te komen is gisteren aan het eind van de mid dag tot een staking en een bezetting van het bedrijf gesloten. De vijftig man van de avondval» ploeg liet het ene schip dat aan de Oostelijke Handelskade ligt, onaangeroerd. Het vergrijp van soldaat Van der Horst, die een aspect van de dienst weigerde, werd beschouwd als com- i je tenminste als mens leven", ot plete dienstweigering, omdat hij in BRUSSEL (ANP) Met een spe ciale Boeing van de Sabena zijn Koning Boudewijn en Koningin Fa- biola van België gisteren van de Brusselse luchthaven Zaven tem voor «n tiendaags bezoek naar de Kongo vertrokken. Op de luchthaven waven strenge veiligheidsmaatregelen ge troffen nadat men een anoniem te lefoontje had ontvangen dat het ver trek gesaboteerd zou worden. Het koninklijk paar zat in Kongo de feestelijkheden bijwonen ter ge leeenheid van de tiende verjaardag van de onafhankelijkheid. Tevens ral tijdens hun verblijf een Belgisch- Kongolees vriendschapsverdrag wor den gesloten. Na hun verblijf in Kongo brengen de koning en de ko ningin nog een bezoek aan Roeanda erj Boeroendi. Het Belgische konink lijk paar wordt op zijn reis naar Kongo vergezeld door de ministers v?n Buitenlandse Zaken en Ontwik kelingshulp, Harmei en Scheyven. deze opvallende uitspraak kwam gis teren tijdens een zitting van het HMG. de 20-jarige Haagse soldaar H. van der Horst die in hoger be roep terecht stond voor het weigeren van het brengen van een militaire groet. De krijgsraad had hem daar op 25 maart al voor veroordeeld tot 1 jaar en 8 maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de mili taire dienst. De advocaat-fiscaal, mr. Baron F. van Voorst tot Voorst, eiste een jaar en vier maanden gevangenis straf met aftrek. Op 28 januari van dit jaar had de soldaat, die technisch tekenaar is en in de Roemer Visscherstraat woont, zijn commandant in de leger plaats Ermelo meegedeeld, dat hij van de volgende dag af zou ophou den te groeten. Hij kon niet meer tegen de sfeer in het leger, met name niet tegen de gezagsverhoudingen daar. De commandant vroeg hem de volgende dag terug te komen voor een gesprek. Bij het middagappel dezelfde dag al zag de commandant dat Van der Horst niet grootte. Hij gaf hem daar toe een bevel, dat niet werd opge volgd. Zün verdediger mr. P. C. de Graauw vroeg een psychiatrisch on derzoek. Hü was daartoe geïnspi reerd, hü. door de opmerking van zün cliënt over het huis van bewa ring. Zoiets, vervolgde hü, doet óf een simulant óf iemand die geestelük niet helemaal gezond is. Het eerste was volgens hem uitgesloten, het tweede moest worden onderzocht. De advocaat-fiscaal wees de sug gestie voor een psychiatrisch rap port van de hand. Hü zei: „We heb ben de beschikking over zo'n rap port dat nog recent genoeg is. De verdachte is geestelük helemaal in orde". Tüdens de zitting werd duideRjk waarom de straf van de krügsraad en de eis van de advocaat fiscaal zo zwaar zün uitgevallen. een onderdeel niet meer is te hand haven. Het HMG zal op 1 juli uitspraak doen. DEVENTER ANP) Het be stuur van de „Vereniging voor we- tenschappelük onderwüs op gerefor meerde grondslag" heeft gisteren in Deventer getracht te komen tot los lating van de gereformeerde begin selen als basis voor het anderwys aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Tüdens de jaarlükse algemene vergadering van de vereniging is men wegens een te grote onenigheid niet gekomen tot stemming overeen statutenwüziging met betrekking tot deze grondslag. In het voorstel van het bestuur zou als nieuwe basis voor t on der- wüs aan de Vrüe Universiteit wor den genomen „het. evangelie van Je zus Christus, zoals dit in de heilige schrift is vastgelegd". Hiermee wilde men een ruime grondslag leggen, die de weg naar aJle andere chris- telüke opvattingen open legt. Theo retisch zou het daardoor moge- lük zün, dat ook rooms-katholieke docenten aan de Vrüe Universiteit zouden kunnen worden benoemd. De statutenwüziging hield tevens in, dat het