ransavia mag vliegen 'Pijnen pakt tijdrit je trui Noordwijk opnieuw naar de zege GAZELLE FIETSEN ledkope chartes naar Indonesië verzekerd Wereldrecord polshoog voor Nordwig voor uoffieenthee 'rgeen suiker in mag Okker heeft op Wimbledon kans Steenson I halve vol waarschuwt ise jezuïeten Den Hertog naar Tour? Ton sin FC Utrecht Inhaalwedstrijd QUICK BOYS' TER LEEDE EN NOORDWIJK IN AFD. A GEEN REVANCHE VOOR DOTO - WEL VOOR ALBERT SPAANDERMAN |U)AG 18 JUNI 1.970 UUDSGB - T PAGINA 3S Vergu [ARTA (GPD) De Indonesische regering is ontevre- ,r het aantal toeristen dat wordt aangevoerd met de iten van de veertien internationale luchtvaartmaat- en, die landingsrechten op de Indonesische archipel gekregen. Daarom is aan het begin van dit jaar be- foor het eerst sedert het bestaan van de republiek, op schaal chartervliegtuigen toe te laten. Onderminister voor d« burger luchtvaart. Boerhanoedin. windt er in een persoonlijk gesprek geen doek- jes om. ..Aan Martins Air Charter kunnen dergelijke vluchten niet wor den toegestaan.om dat dit zou bete kenen dat de KLM via deze dochter maatschappij bevoordeeld zou wor den. hetgeen in strijd is met het vijf- Jarig contract dat door de KLM is ge sloten met de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garuda. In dit kader zijn ook de verzoeken van de KLM om landingsrechten op Bali af gewezen. Dit zou immers betekenen, dat aan de Garuda passagiers wor den onttrokken. ..Met een openhar tige glimlach voegt hü eraan toe ..Wat kan de KLM in ruil voor lan dingsrechten op Bali aanbieden aan de Garuda0 Rechten op Zutphen. of Groningen?". Volgens onderminister Boerhanoedin heeft de KLM geen reden om verbolgen te zijn over het verlenen van de vergunning aan Transavia. ..Zij moeten niet probe ren ons de wet te stellen. Wij leven immers niet meer vóór de oorlog" nnmg vergunning is verleend Nederlandse Transavia. dat ande van dit jaar verwacht met een grote serie vluch- jal voor Nederlanders die se hebben gewoond en te- ireduceerde prijs de „Gor- maragd" van hun herinne- villen zien. als inleiding 'de Boeing 707 ..Prinses Ire- Transavia onlangs met een nodigden en verslaggevers arta en Denpasar op het gevlogen. Volgens Trans it John Block was zijn armee het eerste Neder- »uig dat na de soeverei- dracht weer op Bali land- idelen naar de feestelijke op het hypermoderne, door [wuste Soekarno vcor duur (Higkong gekopieerde vlieg - Denpasar, dachten de daar precies zo over. Span- utoriteiten, een gamelan- bloemenstrooiende Baline- ien wachtte de Transavia- jomerprogrmma's hebben Ébureaus goedkope rei- odonesië aangekondigd, die j rden uitgevoerd met char- jen van de Russische Aero-1 Moskou Aanvankelijk te- j iele honderden Indië- daarop in. Deze reizen rolden „gecancelled", om- :donesische regering lan en weigerde aan de Rus- rters. In een brief, onder- f de assistent voor burger van de minister van ver- dr. F. Seda. is aan Trans- in beginsel vergunning irgelyke vluchten wel uit Deze vergunningen zul- «orden verleend aan on- I chartermaatschappij - Verblijf PU bouwt een hotel met 850 kamer* in Djakarta. Ook de wolkenkrabber die op last van Soekarno werd ge bouwd. maar niet verder kwam dan de dertig verdiepingen hoge stalen stellage die al jarenlang het silhouet van Djakarta bepaald en door onder minister