DE DUITSERS WAREN GROOTS Wedstrijd was een finale waardig Jan de Groot bijna door Hoying geklopt IPedosarf 1 Italianen na een wurgend-spannend voetbalspektakel in de eindstrijd Eindelijk verslagen I LIKDOORNS! Superieure voetbalshow Müller nu op totaal van 10 Etappe-zege van Vianen in Bern pONDEKDAG 18 JUNI Ï970 PAGINA 19 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) MEXICO-CITY (GPD) En toen kón Het eenvoudig niet meer. Wie in vier dagen vier uur vechten had gezien van een ploeg, die vele, vele minuten lang ver lies recht in de ogen had gekeken, begreep, dat hier dan toch de grenzen van alles wat in voetbal mogelijk is, waren bereikt. Toen Gianni Rivera de voorzet van Boninsegna verwerkte tot doelpunt, dat hij zelden zó gemakkelijk zal hebben kunnen scoren, toen was West-Duitsland dan toch einde lijk verslagen. Na I 1 1 minuten in de halve finales te hebben gespeeld, moest de ploeg van Schön dan toch nog erkennen, dat soms niet alleen vechtlust voldoende is voor tenminste een zilveren medaille in wereldvoetbal. Maar dat ook geluk moet helpen. En nog zoveel meer, dat niet einde loos kan worden meegevoerd door steeds dezelfde ploeg. Het houdt allemaal ééns op. En dan telt ook niet meer de morele moed. Zo was dat, toen Gianni Rivera Italië op 4-3 bracht. Nog vijf minuten te spelen in de tweede verlenging. Maar Duitsland zou niet opnieuw gelijk maken. Het was, zo voelde men dat aan. voorbij. En dat bleek. Want het laatste, beslissende passje, dat Gerd Müller luttele seconden voor tijd had moeten geven om met een desperate, wanhopig opgezette 1-2 combinatie Franz Beckenbauer toch nog vrij voor de goal te brengen, dat passje mislukte. Poletti stak er een been tussen en Duitsland was eindelijk verslagen. Ook de munt kon de leeggestreden ploeg niet meer komen redden. In het vervolg zal de wereld beker niet meer op naam staan van Jules Rimet, want zondag strijden Brazilië en Italië, die elk kun naam al tweemaal in het goud lieten graveren, om het de finitieve bezit. En West-Duitsland zal, over vier jaar, sterker dan ooit voor het eigen publiek, weer kunnen opmarcheren naar nieuwe roem. Want dat vergaarden de grillige volgelingen van een merk waardig „zachte", bescheiden oefenmeester in zeer hoge mate. Zoals in 1966 de Westduitse ploeg moreel ongeschonden uit een ver laren finale stapte, zo verdween zij nu, in Mexico met een helden- aureool. Ovaties daverden op de immense tribunes van het Azte ken-stadion, toen het team de arena verliet. Het fantastische bouwwerk, dat toneel 7uas geweest voor een superieure voetbalshow, die frappant was geregisseerd. Niet door een overmatige inbreng van glinsterend solistisch werk, maar door het invoegen van een wurgende dosis spanning en sen satie. Geen andere ploeg dan de Duitse kon, ditmaal met Italië als knappe tegenspeler, in zulk een show de hoofdrol vervullen. Eer En daarom paste het team ook de hulde, die de Italiaanse leider Val careggi bracht: „De Duitsers waren groots". Maar die woorden konden tegelijk ook worden gezien als een beleefdheidsfrase, die normaal is ge erden als zij komt uit de mond van de winnende coach. Want dat was Ferruccio Valcareggi, hoe dan ook. Eer past Duitsland, hoge mate van waardering tegelijk ook Italië. Dat zich manifesteerde in een heel an dere en zeker veel aantrekkelijker ge daante, dan was verwacht. Itaüë was in deze halve finale niet steeds de tergende, uitsluitend verdedigende, soms uiterst geniepige ploeg, die zich „onverdiend" naar