Brazilië moeizaam ry^v-*v' langs Uruguay naar finale (3-1) garantie gemak de postgiro Girobetaalkaart dak makkelijk! FEL TACKELENDE URUGUEZEN IN TWEEDE HELFT TOCH DOOR DE KNlEEN Suurbier tekent toch Uruguay geeft FIFA schuld van verlies tegen Brazilië De juiy zag het verkeerd Koeperman blijft een punt voor .voor wie 'm aanneemt .voor wie 'm afgeeft Lees maar! •Schrijf maar! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft DONDERDAG 18 JUNI 1970 PAGINA 21 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD GUADALAJARA (ANP) Brazilië heeft voor de vierde maal in negen toer nooien om het wereldkampioenschap voetbal de finale bereikt en boekte daar mee een nieuw record. De „beslissende" Het duurde tot een kwartier voor het einde voordat de Brazilianen wat ruimer konden ademhalen na een treffer van Jair, zijn zesde in Mexico. Pas in de laatste minuut, ongeveer op hetzelfde moment dat Karl-Heinz Schnellinger 500 kilomeer verderop in het Azteken stadion West-Duitsland op gelijke hoogte bracht met Italië en daar mee de verlenging „redde", bracht Rivelino Brazilië definitief op afstand. De strijd tussen de Zuidamen- kaanse buurlanden (Uruguay grenst in het noorden aan de Braziliaanse provincie Rio Grande del Sul) kon in zekere zin beschouwd worden als het revanoheduel, voor de finale van 1950, toen Uruguay Brazilië versloeg. Vlak voor het eerste fluitsignaal hadden de spelers van Uruguay te horen gekregen dat zij bij winst 2.500 dollar de man zouden ontvan gen (ongeveer 8600 gulden» indien de finale zou worden gehaald. Dat is echter nog niets vergeleken bij wat de Braziliaanse spelers te wachten staat, als zij de Jules Rimet beker voorgoed mee naar huis nemen: in totaal 750.000 dollar (ongeveer 2,5 miljoen gulden», een auto, een huis èn een (blijvende) baan in de pu blic relation sector. Het grootste ge deelte van het geld wordt beschik baar gesteld door commercieel inge stelde firma's, die later reclame ma ken met hun generositeit. De wedstrijd werd bijzonder om zichtig ingezet. In de overweldigen de hitte (31 graden celcius) was dat ook geen wonder. Brazilië leek wat angstig om het initiatief te nemen en daardoor kregen de blauwhem- dien kansen in de beginfase. Manei- ro. Pontes en Cubillas stelden doel man Felix, die niet geheel gevrij waard bleek van nervositiet, zwaar op de proef. Zonder resultaat voor lopig. Aan de andere kant kon Jair slechts met grote charges gestuit worden. De Spaanse schiedsrech ter José Ortiz de Mendibil zag zich direct al genoodzaakt waarschuwin gen uit te delen, onder meer aan Majica. ben van de eerder in Guadalajara gespeelde wedstrijden. De betonnen verdediging van Uruguay, met de briljante Roberto Matosas aan het hoofd, hield de drie Brazliaanse aan vallers (Tosrao, Pele en Jair) in een ijzeren greep. Pele liet slechts sporadisch iets van zijn geweldige capaciteiten zien. Tus sen de 52e en 62e minuut bijvoor beeld. Eerst werd hij binnen het strafschopgebied gehaakt, maar scheidsrechter De Mendibil had het anders gezien. Daarna bezorgde hij Mazurkiewicz met twee knallende schoten handenvol werk. Stijlvol kweet deze zich van zijn taak. Voorts toonde Jair zich herhaaldelijk ge vaarlijk. In de 76e minuut zond Pele de bal door naar Tostao, die Jair aan het werk zetten. De linksbuiten kogelde