Boerhanoedin als het ..skelet van Soekarno" wordt betiteld, zal als hotel worden afgebouwd. Naast Djakarta genieten Bandoeng en Soerabaja prioriteit. Voorrang wordt ook verleend aan Bali dat op dit moment slechts 350 hotelkamers met airconditioning kent en 500 zonder. Dit vruchtbare met vriendelijke mensen overbevolkte eiland is geroepen om een van de meest, attractieve toeristenoorden m liet verre oosten te worden. ..Wij willen beslist niet dat het een nieuw Hawai wordt", aldus onderminister Boerha noedin.. ..Wij willen niet dat de dan sen hun Hindoe-karakter verlie zen en een toeristische aangelegen heid worden. Wij willen niet dat de schilderachtige crematies ten behoeve van de buitenlanders gefingeerd gaan worden en op die manier het volk zijn religieuze achtergrond ver liest". Het lijkt vooralsnog een vruchte loze hoop. Want zelfs het Bali Beach hotel is als staatseigendom een copie geworden van de toeristische behuizingen van Honolulu. Califor- nië of. om dichter bij huis te blij ven. Torremolinos. de Franse of Adriatische Rivièra. OOST BERLIJN «AMP» —Tij dens internationale atletiekwedstrU- den in Oost-Beriyn heeft de Oost- Duitser Wolfgang Nordwig het we reldrecord polstokhoogspringen ge bracht op 5 meter en 45 centimeter. Hij verbetende het oude record, dat de Amerikaan John Pennel op 21 ju ni van het vorig jaar in Sacramen- I to vestigde, met één centimeter. Wilma van den Berg finishte tij dens deze wedstrijden op de 100 meter dames als tweede in 11.4 seconden, opnieuw evenaring van het Neder lands record. Zesmaal eerder kwam de Udense tot deze tyd. voor het laatst afgelopen zaterdag in Lei den tijdens de wedstrijden om de Gouden Spike. De Oo6tduitse Rena- te Meissner liet 11.2 seconden no teren, de beste jaarprestatie Op de 1500 meter eindigde An- neioes Bosman in 4 minuten en 22.2 sec. als derde Nieuwe secretaris Swift Combinatie LEIDEN De heer Jan van der Lelie heeft zijn functie als se cretaris van de Leidse wielervereni ging Swift Combinatie overgedragen aan de heer W. v. Duivenbode. Van der Lelie is overgeplaatst naar de Inspectie Amsterdam der Rijks belastingen Hij heeft ook zijn func tie in de Raad van Beheer van de Leidse Sportstichting neergelegd. Het bestuur van Swift heeft B. en W van Leiden voorgesteld de ..wieler- stoel" in de Raad van Beheer nu te laten bezetten door de heer Jcop j Riethoven. ADVERTENTIE Transavia mag gro«-pscharters en inclusive tours op Indonesië vliegen vanuit alle landen van West-Europa Voorwaarde is dat onderweg geen passagiers mogen worden uit- of in geladen. De passagiers d ienen ten min- fcte twee weken in Indonesië te blij ven. Onder-minister Boerhanoedin wil best erkennen dat het Indonesië om de deviezen te doen is. Hü speelt met de gedachte dat elke Europeaan minimaal ongeveer vijftien dollar per dag uitgeeft. Dollars waar meer be hoefte aan bestaat dan aan rijst. Brigade-generaal G. Soebroto. is secretaris-generaal voor het toerisme onder minister Seda. Hij heeft e-*n speciale vergunning van zyn chef gekregen om Transavia te vertegen woordigen. Hü wijst erop dat dit te kenend is voor het. belang dat zijn hoogste chef voor het toerisme aan chartervluchten hecht. „De groei van het toeristenverkeer op Indonesië is afhankelijk van de ontwikkeling van de hotelaccom modatie. die op dit moment nog veel te klein is", zegt Soebroto Willem 11/Gazelle optimistisch VOLLEYBAL In de Deventer sporthal werd een begin gemaakt met de Deventer Hanzespelen. In het internationale volleybaltoernooi won Dukla Praag met 31 van de Ne derlandse kampioen AMVJ De set standen waren: 158. 