deze hoogte zou hebben gespeeld. Integendeel. De Azurri kunnen nu eenmaal niet meer worden omgevormd tot een aanvallende ploeg, zoals men die bij voetbal-als-kijkspel gaarne wil aan treffen. Maar het opvallende élan. waarmee de oppositie ook op voor de Italianen ogenschijnlijk „vreemde grond" werd bestreden, sprak voor de bewering, die Valcareggi al eerder de wereld had ingezonden: „In de eerste ronde heeft men het ware Ita lië niet gezien, wij kunnen anders en beter voetballen". Zoals in de eerste fase al bleek: geraffineerde aanvallen zetten heel vaak de Duitsers aan tot het gebruik van voet- en handrem tegelijk. Wat door de in Mexico verblijvende Pe ruaan Arturo Zaxnanski met ergerlij ke regelmaat over 't hoofd werd ge zien of andersom beoordeeld. Maar het verhinderde bijvoorbeeld niet dat Italië de leiidng nam: Boninsegna boog een van de voet van Schultz springende bal na enig solowerk om tot een schot waarvan Sepp Maier later peinzend zei: „Misschien had ik de bal moeten hebben, hij kwam tenslotte van ver genoeg". Maar Maier viel te laat en onzui ver en Italië leidde. Tot aan het ein de van de wedstrijd. Althans: tot aan een moment, waarop Yamasaki nog altijd vond, dat er gespeeld moest wor de nwant scheidsrechters hebben de mogelijkheid om het „twee maal 15 minuten" zeer vrij te interpre teren. Maar niemand werd boos, toen tenslotte Karl-Heinz Schnellinger een laatste, onmogelijke poging be kroonde, want toen had Duitsland in 82 minuten voetbal al lang een nieuwe kans verdiend. Merkwaardig: aan die gelijkmaker had ook nie mand gedurende de hele wedstrijd getwijfeld. Die moest er komen, ge woon omdat het Duitsland was, dat achter stond. Maar Giacinto Facceht- ti erkende later toch wel, dat die 8chnellinger-goal wellicht toch voor komen had kunnen worden: „Wij hebben niet iutgebreid genoeg ver traagd". En daarom speeide hier het „andecre" Italië. Dat wellicht wel uit was op een herhaling van zovele wed strijden uit zijn geschiedenis, maar dat niet deed. Of kon. Over die twee mogelijkheden kan worden gediscus sieerd. Het tergende vertragen vanuit de verdediging, waarin de Italianen als geen anderen zijn geschoold, bleef uit. Het werd althans niet tot in het extreme doorgevoerd en dat is dan toch weer de verdienste van de Duitsers geweest. Want de Italianen hebben het niet gekund en vooral niet gedurfd. Zij wisten, dat de Duit se ploeg juist vanuit achterstand het gevaarlijkst voetbalt en dat legde al een zekere angst over de zuidelijke spelers. Verder drong het team van Schön na de Italiaanse voorsprong inderdaad aan, zoals men wel mocht verwachten. Italië wenste er echter niet alleen verdedigen tegenover te stellen, al trok de ploeg zich wel hoe langer hoe meer terug en al legde Valcareggi met opnieuw het inzetten van Gianni Rivera voor Mazzola ook nu weer de indruk op de verstandige acties. Maar toch: Italië bleef gere geld uit de verdediging komen en al begon men tenslotte toch duidelijk de tijd uit te spelen, er werden toch ook nog wel mogelijkheden voor Ri- va gezocht. Die er onvermijdelijk wa ren, want het voortdurende Duitse offensief liet, net als tegen Enge land, mogelijkheden tot tegenstoten open. Rivera dan ook: „Ik heb in die tweede helft meer ruimte gekre gen, dan ik voor mogelijk had gehou den. Maar tenslotte moest ik toch ook terug want die Duitsers bleven maar komen". huisd, toen Reinhard Libuda op rechts fin plaats van Löhr) was opgeroepen het vaderland te red den. Nog was één wissel