xperimenteel lodeproject op Iredase cademie Heerlijkste biefstuk NIET MEER VAN DE KOE wmSms VOOR OVER zoetilcze" garderobe ,AG 13 JUNI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA V dir ijkt op een legpuzzel, het blijkt de basis te zijn van een nobele en nogal ongewone garderobe: een verzameling ij/- en zeskante lappen en lapjes kleurige stof, afgezet din ihn ritssluitingen of repen klittenband. ■en op zeker ogenblik in bon- grillen van dit klimaat en bij de ide door elkaar in een groot stemmingen van die mens. „Neem 101 M1 Academie voor beel- insten St-Joost in Breda en !riC Amerikaanse in nou een zomerjurk", zegt één van de ontwerpers. „Overdag loop je met blote armen, s' avonds moet altüd dat eeuwige vest eraan te pas ko men. Waarom dan geen losse lange mouwen erbij die je in een handom- 1 draai erin kunt zetten?" ADVERTENTIE deel uit van een col- I oekomstklecling", ontworpen team studenten van de mo- van dit instituut, ontstaan uit de overtui- er veel en veel meer „zeg iizend") mogelijkheden voor; idaagse mens zijn om steeds ekleed te gaan. et alleen steeds anders, maar vooral* passend bij elk uur dag, bij elk seizoen, bij de Bouw pakket DAMESMODE ||m| in exclusief jenge slljl... plB nni3@(y)fc®®A Ipjpsij BREESTRAAT I08°-II2 LEIDEN Een gedachte die niet helemaal nieuw is en waarmee ook de con fectie. zü het heel aarzelend zoals de confectie veel dingen aarzelend doet» al vaker heeft gespeeld. Maar dan toch niet op de consequente ma nier waarop men dat in Breda heeft doorgevoerd. Het (overwegend uit vrouwelijke studenten bestaande» ontwerpersteam heeft ware „bouw pakketten" gemaakt waarmee een simpel basis-kledingstuk letterlijk kan worden uitgebouwd tot sportte nue. of strandjurk, tot pantalonpak of avondjurk en zelfs tot een regenpak. Dit alles onder het motto: ..gewoon lekker praktisch". Het uitgangspunt ligt voor de hand. vinden ze zelf. Kijk naar de moder ne systemen die bij de woninginrich ting al een tijdje in opgang zijn: het is een en al aanbouw- en schakelele ment wat de klok slaat. Men koopt naar behoefte en koopt later elemen ten bij naar behoefte. En aangezien ook een kledingstuk in een zeker aantal onderdelen uiteen valt, is er eigenlijk geen enkele reden om ook met die kleding eens aan het „scha kelen" te gaan. Ritsen Met als voornaamste materia len jersev en vinyl, veel ritssluitin gen en klittenband is zo de „garde robe der duizend mogelijkhe den" ontstaan. Een rood wollen pak. door verscheidene ritssluitinkjes in segmenten verdeeld. wordt tot avondkleding getransformeerd dooi er ondermouwen en een hoofdkapje van rinkelend metaalbeslag aan toe te voegen. Bü een paars pak hoort 's avonds een gebloemd hesje van fijne dunne stof waarin ook weer los se mouwen kunnen worden geritst. Wie van zo'n wollen spe.dpak de onderste helft van de pijp afritst zou in het resterende tenue kunnen paardrijden en als ook de bovenste pijphelften en de mouwen nog uit gaan. blijft een turn- of strandpak over. op z'n tijd weer aan te vullen met andere (korte» mouwtjes en pijpjes met metalen drukknoopbe- slag, of een afritsbare kol in con trasterende kleur. Voor regenachtig weermouwen en broekspijpen van doorzichtig vinyl. Als de winter naderthulpstukken van bont. En om het modespel van mini-tot maxilengte mee te spelen, wordt gedacht aan losse rokken van mini-, midi- of maxilengte. met klit tenband snel aan te brengen of te verwijderen. Ruilen Als de vormen en ideeén uit dit ex perimentele project inderdaad indu strieel zouden worden verwezenlijkt, kopen we over niet al te lange tijd Het ontwerper steam ledereen zit te veel „vast" aan eigen kle- dvig. Daarom: spelen en ruilen met „opbouwkleding" geen kledingstukken meer. maar al lerlei panden, mouwen en pupen in de gewenste kleuren en maten. Kle- ding-bouwpakketten dus waarmee iedereen naar eigen