615, 155. 15—6. ADVERTE*TTTF Heimwee 18 ANP> Woensdag is Sihuis in Douglas de mo- Brian Steenson nd, overleden aan de ge> de verwondingen, die hy tijdens de tt-races op het opliep. Steenson. die op van zyn val meer dan 'uur reed. was zwaar ge iet hoofd en beide benen hebben deze wedstryden n opgeëist. IN8TAD AP) Paus heeft gisteren persoonlijk fedaan de Jezuïeten in ar grote tegenstellingen sen progressieven en ge- h de orde. weer tot el- ®gen. In een toespraak Ts van de Spaanse pro- de orde riep de paus hen heid en gehoorzaamheid j 1 en de heilige stoel. ,ch! ten van de paus werden I ®e kringen gezien als een In West-Europa verblijven thans nog tenminste vierhonderdduizend Nederlanders, die kortere of langere tijd in Indonesië hebben gewoond en van wie kan worden verwacht dat zü met een zekere nostalgie terug denken aan het tropische deel van de wereld waar zy ooit heer en mees ter zyn geweest. Voor affiniteitsgroepen dat zyn leden van verenigingen als Oost- West zou de prtjs voor een vlieg- retour in ieder geval onder de vüf- tienhonderd gulden gunnen liggen, hoewel dit een voorlopige calculatie is. Reeds is in Indonesië contact op genomen met gezinnen waar nog Ne derlands wordt gesproken, voor de huur van kamers met eenvoudig fa milie-pension. Inclusive tours, waar bij de gasten in hotels worden on dergebracht zouden volgens de goed koopste tarieven in de buurt van f 2750.- komen te liggen. Of in de nabüe toekomst reeds grote groepen kunnen worden onder gebracht. hangt af van de beschikba re hotelruimte. Indonesië werkt koortsachtig aan de uitbreiding er van. Naast de mastodonten als het Indonesia-hotel in Djakarta en het Bali Beach hotel op Bali, die beide staatseigendom zijn en door een Amerikaanse hotelmaatschappij wor den gedreven, verryzen grote nieuwe complexen. Een Franse maatschap- OISTERWIJK i ANP i „Iedereen heeft de eerste dagen vrijheid van handelen", zei ploegleider Ton Vis sers gistei-en bij de presentatie van tie Willem II Gazelle-ploeg voor de komende Ronde van Frankrijk Di plomaat Vissers h.eld met deze woorden een slag om de arm. Vorig '.aar immers had hij een grote fout gemaakt door aan te kondigen dat Rik van Looy zijn kopman zou zijn. Fen kreet, die tot opstand van vooral Rini Wagtmans heeft geleid. Nu dus geen u tg esproken leider? Vissers deed al een stapje terug dc.Qr voorts te verklaren dat uiteraard Rini Wagtmans en René Pynen. die zijn voornaamste troeven voor een hoge plaats in de eindklassering en wereldkampioen Harm Ottenbros toch wel een zekere bescherming zullen genieten. Vissers is van mening een sterkere ploeg op de been te hebben ge bracht dan een jaar geleden, toen Wagtmans overigens met een zesde plaats in het algemeen klassement aangenaam verraste. Of de Braban der nu nog hoger zal kunnen mik ken? Wagtmans. die een slecht voor seizoen had door blessures, is wat dat betreft weinig optimistisch. „Ik rü op het ogenblik geen meter". Even pessimistisch gestemd overi gens was René Pijnen, die al even min veel vertrouwen