niet vol doende om Italië omver te halen. Si- gi Held werd voor verdediger Patzke ineezet om tenslotte met massale aanvalskracht de doorbraak te kun nen forceren. En nog. tussen alle vreemde beslissingen van Yamasaki dcor en tegen de achtergrond van gruwelijke toestanden tot in het doelgebied bleven de Italianen over eind. Tot in de laatste minuut. Toen Grabowski in wanhoop zijn waar schijnlijk laatste voorzet van de wed strijd ergens in de doelmond richtte Waar Karl-Heinz Schnellinger als voorbeeld van wat mogelijk is wan neer een team fanatiek en massaal aanvalt, de bal achter Albertosi gleed. „Die Mannschaft" had het weer gered. Was er iemand, die op dat mo ment de Italianen in de verlenging een kans gaf? Waarschijnlijk niet. Zelfs niet. toen bleek dat Becken bauer diende te vervolgen met een „ingepakte" arm als gevolg van een vrij ernstige schouderblessure. Nee, de herinnering aan wat Engeland was overkomen, heerste te sterk in het Aztekenstadion. De Italianen waren verpletterd en ze bogen, zo dat kon, nog dieper toen Gerd Mül ler al in de eerste minuut scherp kopte, waarbij Alberiosi nog maar net redde. En toch misschien heeft ook dat tenslotte de onder gang van de Duitse ploeg tot gevolg gehad. Want toen Müller met veel ge scharrel Poletti en Albertosi tot zo danig geknoei had gedwongen, dat de bal over de lijn rolde, toen Duits land waarlijk leidde, toen werd de zekerheid te groot. Toen moest een ploeg, die nog niet anders dan wan hopig had gevochten in bijna 200 minuten voetbal in twee dagen, toen moest dat elftal consolideren. binatie toch weer tot 3-3 had geleid. Hoopten de Duitsers toen nog slechts op het geluk via de munt? Uwe See- ler: „Nog daargelaten het feit. dat we moreel een enorme klap hadden gekregen toen steeds maar weer bleek dat de scheidsrechter tegen ons was, misten we in die fase Beckenbauer. We speelden, ofschoon Franz zijn best deed, met tien man. We konden het niet meer opbrengen". Wat al een minuut na Müllers treffer bleek: Gianni Rivera trof niemand In de weg toen Boninsegna voor de zoveelste maal en nu definitief de vol komen kapotte Schultz had wegge speeld. De Milanese meester kon in alle vrijheid richten en scoren: 3-4. En toen kón het niet meer. Toen was Duitsland verslagen. Omdat het te vroeg een voorsprong had genomen Tegen die omstandigheid was een elftal vol fervente vechters, die alleen maar voorwaarts kunnen tot de laatste minuut, niet meer bestand. Maar glorieuzer had het trieste af scheid niet kunnen zijn Gerd Müller scoort in de ver lenging Duitslands derde (en laatste) doelpunt. Rechts op de foto doelman Albertosi en Gianni Rivera. Te vroeg Kansen Met alweer beutelings Schnel linger en Schultz mee optrekkend, met ditmaal Wolfgang Overath in een glansrol en Franz Beckenbauer even briljant als altijd. En de Duit sers kregen kansen. Reeksen. Maar steeds ontbrak daarbij het greintje geluk, dat de ploeg al was toebedeeld omdat zulk een geluk altijd een be loning lijkt te zijn vcor de vechters, de durvers. Seeler miste twee moge lijkheden en Overarth knalde zie dend hard op de lat. Toen, een kwar tier na rust, had Italië het ritme van de Duitse ploeg al meer moeten aan tasten dan het nu deed. Was dat Luigi Riva schreeiot van vreug de nadat zijn team. de Duitsers er definitief onder heeft gekregen. gebeurd, wellicht was dan in de vol gende kwartieren de Duitse vechtlust verkeerd in wanhoop en dan had Italië toen al de rug kunnen rech ten en de tijd hautain kunnen vol