gewest Leiden helpt Peru Hartafwijking bij iedere 240ste AKKOORD IN JORDANIË burger amer akkoord met verhoging an de aow/aww open- lenst Leidse holen BRITTEN ZITTEN ZONDER KRANTEN lekker lui M Treffer Spectaculair resultaat bij experiment in Breda: OVERDEKTE IN BODEGRAVEN UITGEBRAND VD staat alleen 0 ZONNIG DROOG Ondanks aanslag op Hoessein Openbaarheid KOSIGIN ZOU BINNENKORT AFTREDEN WERKGEVERS W ILLEN GEEN WIJZIGING IN LOONW ET LUCHTAANVAL OP STELLINGEN BIJ SUEZKANAAL (SucZ ^)lteuivo gerichi 1 maart I8t>0 WOENSDAG 10 JUNI 1970 No. 34014 LEIDSCH recteur: E. A. E. van Dishoeck Idredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,8# per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,VS per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 LEIDEN De elf gemeenten van het Gewest Leiden louden maandag 15 juni 's avonds van 7 tot 9 uur onder e leus „Help Peru! Nu!" een inzamelingsactie voor de ienduizenden slachtoffers van de natuurramp in de !uidamerikaanse staat Peru. Het is de bedoeling dat elk m de elf deelnemende gewestgemeenten de opbrengst al storten op het rampen-gironummer 777 van het Ne- erlandse Rode Kruis. Aangestoken door een telefoontje van de Dokkumse jceumleraar M. van der Peppel, die deze week in Fries- ind een actie voerde, heeft de Leidse burgemeester isteren schriftelijk zijn ambtgenoten in het gewest om ledewerking gevraagd, die hij spontaan kreeg. In alle gemeenten is overleg gaande met kerkgenoot happen om per gemeente een gespreid aantal inzame- ngspunten te krijgen. Ook is verzocht de kerkgangers ondag op deze inzamelingspunten te wijzen, zoals raad- uizen, kerkgebouwen e.d. Gisteravond was in vrijwel lie gemeenten de medewerking al rond. m onze parlementaire redac tie) HAAG (GPD) De libera- ben gisteren bij hun coatlitiege_ In de Tweede Kamer geen ge- evonden voor hun voorstel de I Met ingang van morgen tot nadere aankondiging op eidse scholen voor gewoon la- onderwijs het z.g. tropenroos- ingevoerd, wat betekent, dat ihool is van acht tot half één. _»uterscholen hebben 's mid- vry. Voor het buitengewoon onderwijs blijven de normale, afwijkende schooltijden ge- ifd. Naar verwachting zul- bijzondere scholen zich bij gemeentelijke regeling aan- kinderbijslagen op het huidige peil te bevriezen teneinde ruimte te maken voor de structurele verhoging van de aow- en aww uitkeringen, die de re gering heeft voorgesteld. Die verho ging vergt een premieverhoging van 0,8 procent, die de VVD door bezui nigingen elders wil compense ren. Vooral de KVP wees het voorstel, dat in een motie was vervat, echter van de hand. De liberalen kwamen met hun voorstel bij de behandeling van het regeringsvoorstel om de aow- en aww uitkeringen met 3 procent op te trekken en de gepensioneerden een vakantiebijslag te verstrekken van eveneens drie procent. De ver hoging zal met terugwerkende kracht per 1 januari 1970 wordt in gevoerd, de vakantiebijslag die vol gend jaar 6 pet. zal bedragen - wordt in september uitbetaald. De verbe teringen zyn bedoeld als eerste aan zet voor een geleidelijke optrekking van de aow- en aww-pensioenen tot het peil van het netto-besteedbare minimum-loon. Operatie kt>a' haa: 4 i Briel ls gisteren wegens de iche temperatuur een aantal ïigen van de technische school ichool voor scheepswerktuig- Jgen in Den Briel van de les- reggebleven. men van de zijde van de illeiding geen aantal wenste lemen, werd van andere zijde c#antal „stakers" op 500 ge- De examens gingen gewoon sn vanmorgen zijn de lessen irmale wijze hervat met af ge le leerlingen. geheel Europa heersende zo- leer handhaaft zich nog. De meldt, dat afgezien van een l onweerskans in het zuidoos- k van het land het weer zonnig B flog blijft. De maximum tem- Wttren komen vooral in de kust en op een wat minder hoog NMI in De Bilt verwacht tot wond: te en droog weer met weinig Vooral iin de kustprovincies Inder warm. te 11.15 uur. 11 JUNI 4.20 uur; onder: 20.59 uur. °P: 11.44 uur; onder: 0.44 uur. te Katwijk te 7.57 en tor, laagwater te 3.33 en 15.53 prat€r K ur f. •tomer bestaat uit 18 