l^EER DIPLOMAAT ONTVOERD Is Jordanië weldra een republiek? H PERU oorzitter A.R.P. loet zuur tegen de liberalen Westduitse ambassadeur uit Rio de Janeiro verdwenen Prof. v. Dishoeck (73) overleden POWELL VALT UIT TEGEN IMMIGRATIE AMBTENAREN Metaal heeft idee voor Werkspoor VADERS KIJKEN U AAN.... ♦BS alles Vlieland (£)ucl QUeuwo gen. ■iclil 1 maarf 18£0 VRIJDAG 12 JUNI TR7O No. 34016 LEIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. F- van Dishoeck [dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,«5 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 De jeugd huüt op de puin hopen van Peru. De aard schokken hebben een golf jan ellende door het land ge turnd. Nog steeds duren de ter schrikking en in alle he vigheid voort. De hulpverle ning komt maar langzaam op yang, honger en epidemieën iedreigen de bevolking in de toch al zwaarst getroffen ge ileden, aan puin ruimen is tien nog nauwelijks toegeko men. Onze correspondent rn Washington mr. H. L. Leffe- ]aar heeft de onmeetbare nood met eigen ogen kunnen aanschouwen. Hij behoorde tot de eerste journalisten, die het rampgebied konden be treden. Op pagina 17 vindt tien zijn eerste indrukken. Sr zullen de komende dagen neer impressies volgen. BONN (GPD) Voor de derde maal binnen tien maanden is gisteravond in de Zuidamerikaanse staat Brazilië een buitenlandse diplomaat het slachtoffer ge worden van ontvoering, ditmaal de Westduitse ambassa deur Ehrenfried von Holleben, die door leden van een linkse terroristen-organisatie in een buitenwijk van Rio de Janeiro in zijn auto werd „klemgereden" en meegenomen. Als tegenprestatie voor de uitlevering van de diplomaat hebben de ontvoerders vrijlating van politieke gevangenen geëist. Deze gebeurtenis, nog geen drie maanden nadat in Guate mala de Westduitse ambassadeur Von Spreti werd ontvoerd en vermoord, heeft in Bonn vanzelfsprekend grote opschudding gewekt. onze parlementaire redactie) RECHT (GPD) „De kijk van VD op zaken als de p.b.o. en iesstelsel zal in de opstelling ie anti-revolutionairen voor de xle regeringsperiode stellig ol spelen." Dat heeft de voor van de ARP, dr. A. Veer- vanmiddag verklaard in zijn ngsrede voor het partycoin- dat vandaag en morgen in ht bijeen is om de koers van party voor de komende Jaren leggen. ADVERTENTIE Bilt verwacht van heden- tot 'ond droog en zonnig weer wegend matige noordelüke aren. (Opgemaakt te 12.40 uur) 13 JUNI op: 4.20 uur; onder: 21.00 uur. op: 14.07 uur; onder: 1.04 uur. 'ater te Katwük te 9.46 en ttr, laagwater te 5.11 en 17.46 bestaat uit 28 pagina's Dr. Veerman sprak op nogal zure toon over het recente optreden van de VVD in de Tweede Kamer by het debat over de p.b.o. Hij constateer de een duidelyk andere maatschap- pybeschouwing by de liberalen en zei dat de VVD na de raadsverkie zingen kennelyk wel wil weten aan de winnende hand te zijn. De AR- voorzitter herhaalde dat zyn party zich voor de kamerverkiezingen van volgend jaar nader over samenwer king met andere partijen zal uit spreken op basis van een zakelijke programma-analyse. Dr. Veerman vond overigens ook voor de ARP de verkiezingsuitsla gen niet onbevredigend. Maar hy concludeerde ook dat men zich daar bij toch primair verbonden blyft voelen met de eigen party. „Men wil zyn eigen party herken nen aan de eigen lyst, de eigen na men, waarmee men zich ook emotio neel verbonden voelt," aldus dr. Veerman. „Het is bekend dat zulk een opstelling ook by de drie party en voorzit, namelyk een opstelling met een eigen program en een eigen presentatie, maar ook met een ge- meenschappalyk urgentie program. Dr. Veennan deelde mee dat het in de bedoeling ligt dit gezamenlyke urgentieprogram, waaraan deze zo mer zal worden gewerkt, in het na jaar aan het convent voor te leggen. Tenslotte deed dr. Veerman een dringend beroep op het convent om de eenheid te bewaren. LEIDEN Op 73-jarige leeftyd is vanochtend overleden prof. dr. H. A. E. van Dishoeck, oud-hoogleraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de Leidse universiteit. Prof. Van Dishoeck werd 29 mei 1897 in Leiden geboren. Hy studeer de hier medicijnen, waarna hy zich in 1924 als huisarts in Woerden ves tigde. Aan de universiteit van Utrecht promoveerde hy na een studie in de fysiologie. Na een negenjarige prak- tyk in Woerden specialiseerde dr. Van Dishoeck zich in Gi-oningen, waarna hy zich in' Amsterdam ves