Labour schijnt zeker van de overwinning IMPLEX Uw Leidsch Dagblad CAMBODJAS HOOFDSTAD INGESLOTEN L 1 Westduitse oppositie onverzoenlijk jegens Brandts Oost-politiek Wkantie? Neem Aspirine dan ook mee! Hoessein spreekt dreigend Negatieve redenen om Wilson te handhaven mee op vakantie BRITSE LAGERHUIS Zetelverdeling 1964 ^^teNSERVATIEVEN LABOUR 1966 LIBERALENUj°Mm^L>J"N CONSERVATIEVEN V*®LABOUR<wm mmzmmmm Kiesinger ontkentdat huidige koers met de zijne vergeleken kan worden ALLERLAATSTE OPINIEPEILING W Vbor de kinderen: Aspirine Juncr met \mxhlensmaak. HOKDERPAa n TOOT mo U3D8CH DAOBLM) PAOOT4 tf ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Tenzij de koffiedikkijkers van de opinie peilingen de plank helemaal blijken te hebben misgeslagen, een zege van Labour thans vrijwel zeker. De voorsprong ,an de socialisten is nl. volgens twee onafhankelijke onder- oekingen in één week van 5 tot 7 procent vergroot. Daardoor leeft een regering, die tot voor kort geen schijn van kans eheen te maken, zich tot ieders verbazing volkomen hersteld a wellicht verkeert zij nu in dezelfde positie als in 1966, toen ie partij met een Lagerhuismeerderheid van ongeveer 100 ze- Els uit de bus kwam. Dit betekent echter allerminst dat het Engeland allemaal rozengeur en maneschijn zou zijn, of 1st men werkelijk verrukt is over deze Labour-regering. De socialisten trachten met statis- ften aan te tonen, dat er op so- jjgl terrein zeer veel i6 verbeterd dat Engeland een humaner land geworden door de maatregelen te ii rassendiscriminatie en de af- nffing van verouderde webten, zo- i de doodstraf. Maar in t algemeen Labour niet meer dan een beetje gelopen op een enorme achter lad er heerst vooral regionaal nog een arme werkloosheidde woningnood jjft mede door de hoge hypo- ittkrente ellendig groot; volgens o recent rapport worden de ar en steeds armer, terwijl de bejaar- n er ook niet al te best aan toe a. Wat investeringen en economi- be groei betreft raakt Engeland lijk achterop. Als Labour wint is it, omdat men ondanks alles toch «r vertrouwen bezit in Wilsons paciteiten en zijn dominerende, jwel vaak misleidende persoonlijk- id, dan in Edward Heath, die als der der conservatieven niet „zwaar" is, al is hij als politicus wel- tht meer integer dan de gladde, naar alle kanten uitwijkende ilson. Het kan ook zijn dat de ontgoo- elde kiezer zó cynisch is gewor- n, dat hij de partij die aan het be ad is maar laat zitten, omdat de enstander ook niet als de heilbren- gezien wordt. Maar het Britse bezit sinds de oorlog door de iale verschuivingen een ingebouw- Labour-meerderheid ook door nog altijd vrij scherpe klassete genstellingen waardoor de To ries alleen by massale stemonthou- ding van de Labour-aanhangers een werkelijke kans maken. Bang Een andere rationele verklaring voor een Labour-overwinning is, dat men ondanks alle narigheid die men aan den hjve voelt en waaraan men min of meer gewend is geraakt, er kent dat Wilson met het dichten van het van de Tories geërfde gat in de betalingsbalans een werkelijk succes heeft geboekt. Heath heeft zichzelf en zijn partij veel kwaad gedaan door zijn vreesaanjagende voorspellingen over de economie. Misschien wil men juist door de dreigende gevaren geen verandering en is men bang voor een nieuweling als Heath, die boven dien in persoonlijke populariteit (ook al volgens de opiniepeilingen) steeds verder, achter Wilson aankomt. Hij kan zichzelf natuurlijk niet verande ren, maar zijn geringere popularitei wordt mede veroorzaakt door het feit. dat hij in het verkiezingsspel niet opgewassen is tegen de grote „beroepsartiest" Wilson. Daarbij komt dat het conservatie