pagina's. Mr. Rietkerk rekende de Kamer voor, dat de hele operatie ae premiedruk, die nu al ruim 37 pet van het inko men vergt, met nog eens 5 pet. zal opjagen, als niet elders in de sociale verzekering compensatie wordt ge vonden. De kinderbijslag leek hem voor dergelijke bezuinigingen het eerst in aanmerking komen. De ove rige regeringspartijen reageerden niet erg enthousiast. Ook de PvdA onthield de liberalen haar steun, waardoor een motie al bij voorbaat kansloos werd. Het dit voorjaar in gebruik genomen overdekte zivembad „De Kuil" in Bodegraven heeft gistermiddag door brand ernstige schade opge lopen. De brand ontstond tijdens het schaftuur van de lood gieters, die de definitieve mastieklaag op het dak aan brachten. Het pek kookte over en vatte vlam. Terwijl het bad werd ontruimd, vloog het dak in brand. De baders waren nog maar net buiten toen een gasflesdie op het dak stond, ontplofte. De stukken vlogen tientallen meters in het rond. Een tweede gasfles viel door een inmiddels in het dak gebrand gat. in de badruimte zelf en ontplofte daar. Daarbij wer den enkele muren ontzet. De brandweer, die het vuur met drie motorspuiten be streed, had de brand na on geveer een half uur geblust. De schade wordt voorlopig op f. 350.000,- geschat. Aan het einde van deze week zou het bad worden gesloten om pas in september weer open te gaan. In die tussentijd zal de schade vermoedelijk wel hersteld kunnen worden. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Voor het eerst in vijftien jaar en midden in de verkiezingscampagne verschenen gisteravond en ook vanochtend geen landelijke dagbladen in Enge land. Fleet Street kwam al dinsdag avond vroeg tot stilstand omdat de typografen weigerden aan het werk te gaan. Premier Wilson riep ter stond alle betrokkenen naar zijn ambtswoning in Downing Street, waar tot diep in de nacht overleg werd gepleegd. Zy zullen morgen middag in het hoofdkantoor van de Britse vakcentrale (Trade Union Congress, TUC) worden voortgezet. Dit betekent, dat de bladen zeker niet voor vrijdag zullen verschijnen. Bij het overleg is men nog niet toegekomen aan de financiële kant, maar Wilson heeft in elk geval de leiders van de typografenbond aan één tafel kunnen brengen met verte genwoordigers van de Londense werkgeversorganisatie in het kran- tenbedrijf, hetgeen eerstgenoemden aanvankelijk hadden geweigerd. Ook andere bonden op technisch gebied zijn rechtstreeks of zijdelings bij het onderhavige loondispuut betrokken. De enige Londense krant welke ver scheen was de communistische Mor ning Star, die buiten het conflict staat. De provinciale pers werkt nor maal door. De staking van vannacht betekende, dat zestien miljoen kran ten ongedrukt bleven! De eisen van de typografen omvatten een interim verhoging van 25 procent, waarte genover de dagbladuitgevers een voorlopige verhoging van 5 procent hebben aangeboden. De krantenbe- drijven lijden onder een kostbare overbezetting van technisch perso neel en vermindering van de adver tentie-opbrengst. ADVERTENTIE pyjama's en nachlmode AMMAN (AP, AFP, Reuter) De toestand in Jordanië heeft de volgende ontwikkelingen laten zien: Koning Hoessein is gisteren aan een aanslag op zijn leven ontsnapt toen zijn geëscorteerde autoin Sweileh op 20 km van Amman onder vuur werd geno men; vanochtend is, ondanks de hevige gevechten en de aanslag op Koning Hoessein, tussen de Jordaanse vorst en de Arabische guerrillastrijders overeenstem ming bereikt over staken van het vuren en het terugtrekken van beide partijen op hun bases. Tijdens een bespreking in het ko ninklijke paleis tussen Koning Hoes sein, de Jordaanse premier Talhou- ni, de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, Arafat, andere vertegenwoordigers van het Pales tijnse verzet, de Iraakse minister van Defensie, Hammad Chehab, en de Iraakse minister van Cultuur, Sa- leh Omar Ali (laatstgenoemden als bemiddelaars) is men het eens ge worden over de volgende tien maat regelen algehele eerbiediging van het staakt-het-vuren; gezamenlijke po- gingen om het normale leven te her