woonkosten tijgen met procent DE LAATSTE VAN DE ZEVEN...Lloyd en Gisteravond in Miami (Florida) weer rassenrel Batavier Toestand joekarno ernstig Antiliaanse minister Nita (49) overleden over naar de KNSM Massale stakingen in Italië fotogravure m gemeente KERKHOF anhoudend warm HELIKOPTER STORTTE NEER: l DODE Overstroming in Nepal Tankboten brengen water naar Texel (9uc/ «richt I maart 1860 DONDERDAG 18 JUNI 1970 No. 34021 EIDSCH DAGBLAD ut$ur: E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 16.15 per kwartaal (postabonnementen f 18.55), f 5.40 per maand (bij vooruitbetaling:), losse nummers f 0,25. Witte Singel 1. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en AdLniCictratie: 25041: Redactie: 21607 DEN HAAG (GPD) Het Centraal Planbureau ft nieuwe beramingen gemaakt, waaruit blijkt dat de inkosten dit jaar met ongeveer 9 pet zullen stijgen. Vier anden geleden was de prognose nog 8 pet. Ook de inning op de arbeidsmarkt zal toenemen, becijfert het, nbureau, want de werkloosheid neemt steeds verder af. rer het consumptiecijfer wordt gd dat dit een half pet. Is ge- !n ten opzichte van de verwach- en in februari. De prijsstijging dit jaar, zo verwacht het bureau, hoger kunnen uitvallen dan de er geraamde vier procent, maar lopig houdt men het nog op het JAKARTA (Reuter) Het In- fsische persbureau Ankara heeft jedeeld, dat de toestand van ex- ident Soekarno, die woensdag in ziekenhuis in Djakarta is opge- en, reden tot ernstige bezorgd- geeft. Zes artsen zijn ingescha- om hem te behandelen. Een van is een prominent neuroloog. De ren zijn een röntgenoloog, een specialist, een hartspecialist, een mist en de huisarts van Soe- i-jarige ex-president zou lij- aan te hoge bloeddruk en een aandoening. Volgens zijn tweede hter Rachmawati zou er nog lig hoop voor zijn leven bestaan. DEN In de berichten over ■plaatsing van de Rotogravure I Leiden naar Haarlem klonk kri- |door op de houding van het ge- stuur van Leiden. In een gehouden gesprek met S van onze redacteuren diepte icteur Jansen van Rosen- de verhouding tussen gemeen- Rotogravure-directie K De weerslag van dit gesprek It u op de stadspagina. ADVERTENTIE Taiibedrijf Telefoon 01710-25555 Narmstr. 1A Leiden voor groopivarvoor laatste cijfer, omdat ook de produk- tiviteitsstijging iets gunstiger wordt gezien dan bij de ramingen in fe bruari: 5 pet. De in- en uitvoerpryzen blijken sterker te stygen dan voorzien. De in- en uitvoer op zichzelf ging met 1.5 en 2 pet. omhoog ten opzichte van de ramingen in februari. De heer De Groot van de afdeling lonen en prijzen van het Planbureau deelde vanmorgen mee dat het hier om voorlopige correcties gaat. waai-, van het best mogelijk is dat ze op basis van meer gegevens weer moe- ten worden herzien. Het ging hier om een toelichting op de tabel met I kerngegevens die dezer dagen aan de vaste tweede kamercommissie voor Economische Zaken is toege stuurd. In doffe wanhoop bewerkt West- I duitsland doelman Maier de grasmat van het Aztekenstadion in Mexico Stad. De beslissing in de sensationele strijd tussen de Westduitsers en de Italianen is gevallen. Italië's „gou den jongen" Rivera, die (links op de foto) al uitbundig wordt gefêteerd door teamgenoot Riva, heeft de stand op 43 gebracht. In de tweede helft van een verlenging waarin niet minder dan vyf doelpunten werden gescoord. De officiële speeltijd werd afgesloten met een 1-1 score. Schnel- linger sccorde daarin In de aller laatste seconden de Duitse gelijkma ker. In de andere halve finale ,von Brazilië met 3-1 van Uruguay. Voor meer nieuws over deze opwindende voetbaldag in Mexico Stad verwijzen wij naar de sportpagina's. MIAMI (Florida) (AP) In vuurgevechten tussen sluip schutters en politie zijn gisteravond in Miami vijf personen gewond. Bovendien werden verscheidene gebouwen in brand gestoken tijdens de derde achtereenvolgende avond van ras- senrellen in de stad. Bilt verwacht van heden tot Nfavond: droog, zonnig en vrij "n weer Matige tot vry krachtige M uit noordoost tot oost 19 JUNI 4.19 uur; onder: 21.03 uur. op: 21.55 uur; onder: 3.22 uur. :r te Katwijk te 2.35 en 15.04. LAAGWATER TE 10.51 en 23.1 kagwater te 10.51 en 23.16 uur. nummer bestaat uit 28 pagina's Willemsta d(ANP) Geheel on