ve programma weinig overtuigend is. hoewel het loffelijke correcties op Labours vaak hopeloze ontoereikend heid bevat. De vrees zit er namelijk diep in. dat onder de Tories de eco nomisch zwakkere opnieuw het kind van de rekening zal worden door vermindering van de sociale voor zieningen. die de conservatieven se lectief toegepast willen zien. Heath hoont Labour omdat deze partij capi tuleerde voor de vakbonden, toen de 9 LIBERALEN f 304 253 36.66 Simplex. Dat is pas fietsen. Dat is nog eens constructie, door een fabriek van de oude stem pel. Simplex; 'n oud vertrouwd merk. Een jonge, sterke fiets! ADVERTENTIE Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Ssbrief verzenden frankeren met 25 ct. fel HUISADRES lei Naam: ..Ka straat: Woonplaats: Kwartaal Ij hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing is. Postabonnement VAKANTIE-ADRES let P-a. straat hatenaami hnowcmowi provincie S.v.p. in blokletters. 8i) tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar Wdatum le en laatste dag van inhouding). PZENDEN/INHOUDENdoorhalen wat niet verlangd wordt. le dag laatste dag...-. Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. Q Van opzenrtlng/inhnnriing W Nederland, België en Luxemburg f 1,25 per vakantieperiode. De overige ft ^opese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag. tijdelijk in te houden kranten wordt bij restitutie van het te veel hfcalde abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratie- fm. tooeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen uw gironummer 'tet vakje rechts onder punt 3 te vermelden. regering de wilde stakingen wilde be dwingen. Hij stelt de regering ver antwoordelijk voor de huidige sta kingsgolven, die hoger dan ooit zijn. Door het falen van Labours inkomens beleid en door tegenstand van de bonden schijnt wat loon- en prjjs- inflatie betreft het hek thans van de sterkt, dam te zijn, al sust kanselier Roy Jenkins, dat het tegen het einde van het jaar wel allemaal zal loslopen. Overigens, mocht Labour winnen, dan dankt het dit voornamelijk aan het strakke financiële beleid van Jenkins. sel doch wegens Labours tekortko mingen de voorkeur aan de conser vatieven te geven, de hoop uitspreekt dat het liberale element, ook als te genhanger van de te rechtse invloe den in de conservatieve partij, in het nieuwe Lagerhuis zal worden ver- Puzzel Heath beschuldigt Labour ervan dat het de werkelijke economische situatie verdonkeremaant en dat na de verkiezingen het land opnieuw zal moeten bloeden. Op zijn beurt verwijt Wilson Heath onwaarachtigheid we gens valse verkiezingsbeloften Heath stelt heel braaf vermindering van de staatsuitgaven, belastingver laging, afdamming van de inflatie en algemene economische opbloei in het vooruitzicht, terwijl het conser vatieve verkiezingsprogramma dat o.a. Engelands militaire aanwezig heid ten oosten van Suez wil voort zetten, in tegenstelling tot Labour volgens de critici onvermijdelijk tot het tegenovergestelde zal leiden. Alweer een reden voor de kiezers, die deze puzzel onmogelijk kunnen uitzoeken, om zich niet druk te ma ken over een koersverandering of om eenvoudig thuis te blijven. Heath' geloofwaardigheid is bovendien ver zwakt omdat hij- door Enoch Powell wordt overschaduwd, zegt tegen ge klemde immigranten te zijn, omdat goedkope arbeidskrachten de prik kel wegnemen om de industrie te moderniseren. Powell, die fel tegen Engelands aansluiting bij de EEG is. wil ook terug naar een ouderwet se markteconomie. In hun hart hun keren veel conservatieven naar Po wells simplistische oplossingen, maai de vrees voor deze boeman bindt velen sterker aan Labour. Ook dit is