stellen; terugtrekking van de Jor daanse troepen en de commando's naar hun resp. bases: toezicht op de naleving van het staakt-het-vu ren door gemeenschappelijke pa trouilles; hervatting van de werk zaamheden van de Jordaans-Arabi- sche organen; vrijlating van de Jor daanse militairen en commando's die tijdens de gebeurtenissen van de laatste dagen gevangen zijn geno men: instelling van een gemengde commissie, die een onderzoek moet instellen naar de oorzaken van de Jongste gebeurtenissen. De resulta ten zullen aan Koning Hoessein wor- den meegedeeld, opdat deze „strenge maatregelen tegen de verantwoor delijke figuren" kan nemen; beide Koning Hoessein aan aanslag ontsnapt partijen zullen oprecht werken aan de „versterking van de nationale een heid onder de bevolking en de ver broedering tussen de strijdkrachten en de verzetsbeweging"; instelling van een gemengde commissie, die een herhaling van de incidenten zal moeten voorkomen; strijd tegen die elementen, die verdeeldheid teweeg willen brengen. Volgens radio-Amman heeft Ko ning Hoessein schadeloosstelling toe gezegd aan de nabestaanden van de slachtoffers van de jongste inciden ten. De gevechten tussen Jordaanse mi litairen en Palestijnse Guerillastry- ders in Amman hebben gisteren tot diep in de nacht voortgeduurd. Het telefoonverkeer tussen Amman en Beiroet, dat gisteren werd verbro ken. was vanochtend nog niet her steld Ook het luchtverkeer tussen Jordanië en Libanon is nog niet hervat. In de Libanese hoofdstad Beiroet wordt algemeen aangenomen, dat de gevechten van dinsdag een echec voor de guerillastrijders hebben op geleverd. Dit is dan voornamelijk tot uitdrukking gekomen door de wei gering van het merendeel van de verzetsorganisaties de guerilla-vech- tersbazen te steunen en de acties van het Jordaanse leger te ver*. _>r- delen. Ook de Arabische landen heb ben de gevechten van de guerilla strijders over het algemeen duidelijk afgewezen of zelfs veroordeeld. BREDA (GPD) Een bevol kingsonderzoek onder bijna 40.000 inwoners van Breda, die niet via de bedrijfsgeneeskundige dienst of de schoolartsendienst geregeld onder medische controle staan, heeft bijna 500 nieuwe gevallen van hartafwijkingen aan het licht gebracht. Tijdens het onderzoek werd bij 938 vrouwen en mannen een afwij kende hartschaduw gevonden. 493 van hen wisten niet dat er met hun hart iets mis was. Er bleek dat by 285 onderzochten sprake was van een vij enstige tot ernstige hartziek te. Bij de overige 208 personen kon via medicynen voldoende helpend, worden opgetreden. Niet weten Het onderzoek werd uitgevoerd in de eerste maanden van het vorige jaar. De uitslag betekent, omgere kend op de totale bevolking van Bre da. dat ongeveer één op de 240 in woners een hartziekte had zonder dat huisartsen-specialisten daar iets van af wisten. Het onderzoek richtte zich speciaal tot de vergeten groep van huisvrou wen, kleine zelfstandigen, werk- mers van kleine bedrijven, huis- houdeiyk personeel en ouderen die niet via bejaardentehuizen regelma tig onder controle staan. Het idee tot dit. onderzoek werd ingegeven, toen er steeds meer twyfel naar voren kwam over de zin van het traditio nele vierjaariykse bevolkings on derzoek op tbc. Uniek Het Bredase onderzoek mag men zonder meer uniek voor ons land noemen. In feite is het de voorloper van een algemeen gezondheidsonder zoek. Het in Breda uitgevoerde on derzoek is in feite het in praktyk brengen van een Deltaplan ter pre ventie van hart- en vaatziekten, dat onlangs door de Utrechtse prof. Meyler werd gelanceerd. In Breda is men van plan voort aan regelmatig bepaalde groepen uit de Bredase samenleving voor een dergelyk onderzoek op te roepen. Twee jaar terug werd op deze ma nier al een sociaal-psychiatrisch on derzoek verricht onder 400 Bredase bejaarden, waaruit ook diverse op merkelijke resultaten naar voren kwamen. Opmerkeiyk resultaat van het nu gepubliceerde onderzoek was nog dat 13 personen met een zware longontsteking rondliepen zonder dat ze het zelf wisten en 54 perso nen een lichtere longontsteking had den. De