smaak een „sei- zoenloze" garderobe in elkaar kan zetten; een mogelijke mode ontwik keling. door de futuroloog professor F. L. Polak al aangestipt in zün boekje „De toekomst doorzich tig verpakt" De ontwerpers van de Breda se Academie zkn aan zo'n ontwikke ling nog meer kanten. Ze vinden dat iedereen tot nu toe veel te veel „vast" zit aan de eigen kleding. Met die opbouwkleding zou dat helemaal anders kunnen worden: men leent onderdelen van eikaars kleding, men ruilt mouwen of andere pandjes. Kortom: een gloednieuwe mogelijk heid tot „communiceren" dankzij de mode. (Van onze medische medewerker dr. J. Kater) Men schat dat elke dag minstens 10.000 mensen aan ondervoeding sterven. De hoofd oorzaak hiervan wordt gevormd door het te kort aan de juiste eiwitten in het voedsel. Het eiwittekort zal met de snel wassende wereldbevolking nog sterk toenemen. De we tenschappelijke onderzoekers gaan dit pro bleem niet met ploegen of andere landbouw werktuigen, maar hoofdzakelijk met micro scopen en technologische hulpmiddelen te lijf. Natuurlijk blijft het ook van belang om methoden te vinden waarmee op het beschik bare bouwland meer voedselprodukten groei en. waarin zich ook eiwitten bevinden. Maar het komt juist op d i e eiwitten aan waaruit het menselijk lichaam weer zijn eigen eiwit ten weet op te bouwen. Ei- bestaan ongeveer 20' „amïnozu- ren", zeer speciale organische schei kundige verbindingen, die in bepaal de combinaties menselijke lichaams eiwitten kunnen opleveren. Daarvan worden 12 wel „essentiële aminozu ren" genoemd, omdat zij geschikt zijn voor de synthetische opbouw van eiwitten in het menselijk lichaam; bij kinderen zijn dit er slechts elf. Het komt er dus op aan om juist deze essentiële aminozuren via het voed sel in het lichaam op te nemen, dit uiteraard afgezien van de calorieën die elk soort voedsel oplevert. Juist i van deze essentiële aminozuren wordt er te weinig geproduceerd. tussenpozen van één dag. Tijdens hun groei worden hele reeksen van deze organismen „afgeroomd", ge centrifugeerd. gedroogd en dan aan dieren als voedsel gegeven. Er zijn nog slechts, weinig toxische reacties waargenomen, afhankelijk van de gebruikte wijze van toediening. Voordeel ïimentele kleding, ontworpen door studenten van de Acade- r beeldende kunsten in Breda. Links een doorkijkjurk in trk van nylonraffia in drie kleuren. Rechts een opbouw- li'"' losse pijpen, mouwen en panden, door ritssluitingen ver in jersey en doorzichtig nylon. Wie, dames 9» DE 10 GROOTSTE •VOGELS' heeft ons van alleriei on- ibele modes bevrijd cor- tousebanden, gesteven kle- islyfjes. doorboorde oorlelle- k van u. dames, weet zeker, eigende winter weerstand kan aan de terugkeer van de ik, wanneer de mannen die regeren, aldus beslissen?" Grégoire in een artikel over kn van de vrouw in Marie- gewekt strijken Ükaanse damesbladen zijn het propageren van „deco- het versieren van allerlei voorwerpen in en om de wo- let nieuwste is een met bloe- omzoomd overtrekje voor de knk. Motief: om het strü- M®r eentonig te maken >ver er dan nog gestreken dit no-iron tijdperk. LUCHTL'JNENNEI IN KM(èfgerortd) Pan American Boac(Brifs) C63.390 Ar France TV/A (VerSt) KLM 84 820' Lufthansa Qanfas(Ausfr] e .9 300 Alifalid (Italië] «245390 Varig(Braziïie 219.040 UTA (Frans) -10/000 lit aard «as Deze grafiek geeft de grootste tien luchtvaartmaatschappijen gemeten naar de lengte van de luchtlijnen in 1968 Een en ander naar gegevens van de IATA-organisatie. Het totale luchtnet van de tien genoemde luchtvaartmaatschappijen is 3.2 mil joen kilometer lang. De KLM staat in de internationale rangorde op de vijfde plaat» Nu is enkele jaren geleden door oliemaatschappijen een methode ont wikkeld om proteïne te bereiden uit aardoliegrondstoffen, met name uit aardgas en met name in Engeland is op dit terrein met groot enthousias