Palestijnen slaags met het leger in hoofdstad Jordanië NEDERLAND HET WARMST eger heeft e macht in rgentinië UNIEK ONDER BEVOLKING VAN AMMAN Van heel Europa Warm iESIDENT ONGANIA BOOD ONTSLAG AAN jod in Peru voor de tv Dominee schopt jongen tijdens godsdienstles Vijf jaar voor moord Danny Visser Hinderlaag Ontvoering KNSM en Lloyd fusioneren ©uc/ ©lieuivs cerieFf T 1 DINSDAG 7 TONT r>7Q No. 34151? DAGBLAD «IrecfeurE. A. E van Dishoeck Lofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,85 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f 0.25 Witte Singel 1. Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 lllllllll 11111 Militairen beheersen voor een groot deel het straatbeeld in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Hier staan zij met het ge weer in aanslag voor een rege ringsgebouw. an onze correspondent) ENOS AIRES (GPD) Pre- Juan Carlos Ongania van itinië is gezwicht voor de lacht van de drie opperbe- bbers, die gistermiddag de t in handen hebben geno- vanuit zijn omsingelde pa- ood hij zijn ontslag aan. Hij ich in het Casa Rosada ver- ist met een handjevol ver- elingen en een paar hon- man van zijn lijfwacht, de Martin-grenadiers, die tra- leel trouw zijn aan het ihoofd. Nu Ongania zijn ver- eeft opgegeven, zal de ont- Van onze correspondent). VERSUM (GPD) - In AVRO's vanavond een door meae- van het Engelse televisie- ia „Twenty Four Hours" kte reportage van de rampge in Peru. Jan Scholten heeft Bprek met de heer Kerkley van ote Engelse hulporganisatie over de toestand in Bia- »rts een reportage van mr. G. öann en Pier Terlaag over de fcgen in Italië. fimaakt. om 11.15 uur). verwacht van heden- tot lavond zonnig weer met later P een onweersbui. Meest zwak- d en aanhoudend warm. 10 JUNI P: 4.21 uur: onder: 20.58 uur. °P: 10.33 uur; onder: 0.33 uur. Mer te Katwijk te 7.09 en 19.34 "«water te 2.54 en 15.11 uur. bestaat uit 16 pagina's. voerde ex-president Aramburu binnen enkele dagen worden vrij gelaten. Dit heeft de commando groep Montonero's per radio la ten weten. „Met het ontslag van Ongania is er geen reden meer Aramburu vast te houden". Ongania's paleis was volkomen in gesloten door troepen, die achter de junta van de opperbevelhebbers ston den. Die stonden voor de keus het presidentiële paleis gewapenderhand in te nemen, wat op een bloedbad had kunnen uitlopen of Ongania en zijn lijfwacht door een langdurige omsingeling uit te hongeren. Na twaalf uur bedenktijd Met de presi dent een priester zijn capitulatiebe- sluit aan de junta overbrengen. De opperbevelhebbers hebben de macht overgenomen, omdat Ongania hun plan voor terugkeer naar een constitutioneel bewind had verwor pen. Zyn enige antwoord was het ontslag van de bevelhebber van de landmacht, generaal Lanusse. Deze ging onmiddellijk in overleg met ge neraal Reyes (luchtmacht), en ad miraal Gnavi. In een communique, het eerste van een lange reeks, maak ten zij bekend, dat Ongania was af gezet en over tien dagen een nieuwe president zou worden gekozen. In de tussenliggende tijd zouden zij de plannen voor politieke en structure le veranderingen verder uitwerken. De staatsgreep is bijzonder rustig verlopen. De enige knallen die wer den gehoord waren van traangasgra naten, waarmee de politie een groep demonstranten verspreidde. De junta wist zich ook gesteund door de over grote meerderheid van land-, zee- en luchtmacht. Ongania was president sinds juni 1966, toen hij zelf door een staats greep aan de macht kwam. Hij was fel tegenstander van de communisten en voorstander van de „democra tische revolutie" Daarvan kwam in de praktijk weinig terecht. De laatste tijd steeg de spanning voortdurend door aanhoudende acties tegen zijn regime. Dramatisch hoogtepunt wasde ontvoering van ex-president Aram buru. Verondersteld wordt dat deze affaire een van de belangrijkste re denen voor de coup tegen Ongania is geweest. LEERSUM (GPD) De elfjarige Eddy S. uit Leersum ligt sinds enke le dagen in een Utrechts ziekenhuis met beschadigde geslachtsdelen. Dit letsel liep de jongen op, toen hij tijdens een godsdienstles baldadig was en de dominee zijn geduld ver loor en hem in woede een trap tegen het onderlichaam