totale kosten van het onder zoek in Breda bedroegen ruim 80.000 gulden. De commissie Biesheuvel heeft een belangwekkend rapport uitgebracht over de openbaarheid van de over heidsvoorlichting. Want de zaken zyn nogal principiëel aangepakt. In een poging om het doen en laten van de overheid zo doorzichtig mogeiyk te maken is de commissie uitgegaan van de stelling: openbaarheid zy re gel En dat is in ons land iets nieuws. Natuurlük hebben politieke partyen hier de laatste jaren op ge tamboereerd. Maar het is van groot belang dat een door de regering aangewezen commissie onder leiding van een politicus van formaat als Biesheuvel tot deze stelregel komt. Ook al geldt in een land als Zweden deze regel al vanaf het midden van de achttiende eeuw. Premier De Jong is kenneUjk ge schrokken van de conclusies van het rapport-Biesheuvel, zyn eerste reac tie is nogal zuinig. De premier wenst een duidelyke afbakening van de openbaarheid, en hy is onder an dere kenneiyk bevreesd voor de slagvaardigheid van het bestuur als er teveel op straat komt. Toch valt te hopen dat er spoedig wordt door gewerkt om de bedoelingen van de commissie Biesheuvel te verwezen- lyken. MOSKOU, LONDEN (AFP, AP» Zowel in politieke kringen in Moskou als in het Engelse blad .Daily Mail" is melding gemaakt van geruchten over het as. aftreden van de Sowjet- russische premier Kosigin (61 jaar). Een van de twee vice-premiers: de 56-jarige Mazoerow en de 53-jarige Poljanski, zou hem opvolgen. Overi gens wordt er op gewezen, dat reeds eerder berichten over machtswisse ling in het Kremlin de ronde deden. In diplomatieke kringen in Londen is het bericht dan ook met zekere reser ve ontvangen. Gesprek De ambassadeurs van de Grote Vier hebben gisteren een gesprek van vier uur gehad over vermindering van de spanning in en rond Beriyn. Voor de eerste maal vertrokken daarop de vier ambassa deurs naar Oost-Berlyn, waar zy de lunch gebruikten ten huize van de Russische ambassadeur in Oost- Dultsland, Abrassimow, die het over leg van gisteren voorzat. ADVERTENTIE Pantalons, kolberts, kostuums Haarlemmerstraat 195 - 197 - 199 (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) Het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) is niet van plan terwille van een herstel v an het centrale loonoverleg de voorn-aarde van de vakcentrales NVV en NKV te aan vaarden, dat allereerst gestreefd moet worden naar afschaffing van artikel 8 (overheidsingrijpen) van de loonwet. Over twee weken zullen vertegen woordigers van de werkgevers- en werknemers organisaties naar Duits land vertrekken om daar tot een in zicht in het Duitse loonsysteem en mogelyk gelyktydig tot een basis voor een akkoord over een nieuwe overleg procedure voor Nederland te komen. Voor zo'n akkoord hoeft volgens het VNO in tegenstelling tot wat de vakbeweging wil de loonwet niet op de helling. ,Die wet moet J« laten voor wat hy is, die is demo cratisch tot stand gekomen", meent de werkgeversvoorziiter. die daar mee de mogelykheid van regerings- ingrypen in bedryfstak-cao's als stok achter de deur wil laten bestaan. CAIRO (Reuter) Een record-, aantal van zeventig Israëlische vliegtuigen heeft gisteren Egyptische stellingen langs het Suezkanaal aan gevallen. Een Egyptische woordvoer der, die dit bekendmaakte, zei dat drie militairen en een burger by de luchtaanvallen zyn gedood. Beide partyen leverden gisteren voorts een urenlang artilleriegevecht ten zui den van de Bittermeren, by Port Tawfik en by Suez. ADVERTENTIE Sikkens autolokken NIEUWE RIJN 49 Uit het Leidsch Dagblad van 10 Juni 1870 Men deelt ons mede dat de militairen van de alhier liggende bataljons infanterie, die ter gelegen heid van het Pinksterfeest met verlof huiswaarts trok ken, hun rantsoen brood af stonden voor de noodlijden den te Bodegraven. Een 300- tal kommiesbroden werden verzonden. Als een bewijs der buiten gewone drukte, die den 7den Juni alhier aan het Spoor wegstation heerschte. merke wij op, dat er op dien dag on geveer 3400 reizigers werden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1