wetenschappelük onderwüs in de faculteit der godgeleerdheid, waar tot nu toe de predikanten voor de Gereformeerde Kerken worden opgeleid, van de gereformeerde leer zou worden losgekoppeld. Het be stuur wilde namelük een mogelijk heid scheppen om met andere ker ken een overeenkomst aan te gaan Op een tussentüdse vergadering zal over enkele maanden verder over dit onderwerp worden gediscussieerd en zullen de statutenwüzigingen eventueel in stemming worden ge bracht. Het gevaar bestiaü vclr ns mi- d-t •T4T:o rijn digiheid op het gebied van de con ventionele bewapening gaat verliezen, waardoor de atoom dremp>el wordt verlaagd. In antwoord op een opmerking van mr. J. A. W. Burger "PvdA) dat het toch de regering is die verantwoor- delükheid draagt voor het eventueel tekortschieten van ons land in de NAVO. zei de minister: ..Uiteraard is de regering verantwoordelük. Mün indruk was dat de minister van De fensie vorig jaar de defensiebegroting nog net voldoende achtte, maar in die situatie kan verandering komen". Mr. Van Riel merkte bü de replie ken nog op dat een nieuw kabinet (na de verkiezingen van volgend jaar mei -red.' het met hem aan de stok zal krügen. als het geen voorstellen doet om het Nederlandse aandeel in de NAVO aanzienlijk op te vijzelen Hü was verheugd over de opmerking van prof. dr. J. W. van Hulst. <CHU>, die had verwezen naar het nieuwe partijprogramma van de unie. waarin wordt gezegd dat ons land de afge sproken bijdrage aan de NAVO moet blüven leveren. 'ut uit de NAVO is volstrekt on denkbaar cmdat daarvoor unanimi teit nodig is. De minister wilde dr. W. Albeda <ARP> wel toegeven dat er te weinig gebruik wordt gemaakt van de mogelykheden om in de NA VO druk uit te oefenen op Portugal, maar dat ligt niet aan Nederland. Het is volgens mr. Luns volstrekt uitgesloten dat Zuid-Afrika ooit lid zal worden van de verdragsorgani satie. Wat het Midden-Oosten be treft zei de minister „uitgesproken pessimistich" te zün. DEN HAAG (GPD) De wereld zal gereorganiseerd moeten wor den. wil men de grote problemen snel en goed oplossen. Dat vraagt om organisaties, die werkelü* macht hebben, onafhankelük van goede wil en geld van anderen. Dit zei dr. Mansholt gisteren op het wereld- voedselcongres, waarbij hü de EEG ten voorbeeld stelde als zo'n super nationale organisatie, die zich in. tien jaar een stuk reële macht heeft verworven. „Maar waar is de macht die ons weer zo nodig corrigeert? Oe Thant heeft ons hier nog eens laten zien dat zün organisatie zelfs machte loos is, alleen maar steun kan vra gen". Mansholt reageerde fel en open hartig op kritiek op de EEG Hü noemde het inderdaad een schan daal, dat de gemeenschap zich nog altijd niet bij een suikerovereenkomst heeft aangesloten. Ook wilde hü nog weieens ten overvloede uit de doeken doen, dat de voeselhulp van de gemeenschap niet zo zeer een kwestie van liefdadigheid is, als wel van het weggeven van overschotten, die zün veroorzaakt door een fou te planning in prod uk tie en consumptie. Mansholt sprak als lid van een forum over het indicatieve voesel- plan van de FAO. dat is bedoeld als geraamte voor produktie en kwa liteitsverhoging in de ontwikkelings landen. Van de kant van die lan den waar het voor bestemd is, werd het sterk bekritiseerd, met name om dat het te eenzijdig zou zijn en ver keerde prioriteiten zou stellen. Daarvoor was het woord aan se cretaris-generaal van de FAO. dr. Addeke Boerma, en een tegenpool van de jongerengroep, de Ganees Joh Dunxuah. Deze hield zün „ka meraden, broeders en zusters" voor dat het onzin was over ontwikkelde en onderontwikkelde staten te pra ten. „Alle landen zijn in ontwikke ling. sinds ontwikkeling sociale, culturele en economische veranderin gen inhoudt. De enige eerlijke ma nier om over de wereld te praten ,is spreken in termen van geëxploiteer de en exploiterende landen". Dunxuah gaf de FAO er als met de „zweep" van langs, als een van die organisaties die categorisch weige ren