maken. Maar de Italianen durfden het risico van eindeloos breedtespel niet meer aan en begonnen hoe lan ger hoe meer in direct voetbal te „vervallen". Ze kwamen definitief met de rug tegen de muur toen bleek, dat hun „spitsen" Riva en Boninsegna de Duitse opbouw vanuit het achterveld niet meer kon den ontregelen met balbezit, over speeld als ze eenvoudig werden door bijvoorbeeld een hard tackelende en overijverige Berti Vogts. Toen was het voor Italië te laat om nog iets in de tactische conceptie te wijzigen. Er viel niets meer te veranderen, Duitsland was „on top" en de Ita lianen konden alleen nog maar (hopen en vertrouwen op hun verde diging zonder meer dan een soort „opluchtingsvoetbal" te produceren. Met te lange en te onzuivere passes, die telkens weer een nieuwe Duitse golf veroorzaakten. Afgegraven En minder dan een minuut voor tijd brak de „dam", die voor de steeds onzekerder Albertosi was opgewor pen. Zij werd aan de flanken meer en meer afgegraven door Jürgen Grabowski, die naar links was ver- Toen kon niet meer worden ge teerd op de mysterieuze krachten in de sport die de vermoeidheid voordien hadden verbannen, maar er moest effectief worden gespeeld, en berekenend. Maar probeer dat eens als juist dam de inspanningen van al dat voorgaande zo zwaar gaan we gen. Probeer dat eens, tegen een ploeg die nog niet de helft van de krach ten heeft verbruikt om toch al tot de halve finales te komen. Ja, eigen lijk kwam Duitslands treffer in de verlenging te vroeg. Te snel, omdat het verdedigend woekeren met de tijd te veel van de spelers zou gaan eisen. Italië moet dat hebben .ge proefd". Vier minuten later ega liseerde Burgnich de stand, nadat de „Squadra" had ondervonden dat Boninsegna en Domenghlni en De Sisti en ook Gianni Rivera de con ditionele mogelijkheden nog hadden om een hoger tempo te dicteren. En Riva schoot, weer vijf minuten la ter, eindelijk zoals de Italianen dat altijd van hem verwachtten, ge zien het vertoonde in hun eigen con treien. Wolgang Overath. die tenslot te huilend van het veld verdween, zei later: .Dat is beslissend geweest. Dat wij ineens met 2-3 achter kwa men. Het was ons breekpunt. We hadden er niet op gerekend". En dat. terwijl in de tweede verlenging een vlekkeloze Seeler-Müller-com- Het eerste sensationele doelpunt van de Duitsers. In de allerlaatste seconden van de of ficiële speeltijd brengt Karl- Heinz Schnellinger de stand op 1-1. TOERNOOI LEIDSCHE HOUT (Van onze tennismedewerker LEIDEN Schreven we van het toernooi van De Leidsche Hout dat de bezetting voor wat heren-B be treft redelijk was te noemen, nu me nen we toch die kwalificatie lichte lijk ondergewaardeerd te moeten noemen. Er zijn enkele spelers die in dit toernooi acte de persence ge ven en stelilg tot de betere categorie dienen te worden gerekend. In het district Leiden zijn deze „buitenlui' niet zo bekend, maar een van hen. met name W. Hoving, zal indi enhij op meerdere Leidse toer nooien verschijnt niet als garnituur rond de erkende cracks worden aan gemerkt. Gisteren dwong hij in een op vastheid gebaseerd duel de spe cialist op dat terrein. Jan de Groot, tot een uiterste krachtsinspanning De blonde Katwijker schrok zo van de niet verwachte tegenstand dat hij de eerste set met 36 verloor. Hij had zyn nog steeds bewonderens waardige conditie èn al zijn inzicht hard en hard noidg om zyn plaat sing als no. 3 in het herenenkelspel te rechtvaardigen. Op de drives was hij net een tikkeltje geduldiger en net een