diagonaal raak: 2—1. Dol van blijd schap rende Jair naar de zijlijn om vervolgens door de knieën te zakken en devoot te danken voor de kracht, die hem in staat stelde zijn team op winst te zetten. overwinning in de halve finales op Uru- quay (31) kwam in het Alisco Stadion in Guadalajara voor ruim 30.000 toe schouwers echter moeizaam tot stand. achtig uitvallende Felix verdwijnen. Een minuut later was het 31. Pe le rukte met de bal aan de voet op naar het strafschopgebied. Aarzel de een ondeelbare seconde en bemerk te toen de naar voren stormende Ri velino, die de bal onhoudbaar achter Mazurkiewicz beukte: 31. Bijna werd het in de resterende seconden zelfs nog 41, maar het ziedende schot van Pele voor open doel suisde net langs de verkeerde kant van de paal. Succes In de 18e minuut had het aan dringen van Uruguay succes. Ver dediger Brito kon de bal niet goed onder controle kragen en Julion Morales maakte zich er handig mees ter van. In een flits zag h\j vervol gens op rechts de vrjjstaanse Cubillas staan, die de bal prompt ontving. De 27-jarige ster van Penarol schoot in volle ren beheerst langs de uit lopende Felix: 10 in het voordeel van Uruguay. Het was een verdiende voorsprong voor Uruguay, tegen een wat luste loos Brazilië. De verediging van Uru guay, die in het toernooi tot dan toe slechts eenmaal behoefde te capitu leren (tegen Zweden), leek de meest dodelijke giftanden uit de Braziliaan se aanval onder bedwang te hebben. Brazilië was diep onder de indruk en maakte vooralsnog geen aanstal ten terug te vechten. Bovendien ging Uruguay het lang zamerhand bekend geworden wapen, dat vertraging heet, hanteren. Het op balbezit spelen wekte bij Brazi lië echter op den duur ergernis op, waardoor het oude vuur weer terug kwam. De passes waren nog niet glaszuiver, de combinaties nog niet honderd procent vloeiend, maar de vechtlust, het laaiende enthousiasme was er weer. Een minuut voor de pauze, toen er feitelijk gespeeld werd in blessure tijd (door het harde op treden van vooral de defensie van Uruguay waren er talrijke verwon dingen te verzorgen) zag Tostao zijn kans schoon. Hij speelde aich vrij op links en bediende de opkomende half- speler Clodoaldo met een fraaie cen ter. Uit diens schot kwam de bal hij gend achter doelman Mazurkiewicz tot stilstand: 11. Na rust Na de rust bleek Brazilië nog al tijd niet de glinsterende vorm te heb- AMSTERDAM «ANP» De voet baller Wim Suurbier heeft alsnog het contract getekend, dat de eredivisie vereniging AJax hem oorspronkelijk had aangeboden. TAFELTENNIS Het Nederland se tafeltennisteam heeft in Wolver hampton de interlandwedstrijd te gen Engeland met 8-0 verloren. GUADALAJARA (ANP» Eduardo Hohberg, de coach van Uruguay, dat in de halve fina les met 1—3 verloor van Brazi lië, gaf de FIFA de schuld van het verlies. Hij was van mening, dat de verhuizing van Mexico stad naar de Braziliaanse „thuis haven" Guadalajara uitermate ongunstig had gewerkt voor zijn ploeg. „Ik weet zeker, dat het resultaat andersom zou zijn ge weest als we in Mexico stad had den kunnen spelen. Onze neder laag komt volledig op rekening van de FIFA, al wil ik het. spel van Brazilië daarmee niet klei neren". Hohberg verklaarde tevens, lat hij bij scheidsrechter José Ortiz de Mendibil (Spanje) had geprotesteerd