in eigen kun nen demonstreerde. Maar dat zal allemaal wel te maken hebben met een bepaalde vorm van planken koorts. De jonge vader Jos van der Vleu ten namelijk, die dit seizoen met zeven overwinningen aan een in drukwekkende come back bezig is. liep tenminste weddenschappen af te sluiten op René Pijnen. ..Die pakt in die korte tijdrit op de vrijdag avond vóór de start de gele trui. Merckx of geen Merckx". was zyn pertinente uitspraak. In de ploeg, die volgende week donderdag in startplaats Limoires zal aankomen, zyn twee debutanten de sprinters Jan van Katwyk en Jan Serpenti. Zij zullen dit jaar Vissers jaan een étappezege moeten helpen. Daarnaast zijn de routiniers' Eef Dol- |man. Leen Poortvliet i „de langste renner van Europa", zoals Vissers zo graag zegt), de Belg Ward Seis in het verleden zeven maal ritwin naar) en diens landgenoot Victor Muelent geselecteerd ROTTERDAM «GPD» De formatie van Willem II Gazelle is wel bekend gemaakt, maar •taat nog niet officieel vast. Als één van de inmiddels aangewe zen renners de komende dagen (in het kampioenschap van Ne derland oy voorbeeldslecht rüdt. kan eerste reserve Frits Hoogerheide alsnog worden in gezet. Maar er is nóg iets: Willem II heeft gistermiddag Herman Krott verzocht een poging te doen Fedor den Hertog over te halen beroepsrenner te worden. Stemt Krott's „pleegzoon" toe. dan gaat Den Hertog met Wil lem II Gazelle naar de Tour. Het zou een stunt van de eer ste orde zün. Maar insiders ge loven niet. dat grillige Fedor dc overstap nu al waagt. LONDEN «ANP» —Indien Tom Okker op Wimbledon in de eerste ïonde wint van de Deen Jorgen Ul- rich. de broer van de gebaarde, lang harige professional orben Ulrich komt hy uit tegen de winnaar van het duel Bob Hewitt ZAF- Da niel. Cotet «Fr.». Dit zal waarschyn- lyk de Zuidafrikaan Hewitt zijn. die met zyn 33 jaar weliswaar niet meer tot de jongsten behoort, maar die toch een uiterst moeilyke tegenstan der is. Komt Okker als elfde geplaatst ook door de tweede ronde, dan is zijn volgende opponent te vinden in het groepje Bob Lutz «VS- Georges Go- ven «Frai. Patrick Hombergen «Bel» en Phil Dent «Ausi. Favoriet is hier de Amerikaanse nummer zes. Bob Lutz. die het in 1969 tot de kwartfi nales bracht, na de Tsjechen Koudel- ka ten Kodes en de Australiërs Ro- sewall en Alexander uitgeschakeld te hebben Lutz verloor toch in de kwartfinales van zyn landgenoot Ar thur Ashe met 46, 26. 64. 57. UTRECHT IANP) Burgemees ter en wethouders van Utrecht stel len de gemeenteraad voor aan d« voetbalvereniging die ontstaat door fusie van de betaalde afdelingen van DOS. Elinkwyk en Velox subsidie te verlenen groot twintig procent van de bruto jaarrecettes met een maximum van honderdduizend gulden per Jaar Vanavond moet de Utrechtse ge meenteraad het is het enige agen dapunt over, dit voorstel beslis sen. Verder wordt voorgesteld de eigen dommen van de verenigingen Ve lox en Elinkwyk over te nemen en deze dan weer aan de amateurafde lingen van beide club6 te verhuren Op die manier kunnen beide club* hun activiteiten zonder schulden voortzetten. De formateurs «telkens drie be stuursleden van DOS. Velox en Elink wyk' van de nog in oprichting zyn- de „FC Utrecht", hebben Evert Mur. trainer van Elinkwyk. aangezocht om een zelfde functie te aanvaarden bij de nieuwe