gaf. De ouders van de jongen hebben bij de politie geen aangifte gedaan. Wel hebben zij van de dominee B. K„ eveneens uit Leersum, een verklaring geëist en gekregen, waarin dit feit wordt toegegeven. Ook heeft de her vormde predikant schriftelijk ver klaard zich volledig aansprakelijk te stellen voor de morele en financiële gevolgen van zijn daad. Eddy S. is leerling van de openbare lagere sohool in Leersum. Op donder dag 28 med had zijn klas een uur godsdienstonderwijs. Deelneming was niet verplicht, maar zoals gewoonlijk ging Eddy toch mee. Omdat het mooi weer was, hield de predikant de les in de open lucht. De kinderen waren wat baldadig en toen Eddy na enkele waarschuwingen nog niet luisterde, kreeg hij, zittend in het gras, een harde trap van de predikant. AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse rechtbank heeft vanmor gen de 24-jarige tuinman Peter Jo hannes B. (Bastiaans) uit de hoofd stad wegens doodslag op de 10-jari- ge Simon Danny Visser na het plegen van ontucht met de jongen op 30 mei vorig jaar in het Beatrix- park, conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschik kingstelling der regering De tuin man, die zichzelf drie maanden la ter bij de politie meldde, had aan vankelijk tegenover de recherche en de rechter-commissaris een volledige bekentenis afgelegd, doch trok deze later weer in. AMMAN (AFP, AP) Sinds drie uur vanochtend woedt er in en om de Jordaanse hoofdstad Amman een zware strijd tusen het leger en Palestijnse guerrillastrijders. De Jordaanse militairen hebben opdracht alle voertuigen van de Palestijnen, die in Amman en omgeving rondrijden, aan te houden. Het leger zou het guerilla-hoofdkwartier in de buitenwijken van Amman hebben aangevallen, waarop de Palestijnen raketten in stelling brachten. In Amman is alle bedrijvigheid tot stilstand gekomen. Alle telefoonverbin dingen met het buitenland zijn sinds gisteravond verbroken. Vanmiddag werd een wapenstilstand bereikt. De gehele nacht werden zware salvo's gehoord. Ziekenauto's haastten zich dan naar de punten waar geschoten werd. Volgens de be richten van vanochtend werden vele Palestynen gedood of gewond. Zij grendelden tegen zonsopgang een aantal in de heuvels gelegen buurt schappen bij de stad af door het plaatsen van wegversperringen en het innemen van stellingen achter de vensters van de huizen. Een de tachement commando's zocht dek king achter een lage stenen muur tegenover het grootste hotel van Amman en beschoot vandaar doelen tot ver in de omliggende straten met machinegeweren. In de desbetreffen de wijk bevinden zich de Britse am bassade, het ministerie van Voorlich ting en een politiebureau. De culturele attaché van de Fran se ambassade werd gewond toen hij in een hinderlaag van het leger liep. Zijn auto werd by een wegversper ring tot staan gebracht, waarop troe pen van de beide kanten van de straat het vuur openden met ge noemd gevolg. In de loop van de ochtend ontstond er paniek onder de bevolking. Voor de winkels vormden zich lange rijen. Vier uur na het be gin was de strijd bijzonder fel. Overal in de stad werd geschoten. Van tyd tot tijd werd het geluid van inslaande raketten en granaten ge hoord. Hevig was de strijd om het hoofdkwartier van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie, dat op een der heuvels buiten Amman ligt. Zwarte rookwolken stijgen van deze heuvel op. De organisatie Al Fatah, die zich aanvankelijk buiten de strijd hield, nam later aan de gevechten om het hoofdkwartier deel. Verwoed werd ook gevuurd bij de centrale gevan genis, waarin tevens het hoofdbureau van de recherche is gevestigd. De gasten in hotel Intercontinen tal wierpen zich op te grond toen kogels in de lounge insloegen waar door ruiten sneuvelden en lampen stukgeschoten werden. Niemand werd gewond. Volgens de correspondent van het Amerikaanse persbureau As sociated Press lagen er doden op de weg, die door een woonwijk bij het hotel loopt. Vele burgers zijn geval len in het kruisvuur. Aan de strijd in Amman was een ongewoon incident voorafgegaan: de ontvoering en het enkele uren later vrijlaten van de eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in