tegen de toeken ning van de gelijkmaker van Brazilië. Linksbuiten Morales had dertig seconden voor tijd zonder meer een vrije trap moe ten krijgen. Er gebeurde echter d iets en Brazilië kon toen scoren. Normaal gesproken bekritiseer ik een scheidsrechter niet. Dit ge val uitgezonderd floot hij uitste kend. Het moet dan ook een ver gissing zijn geweest". Toen hem werd gevraagd, hoe hij over zijn spelers dacht na de uitschakeling zei hij: „Ik ben trots op hen en de prestaties, die ze geleverd hebben. Daarbij noet men niet vergeten, dat we aeel wat arbitrale pech hebben ?ehad tijdens dit toernooi". Tot slot zei Hohberg: „Ik feliciteer Brazilië en wens het de derde wereldtitel toe". Maria Zagallo. trainer van Brazilië. zei „Urugay was naast Engeland onze zwaarste tegenstander. We hebben er erg veel moeite mee gehad. Ik moet echter de grofheid veroordelen, die soms tegen ons werd ge bruikt. De eerste helft was erg hard, maar daarna ging het wel. De wedstrijd tegen Engeland was nog harder". Zagallo gaf toe in de beginfa se niet gerust geweest te zijn op de goede afloop: „Ik maakte me in het eerste half uur echt zorgen. We maakten zoveel fou ten en gaven de bal telkens zon der meer aan de tegenstanders. Maar daarna namen we het ini tiatief over". Brazilië heeft nu nog een doel voor ogen: „Wij willen wereld kampioen worden en we zullen het klaar spelen". Kansen Nóg was Brazilië niet zeker van de finale plaats. Twee minuten voor het eindsignaal kreeg de vermoeide Cu billas een unieke kans. maar hij zag zijn kopbal van vijf meter af stand in de handen van de kramp- Een van de vele overtredingen van Uruguay tegen Pele: Ubinas voorkomt, al liggend op de grond, een doorbraak van de Braziliaan se voetbalkoning. Op de achter grond ziet Tostao het met ge mengde gevoelens gebeuren ROTTERDAGM Swiftrenner A. v. d. Voet, Zuidhollands kampioen bij de aspiranten, is gisteren in de Ronde van Varkensoord 2de gewor den. Weliswaar versloeg de Lelde- naar de tot winnaar verklaarde Jo- reum met een kwart wiel, maar de Jury had dat anders gezien. Joreum had overigens v. d- Voet al met diens overwinning gefeliciteerd, was door gereden naar de kleedkamer en moest onder de douche weggehaald worden de bloemen in ontvangst te ne men. Het doelpunt van Uruguay, dat Brazilië toch een moeilijke avond bezorgde: Cubillas mknalt in volle ren een voorzet van de niet zichtbare Morales achter doelman Felix. Ook verdediger Piazza kan een Braziliaanse achterstand niet meer voorkomen: 0-1. MONACO (ANP) Met nog drie partijen te spelen in de Challenge Mondial in Monaco leidt de Rus Koeperman met één punt voorsprong op de Nederlander Sijbrands. Sij- brands moet overigens nog tegen de Rus spelen. 14de ronde: Ag liar di (Mon)Slaby (Bel) 11, Ramcharan (Sur)Koe perman (Rus) 11, Saletnik (Ir)— Gantwarg (Rus) 11, Cazemir (Zwi)Hisard (Fra) 11. Sij brands was vrij. 15de ronde: SlabyKazemier 02, KoepermanAgliardi 20, Gant- wargRamcharan 20, HisardSij- brands 11. Saletnik was vrij. De Stand is nu: Koeperman 21 punten uit 13 par tijen, Sijbrands 20 uit 13, Gant- .varg 18 uit 13. Hisard 18 uit 14. Sa letnik 12 uit 13. Kazemier 11 uit 13, Slaby 9 uit 14, Ramcharan 9 uit 14, Agliardi 2 uit 13. Koersen Duindigt Eronica W klopte Quarteron II WASSENAAR (Eigen berichtgeving) De favoriet