verwacht is gisteravond de Antilli aanse minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid Amador Paulo Nita verleden. Hy bereikte de leeftijd van 49 jaar. Hij werd maandag Jl. in het zie kenhuis opgenomen, waar bleek dat hij leed aan een neurologische aan doening. Gisteren werd hy overge bracht naar de „intensieve care" af deling van het hospitaal. De neurolo gische afwijking bleek te zijn ver oorzaakt door een virus, waardoor ge deeltelijke verlamming was veroor zaakt. aldus de behandelende genees heren. De Antilliaanse regering heeft op verzoek van de familieleden van de overledene en de partij „Frente Obrero y Liberacion 30 di Mei" waaiwan minister Nita secretaris-ge neraal was, een telegram verzonden naar Havana en Caracas en verzocht een patholooganatoom ter beschik king te stellen voor het verrichten van autopsie De behandelend ge neesheer en het ziekenhuis hebben hiertegen geen bezwaar De heer Nita werd minister in het huidige kabinet van de Nederlandse Antillen op 12 december 1969. Hij vertegenwoordigde de arbeiderspar tij, die het politieke toneel betrad na de woelige gebeurtenissen op 30 mei 1969 waarby een stakinsactie uit groeide tot plunderingen en brand stichtingen. Een deel van Willemstad werd verwoest. By de op 5 september van dat jaar gehouden verkiezin gen kreeg de Frente Obrero 3 van de 12zetels in de Antilliaanse Staten. Amador Paulo Nita werd op 18 au gustus 1921 op Curacao geboren; in 1937 was hy tijdschryver bij fir ma Nederhorst na enkele maanden ontslagen omdat hy de uitvoerder niet met „meneer" aansprak. Dat zelfde jaar koos hij het ruime sop, eerst als matroos, later als kwartier meester. Bij de Duitse inval in Polen in 1939 behoorde Nita tot de eerste groep vrijwilligers die onder de wapenen wérd geroepen. Zijn militaire carriè re werd vroegtijdig beëindigd toen Nita in 1942 een zaak bij de krijgs raad aanhangig maakte tegen zijn commandant, kapitein Venema van de militaire politietroepen op dt An tillen. WINTERSWIJK 6GPD» Een Alouette 3-helikopter van het vlieg veld Deelen is gistermiddag in de buurtschap Woold bij Winterswijk neergestort. De bestuurder, de enige inzittende van de helikopter, de 24- jarige gehuwde vaandrig A. G. Plomp uit Broek in Waterland kwam daar bij om het leven. Als onderdeel van zijn opleiding tot helikopter-vlieger was vaandrig Plomp gistermiddag bezig aan een solo-vlucht. Een douane-beambte heeft gezien hoe de helikopter plot seling naar de grond dook en daar in brand vloog. De brandweren van Winterswijk en Aalten rukten direct na de melding van het ongeluk uit. maai- toen men ter plaatse kwam was de vaandrig reeds overleden. Sedert de luchtmacht in 1964 dit type helikopter in gebruik heeft ge nomen, is dit het eerste ongeluk met dodelijke afloop. Een commissie van de luchtmacht stelt een onderzoek in. Een jongeman en een vrouw wer den door kogels getroffen, toen zij op een balkon stonden te kijken naar het blussingswerk van de brandweer bü een winkel, waarin een brandbom terecht was gekomen. Hun toestand is niet ernstig. Wie de schoten heeft gelost is nog niet be kend. Een andere jongeman werd in de wyk Brownsville door sluipschut ters gewond. Daar begonnen de rel len maandag over een geschil met een blanke kruidenier. Volgens de politie werden tenslot te een derde man en een 60-Jarige vrouw door kogels getroffen, ver moedelijk afkomstig van sluipschut ters. die in de verduisterde gebou wen zitten. Brandbommen kwamen terecht in een zestal gebouwen, waarby een school en een bottelarij van fris dranken. In laatstgenoemd bedrijf ontstond een spectaculaire brand in een opslagplaats van houten kratten. Gewapende politiemannen bewa ken thans de brandweerlieden, die by hun pogingen om de branden te blussen herhaaldelijk worden beko geld met flessen en stenen. Gisteravond zijn in totaal 41 per sonen voor verschillende delicten ge arresteerd. De ongeregeldheden laaiden gis teravond op ondanks een strenge avondklok, die voor de halve stad Miami en de aangrenzende zwarte 1 wyken in het district Dade geldt. Australië lost Engeland af Au stralië zal ongeveer 4.000 man troe pen in Maleisië en Singapore legeren nadat Engeland in 1971 zijn mili taire ontruiming van het Verre Oos ten