eredivisievereniging, die moet ontstaan uit de drie genoem de clubs. TENNIS De Nederlandse ten nisspeelster Judith Salomé is er niet in geslaagd zich te kwalificeren voor de open Engelse kampioenschappen op Wimbledon. Zy verloor in de der de ronde van het kwalificatietoer- nooi in Rohampton van de Cana- j deze Jane O'Hara met 6-8 36. LEIDEN Vanavond wordt in De Vliet de inhaal)wedstrijd De ZyiOZ en PC gespeeld. Aanvang 19.15 uur. Wit op kwaliteit staat gast op Gazellt zitten! ADVERTENTIE Off. dealer voor Voorschoten Fa. H. J. Roest en Zn. i Schoolstraat 20 - Telefoon 2496 (Van een onzer verslaggevers» LEIDEN De drie ..Leidse" clubs in het volgend seizoen nieuw te vormen eerste klasse zaterdagvoetbal zijn bij elkaar ingedeeld. Het sectiebestuur heeft gemeend op advies van vele clubs de beide eerste klasse „regionaal" in te delen. Mèt Quick Boys. Noordwijk en het Sassenheimse Ter Leede zijn in de eerste klasse A ingedeeld: DOTO (Pernis). Zwart Wit '28 (Rotterdam). De Zwerver (Kinderdijk). Kozakken Boys, SHO (Oud-Beijerland). Heerjansdam en Spakenburg of IJsselmeervogels. Tschuwing aan het adres ^-conservatieven van de frincie. die zouden wil- tot uittreden van de unlfMncie uit de orde, die j ktel in Rome heeft. In Londen is de begonnen tussen Enge- 11 team van de „rest van De „rest" beantwoordde teerste inningstotael van fraliër Garv Sobers Bowl- 115 voor 2. (door Cees Onvlee) PERNIS Noordwijk heeft de op mars in de stryd om het kam pioenschap van Nederland voort gezet. De roodbroeken boekten gis teravond in Pernis tegen DOTO de derde overwinning in successie 13 en verdrongen daardoor het niet- spelende SHO van de eerste plaats in de na-competitie. DOTO heeft gisteravond geen kans gezien om revanche te nemen. De Pernisse formatie, die zaterdaga vond na de 4-1 nederlaag in Noord wijk wraak zwoer, werd opnieuw na de rust uitgeteld. Waarmee de maasstedelingen, dit seizoen onge slagen kampioen in de tweede klas se A. de eerste nederlaag voor ei gen publiek en op eigen veld moes ten incasseren De revanche was gisteravond voor Albert Spaanderman. De Jeugdige Noordwükse aanvalsleider, de laat ste weken door zyn examenzorgen én het zware seizoen wat op z"n re tour, bewees op de zuidelyke Maas oever weer helemaal terug te zyn. Met een fraaie hattrick bekroonde hy zyn én Noordwijks fanatieke aanvalsspel. Toch heeft het er in Pernis een half uur lang naar uitgezien, dat Noord wijk zyn kansen op het verwezen lijken van het ideaal (kampioen van Nederland te worden) zou ver spelen. Na een reis-vol-hindernissn de bussen verschenen niet op tyd. waardoor de roodwitten maar met particuliere auto's vertrokken hadden de zeekanters duidelijk moeite om hun ritme te vinden. Op het nogal kleine terrein maak ten de Noordwijkers vooral de fout te veel met de bal te lopen en te traag aan te sluiten en dat kwam hen dan ook spoedig op een 10 achterstand te staan: DOTO's rechtsbuiten Rudy Anspach schoot, nadat Jaap van der Niet in eer ste instantie een kogel van Koos Duvalois op de vuisten had geno men, vanaf de rand van het straf schopgebied diagonaal laag in. Dat doelpunt moest Noordwijk even verwerken Ds stevig tackelende Pernissers bleven daardoor in de meerderheid, maar topscorer Joop de Ronde kreeg geen kans om Noordwyk de genadeslag te geven. Wél