Quarteron n beeft het gisteren in de internationale draverij niet kunnen redden tegen Eronica W. die snel u-as gestart, doch na een halve ronde werd over vleugeld door de Franse import. M. Lange zette veel spoed achter de zaak en bracht Quarteron als leider de rechte lijn in. Wagenaar jr„ die zich niet had overhaast, bleek ech ter de krachten van zijn paard zeer juist te hebben verdeeld, want voor de felle eindsprint van Eronica, die 1.22.1 toonde, moest Quarteron ten leste toch zwichten. Met een hoofdje verschil werd Esmeraud derde. Een boeiend gevecht leverden de leerlingen in de Calypsoprijs. Van Aalst gaf met Geus Akerenaam zeer lang de toon aan en sloeg de vele aanvallen van Dulicinti en Eros Hol- landia met sucoes af. Tegen de slot- aanval van Don Faune (A. Suyker- buyk» had de Geus echter geen ver weer. In een fraaie 1.22.9 km-tijd besliste Don Faune de strijd in zijn voordeel. Excellent Naraiso werd een verrassende derde. Voor Jan van Dooyeweerd, die met Gaudy Way in de Czardasprijs van start af had geleid, was het een bit tere pil op het laatste moment door een fraaie eindsprint van Piet Smit met Fina in 1.23.4 te worden geklopt In de ren voor tweejarigen maakte Patrick «Lacy» een goed debuut door Blue Bitten 0Vandeuren), die even eens voor de eerste maal in de „arena" verscheen overtuigend naar de tweede plaats te verwijzen. UITSLAGEN. Rumbaprfjs: 1. Imca (H. J. Pools) (1.25.7), 2. Habanera, 3. Interest Scott P. Toto w. 10.—. pl. 2.80 2.80. 1.60, kop. 10.30, cov. 7.40, trio 310.80. Sambaprijs: 1. Important D (M. Vergay) (1.26.8), 2. Ico R. 3. Irona Buitenzorg. Toto w. 1.80, pl. 1.40, 1.70. kop. 4.70, cov. 4.10. Polkaprijs: 1. Hercules V (J. van Dooyeweerd) (1.23.7). 2. Happie T. 3. Eraldo Con Dlos. Toto w. 1.40, pl. 1.30. 1.70. 1.70, kop. 2.90. cov. 3.20, trio 26.70. Flamlngoprljs: 1. Eronica W (J. Wagenaar Jr) (1.22.1), 2. Quarteron II, 3. Esmeraud. Toto w. 6.30, pl. 2.70, 2.kop. 4.80. cov. 5.50. Calypsoprijs: 1. Don Faune (A. H. Suykerbuyk (1.22.1). 2. Geus Akeren- dam, 3. Excellent Narclso. Toto w. 4 30, pl. 2.70, 1 50, 11.—. kop. 9.80. cov. 5.30, trio 933. Czardasprijs: 1. Fina (P. M. Smit) (1.23.4), 2. Gay Way, 3. El Mac. Toto w. 3.80. pl. 1.70, 1.30, kop. 2.60 5.80. trio 57.30. Tangoprijs: 1. Galatea (T. H man) (1.24.4), 2. Galanthls. 3. n Contessa. Toto w. 3.30, pl. 2.30, 2.20 kop. 20.20, cov. 7.80. Osarletaprljs: 1. Patrick (D. A Lar 2. Blue Bitten, 3. Hero6. Toto v 7.10, pl. 3.90, 4.—, kop. 31.30, cov. 7.50. Bearlyprljs 1. Red Pepper (P. Per kins). 2. Moragill. 3. Fly Fella- Toto w. 2.60, pl. 130, 2.10, kop. 6.60, cov. 530. La Majollqueprljs: 1. Big Boss (P. Perkins). 2. Afterthought S, 3. Im perator. Toto w 1.40. pl. 1.10, 130. kop. 2.20. cov. 2.50. Totallsator-omzet f 184.856. ADVERTENTIE Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal STATIONSSTRAAT 33 LOOWO&DE 9999 naar postrek Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij de dag afrekeningen. vergot ijk gegevens met giropas Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Trekt u wèl profijt ten een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak ven deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen In één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen!

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21