een belangrijke factor bh het ana lyseren van Labours (.voorlopige) voorsprong. De tragiek is natuurlijk, dat ook in Engeland geen van de beide grote partijen de magische for mule voor een oplossing van de drin gendste problemen beizt. In elk ge val beseffen de kiezers instinctief, dat deze niet in een handomdraai kunnen worden opgelost. Dit bete kent ook dat zij meer dan vroeger bereid zyn een regering een extra kans te geven. Maar er zyn grote tekorten in de broodnodige kennis; omdat men byv. nagelaten heeft de kiezers in Europese richting op te voeden, met als gevolg dat na de strubbelingen met De Gaulle een meerderheid van het Engelse volk thans tegen aansluiting is. Er wordt ook over de EEG gezwegen, omdat de drie politieke party en het over aansluiting roerend eens zijn. Zij moe ten later zelf maar zien hoe een con flict tussen parlement en kiezers te voorkomen. Een referendum willen de parthen beslist niet. (Van onze correspondent! BONN (GPD) Na een dag var onverzoenlijk debatteren tussen re gering en oppositie zei gistermiddag minister Horst Ehmke in het West- I duitse parlement; „Hoe kan het bui tenland ons als een volwassen staat beschouwen, wanneer wij niet eens kans zien normaal te onderhande- I len? De geallieerden onderhandelen met de Sowjet-Unie over Berlijn zonder dat er iets van. uitlekt Hier is dat onmogelijk. Waarom geeft de regering niet de kans een niet-aan- valsverdrag uit te werken en aan het parlement voor te leggen? Daar na kan er maandenlang over worden gedebatteerd". Al om negen uur 's ochtends was het debat begonnen met een rege ringsverklaring van bondskanselier Brandt. Het was gisteren een natio nale feestdag in de bondsrepubliek, de dag namelijk waarop de opstand van de Oostberlynse arbeiders in 1953 werd herdacht. Die ,dag der nationale eenheid' is een verplichte vrye dag. maar Brandt had er voor regering en parlement voor het eerst een werkdag van gemaakt. In hel parlement zou de harde confronta tie plaatshebben na de voor de CDU- oppositie gunstig uitgevallen deel staatsverkiezingen van afgelopen zondag. Brandt gebruikte zyn rede om dui delijk te maken dat de regering de ingeslagen koers van toenadering tot Oost-Europa zal voortzetten. Hy deed echter bovendien een poging aan te tonen dat regering en oppo sitie in hun buitenlandse politiek nog altyd een aantal gemeenschap pelijke aanknopingsputen hebben Die poging werd getorpedeerd door zyn voorganger Kiesinger. De ex-bondskanselier verklaarde, dat normalisering van de betrekkin- vangen met de Sowjet-Une pas kan worden begonnen als Moskou heeft getoond met Bonn samen te wilier werken aan de oplossing van de Duitse kwestie (hetgeen voor de CDU nog altijd hereniging betekent) Kiesinger herhaalde bovendien het De Liberalen Ijveren, als enige grondslag voor betere arbeidsverhou dingen en een oplossing van de loon- kwestie, al sinds jaar en dag voor medezeggenschap door middel speciale raden, voor overleg binnen elk bedrijf en voor aandeel in de winst voor alle employés. Zij willen een federaal opgebouwd Groot-Brit- tannië met eigen parlementen voor j alleenvertegenwoordigingsrecht: Wij zijn vrije Duitsers en daarom ver- Liberalen Wat ook teleurstelt in deze ver kiezingsstrijd is het schrijnende ge brek aan nieuwe denkbeelden, behal ve bij de liberalen die niet behoeven te regeren en daardoor op dit ge bied altijd het vruchtbaarst zyn. Vandaar dat het niet vreemd is dat „The Times", die zegt niet vit begin- Schotland en Wales, In welke lan den zij door dit streven historisch zoveel aanhang bezitten. LONDEN (AP) Volgens de al lerlaatste opiniepeilingen over de resultaten van de verkiezingen van