me gewerkt. Van praktische resulta ten is echter de laatste tijd niets meer vernomen. Intussen heeft dit onder zoek niet stilgestaan. Het laatste nieuws terzake komt uit de Ver. Staten, waar een laboratorium op Long Island een eencellig voedsel heeft bereid, dat „Single cell protein wordt genoemd: een substantie zon der smaak of geur, aan de wieg waar van men methaangas, parafine en ge wone ruwe olie heeft kunnen aantref fen. Het is mogelijk, micro-organis men op een dergelijk bizar diëet te laten gedijen, mits men de begelei dende omstandigheden maar gunstig maakt en men de voedingsbodem verrijkt met een aantal stoffen. Op Long Island zijn dat kalium, fosfor, magnesium, zwavel en stikstof. Deze stoffen kunnen in wisselende concentraties worden toegepast om de eiwit-inhoud der individuele cel len te wijzigen. Hun groei vindt plaats in een „bad" waarvan de temperatuur uiterst streng moet wor den geregeld, want wanneer de cul tuur slechts een fractie te koud of te warm is. wreigeren deze micro-orga nismen te groeien. Als alles goed gaat delen zij zich snel soms wel el ke twee minuten, maar ook wel met Over enkele jaren zullen deze „single cell proteines" ook als men selijk voedsel kunnen dienen, althans volgens de (optimistische) ontdek kers ervan. Het grootste voordeel van deze SCP., zoals de nieuwe or ganismen afgekort worden genoemd, is dat zü de natuurlijke keten waar bij dierlijke eiwitten worden gevormd sterk bekorten Vee moet immers eerst tonnen gras en ander voedsel verorberen om enkele honderden ki lo's eiwitten te produceren Maar de ze 3 C P -oreanismen kunnen, bij wij ze van spreken, alle soorten ruw en onbruikbaar materiaal gebruiken. Uit één kilo hiervan (waaronder ruwe olie. en zelfs oude kranten» wordt weer één kilo van deze cellen ge vormd en deze leveren later weer anderhalf kilo zuiver eiwit. Deze organismen kunnen binnens huis worden gekweekt, in een soort boerderij, zodat ze niet afhankelijk zijn van weersomstandigheden of van allerlei neveninvioeden. Het lükl paradoxaal dat de mens eerst dooi de eeuwen heen talrijke één-cellige organismen heeft willen overheersen, of zelfs uit roeien (bacteriën en schimmeldie hem ziekten en onge mak brachten, en ze tenslotte nu voor zijn bestaan gaat gebruiken. Sommi ge dezer micro-organismen zün al lang bekend: ze worden by voorbeeld voor het maken van yoghurt gebruikt Nu wil de wetenschap meer van de ze goedaardige organismen ten nut te van de mesnheid leren gebruiken. Er leven zovele miljarden van in de lucht, het. water en de aarde zelf. waarvan het niet zeker is of ze tot de planten of de d ieren gerekend moeten worden. Maar binnen de wanden van al deze cellichamen be vinden zich alle vitale componen ten van het leven, vooral eiwitten, die de mens er nu kan uithalen. Vele dezer micro-organismen gedüen met behulp van stoffen die de mens altüd heeft weggegooid. Zy gebrui ken er de waterstof, koolstof en an dere elementen uit om als hun voed sel te dienen en weten uit datgene, wat voor de mens onbruikbaar is, de voor hem onmisbare eiwitten te vormen. Olie blykt heel bruikbaar te zyn. niet minder dan 26 grote Ame rikaanse olieconcerns houden zich be zig met het onderzoek naar S C P ieder volgens een eigen geheime methode. Ook in ons land zijn in deze richting al proeven genomen, die echter geen praktisch bruikbaar produkt hebben opgeleverd. Mis schien is men elders gelukkiger; de Amerikaanse onderzoekers zyn biyk- baar optimistisch. Maar het zal zelfs dan nog vele jaren duren voordat dat SCP ook voor menselijk ge bruik geschikt gemaakt kan worden Andere eiwitbronnen Er zyn nog vele andere voedsel bronnen binnen menselijk bereik: ge concentreerde vis-eiwitten, in cultuur gebrachte algen en een groep van „superplatten" die op een goede dag een betangryk aandeel in de voeding van de mens kunnen gaan