bezorgde hy zün bewaker Cees Spaanderman en laatste man Anton Marijt handen vol werk. maar met de vleugelverdedigers Kuipers en Van Kesteren en de weer uitblinkende doelman Van der Niet wisten de roodbroeken alle ge vaar toch steeds tydig te beteuge- teugelen. Pas na een half uur kwam Noord wyk los. En toen was het ook spoe dig gedaan met DOTO Verklaar de trainer Ben van Duyl na af loop: „Ik heb de jongens wel even goed op hun fouten gewezen. Er werd. op dat kleine veld je, teveel ge lopen met de bal. Toen er na de rust slimmer werd gespeeld, snel ler geschakeld en ook meer de diep te werd benut. toen zat het er dik k in dat we zouden winnen." De winst tekende zich nog voor de rust af vijf minuten voor het ver- stryken van de eerste helft zorgde de attente Albert Spaanderman na een gladde combinatie tussen Kees Karsten en de naar rechts afge- zwenkte Gerard Duindam voor de verdiende gelijkmaker (11). Tot zes minuten voor het einde hield het zich steeds feller verwerende DOTO na de hervatting stand. Toen bezweek de technisch minde re Pernisse ploeg toch onder de druk van het steeds weer komen de Noordwyk, by wie Kees Karsten. Dick Heemskerk en Rudy Bröring onvermoeibaar schenen. Zes minuten voor de finish verspeel de centrum verdediger Piet Keemink de bal aan Aat Vermin. En de Per nisse stopper zag maar één moge- lykheid om zyn fout te herstellen: door de Noordwijk-rechtsbuiten „vloeiend" neer te halen. En door de eerlük fluitende scheidsrechter Karei resoluut met een penalty bestraft. Albert Spaanderman be laste zich met de teak om de bal van elf meter langs doelman Of- fenberg te schieten: 12. Evenals zaterdagavond in Noordwük toonde de Pernisse ploeg zich op nieuw slechte verliezers. Nadat Al- bert Spaanderman in de laatste mi nuut nog „losjes" de bal na een ge- deelteiyk afgeslagen aanval van twintig meter in de hoek had ge schoten (13), richtte de woede van spelers èn publiek zich na afloop op scheidsrchter Karei. On der begeleiding van de schel dende DOTO-spelers trainer Piet Smits verbitterd: „En dan moet Je nog zorgen dat zo'n man veilig in zyn kleedkamer komt ook" bereikte de Zwolse arbiter met zyn grensrechters echter on gedeerd de kleedkamer. Mopperde de kleine Pernisse oefen- meester later nog: „Het UJkt wel of ze ons moeten hebben. In Noord wük speelden we tegen dertien man met die arbiter Winkel en die grensrechter Overkleeft tegen. En nu dit weer Dat scheidsrechter Karei DOTO vóór het Fatale Moment nog tweemaal had „gered" door de bal na over tredingen tegen de doorgebroken Bröring en Spaanderman buiten het strafschopgebied te leggen en dat zelfs „zondebok" Plet Keemink later, nadat alle emoties wat waren gezakt toegaf dot hy „beter die bal direct had kunnen spelen", was bo ze trainer Smits kenneiyk helemaal, ontgaan Doordat ook WHC gisteravond tegen het nog puntloze WVF tot winst 21 via een 20 voorsprong by de rust) nam de spanning in de stryd om het landskampioenschap zaterdagvoetbal verder toe. Met de beide duel tussen WHC en het nog ongeslagen SHO op het program ma heeft Noordwyk de kanc nage noeg geheel in eigen hand om de lachende derde te worden. De stand luidt: Noordwyk 5 3 117 13— SHO 3 3 0 C 6 11—4 WHC 4 2 2 0 6 4—2 DOTO 5 1 1 3 3 4—12 WVF 5 0 0 5 0 5—13

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23