tigde als keel-, neus- en oorspecia list. Na de bevryding werd hy direc teur van de door hemzelf gestichte Zwaardemakerskliniek in Amsterdam In 1951 werd dr. Van Dishoeck be noemd tot hoogleraar in Leiden, waar zyn belangstelling op medisch- sociaal gebied naar voren' kwam. De regering heeft zich de afgelo pen maanden ingespannen om tot 'n internationale regeling voor beveili ging van diplomaten te komen en stelde zelf een speciale „crisis staf" samen. Deze heeft zich de laat ste dagen beziggehouden met het lot van Westduitse gijzelaars, die in de Jordaanse hoofdstad Amman door Arabische guerrillastrijders gevan gen worden gehouden, maar kwam vannacht onmiddellyk opnieuw by- een toen het nieuws over de ontvoe ring in Brazilië werd ontvangen. Ook minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel ging onmiddellyk naar zyn departement, waar hy vannacht no góe Braziliaanse ambassadeurs in Bonn by zich ontbood. Bonn heeft van de regering in Brazilië de verzekering gekregen, dat zy „alles wat in haar macht ligt" zal doen om de ambassadeur vry te krygen. De ontvoering had gisteravond om streeks 8 uur plaatselyke tyd (mid dernacht in West-Europa) plaats, toen Von Holleben van de ambassa de op weg was naar zyn woning. Hy was niet alleen, zoals indertyd Von Spreti, maar werd door vier Brazi liaanse politiemannen in een volg auto bewaakt. Hoewel nog vroeg in de avond, waren de straten nagenoeg verlaten. De tv zond een verslag uit van de voetbalwedstrijd Engeland- Tsjecho-Slowakye, twee vroegere te genstanders van de Brazilianen by de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico. Vuurgevecht Niet ver van de ambassade werd de auto van de ambassadeur in een (Van onze correspondent). LONDEN (GPD) De oonserva- tieve kandidaat voor Wolverhamp ton. Enoch Powell, die in het verle den by herhaling de aandacht heeft getrokken door zyn pleidooien voor beperking van het aantal gekleurde buitenlanders, heeft er thans voor gezorgd, dat de rassenkwestie wel ke partyen angstvallig buiten de ver kiezingsstrijd van donderdag a.s. wil len houden in het middelpunt is komen te staan. In een verkiezings- toespraak betoogde Powell gisteren, dat er in Engeland „afschuwelyke onlusten" zullen ontstaan indien de immigratie van kleurlingen voort duurt. De Britse minister van Tech nologie. Wedgwood Benn, had Powell dezer dagen scherp aangevallen door te verklaren, dat het er hoe langer hoe meer op gaatlyken, dat „de vlag van Belsen en Dachau boven Wol verhampton gaat wapperen". Alge meen vond men, dat Benn veel te ver was gegaan en men verwachtte, dat de gemoederen tot rust zouden ko men. Powell is nu in zyn jongste rede het antwoord niet schuldig ge bleven door te suggereren, dat „vij anden van Engeland 't Britse amb- tenarenapptaraat zyn binnenge drongen met het doel het Engelse volk over het immigrantenprobleem te misleiden". De Britse minister van Binenlandse Zaken. Callaghan, rea geerde ogenblikkelyk met de opmer king, dat Powell blykbaar bedoelt, dat er zich landverraders onder de immigratie- ambtenaren bevinden, waarom hy Powell verzocht zich met hem in verbinding te stellen, als het hier tenminste niet om een verkie zingsstunt ging. Zeker is intussen, dat ed consei'vatieve leider Heath in een moeiiyke positie is geraakt we gens Powells toenemende invloed op de party der Tories. smalle straat door diie andere wa gens „klemgereden". In een vuurge vecht, waarbij Von Hollebens auto met kogels doorzeefd werd maar de ambassadeur zelf ongedeerd bleef, werd één van de Braziliaanse poli- timannen gedood, twee anderen raakten gewond. Eén van hen over leed later in een ziekenhuis. Ook de chauffeur van de ambassadeur en 'n voorby ganger zouden om het leven zyn gekomen. De ambassadeur werd in een rode Volkswagen geduwd en naar een tot dusver onbekende plaats ontvoerd. In een gedrukte verklaring, die zy op de plaats van hun aanval achter lieten, noemen de ontvoerders zich leden van de „Voorhoede der revo lutionaire volksbeweging". Hun or ganisatie zou, aldus de verkla ring, de regering spoedig eisen stel len tot vrijlating van politieke gevan genen. Die eisen zouden worden op geschroefd als pogingen moch ten worden ondernomen om revolu tionairen te arresteren of als politie ke gevangenen mochten worden ge marteld in de hoop op het spoor van de ontvoerders te komen. Nauwe banden Gisteravond laat belegde