spelen. We kennen hier ook al het vlees dat uit diaden, die van sojabonen afkomstig zyn, wordt „gesponnen". In Ameri ka wordt dit „vlees" al in tientallen ziekenhuizen, gevangenissen, restau rants, scholen en fabriekskantines in menu's gebruikt, vaak zonder dat de consumenten het weten. Sojavlees kan wanneer het op de juiste manier wordt toebereid en met een smake- lyke saus wordt overgoten, uitste kend smaken, zo wordt beweerd. Men spreekt eerlykheidshalve van „vegetarische eiwitten", maar de sceptici noemen het een bedriegelük produkt, waarbü hun bezwaar vooral uitgaat naar de chemische middelen die by de uiteindelyke bereiding wor den toegepast. „Bacos" Van de in de VS verkrygbare sur rogaat-vleessoorten neemt één pro dukt een zeer vooraanstaande plaats in. dat is het „Bacos". Het ziet eruit als spek, maar is ook niets anders dan gesponnen sojaboon. Vorig jaar werden niet minder dan zes miljoen blikken Bacos verkocht, tegen een gemiddelde prys van 69 Amerikaan se centen, dat is ongeveer een ryks- daalder. Ook United Airlines serveert Bacos in zün slaatjes. Maar de mees te sojabonen-vleessoorten worden te genwoordig aan voedselfabrikanten geleverd die deze produkten gebrui ken teneinde echte vleessoorten in hun produkten wat aan te vullen. De Amerikaanse wet verbiedt hen om „vegetarisch eiwit" als een ingre diënt op hun verpakking te vermel den. Er zün diverse redenen waarom deze fabrikanten surrogaat-vlees ge bruiken. Het is iets goedkoper dan echt vlees, laat zich vlug koken en invriezen, krimpt niet tüdens de be reiding en vereist minder voorbehan deling bü de bereiding van spüzen. Spaak Men verwacht dan ook dat dit imi tatie-vlees binnen 10 jaar een omzet van 2 miljard dollar zal hebben. Dat wetenschapsmensen, bevolkingsspe cialisten en internationale leidende figuren zoveel belangstelling tonen komt voort uit het feit dat de co- ventionele voedselvoorziening in de wereld dreigt spaak te lopen. Er wordt niet genoeg vlees, vis en vet verkregen om iedereen op onze pla neet in voldoende mate te voeden, en dat zal in de toekomst nog ver slechteren. De sojaboon vormt een uitstekende bron van eiwit, alhoewel de boon zelf voor de mens heel moeilük verteer baar is. Elke boon bestaat voor 40 tot 60 procent uit eiwit. Deze bonen worden al lang als voedsel voor die ren gebruikt nadat de waardevolle sojaolie eerst eruit is geperst. De resterende massa kan ook worden gebruikt om er lüm of andere in dustriële produkten uit te maken. Soja-vlees wordt ook in ontwikke lingslanden veel gebruikt, als be standdeel van verschillende prote- ine-rüke recepten die als supplement bü de gewone voeding moeten die nen. De synthetische aminozuren die in laboratoria tegen vrü lage kosten worden bereid, worden aan de tra ditionele voeding toegevoegd om de voedingswaarde hiervan te verhogen. Uit vis en planten Een laatste nieuwe bron van voe- dingseiwitten is het ..fish protein concentrate" dat bereid wordt uit vissoorten die normaal niet worden geconsumeerd. „Junk fish", zoals haai, kan dienen om er een veilig, jrarijs „Als je in Amerika met een Jon gen uitgaat praten ze met Je over voetbal, in Frankrük over Je ogen". Aldus (in een interview met „Elle"> de negentienjarige Dickie Kee ling. een Amerikaans meisje dat in het kader van de schooluitwisseling een jaar in Frankrük studeert Ze vindt dat het grote verschil tussen de Amerikaanse en de Franse ïeis- jes duidelük tot uiting komt in de namen van de speciale tüdschriften voor jonge meisjes. In Amerika heet zo'n blad „Zeventien", in Frankrük heet het „twintig jaar" Dickie vindt dat wel symbolisch. „Wü zün eerder vrü dan de meis fes hier. we gaan al vroeg met Jon gens uit. Maar onze relatie tot jon gens is heel anders, doordat we sa men in de klas zitten en gezamen lijk aan sport doen. Het zijn veel meer kameraden, met wie je