Am man, Maurice Draper, die door Ara bische guerrillastrijders was gevan gengenomen. Het gerucht ging, dat de vrijlating van Draper een gevolg was van een akkoord tussen de Pa lestijnen en de Jordaanse legerauto- riteiten. Dit akkoord is, blijkens de later ontstane gevechten, slechts van korte duur geweest. Uit de Libanese hoofdstad Beiroet werd in de loop van de ochtend ver nomen, dat ernstige incidenten van vannacht begonnen met een aanval van guerrillastrijders op een politie post, waar verscheidene Palestijnen werden vastgehouden in weerwil van de gisteren bereikte overeenkomst op grond waarvan de arrestanten zou den worden vrijgelaten. LEIDEN Met de dertig gra den celsius die het KNMI regis treerde is Nederland tropisch ge bied geworden. Het ziet er naar uit dat ook morgen deze hoge temperaturen worden bereikt al moet men rekening houden met plaatselijke onweersbuien, die en sommigen zullen dat helemaal niet onprettig vinden voor enige afkoeling zullen zorgen. Ons land m-as met dertig graden het warmste van Europa, al kwa men België (29 graden), Londen (29), Berlijn (28) en Rome (27) dicht in de buurt. Het vakantie eiland Majorca bleef met 22 gra den ver bij ons achter. Verwacht wordt dat het warme weer nog enige dagen zal aanhouden. Als deze voorspelling uitkomt komen de landbouwbedrijven in het noor den van het land in ernstige moei lijkheden. Het ministerie van Land- douw spreekt van „grote schade die tot in de miljoenen kan gaan lo pen". Zeker is bij voortduren de droogte dat talloze bedrijven een slechts oogst financieel niet kunnen opvangen. De bierbrouwerijen kunnen nau welijks aan de vraag voldoen, al is er nog voldoende voorraad voor de eesrtkomende dagen. Verscheidene frisdrankenfabrieken werken al met extra personeel. De omzet is sinds zaterdag verdubbeld. Dit hunnen de vroege vakan tiegangers uit het zonovergoten Nederland verwachten als zij de Gotthard-pas overgaansneeuw- muren van dertien meter hoogte. De pas is vandaag voor het ver keer opengesteld: met een maand vertraging tengevolge van het koude weer ter plaatse. Het warme weer van de laat ste dagen speelt ook de apen in Artis parten. Een héle apenfami lie vindt het soms te bar en springt gezamenlijk in het koele nat. De voorraden zijn overigens vol doende om de afnemers te voorzien. Bij de handel is een achterstand ontstaan in de aflevering. Daaraan is niet alleen de hitte- van-nu schuld, maar ook het feit dat mei was dan normaal, terwijl de eerste mei week vele be drijven gesloten waren of op halve kracht werkten wegens de talrijke feestdagen. De waterleidingbedrijven werken de laatste week op topcapaciteit. Een groot aantal waterleidingbedrij ven over heel Nederland hebben net als de Leidse Duinwatermij reeds op matiging aangedrongen. In het alge meen wordt het publek dringend verzocht geen wrisdranken af te koe len onder de lopende kraan, geen auto's te wassen. De Leidse Duin watermij. noemt de situatie in de drinkwatervoorziening hier ter plaat se en in de omgeving niet meer zorg wekkend: het sproeaverbod blijft ge handhaafd. Anders ligt de situatie in Texel, waar in de komende periode ernstige moeilijkheden worden verwacht. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM (GPD) De Ko ninklijke Nederlandse Stoomboot maatschappij en de Scheepvaart- groep van Internatio-Müller zoeken naar samenwerking. De besprekingen duren al geruime tijd en worden voortgezet. Het zou erop neerkomen dat de KNSM alle aandelen in de scheep vaartsector van Internatio-Müller overneemt. De Koninklijke Holland- sche Lloyd en de Batavier-lijnen zou den dan aan de KNSM gaan toebe horen. Uit het Leidsch Dagbald rrnn 9 Juni 1870 (Advertentie) Hotel Den Burg. Matinée musicale ten voordeele van den brand te Bodegraven, op Donderdag 9 Juni te 1 uur, uit te voeren door het geheele Muziekcorps van de Leidsche Schutterij onder directie van den Heer Möller. Entré 49 ets. De contra-partij, door de burgerij aan de studenten te geven, zal plaats hebben op Donderdag 15 Juni a.s. Z.K.M prins Alexander, voor eenige dagen als student hier inge schreven, zal geïnviteerd wor den.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1