tikkeltje meer .bekeken' Met tweemaal 64 nam hij een voor iedereen, de wedstrijdleiding en hem zelf niet in de laatste plaats inbe grepen, verrassende hindernis. Gerald van der Sluys lachte gis teren breeduit en liep zeer tevreden door het clubhuis van de Leidsche Hout. Htf kon dat doen omdat hij een zeer verdienstelijke winst had weten te boeken op de geroutineerde Gerard Bakker. Weliswaar is deze op de tennisbaan op geen stukken na zo sterk als echter de tafelten nistafel. maar wat hij aan pure ten- nisslagen tekort komt maakt hij ruimschoots goed met zijn geweldige wedstrijdmentaliteit en grote kijk op de ball. Het leek er in de tweede set van deze wedstrijd ook niet op dat Gerald van der Sluys er in zou sla gen de volgende ronde in de B-af- I deling te bereiken. Na 5—7 nam Bakker met weloverwogen kort ma- noeuvreren het initiatief en wat zyn j jonge riaval ook probeerde, hij hield i de teugels vast in handen. Het was goed gezien van Gerald van der Sluys I dat hij na het verlies van de tweede set bleef volhouden met het spelen I op de aanval. Toen zijn zwiepende topspin-forethands weer de goede lengte hadden diende Bakker te re tireren en dat werd hem fataal. Ge rald van der Sluys finishte overtui gend: 62. Mirjam Mulder was evenmin van I plan voor een reputatie opzij te 1 gaan. Anneües Koole, no. 3 geplaatst. had twee lange sets nodig om Mir- jam Mulder terug te wyzen, 86, 108. Met een zucht van verlichting stapte zij tenslotte het gravel af I Die zucht kan er bij Hanke Faase i no. 4 geplaatst, niet af. Mevr. Over- j toom zette haar met 75, 63 aan j de kant. I In het damesenkelspel-C liet de I Leidsche Hout zich via Kiki Oost en j Cara Fok gelden. Eerstgenoemde won met de veelzeggende cijfers 61, i 60 van Evelien van Leeuwen en Carla Fok sloot de derde set van haar partij tegen mej. Rensink met een minimale marge, maar verdiend, in haar voordeel af: 62, 68, 64. In het herenenkelspel-C boekte Gerald van der Sluys nog een zege. Herman van der Capellen werd door de gevaarlijke linkse forehand over speeld: 6—1. 61. Moeilijk had de no. 1 geplaatste Modderman het te gen Galjaard. die eerst na lange strijd met 5—7, 4—6 capituleerde. Ton Crepin kon het tegen Zonne veld niet waarmaken (26, 36). MEXICO STAD ANP) De Westduitser Gerd Müller heeft met twee treffers in de halve j finalewedstrijd tegen Italië zijn positie aan de kop van de top- scorerslyst in de strijd om het wereldkampioenschap versterkt. Müller heeft nu een totaal van tien doelpunten en staat Ij ruimschoots voor op de Brazili aan Jair, die tegen Uruguay eenmaal het net vond en nu zes treffers achter zyn naam heeft staan. Müller zal in de wed- j strijd om de derde plaats, die i zaterdag in Mexico stad wordt j gespeeld, drie keer raak moe- l inschieten om het record van de Fransman Just Fontaine, die j tijdens de titelstrijd in 1958 in Zweden dertien doelpunten maakte, te evenaren. De top- scorerslyst ziet er als volgt uit: 1. Müller (W.D1.) 10 doelpunten 2. Jair Bra 6. 3. Cubillas (Peru» 5 4. Bisjovets (Rus), Pe- le (Bra), Riva (Ita.). Rivelino (Bra) en Seeler (W.D1.), allen 3 doelpunten. ADVERTENTIE 4 of eelt? voor slechts f2£5 weer lopen zonder pijn! «J BERN i ANP) De Nederlander Gerard Vianen heeft woensdag de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland op zijn naam gebracht. Hij legde de 198 km. van Firihaut naar Bern af in 5 uur 14 min. 59 sec. 1. Gerard Vianen (Ned.) 5.14.59 (gem. snelheid 37.596 km uur), 2. Hennes Junkermann W.