vandaag zou 49 procent van de stemgerechtigden stemmen op de socialisten en 42 procent op de con servatieven. Deze peiling, die van ochtend in de Daily Telegraph werd gepubliceerd, wa6 gemaakt door het instituut Gallup. antwoordelijk voor het lot van de meiden ginds". „U zegt dat wij realiteiten moeten erkennen", aldus Kiesinger tegen j Brandt. „Nee. meneer de bondskan- i selier, wij moeten erkennen dat er I bepaalde situaties zijn ontstaan, I maar wy mogen die niet officieel en I juridisch erkennen". De afkeuring van de huidige regeringspolitiek I bracht Kiesinger er zelfs toe uit te roepen: „Het gaat er nu al niet meer om dat wij verder komen, maar dat we niet verder teruggaan. De klok staat op vyf minuten voor twaalf. Ik hoop dat ik u hier over een paar jaar niet aan hoef te herinneren. maar niet voor het ontvangen van bevelen in Moskou verschijnen", al dus de vroegere regeringsleider. Brandt reageerde op die woorden verontwaardigd: ,.Er bestaat, opdat wij elkaar hier goed begrijpen, niets gemeenschappelijks met diegenen die openlijk of indirect volks- of land verraad laten roepen, waar mensen zich inspannen voor de vrede en een goede toekomst voor Duitsland" De indruk die het debat maakte is dat de regering er niet in zal sla gen de medewerking van de tegen- party in eigen land te winnen, ook al tracht zij zorgvuldig bezwaren weg te nemen. Bondskanselier Brandt had gisterochtend verklaard: 1. het doel van de staatkundige eenheid in een Europese vredesorde ning en op de basis van het zelfbe schikkingsrecht blijft onveranderd; 2. de rechten van de Grote Vier voor Duitsland als geheel en voor Berlijn blyven onaangetast; 3. een volkenrechtelijk* erkenning van de Duitse deling is niet mo gelijk. Brandts gematigde rede werd door Kiesinger. Strauss en fractieleider Barzel fel beantwoord. Barzei ner- haalde zijn bewering dat de rege ringspolitiek in het parlement noch onder het volk op een meerderheid steunt. Voorts blijft de oppositie bij haar opvatting dat voor onderteke ning van een niet-aanvalsverdrag met de Sowjet-Unie in het parle ment een meerderheid van twee derde nodig is, hetgeen de legering bestrijdt. Tot een stemming over Brandts beleid, waarmee rekening was gehouden, kwam het gisteren niet. Drie punten Kiesinger wilde niets weten van een overeenkomst tussen zyn pogin gen om met Moskou te onderhan delen en de huidige van kanselier Brandt. „Ik wilde onderhandelen, (ADVERTENTIE) WW SKIN i PHNOM PENH, MOSKOU (Reu- i ter) Troepen van de Vietcong I en aanhangers van het afgezette Cambodjaanse staatshoofd Prins Sihanoek zijn gisteren verder I naar de hoofdstad Phnom Penh opgerukt. Volgens welinge lichte kringen bevinden zij zich aan drie kanten van de stad, ter wijl zij ook uit zuidwestelijke richting zouden optrekken om de omsingeling te voltooien. Er de den geruchten de ronde, dat de guerrillatroepen vandaag de aanval zouden openen, precies drie maanden nadat een einde was gemaakt aan het bewind van Sihanoek. In Phnom Penh stijgt de rijstprijs, kennelijk doordat de bevolking aan het hamsteren is geslagen. Rondom het h<X)fdpostkantoor zyn barricades opgericht. De caféhouders hebben opdracht gekregen om zes uur 's- avonds him zaken te sluiten. Na ne genen zijn ook vrijwel alle eethuizen dicht. De laatste landverbinding van de Cambodjaanse hoofdstad met de pro vincie Battambang aan de grens van Thailand is verbroken, doordat de 1 Vietcong een station by Krang Lovea, op 55 km ten noordwesten van Phnom Penh, met mortiergranaten, waar- verder zyn guerrilla-troepen Kom- pong Tsjnang binnengetrokken. Ook bestookten zij Kompong Thom, op 130 km ten noordwesten van Phnom Penh, met