de Bra ziliaanse regeling in de hoofdstad Brasilia een spoedvergadering en zond vervolgens de minister van Jus titie naar Rio de Janeiro om stap pen ter bevrdying van Von Holleben voor te bereiden. Van het begin af heeft zy contact onderhouden met de Westduitse regering. Bonn en Brasi lia onderhouden nauwe economische betrekkingen. Brazilië ontvangt op grote schaal Westduitse ontwikke lingshulp. De banden van dit land met de bondsrepubliek zyn dus van geheel andere aard dan die van Gua- remala, waar men indertijd machte loos moest toezien hoe de regering het leven van ambassadeur Von Spreti offerde voor eigen poli tieke opvattingen. Ambassadeur Von Holleben is ge huwd en heeft drie kinderen, die in de bondsi-epubliek wonen. Hy is sinds 1966 ambassadeur in Brazilië. Een recente foto van de ont voerde Westduitse ambassadeur Ehrenfried von Holleben (61) met zijn echtgenote. ADVERTENTIE FIAT 850 Sport Coupé uit voorraad leverbaar, vanaf f7140,incl. b.t.w. KOREVAARGARAGE n.v. Showroom: Korevaarstraat 19, Leiden. TeL: 01710—12146* BEIROET (DPA) Tenminste vier vijfde deel van de Jordaanse hoofdstad zou zich, volgens be richten hedenochtend uit Beiroet (Libanon), in handen bevinden van de Palestijnse guerrillastrij ders, die ook Irbid, Zarka en an dere steden zouden beheersen. Dit heeft koning Hoessein ge noopt tot belangrijke concessies aan de Palestijnse commando's, waarover men op pagina 11 meer kan lezen. Het Jordaanse leger zou het niet aandurven Amman te ontzetten of de buitenlandse gyzelaars in twee hotels te bevryden. Amman bestaat, afgezien van het zakencentrum, uit langgerekte woonwyken met af zon - deriyke huizen en tuinen. Er zou een stratenoorlog van huis tot huis voor nodig zijn met grote verliezen on der de burgerbevolkink - om de stad in handen te krygen. Volgens be voegde waarnemers in Amman wint het extreme Bevrydingsfront onder leiding van dr. Habasj steeds meer macht op de groep „El Fatah" van Arafat. Habasj wil blijkbaar van de gebeurtenissen gebruik maken om z'n werkeiyke bedoelingen te verwezen- Iyken: omverwerping van de monar chieën stichting van een marxistisch leninistische republiek. Er zou thans een hevige stryd om de macht gaan de zym tussen Arafat en Habasj. UTRECHT (GPD) De metaalvak bonden geloven na een terreinver kenning, dat een rendabele opzet van de wagonproduktie by Werk spoor te maken is. ZU schryven dit in een brief aan premier De Jong. Men zou moeten uitgaan van een gespe cialiseerd bedryf met een basispro- duktie. Het vacuum dat nu wordt voorzien voor de produktie by de af deling Rollend materieel (Rolma) voor de tweede helft van 1972 kan worden opgevuld. De vakbonden heb ben ook uitgangspunten geformuleerd voor de oprichting van de n.v. Pro- duktiemaatschappy Rolma, Aandeel houders zouden de grote gemeenten moeten zyn, de Nederlandse Spoor wegen en eventueel de VMF. De n.v, zou moeten worden gezien als een exploitatiemaatschappy, die werkt in het complex van Werkspoor-Utrecht. Afhankelyk van de produktiecapaci- teit wordt de organisatie en de per- soneelssamenstelling vastgesteld. In principe dient lager leidinggevend kader en uitvoerend personeel te worden overgenomen van VMF. ADVERTENTIE en zyn zondag 21 Juni als een kind zo biy met een Tuingereedschaprek 5,30 Mooie windwijzer 7,95 Leuke regenmeter 3,95 Fijne zwenksproeier 24,75 Goedkope draaisproeier 5,85 Prima heggeschaar 10,25 Graskanten-schaar 5.50 Sterke snoeischaar -irjl 5,95 Set kleingereedschap 8,45 Elektr. heggeschaar 99,— Kabouter, een knots 19,75 Handige meststrooier 9,85 Verstuiver, al vanaf 6,95 „WILKINSON" en „DIGGER" TUINGEREEDSCHAP, gereedschap van grote alure. AANBIEDING: HANDGRASMAAIER op kogellagers, instelbaar en met volle garantie, NU 39.75 Harken, spaden, schoffels, gras- en bladharken, kleingereedschap, voor kleine en grote beursen. Nieuwe Rijn 50 - Tel 20824 (01710), Uit het Leidsch Dagblad van 13 Juni 1870 (Advertentie) Mevrouw Hengeveld te Ha- zerswoude verlangt tegen Augustus eene keuken- en eene Werkmeid, beiden circa 30 jaar oud, van een goed gedrag. Zindelijkheid en een voudige kleeding strekken tot aanbeveling. (Advertentie) J. Imans, van ouds Van der Plas, van Legden, maakt bekend, dat hij op verzoek in zijn poffer tjeskraam, geplaatst op de Bloemmarkt, nog eenige da gen blijft bakken. 15 cents 2 dozijn.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1