even tueel kunt flirten" De lessen in Frankrük beval len haar goed. maar ze vindt dat de leerlingen niet genoeg praten. „In Amerika hebben ze meer inspraak. Hier leer je vooral teksten en feiten, maar men heeft geen tijd om iets over de dingen van het leven te le ren. anderen te zien of aan sport te doen Ik geloof dat de jorige Ame rikanen zich beter amuseren dan de Jonge Fransen. Ze zün in ieder ge val vrolüker". Curieus „Ik heb bü veel mannen een cu rieus trekje waargenomen. Hoewel ze niet aarzelen om te vertellen hoe veel ze van hun moeders houden, zullen ze nooit zeggen hoe veel ze van hun vrouwen houden". (Cellist Pablo Ca sals in een gesprek met McCall's). Versiersels Om op te vallen: hele bossen na- maak-haarvlechtjes In contrasteren de kleuren, als een »ort turban met afhangende staartjes om het 1" d geknoopt Flaphoeden >met een) de bies van pythonleer. gehaakt ut sjes met een rozet op het voort oofd, gevlochten ceintuurs van touw waar in stenen zün verwerkt, halsbanden en poncho's die uit veters zün ge knoopt. Uitgeefster „L'Or du temps" heet een Paryse uitgeverij die zich uitsluitend met erotische boeken bezig houdt en in haar catalogus vermeldt dat je por nografie alleen maar moet consume ren omdat het je, net als alcohol, goed doet. Pornografie kan de lezer tes> voeren „buiten de nauwe paden dip demaatschappü heeft uitgestip peld". Aan het hoofd van de/.e onderne ming een vrouw: Regine Deforges. dertig jaar. roodharig, moeder van een dochtertje van drie „Als een open interesse in de erotiek een te ken is van een gezonde geest, heeft zü een van de gezondste geesten ter wereld", schrijft „Nova" over haar. Ze vertelt dat ze eerst Iwekverkoop- ster was. veel over erotische litera tuur weet, er bovendien veel van houdt en zich daarom in dit genre heeft gespecialiseerd Ze heeft er. naar ze zegt. een goe de boterham aan. hoewel dit vale nog altüd niet gemakkelijk is. Regine heeft geen hoge dunk van de por nografie (overigens een woord waar ze een hekel aan heeftin andere landen. Wat ze in Duitsland op dit gebied zag. vindt ze vulgair, terwül de Amerikanen wel goede dingen hebben, maar het allemaal „zo ver- schrikkelük serieus en zwaar" ne men. Volgens haar is er een gunstige kentering gaande bü het publiek dat erotische boeken koopt. Op haar postorderlüst staat weliswaar nog slechts één vrouwelüke tegenover negen mannelüke klanten, maar in de winkels verschünen steeds meer paren die samen erotische lectuur komen kopen. Haar auteurs zijn overwegend mannen. Ze kent slechts twee schrüfsters op dit gebied en die maken heel andere eroti sche boekjes dan mannen. ..Ze schrü- ven büna altüd masochistisch, om dat vrouwen van nature passief zün. Ze zün graag serviel, ze hebben een wat slaafse mentaliteit. Over het al gemeen geloof ik dat iedereen liever boeken heeft die voor mannen zün geschreven. Die zün sadistischer, Je zou kunnen zeggen positiever". smaakloos en reukloos poeder uit te bereiden dat rük is aan proteïnen, en dat weer aan gewoon voedsel kan worden toegevoegd. Ook tal van plan tensoorten. zoals alfalfa, waterhya- cynten, en olifantgras vormen een uitstekende bron van eiwitten, die echter niet in deze vorm door de mens genuttigd kunnen worden om dat de proteïne erin door onverteer bare hulsels van cellulose is omge ven Wetenschappelüke onderzoeking hebben tot een methode geleid waar bü de eiwitten als sap uit deze plan ten worden gejjerst. De bittere smaak en de groene kleur kunnen worden weggewerkt, zodat een nieuwe bron van eiw-it overblüft die aan het voed sel kan worden toegevoegd In de toekomst kan de heerlükste biefstuk wel eens een geheel andere herkomst hebben dan de „haas" van een koe, maar het zal misschien de enige manier worden om de mens heid aan onmisbare eiwitten te hel pen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23