nationale bevrüdingsbewegingen te steunen. „We willen regeringen over de hele wereld eraan herinne ren, dat politieke onderdrukking en ontwikkeling volledig onverenigbaar, zün". DEN HAAG iGPD) —Naar in Den Haag verluidt zou het me disch tuchtcollege een officië le waarschuwing hebben uitgespro ken ten aanzien van de Leidse in ternist dr. A. J. Ch. Haex voor diens aandeel in de behandeling van de medische ethiek minder blic relationsadviseur Ben Korsten. De uitspraken van het college zün streng geheim. Volgens de door de artsen zelf op gestelde erecode kan het na een grondig, doch strikt besloten onder zoek, besluiten tot een berisping, een waarschuwing of een schor sing van een arts. die in het licht van de medische erth ek minder juis juist zou hebben gehandeld. De weduwe van de overleden p.r - adviseur mevrouw M. C. H. Kors ten Kuipers had bü de justitie zo wel als bü het medisch tuchtcolle ge een klacht tegen dr. Haex ge deponeerd. waarin zy hem ervan betichtte haar man te gemakkei ük morfine te hebben voorgeschreven De justitie heeft deze klacht niet steekhoudend geacht. Dr. Haex. die hangende het onder zoek in deze zaak. zün functie als voorzitter van de Gezondheidsraad tüdelük had neergelegd, is zoals ge meld vorige week door de minister van Sociale Zaken met ingang van 1 Juli weer op zün post benoemd. Dr. H. H. J. Roethof, tweede-kamerlid voor de PvdA, heeft inmiddels mi- I nister Roolvink en staatssecretaris Kruisinga <Soc. Zaken en Volks- i gezondheid! gevraagd of het waar is dat het medisch tuchtcollege in Den Haag dr. A. J. Ch. Haex heeft onderworpen aan een maatregel, dat wil zeggen dat dr. Haex een waarschuwing heeft gekregen, we gens het veelvuldig en onvoorzich tig verstrekken van morfine aan de inmiddels overleden publlc-rela- tionadvieeur. Ben Korsten. „Drie van de vier partüen hebben hun kaarten nu even laten zien. De partijen beginnen zich duideijk af te tekenen", aldus de liberaal, die met de de derde partij de ARP be doelde. Minister Luns betoogde voorts dat Griekenland en Portugal in het ver dedigingsstelsel van de NAVO on misbaar zün. Verwijdering van Por- DEN HAAG (GPD) Werkge vers en werknemers In de metaalin dustrie hebben een akkoord bereikt voor de metaalindustrie, die op basis van vrijwilligheid in de individuele ondernemingen in de plaats kan ko men van de thans bestaande afzon derlijke cao's voor handarbeiders en beambten. In de geïntegreerde cao ziin de Indelingen in klassen en groepen van de cao's voor handarbeiders en be ambten verwerkt tot één rangvolg orde, verdeeld over elf salarisgroe pen. In de cao zün echter geen sa larisschalen opgenomen. Per onder neming en zullen in overleg tussen directie, werknemersorganisaties en de ADVERTENTIE 'n perfekt afweermiddel tegen zijn autobuikje betrokken werkgeversorganisatie sa larisschalen moeten worden vastge steld. Juist daardoor zal aansluiting kun nen worden verkregen met het fei telijke loonniveau in de onderne mingen, dat vaak verschillen ver toont. Bovendien worden op deze wy- ze de werknemers meer dan tot nu toe het geval is bü de totstandko ming van de cao betrokken. Vooral ook daarin zien de overleg partners een belangrijk winstpunt: hiervan kan immers in de onderne mingen een belangrüke impuls uit gaan voor een goed overleg van de ondernemingsleiding met de vakbon den en de ondernemingsraden. In de loop van het volgende jaar zullen werkgevers en w erknemers na gaan in welke mate de geïntegreer de cao toepassing heeft gevonden Dan zal ook worden beslist over het tüdstip waarop de nieuwe cao alge meen zal gelden en de afzonderlü- ke handarbeiders- en beambten- cao's zullen vervallen. Op Soestdijk werd gisteren weer het jaarlijkse bejaardende- filé gehouden voor Koningin Ju liana. Op de foto: de vorstin in gesprek met de leden van het zangkoor van de Algemene Bond van Bejaarden in Rijswijk. ADVERTENTIE ICEYLONl de fijnste thee «SC ter wereld!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7