-Dld 5.15.15, 3. Dino Zandegu (It.) 5.20.53, 4. Harry Steevens (Ned.) z.t., 5. Cees Zoontjens (Ned.) z. t., 6. Henk Ben jamins (Ned.) z. t.. 7. Willy de Geest «Belg» z. t.. 8. Giuseppe Mi- lioli (It) z. t.. gevolgd door het grote peloton in dezelfde tijd. Het algemeen klassement luidt: 1. Roberto Poggiali (It) 35.08.37, 2. Luis Pfenninger (Zwits) 35.09.40, 3. Primo Mori (It) 35.09.51, 4. Arie den Hartoe «Ned 35.09.53. 5. Ugo Colombo «It> 35.10.33 6. Kurt. Rub (Zwits) 35.11.14, 7. Franco Bitossi (It) 35.12.30, 8 Ottavio Crepaldi (It) 35.12.49, 9. Mauro Vanucchi (It) 35.13.06 10. Felice Gimondl (It) 35.13.14. AUTOSPORT De Amerikaanse coureur Mario Andretti, heeft laten weten dat hij niet zal kunnen deel nemen aan de Grote Prijs van Ne derland. Als reden gaf Andretti ook vorig jaar schreef hij op het laatste moment af op dat zijn March niet bedrijfsklaar is. MEXICO STAD (ANP) Fritz Falter ,de man die aanvoerder was van het Duitse elftal dat in 1954 we reldkampioen werd door de verras sende triomf op Hongarije, vond de nederlaag van zijn land tegen Italië geen schande. „Het is een van de meest dramatische wedstrijden ge weest" van de toernooien om het we reldkampioenschap", zei „Der Alte Fritz". Walter fungeert als commen tator by deze wereldkampioenschap pen voor de Westduitse televisie. „Italië heeft dit jaar een ploeg van zeer hoge klasse en ik geef het een bijzondere kans om opnieuw wereld kampioen te worden. Daarom is het geen schande ervan te verliezen, ten slotte z(jn we toch geëindigd bij de laatste vier", zei de kalende Walter. Helmut Schön vond dc wedstrijd een finale waardig. „We hebben pech gehad. De vele doelpuntn zijn ge vallen. omdat de ploegen aan het eind van hun krachten waren geko men. Ik wil niemand in het bijzon der pryzen. De ploeg heeft geweldig gespeeld en had voor hetzelfde geld in de finale kunnen zitten De Italiaanse coach Feruccio Val- carecci vond het een „heerlijke wed strijd". We hebben verdiend gewon nen, maar deze wedstrijd had eigen lijk de finale moeten zijn. De Duit sers hebben ook geweldig gevoetbald. Het zou onrechtvaardig geweest zijn als één van de ploegen met méér dan een doelpunt verschil zou hebben ge wonnen. Ik zou het uiterst onbevre digend hebben gevonden als het lot over een dergelijke wedstrijd had moeten beslissen". Scheidsrechter Yamasaki vond hei „de beste wedstrijd die ik ooit heb gezien. HU bood alles wat voetbal te bieden heeft. Ik vond het een uiterst faire wedstrijd, hoewel ik enkele malen moest ingrijpen en zelfs moest waarschuwen. Voor een strafschop zag Ik echter geen noodzaak. Geen enkele Duitse speler is in het straf schopgebied zó hard aangevallen, dat een strafschop gerechtvaardigd zou zyn geweest. Gianni Rivera, dc man die de be slissende zevende goal van zijn schoen liet vertrekken verklaarde: „Ik wist dat wij zouden winnen. Na tuurt Uk ben ik blü vooral met dat doelpunt dat de zege betekende. Maar we moeten niet vergeten ook het Duitse elftal met zyn spel te fe liciteren Uwe Seeler. 70 wedstryden voor het Duitse elftal, aanvoerder en nu opnieuw van plan zich terug te trek ken uit het internationale voetbal: „Deze wedstryd moest natunrlUk een ovrewinnaar opleveren, maar het is geen werkeiykc triomfator geworden. De gelukkigste heeft gewonnen .Het resultaat had net zo goed andersom kunnen zyn. De enige winnaar was het voetbalspel. Ik geloof namelijk dat dergelyke duels maar hoogst zelden voorkomen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19