mortiergranaten, waar na zy een grondaanval begonnen. Zuidvietnamese troepen die in het weekeinde een belangrijke rol speel den by de herovering van Kompong Speoe, hebben deze plaats inmiddels verlaten. Volgens ooggetuigen be klaagden de bewoners zioh er over, dat de Zuid vie tnamezen zich aan plunderingen schuldig maakten. Hierover had de plaatselyke Cam bodjaanse bevelhebber een felle ru zie gehad met de commandant van de bedoelde Zuidvietnamese divisie. Intussen heeft een missie van ho ge functionairssen uit Indonesië, Ja pan en Maleisië onder leiding van de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik gis teren in Moskou een ontmoeting ge had met minister van Buitenland se Zaken Gromiko om te praten over een vreedzame oplossing voor de kwestie-Cambodja. De groep is vorige maand gevormd door een Aziatische conferentie waar. aan elf landen deel namen en zal na de Sowjet-Unie ook bezoeken bren gen aan India, Polen, Canada (als leden van de internationale controle commissie voor Indo-China) en het Nederland Zuid Afrika In Zuid-Afrika wonende Nederlanders e voormalige Nederlanders hebben een petitie ingediend by de Nederlands ambassadeur in Zuid-Afrika waarin een oproep wordt gedaan tot het ver sterken van de banden tussen Zuid- Ahlka en Nederland, Verenigd Koninkryk (welk land met de Sowjet-Unie medevoorzitter van de Geneese conferentie over Indo- China van 1954 was). Voorts is ook VN-secretaris Thant in Moskou ge arriveerd. maar hij wilde geen on derwerpen noemen waarover hy met de Kremlinleiders zal spreken. Met 45 tegen 36 stemmen heeft de Amerikaanse senaat gisteren een voorstel verworpen tot het leveren van gevechtvliegtuingen aan Thai land. De Republikeinse senator Thurmond betoogde tevergeefs dat Thailand Amerikaanse gevechtsvliegtuigen van het type Freedom-fighter" nodig heeft om zich tegen eventuele com munistische aanvallen te kunnen ver weren. BEIROET, ROME ,AP, AFP) Volgens een betrouwbare Palestijnse zegsman heeft Koning Hoessein ge dreigd de linkervleugel van de guer rilla-organisaties „te vernietigen". Dinsdag, toen de koning troepen in zijn land inspecteerde, zou hy heb ben gezegd: „De enige betrouwbare verzetsgroepen zijn de Faah en het Palestijnse Bevrijdingsleger. Andere organisaties moeten worden vernie tigd". Hy voegde er aan toe: „Wjj staan nu klaar als er moeilijkheden in Jordanië komen, wat voor moei lijkheden dan ook, en wanneer dan ook". De koning zou op zijn inspectie vergezeld zijn geweest door zijn oom Sjarief ben Dzjamiel, die verleden wee ktijdens de hevifg gevechten tussen het leger en de verzetsorgani saties als opperbevelhebber der strijd krachten was ontslagen. Het feit dat Ben Jamiel nu met de koning samen het front bezocht betekent dat hij nog een belangrijke rol speelt en dat de Jordaanse crisis spoedig weer in volle hevigheid zou kunnen ont branden. „Wy zijn bereid vrede te sluiten met Yibanon, met eerbiediging van de huidige grenzen. Wij zyn bereid tot onderhandelingen met Jordanië om de grenzen vast te stellen en tot vrede te komen", zo zei de Israëli sche minister van Buitenlandse Za ken. Abba Eban, gisteren op een persconferentie in Rome. „Degenen die de vrede verhinderen zfjn dn terroristen. Dat is ook hun roeping, dat is het doel van de terreurorga nisaties". Bij een artillerieduel aan het Suez- kanaa zyn gisteren vyftig Egypti sche militairen gedood en zeven ge wond, aldus een militaire woordvoer der in Cairo. Eerder op de dag had den 48 Israëlische Phantom en Sky- hawk jachtbommenwerpers Egypti sche stellingen aangevallen, waarbij een vliegtuig werd getroffen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17