heeft voltooid. KATMANDOE (AFP) In zuid west-Nepal (Himalaja) zyn zeker honderd personen verdronken door dat de rivier de Tinhau buiten haar oevers is getreden. Veel beren heb ben een toevlucht gezocht In de bo men waar zij langer dan dertig uur zonder eten en drinkwater zitten. Meer dan 3.000 stuks vee zijn door het water meegesleurd. Tekort dreigt TEXEL (ANP) Texel, dat met een nog ernstiger drinkwaterte kort wordt bedreigd dan zich ver- lede« Jaar voordeed, zal van 29 Juni tot half augustus met tankboten wor- den bevoorraad. In de haven van Oudeschild komt een voorraadschip met een capaciteit van duizend ku bieke meter te liggen, dat elk et maal door twee pendelende tankbo ten zal worden gevuld. Deze tankboten hebben elk even eens een capaciteit van duizend ku bieke meter. Gedurende deze zomer periode zal een sproeiverbod van kracht zijn. Het eiland beschikt over een eigen pompinstallatie, maar het grondwa terpeil in het water van de zuiderduinen staat nu al belang rijk lager dan in dezelfde periode van 1969. De directie van het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland had gehoopt het drinkwaterprobleem grotendeels te kunnen oplossen door de bouw van een extra voorraadkel- der van tweeduizend kubieke meter, maar het uitzonderlijk droge /eer heeft haar parten gespeeld. Vorig Jaar werd het tekort gedeel telijk aangevuld door inschakeling van tankauto's, doch die konden ge zamenlijk slechts honderd kubieke meter per dag aanvoeren. Het top- verbruik op Texel komt dit jaar waar schijnlijk ver boven de vierduizend kubieke meter water per dag te lig- AMSTERDAM (ANP) De Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij zal zeer waarschijnlijk de Koninklijke Hollandse Lloyd en de Bate,vierlijnen overnemen. De be sturen van de KNSM en van Inter- natio-Muller hebben vanochtend mee gedeeld, dat op grond van het ge voerde overleg de verwachting ls ge wettigd dat overeenstemming zal worden bereikt over de overname van deze bedrijven met uitzondering van de korte vaart-diensten op Groot Brittannië. De besturen van de KNSM en In- ternatio-Muller zijn het er in grote lijnen over eens dat de Kon. Holland se Lloyd en de Batavier hun be drijfsvoering vorlopig onveranderd zullen voortzetten en dat de betekenis van de evt. overname alleen deze zal zijn dat de eigendom »an de genoem de bedrijven door Internatio-Muller aan de KNSM wordt overgedragen. De besturen stellen zich voor zo spoedig mogelyk tezamen met de vakorganisaties aandacht te beste den aan de gevolgen van het even tueel overgaan van genoemde be drijven van Muller naar de KNSM en overleg te plegen met de onder nemingsraden. De mededelingen over de fusiebe sprekingen komen juist op het ogen blik dat een deel van het Lloyd-per soneel de rederij hebben bezet in verband met de geruchten over de overname. Meer nieuws over de bezetting van de Amsterdamse rederij kunt u lezen op pagina 7. ROME (AP) Laatste berichten van het Italiaanse stakingsfront: Vandaag hebben 32.000 hoofden van regeringsbureaus en diensten voor onbepaalde tijd het werk neergelegd. De uitbetaling van pensioenen en ambtenarensalarissen loopt gevaar. Op vele plaatsen staken de ver voersbedrijven voor de tweede dag. In Rome en Milaan staakten bus- on trampersoneel vanochtend. Ongeveer een half miljoen onder wijzers en leraren blijven weigeren eindexamens af te nemen af rappor ten op te Stellen. De examens zouden twee dagen geleden hebben moeten oeglnnen. Woensdag te middernacht rijn de persbureaus getroffen door een 24- uurstaking van het niet-redactionele personeel. De drukkers gaan zaterdag staken zodat zaterdagavond en zondag geen klanten zullen verschijnen. In bijna alle gevallen gaat het om hogere lonen, herziening van het rangenstelsel en betere promotiekan sen. Uit het Leidsch Dagblad van 18 Juni 1870: Van alle openbare en vele varticuliere gebouwen wap perde op 17 Juni de drie kleur, ter gelegenheid van den 52sten verjaardag van HM. onze geëerbiedigde Koningin. (Advertentie) Ontvan gen: Frambozenlimonade- Siroop per flesch 1 1. Inh brandewijn per flesch f 0.70 Jenever H. en Zn. per flesch 1 0.65-70. A. Wagemanf. Rapenburg Wijk I no. 517 (thans no. 97

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1